VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Waar het recht zijn loop heeft. DE BAAS. OPEL vanaf f 1195.- SERENADE IN HET GROOT. Glimlachje r&ary Verkeersongelukken. Branden. GEMENGD NIEUWS. Nassau Garage - Alkmaar. Arrondissements-Rechibanh ie Alkmaar TWEEDE BLAD. 3-' aami KINDERARBEID OP ZEE. Toetreding tot het verdrag van Genua. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een wetsontwerp waarin wordt voorbehouden de bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag tot vaststelling van den minimum leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee en een wetsontwerp, waarin wordt voorbehouden de bevoegdheid tot opzegging van het verdrag van Genua (1920) tot vast stelling van den minimumleeftijd van toe lating van kinderen tot arbeid op zee. De ministers van sociale zaken, van bui- tenlandsche zaken en van koloniën merken in de memorie van toelichting op, dat de in ternationale arbeidsconferentie in 1936 te Geneve een ontwerp-verdrag heeft aangeno men, dat wijzigingen aanbrengt in het ver drag van Genua tot vaststelling van den minimum-leeftijd van toelating van kinde ren tot arbeid op zee, waartoe Nederland op 26 Maart 1925 is toegetreden. Naar de meening van de ministers be staat er voor Nederland geen bezwaar om tot bedoeld herzien verdrag toe te treden. Het is gebleken, dat het aantal jeugdige per sonen beneden 15 jaar, dat op zeeschepen, niet voor de visscherij bestemd, werkzaam is, zeer gering is. SURINAME HERDENKINGS POSTZEGELS. Naar aanleiding van de 75-jarige herden king der Emancipatie op 1 Juli 1938 worden in Suriname herdenkingspostzegels uitgege ven, vervaardigd door den bekwamen teekenaar H. Paulides. De eene teekening is een symbolische voorstelling van de bevrijding der slavernij en de andere stelt voor een Surinaamsch meisje. De complete serie bestaat uit de volgende 4 waarden: Frankeerwaarde: 21/!, 3, 5 en T>A cent, to taal 18 cent; toeslag: 2, 2, 3 en 3 cent, totaal 12 cent, is 30 cent samen. Kleur: groen (sym bolische voorstelling), paars-zwart (Suri naamsch meisje), bruin idem, blauw idem. De toeslag, die boven de frankeerwaarde geheven wordt, is bestemd voor de oprich ting eener huishoud- en industrieschool voor meisjes te Paramaribo. Aangezien de stichting eener industrie school in een dringende behoefte voorziet *n tevens ten voordeele strekt van alle gezind ten, van welk ras en geloof ook, doen wij met aandrang een beroep op allen ons in deze te willen steunen, opdat het zoo schoone sociale doel ten volle moge worden bereikt. De postzegels zijn vanaf 1 Juni 1938 tot 31 December 1938 aan de 32 postkantoren met philatelistenloket in Nederland en op het postkantoor in Paramaribo verkrijgbaar. Verzamelaars in plaatsen, waar geen phila telistenloket in Nederland en op het post kantoor in Paramaribo verkrijgbaar. Verza melaars in plaatsen, waar geen philatelisten loket is, kunnen hunne bestellingen richten aan den heer N. Anakram, 2e Helmerstraat 102, Amsterdam-W„ postgiro 326937 en een keuze doen uit het navolgende: Een ongebruikte serie (4 stuks) kost f 0.40 (ook bij meerdere series blijft de prijs f 0.40 per serie). Een gebruikte serie kost 0.42 Deze wordt vanuit Suriname verzonden, zoodat men na verloop van 2 a 3 maanden de serie tegemoet kan zien. Een gebruikte serie en vanuit Suriname als aangeteekende brief verzonden kost 0.50 Moet verzending per aangeteekenden brief naar een ander land dan Nederland plaats vinden, bedraagt de prijs f 0.55 Men verzuime daarom niet, zoo spoedig mogelijk tot aanschaffing dezer zegels over te gaan. Personen, die genegen zijn bij den verkoop te helpen, kunnen zich met den heer H. C. Sligtenhorst, Zuid Amstellaan 216 te Amsterdam-Z., in verbinding stellen. VERHOOGING DEFENSIEBEGROOTING. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienst jaar 1938. In de'memorie van toelichting zegt de ministe. van defensie o.m.: Met het opnemen van de kosten van uit breiding van het contingent en ve: lenging van den eersten oefentijd in de defensie- begrooting 1938 moest uiteraard gewacht worden tot het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet tot wet zou zijn verheven. Behalve met de meerdere kosten van het grootere contingent, dat in 1938 onder de wapenen komt, is in het wetsontwerp tot wijziging der begrooting 1938 eveneens „Mijn zoon heeft plotseling geen interesse meer voor de muziek, hij wil nu tandarts worden!" rekening gehouden met verschillende uit gaven, welke reeds in 1938 moeten worden gedaan voor voorbereidende maatregelen -en aanschaffingen ten behoeve van de grootere voorjaarsploeg 1939. Op grond van het bovenstaande zou de gewone dienst verhoogd moeten worden met 9.427.644. Voor verhooging van den kapitaaldienst voor kazernebouw is een bedrag van 22.000.000 opgebracht. KOOPT ZOMERPOSTZEGELS! Ook voor tuberculosebestrijding. De extra-opbrengsi van de zomer- postzegels zal ook dit jaar weer voor de helft aan cultureele, en voor de helft aan sociale doeleinden ten goede komen. Van de laatste helft zal 50 voor de bestrijding van de tuberculose worden besten.d. Een vierde gedeelte van de netto-op brengst komt zoodoende ten goede aan de verpleging van on- of minvermogende tuberculoselijders van alle gezindten. In 1937 kon uit dien hoofde een bedrag van 25.175,84 in de verpleegfondsen van de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose worden gestort. ONGELUK IN DE ORANJE NASSAU MIJN m. Arbeider gedood. In den afgeloopen nacht is de 46-jarige mijnwerker, L. Plum, om het leven gekomen, tengevolge van het loslaten van een steen uit den muur, waardoor Plum werd getrof fen. Het slachtoffer is verleden jaar .begiftigd met de hoogste onderscheiding van het Car- negie Heldenfonds: de zilveren medaille wegens zeer zeer moedig gedrag bij de red ding van twee kameraden. Hij is toen na melijk door een nauwe opening in de gang gekropen, waar zijn mede-arbeiders lagen, en heeft daar langen tijd gearbeid, terwijl er steeds steenen omlaag vielen en ieder oogenblik een nieuwe instorting dreigde. KNAAPJE DOODGEREDEN. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje van de familie van der Koppel op den Sloterweg, nabij den Spaarnwouderweg onder een pas- seerende personenauto, afkomstig uit Hoofd dorp, geraakt. Het knaapje bekwam een zware hersenschudding en overleed enkele (.ogenblikken na het ongeluk. Het jongetje was met een vriendje van zijn leeftijd aan het spelen langs den weg. Eensklaps kreeg hij van het ventje een duw, met het nood lottig gevolg, dat hij Onder de voorbijrijden de auto geraakte. Het stoffelijk overschot is de ouderlijke woning aan den Sloterweg binnengebracht. ZONDER TE KIJKEN OVER GESTOKEN. Gisteravond is te 's-Gravenhage op de Troelstrakade bij het viaduct een achtjarig jongetje R. C. B., wonende aan den Zomer- weg, dat onvoorzichtig den rijweg overstak, door een daar rijdende motorfiets overreden. De bestuurder van dit voertuig trachtte nog uit te wijken, maar kon niet verhinderen, dat de knaap tegen den grond werd geslin gerd. Het slachtoffertje is met zware ver wondingen door den G.G.D. naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd; zijn toe stand is zorgwekkend. De motorrijder, A. J. van G. uit de Lyonnetstraat, treft geen schuld. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gezin kon zich nog juist redden. Vermoedelijk tengevolge van kortslui ting is gisteren een hevige brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer K. Kooimans te Batenburg (Gld.) Het vuur, dat in het achterhuis was ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat, toen de bewo ners door het geknetter der vlammen ont waakten, vrijwel het geheele huis in lichter laaie stond en de familie Kooimans, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, zich niet dan met groote moeite door een raam in veiligheid kon stellen. In korten tijd was de geheele boerderij met de bij gebouwen tot den gronl toe afgebrand. Eenige varkens benevens een dertigtal kippen kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel en landbouwinventaris gingen geheel verloren. De schade, die zeer aan zienlijk is, wordt door vei zekering gedekt. HEIDEBRAND IN MIDPEN-LIMBURG. In de Midden-Limburgsche gemeente Hejden brak onder de buurten Grashoek brand uit in een perceel heide en vlieg dennen. Het vuur, dat door onbekende oorzaak ontstaan is, vond veel voedsel in het struikgewas. In de buurt wonende fa milies hebben eerst getracht het vuur nog in zijn aanvang te stuiten, doch toen men hierin niet mocht slagen, werd hulp inge roepen van de politie der gemeente Helden. Geruimen tijd bleef het vuur nog hevig woeden; ten slotte echter kon men het meester worden. Twintig hectaren heide en vliegdennen waren dooi het vuur ver nield. HOTEL UITGEBRAND TE MIDWOLDA. Oorzaak onbekend. Gisteren is door nog niet bekende oor zaak brand ontstaan in het hotel van den heer L. WallLnga te Midvolda. De brandweer bestreed het vuur krach tig. Zij kon echter niet verhinderen dat het geheele perceel met inboedel een prooi oer vlammen werd. Groote opdracht van de Nederland sche spoorwegen. - Naar wij vernemen, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen thans een tweetal belangrijke orders geplaatst. Bij werkspoor heeft zij besteld vierhonderd 20-tons kolenwagens en bij Beynes honderd 1K -tons rongen wagens. Met deze beide opdrachten is een bedrag van ruim anderhalf millioen gulden ge moeid. Omtrent den verderen aanschaffing van rollend materiaal door de Spoorwegen konden tot dusver geen nadere mededee- lingen worden gedaan. Kort bezoek van de koningin aan Arn hem. - H.M. de koningin, vergezeld door de prinses van Erbach met klein gevolg, arri veerde gistermiddag, komende van het Loo, te Arnhem en begaf zich naar het station, waar de prinses per trein naar Duitschland vertrok. Er was op verschillende punten van de stad veel publiek, dat de koningin luide toejuichte H. M. is na het vertrek van den trein wederom per auto naar het Loo terugge keerd. Vergadering christelijke ambtenaars- bond. - In het Kurhaus te Scheveningen is gistermiddag de jaarvergadering aange vangen van den Christelljken ambtenaars- bond. De voorzitter, de heer A. van Driel, zeide dat er alle reden is tot dankbaarheid. Het jaar 1937 gaf een winst van 207 leden, waarmede het ledental op 1 Januari j.1. 4068 bedroeg. Spr. herinnerde er voorts aan, dat de zes centrales van overheidspersoneel be treffende de actie voor de salarieering be langrijk werk hebben verricht door het opstellen van ten memorandum, dat aan de regeering zal worden kenbaar gemaakt. Spr. noemde het een zegen, dat men in Nederland de grootste en best georgani seerde christelijke vakvereendging ter wereld had. Bij de discussies werd van verschillende zijden waardeering over het beleid van het hoofdbestuur uitgesproken. Paviljoen tuberculeuse geesteszieken. - Gistermiddag heeft de minister van binnen- landsche zaken, de heer H. van Boedjen, het zoo juist voltoonde paviljoen „St. Beatrix" voor tuberculose geesteszieken der St. Bavo- stichting geopend. fxuuL: en Juw&ouw LANGENDIJK. Hoewel er geen kool meer aan de vei lingen wordt gepresenteerd, zijn de voorra den nog niet geheel en al uitgeput. Naar men ons mededeelt, zijn in de afgeloopen week nog weer enkele partijen uit de hand ver kocht. De prijzen blijven beneden 10 per 100 K.G. Dank zij de kassen heeft men aan de Broe kerveiling de eerste Langendijker Schotsche muizen aangevoerd. De eerstelingen