KRUSCHENSALTS i VORS COBRA WERKLOOSHEIDS-DEBAT AANGEVANGEN. Maak fn spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. toooooooeoo eeoooooo oooeooooooé OPEL vanaf I 1195.- PARLEMENT Minister Colijn doet geen nieuwe toezeggingen. Stimuleering van particuliere bedrijfsleven op den voorgrond. Nassau Garage Alkmaar. ZBuwettlatul HeuiUeton TWEEDE BLAD. i De Tweede Kamer heeft Woensdagmid dag een aanvang gemaakt met de interpel latie van prof. van Gelderen en de behan deling van het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming met 60 millioen. De interpellant is aan het woord geweest en de minister-president, dr. Colijn, heeft namens de regeering in eersten termijn geantwoord, waarna het debat is verdaagd tot a.s. Dinsdag, als wanneer prof. van Gelderen gelegenheid voor repliek krijgt en andere sprekers aan de discussie kunnen deelnemen. Er bleken er, toen de minister aan het woord kwam, reeds 18 te zijn ingeschreven De Kamer is dus niet in een paar dagen met dit belangrijke onder werp gereed. Wijziging Bedrijfsradenwet aangenomen. Alvorens verder hierop in te gaan, vertel len we heel in het kort, nog iets over een paar andere zaken, welke werden afgedaan. De heer Steinmetz (r.k.), mevr. Mackay Katz (c.h.) en <ie heer Wijnkoop (c.p.) spraken nog over de wijziging van een paar artikelen van de bedrijfsradenwet. Tegen het uitbreiden van de taak der bedryfsra- den tot economisch gebied maakte de c.h. afgevaardigde bezwaar; zij meende dat een principieel andere richting incidenteel werd ingeslagen, waartoe de wet de gelegenheid niet bood. De heer Steinmetz wilde ook de hoofdarbeiders in de bedrijfsraden verte genwoordigd zien en de communistische spreker, het wetsontwerp op afbetaling ac- cepteerend, fulmineerde wat tegen de con servatieve critiek van sommige leden op de wetswijziging. Minister Romme verdedigde zijn wijzi ging uitvoerig, betoogend, dat de wet in art. 15 reeds de bedrijfsraden op economisch terrein bracht, voorts den heer Wendelaar verzekerend, dat het verleenen van veror denende bevoegdheid nog niet aan de orde kan zyn, omdat men ten aanzien van de be drijfsraden nog zoo in het luchtledige rond tast. Hij kon hem ook geruststellen ten aan zien van de bemoeiingen van de bedrijfs raden; deze zullen zich niet uitstrekken tot de afzonderlijke ondernemingen. De minis ter geloofde, dat de wetswijziging aan het instituut der bedrijfsraden zelf ten goede zou komen. Bij de replieken bleek mevr. Mackay Katz niet overtuigd te zijn. Zij wilde geacht worden te hebben tegengestemd; de nat.- socialisten verkregen dezelfde aanteekening. Interpellaties toegestaan. Aan den heer de Visser (comm.) werd door de Kamer verlof verleend om den mi nister van Justitie te mogen interpelleeren over de wijze van toelating, uitzetting en behandeling van vreemdelingen, welke in terpellatie aan de agenda werd toegevoegd. De voorzitter maakte er, gezien het feit dat er pas bij de begrooting 'n algemeen debat over het crisisbeeld ten aanzieD van land en tuinbouw was geweest, bezwaar tegen, den heer Dieters (n.s.b.) verlof te verleenen een zoo ruime interpellatie te houden. Als hij zyn vragen beperken wilde tot den in voer van vleesch uit het buitenland in ver band met de beperking van de rundveeteelt, zou de voorzitter voorstellen die interpella tie toe te staan. De heer Dieters stemde toe en de Kamer maakte verder geen bezwaar. De zes minerale zouten in Kruschen balts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig ainemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAÏ Een