DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Een enorm vergiftigingsproces in België. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Allernaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 124 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 28 Mei 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het parket beschuldigt een weduwe van elf vergiftigingen en vier pogingen tot vergiftiging. Uit hebzucht gehandeld? Pe algemeen© .toestand. Versterkingen aan degrens. Nieuwe grensscheidingen door Praag. Lanfeng door de Chineezen heroverd. Japanners rukken op. De opstand van Cedillo. Geen Duitsche troepen-concentratie. Nieuws in 't kort. COURANT. (Van onzen correspondent.) Op 7 Juni zal te Luik voor het Assi senhof de 58-jarige weduwe Becker, ge boren Marie Petitjean, terechtstaan on der de ontzettende beschuldiging van elf personen door middel van digitaline om het leven te hebben gebracht en van vier pogingen tot vergiftiging te hebben gepleegd. Er is voor dit proces begrijpelijkerwijze veel belangstelling in dit land. Zelfs de Fransche records van het laatste tiental jaren zijn hiermee ge klopt en het zal dan ook wel niemand verwonderen dat de voorzitter van het Luiksche Assisenhof reeds verzoeken heeft gekregen van de Parijsche en Lon- densche pers om plaatsen te reserveeren voor de verslaggeving.... Er is op het oogenblik nog geen officieel stuk verspreid in verband met dit rechterlijk geding maar daar wij de zaak van zeer dichtbij hebben gevolgd en dezer dagen een onderhoud mochten hebben met een per soon die het onderzoek heeft meegeleefd is het ons mogelijk een en ander te vertellen over de omstandigheden waarin deze zaak aan de Luiksche jury zal worden voorgelegd. Voegen wij er al dadelijk bij dat het niet mo gelijk is in een dergelijk geval alle bijzon derheden na te gaan, dit om velerlei rede nen, welke de lezer best kan begrijpen. Het komt er dus op aan de groote lijnen weer te geven van het debat dat gedurende vier we ken te Luik plaats hebben zal en dat zal dag- teekenen in de annalen van het Belgische gerecht. Het eerste stuk van het buitengewoon lij vige dossier van deze zaak is een ongetee- kend stuk, gezonden aan den procureur des Konings te Luik en de vrouw Becker er van beschuldigende de weduwe Crulle te hebben vergiftigd. Dat was in November 1935. De weduwe Crulle was pas gestorven. De dok ter van den burgerlijken stand had de toe lating tot begraven afgeleverd. De vrouw werd onderhoord. Een sectie van de overle dene had plaats. Men vroeg haar zoo ter loops of zij niet meer personen had ver pleegd, in het verleden, waarop zij ontken nend antwoordde, daar zij geen verpleegster was van beroep. De brief immers beschul digde haar openlijk als verpleegster de ver giftiging te hebben gepleegd. Maar de ver denking werd niet uitgediept en vrouw Becker werd van vervolging ontslagen, voor al omdat de sectie geen bewijsmateriaal te gen haar had opgeleverd. Het tweede stuk van het dossier tegen haar is weer een ongeteekend schrijven. Men schreef toen October 1936. Dat was gestuurd aan denzelfden Luikschen magistraat naar aanleiding van den dood van de weduwe Lange. Men let wel alle personen die in dit proces zijn gemengd zijn van Luiksche af komst, zooals de weduwe Becker ook sedert haar jeugd in de Cité Ardente heeft ge woond. De brief vermeldde dat weer de we duwe Becker in de omgeving van de wedu we Lange had vertoefd, dat zij was gestor ven en dat vrouw Becker bij den dood be lang had gehad. Het gerecht was ontsteld. Het wou niet overijld te werk gaan. Vrouw Becker werd in haar gangen nagegaan. Toen men nog met dit werk bezig was vernam men dat acht dagert na den dood van de we duwe Lang ook