DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, wm Wat wil Hitier met Sudeten-Duitschland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2<— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, grootc contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 122 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 25 Mei 1938 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De positie van Sudeten-Duitschland is anders dan die van Oostenrijk. DE STICHTING VAN EEN GERMAANSCH RIJK. Nieuws in 't kort. De algemeene toestand. ALKMAARSCH QURANT. (Van onzen correspondent). Berlijn, 24 Mei. De regeering te Berlijn bevindt zich in een niet al te gemakkelijk parket. De opbloei van het Duitsche rijk sinds 1933, de toename aan macht als gevolg van een straffe, autoritaire leiding, die voor het Duitsche volk nu eenmaal een zeer bevorderlijk régime gebleken is, de veie successen der laatste jaren op het gebied der buitenlandsche politiek, de vrijwel volkomen overwinning der werkloos heid en de eendracht van alle Duit- schers, de tot bijna 100 procent ge stegen ja-stemmen voor alle be langrijke daden der regeering over de schaduwzijden dezer ont wikkeling (waar veel licht is, zijn ook opvallend duistere plekken) spreken we in dit verband niet, omdat het hier niet ter zake doet hebben bij regeering en volk in de plaats van de minderwaar digheidscomplexen van onmiddellijk na den wereldoorlog het omgekeerde te weeg gebracht: een neiging tot zelfover schatting. Die neiging is door het gladde verloop van op zich zelf toch niet ongevaarlijke maatre gelen: de wederbezetting van het Rijnland, de herbewapening, de terugkeer van het Saargebied, de inlijving van Oostenrijk; en voorts door onloochenbare successen als de vriendschap met Italië, het aanknoopen van nieuwe banden met belangrijke Balkansta- ten, het gunstig verloop van den burgeroor log in Spanje, de toenemende afkeer van groote staten jegens den Volkenbond be grijpelijkerwijze met den dag sterker gewor den. We willen daarmee niet zeggen, dat een man als Hitier, van wien men waarlijk niet beweren kan, dat hem staatsmanstalenten ontbreken, den nuchteren kijk op mogelijk heden, die tot nu toe zijn sterke zijde geble ken is, langzamerhand verliezen zou. Maa hij en zijn onderaanvoerders zijn tenslott'- „ook maar menschen" en niets ware natuur lijker dan dat zij, gezien ook de echt- Duitsche dweeperige versiering, waarmee ze in toenemende mate overstelpt worden, ten slotte toch iets van hun critischen blik op de dingen verliezen zouden en aan hun ,ster" zouden gaan gelooven. Ook „Nazi"-beenen moeten sterk zijn, wil len ze de weelde verdragen kunnen! Het actueele vraagstuk. Deze overwegingen dringen zich op bij een beschouwing over het zeer actueele vraagstuk, wat de wereld van de situatie rondom de 20-jarige Tsjecho-Slowaaksche Republiek te verwachten heeft. Leest men in deze dagen de buitenlandsche ook de Nederlandsche kranten, dan valt den waarnemer in Duitschland op, dat er een sterke neiging bestaat, te vreezen (want in derdaad mag in dat geval van „vreezen" gesproken worden), dat Hitier ten opzichte van Tsjecho-Slowakij e, althans van die westelijke strooken, die in hoofdzaak door Duitschers (Sudeten-Duitschers) bewoond worden, een soortgelijke strategie en tactiek zal toepassen als hij met Oostenrijk gedaan heeft. Men kan voor deze verwachting ook inderdaad wel eenige argumenten naar vo ren brengen. Oostenrijk was steeds een Duitsche staat, die in 1918 zichzelf Duitsch- Oostenrijk wenschte te noemen, een stem ming verlangde om te bewijzen, dat de over- groote meerderheid aansluiting bij het Duit sche Rijk wenschte en door het Verdrag \an St. Germain gedwongen werd „onafhanke lijk" te