VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP! Financieel Overzicht. SCHOORL HEERHUGOWAARD KOEDIJK BERGEN HEILOO de baas. VIERDE BLAD. Emmabloenicollecte Op Hemelvaartsdag werd in deze ge* meente een Emmabloemcollccte gehouden De opbrengst bedroeg i 113.80 X. Drukte op Hemelvaartsdag Het mooie weer op Hemelvaartsdag was oorzaak, dat zeet elen uit de omge ving een bezoek aan Schoorl hebben gebracht. Doch ook uit Friesland en en kele andere provincies waren vele auto mobilisten naar Schoorl getogen. Ook de bussen en de trams voerden zeer vele bezoekers aan. De terrassen van de versehillende restaurants in Schoorl waren dan ook den geheelen dag druk bezet, terwijl de jeugd zich in grooten getale op het speelduin vermaakte. Het drukke verkeer langs den weg met auto's en bussen deed nog eens duidelijk uitkomen welk een behoefte er bestaat aan een goed rijwielpad, daar het naar deze wijze voor de fietsers zeer bezwaar lijk is zieh langs den weg te begeven. Ook Camperduin mocht zich in een zeer groote belangstelling verheugen, het was weliswaar geen strandweer, doch velen genoten op het terras van het restaurant van den heer Minkema van het mooie weer, terwiil enkele zeer moedigen zieh aan een bad waagden. Prijs behaald Op het op Hemelvaartsdag gehóuden concourB van Harmonie- en Fanfarecorpsen, uitgeschreven door de Beverwijksche Harmoniekapel te Be verwijk. behaalde onze Muziekvereeniging H. U. O. lft de eeré-afdeelifig Fan fare een eersten prijs met 406 punten, wat tévens het hoogste aantal punten was wat dezén dag In de sectie fanfare werd Verkregen. Eeft mooi succes óp dit jubileumconcours. 's Avonds werd In den eerewed- strijd gespeeld en 168 punteh behaald, wat ook het hóógste aantal was dat op dezen dag werd toegekend voor fanfare corpsen. Floralia. Dat onze Floralia-vereeniging zich in een groote belangstelling mag verheugen bleek Woensdagnamiddag. Onder leiding van het hoofd der school den heer Stuffefs en den onderwijzer Schut werden aan vol wassenen ongeveer 500 planten eh aan de schoolkinderen 90 planten ter opkweeking uitgereikt. Coöp. Leenbank. De Coöp. Leenbank W. A. alhier, hield Dinsdagavond haar jaarlijksche algemeens vergadering in het gebouw „St. Jan". De balans enz. over 1937, werd door den accountant der bank, den heer S. J. A. Keesom, uitvoerig toegelicht. Op 1 Januari 1937 bedroegen de saldo's der spaargelden 210.133.85, in 1937 werd ingelegd 109.883.78 terwijl aan rente werd bijgeschreven 5446.38, terugbetaald werd in 1937 een totaal bedrag van 140.782.53, zoodat de saldo's' der spaar gelden op 31 December 1937 in totaal be droegen 184671,48. De heer N. J. Punt werd als bestuurslid en directeur herkozen. In de plaats van den heer P. Roskam, die wegens Vertrek uit de gemeente bedankt had, werd als bestuurslid gekozen de heer P. J. Borst. Tot leden van den Raad van Toezicht werden gekozen de heeren C. J. de Wit en J. A. Ranzijn. De rentevoet werd voor het loopende boekjaar vastgesteld als volgt: voorschot ten en loopende rekeningen 4 X pet., spaargelden van leden 3 pet. en niet-leden 2 >3 pet. Verder werd een bestuursvoorstel aangenomen om voor gelden, die boven een bedrag van 10.000 op een spaarboekje worden belegd, slechts die rente te vergoe den die de bank zelf kan maken. W. Mossel, t Woensdagavond is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer W. Mossel. De overledene was een bekende figuur en er zullen weini gen zijn, die niet met hem kennis maakten. De Floraliavereeniging ter plaatse verliest in hem een ijverig voorzitter en een hard werker. Hoe bereidde hij zich niet voor om het 10-jarig bestaan van de vereeniging op grootsche wijze te herdenken. Het