werden met 15 voor de groote- en 20 voor de drie lingen-sorteering betaald. Den tweeden dag, waarop aardappelen werden gepresenteerd, noteerden wij 15.50 voor de grooten en 21 voor de drielingen. Uiteraard zijn de aanvoeren nog zeer gering. De tomatenprijzen zijn nog niet op het constante niveau aangeland. Voortdurend treden prijsdalingen op. De A-sorteering be gon met 37.70 en daalde tot f 33. Zaterdag ging er weer iets af en noteerden wij voor de A's van f 29.30 tot f 31.90. De B-sortee- ring is intusschen ook van ruim f 37 tot 30 per 100 K.G. gedaald, terwijl de C's van 30.90 tot 28.60 terugliepen. C.C. noteerde van 16.60 tot f 17.50 per 100 K.G. De bloemkool wordt iets goedkooper. Be gonnen met f 14.50 tot f 18 voor de eerste soort, gingen ze op het einde van de week weg voor 10 tot 17.80 per 100 stuks. Twee de soort werd verhandeld voor 5.80 tot 14, naar gelang de kwaliteit was. De rabarber blijft goed prijs houden. De Hij kocht en wist, dat hij niet kon betalen. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 32-jarige grossier in kruideniersartikelen, K. Gr. uit Hoorn. Vol gens de dagvaarding had hij zich schuldig gemaakt aan flesschentrekkerij, door van tal van leveranciers goederen te koopen, wetende, dat hij ze nooit zou kunnen beta len. In de dagvaarding stonden slechts en kele gevallen, tot een totaal van bijna 400 vermeld, maar in werkelijkheid was door den grossier voor veel meer dan 1000 ge kocht zonder te betalen. Verdachte beweerde niet den opzet te hebben gehad flesschen trekkerij te bedrijven; hij had de goederen gekocht in de overtuiging ze binnen afzien- baren tijd te kunnen betalen, want hij had nog diverse vordering uitstaan, waaronder een van bijna 1600 op zijn schoonvader. De eerste getuige, mr. Windhausen, de curator uit het faillissement van verdachte (deze was later failliet verklaard), gaf een overzicht van den toestand van verdachtes zaken. Verdachte had van een zekeren K. 2500 geleend en dat bedrag terug betaald met 1800 aan goederen en f 500 aan meu bilair. Er bleef toen nog een paar honderd gulden door K. te vorderen. Van de aan K. overgedane goederen was het grootste deel niet betaald. Verdachte had diverse vorde ringen uitstaan, tot een totaal van ongeveer 2200, waaronder de vordering van 1690 op den schoonvader. Al die vorderingen waren, op enkele na. echter zeer dubieus. Verdachte bleef er bij, dat de vordering op zijn schoonvader door hem toentertijd oprecht voor solide werd beschouwd, maar de president, mr. Ledeboer, vond, dat hij leelijk aan het flesschentrekken was geweest. Getuige K., de man die verdachte f 2500 had geleend, vertelde, dat hij van dat bedrag nimmer iets terug had ontvangen, wel wat rente maar ook dat was de laatste jaren op gehouden. Getuige wilde wel eens geld zien en toen deed verdachte het aanbod, dat ge tuige diens goederenvoorraad en meubilair zou overnemen, op welk aanbod getuige was ingegaan. Verdachte had niet gezegd, dat de goederen niet waren betaald. Notaris W. Spaander was ambtshalve ge mengd geweest in den verkoop van de tuin derij van verdachtes schoonvader. Die tuin derij had opgebracht ruim f 8000, terwijl de hypothecaire last f 10.900 groot was. Er was alzoo een nadeelig saldo. De schoonvader zelf, N. A. uit Wervers- hoof, gaf toe, tezamen met zijn zoon, 1600 aan verdachte schuldig te zijn en wel voor gedurende zeven jaar geleverde kruideniers waren. De tuinderij had hij verkocht, in de verwachting, dat die f 13.000 zou opbrengen, zoodat hij van het overschot zijn schoonzoon zou kunnen betalen. Dat het land erg ver waarloosd zou zijn, zooals de notaris had verteld, wilde deze getuige niet heelemaal bevestigen. De opbrengst was erg tegenge vallen. De president vond het een „fijne" geschie- Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. hiervoor