blijven. Sudeten-Duitschland was eeuwenlang Duitsch en is het heden nog, kwam door Versailles onder Tsjechisch be heer, wenschte dat niet, werd er toe gedwon gen, had reeds in 1919 het verlangen geuit, in het Duitsche Rijk opgenomen te worden, en is heden (gelijk dat tot op groote hoog e vóór de inlijving ook met Oostenrijk het ge val was) nationaal-socialistisch. Daar komt nu nog de hoofdzaak bij. Hitier streeft naar de stichting van een „Germaansch Rijk", waarin alle stam men opgenomen zullen worden, die Duitsch spreken en Duitsch voelen, daar om z.i. ook principieel nationaal-socialis tisch zijn en het moreele recht hebben door een plebisciet hun wensch tot aan sluiting bij Groot-Du i^chland te ken nen te geven en door te voeren. Hij beroept zich daarbij niet ten onrechte op de grondbeginselen van Ver sailles en St. Germain, die wel ten gunste van de overwinnaars, niet echter ten bate van de overwonnenen zijn uitgevoerd. Wie de Duitsche nationaal-socialisten kent, wie Hitier kent, weet, dat zij met taaie vol harding naar het bereiken van dit ideaal zul len streven, en telkens weer een stap verder zullen gaan, zoodra ze hun kans schoon zien. Dit Groot-Duitsche ideaal is nu echter een doorn in het oog van zekere andere staten, en in het algemeen gesproken van alle prin- cipieele vijanden van het Derde Rijk. Het is dus volkomen logisch, dat deze plannen der Hitlerianen op verzet kunnen rekenen bij al die staten, waar democraten, marxisten, libe ralen, politieke katholieken en vrijmetse laars directen of indirecten invloed hebben, onmiddellijk of middellijk macht uitoefenen en door hun pers de openbare meening be werken kunnen. Wij komen echter hier bij een moeilijk punt. De vraag is n.1.: welke berichten zijn betrouwbaar en welke niet? Het D.N.B., dat in werkelijkheid een Duitsch regeeringsbu- reau is, lanceert natuurlijk eenzijdige be richten, maar de buitenlandsche bureaux kunnen hetzelfde doen, doen misschien in vele gevallen ook hetzelfde. Zoo is er het bericht van een ultimatum aan Tsjecho-Slowakije. Het werd Zaterdag avond de wereld ingezonden, maarhet is zeer waarschijnlijk niet juist geweest. Want een Duitsch ultimatum aan Praag is onder de gegeven omstandigheden juist dat, wat Berlijn niet wil! En daarmee komen we tot de hoofdzaak. De situatie van Sudeten-Duitschers. Het is ongetwijfeld juist, dat de Duitsche regeering niets liever zou zien, dan dat Su deten-Duitschland morgen zonder bloedver gieten, naar Oostenrijksch voorbeeld dus, bij het Derde Rijk ingelijfd wordt. Gelijk het zulks wenscht wat nog andere oorspronke- lijk-Duitsche gebieden (Dantzig, de Pool- sche corridor en de provincie Posen, enz.) betreft. Maar men ziet in Berlijn zeer goed in, dat de situatie van Sudeten-Duitschland een volkomen andere is dan die van Oosten rijk. Te vaak wordt vergeten, dat de inlij ving van Oostenrijk ten slotte dan toch maar 'angs volkomen legalen weg plaats gehad aeeft. Inderdaad was een zeer groot deel der bevolking van Oostenrijk, van den Staat dus, bereid de aansluiting door te voeren. Het Oostenrijksche volk werd geregeerd door een groep, die over de machtsmiddelen van den Staat beschikte. Toen die groep zich ge noopt zag, deze macht over te dragen aan Oostenrijksche nationaal-socialisten, heeft de nieuwe bondskanselier Berlijn om militaire hulp „ter voorkoming van een burgeroor log" verzocht. (Natuurlijk was dit een tac tisch samenwerken, maar sinds wanneer is dat op politiek terrein verboden?) Eerst toen zijn Duitsche troepen binnengerukt. De Sudeten-Duitschers echter zijn een minderheid in den Staat en het zuiver- Duitsche gebied is daar slechts een strook langs de West-Noord-Zuidelijke grenzen. Het is ondenkbaar, dat morgen