heeft helaas niet zoo mogen zijn. Groote gene genheid toonde hij voor de kinderen en daarom was Floralia zijn troetelkind. Trouwens, wanneer het gold iets te doen voor het kind, was niets hem te veel. Zijn nagedachtenis zal bij velen in dankbare her innering blijven. Voorkeuring en competitie van de K. N. P. V. Onder zeer groote belangstelling had Zondag 22 Mei en Donderdag 26 Mei op het landgoed van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten de voorkeuring en competitie plaats van de Kon. Ned. Politie- hondenvereeniging. De voorzitter, de heer A. A. van Rooijen, heeft Zondagmiddag in De Rustende Jager de uitslagen bekend gemaakt en een harte lijk dankwoord gebracht aan den bosch- wachter, den heer N. Mulder, die voor ons het landgoed en wat een landgoed zeide spr. heeft verkregen en dank aan de eigenaresse en zoovelen, waaronder niet op de laatste plaats aan den „dief" den heer Bakker. Grond aangeboden voor een Tehuis voor Ouden van Dagen. De afd. Heiloo v. d. Bond voor Staats- pensioenneering hield Dinsdagavond jaar vergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer T. Kostelijk opende op de gewone wijze. Het jaarverslag van den penning meester gaf aan in ontvangsten 380.25, ir\ uitgaven 366.18, saldo 14.07. In het be stuur werden herkozen de heeren P. Roo zing, A. Maselé en H. Keesom. Als afge vaardigden naar de algem. Vergadering werden gekoaeh de heeren T. Kostelijk en P. A. Holtes. De beschrijvingsbrief bracht eénige discussie naar voren. Met algemee- ne stemmen werd besloten het Voorstel der gecomb. Federatie in Noordhollahd inzake de contributie-afdracht, te steunen. Het voorstel Rottérdafh, orft dé ouderen uit het productie-proces te trekken en te pen- sieneereh en de jóngeren hun plaats te laten innemen, werd onder instemming aanvaard. Men ging accoörd met het preadvies van het hoofdbestuur, dat zegt, voor de ouden pensioen voor m jongeren werk! Hierna kwam in bespreking het Tehuis voor Oüden van Dagen. De doelstelling is dat voor ieder, dus ook voor hen met een smalle beurs, plaats is. Dankbaar was spreker voor het aanbod van de heer R. Brouwer, penning* meester onzer afdeeling, die gratis een ter rein beschikbaar stelde aan het Docters- laantje. Teleurstellend is het evenwel dat de naastgelegen grond, eigendom Van de familie van Feen de Lille, niet voor dat doel wordt beschikbaar gestéld én dit tér- rein heeft men ook hoödig. Wat denkt het bestuur nu te dóén? Werd gêvraagd De voorzitter antwoordde: Rustig door gaan, tot het doel is bereikt. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. DE MODERNE LOHENGRIN. De beurs onder den druk der politieke onzekerheid. Internationale vraag naar dollars. Nog geen herleving der belangstelling voor Amerikaan- sche fondsen. De Amerikaansche regeering tegen loonsverlagingen. Verliezen der spoorwegondernemin gen. Stagnatie in het proces van renteverlaging. De rubbermarkt verwacht een verdere productie-be perking. De Nederlandsche scheep vaart werkt nog loonend. Ofschoon het acute oorlogsgevaar slechts tot een betrekkelijk geringe koersdaling ter beurze heeft geleid, mag de invloed van de jongste gebeurtenissen op de algemeene stemming der fondsenmarkt toch niet wor den onderschat. Men heeft er zich eens te meer rekenschap van geven, dat in een hoek van Europa brandstof ligt opgestapeld, die slechts een klein vonkje behoeft, om een groot deel der wereld in vuur en vlam te zetten. De twee, nog volgende verkiezings- Zondagen in Tsjecho-Slowakije kunnen ge makkelijk nieuwe wrijving veroorzaken, met alle gevaarlijke gevolgen voor de interna tionale politieke verhoudingen. En zelfs wanneer deze dagen zonder verdere span