SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KLOOSIERBALSEM JUMicaties Hbmnenland DANK ZIJ KLOOSIERBALSEM 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm AKKER'S orioin.IL T.R ,NZAO. Branden. GEMENGD NIEUWS. JkoMnciaal Tlieuws EGMOND AAN ZEE TWEEDE BLAD. 2 TOELATING VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE U. L. SCHOOL. BURGERMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden ,dat zij, die na afloop der a.o. zomervacantie hun kinderen de openbare U. L. school (toegangelijk zoo wel voor jongens als voor meisjes) aan de Krelagestraat nr. 31 (hoofd de heer J. Hoekstra) willen doen bezoeken, daarvan aangifte kunnen doen op DONDERDAGEN 2 en 9 JUNI e.k., telkens des namiddags van 34.30 uur by het hoofd in het schoolgebouw. Bij de aangifte moeten worden overge legd het geboortebewijs van het kind (of ihet trouwboekje der ouders) en voorzoo ver het kind de koepokinenting heeft ondergaan, het inentingsbewijs, benevens een verklaring van het hoofd der door de(n) aan te geven leerling(e) tot dusver bezochte school, dat hy/zij het gewoon lager onderwijs in ten minste zes leerjaren met goeden uitslag heeft doorloopen, als mede het rapportboekje. Tot de school worden slechts toegelaten eij, wier ontwikkeling en aanleg naar het oordeel van het hoofd der U. L. school zoodanig zijn, dat met grond mag worden verwacht, dat zy het onderwijs aan deze school zonder bezwaar zullen kunnen volgen. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zijn verplicht de aanvrage tot toelating te richten tot het gemeentebestuur van hun woonplaats. Alkmaar, 28 Mei 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DE VECHTPARTIJ TE MAASSLUIS. Chef-stoker thans overleden. De 54-jarige chef-stoker van den Japan- schen walvischvaarder „Nisshing Maru 2'' K. Murata, die Zaterdagavond by een vechtpartij aan boord van dit schip, toen dit zich op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Maassluis bevond, door den 32- jarigen stoker K. Kubo zwaar gewond werd, is gisteravond in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overleden. De recherche van Maassluis heeft op verzoek van den officier van justitie te Rotterdam op het lijk beslag gelegd. RECORDBEZOEK AAN SCHIPHOL. Duizenden belangstellenden. Dat het vliegveld Schiphol, dat op het pogenblik in het middelpunt van de belang stelling staat, behalve als luchthaven ook als plaats van ontspanning van de grootste béteekenis voor Amsterdam is, wordt wel duidelijk gedemonstreerd door de cijfers van het aantal bezoekers op Hemelvaarts dag. Op dien dag toch boekte de gemeente lijke luchthaven het record aantal van 8391 betalende bezoekers. Het vliegveld Ypenburg bij den Haag boekte ongeveer 5600 bezoekers. NEDERLANDERS DOCTOR HONORIS CAUSA. Te Debreczen (Hongarije). Het gereformeerde college te Debrec zen viert 4 en 5 October as. zijn 400- jarig bestaan. Tegelijkertijd viert ook de door het college gestichte Universiteit van Debreczen feest en in verband hiermede werden veertien doctores honoris causa benoemd, waaronder vier Neder landers, n.1. minister-president dr. H. Colijn, tot doctor in de Staatsweten schappen, minister prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruïne tot doctor in de Philosophische wetenschappen, pr#f. dr. H. Th. Obbink en prof. dr. J. Severijn, hoogleeraren in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, tot doctor in de theologie. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE UTRECHT. Bemiddelingsvoorstellen gedaan. Gisteren werd ten gemeentehuize te Utrecht onder leiding van den rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, een bespreking gehouden met partij en, betrokken bij een dreigend conflict in het stucadoorsbedrijf te Utrecht. Aan het einde van de bespreking heeft de rijksbemiddelaar aan partijen een be middelingsvoorstel gedaan. Partijen zullen op dit voorstel schriftelijk Antwoorden. j KANTOORGEBOUW INGESTORT. Gisteravond is aldus het Hbld. te Bathmen in Overijsel het kantoorgedeelte der Coöp. Stoomzuivelfabriek ingestort. Men zou bij deze fabriek een nieuw ge deelte bouwen en had reeds de diepe fun- Öeeringsgleuven gegraven nabij het kantoor. Wellicht mede door de dreuning van voor bijrijdende treinen, zijn de voormuur en de zijmuur van het kantoor nabij de fundee- ringsgleuven gaan werken en ingestort. Gelukkig was na den werktijd niemand meer in de nabijheid van het ingestorte gedeelte, zoodat het bleef bij groote mate- rieele schade. HET VLIEGVELDPLAN DER REGEERING. Beslissing einde van het jaar. Het Hbld. verneemt, dat de minister van Waterstaat in een brief aan de ge meentebesturen van Amsterdam en Rot terdam heeft uiteengezet, welke redenen de Regeering hebben geleid tot de plan nen voor den aanleg van een centraal vliegveld. De regeering zal, zoo zegt deze o.m., letten de op de behoefte van 's lands defensie, de aaaspjakep vap Rotterdam met betjefcfeipg „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, toms zóó hevig, dat het hutten mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar tkkon nieta vinden om die gewone pijn te fenezen Ten einde raad ben ik met 'toosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm geweest, ffa de eerste behandeling verminderde de ptjn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten p(/ndooder." E. o. C. te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b|| brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wr(jfmiddel bij Rhenmatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdooi 85 et Potten: 82J4 et en f 1.04 iLim nmnir tot spoedige beslissing omtrent een luchtha ven bij Overschie, met de uitvoering van de voorgenomen werken ter uitbreiding van de inrichting van Schiphol, het daarheen lei den, dat de eindbeslissing omtrent de tot standkoming van een centraal gelegen lucht vaartterrein omstreeks de jaarwisseling 1938 en 1939 zal zyn gevallen. Indien die beslis sing onverhoopt mocht leiden tot afzien van het centrale vliegveld zal de regeering Rot terdam de toestemming tot aanleg van een luchtvaartterrein in Overschie niet langer onthouden. Met het oog hierop zal de overgang van Waalhaven naar Defensie, naar de minister vertrouwt, geenerlei vertraging behoeven te endervinden. GEVAL VAN VROUWENHANDEL. Politie verricht arrestatie. Naar Het Volk verneemt heeft de Ven- losche gemeentepolitie als verdacht van vrouwenhandel den 24-jarigen slagers knecht K. P. aldaar aangehouden. De aangehoudene heeft een uit het voog dijgesticht Nazareth te Venlo ontvlucht minderjarig meisje ondergebracht in een beruchte bar in de Belgische grensstreek te Ternaaien. De gemeentepolitie die het spoor van het meisje had ontdekt, heeft de minderjarige aldaar opgespoord en door bemiddeling van de Belgische politie aangehouden, zoo dat het meisje wederom onder de hoede van het over haar gestelde gezag in ge noemd gesticht is gesteld. De aangehoudene is op transport gesteld naar Roermond en op last van den officier van Justitie in de strafgevangenis opgeslo ten. NEDERLANDSCHE SCHOLIEREN IN BELGIE. Studiereis. Ongeveer tweehonderd Nederlandsche scholieren maken op het oogenblik een studiereis door België. Tezamen met driehonderd Belgische scho lieren zyn zij gisteren in het Casino te Knocke ontvangen door den wethouder van onderwys, den heer v. d. Broecke, die een toespraak tot hen richtte, waarin hy zeide zich er over te verheugen, dat de openbare meening in beide landen gewonnen is voor toenadering. Tevens wees