betaalde prijzen zijn heel goed. De aanvoeren zijn sommige dagen niet onbetee- kenend. Er werd wel eens wat verschil ge maakt op sommige dagen, doch de noteerin gen lagen toch tusschen 5.50 en f 7.50 per 100 bos. Late aardappelen waren weer iets duur der; de aanvoer was zeer gering. Voor Ro bijn werd 5.30 per 100 K.G. betaald. denis en haalde een lijstje voor den dag van een groot aantal schuldeischers van den schoonvader, Het bleek, dat N. A., behalve de 1600 aan zijn schoonzoon, nog 1367 aan anderen schuldig was. Het was zijn ge woonte altijd maar op de pof te koopen. De president concludeerde daaruit, dat verdachte geen recht had te zeggen, dat zijn vordering op zijn schoonvader solide was; ten eerste was de tuinderij, die als een soort onderpand moest dienen, minder waard dan de hypotheek en ten tweede waren er nog méér schuldeischers. De president vroeg verdachte verschil lende inlichtingen omtrent diens boekhou ding, maar verdachte beweerde nimmer van iets boek te hebben gehouden en zelfs geen gedetailleerde aanteekening van hetgeen an deren aan hem schuldig waren. Alleen de totaalbedragen hield hij bij. Na verhoor van nog eenige getuigen zei de officier, dat het met verdachtes financiën, hopeloos gesteld was, toen hij maar goede ren kocht en niet betaalde. Wissels zond hij terug en niettemin bestelde hij maar bij. Verdachte had in totaal voor 3a 4 duizend gulden schuld, hetgeen voor een man als hij zeer veel is en daar tegenover stond f 2200 aan slechte debiteuren en de twijfelachtige 1600 van den schoonvader. Van al die vor deringen was slechts een f 400 deugdelijk. Verdachte wist, dat hij vast zat en kon ook weten, dat die f 1600 van zijn schoonvader nooit los zouden komen, want een leek kon zien, dat de tuinderij geen f 13.000 zou op brengen. Trouwens, al zou die tuinderij in het gunstigste geval 11.000 hebben opge bracht, dan nog bleef er niets voor ver dachte over, gezien de zware hypotheek. Dat verdachte bovendien niet zou hebben ge weten, dat zijn schoonvader nog tal van an dere schulden had, kon geen mensch geloo- ven. Voigens spr. lag het er dik bovenop, dat hier op bedrieglijke manier zaken waren gedaan. Als straf vorderde de officier ten slotte 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. v. d. Loos, stelde in het licht, dat verdachte niet moest worden be schouwd als een trouweloos man. Immers, ware hij dat, dan zou hij niet zoo maar 2500 ter leen hebben gekregen. Verdachte had veel nadeel ondervonden van zijn per soneel, dat naar andere zaken overging of voor zich zelf begon, en zoodoende klanten meenam. Uit de nog aanwezige rekeningen bleek volgens pleiter, dat verdachte toch ge regeld zijn schulden had betaald, maar door bijzondere omstandigheden vast was komen te zitten. Flesschentrekkers handelen anders dan verdachte, aldus pleiter, die beginnen van niets plotseling groot op te doen en dat was hier niet het gevaL Verdachte deed dom, zooals de meeste menschen in zijn omstan digheden vaak doen. Ze laten zich misleiden door ficties en blijven door alles heen op een onbegrijpelijke manier optimist. Het is onverstandig, aldus beëindigde pleiter zijn pleidooi, maar begrijpelijk. Uitspraak Dinsdag a.s. 317. Marco moest op Rinaldo passen en nu had de Sint gelegenheid zich met de kleinen te bemoeien. Hij vertelde Rita dat ze binnen enkele uren haar ouders zou terugzien en het kind was dolgelukkig met deze mededeling. 318. De zon was al opgegaan en ze vlo gen boven een klein bergdorp. Ze land den midden op een grote weide, w. de koeien van angst heen en weer liepen, zo waren ze geschrokken van het grote lawaaiding dat op hen toe kwam. Sint Nicolaas stapte met het gezelschap uit en liet Rinaldo onder bewaking van zyn beide bedienden achter.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7