ning voorbij zullen gaan, blijft de groote moeilijkheid bestaan, om voor het Tsjechi sche vraagstuk een zoodanige oplossing te vinden, dat nieuwe verwikkelingen in de toekomst vermeden zullen kunnen worden. De gedrukte stemming, die zich sinds bet vorige week-end van de beurs heeft meester gemaakt, wijst er wel op, dat men althans in de kringen van den fondsenhandel te dien aanzien niet zeer optimistisch is. Aan den anderen kant mag het feit, dat een overwel digend aanbod is uitgebleven, als een gun stige factor worden aangemerkt, omdat daar uit blijkt, dat de meeste fondsenbezitters niet zoo snel uit hun evenwicht gebracht zijn als bij vroegere gelegenheden, wanneer oorlogsgevaar dreigde, wel het geval is ge weest. Nu was het voor de beurs een gelukkige omstandigheid, dat de ernstige spanning zich op Zondag voordeed, en dat bij de her vatting der zaken op Maandag de toestand reeds minder dreigend was. Vermoedelijk werden dientengevolge reeds gegeven ver kooporders weer ingetrokken of werden plannen, om zich van een deel van het fond- senbezit te ontdoen, voorloopig niet tot uit voering gebracht. Met dat al is men er zich, nog meer dan voege, nu bewust geworden, hoe noodzakelijk het is, de ontwikkeling der politieke verhoudingen, niet alleen wat Tsjechië, maar ook wat het andere brand punt Spanje betreft, nauwlettend gade te slaan. Nog meer wellicht dan de ontwik keling op economisch gebied zal deze im mers de beurs in den eerstvolgenden tijd blijven beheerschen. De betrekkelijk snelle ontspanning in den politieken toestand heeft ook tot gevolg ge had, dat de bewegingen op de deviezen markt eveneens binnen beperktere grenzen zijn gebleven dan tijdens de vorige periode van politieke spanning in de eerste helft van Maart. Toch hebben er ook thans kapi taalverschuivingen van beteekenis plaats ge vonden, zich in de eerste plaats uitende in een groote internationale vraag naar Dollars en aanbod van guldens, welke laatste dien tengevolge tegenover alle buitenlandsche deviezen in koers zijn gedaald, doch zich sindsdien reeds weder hebben hersteld. Het is wel opvallend, hoe weinig men op de New Yorksche fondsenmarkt merkt van de kapitaalstroom, die zich uit vrees voor politieke verwikkelingen van Europa naar Amerika beweegt. Vroeger zou althans een deel hiervan zeker belegging hebben ge zocht in Amerikaansche effecten, wat dan tot een opleving van den handel in Wall street zou hebben geleid. Men zou daarbij dan zün uitgegaan van de veronderstelling/ dat ingeval de Ver. Staten zich afzijdig mochten houden van een Europeesch con flict en op deze verwachting is de kapi- taalvlucht naar Amerika toch gebaseerd, verschillende takken van het Amerikaansche bedrijfsleven juist zouden gaan profiteeren van de vraag naar allerlei goederen door de in den oorlog betrokken landen. Dat men deze overweging ditmaal in het geheel niét heeft laten gelden, moet daar aan worden toegeschreven, dat de onmiddel lijke vooruitzichten voor het Amerikaansche bedrijfsleven al te ongunstig worden geacht. Van de zoo smartelijk verwachte opleving is nog niets te bespeuren; integendeel: de al gemeene bedrijvigheid blijft dalen, en een verdere prijsinzinking op de goederenmark ten heeft het vertrouwen opnieuw geschokt. Zoo zijn de koperprijzen in de laatste week teruggevallen tot het laagste niveau sedert 1035. De Anaconda Copper, die haar winst in het eerste kwartaal van dit jaar reeds zag dalen tot 2.38 millioen dollar tegen 8.53 millioen dollar in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, zal in de twee de kwartaal dan ook nog wel ongunstige resultaten boeken. Daarentegen hebben de groote staalmijen medegedeeld, dat de