in Praag een re geering zou komen, die een Sudeten-Duit- sche meerderheid zou hebben en die zou we ten, dat zij niet alleen een meerderheid maar (gelijk in Oostenrijk) zeker meer dan 80 pCt. der bevolking achter zich zou hebben, als zij om Duitsche troepen riep. Een binnen rukken van Duitsche troepen zou onmiddel lijk een oorlog met Tsjecho-Slowakije, en dan ook met Frankrijk, Sovjet-Rusland, wel licht ook Engeland, beteekenen. Het Derde Rijk nu en ook dit wordt on der den invloed van antipathie en pers-op hitsing al te vaak bewust of onbewust gene geerd, wenscht geen oorlog, en accepteert dien slechts van defensief standpunt. Daar om is het ook fout, in dezen geest van Duitsch annexionisme te spreken. Men is er in Berlijnsche regeerings- en partijkringen van overtuigd, dat de Tsjecho- Slowaaksche republiek geen levensvatbaar heid heeft en na verloop van tijd zal ineen storten. Men wil niets anders dan dit oogen- blik afwachten (en door politiek-economl- schen druk, ook door sterken van den in vloed der nationaal-socialistische Sudeten- Duitschers verhaasten). Maar men wil géén bloedigen strijd, in beginsel niet, en boven dien niet, omdat men niet dom en blind is, en wel degelijk de catastrophale gevolgen ziet. Dit weet men natuurlijk ook aan de an dere zijde, en daarom is het niet verwonder lijk, dat men thans, in deze kritieke dagen, een neiging ziet, conflicten uit te lokken, die het al te doorzichtige doel hebben, het Derde Rijk tot onvoorzichtigheden te provoceeren. Engeland kan die plannen verijdelen. Wie het met den vrede wel meent, moet hopen, dat Engeland zich niet terugtrekt. De jongste foto van prinses Beatrix, genomen door den boffotograaf Ziegler. Belgische missionnaris ontvoerd. - Volgens een te Tientsin ontvangen bericht is Maandag te Maitatsjao aan den spoorweg PekingSoeijoean de Belgische mission naris de Wilde ontvoerd door acht bandie ten, die een Japansche vlag droegen. Japan- sche strijdkrachten achtervolgen de ban dieten, die de bergen in zijn gevlucht. Van verdrinkingsdood gered. - De te Frohnleiten door de overstroomingen in Boheme geïsoleerde 28 bewoners heeft men gistermiddag met behulp van motorbooten van den dood door verdrinking kunnen redden. Cycloon eischt slachtoffers in Parana. - Uit Curitiba wordt gemeld, dat een cycloon Parana heeft geteisterd. Er zijn zestien per sonen om het leven gekomen en vijftig ge wond. Wervelstorm eischt talrijke slacht offers. - Volgens berichten uit Zuid-Brazi- lië heeft de cycloon, die Zondag in N.W. richting over het land trok, groote schade aangericht. In de omgeving van Curityba werden verscheidene huizen verwoest, ter wijl een groot deel van den veestapel om het leven kwam. Door dat de huizen in stortten werden 25 personen gedood. Vijf dooden bij verkiezingscampagne. - Vannacht heeft zich in het Sandsjak Alexan- drette in Klein Azië een incident voorge daan, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Benden Turksch-gezinden hebben een aanval gedaan op het dorp Arabi Charki, dat in de vlakte van Amoek is gelegen. Zij schoten en doodden vier dorpelingen, o.m. sjeik Chalan. Vervolgens staken zij de woning van den sjeik in brana. Diens tien jarige zoon, die lag te slapen, is in de vlam men om het leven gekomen. De autoriteiten hebben direct maatrege len genomen om de aanvallers te achter halen. Zooals men weet, is in het Sandsjak de verkiezingscampagne in vollen gang. Poging tot ontvoering van lord Nuf- field. - De bekende automobielfabrikant lord Nuffield is gisteravond het slachtoffer geweest van een poging tot „kidnapping". Na sluiting der werkplaatsen van de Morris- fabrieken te Cowley bij Oxford, werkte lord Nuffield nog op zijn kantoor, toen onbeken den, die uit