i 8 COBRA VORS KRUSCHEN SALTS I 8 8 8 8 Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. JUidiapcOQUUtUHQ esooe-eea OeuUletoH DE RAADSELACHTIGE ONTPLOFFING OP DEN COOLSINGEL. Binnenland Neem de oorzaak weg. —„i VEEL FANTASIE, WEINIG FEITEN. INTERNATIONAAL TERRORIST g 8 0OO9OOGOOOO OO OOOOOO000©000€HX>( Slachtoffers van het verkeer Twee ernstige auto-ongelukken. ;de belmonte TWEEDE BLAD. 2- Omtrent de geheimzinnige ontploffing aan den Coolsingel te Rotterdam heb ben allerlei geruchten en fantastische veronderstellingen de ronde gedaan. Zoodra echter de balans van de feiten wordt opgemaakt, bljjkt. dat er nog maar heel weinig van dit raadselachtig gebeuren bekend is. De verwarde ge- tuigen-verklaringen bemoeilijken voorts het onderzoek. Dader of voorbijganger? De identiteit van den op slag gedooden man is dan ook nog niet vastgesteld, er wer den geen papieren ir. de omgeving van het totaal verminkte Ujk gevonden, waaruit deze identiteit valt af te leiden. Alleen een stukje grijze stof wijst erop, dat de man een grijs pak gedragen moet hebben. Zelfs zijn nationaliteit is nog een geheim voor de politie. Wie de dader van deze ramp is, is niet duidelijk, het waren voornamelijk twee veronderstellingen, die de ronde deden. De eerste kwam hierop neer, dat een man, die een gele actetasch of een handkoffertje zou hebben gedragen, den dader zou zijn en tevens het hoofd slachtoffer. De andere veronderstelling was dat degene, die de actetasch of het koffertje zou gedragen hebben, noch de dader noch het hoofdslachtoffer zou zijn, maar slechts een willekeurigen voorbijganger was. Koffer- en ontploffingsfantasieën Deze geschiedenis van den koffer of acte tasch, welke het slachtoffer bij zich zou hebben gehad, is het eerste geval, dat de politie heeft moeten nagaan. Nergens op den Coolsingel heeft men een spoor hiervan gevonden. Naarmate het onderzoek vor derde, bleek dan ook dat de getuigen, die van een koffertje hadden gesproken, zich moesten vergissen en dat er van een acte- taisch sprake moest zijn. Deze tasch behoor de echter aan den bij de ontploffing zwaar gewonden heer Westra. De tasch is naar het ziekenhuis gebracht, waar de heer Westra zijn eigendom ook heeft herkend. Zij was geheel intact en bevatte alleen reclgme- teekeningën. Getuigen hebben deze tasch eveneens herkend. Toen kon men op het politiebureau al spoedig vaststellen, dat het slachtoffer zelf niets in de handen gehad moet hebben. Dan was er nog de kwestie Tiben. Deze vertelde de politie, dat hij al een paar dagen door iemand zou zijn gevolgd. Daar de heer Tiben tal van avonturen achter den rug heeft, meende men eerst aan zijn verklaringen waarde te moeten hechten, maar later bleek, dat Tiben zulk een merkwaardige beschrijving gaf van de explosie, dat het waarschijnlijk werd, dat hij er heelemaal niet bij geweest was. Het feit, dat Tiben op den Coolsingel woont, wekte bij de politie de veronderstelling, dat hij op het geluid van de ontploffing is ko men toeloopen en toen het verhaal daar heeft opgedischt. Dit wordt bovendien nog gestaafd door het feit, dat, voor zoover thans is na te gaan, het slachtoffer pas Zon dag, misschien zelfs pas Maandagmorgen in ons land is gekomen en er dus van dagen lang volgen van den heer Tiben geen sprake kon zijn. Niemand weet er het rechte van. Het staat vast, dat niemand het slachtoffer heeft zien gooien. De ver onderstelling van den bomaanslag komt dus te vervallen en meer en meer helt men over naar de veronderstelling, dat men hier heeft te doen met een ongeluk met ongeoorloofd vervoerde explosieve stoffen. daarbij aan ontvlambare In het bijzonder denkt men een fleschje met zeer licht vloeistof of iets dergelijks. Deze explosieve stof zou dan bij ongeluk tot ontploffing zijn gekomen, hetgeen den vervoerder het leven heeft gekost. Op den man is een pas gevonden, ten name van Joseph Novack, die in 1882 in Duitschland geboren zou zijn. De foto op den pas klopt, maar de vreemdelingen