datum voor deze interpellatie werd nog niet vastgesteld. De bestrijding van de werkloosheid. Zooals de lezers zich misschien uit de bladen herinneren zullen, lag ongeveer op den zelfden tijd als prof. van Gelderen zijn interpellatie aanvroeg een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van finan cien bij de Kamer, er toe strekkend om het crediet voor de werkverruiming (voor de z.g. Werkfondswerken) met 30 millioen te verhoogen. De Kamer kon zich dus in het voorloopig verslag over dit ontwerp over de bestrij ding van de werkloosheid en het beleid der regeering dienaangaande uiten en allerlei inlichtingen vragen en wenschen te kennen geven, met andere woorden: zij kon haar gedachten met betrekking tot het onder werp der intérpellatie-van Gelderen for muleeren. Beide onderwerpen werden tege lijk aan de orde gesteld, nadat de regeering dit voorloopig verslag had beantwoord, zoodat zich thans dus het zeldzame feit van een schriftelijk voorbereide interpella tie voordoet. Dit, op zichzelf, beschouwd heeft groote voordeelen. Het debat wint er door aan degelijkheid; anderzijds echter wordt de kans op verrassende toezeggingen en mededelingen van regeeringszijde ver minderd, terwijl evenmin te verwachten is, dat uit de Kamer nova zullen opduiken. In dit licht beschouwd, maakt het een eenigszins vreemden indruk dat zich zoo vele sprekers hebben laten inschrijven. Niet onmogelijk is, dat hiervan, na het aan dui delijkheid niets te wenschen overlatende antwoord van dr. Colijn, nog eenige afval len. De interpellant aan 't woord. Het was er prof. van Gelderen (s.d.) om te doen, aan te toonen, dat de regeering haar financieel-economisch en sociaal be leid meer dan tot nu toe dienstbaar moet maken aan de nog altijd verontrustend groote werkloosheid; dat zij, behalve de door haar reeds genomen maatregelen ten behoeve van den export en het behoud van werkgelegenheid, doelbewust de binnen- landsche koopkracht moet stimuleeren. Om dit doel te bereiken drong de interpellant aan op het uitvoeren van openbare werken op groote schaal; verstrekking van gelden a fonds perdu aan de gemeenten voor het doen verrichten van werkzaamheden; steun aan particuliere werkzaamheden waarvoor boven het op de begrooting voor 1938 ge voteerde bedrag nog 150 millioen extra noodig zou zijn in 12 maanden. Vervolgens bepleitte prof. van Gelderen nog een aan tal aanvullende maatregelen, zooals: ver lenging van den leerplicht met één jaar; verlaging van de leerlingenschaal; verkor ting van den arbeidstijd; financieelen steun ter bevordering van den export. Hij veroordeelde de aanpassingspolitiek: eenerzijds dwingt de regeering tot groote bezuiniging en bekrimpt zij de gemeenten op allerlei mogelijke manieren, anderzijds neemt zij maatregelen ter bevordering van het bedrijfsleven, voor het behoud van werkgelegenheid in tal van takken van volksbestaan, welke geen effect kunnen sorteeren door de averechtsche financieele politiek. Met het gevolg, dat er geen be- legginsobjecten zijn voor het in overvloed voorhanden zijnde kapitaal. Zooals het nu gaat, riep prof. van Gelderen uit, spaart Nederland zich arm! Tenslotte vroeg hij, een overzicht op ge zette tijden aan de Staten-Generaal te ver strekken van de resultaten van hetgeen ter vermindering van de werkloosheid wordt verricht. Het antwoord van minister Colijn. Het antwoord van den minister-president kwam, wat de hoofdlijnen aangaat, geheel neer op hetgeen de regeering in de memorie van antwoord aan de Kamer met betrek king tot de verhooging van het crediet voor werkverruiming