DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De „oorlogsstichters" in Praag, Moskou Parijs en Londen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 125 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 30 Mei 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Felle rede van minister Göbbels. DUITSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Nieuwe richtlijnen der Hongaarsche nazi's. Strijd tegen de joden. Vele bombardementen in Spanje. Nota der Spaansche regeering. Moorddadige bombardementen opCanton IIOO dooden, 1600 gewonden De algemeene toestand. De positie van Cedillo. De generaal is zoek. Nieuws in 't kort. ALKMAAR COURANT. Zondagmiddag heeft minister Göbbels ter gelegenheid van het congres der Nationaal-socialistische partij te Maag denburg een groote rede gehouden voor 50.000 partij-manschappen. Eerst hield Hitier, die ook onder de toehoorders van den minister was, een inspectie over de opgestelde troepen en daarna hield Göbbels zijn rede, die over de bui- tenlandsche politiek handelde en waar in hij ó.m. het volgende naar voren bracht: Wij genieten den vrede in ons eigen volk, maar deze vrede is niet afhankelijk van den goeden wil der andere volkeren. Het goed- gewette Duitsche zwaard is zijn beste be scherming. Wij verlaten ons niet op de phrases der pacifisten en op de instelling van Genève, maar op onze eigen kracht. Wij hebben trouwens vrienden in de wereld. Onze oude vrienden waren huiche laars. Zij stelden zich slechts ten doel ons te plunderen. Onze vrienden van heden zijn ook vrienden in tijden van crisis. De wereld ziet dat niet met een vriendelijk oog. Wan neer wij alleen op de wereld zouden zijn, zouden wij niet het succes der laatste drie maanden tot stand hebben kunnen brengen. Wij waren 68 millioen inwoners groot. Thans omvat ons land 75 millioen inwoners. En dat resultaat hebben wy tot stand gebracht zon der een schot te lossen, zonder oorlog te voeren (langdurige toejuichingen). Het won der van het Duitsche bloed, dat zich ver- eenigt met het Duitsche bloed, heeft ons in staat gesteld dit te bereiken. Voorgaande maakte Göbbels sarcastische toespelingen op het ideaal van Schuschnigg: Waar is toch die Oostenrijksche mensch, dat denkbeeld van den oud-kanselier van Oostenrijk. Hij is in duizend atomen uiteen gevallen. Hij is niet zichtbaar meer en kan niet meer gevonden worden. Wat wel ge constateerd kan worden is, dat Duitschland werkelijk een groote mogendheid is, welker levensbehoeften door de andere mogend heden in overweging moeten worden geno men. Over de tegenwoordige crisis sprekende, noemde Göbbels deze .,een periode van poli tieke hoogspanning", waarna hij zich wend de tot degenen, die Duitschland een grooten vredesverstoorder noemen. Duitschland, al dus Göbbels, wil zyn levensbehoeften reali- seeren. Nadat Duitschland een groote mo gendheid is geworden, gelooft men het met raadgevingen van broederschap aan boord te kunnen komen en het te ver wijten den vrede te verstoren. Het zou begrijpelijk geweest zijn, wanneer men dien raad gegeven had aan Duitschland ten tijde van de Ruhr-be- zetting bijvoorbeeld. En thans zegt men, dat de wereldvrede in gevaar verkeert. Wij willen den vrede, maar met vitale rechten. Wij willen een vriendschap wel, maar zij moet wederkeerig zijn en haar grondslag vinden in de billijkheid. Dat ziet men wel door onze vriendschap met Italië. Wij willen geen vriendschap, die onze lankmoedigheid tracht uit te buiten. De spil Rqme-Berlijn. Ironisch verklaart Göbbels, dat hij heel goed begrijpt, dat de democratieën den spil Rome-Berlijn willen vernielen. Maar Mus- solini en Hitier zijn dapper en wys. „wy kunnen slechts lachen, wanneer wy in de linksche pers van Frankrijken Engeland alle veronderstellingen lezen, die men uitspreekt over Hitier en Mussolini". De „oorlogsstichters". In felle bewoordingen keerde Göbbels zich vervolgens tegen wat hij „De Oorlogs stichters" te Praag, Moskou, Parijs en Lon- den noemde. Hij verbaasde zich ironisch er over, dat men Duitschland bewijzen van vredelievendheid vraagt, na de talrij e vredelievende verklaringen van Hitier. „Om den vrede tot stand te brengen zijn viede- lievende daden noodig en geen redevoerin gen. De beste vredesdaden bestaan in de opheffing van de onrechtvaardige clausules van het Verdrag van Versailles. Toch zou men, aldus Göbbels verder, geen lichtvaardig spel moeten spelen met den vrede. Spr. protesteert tegen de grensschen- dingen