prijzen voor al haar producten in het derde kwartaal onveran derd zullen blijven. Nog geheel afgezien van de vraag, of een prijsverlaging inderdaad wel in staat zou zijn, om het verbruik van de groote afnemers van staal de spoor wegen en autofabrieken belangrijk te sti- muleeren, staat de staalindustrie evenals de andere belangrijke bedrijfstakken in de Ver. staten voor de groote moeilijkheid, om de onkosten naar evenredigheid met een prijs verlaging te verminderen. Het verzet van dé Amerikaansche regeering tegen een reductie der arbeidsloonen vormt de voornaamste handicap voor een vermindering der pro ductiekosten. Zelfs schijnt de regiering de vakvereeniging van het spoorwegpersoneel te zullen gaan sterken in haar verzet tegen de door de spoorwegen voorgestelde loons verlaging van 15 en dit ondanks het feit, dat er een groote wanverhouding is tus- schen de loonen bij de sporen en in ver schillende takken van industrie. De spoor wegarbeiders in Amerika verdienen thans gemiddeld 45 dollar per week, tegen een laan van gemiddeld 23 dollar voor arbeiders, werkzaam in de industrie. Nochthans drei gen de vakvereenigingen met staking, voor het geval dat de spoorwegmijen aan de loonsverlaging zouden vasthouden. Zonder zulk een loonsverlaging zou de strijd om het bestaan er voor de spoorweg ondernemingen er des te moeilijker op wor den. Hun bedrijfsleven gaan op het oogen- blik verre boven hun draagkracht uit. De netto-ontvangsten zijn gedaald tot beneden het peil van 1932, terwijl daartegenover de loonen ongeveer 20 hooger zijn. De pre sident van het spoorwegcomité Van den senaat heeft onlangs openlijk verklaard, dat één derde der Amerikaansche spoorweg mijen failliet is en een ander drie aan den rand van faillissement staat. Nochthans is het zeer twijfelachtige, of tijdens deze zit ting van het Amerikaansche congres nog een ingrijpende spoorwegwetgeving, die het probleem in den wortel zou aantasten, tot stand zal komen. Vermoedelijk zal men zich beperken tot de reeds thans aangewende lapmiddelen van regeeringssteun voor on dernemingen, die zich in den grootsten nood bevinden. De tot dusverre gepubliceerde financiëele resultaten der spoorwegen over de maand April toonen een verdere verslechtering aan. De bruto ontvangsten der Pennsylvania Railroad b.v. waren, ondanks de verhooging van de vrachttarieven, die op 28 Maart in werking is getreden, nog lager dan in Maart. In de eerste vier maanden van dit jaar zou het netto-verlies 5 a 6 millioen bedragen, tegen een netto-winst van 7.42 millioen dol lar in dezelfde periode van 1937; de New York Central heeft in April een netto-ver- lies geboekt van 2.9 millioen dollar tegen een bedrijfswinst van 1.15 millioen dollar in April 1937; in de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg het tekort 13 millioen dol lar tegen een overschot van ^>.45 millioen dollar in denzelfden tijd van 1937. Het is onder deze omstandigheden niet te verwonderen dat zelfs zij, die hun kapitaal in Amerika „in veiligheid" meenen te kun nen brengen, bitter weinig gevoelen voor den aankoop van Amerikaansche spoorweg- obligatiën, al dient daarbij in het oog te worden gehouden, dat in de tegenwoordige koersen al heel veel ongunstigs is verdis conteerd. Te Amsterdam heeft de obligatiemarkt vrij goed weerstand geboden aan den door de politieke spanning uitgeoefenden druk. Slechts tijdelijk waren de nieuwere staats- leeningert, alsook gemeente- en provinciale leeningen, wat lager; de koersverschillen bleven echter meerendeels beperkt tot frac ties van een percent. Toch moet worden ver wacht, dat de gebeurtenissen van de afge- loopen week het proces van renteverlaging opnieuw zullen