meedeelde. Deze memorie was onderteekend door den minister-presi dent, dr. Colijn, minister van algemeene zaken; den minister van sociale zaken, mr. Romme; den minister van waterstaat, mr dr. ir. van Buuren; den minister van bin- nenlandsche zaken, den heer van Boeyen; den minister van financiën, mr. de Wilde en den minister van economische zaken, mr. Steenberghe. Behalve minister van Boeyen waren al deze ministers bij het debat aan wezig; ook minister Slotemaker gaf van zyn belangstelling blijk. Wij herinneren aan de hoofdpunten van dit antwoord. De regeering stelt zich op het standpunt, dat de werkloosheidsbestrijding allereerst moet worden gezocht binnen het kader van het bedrijfsleven door opvoering van dit bedrijfsleven, doch dat, waar op voering van het bedrijfsleven 'tijd vordert en bovendien niet alle arbeidskrachten zal absorbeeren, openbare Werken noodig zijn. Dr. Colijn vertelde Woensdag, dat voor de zoo noodzakelijke aanpassing van het be drijfsleven aan de gewijzigde economische structuur, die bronnen van werkgelegen heid heeft doen opdrogen, zeker een tiental jaren noodig zullen zijn. De uit te voeren openbare werken zullen alle nuttige werken moeten 2yn; Zij moeten b 1 ij v e n d e werkgelegenheid scheppen. Van een planmatige verhooging der binnen- landsche koopkracht, door middel van het scheppen van v o o r b -ij gaande werk gelegenheid, verwacht de regeering geen heil, in welk oordeel zij nog is gesterkt door elders (in de Ver Staten) opgedane erva ringen. Wat de sociaal-democraten dus wil len, wijst de regeering met beslistheid af. Aangezien het Werkfondscrediet vrywel geheel geblokkeerd was, vroeg de regeering aanvankelijk 30 millioen aan. Dit bedrag heeft zy in de memorie van antwoord tot 60 millioen verhoogd. De activiteit van het Werkfonds is verhoogd. Er wordt op gewe zen, dat, terwijl in 1937 in totaal 17 millioen werd geblokkeerd; in de eerste 4 maanden van dit jaar 22millioen en in de eerste 5 maanden van 1938 37(4 millioen is geblok keerd. Minister Colijn coördinator. Werkfonds en werkverschaffing zullen worden gereorganiseerd; een efficiënter vorm ter bereiking van het doel der te werkstelling moet worden gevonden. Daar aan wordt nu gearbeid. Maar daarnaast wil de regeering een coördineerende instantie in het leven roepen tusschen. de tewerkstel ling door werken van werkverruiming en werkverschaffing en de tewerkstelling aan de onderscheidene overige, onder de ver schillende departementen ressorteerende werken van algemeen nutj teneinde daar door de tewerkstelling naar plaats 'en tijd zoo goed mogelijk te dieh.en en ook zooveel mogelijk arbeidskrachtèrT kan den gang te brengen. Minister Cólyft onthulde in de ver gadering en dat was iets nieuws, of schoon rtfen ""her eTgêhirnr "wer -vertrroedeir kon, gelet op het karakter van de functie van den minister van algemeene zaken dat hij die coördineerende instantie zou zyn. Verder verklaarde de regeling in de stukken^ dat zif raatregélen in overweging neemt om te itvordecan,dat zij grootere bevoegdheden krijgt ter overwinning van weerstanden bij uitvoering van werkverrui- mingswerken, èn op het terrein van de arbeidsspreiding. Het Werkfonds zal wor den dienstbaar gemaakt aan den bouw van woningen voor groote gezinnen, een voor nemen, dat ligt in de lyri van de door den interpellant bepleitte maatregelen, o.a. t. a. v. de krotopruirr.ing. In 1938 125 millioen extra voor werkverruiming. In het bovenstaande hebben we de richt lijnen van de regeering aangegeven, aange vuld met enkele opmerkingen uit de