de weduwe Weiss was over leden, in wier omgeving de vrouw Becker ook verkeerde. De politie aarzelde dan niet meer, want de verschijnselen by den dood van al deze per sonen vastgesteld kwamen vrijwel overeen: brakingen, pijn in de ingewanden, plotse linge hartaandoeningen door inkrimping van het hart, enz. Vrouw Becker werd gear resteerd, juist op het oogenblik dat zij in een huis stapte van een vriendin van de we duwe Lang en de weduwe Weiss, namelijk vrouw Lamy, die zij ook verpleegde. Zij was in het bezit van een geopend fleschje digi taline. Zij beweerde dat zij dit geneesmid del gebruikte voor zich zelf, omdat zij een hartziekte heeft. De arrestatie gebeurde op 9 October 1936. Van dat oogenblik heeft de vrouw het hoofd geboden aan alle metho den van onderzoek die door de politie en door de magistraten tegen haar werden aan gewend. Zy heeft een uitlegging voor alles en het spreekt dan ook van zelf, dat het een spannende, zij het dan ook tragische en af schuwelijke strijd worden zal tusschen haar en den voorzitter, of liever het openbaar mi nisterie die tot taak heeft de beschuldiging tegen haar te bewijzen, een beschuldiging welke zij uit alle kracht loochent. Onmiddellijk na haar aanhouding zijn de klachten opgedoken en is het gerecht gaan zoeken in haar verleden. Zij was gehuwd met een schrijnwerker, Becker, wiens over lijden niet te haren laste is gelegd, maar waaraan zij nauwelijks is ontsnapt. In haar huis waren huurders, de echtgenooten Cas- todot, waarvan de man een agent is van den Veiligheidsdienst. De vrouw is overleden, ten gevolge van vergiftiging verklaart het par ket, want de echtgenoote Castodot had haar 12.000 fr. geleend en daarom moest zy ver dwijnen. Dat is een thesis welke in de meeste van de volgende tien gevallen zal terugkee- ren. Ofwel had de beschuldigde, weduwe Becker, geld geleend en moesten de geld schieters van kant worden gemaakt opdat zij niet meer tot teruggave zou gedwongen worden, ofwel had zij het zoo aan boord ge legd dat zij geld of waarden stal en dan de betrokken personen ook moesten verdwijnen. Weduwe Becker, aldus de beschuldiging, zocht oude kennissen op die op den avond van hun leven verlaten waren van familie of vrienden, maakte desnoods kennis in openbare parken met totaal vreemde perso nen om onder hen haar slachtoffers te kie zen, en begon dan haar werk. Zij zorgde er voor dat zy door een beetje digitaline te ge ven, ziek werden, drong zich vervolgens op als verpleegster, kwam aldus in huis en heerschte er dan in volle onafhankelijkheid. Maar daarop heeft de weduwe Becker ant woord. De eene was rijk, zegt zij en de an dere arm. Van de rijken heb ik geld en waarden onaangeroerd gelaten. Van de an deren had ik niets te verwachten. Hoe kan ik dan door hebzucht hebben gehandeld, zooals het parket beweerd? Zoo wordt zy verantwoordelijk gesteld voor den dood van een zoogenaamden verloofde, Lambert, die rijk was. Hij kon haar, in leven, een onbe zorgd bestaan verzekeren. Na zijn dood leefde vrouw Becker op ruimen voet. Maar zoo voert zij aan, ik had toch geen reden om hem van kant te maken? Indien ik beter leefde na zijn dood dan was het omdat hij me niet had vergeten. Doch het parket heeft vastgesteld dat tijdens het leven van Lam bert deze reeds op groote schaal werd beet genomen door de beschuldigde. Na den ver loofde volgen de vergiftigingen, in de thesis van het parket, op de ongehuwde en onbe middelde vrouw Julie Bossy; op de weduwe Pairot, die zij zou hebben bestolen; op de 40- jarige Aline Dannout, onbemiddeld; op de gefortuneerde Marie Ramacle, gescheiden le vende van haar man; op de reeds genoemde weduwe Crulle; op de 45-jarige weduwe Sté- vart, zonder fortuin; op de oude