spr. op het groote belang, dat H.M. koningin Wilhelmina en Z.M. koning Leopold hechten aan den geest van toenadering en aan de wederzydsche vriendschappelijke betrekkingen. De tweede spreker, O. Dierckx, minister van onderwijs, hield een rede, waarin hij met nadruk de aandacht vroeg voor het groote belang, dat gelegen is in het houden van schoolreizen. DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Nieuwe feiten. Naar men het Hbld. van gezegheb- bende zijde mededeelt moet het als vol komen uitgesloten worden beschouwd, dat Novaks na het verlaten van zijn hotel in een café met andere personen heeft gesproken. De politie heeft gister morgen onderzocht hoeveel tyd Novaks heeft noodig gehad voor het traject D.P.- stationhotel Centraal, dat aan de Kruiskade gelegen is. Novaks is 11.24 uur aan het D.P.-station gearriveerd. Hij kan dus niet voor half twaalf het hotel hebben bereikt. De vreemdeling heeft ruim een half uur in het hotel vertoefd, hetgeen door het per soneel wordt bevestigd. In het hotelregister stond hij ingeschreven onder de naam Nor wak. De portier van het hotel, die dezen naam heeft opgeschreven zal den vreemde ling, die slechts gebroken Duitsch sprak, ver moedelijk niet goed hebben verstaan, zoo dat kan worden aangenomen, dat de man bij aankomst in het hotel den naam heeft ge noemd, die op den pas stond vermeld. No vaks heeft een eenvoudige kamer besteld, die geheel achter in het hotel ligt. Deze ka mer kan h(j nooit voor kwart voor twaalf hebben bereikt. Gezien de situatie in het vertrek moet No vaks er ongeveer een kwartier hebben ver toefd, want hij heeft bij aankomst een groo te handkoffer, die in een reisdeken was ge wikkeld, uitgepakt. De koffer stond, toen de politie des middags het vertrek betrad, op een schraag, geheel geledigd. De schrijfma chine stond op een tafeltje voor het raam. Op een nachtkastje stond een klokje en een crucifix. Op het bed lag een pyama. Scheer zeep, kwast en andere toiletartikelen ston den ordelijk uitgestald op de waschtafel. Op een andere tafel lag een pakje gegomde pamfletten, welke in de Slavische taal wa ren gesgtueven. Daarnaast lag het boek „Die Geschichte der fascistische Bewegung". Voorts is gebleken, dat Novaks alvorens hy de kamer verliet toilet gemaakt heeft. Alle handelingen, die Novaks in de kamer heeft verricht vergden ruim een kwartier tijd. Het personeel van het hotel heeft verklaard, dat Novaks alvorens hij het hotel verliet nog eenigen tijd op de gang heen en weer heeft gelopen, waarbij hij uiting gaf van zenuw achtigheid. Na nog even naar zijn kamer te zijn teruggekeerd heeft Novaks in colbert- vostuum gekleed, het hotel verlaten. Naar het hotelpersoneel zich thans herinnert droeg hij een opvallend mooie, geel gekleur de actetasch onder den arm. Slechts eenige minuten later heeft Novaks op den Coolsin gel den dood gevonden. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Verscheidene in Noord-Brabant. Omtrent den bosch- en heidebrand, welke gisterochtend te Geffen, in het gehucht Vin kei, heeft gewoed, wordt nader gemeld, dat deze zich nog verder heeft uitgebreid. On geveer zes tot zeven hectaren dennenbosch zyn verwoest. Voorts heeft gistermiddag onder de ge meente Heeswijk op de gronden, toebehoo- rende aan de jonkheeren van Bogaert en Terbruggen, een bosch- en heidebrand plaats gehad. Er was een vergunning aange vraagd om van deze gronden drie hectaren heidegrond af te stoken ten behoeve van de ontginning. Door het draaien van den wind sloegen de vlammen over de afsluitings greppel, waardoor een nabijgelegen dennen bosch het vuur werd aangetast. Circa 160.000 denneboomen werden verteerd. De geheele boerenbevolking verleende hulp om den brand te blusschen. Men slaagde daar eerst tegen den avond in. Ook naar den an deren kant breidde het vuur zich uit, waar bij diverse hectaren heidegrond werden ver woest. Aangezien het gevaar bestaat, dat de vlammen opnieuw zullen oplaaien is het ge bied onder bewaking gesteld van de mare chausseebrigade te Geffen. Tenslotte valt een heidebrand onder de gemeente Schak te vermelden, doch deze was slechts van geringen omvang. OPSLAGPLAATS IN DE ASCH GELEGD. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft een felle brand de meubelfabriek en opslagplaats van de firma J. K. van Dijk en Zoonen aan de Lanciersstraat te Tilburg in de asch gelegd, schrijft het Hbld. De brandweer was binnen enkele minuten ter plaatse, maar vond toen reeds een 30 M. lang en 10 M. hoog gebouw, waaruit aan alle kanten de vlammen hoog oplaaiden. Het was windstil en waar het gebouw in een ge heel vrije omgeving staat, dicht in de nabij heid van de puishaven, was er voor uitbrei ding geen gevaar. Niettegenstaande dus, de brandweer geheel rondom'het vuur vrij kon benaderen, duurde het toch nog ongeveer een uur, alvorens sprake was van inrukken. Er bleef toen nog slechts een ruïne van en kele muren over. De geheele inboedel, werk tuigen enz., tesamen vertegenwoordigend een vry aanzienlijk kapitaal, ging verloren. De firma van Dijk, die bezig is te Goirle een fabriek te bouwen, gebruikte de afgebrande gebouwen slechts tijdelijk. De belangrijke schade, wordt in geenen deele door verzeke ring gedekt. De oorzaak is onbekend. CAFE EN WOONHUIS AFGEBRAND. Zes kinderen op het nippertje gered. In de afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het café en woonhuis de Lithoyensche Hut in den pol der onder Lithoysen (N.-Br.) Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat, toen de vrouw des huizes den brand ontdekte, zij nog slechts op het laatste oogenblik haar zes kinderen in nachtgewaad naar buiten kon brengen. Aangezien het café zeer afge legen stond kwam de brandweer niet ter plaatse. Het geheele pand brandde dan ook af. Van den inboedel en den inventaris kon niets worden gered. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. Onthulling monument mr. Smeenge. - Onder groote belangstelling is Woensdag middag het monument onthuld, opgericht in het Wilhelminapark te Meppel, ter nage dachtenis van mijlen mr. Harm Smeenge, waarvoor een comité, onder voorzitterschap van D. baron Mackay, burgemeester van Meppel, in den lande geld had verzameld. Burgemeester de Monch.v als filmacteur. - In „Filmstad" te Den Haag, waar de na tionale film „40 Jaar" wordt geproduceerd, is Woensdag als filmacteur opgetreden. De Haagsche burgemeester mr. de Monchy, die na by den kapper de gewenschte metamor fose te hebben ondergaan, zijn debuut er op schitterende wijze heeft afgebracht. De opname van den acteerenden burgemeester, die met ambtsketen omhangen, op het bor des van een stadhuis verschijnt en daar een proclmatie voorleest, vlotte uitnemend. De venters willen haring. - De Alge- meene Ventersbond te Rotterdam heeft by den minister-president langs telegrafischen weg aangedrongen op het spoedig nemen van maatregelen, teneinde tot voldoenden aanvoer van haring te komen. De toestand van de venters wordt onhoudbaar geacht. Louis de Vries naar West-Indië. - De heer Louis de Vries, die met een gezelschap een tournée door West-Indië gaat maken, is gistermiddag met het s.s. „Van Renselaer" van de K.N.S.M. naar Paramaribo vertrok ken. Naar de Spaansehe wateren. - Gister middag is het flottieljevaartuig H.M.'s Johan Maurits van Nassau, onder commando van den luitenant ter zee eerste Klasse, jhr. G. A. Berg, uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken om H.M.'s „Nautilus" te gaan aflossen. By het wierhoofd stond de