verga dering. Wy moeten hieraan nog enkele an dere toevoegen. Tijdens zijn uiteenzetting van wat de regeering in de afgeloopen vijf jaren heeft verricht, bracht dr. Colijn naar voren, dat zij ten behoeve van de werkver ruiming, afgezien van contingenteeringen, exportcredieten en landbouwsteun, welke maatregelen alle hebben bijgedragen tot het behoud van de werkgelegenheid, niet minder dan 385 millioen extra heeft besteed, waarbij men nog in aanmerking moet ne men, dat de financiëele toestand slecht was. In dit bedrag zijn niet begrepen de normale uitgaven voor waterstaatswerken, weikeper jaar op 65 millioen kuTinen worden gesteld Voor 1938 is voor waterstaat 103 millioen Zaterdag 28 Mei. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-morgenwyding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedr. 12. 1.45 Gr.pl. (2.16 Ber.) 2.— Vegeta rische voeding voor arbeiders, cau serie. 2.15 Gr.pl. 3.10 Causerie over Constantin Meunier. 3.30 VARA- orkest en solist. 4.30 Esperanto- uitz. 4.50 Gr.pl. 5.40 Lit. causerie. 6.— Orgelspel. 6.30 Uit de roode jeugdbeweging. 7.05 Filmland. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8. Herh. SOS^ber. en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.Toespraak, hierna gr.pl. 9.15 En nu.... Oké! 10.30 ANP-ber. 10.35 Esmeralda-septet. 11.Fragm. Venus in Seide, operette. 11.30 12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 9.30 H. Mis. 10.30 Gr.pl. 10.55 Gr.pl. 12.— Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.— 1.20 Gr.pl. 2.— Voor de rijpere jeugd. 2.30 Verv., concert. 3.Kin deruur. 4.Ber. Hierna de KRO- me'odisten en solist. (4.304.45 Gr.pl.) 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr. pl. 7.— Ber. 7.15 Het Koningswezen in'tEweland (Engelsch-Togo), cau serie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muz. omlijsting 8.35 Nederlandsch—Hongaarsche feestavond. 9.50 Gr.pl. 10.30 ANP- ber. 10.40 Intern, spo'rtrevue. 10.55 —12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 Eric Jeffcote's Rhythm-kwar- tet. 12.20 Pianovoordr. 12.50 Gr.pl. 1.20 Sportrep. 1.35 Het Aston Hip- podrome-orkest. 2.20 Deel. 2.35 Le ger des Heils-orkest en de Gresham Zangers. 3.20 Gr.pl. 3.50 Orgelspel. 4.20 't Gershom Parkington-kwintet. 5.Deel. 5.20 Herman Darewski's Band. 6.05 Sportrep, 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 BBC-Theater-orkest. 7 50 Radiojournaal. 8.20 Variété- progr. 9,20 Ber 9.40 Uit Amerika: Weekoverzicht. 9,55 Radiotooneel. 10.45 BBC-Harmonie-Orkest en so liste. 11.35 Ambröse en zijn orkest. 12.10—12.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.30 en 10.05 Gr:pl.' 12.35 Bailly-orkest. (1.50 Zang). 3.20, 4.05 en 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Variété-pro gramma. 10.25 Symphonie-concert. 11.201.20 J? Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.30 Gr.pL 8.50 Danziger Landesorkest. 12.20 Weensch Symph.-orksst. 1.35 Om roeporkest. 2.30 Gr.pl. 4.20 Omroep orkest, Omroepdansorkest en solis ten. 6.30 Cabaretprogr. 7.30 Amuse mentssextet. 8.20 Gevar. concert. 10.35 Gr.pl. 10.00 A. Berger en Her- bert Fröhlich met hun orkesten, 2.20—3.20 Omroepdansorkest eh militair orkèst. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30 Vérv. Concert. 1.50 Gr. pl. 3.20 Pianovoordr. 3.50 en 4.35 Gr.pl. 5.20 en 6.35 Omroepsalon- orkest. 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroep dansorkest, gemehgd koor en solis ten. 10.30 Gr.pl. 11.20—12.20 Popu lair concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.