tegenhouden. Trouwens, dit proces voltrok zich toch reeds in een veel langzamer tempo, dan met het oog op den grooten geldovervloed hier te lande ver wacht had kunnen worden. Zoowel de in den jongsten tijd uitgegeven leeningen van het 331/2 pCt. rente-type (Haarlem en Voor burg) als de 3 pCt. leeningen van Arnhem en Leeuwarden konden niet geheel worden geplaatst. Hoewel het veto van het Beleggingsfront bjj deze mislukking wel een rol zal hebben gespeeld, moet worden aangenomen, dat ook particuliere beleggers er weinig voor gevoelen, hun beschikbare middelen op eenigszin langen termijn tegen zulk een ge ringe rentevergoeding vast te leggen, te meer nu de onzekere politieke verhoudin gen velen aanleiding geven, een deel van hun bezit vlottend te houden, teneinde er te allen tijde over te kunnen beschikken. Eenzelfde tegenzin in het vastleggen van middelen is ook op de aandeelenmarkt te constateeren en dit is de oorzaak, dat zelfs een beperkt aanbod moeilijk wordt opgeno men, waardoor de koersen terugloopen. Of schoon, na de eerste scherpe reactie vrijwel over de geheele linie een koersherstel is in getreden, konden de hoogere noteeringen zich in geen enkele afdeeling handhaven. Zelfs in de rubberhoek, waar in aanslui ting op een lichte prijsstijging van het pro duct de stemming tamelijk vast was, kwam het later tot een koersdaling. Men verkeert thans in afwachting van het besluit van het Internationale Rubber Comité inzake de ex portquota voor het derde kwartaal. Ofschoon er weinig verschil van meening bestaat over de wenschelijkheid van een verdere pro ductie-beperking met het oog op de statisti sche positie van het artikel, is het toch nog lang niet zeker, dat het Comité het zal aan durven, de quota verder te verlagen. Voor al de Ned.-Indische regeering zou zich hier tegen, in verband met de daaruit voortsprui tende vermindering der werkgelegenheid in de rubbergebieden, naar het heet sterk ver zetten. Mocht het niet tot een verdere verminde ring van den aanvoer komen, dan zal een voortzetting der prijsdaling op de rubber- markt wel niet te vermijden zijn. Het is zelfs de vraag, of een verlaging van het uit- voerpercentage met opnieuw 10 pCt. d.i. dus tot 50 pCt. van de „standaardproduc ties", een noemenswaardige verbetering in de situatie van de rubbermarkt zou bren gen, zoolang de Amerikaansche automobiel industrie een der allervoornaamste afne mers van het product haar afzet voortdu rend verder ziet teruggaan. Geraamd wordt, dat er in dit jaar in de Ver. Staten in totaal 3 millioen personen- en vrachtauto's tezamen zullen worden gefabriceerd tegen een re cord-productie van 5.621.000 stuks in 1929 en een niet veel kleiner aantal in 1937. Suikeraandeelen werden ongunstig beïn vloed door het achterwege blijven van ver dere afdoeningen door de N.I.V.A.S. Er is thans nog ca. 20.000 ton uit oogst 1937 te ver- koopen, terwijl het vorige jaar om dezen tijd de verkoopen uit den nieuwen oogst reeds druk gaande waren. Een goeden indruk maakte het verslag van de Koloniale Bank, die een winstsaldo boekte van 911.161 te gen 126.051 vorig jaar, en een dividend voorstelt van 9 pCt. tegen nihil het vorige jaar. Naar men zich zal herinneren, Worden de aandeelen dezer onderneming bij de financieele reorganisatie tot f 500 afgestem peld, zoodat de uitkeering gelijk staat met 4)4 pCt. op de origineele nominale waarde der stukken. Tabaksaandeelen sloten zich bij de alge meene tehdenz der beurs aan én waren der halve per saldo meerendeels beduidend la ger. Een dor de firma Ingwersen Ce. ge maakte berekening van de opbrengst In gul dens der tot nu toe verkochte tabak toont aan, dat de Deli Mij. tot dusverre Voor 7.22 