dienst schijnt gegronde redenen te hebben aan de echtheid van den pas te twijfelen. Op het slachtoffer zijn verschillende pa pieren gevonden, meest afrekeningen van hotels, gelegen in plaatsen in Griekenland, Oostenrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië, daarom veronderstelt men met een interna tionalen terrorist te maken te hebben, waarschijnlijk Tsjech van geboorte. Er zijn nog eenige getuigen gekomen, die hebben medegedeeld, dat zij op de Kruis kade een man hebben gezien, wiens signale ment overeenkomt met dat van het slacht offer. Hij was toen in gezelschap van een tweeden man, zij zijn den Coolsingel opge gaan, maar daar hebben zij afscheid van elkaar genomen. In verband hiermede acht men het nog waarschijnlijk, dat de man voor dezen tweeden vreemdeling het pakje heeft moeten vervoeren en Novack aldus een schakel is geweest in een wydvertakten smokkelhandel. Om de identiteit van het slachtoffer als nog vast te stellen, zijn naar alle mogelijke plaatsen telegrammen en foto's van vinger afdrukken van het slachtoffer afgezonden. Naar den iw^eden vreemdeling wordt eveneens een onderzoek ingesteld. In de buurt van de plaats, waar de explosie zich heeft voorgedaan, zijn een Mexicaansch en een Duitsch geldstuk gevonden. Of deze iets met de zaak te maken hebben is de vraag, zooals er nog heel veel vragen zijn t.a.v. dit vreemd gebeuren. Een gebeur tenis, waarvan "ooreerst de ware toedracht nog wel niet bekend zal worden. Rheumatische pijn, iptt, jicht etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Naar ontwikkeling van het collectief arbeidscontract. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond houdt vandaag te Apeldoorn zijn algemeene Vergadering. Nadat gisteravond de afgevaardigden in huishoudelijke vergadering waren bijeen geweest, ving vanmorgen de openbare alge meene vergadering aan, welke door prof. P, A. Diepenhorst met een rede werd geopend. Hij herinnerde er allereerst aan, dat het 7 Maart LL 20 jaar geleden was, dat de C. B. T. B. werd opgericht en besprak dan de ver anderde gestalte van het sociale-, met name het arbeidsleven gedurende deze twintig jaren, die vrijwel geheel na den wereld oorlog liggen. In de historische schets werd uitvoerig stilgestaan bij de doorvoering der sociale verzekering, die in dit tijdvak haar beslag kreeg. De verzekerings-gedachte ontmoet steeds minder weerstand, het getal der be zwaarden neemt gestadig toe. Naar spr.'s oordeel heeft het staatspensioen afgedaan, in en buiten ons land. De resolutie op de Internationale Arbeidsconferentie in 1933 te Genève aangenomen, laat wel voor landen als Engeland en Denemarken het staats pensioen intact, maar vordert voor de an dere landen een zich stellen op de basis van het verzekeringsbeginsel. De strijd in Neder land is en blijft beslecht. Gelijk kon worden verwacht, houdt minister Romme aan de verzekeringsidee vast voorzoover nog enkele aanvulling noodig is. De gebrekkige techniek, het weinig syste matische van de organisatie onzer sociale verzekering eischt voorziening, ook het in gediende voorontwerp inzake de werkloos heidsverzekering is technisch weinig geluk kig en zal radicaal moeten worden omge werkt. Verschil in organisatorisch inzicht, maar niet principieele tegenstelling maakt hier scheiding. Die principieele gescheidenheid, openbaart zich volgens spr. wel bij een ander kardinaal onderdeel van sociaal beleid: de wettelijke bemoeiing met arbeidsduur en arbeidsloon. Uitvoerig ontwikkelde spr. bezwaren tegen de actie, nationaal en internationaal ont wikkeld ten gunste van de 40-uren-week. Hij juichte het toe, dat nvnister Romme zich tegen den van soc.