stafmuzrek, onder lei ding van kapelmeester Leistikov en onder de tonen van het Wilhelmus verliet het schip de haven. De „Nieuw Amsterdam" in Plymouti». - De „Nieuwe Amsterdam" is te Londen gisteren hartelijk welkom geheeten, toen het schip op den eersten thuisreis uit New York aldaar arriveerde. Een afgevaardigde van den'burgeméester van Plymouth begaf zich aan boord met een delegatie van zaken lieden. De „Nieuw Amsterdam" is aldaar een dag eerder dan de dienstregeling aangaf aangekomen. De gezagvoerder verklaarde, dat het schip de hoogste verwachtingen heeft overtroffen. Nederlandsche Reisvereeniging. - Ruim 90 afgevaardigden der 35 afdeelingen van de Nederlandsche Reisvereeniging ontmoetten elkander gisteravond in Grand Hotel Gooi land te Hilversum tot bijwoning der 32e jaarvergadering. De voorzitter der afd. Hilversum, de heer J. de Wit, heette de aanwezigen welkom in de hoofdstad van het Gooi. Op een desbetreffende vraag uit de ver gadering deelde de voorzitter mede, dat de aanwas van het aantal leden per 27 Mei reeds 600 meer is dan over dezelfde periode in 1937. De jaarverslagen werden, na uitvoerige discussie en verdediging door het hoofdbe stuur, ongewijzigd goedgekeurd. Congres Ned. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren. - Vrijdag en Zaterdag houdt de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren haar jaarlijksch congres te En schedé. Nadat de bondsvoorzitter, de heer jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier vervolgens het congres geopend had, kwanten de jaar verslagen aan de orde. De secretaresse, mevr. M. C. Doorman Kielstra, deelde in haar jaarverslag mede, dat de vereeniging thans 62 afdeelingen telt met 40 inspecteurs en pl.m. 14000 leden. De jaarrekening sluit met een nadeelig saldo van 12.758,86. De exploitatierekening van de S.B. Criellaerts Stichting met een voordeelig saldo van f 615,94. Uitvaart prof. mr. Ph. Kleintjes. - Onder zeer groote belangstelling, vooral uit wetenschappelijke kringen, is gisteren te Amsterdam hét stoffelijk overschot van den plotseling overleden hoogleeraar in het vol kenrecht en het staatsrecht der Overzeesche Gewesten, aan de Amsterdamsche universi teit, prof. mr. Ph. Kleintjes, op de begraaf plaats „Buitenveldert" ter aarde besteld. MOEDIG VOORWAARTS. Jaarvergadering der afd. Schagen. Woensdagavond vond ten huize van den heer Igesz aan de Markt te Schagen de tweede jaarvergadering plaats van de afd. Schagen van de Federatie van Arbei ders Esperantisten in het gebied van de Nederlandsche taal. In zyn openingswoord heette de voorzitter de ruim 20 aanwezi gen hartelijk welkom en bracht de wen- schelijkheid naar vorren om .in dezen tijd van oorlogsneiging, bewapeningswedloop en ophitsing van de volkeren tegen elkaar, de propaganda voor de esperanto-bewe- ging onverzwakt en krachtig voor te zetten. Diverse mededeelingen over het congres te Leeuwarden volgden alsmede over excursies enz. Aan 't congres te Leeuwar den, dat op 4, 5 en 6 Juni gehouden wordt, zullen 8 leden deelnemen. Het jaarverslag van den secretaris werd onder applaus goedgekeurd, alsmede de rapporten over de in den afgeloopen winter gehouden cursussen voor beginners en gevorderden. Ook het financieel verslag van de afd. en van den boekendienst werden op dezelf de wyze afgehandeld. Uit deze verslagen bleek dat de afd. momenteel 31 leden telt waaronder een belangrijk deel van buiten Schagen. Dank zij het zuinige beheer is de afd. ook financieel voldoende krachtig. Het resultaat van de gehouden cursussen is evenwel beneden de verwachtingen ge bleven. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat als bestuursleden werden her- en ge kozen de heeren J .Winkel, voorzitter F. J Hoenson, 2e voorzitter; Cor Vos, secr., G. Timmerman, 2e secr., Arie Winkel, penningmeester, mej. B. Duursma, 2e pen- ningmeesteresse en H. de Leeuw verzorger boekendienst, enz. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In hotel Smit te Middenmeer hield boven genoemde vereeniging Dinsdag 'n voorjaars vergadering, waar ir. S. Smeding een be schouwing hield over „De cultuur en de kolonisatie van de Wieringermeer". De inleider deelde mede, dat in 1940 de Wieringermeer „vol" zal zijn, maar dat in 't jaar daarop de Noord-Oost-Polder droog zal komen, zoodat zonder onderbreking het ont ginningswerk kan worden voortgezet. In de zen nieuwen polder komt bijna driemaal zoo veel cultuurland beschikbaar als in de Wie ringermeer. De heer Smeding begon zijn lezing met de mededeeling, dat de geheele oppervlakte van ongeveer 18.000 H.A. nuttig cultuurland thans nagenoeg in bedrijf is. De cultuurmaat schappij heeft hiervan thans nog ongeveer 8000 H.A. in exploitatie, terwijl er reeds ruim 9.700 H.A. is verpacht. Van de 8000 H.A. in gebruik by de cultuurmaatschappy, wordt November a.s. ongeveer 2000 H.A. in 54 boerderijen uitgegeven. Duizend H.A. blijven gereserveerd voor staatsexploi tatie, zoodat er in 1939 en 1940 samen nog een oppervlak van 5000 H.A. kan worden uitgegeven. Aangenomen mag worden, dat de N.O.- polder in het voorjaar van 1941 droogvalt, zoodat de landbouwkundige outillage van de Wieringermeer daar dan een nieuw arbeids veld zal vinden. Het in cultuur brengen van de Wieringer meer en de uitgifte der gronden zal dus in de 10-jarige periode, van 1930 tot 1940, tot stand zijn gekomen, in welke jaren ook de grondslag is gelegd voor de kolonisatie. Dat de cultuur zoo gunstig is verloopen in de eerste jaren, moet vooral worden toege schreven aan de diepe ontwatering der gron den, waarvan een voorspoedige ontzilting het gevolg is geweest en aan het vele, dat histo rische en proefpolderervaringen hebben ge leerd, aangevuld ook met omvangrijk vc|>rt- gezet landbouwkundig onderzoek in de Wie- ringèrmeer. In de Wieringermeer zijn thans 213 pach ters aanwezig, een aantal, dat over drie ja ren bijna verdubbeld zal zijn. De resultaten, op de verpachte gronden verkregen, zijn be ter dan enkele jaren geleden verwacht werd. Met voortvarendheid wordt aan de droog legging van den N.-O.-polder gewerkt, waar mede een gebied van bijna 48.000 H.A. land bouwgrond beschikbaar komt en daarmede plaatsingsmogelijkheid voor de talloos vele naar een bedrijf hunkerende jonge landbou wers. Over de grootte van de boerderijen in de Wieringermeer hoort men, vooral uit de zandstreken, meermalen de opmerking, dat de bedrijven kleiner moesten worden ge maakt, om daardoor aan een grooter aantal landbouwers gelegenheid tot vestiging te bieden. Hoewel deze opmerking juist is en met dezen socialen factor ook rekening wordt gehouden, mag daardoor de economie van de bedrijven niet in het gedrang komen. Geen versnippering. De Wieringermeer kan aan de geweldige vraag naar land slechts in bescheiden mate tegemoet komen en zou als landbouwgebied ten offer vallen aan den landhonger, als toe gegeven zou worden aan den drang het aan tal uit te geven bedrijven, ten koste van de grootte, steeds meer op te voeren. Ook wanneer later een deel der gronden voor erfpacht en verkoop in aanmerking zou komen, zal een zoodanige wyze van de finitieve uitgifte moeten worden nagestreefd, dat grondspeculatie en een te ver doorgaan de splitsing van bedrijven in de toekomst wordt voorkomen. Ordening. De heer Smeding gaf vervolgens een over zicht van het vele, dat reeds gedaan is en nog gedaan wordt op het gebied van organisatie, landböuw-voorlichting, huisvesting en vesti ging van middenstanders, welke beperkt moest worden. In