— en 1.30 Geo Bogaert-orkest. I.50—2.20 en 3.20 Gr.pl. 3.35 en 4.20 Belgisch pianokwartet. 4.50 Musette-ensemble J. Steurs. 5.05 Gr.pl. 5.35 Omroepkleinorkest en solisten. 6.35 Gr.pl. 7.05 Zang. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en -koor. 10.30—12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert. 8.10 Ber. 8.20 Gev. concert. 10.20 Ber. 10.40 Hoor- bericht. 10.55 Sportrep. 11.05 Ber. II.20 Omroepdansorkest en piano duo. 12.202.20 Omroepdansorkest, O. Fricke's orkest e.a. (gr.opn.) (1.151.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—11.35, Radio PTT Nord 11.35 —12.20, Brussel VI. 12.20—13.35, Keulen 13.35—15.35, Brussel 15.35 16.20, Keulen 16.2018.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Brussel VI. 19.20 —19.50, Keulen 19.50—22.20, Brus sel VI. 22.2023.20, Keulen 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20k Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.35—14.20, Lond. Reg. 14.2015.50, Droitwich 15.5017;- Lond. Reg. 17.^17.20, Droitwich 17.20—21.40, Parys Radio 21.4022.55, Lond. Reg. 22.55 23.35, Droitwich 23.3524. Lijn 5: Diversen. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. gevraagd, dus 38 millioen meer, hetgeen toch pok mag meetellen voor de bestryding van de werkloosheid. Telt men erbij wat het Werkfonds zal laten verwerken en de 60 millioen, welke defensie hier laat beste den, dan komt men alleen voor 1938 tot een bedrag van circa 125 millioen méér; met hetgeen er al was, zal in dit jaar voor ver ruiming van de werkgelegenheid ongeveer 200 millioen kunnen worden besteed. Prof. van Gelderen zou daar nog 150 millioen bij willen hebben, maar dat gaat niet, als men de werken aan nuttigheidseischen wil laten voldoen, terwyl die verhooging ook finan- ciëel onmogelijk zou zijn. Dr. Colijn wees de eischen op het gebied van het onderwijs af. Deze behooren naar het oordeel der regeering in de sfeer van de werkloosheid niet thuis; deze mag niet worden gebruikt om wenschen te trachten te verwezenlijken, welke in wezen op een geheel ander terrein liggen. De minister hoopte, dat de Kamer, wanneer de regeering met voorstellen voor nieuwe bevoegdheden zou komen (welke de Kamer blijkbaar zelf noodig acht) deze ook zou aanvaarden, wanneer zy ze in concreten vorm voor zich zag. De regeering zal eens per jaar een overzicht van de resultaten van haar maat regelen aan de Kamers overleggen. Dinsdag zal blijken hoe de Kamer over dit antwoord oordeelt. BRUTALE INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG. Inbraak te de Lief. Woensdagnacht is. ingebroken bij den brood- en banketbakker A. Hanemaa'yer te de Lier. Gistermorgen merkte deze, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht aan zijn woning en Winkel. In de woonkamer was men zeer brutaal te werk gegaan door, ter wijl de slaapkamer grenst aan de woon kamer, deze overhoop te halen en te door zoeken. De deur tot de slaapkamer, die open stond, hadden de inbrekers gesloten en er bovendien nog een stoel voorgezet. Om tij dens hun werk niet in het licht gezet te worden, hadden zy het licht onklaar ge maakt. Alles wat waarde had, zooals drie gouden ringen, een gouden armband en een bloed koralen armband met gouden slot werd mee genomen, benevens eenige portemonnaies met geld, waaronder een portemonnaie die de knecht van den bakker den vorigen avond op tafel had laten liggen. Na de huiskamer hebben zij een bezoek gebracht aan den aangrehzenden winkel, waar de winkellade werd gelicht. Blijkbaar hadden de daders bij hun werk honger gekregen, want eenige taartjes wer den door hen verorberd. Restanten