door militaire Tsjecho-Slowaaksche vliegtuigen. „Een volk van dertien millioen Göbbels gedraagt zch tegenover een volk van 75 millioen, alsof het zelf het volk van 75 mil lioen was". De berichten over de samen trekking van Duitsche troepen aan de Tsje cho-Slowaaksche grens haurlen ten doel de bewegingen der Tsjecho-Slowaaksche troe pen te verbergen. „Wanneer er iemand tot de orde moet worden geroepen, dan is dat niet Berlijn, maar Praag. Door het tegen overgestelde te doen, versterkt men de on toegeeflijkheid van Praag". Göbbels besloot zijn rede met te zeggen, dat Duitschland den vrede noodig heeft als het dagelijksch brood, aangezien het weder - opbouwwerk van het nationaal-socialisme zich uitstrekt over verscheidene tientallen jaren. „Wij willen echter een vrede, waarin men ons met rust laat. Wat ik hier zeg is misschien niet zeer overeenkomstig de diplo matieke gebruiken, maar ik heb nooit ver langen gehad diplomaat te zijn. Het was misschien beter een juist woord te juister plaats uit te spreken in een periode van hoogspanning". Afgevaardigde Hubay, één der Hongaar sche nationaal-socialistische leiders onder Szalassy, heeft in de Magyarsag, waarvan hy thans hoofdredacteur is, een uiteenzet ting gegeven van de nieuwe richtlijnen der nationaal-socialistische partij, de Hungaris- tische beweging: „De nationaal-socialisten van Szalassy kondigen den strijd af tegen den joodschen invloed. Voorts erkennen zij de noodzakelijkheid van een onverwijlde oplossing der dringendste sociale pro blemen". Verder verklaart Hubay, dat er geen verschil bestaat tusschen de verschil lende fracties der Hongaarsche nationaal- socialisten, in strijd met hetgeen dienaan gaande gezegd is. „Het Hongaarsche natio naal-socialistische regime zal tot stand gebracht worden door legale methoden. Onze moraal is gegrondvest op het evan gelie. De Hongaren alleen zyn erto$ bestemd een overheerschende rol te spelen in het koninkrijk van den H. Stefanus, waar zij met liefde het leven der volkeren zullen organiseeren, die zij steeds als hun gast hebben behandeld". Bombardementen op Barcelona, Va- lencia, Alicante, MadridBombar dementen, tot vier, vijf maal op één dag, dat is het meest op den voorgrond tredend verschijnsel in den Spaanschen burgeroorlog. Zaterdag werd Barcelona tot twee maal toe gebombardeerd. Resultaat: 834 gewonden, groote schade. Denzelfden dag werden te Castellon 44 huizen ver nield. By het opruimen van de puinhoopen in Alicante zyn voorts nog 27 dooden ge vonden. Van de gewonden zijn er 57 bezwe ken, de toestand van een 100-tal is ernstig, 378 slachtoffers in totaal Hedennacht bombardeerden de opstande lingen Valencia tot vier maal toe de schade is groot, aantal slachtoffers nog on bekend Nota der regeering. Is het onder zulke omstandigheden won der, dat de regeering aan de ministers van buiténlandsche zaken van Frankrijk en Engeland een nota heeft overhandigd, waar in zij herinnert aan de borbardementen op open steden als Barcelona, Almeria en Guernica? Zij uit haar verwondering, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland, die in Februari j.1. het initiatief namen om de republikeinsche regeering en de opstan delingen op te wekken een einde te maken aan het bombardeeren van open steden, niet het recente bombardement van Alicante door de opstandelingen veroordeeld hebben. In de nota wordt van de Britsche regeering een concrete verklaring geëischt over de ge voerde onderhandelingen, welke ten doel hadden de toepassing van oorlogsmethoden tegen te gaan, die behalve het leed, dat zij het Spaansche volk berokkenen, een schan de zijn voor de menscheid. De republikein sche regeering, zoo besluit de nota, zou gaarne van de Engelsche regeering verne men, dat zij maatregelen zal nemen om een herhaling van misdaden als zoojuist nog tegen Alicante zijn gepleegd, te verhin deren. Weinig nieuws van de fronten. Van de fronten valt weinig te melden. Veel successen worden aan geen van beide zijden geboekt belangrijke successen in 't geheel niet. Bij Tremp is de laatste dagen weer hevig gevochten, by Madrid deden de regeerings- troepen eenige aanvallen gevechten in Castellon en in het kustgebied, die weinig resultaat opleverden. Bij Balaguer hebben de opstandelingen moeten wijken en wisten de regeeringstroepen enkele successen te boeken. De „Great End" tot zinken gebracht. Vliegtuigen van Franco hebben Va lencia en het gebied van Grao gebom bardeerd. Er stijgen zware