tegenstelling met het „oude" land, wordt in de Wieringermeer ook aan het be hoefte-element bij vestiging aandacht ge schonken. Het jaarlijks toenemende zielenaantal maakt, in combinatie met een voorzichtige uitbreiding van het aantal zaken, dat de eco nomische omstandigheden, waaronder de neeringdoenden werken, langzamerhand gunstiger worden. Tenslotte besprak de heer Smeding de or ganisatie van de Wieringermeer als openbaar lichaam. Feest in de Prins Hendrik-stichting. Een gezelschap amateurs uit Amster dam, onder leiding van den heer Cas Hel- wes, heeft Dinsdagavond de verpleegden in de Prins Hendrik-stichting een gezelligen avond bezorgd. Het was een echte bonte avond, vol afwisseling die recht prettig er. vlot verliep. Voordracht, zang en dans wisselden elkaar af en hetgeen op dit ge bied door deze amateurs ten beste werd ge geven was werkelijk het aanschouwen en aanhooren ten volle waard. Er was goede krontjong-muziek, een muzikale reis om de wereld, leuke voordrachten, kortom er viel van alles te genieten en de vlotte wyze, waarop de verschillende nummers werd af gewikkeld droeg niet weinig tot het groote succes van den avond bij. De oudjes hebben zich dan ook best vermaakt en toonden dit na afloop op onomwonden wyze, nadat eerst directeur van den Berg het gezelschap op de hem eigen manier hartelijk dank en hulde gebracht had. Rest ons nog te vermel den, dat de firma Albert Heijn de oudjes verrastte met een versnapering en de firma Doawe Egberts met een pakje tabak, dat wel zeer in den smaak viel. Oprichting Roode Kruis-afdeeling. Op initiatief der afdeeling Bergen van het Nederlandsche Roode Kruis had Dins dagavond in het gemeentehuis te Egmond aan Zee een bijeenkomst plaats met ver schillende ingezetenen van Egmond aan Zee en dokter Moons uit Egmond aan den Hoef, om te komen tot oprichting van een Eg- mondsche afdeeling van Het Roode Kruis. Mr. Ledeboer leidde deze geanimeerde bij eenkomst en zette het doel en streven van Het Roode Kruis op duidelijke en uitvoe rige wijze uiteen. Beschamend noemde hij het dat het Roode Kruis slechts 14000 leden telt in Nederland, hetgeen zeer ongunstig afsteekt bij andere landen, terwijl b.v. Het Witte Kruis alleen in Noordholland 65000 leden heeft. Nadat verleden jaar te Bergen een afdeeling is opgericht, wilde men thans probeeren te Zgmond aan Zee een afdeeling te stichten voor de beide Egmonden. Dit is zeer noodzakelijk met het oog op de taak, die Egmond in oorlogstijd te vervullen krijgt. Bovendien heeft Het Roode Kruis ook een vredestaak, niet alleen bestaande in organisatie en voorbereiding met het oog op een eventueelen oorlog, maar ook met het oog op eerste hulpverleening bij ram pen, ongevallen e.d. De heer van Terwisga lichtte een en ander nog nader toe en vertelde b.v. van zijn er varingen met Het Roode Kruis te Schiedam bij de ramp van het Grieksche stoomschip Petrakis Nomikos. Uit de hierop volgende gedachten wisse ling kwam naar voren, dat men het nut van een afdeeling te Egmond aan Zee zeer wel in ziet. Allen waren overtuigd van het mooie menschlievende en doeltreffende werk, dat hier te verrichten valt. Het eerste werk zal zijn de opleiding van hulpver pleegsters en transport-colonnisten, waar voor een goede kern reeds aanwezig is onder de leden der Egmondzeeër Reddings brigade en het personeel van den lucht beschermingsdienst te Egmond aan den Hoef. De doktoren Belonje en Moons krij gen met deze opleiding een zware, doch mooie taak. Besloten werd op 1 Juni een tweede vergadering te beleggen om de op richting nader te bespreken met burge meester Bos, pastoor Nieven van Dljkum e.a., die verhinderd waren, maar van hun sympathie deden blijken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6