hiervan trof men nog op den toonbank aan. Van de inbrekers ontbreekt tot nu toe eik- spoor. i i Door MARK CHANNING Nad, bewerking door MARIE DEBELMONTE 63) Toen Colin Gray haar op den dag van dat gedenkwaardig, door den Cobra voor bereid, onderhoud verteld had, dat haar vader vermoord was, had ze het in 't eerst niet kunnen aannemen, en hieraan alleen was het te danken geweest, dat ze op de been was gebleven. En nu werd de man, dien het lot haar gezonden had, om een geliefd wezen te vervangen, door dien zelfden Cobra met den dood bedreigd. Wat zou het einde zijn van dit alles? „Soms vraag ik mezelf ook af, waarom God dergelijke dingen toelaat". Ze sprak half voor zich zelf, half voor Chirine. De Perzische keek op. Ze onderging den geheimzinnigen, wonderbaren invloed van sympathie. „Allah weet alles het best! - Wanneer Je "in je eigen land in veiligheid zult zijn, Dina, schrijf je me dan eens? Een kara vaan, die langs komt, bezorgt me wel den brief". „Misschien kom jy nog eens by ons antwoordde Diana, die trachtte het gevoel van doodsangst, dat haar evenals dien nacht van haar ontvoering overrompelde, van zich af te zetten. „Misschien", antwoordde de Perzische. Bij het hooren van de regelmatige voet stappen van een patrouille, die in den tuin de ronde deed, herkreeg Chirine haar geestkracht. Het was tijd voor Diana om zich klaar te maken. „Kom Dina", zei ze beslist. „Trek dat bergbewonerspak aan, dat ik voor je neer gelegd heb. Je bent toch niet bang?" Ze had haar niet verteld, dat Gray ver oordeeld was, om bij het opgaan van de zon te sterven. Dit zou volgens haar idee on- noodig wreed en gevaarlijk geweest zyn. Diana schudde ontkennend haar hoofd. Voor zich zelf had ze geen angst, maar ze vreesde alleen, dat iets tusschenbeide zou komen, waardoor ze verhinderd zou worden hulp voor Colin Gray te halen. El ke seconde uitstel was een marteling. „Allah verhoede, dat Firoz belet zou worden te komen!" zei ze bezorgd. Het gezicht van Chirine betrok. Als dat gebeurde! „Ik heb het kruidenvrouwtje gesproken, Dina", zei ze fluisterend. „Firoz Khan heeft zijn kameelen vastgezet vlak bij een bron, niet ver van het poortje. Hy is daar den afgeloopen nacht ook geweest. Tot dusver maakt je sahib het goed, en zijn cipier is gunstig gestemd... Vrees niets! Trek nu je bergbewonerspak aan". En opstaande wendde Chirine zich naar den stapel zyden kussens, waarop een boek met Perzische sprookjes opengeslagen was blijven liggen; zy ging zitten en weer staarden haar zwarte oogen in den tuin, zonder iets te zien Een kwartier later kwam een jonge, slanke bergbewoner binnen, 't Was Diana. „Ik ben klaar. Chirine". Even trilde de diepe stem. „Bij Allah, je bent een knap jongmensch!" riep Chirine bewonderend uit. Voor haar staande, legde ze haar beide kleine handen op de schouders van het Engelsche meisje. „Ik zal de vrouw roepen, die je den weg naar de grot zal wijzen, waar je je ver bergen kunt", zei ze, zich afwendend. Een dikke negerin vertoonde zich op den drempel. „Heb je de patrouilles gewaarschuwd niet bij de fontein by het poortje te ko men, omdat ik er ga baden?" vroeg haar meesteres. „Ja", antwoordde de Nubische, met ang stig rollende oogen. „Ik heb het bevel over gebracht". Zwygend overhandigde zy een sleutel. „Dina, 't is tijd. Doe deze bourka om een soort domino, in het Oosten door ge sluierde vrouwen gedragen uit vrees, dat iemand je in den tuin in manskieeren zou zien. Wanneer je deze vrouw hoort roepen: „Dilkoosh!", loop dan zoo hard je kunt naar het poortje tegenover de grot". Beide