schoonmaak ster Marie Willems;. op de 84-jarige weduwe Lange en tenslotte op de rijke weduwe Weiss. Deze zaken kunnen worden verdeeld in deze waarin de beklaagde vrouw voordeel zou kunnen gehad hebben en de andere waarin dit onwaarschijnlijk kan geweest zijn. Het parket antwoordt hierop dat in deze laatste zaken de beschuldigde kan geleid geweest zijn, gedeeltelijk door hebzucht, want ook kleine bedragen deden haar han delen, en gedeeltelijk dan door sadistische gevoelens welke hier niet nader dienen om schreven. Men heeft inderdaad vastgesteld dat den avond voor den dood van Aline Dammout de weduwe Becker bij haar L ge weest. 's Anderdaags heeft de man van Aline Dammout, die als agent 's nachts dienst had, haar dood gevonden. De pyjama was nergens te vinden. Voor de andere zaken is er het eigenbelang. Zoo had de weduwe Remacle een testament gemaakt ten voordeele van de weduwe Becker, of liever na haar dood werd er een dergelijk testament voorge bracht. In het geval van de weduwe Crulle „ontdekte" de weduwe Becker, na haar dood een testament dat gemaakt was ten voor- deeel van een intiemen vriend van de afge storvene, S. en om S. den dienst te hebben bewezen van het testament te verschaffen, teekende hij haar een schuldbekentenis van Alkmaar, 28 Mei. Verscheidene Italiaansche bladen verdedi gen de stelling, dat geen oplossing voor de Tsjechische en Spaansche vraagstukken ge vonden kan worden, zoolang de bestaande betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland voortduren. Er zijn er, die beweren, dat de wanorde in Europa ontstaan is uit de unie tusschen de Fransche democratie en het bolsjewisme en dat de unie een slagboom beteekent, welke Frankrijk verhindert zyn betrekkingen met Duitschland te regelen. Er zyn anderen, die beweren, dat elk conflict, of het ontstaat in Tsjecho-Slowakije of in Spanje, een gevolg is van de bolsjewistische inmenging. Men ziet, erg vriendelijk is dat niet voor Frankrijk en Rusland en erg bevredigend is de zienswijze der Italiaansche bladen even min. Want er zijn ook nog altijd Fransch- Italiaansche besprekingen aan de orde. Wel iswaar zijn deze onlangs nog plotseling afge broken, (waardoor ook al weer de Britsch Italiaansche overeenkomst nog steeds niet van kracht is geworden!), maar men mocht hopen, dat zij hervat zouden worden. Door deze perscampagne in Italië worden de kan sen op een hervatting der besprekingen tus schen Rome en Parijs zeker niet grooter. Zelfs wordt al beweerd, dat zij wellicht niet hervat zullen worden. Er teekent zich een beweging af onder de Britsche conservatieven, die tot dusverre voorstanders waren van een Britsch isole- ment, ten gunste van Britsche medewerking tot economische organisatie van de Donau- landen. Het Lagerhuis-lid Amery heeft n.L tegenover de pers verklaard, dat Engeland j v." pers verklaard, dat daarbij een rol zou kunnen spelen. Sommige Donaustaten, alsdus Amery, zijn e zwak om met Duitschland op voet van gelijkheid te onderhandelen. Het meest voor de hand liggende middel daarentegen is eco nomische aaneensluiting tot vorming van een blok, dat wel kan onderhandelen. De eerste stap in die richting zou zijn ves tiging van betere politieke betrekkingen tus schen Hongarije en de Kleine Entente. Nooit is het oogenblik daarvoor gunstiger geweest. De tweede stap zou zijn vestiging van nau were economische betrekkingen tusschen de Donaustaten zelf. Een belangrijke vermin dering der onnutte douanebeperkingen lijkt mogelijk. Om doeltreffend te zijn zou een dergelijke politiek van economische samenwerking de afschaffing met zich mede moeten brengen van de clausule der meestbegunstigde natie. Engeland zou aanzienlijk kunnen helpen tot deze afschaffing, door