-dem.. zijde geoefenden aandrang om aan de idee van de 40-uren- week sympathie te betoonen, schrap heeft gezet. Aan haar verwezenlijking weigert de regeering mee te werken. Zuivering van on effenheden als het ontbreken van een va- cantieregeling, verdere invoering van de Arbeidswet 1919, waarbij ook de arbeids duur in den landbouw aan de orde komt, staan op haar program Zoowel met dit standpunt als met den principieelen grondslag der voorontwerpen inzake beperking van den loonarbeid der gehuwde vrouw en de kinderbijslagregeling betuigde spr. sympathie. Aan het slot van zijn beschouwingen kwam spr. tot de conclusie, dat in de arbeidsver houdingen van menigen landarbeider bepa ling van arbeidsduur en loon verbetering behoeft. Van alle wettelijke, bescherming zijn de landarbeiders verstoken. Een zegen zou het wezen indien een directe wettelijke re geling in de toekomst achterwege kon blijven, doordien de uit het bedrijf opge komen regeling door de overheid kon wor den gesanctionneerd. Ontwikkeling van het collectief arbeidscontract is "het aangewezen middel om den landbouw voor hinderlijke overheidsinmenging te bewaren. Ook voor de bepaling van het loon moet het parool zijn: de regeeringsarbiter eruit en het collectief arbeidscontract erin! HET EEUWFEEST VAN „ARTBS". Plechtige herdenkingszitting in de concertzaal van het genootschap. Onder groote belangstelling en in aan wezigheid van tal van hooge autoriteiten en genoodigden is gistermiddag in 'n plechtige zitting het honderdjarig bestaan herdacht van het koninklijk zoölogisch genootschap „Natura Artis Magistra", zoowel bij de be woners der hoofdstad als in den lande beter bekend als Artis. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het genootschap, den - heer Robert May, dje voorlezing deed van telegrammen van gelukwënsch yan H.M. de koningin en van H.K.H- prinses Juliana. Vervolgens hield de voorzitter een ope ningsrede, waarna dr. A, Semier, direc teur van het genootschap, het woord kreeg. Het woord voerden veryolgens o.m. nog de commissaris der koningin in de prov. Noord holland, mr. dr. A. baron Röelj, de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, dr. Kurt, Priemel, voorziter van den intern, bond van directeuren van zoölogische tuinen en prof. dr. R. J. Slotemaker de Bruine. GRINTBAKKEN SLOEGEN LOS. Hachelijk avontuur van West- kappelsche dijkwerkers. Van een sleep van drie met stortsteenen geladen bakken, die door de sleepboot „En Avant" gesleept, op weg waren naar den Zeedijk te Westkapelle zijn gisteravond voor de kust ter hoogte van Westkapelle bij westenwind en woelige zee twee bakken losgeslagen en op drift geraakt. Uit Vlis- singen vertrok de sleepboot „Goliath" ter assitentie, doch deze vermocht de balken niet op te pikken. De bakken werden ten zuiden van het Zuiderhoofd bij Westkapelle op de kust geworpen, waar zij lek sloegen. Zij moeten als verloren worden beschouwd. Op de bakken bevonden zich drie West- kappelsche dijkwerkers, die in een benarde positie geraakten. Van den wal af slaagde men er door middel van een schietljjn in verbinding met hen te krijgen. Met groote moeite zijn de drie mannen aan land ge bracht. Woensdag 25 Mei. HILVERSUM, 361,5 M. (VARA- uitz.) 8— Gr.pl. (8.15 Ber.) 9.30 Keukenpr. 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedr. 11.30 Vcor de werk- loozen. 12.Gr.pl. (12.16 Ber.) 12.45—1.45 VARA-orkest. 2.— Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3. Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 5.45 VARA-orkest. 8.15 Esmeralda-sep- tet. 7.Gr.pl. 7.06 Vocaal concert. (7.30 VPRO: Ons werk en ons ge loof, cyclus). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Cabaret-progr. 9.15 Radiotooneel. 10.ANP-ber. 10.05 De Ramblers. 10.30 Populair concert. 11.Fluit- kwartet. 11.2512.Gr.pl. HILVERSUM. 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO- melodisten en solist. (1.1.20 Gr. pl.) 2.Vrouwenuur. 3.Mode cursus. 4.Ber. Hierna KRO- Kamerorkest. 4.45 Gr.pl. 5.KRO- orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO- melodisten en solist. 7.Ber. 7.15 Causerie over de Pygmeeën van West-Afrika. 7.35 Sportpraatje. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Gr. pl. 8.30 KRO-Symph.-orkest en solist. 