een zeer groote auto waren ge stapt, zijn bureau binnendrongen en lord Nuffield gelastten direct in de wachtende auto te stappen. De industriëel bewaarde zijn kalmte. Een vriend en medewerker, die in een aangren zend vertrek bezig was, merkte wat er aan de hand was en waarschuwde de politie, die enkele minuten later de beide aspirant-ont voerders knipte. Alkmaar, 25 Mei. De ontspanning houdt aan! Dat is wel het allervoornaamste nieuws, dat er vandaag te melden valt. En men mag dit aannemen, waar zich ook gisteren in Tsjecho-Slowakije geen nieuwe feiten van beteekenis hebben voorgedaan. De allernaaste toekomst ziet er dus vrij hoopvol uit, niettegenstaande de Duitsche pers groote activiteit blijft vertoonen bij haar berichtgeving over anti-Duitsche inci denten. Zoo meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat de door de „Joodsch-communistische" provo caties opgewonden stemming te Bratislava ook gisteren nog niet is gekalmeerd. Voort durend worden, volgens het D.N.B. Duit schers gemolesteerd terwijl het optreden der politie eveneens aanleiding tot kiachten geeft, naar aanleiding waarvan de afgevaar digden Karmasin en Kundt zich tot de be voegde autoriteiten te Praag hebben gewend. Verder heeft men volgens het D.N.B. in Su- deten-Duitsche kringen den indruk, dat het onderhoud, dat Henlein met minister-presi dent Hodza gehad heeft, de verwachte ont spanning niet heeft gebracht. Uit de verschillende door de Sudeten-Duit schers bewoonde gebieden, en vooral ook uit de grensgebieden toch komen berichten bin nen over nieuwe incidenten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts uit Praag, dat de Sudeten-Duitsche afgevaar digde Eichholz Maandagmiddag voor het stadhuis van Brüx is aangevallen toen hij kennissen den Duitschen groet bracht. Het kwam tot een samenscholing, welke spoedig werd verstrooid. Er zijn twee arrestaties ver richt. Ook over het geval van de met benzi ne overgoten brug is men nog niet uitge praat. Bij de peilers zouden ontplofbare stof fen gevonden zijn. Deze en dergelijke berich ten eindigen veelal met de mededeeling, dat zij onvolledig zijn, omdat de telefonische verbinding tijdens het doorgeven der berich ten onderbroken werd. Ook overigens is de Duitsche pers, met name de avondbladen, niet karig in haar critiek op de diplomatieke entourage van de Tsjechische kwestie, in het bijzonder waar het betreft het optreden van Groot-Britan- nië en het „streven der Britsche pers, pa niek te zaaien", zooals de Berliner Börsen- zeitung het uitdrukt. Het Hamburger Frem- denblatt schrijft o.a.: Men heeft gewerkt met een oorlogsgevaar, dat geen oogenblik bestaan heeft. Een bluf der Engelschen, een manoeuvre met legenden, die in het rijk der fantasie thuis behooren, wordt gebruikt om een diplomatiek succes voor te wenden, dat. naar men zegt, behaald werd op een oogen blik, dat Europa in verband met Duitsche plannen, die nooit bestaan hebben, aan den rand van een oorlog stond". Gunstiger dan de Duitsche commentaren in het oordeel over de besprekingen tusschen Hodza en Henlein is de diplomatieke corres pondent van de Times, die in zijn blad van hedenmorgen schrijft, dat te Londen geloofd wordt, dat de belangrijke conferentie een weinig beter verliep dan verwacht kon wor den. De heeren ontmoetten elkaar in de slechtst denkbare omstandigheden. De con cessies welke minister-president Hodza in uitzicht stelde, gaan zeker ver, en het schijnt dat Henlein erkend heeft dat zij een moreele basis vormden waarop na onderhandeling een nieuw accoord gebouwd zou kunnen worden. Maar het vraagstuk van de Tsjecho- Slowaaksche buitenlandsche politiek is nog niet aangeroerd. Tot zoover de Times. Havas schrijft, dat tijdens het onderhoud