voor zich zelf af te zien van de rechten, die de verdragen het ten aanzien van deze landen geven. En het zou niet onmogelijk zyn, dat de Ver. Staten het aldus gegeven voorbeeld zouden volgen. Amery eindigde zyn verklaringen met te zeggen, dat het hem zelfs mogelijk leek voor Engeland dezen landen credietfaciliteiten te verleenen, gelijk aan die welke aan Turkije toegekend zyn. Doch alleen als door vereeniging deze lan den een economische macht kunnen vormen. Het schijnt in Oostenrijk niet alles naar wensch te gaan onder het nieuwe regime. Op zich zelf is dat geen wonder, waar het ge moedelijke plotseling vervangen is door het hyper-gedisciplineerde. De correspondent van de Times te Weenen bericht n.L aan zyn blad, dat gouwleider Bürckel een proclamatie heeft uitgevaar digd, waarin hij aanspoort tot samenwer king met de nationaal-socialistische autori teiten. Hij verklaart, dat degenen, die afbre kende critiek leveren, niet alleen verre zul len gehouden worden van de party, doch dat hij, Bürckel, deze lieden met alle hem ten dienste staande middelen onschadelijk zal maken. De correspondent schrijft deze proclama tie toe aan het feit, dat in de afgeloopen weken sabotage aan het licht is gekomen van baantjesjagers, die meenen, dat zij het re giem van Bürckel door illegale actie omver kunnen werken, evenals zij dit met het re giem van Schuschnigg hebben gedaan. De correspondent van de „Daüy Herald" meldt aan*zijn blad, dat de leider van de gestapo, Himmler, naar Weenen is gekomen, om een zuivering onder de Oostenrijksche nationaal-socialistische partij te houden en absolute gehoorzaamheid aan de Duitsche leiders te verzekeren. Volgens dezen correspondent zyn de be trekkingen tusschen de Duitsche en Oosten rijksche nationaal-socialisten steeds slechter geworden, aangezien de Oostenrijkers zagen, dat de beste baantjes en posten werden be zet door Duitschers. Reeds zouden vier leden van de regeering in Oostenrijk zijn afgezet. Dit laatste wordt in Weenen niet ontkend. Van semi-officieele zijde wordt n.L medege deeld, dat deze maatregel verband houdt met de reeds lang voorbereide reorganisatie der Oostenrijksche regeering en dus niets anders is dan de voorgenomen vereenvoudiging van en bezuiniging op het Oostenrijksche be- stuurs-apparaat. Het Oostenrijksche landsbestuur moest noodzakelijk, wat den omvang betreft, in de juiste verhouding gebracht worden met de besturen der overige landen des ryks. Ver eenvoudiging van het bestuur op het oogen blik van de aansluiting van Oostenrijk, zou in strijd geweest zyn met de destijds nog geldende bepalingen. De jongste vereenvoudigingsmaatregel moet, aldus semi-officieele kringen, in gee- nen deele met politieke redenen worden ge motiveerd. Dit, !soo zegt men, blijkt wel hier uit, dat de vier oud-ministers op andere be langrijke posten in de „Ostmark" zyn be noemd. 100.000 fr. De natuurlijke erfgenamen span den een proces in. Schrift-experten zijn niet zeer beslist wat de authenticiteit betreft van de twee testamenten. Het laatste geval, dat van de weduwe Weiss is het meest bezwa rend tegen de weduwe. Deze vrouw was be middeld. Het is bewezen dat zij 40.000 fr. be zat in bankbiljetten welke zij nooit verliet. Wanneer zij een bioscoop bezocht nam zij het geld mee in een bruine tasch. Welnu, deze tasch werd ledig in de woning van de weduwe Becker ontdekt en tot dusver heeft zy hiervan nog geen verklaring kunnen geven. De beschuldiging steunt op een dicht net van zware vermoedens. Overal waar de vrouw Becker zich bevindt waart de dood rond. Steeds zijn de ziektesymptomen dezelf de. Steeds is een belang langs de zijde van de weduwe Becker of is er een hartstocht Steeds trad de ziekte in na het