9.30 Rep. 10.30 ANP-ber. 10.40 B. van Dinteren en zijn Tzi- gane-orkest. 11.05—12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Bernard Crook's kwintet. 12.05 Gr. pl. 12.15 Uit Stockholm: Sune Wal- dimir's orkest mmv. een pianoduo. 12.50 't Harp-Trio. 1.20—2.20 BBC- Northern orkest en soliste. 3.10 Radiotooneel. 3.40 Schotsch Studio orkest. 4.05 Causerie over Hobbie'S, 4.205.10 Vesper. 5.20 Gr.pl. 5.4(1 Bram Martin's dansorkest e.a. 6.20 Ber. 6.40 Voor de boeren. 7.BBC- Northern Ireland-orkest. 7.45 Het Leslie Bridgewater-harpkwintet. 8.05 Muz. causerie. 8.20 Mercenary Mary, operette. 9.20 Ber. 9.40 BBC- Theater-koor en -orkest en solisten. 10.40 Zang. 11.05 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.05 en 10.30 Gr.pl. 12.35 Orkest van de Garde Républicaine. (1.50 Zang). 3.05 Vioolvoordr. 3.20, 4.20 en 4.35 mmm Zang. 5.20 Cantrelle-orkest. 8.50 Pianovoordr. 9.20 Variétc-progr. 10.50—11.G5 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Amu sementsorkest. 8.50 Gouworkest Silezië. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Gr.pl. 2.30 Populair concert. 4.50 O. Schumer's orkest. 6.50 Gr.pl. 7.30 Gev. concert. 12.203.20 Omroep- dansorkest, solisten en balalaika kwintet „Bajan". BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalon orkest. 6.50 Gr.pl. 7.20 en 8.20 Zang. 8.50 Conservatorium-orkest te Me- chelen en solist. 11.0511.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Van Hecke-kwartet (met toelichting). 6.35 Omroep kleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest, kinderkoor en deel. 9.20 Uit New-York: Rep. Hierna gr.pl. 10.30 en 10.45—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gev. concert 8.10 Ber. 8.2Q Deel. 8.30 ItaliaanschDuitsch Opera-feestconcert. (9.359.55 Duitschlandecho). 10.20 Ber. 10.40 Politiek maandoverzicht. 11. Sportrep. 11.05 Ber. 11.20 Gr.pl. 12.20—2.20 Omroeporkest en solist. (1.15—1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Kzulen 8.10.30, Parijs R. 10.30—11.05, Lond. Reg. 11.05 12.35, Parijs R. 12.3513.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Keulen 14.20— 15.20, Danmarks R. 15.2016.20, Droitwich 16.20—17.20, Parijs R. 17.20—18.20, Brussel Fr. 18.20 18.30, Brussel VI. 18.50—19.05, Brussel Fr. 19.0519.20, Keulen 19.20—20.05, Stuttgart 20.05—20.50, Lond. Reg. 20.5022.30, Brussel VL 22.30—22.45, Keulen 22.45—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.3514.25, Lond. Reg. 14.25— 17.20, Droitwich 17.20—18.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.— 24.—. Lijn 5: Diversen. UIT VEENHUIZEN GEVLUCHT. Maar het viel niet mee! De vorige week is een verpleegde, afkom stig Uit Zutfea, irit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizeri ontvlucht De man heeft ge durende dién tijd met bedelen getracht om aan den kost te komen, maar achteraf vond hij, dat een geregeld leven toch verkieslij ker is dan het zwerven. Hij heeft zich bij de Amsterdamsche politie gemeld. Sedert Oc- tober van het vorig jaar was hij opgeno men voor den tijd van drie jaar. Hij zal nu wederom op transport worden gesteld. EEN DOODE EN EEN GEWONDE TE HEINO. Op den Rijksstraatweg HeinoZwolle heeft zich gisteravond een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een inwoner van En schede werd gedood en een dame uit Ommen verwondingen opliep. Tweehonderd meter voor de Ganzen- pannebrug te Heino is door nog onopgehel derde oorzaak een personenauto uit Zwolle, bestuurd door den 31-jarigen heer H. F. J. Menko uit Enschede, plotseling de linker weghelft opgereden en vervolgens met een hevigen slag tegen een boom gebotst. De heer Menko was op slag dood. De mede-inzittende van de auto, de 30-jarige mevrouw Terhorst uit Ommen, bekwam een beenbreuk. Op advies van den geneesheer uit Heino, die de eerste hulp verleende, is zij naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht, waarheen ook het stoffelijk overschot van den heer Menko is vervoerd. De heer M. had de inzittende dame, een verpleegster, afgehaald uit Zwolle, daar zij noodig was voor de yerplegjng .van. zijn echtgenopte. Vermoedelijk d.oo.r dé* j ijëljieid is het ongeluk geschied. EEN DOODE, DRIE GEWONDEN BIJ TER HEYDEN. Hedennacht om kwart voor één heeft zich op den Rijksstraatweg BredaMoerdijk, onder de gemeente Ter Heyden, een zeer ernstig auto-ongeluk voorgedaan, dat aan een persoon het leven heeft gekost en waar bij drie anderen gewond werden. Een uit de richting Breda komende auto, welke op weg was naar den Haag, is waar schijnlijk door de te groote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De vier inzittenden werden uit den wagen geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Een passeerende automobilist waar schuwde de politie en eenige dokters. Het bleek, dat de bestuurder van den veronge lukten wageh, de heer Veldvisch uit Den Haag, er zeer ernstig aan toe Was. Hij werd naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Ook de drie overige slachtoffers zijn naar dit ziekenhuis overgebracht. Het zijn de heer H. L. Praller, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage en echtgenoote, en de heer Berlet uit Parijs. Zij waren aan vankelijk bulten kennis, doch in den loop van den nacht keerde het bewustzijn terug. Mevr. Preller had slechts snij- en schaaf wonden opgeloopen, doch de twee heeren waren er vrij ernstig aan toe, hoewel direct levensgevaar niet aanwezig was. Door MARK CHANNING Ned. bewerking door marie 61) Voor de eerste maal in haar leven was haar geest, op het oogenblik van een schouwspel te zullen bijwonen, dat voor haar welbe schouwd slechts een alledaagsche vertoo ning was, vervuld van gedachten, welke niets te maken hadden met de voorstelling waarheen ze toch met de levendigste be langstelling op weg was gegaan. Het na kend einde, dat een der slachtoffers van den Cobra boven het hoofd hing, wierp een schril licht op het gevaar dat Diana en Co- lin Gray liepen. Over pnkele uren zou één, zoo niet beiden op een wijze ter dood gebracht worden, niet minder gruwelijk dan- die welke den eunuch wachtte; wilde bees ten zouden de functie te verrichtten heb ben die dit maal aan menschen was toever trouwd, die geen aanspraak konden maken op dezelfde verontschuldiging. Indien de poging van Diana Lindsay om te ontvluchten mislukte, zou het met haar gedaan zijn. Chirine had het lange Engelsche meisje met haar goudblonde krullen lief gekregen. De genegenheid van Diana voor dien Sahib had de opvatting, welke Chirine zich van het leven maakte, gewijzigd. Deze gevoegd bij haar vriendschap voor Diana, deed haar begrijpen, wat onrechtvaardigheid was. „Heb je gezien, licht van mijn oogen, hoe die hond in de goot rolde?" vroeg Alam Khan. Luid daverde zijn schaterlach en woeste vreugde deed zijn arendsneus boven de neusvleugels in rimpels trekken. „Ik heb niets gezien", antwoordde Chi- rene afgetrokken. Om redenen, waarvoor ze geen verklaring wist, dwaalden haar gedachten voortdurend af naar Gulbundun, haar kameraadje, het aardig vriendinnetje. „Je hebt gelijk", bulderde de stem van den Cobra, terwijl hij een blinden bedelaar afweerde door met zijn karwats diens ge zicht van het oor tot de kin open te rijten. „Je bent al met je gedachten op 't Markt plein!" Daarop bracht hij zijn paard tot vlak naast het hare en liet zijn groote hand rusten op haar slanken arm. „Indien je de heftige uitvallen van woede van hem, dien je liefhebt, afkeurt, dan zou je even goed den bliksem kunnen verwij ten, wanneer hij inslaat". Hij keek van boven op haar neer. Haar schoonheid deed het hart van den bezitter zwellen van trots: ze was de zijne met ziel en lichaam! Allah helpe hem, die het zou wagen bij het voor bijgaan van Chirine ook maar een sprankje belangstelling in zijn hlik te laten fonke len. „Neen Heer", antwoordde Chirine kortaf, zich naar hem toekeerend, „dat is 't niet". Niettegenstaande haar poging, om ze in te houden, parelden tranen, klaar om te vloeien, aan haar lange wibnpers. den baard van den Profeet", gromde Alam Khan, haar onderzoekend aankij kende. „Heb je verdriet over iets, mijn lief?" Chirine keek onverschrokken in de vu rige oogen. „Ja, ik heb verdriet". „En waarover dan?" Het vooruitzicht van wraak op één van zijn concurrenten te kunnen nemen, maak te, dat Alam Khan betrekkelijk goed gehu meurd was. „Een pijl doorboort mijn hart", zei zij. „Heb ik soms? aarzelde de reus. Chirine schudde ontkennend het hoofd, terwijl ze beschuttend haar hand voor de oogen hield, alsof de zon, die ze anders zoo liefhad, haar hinderde. „Nu, wat dan? vroeg hij en ditmaal kor zelig. Hij was er niet aan gewend zijn vra gen te herhalen. „Ik ben bedroefd. Heer, ter wille van het Engelsche meisje". De lach van Alam Khan klonk als ge brul. ,,'t Is werkelijk waar hernam Chirine heftig. „Ik houd van haar". De Cobra vloekte in stilte. ,,'t Is de Man-met-den-Sluier, die den sahib ter dood veroordeeld heeft, 't Is een dappere kerel, die Engelschman. Maar, bij Allah, ik haat hem. Hi.i heeft me misleid, en me onthouden dat, wat ik graag had willen hebben. En bij den Profeet, hij zal er met zijn leven voor boeten. Daaren boven beschouw ik hem als het werktuig van den Engelschen sirkar, die zich hier heeft willen indringen, om me nog van iets anders te berooven. Alleen daarom heeft hij verdiend te sterven". „Te berooven?" vroeg Chirine, haar paard op zij drijvend, om een kind, dat bijna onder de hoeven kwam, te sparen. „Wat heeft hy dan weggenomen?" „Hij heeft niets weggenomen", mopperde Alam Khan „Maar hij kwam in het Paleis van den Spiegel als een vervlspion. Nu, zeven van zyn ras zijn al omgekomen vóór hem, in dezelfde onderneming. En ik zou geen haar uit mijn baard willen geven om zyn leven te redden. Stof over zijn hoofd1- En daarmee basta „U hebt me nog nooit iets geweigerd, machtige Heer", hield Chirine vol. „Sta mij het leven toe van dien sahib, opdat ik het aan het meisje kan schenken, dat hem lief heeft. Ik heb al gezegd, dat ik van haar houd. Indien u hun het leven laat, zullen beiden trouwe vrienden worden". De Cobra antwoordde niet, doch gaf zijn' hengst de sporen en terwijl het volk rechts en links uit elkaar stoof, galoppeerde hij op de vier stieren toe, die, met bloed be- loopen oogen, op het Marktplein stonden te wachten. Als een vogeltje, dat zijn maat verloren heeft, zat Gulbundun alleen in het groote vertrek van Chirine. Ze verveelde zich; eerst had ze doelloos door den paleistuin gedraaid en de kleine roode vischjes in de bassins van de fonteinen broodkruimels ge voerd, in afwachting van de terugkomst van Chirine. Weer naar binnen gegaan, had ze er nie mand gevonden. Met alles, wat ze maar bedenken kon, had het meisje getracht den tijd te dooden; maar alles ging mis: de tamme pauw van Chirine, aan wien ze suikerboonen gaf, pikte in zijn gulzigheid haar in den vinger, waarop hij met luid misbaar van vleugelgeklap weggefladderd was. Aan Dilkoosh had ze rozen gevoerd, maar de hinde had geen trek en was aan haar voeten gaan liggen slapen, met een rozenblaadje tusschen de lange ooren, waar Gulbundun het had neergelegd. Ze had Ze had liedjes gezongen, maar niette genstaande ze toch zoo haar best deed, lukte het niet vroolijke wijsjes te vinden, ze kon zich alleen zwaarmoedige liederen herinneren over een amoureux, die ter wille van zijn liefde stierf of die in een woud verdwaald raakte; en dat duurde net zoo lang totdat ze met tranen in de oogen haar luit had weggeworpen en ze zich be dwingen moest om niet in huilen uit te barsten. Ook het boek met Perzische sprookjes, dat Chirine haar geleerd had te lezen, had ze weggeslingerd. „Wat heb je nu aan die djinns en peris, indien je ze niet kunt roe pen, om Chirine terug te tooveren, wanneer ik naar haar verlang^" riep het meisje uit, en kregelig trok ze aan de lange guirlande van mogra bloemen met hun bedwelmenden geur, die ze om haar slanken, blanken hals gevlochten had. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6