Hodza en Henlein overeengekomen zijn, dat, gezien den delica- ten aard van den toestand, volstrekte discre tie betracht zou worden, aan beide kanten, over het verloop van de onderhandelingen. Na de gedachtenwisseling met Henlein heeft Hodza volgens zijn gewoonte een telefoon gesprek gevoerd met Benesj. Door tusschen- komst van den minister van buitenlandsche zaken heeft Hodza het resultaat van de be sprekingen met Henlein ter kennis doen brengen van de gezanten van Frankrijk en Engeland te Praag, evenals van de gezanten der Kleine Entente. Henlein is gistermorgen naar Asch ver trokken. Vandaag zal hij aanwezig zijn te Cheb bij de teraardebestelling van de slacht offers van het incident van Zaterdag. De Tsjecho-Slowaaksche regeering en Hitier hebben elk een krans gezonden. De krans van Hitier zal gedragen worden door den Duitschen militairen attaché te Praag, die Duitschland bij de plechtigheid zal vertegen woordigen. Te Cheb is een omvangrijke or dedienst georganiseerd. Het gerucht doet de ronde, dat ter herinnering van de slachtof fers een Sudeten-Duitsche hymne gecompo neerd is. Volgens Havas zal Henlein een rede uitspreken. Intusschen zullen de onderhandelingen tusschen Hodza en Henlein worden voortge zet. Een tweede onderhoud zou tegen het einde van deze week plaats vinden. In dien tusschentijd zou Hodza den plaatsvervanger van Henlein, afgevaardigde Frank en afge vaardigde Kundt, benevens een parlemen taire Sudeten-Duitsche commissie ontvangen, met wie hij de besprekingen zal voortzetten tusschen elke gedachtenwisseling, die hij met Henlein zal hebben. Het diplomatiek contact heeft inmiddels ook gisteren voortgang gehad. De Duitsche ambassadeur te Londen heeft een bezoek ge bracht aan Halifax, de Fransche minister van buitenlandsche zaken ontving den Britschen ambassadeur, terwijl de Tsjechische gezan ten te Londen en Parijs op het punt staan naar Praag te vertrekken teneinde hun re geering in te lichten. De Fransche ambassa deur te Londen voerde ook gisteren weer op het Foreign Office besprekingen, die trou wens behalve op de Tsjechische kwestie ook betrekking hadden op de a.s. vergadering van de non-interventie-commissie. Bonnet heeft tenslotte besprekingen ge voerd met Bullitt, den Amerikaanschen am bassadeur, dien hij ook Zondag gesproken heeft. Den ambassadeur was verzocht Wash ington te vragen steun te verleenen aan de pogingen voor den vrede van Parijs en Londen in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Overeenkomstige instructies werden ook aan den Franschen ambassadeur te Washington gezonden, waarin hem verzocht werd recht streeks stappen te doen bij de Amerikaan- sche autoriteiten. Alsnog zjj in verband met de Duitsche be richten over incidenten in de door Sudeten- Duitschers bewoonde gebieden, melding ge maakt van een reactie der News Chronicle op hetgeen de Völkischer Beobachter en an dere Duitsche bladen terloops geschreven hebben omtrent de mogelijkheid van een internationaal toezicht op de stemmingen in het Sudeten-Duitsche gebied, op soortgelijke wijze dus als het internationale toezicht op het plebisciet in de Saar in 1935. „Indien de Duitschers", zoo schrijft de News Chronicle, „inderdaad getroffen zijn door de behande ling van hun broeders in Tsjecho-Slowakije, dan zou het wellicht mogelijk zijn tot over eenstemming te geraken over een stelsel als bovengenoemd gedurende den tijd, dat er over de toekomst der Sudeten-Duitschers on derhandeld wordt. Het schijnt aannemelijk, dat ieder zoodanig voorstel door de Britsche regeering sympathiek zal worden opgeno men, verlangend als zjj is, dat het vraagstuk ten slotte tot oplossing zal worden gebracht",

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1