innemen van een drank in gezelschap van de weduwe. Daar zijn de verklaringen van de „overleven den". Daar is het bezit van vergift en de verklaring die zij hiervoor geeft, alsmede het wetenschappelijk onderzoek, waarover in een volgenden brief. Over de Tsjechische versterkingswerken aan de grens bericht de speciale correspon dent van de Reichspost te Kittsee, dat deze een omvang hebben aangenomen, die nauwe lijks nog te overtreffen is. De correspondent heeft zich er persoonlijk van kunnen overtuigen, dat aan de Duitsche zijde van de grens in geen velden of wegen een Duitsche soldaat te bekennen is. Zelfs de douanekantoren zyn slechts door de daar regelmatig dienstdoende twee tot drie be ambten bezet. De geheele stad Pressburg en ook het Bruggehoofd zijn vol militairen. Door het voortdurende komen en gaan is niet vast te stellen, hoeveel lichtingen eigenlijk onder de wapens geroepen zyn. Incident nabij Kaplitz. Het te Leinz verschijnende blad Arbeiters- turm publiceert een bericht uit Freistadt, volgens hetwelk Tsjechische soldaten in de nabijheid van Kaplitz van een Duitschen boer uit het grensgebied, die zyn akker ploegde, een indentiteitsbewys verlangden. Toen de man verklaarde, dat hij een derge lijk bewijs tijdens zijn werk niet bij zich droeg, daar hij zich toen in de onmiddellijke nabijheid van zijn boerderij bevond, werd hij met schoppen en geweerkolven door de Tsjechische patrouille neergeslagen, zoodat hy zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Aan zijn herstel wordt getwijfeld. Weer Tsjechisch vliegtuig boven Duitsch grondgebied. Gisteren is, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, een nieuwe grensschending dcor Tsjecho-Slowakije geconstateerd. Om kwart over acht verscheen boven het grens station Gmuend in den Gouw Beneden Donau op ongeveer 150 meter hoogte een Tsjechisch militair vliegtuig met het num mer B 92. Het cirkelde eenige malen op geringe hoogte om het station, terwijl één der beide inzittenden met een fotoapparaat of een filmtoestel opnamen maakte. Dat de vliegers den koers kwyt waren geraakt, is in verband met het heldere weer en de van verre zichtbare grensbebakening uitgesloten, aldus het D. N. B. Van Chineesche zyde wordt mede gedeeld, dat Chineesche troepen giste ren na een dag strijden Lanfeng hebben heroverd. Volgens een telegram, dat door den minister van Buitenlandsche Zaken van China is gezonden aan de Chineesche ambassade te Londen, heb- den de Chineezen Jotsen in West-Sjan- toeng heroverd. Zy bedreigen thans de achterhoede van de Japansche troepen, die oprukken naar den Lunghaispoor- weg, van drie zijden rukken de Chinee zen op. De Japansche troepen pogen zich aan te sluiten by de Japansche troepen by Koean- tai ten Noorden van de Gele Rivier, doch zij zyn hierin nog niet geslaagd. Aan den Loenghaispoorweg is de positie van de Chineezen verbeterd. Japanneezen 16 K.M. van Kaifeng. In den loop van den dag is de Japansche divisie onder Doihara ondanks hevigen tegenstand der Chineezen tot op 16 K.M. van Kaifeng opgerukt. De ten Zuiden van den Loenghai-spoor- weg aan omsingeling door de Japanneezen ontkomen Chineesche divisie valt geleidelijk uiteen. Zij wordt voortdurend door Japan sche vliegers onder vuur genomen. Het aantal Chineezen, dat bij den strijd om Soetsjau gevangen is genomen, zou 60,000 bedragen. Japansche vliegers bombardeeren Canton. Elf Japansche vliegtuigen zijn boven Canton verschenen. Zij hebben bommen uit geworpen boven het station Wongsha, het dichtbevolkte district bij Shamien. Men vreest, dat hevige verliezen te be treuren zijn. Het is onmogelijk nu reeds vast te stellen hoeveel personen zyn gedood of gewond, daar er algemeene verwarring heerscht. Tegen