jonge trouwen omhelsden elkaar. Een oogenblik liter was het groote vertrek verlaten. Chirine was gaan zorgen voor de voorbereidselen van de nautch, die ze tij dens de vlucht van Diana voor Alam Khan wilde laten dansen. Eenmaal in de grot trachtte Diana haar zenuwen, die tot barsten toe gespannen waren, de baas te blijven. Haar liefde en een gebed kwamen haar te hulp. Opeens onderscheidde ze vlak by haar in het kille schemerdonker een zittende gedaante, in het wit gekleed, 't Was de Sadhu van de Swastika. Elk oogenblik werd hij duidelijker zichtbaar. „Heb ik dien nacht op den pas van den Maha Gunj niet gezegd, dat ge vrienden had? En had ik geen gelijk?" vroeg hy fluisterend, met zijn verre stem, die klonk als klokgelui. „Ja antwoordde Diana, die opnieuw moed putte uit de reine verschijning. „Maar waarom is u hier gekomen?" „Om u aan te sporen moedig te blijven bij de beproevingen, die u wachten". Diana had nooit van de Yoga of van zijn geheimen gehoord. Ze was nog nieuwsgie riger dan Colin Gray den eersten keer, toen de Sadhu hem verschenen was. Waar om, zoo vroeg zij zich af, stelde dit geheim zinnig wezen belang in haar en openbaarde hij zich in de critieke oogenblikken van het ongelooflijk avontuur, dat zij beleefde? Oogenschijnlijk was zijn eenige bedoeling haar troost en opbeuring te geven. Tot dus ver had haar geest voor realisme geen bo vennatuurlijk karakter aan de verschijning toegeschreven: ze had aan een hallucinatie geloofd, tengevolge van haar overspanning; maar nu deden plaats, omstandigheden en het onstoffelijk voorkomen van de witte ge daante haar denken aan de woorden van haar vader, die beweerde, dat Indië veel meer van het zoogenaamde bovennatuurlij ke doordrongen was dan eenig land van de wereld. De Hindoes waren in dezen gedach- tenkring dichter by de waarheid dan wij Westerlingen Het idee beangstigde haar niet. De ten gere persoonlijkheid boezemde haar een vertrouwen in, dat elke vrees uitsloot;ze was alleen maar héél nieuwsgierig. „Wie is u, gonron-dji (geestelijke leids man)?" mompelde ze, haar kin steunend in de hand, haar blik gericht op de vreemd heldere oogen van den Hindoe. „Ik ben de gezworen vijand van hem, dien men den Man-met-den-Sluier noemt", antwoordde de verre stem. „Van hem, die de heiligdommen van mijn volk verwoest, die er de bloeddorstigste vervolger van is. En daarom zal hij door mij en door geen ander gedood worden". „Is 't waar", vroeg Diana heel zacht, „dat Alam Khan in dienst is van den Man-met- den-Sluier?" De Sadhu boog toestemmend het hoofd. „De Drager-van-den-Sluier heeft het Pa leis van den Spiegel ontdekt op het tijdstip, waarop dit de tempel was van Manasa, da Godin-slang; en daar hy niet in staat wag het voor zich te behouden, plaatste hy er Alam Khan in met de belofte van den schat, dien de kelders bevatten, te zullen deelen wat hy nooit doen zal. Vóór dien tijd had nog nimmer een bergbewoner het durven naderen. Het spookte er, en in de schaduw ervan had de Dood zich verscho len. (Langzaam schudde de Sadhu zyn hoofd). Nu, de Dood is erde Dood en de Waanzin Sommige heilige mannen van myn geloof bezitten wonderbaariyke ver mogen. Zoo hadden zy, die deze ruïne be woonden, het uiterlyk aangenomen van leprozen; in werkelykheid was het slechts een spel van Maya een zinsbedrog waardoor zy veiliger waren. Doch de Man- met-den-Sluier trotseerde het gevaar van de besmetting, met als gevolg, dat de dood hem wacht als straf voor zyn euveldaad, want hy joeg de bezitters het paleis uit". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6