millioen verkocht, terwijl desélfde merken het vorige jaar 6.82 millioen op brachten, de Deli Batavia voor 2.70 mil lioen tegen 1.48 millioen vorig jaar, zoodat beide Maatschappijen een voorsprong heb ben ten opzichte van oogst 1936. Daartegen over bestaat bij de Senembah een kleine achterstand (opbrengst 3.010 tegen 3.12 millioen) en ook de Arendsburg heeft op de eerste, te Rotterdam gehouden inschrijving van haar product minder goede resultaten behaald, met een totale opbrengst van 2.06 millioen tegen 2.24 millioen voor de zelfde merken uit oogst 1936. Aandeelen Koninklijke Petroleum hebben weliswaar de teleurstelling over het tegen gevallen dividend spoedig overwonnen, maar daartegenover werd nieuwe druk uitge oefend door berichten omtrent een „prijzen oorlog" op de Amerikaansche benzine-markt en een overproductie van ruwe olie in de Ver. Staten, die de prijzen gestadig doet af brokkelen. Voor scheepvaartaandeelen bleef de grond stemming gunstig, vooral voor de maat schappijen der z.g. „wilde vaart". Men houdt er rekening mede, dat zooals trouwens uit de jaarverslagen der „Oostzee" en „Hilli- gersberg" is gebleken, voor eerste halfjaar van 1938 nog voor vrijwel alle schepen be hoorlijk loonende vrachtcijfers zijn afgeslo ten, zoodat de resultaten over die periode nog zeer bevredigend zijn. Ook de tegen woordige noteeringen schijnen, zelfa reke ning houdende met de gestegen bedrijfskos ten, voor de Nederlandsche reederijen nog winstgevend te zijn. Wat de vaste lijnen be treft, deze profiteeren van een hausse op de scheepvaartmarkt nooit zoo snel als de wil de vaart, maar daartegenover staat, dat hun noteeringen langer gehandhaafd blijven in tijden van depressie. Over het algemeen zal 1938 voor de Nederlandsche scheepvaart derhalve vermoedelijk nog bevredigende re sultaten opleveren. In de industrieele afdee ling was de handel gering; aandeelen Akw waren nog speciaal gedrukt door het be richt, dat van het dividend der Glanzatoff ad 6 pCt. vermoedelijk weder slechts 11/4 pCt. mag worden getransfereerd. Daartegenover viel de dividendhervatting der Hollandeche kunstzijde met 5 pCt. mee. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3 pCt. Nederland 1937 100 6/18, 99 3/4, tOO, 99 7/8; 3—3% pCt. Nederland 10115/16, 104 1/8, 101 11/16; 2)4 pCt. N.W.S. 87 1/4, 86 9/16; 3 pCt. Ned.-Indië 1937 100 3/8, 1001/8, Amsterdam-Rubber 184, 178, 186, SJG, 179)4; Indische Rubber 104, 96, 101, 97; Oost-Java Rubber 119, 113 3/4, 118, 114; Serbadjadi 79, 82 3/4, 78 1/4, 81, 77 3/4; Handelsver. Amsterdam 422, 413, 423, 399, 403; Koloniale Bank 130, 127 3/4, 1313/4; Deli Batavia Mij. 228, 220, 225, 219, 284; Deli Mij. 285, 274)4, 277)4, 270, 274; Senembah 265, 260, 265 3/4; Kon. Petroleum 319, 314, 322, 311, 311; Holland-Amerika Lijn 102, 100, 101, 100; Kon. Paketvaart 172%, 171, 173 3/4, 172)4; Ned. Scheepvaart Unie 117)4» LUI 3/4. 116)4, 1151/4; Aku 37)4, 35, 36 3/8, 35; Fokker 339, 333, 337)4, 335; Ford 295)4, 288, 290 1/4, 288%; Philips 273 3/4, 258)4, 268, 253 X, 256)£ Unilever 152%» 149, 151, 147 X, 148 X- 319. Thans bemerkte Rita dat zij zich in haar geboorteplaats bevond. Ze wist nu waar het huis van haar ouders lag en vol ongeduld holde zij vooruit om haar vader en moeder te begroeten. De dorpsbewo ners keken nieuwsgierig naar het vreemd soortige groepje. 320. Eindelijk had Rita haar doel be reikt. Ze bleef stilstaan voor een vriende lijk landhuisje, dat geheel verscholen lag tusschen wingerdranken en klimrozen. Ze opende het hekje en liep op het huis toe. Toen keek ze door een der ramen naar binnen, en toen keken opeens haar ouders naar buiten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 13