het middaguur waren 100 bommen op de stad terechtgekomen, waarvan twee binnen 50 M. van Sjamien. Tal van Chineezen probeeren de stad te verlaten, doch de stadspoorten zijn gesloten. Naar Cardenas gisteren te San Luis tegen over persvertegenwoordigers heeft ver klaard, is door den optsand van Cedillos de veiligheid des lands niet in gevaar gebracht. Tot dusver heeft de regeering in de Ver- eenigde Staten nog geen wapens gekocht. Wanneer tot deze maatregelen zou worden overgegaan, zou dit volkomen gerecht vaardigd zijn. Het is, aldus Cardenas, niet bekend, dat Cedillo door buitenlandsche firma's met geld is gesteund. De schadeloosstelling voor de onteigende olievelden zaL naar Cardenas verder ver klaarde, binnen tien jaren worden betaald. De senaat heeft de benoeming van generaal Glivas Guillon tot gouverneur van San Luis Potosi medegedeeld. Generaal Cedillo gevangen genomen? Volgens van de Mexicaansche grens ko mende geruchten zouden feedrale troepen generaal Cedillo hebben gevangen ge nomen. w Van semi-officieele zijde wordt in verband met de geruchten over Duitsche troepen concentraties aan de grens tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije medegedeeld, dat niet alleen geen sprake is van de versterking van de Duitsche troepen aan de grens, doch dat in de afgeloopen dagen ook regimenten, welke in het oude Duitschland thuis hooren, uit Oostenrijk zijn teruggetrokken. Zoo zyn o.a. het infanterie-regiment no. 40 en het artillerie-regiment no. 27, welke sedert Maart te Weenen hebben gelegen, maar hun garnizoen in Augsburg teruggekeerd. Vrees voor cholera-epidemie. - Offi ciéél wordt te Sjanghai verklaard, dat cholera in epidemischen vorm is opgetreden, aangezien acht van de achttien ziektegeval len onder Chineezen als cholera gediagnosti ceerd zijn. Men vreest, dat de ziekte zich zal uitbreiden, aangezien verscheidene hon derdduizenden vluchtelingen dicht opeen in de stad leven. Ook te Peotoeng is cholera uitgebroken. Nieuwe terroristische daden. - Er zijn berichten ontvangen omtrent nieuwe terro ristische methoden in Palestina om de be volking in het centrale gebied te intimi- deeren. In het dorpje Misji, nabij Tulkarem, hebben gewapende bandieten de bevolking bijeen gedreven en zeven dorpelingen ge fusilleerd. Vier hunner werden gedood, drie zijn zwaar gewond. In het naburige dorp Attil werd een oelema bij een gelijk optreden gedood en werden twee personen ernstig gewond. Weer een andere bende heeft ge vuurd op een militaire patrouille, die het vuur uit machinegeweren beantwoordde en zes rebellen doodde. Tankschip in vlammen. - Radio Mar- seille deelt mede: De stoomboot „El Manour" meldde Vrijdagavond om 10 uur G.M.T. be merkt te hebben, dat een tankschip in brand stond. In de buurt van het brandende schip bevond zich geen enkele sloep. HeV bran dende schip bevond zich op 39 gr. 35 min. N.B. en 4 gr. 35 min. O.L. Mijnenveger gezonden. - Naar te Kiel verschijnende bladen melden, is de mijnen veger Triton gisterochtend vroeg door tot nu toe onopgehelderde oorzaak gezonken. Van de bemanning konden 26 man gered worden, terwijl vier matrozen tot dusver nog vermist worden. Vliegongeluk eischt drie dooden. - Gis teren zyn by een proefvlucht met een nieuw Duitsch postvliegtuig in de nabijheid van Langeoog drie menschen om het leven ge komen. Een dag met vele aanslagen. - Donder dag werden te Haïfa twee Arabieren dood geschoten en twee anderen gewond. In Zuid- Palestina werden twee Arabische politiebe ambten by een treffen met een gewapende bende in de buurt van den weg Hebron— Beersjeba gedood. De Russische non, die Dinsdag gewond werd, is Woensdag over leden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1