rookwolken op en het luchtafweergeschut is krach tig in werking. Bij het bombardement is, volgens een Reuter-bericht uit Madrid, het in de haven liggende Britsche s.s. „Great End" door een bom in den achtersteven ge troffen en gezonken. Niet alleen in Spanje, ook in China is het luchtwapen actief. Zoo is Canton Zaterdag door de Ja- pansche bommenwerpers moorddadig bestookt. Volgens de laatste gegevens zijn by deze Japansche luchtbombardementen op Canton minstens 1100 menschen gedood en 1600 gewond. De aanvallers keer den later terug en bestookten met bommen en machinegeweren de red dingsploegen in het district Wongsha. Officieel wordt gemeld, dat hierbij 40 man der reddingsbrigade zijn omgekomen en 50 gewond zijn. Wongsha, 'n knooppunt van spoorlijnen, werd viermaal gebombar deerd. Ruim 200 huizen zijn vernield. Ook de woonwijk Toengsjan werd aangevallen. 400 huizen werden in de asch gelegd. Op de rivier zonken twintig booten. Waarnemers zyn van oordeel, dat de luchtaaanval, die op Kanton is ondernomen, de voorbode is van een toename der Japan sche oorlogsbedrijvigheid als gevolg van de kabinetswijziging. Lanfeng ontruimd. De Japanneezen geven toe, dat de divisie van Doihara in noordelijke richting uit Lanfeng terugtrekt en aan vernietiging tracht te ontkomen. Groote troepenafdeelingen uit Joennan en Kwangtoen die op weg naar het Loenghai- front waren hebben order gekregen onmid dellijk naar zuid-China terug te keeren en op alles voorbereid te zijn. Ten gevolge van de luchtaanvallen op Kanton is opnieuw de vrees voor een Japanschen inval in het zuiden gerezen. Tsjang Kai Sjek heft een samenhangend plan tot verdediging van zuid-China uitgewerkt. ALKMAAR, 30 MeL Henlein heeft er blijkbaar animo in, om zich te laten interviewen, want gister heeft hy zich al weer aan een vraaggesprek met een verslaggever onderworpen. In dit jong ste interview heeft hy allereerst zijn bezoek aan Engeland behandeld en daarbij de mee ning uitgesproken, dat Engeland eerlijk ge ïnteresseerd is bij de ontwikkeling in Mid den-Europa. Na een verwijzing naar de discriminee ring, die in de aanduiding „minderheden" ligt, wees Henlein op de verklaring der Tsjechische regeering, volgens welke een autonomie in tegenspraak zou zijn met de integriteit van den staat. Natuurlijk komt iedere vorm van autono mie, aldus Henlein, wanneer zij het karak ter van een echt zelfbestuur wil dragen, neer op een breuk met het feitelijke sys teem, dat het stempel draagt van een Praagsch centralisme en dat de absolute suprematie van het Tsjechische volk in den staat mogelijk maakt. Wat de Tsjechische troepenbewegingen in de grensgebieden betreft, verklaarde Hen lein, dat daarmede een toestand in het leven geroepen is, die in strijd is met de tot dus verre nog niet veranderde verzekering der regeeringsinstanties dat slechts één lichting en eenige speciale troepen onder de wape nen zouden zijn geroepen. Ten slotte verklaarde Henlein: Ik streef naar de vervulling en waarborging van de aanspraken der Sudeten-Duitsche volks groep tegenover de staatsmacht en naar in het leven roepen van een rechtvaardige binnenlandsch politieke orde. Het is myn voornemen de tot dusverre gevolgde lijn vast te houden en my te plaatsen in den kring van hen, die werken aan de opheffing der spanningen en der ontevredenheid en daarmede aan de instandhouding van den vrede. U Het standpunt der Poolsche regeering in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie wordt uit eengezet in een door het officieuze Poolsche agentschap Iskra gepubliceerd artikel, waar in o.a. gezegd wordt, dat de Tsjecho-Slo waaksche crisis voor dit land een binnen- landsche aangelegenheid is, doch dat de militaire methoden, die de regeering toepast om haar op te lossen, de spanning in Europa slechts vergrooten. De handhaving van den Europeeschen vrede kan niet worden verzekerd door de mobiliseering van het Tsjecho-Slowaaksche leger, doch wel door erkenning en herstel van de fouten, die Tsjecho-Slowakije sedert twintig jaar in zijn minderhedenpolitiek be gaat. De belangen en eischen van Polen kunnen in twee punten worden samengevat: 1. Polen zat nooit toestemmen in beper king der rechten van de in Tsjecho-Slo- wakye wonende Polen. 2. Polen eischt dat een einde wordt ge maakt aan de propaganda van de Komin tern, die van Praag uitgevoerd wordt. Tsjecho-Slowakye houdt verkiezingen. De vorige week begon het feest, waaraan ern stige relletjes waren voorafgegaan. