VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Jhovitidaal Tlieuws JCeck ÓL School Spoct motorrijder gedood. Branden. 300 H.A. heide afgebrand. Kwaadwilligheid? boerderijbrand onder heesch. stal door brand vernield. GEMENGD NIEUWS. c.A.o. - De minister van sociale zaken maakt bekend, dat door den Nederlandschen Bond van Boekbinderspatroons, den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, den Ne derlandschen Katholieken Grafischen Bond, den Nederlandschen Christelijken Grafi schen Bond en den Nederlandschen Grafi schen Bond is ingediend een verzoek tol verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekbinders-, papierwaren- en envelop- penbedrijf in Nederland, en dat bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek schrif telijk kunnen worden ingekracht bij den mi nister van sociale zaken vóór of op 11 Juni 1938. Nieuws in 't kort. SCHAGERBRUG WARMENHUIZEN ZIJPE TEXEL HEILOO TWEEDE BLAD. KIND ONDER VRACHTAUTO. In de Hoendiepstraat te Amsterdam is gis- teren een driejarig meisje onder een vracht auto geraakt. Het kind bekwam zeer ern stige verwondingen aan het hoofd en is naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. Kort na aankomst in het ziekenhuis is het meisje overleden. Te Zaandam waren Zondagnacht twee jeugdige Amsterdammers, die beiden een motorijwiel bereden, op de thuisreis naar dé hoofdstad, toen op den Zuiddijk een der motoren, als gevolg van het terugloopen van den accu, weigerde. Ten einde het voertuig weer op gang te krijgen, werd het met een touw aan den anderen motor verbonden. Bij deze pogingen is de achterste motor geslipt en de berijder is daarbij zoodanig komen te vallen, dat hij met een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Daar is zijn toestand zoodanig verergerd, dat de 22-jarige man gisterochtend aan de gevolgen is overleden. Gisteren is een heidebrand gebluscht, welke Zaterdagmiddag reeds was ontstaan in het heideveld nabij Ruinen, in eigendom toebehoorend aan den Staat en in de toe komst bestemd voor Staatsbosch. Tengevolge van dezen brand, welke ver moedelijk door kwaadwilligheid is ont staan, zijn naar schatting 250—300 H A. heide verbrand, terwijl veel jonge vogels in de vlammen zijn omgekomen. Ook eenige perceelen rogge zijn door den brand vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Kinderen op het nippertje gered. Gisteravond ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak brand in de groote land bouwerswoning, van den landbouwer van Galen in de Ossche Heide te Heesch (N.-B.) Toen de bewoner den brand, die in het achterhuis was ontstaan ontdekte, moest men terstond alle pogingen in het werk stellen om de acht kinderen, die boven sliepen, te redden. Nauwelijks was het laatste kind in veiligheid gebracht of een gedelte van het dak stortte in. Zoowel inboedel als de geheele landbou wersinventaris, waaronder karren, dorsch- machine en andere gereedschappen werden een prooi der vlammen. Eenig klein vee kwam mede in het vuur om. De brandweer van Oss kon wegens ge brek aan water geen hulp verleenen. De woning brandde tot den grond af. Door onbekende oorzaak brak te Stoppel dijk brand uit in de stal van de wed. V. De aangrenzende woning kon door de brand weer, die spoedig ter plaatse was, voor het vuur gespaard worden. Verschillende werk tuigen, die zich in de stal bevonden, be nevens een vijftal fietsen, werden door het vuur vernield. Familiegrafkelder ontdekt in N.H. kerk te Lage Vuursche. - Zaterdagmorgen hebben arbeiders bij herstellingswerkzaamheden in de Nederlandsch-hervormde kerk te Lage Vuursche onder het orgel een gewelf ont dekt, waarin zich eenige doodkisten bevon den, waarvan er een enkele nog in zeer goeden staat bleek te zien. In één kist be vond zich het stoffelijk overschot van een klein kind. Vermoedelijk betreft het hier een grafkelder van de familie van Reede, die in 1659 deze kerk stichtte. Federatie van brokkenhuizen gesticht. - Dezer dagen is te Utrecht gesticht de fede ratie van brokkenhuizen in Nederland. Er zijn pl.m. 35 brokkenhuizen in Nederland of vereenigingen, welke op gelijke basis werken. Voor Noordholland is in het be stuur gekozen de heer J. Broekema te Hil versum. De Rem brandt-ten toonstelling uitge steld. Naar wij vernemen, is de Rein- brandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, geprojecteerd voor dezen zomer tijdens de jubileumfeesten, uitgesteld tot het volgend jaar. Tal van omstandig heden hebben verschillende bezitters doen aarzelen aan de aanvragen gevolg te geven, terwijl reeds gedane toezeggingen werder. ingetrokken. Het comité hoopt voor het volgend jaar te kunnen rekenen op die kunstwerken, welke reeds waren toege zegd. Overbrugging van het Vondelpark. - Gister is verschenen de reeds geruimen tijd geleden aangekondigde voordracht van B. en W. van Amsterdam tot overbrugging van het Vondelpark tusschen van Baerlestraat en Eerste Constantijn Huygensstraat, voor welk werk, met inbegrip van de uitvoering der bfjbehoorende werken, B. en W. den raad een crediet vragen van 450.000 gulden. erzoek tot verbindendverklaring Het werk In de Houthaven hervat. - Aangezien de vakorganisaties de actie dei- bootwerkers, die in de Houthaven te Amster dam werkzaam zijn en sinds Vrijdag staak ten, niet steunen, hebben de stakers het werk gistermiddag weer hervat. Kind in vijver verdronken. - Gister middag geraakte het 2-jarig zoontje van den heer A. Geerdus te Dedemsvaart, bij het spelen in een vijver, welke achter de villa der familie gelegen is. Toen de ouders het ongeluk bemerkten, en het kind uit het water haalden, waren de levensgeesten reeds geweken. Algemeen bestuur A.N.W.B. - In de voorjaarsvergadering van het algemeen be stuur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft de voorzitter, de heer H. P. J. Bloemers, eerbiedige hulp gebracht aan de nagedachtenis van den heer J. H. Slicher, oud-bestuurslid, die op 8 Mei j.1. is over leden. De balans per 31 December 1937 werd goed gekeurd op een eindcijfer vanf 489.210,26, evenals het verslag van het pensioenfonds. Ter voorziening in de vacatures in het al gemeen bestuur werden bij acclamatie ge kozen: in afd. I (Noordholand) mr. R. Koole. te Amsterdam, lid van de hoofddirectie der Incassobank en in afd. VII (Gelderland) mr. K. J. H. M. Weve, notaris te Nijmegen en voorsitter der plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aldaar. Aardbeving geregistreerd. - Het Ita- liaansche obserbatorium te Bendandi de Faenza heeft gisteren een aardbeving van buitengewone hevigheid opgeteekend, waar van het epicentrum 10.500 K.M. westelijk van Italië moet hebben gelegen. Het ver schijnsel duurde drie uur. Het noodweer in Stiermarken. - De door het noodweer beschadigde spoorlijnen in Stiermarken heeft men, naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, voor het grootste gedeelte weer in bedrijf kunnen nemen. Men verwacht, dat het doorgaande verkeer op alle lijnen zeer spoedig kan wor den hervat. Naar nader wordt vernomen, is de berg- stad Bruck bijzonder zwaar door het nood weer getroffen. Niet slechts stond de electri- citeitsfabriek volkomen onder water, doch ook waren de verkeerswegen over een af stand van vele kilometers overstroomd. Menschenlevens zijn hier echter niet te be treuren. Vliegtuig in zee gestort. - Gistermiddag om half twaalf heeft men te Dieppe een vliegtuig, waarvan men meent, dat het van de militaire basis te Parijs afkomstig was, in zee zien vallen buiten kaap Ailly. Er werd onmiddellijk assistentie uitgezonden. De maritieme luchtmacht van Le Havre stelt een onderzoek in. Zes Arabieren gedood of ernstig ge wond. - Vanochtend om zes uur hebben zich te Jeruzalem op drie verschillende plaatsen incidenten voorgedaan, waarbij zes Arabie ren werden gedood of ernstig gewond. Dit zijn de eerste uitbarstingen te Jeruzalem sedert vele weken. Er zijn nog twee Arabie ren gewond, toen buiten den poort van Damascus een bom werd geworpen. Prof. dr. Ph. Kleintjes overleden. - In den afgeloopen nacht is in zijn woning te Amsterdam plotseling overleden prof. dr. Ph. Kleintjes. De hoogleeraar had gisteren middag zijn afscheidscollega aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam ge geven en was daarna gehuldigd. Gister avond heeft hij aangezeten aan een intiem diner. Toen hij thuis wam voelde hij zich te ruste. Spoedig daarop trad plotseling de dood in. DE ECONOMISCH-TECHNOLOGISCHE DIENST VOOR NOORDHOLLAND. Onbekend maakt onbemind, zegt het spreekwoord. Dat geldt, althans in sommige kringen, ook voor den Economisch-Techno- logischen Dienst voor Noordholland. De Dienst heeft reeds veel nuttig werk gedaan, maar hij zal bij meerdere bekendheid nog meer kunnen doen en wij meenen dan ook een goed werk te verrichten door over het doel en de werkzaamheden van deze provin ciale instelling iets te schrijven. Wat is het doel van dezen Dienst? Kort gezegd het bevorderen van alles, hetwelk kan bijdragen tot verruiming van de werk gelegenheid in de provincie, zoowel op het gebied van de industrie als op dat van land en tuinbouw en de visscherij. Wij vestigen er de aandacht op, dat hier dus niet bedoeld wordt werkverplaatsing doch wel werkver ruiming. Bij de alom heerschende werkloos heid is het noodig, dat van overheidswege alles gedaan wordt, wat tot verruiming van de werkgelegenheid, dat is dus het scheppen van een rendabele, en dus blijvende, werk gelegenheid, kan bijdragen en hiertoe is eenigen tijd geleden door het Provinciaal Bestuur de Economisch-Technologische Dienst opgericht. De taak van den Dienst kan in hoofdzaak in drie deelen gesplitst wor den: le. het bevorderen van de vestiging van nieuwe of uitbreiding van bestaande onder nemingen; 2e. het verstrekken van adviezen en hét geven van voorlichting over aangelegenhe den van economisch-technologischen aard aan gemeenten, ondernemingen en particu lieren; 3e. het verleenen van tusschenkomst bij het tot elkander brengen van kapitaalzoe- kende ondernemers en van hen, die kapitaal ter beschikking hebben. Uit deze opsomming is het wel duidelijk, dat de Economisch-Technologische Dienst nuttig werk kan verrichten. Het is toch be kend genoeg, dat velen, zoowel particulie ren als ondernemingen, plannen hebben voor het stichten van een nieuw bedrijf of een nieuw onderdeel van een bestaand bedrijf, maar daarbij op verschillende moeilijkheden stuiten. Juist voor zulke personen en instel lingen is de Economisch-Technologische Dienst het aangewezen orgaan om voorlich ting en advies te geven. De Dienst immers is een overheidsinstelling en heeft dus geen bijzondere belangen, die met de belangen van anderen in strijd kunnen zijn en ook kan een ieder, die zich met plannen tot den dienst wendt, van algeheele geheimhouding verzekerd zijn. Natuurlijk kan de Dienst deze voorlichting alleen verstrekken indien de be langhebbenden zelf hun project reeds goed doordacht hebben en een omlijnd plan ont worpen hebben. Doordien de Dienst in nauw verband staat met het Centraal Economisch- Technologisch Instituut van het Departe ment van Economische Zaken kan hij ook beschikken over de daar aanwezige uitge breide gegevens op allerlei gebied en daar ook met de overige organen en afdeelingen van ht Departement geregeld contact bestaat is de Dienst in staat belanghebbenden den weg te wijzen op het terrein van het steeds ingewikkelder wordende overheidsapparaat. Behalve het verstrekken van voorlichting en het geven van adviezen, kan de Dienst ook zjjn bemiddeling verleenen aan hen, die kapitaal zoeken voor een onderneming, ter wijl ook zij, die kapitaal voor de financie ring van eenig object ter beschikking wil len stellen, zich om advies tot den Dienst kunnen wenden. Als overheidsorgaan is de Dienst in staat objectief voorlichting te ge ven. Ook verleent de Dienst zijn bemidde ling voor aanvragen om crediet bij de Maat schappij voor Industrie Financiering te 's-Gravenhage. Doordien op de provinciale begrooting van Noordholland gelden zijn uit getrokken, die op voorstel van den Dienst ter beschikking gesteld kunnen worden voor het instandhouden of uitbreiden van be staande of het in leven roepen van nieuwe ondernemingen, konden verschillende bedrij ven na onderzoek door den Dienst, door de provincie aan middelen geholpen worden. Uiteraard gaat het in deze gevallen in hoofd zaak om kleine bedragen. Bij alle projecten, die voorgelegd worden, wordt er nauwlettend op toegezien, dat in derdaad werkverruiming en geen werkver plaatsing het gevolg van uitvoering van het project zal zijn. In gevallen, waarin hulp of steunverleening ten gevolge zou hebben, dat concurrentie wordt aangedaan aan be staande bedrijven zoowel in als buiten de provincie stelt de Dienst zich op het o.i. juiste standpunt, dat medewerking niet kan worden verleend. Alvorens zich dus met een verzoek om steun tot den Dienst te wen den, vergewisse men er zich van, dat de ar tikelen, welke men wil gaan vervaardiger., nog niet of althans vry wel niet, hier te lan de worden gemaakt. DE O...VUWTTNU TE KÜTXEKDAM. Op den Coolsingel ontplofte gistermiddag een bom, waardoor een onbekende gedood werd. Daar wij van meening zijn, dat nog velen, die toch profijt van het werk van den Dienst kunnen hebben, daarmede onbekend zijn, volgt hier het adres: Economisch-Technolo gische Dienst voor Noordholland, p.a. Pro vinciale Griffie, Haarlem.- Afd. Noordholland v. d. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Het Stembureau, ingesteld ter verkie zing van een bestuurslid van de afd. Noord holland van den Nederl. Bond van Gemeen te-ambtenaren (vacature W. P. Costerus) heeft in een Zaterdagmiddag ten raadhuize te Schagerbrug gehouden zitting vastgesteld, dat in genoemde vacature is gekozen de heer W. J. C. Jantjes, commies ter gemeente secretarie van Velsen, wonende te IJmuiden. Vergadering „Vischlust". Zondagmorgen hield de hengelsportver- eeniging Vischlust" haar jaarvergadering in café Slikker. Ingekomen was een schrijven van de zusterveroeniging Alkmaar, die voornemens is op 3 Juli een vischconcours te houden. Onder de leden was hiervoor niet vee! animo en besloten is niet aan bedoeld con cours deel te nemen. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester. Der traditie getrouw bleken de financiën weer nauwkeurig te zijn verzorgd, waarvoor den penningmeester dank werd gezegd. Verder is besloten 4 wedstrijden te houden, waarvan de eerste zal plaats hebben op 12 Juni a.s. bij de Kerkmeer. Voor het vervoeren naar de plaats van bestemming zal getracht worden een motorvletje te hu ren, omdat de vroegere motorboot in andere handen is overgegaan. Kinderen uitgezonden. Voor de afdeeling „Zuid-Zijpe" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies zijn dezer dagen 4 kinderen uitgezonden naar een „Zeehuis" te Egmond aan Zee. Deze kinderen zullen daar ongeveer 5 weken kunnen blijven. Arbeiders naar Schotland. Wij vernamen, dat eenige arbeiders uit Petten binnenkort naar Schotland (Enge land) zullen vertrekken, alwaar zij gerui men tijd werk zullen verrichten in dienst van de Hollandsche aannemings-mij. te 's Gravenhage. Paard schrok en trapte. Doordat een paard schrok van iets dat in den stal viel, schopte het den eigenaar, den heer Hin te Spang, zoodanig tegen het gelaat, dat deze ter behandeling naar het Lidwinaziekenhuis te Den Helder moest worden vervoerd. De kaak bleek op 2 plaat sen te zyn gebroken, zoodat de genezing 'n langdurig verloop zal hebben. Verdwaald. Een groepje jeugdige knaapjes, bene den den leeftijd van 9 jaren geraakte Zon dag in de duinen verdwaald. Na uren lang zoeken door verschillende personen, wer den de jongens tenslotte om over tien uur des avonds in de duinen bij Den Hoorn teruggevonden. De kinderen waren dood moe. Zjj hadden begrijpelijkerwijs enkele angstige uren doorgemaakt. 315. Ook de Sint ontdekte nu wie er als onvrijwillige passagier mee was gekomen, en de brave kindervriend lachte in zijn baard nu hij den boosdoener in zijn macht had. 316. „Zo, zo", zei hij tegen Rinaldo", „ben jij die kinderrover. Nu komt boontje om zijn loontje. Ik ben thans in de gele genheid je eens flink te straffen voor wat je die prme kinderen hebt aangedaan." Daarop gaf hij Pedro een bevel, die het stuur wendde en pijlsnel de donkere nacht invloog. Boetebedevaart van den L.T.B. Onder overweldigend groote deelname hebben de land- en tuinbouwers in Noord en Zuidholland Maandag de boetebedevaart gemaakt naar O.L.Vr. ter Nood. De groote kerk, tjokvol, bevatte naar schatting een 1700 personen, allen mannen, jong en oud. met één doel: De hulp van God door de voor spraak van Maria. Een breede schare pries ters en het hoofdbestuur van den L.T.B. was aanwezig. Voor de plechtige Mis werd de Litanie van Alle Heiligen gebeden (Kruis dag). Door prof. Cleophas werd de H. Mis opgedragen, waaronder predicatie. Om 1 uur werd door den bekenden rede naar pater H. de Greeve een schitterende rede gehouden. Omstreeks 3 uur was de bijeenkomst geëindigd en toog men huis waarts. PREDIKBEURTEN. DONDERDAG 26 MEI 1938. (HEMELVAARTSDAG ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Rem. Geref. Gemeente, geen dienst. Doopsgezinde kerk, geen dienst. Geref. Kerk, 10 uur, ds. von Meyenfeldt. Ev. Luth. kerk, geen dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, ds. v. d. Togt, van Wormerveer (met zang; gecomb. dienst met de gemeente Wormer veer. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek; 's middags een openluchtsa menkomst met 't corps IJmuiden bij den Kattenberg; 's avonds 8 uur, vereenigd. UIT DE OMGEVING. EGMOND AN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen (doop). SCHAGEN, geref. kerk, Landbouwstr., Kantongerechtsgebouw, 9.30 uur (n. t.) ds. Tollenaar, van Den Helder. SINT PANCRAS, 9.30 uur, ds. Krop. W ielrennen. DE INTERNATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN. Deelnemers op den Olympischen Dag. De sprintwedstrijden, welke ter ge legenheid van den Olympischen Dag op 26 Juni op de Stadionbaan gehouden worden, zullen ditmaal voor het eerst internationaal zijn en geheel het karak ter hebben van een klein voortornooi van de amateur-wereldkampioenschap pen. Deel genomen wordt door Loatti, voorts door den Belgischen kampioen Collard, den Engelschen kampioen Hom en den Duitschen kampioen Hasselberg. Van Nederlandsche zijde zullen deelnemen de wereldkampioen van de Vijver, de Nederlandsche kampioen Ooms en voorts de Hagenaar Leene, Buchli en Bootsman, de Almeloër Kropman, Smits uit Tegelen, D e r k s e n uit Zwolle, de Heus uit Utrecht, K r e y g e r uit Wierin- germeer, P r o n k uit Heiloo en van Breda uit Amsterdam. Er worden vier series van 4 gereden, met telkens één buitenlander, vervolgens twee demi-finales en tenslotte één rit om de 3e en 4e plaats en de finale om de le en 2e plaats. WIELERCLUB ALCMARIA. Zondagmorgen werd er weer 84 K.M. ge reden door alle klassen. In de derde ronde werd het record over een ronde verbeterd en gebracht op 11 min 55 sec. door een ploeg bestaande uit P. Evers, J. Groot, E. Bos, Kuilboer, Strijbis en Ensing. Deze ploeg had zich in de tweede ronde van het peleton los- getrapt en reed op schitterende wijze, steeds weer demareerde er een, doch van wegloo- pen kwam niets. P. Evers wist tenslotte in de sprint te winnen; 2e werd J. Groot; 3e Kuilboer; 4e. S. Strijbis; 5e. Winter; 6e. Lanting en 7e Schipper. Direct na de A-, B- en C-ers startten de junioren. Koenen wist tenslotte den len prijs te winnen. Kaandorp werd 2e. Wayerink. kreeg vlak voor de finish pech. A. S. V. VICTRIX. Zondag hield Victrix een rit over 90 K.M. voor de A-klasse. 72 K.M. voor de B-klasse en 18 K.M. voor de Junioren. Aan den start verschenen 10 a-klassers. Het ging er al dadelijk flink op los. H. de Rooij was de eerste vluchteUng, maar werd dra achtervolgd door D. Veld. Het veld was meteen uit elkander. Vier renners probeer den den vluchteling te achterhalen, maar het mocht niet lukken, daar Dirk zijn voor sprong langzaam maar zeker vergrootte, zoodat hij in dezen rit eerste werd. Daarna

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7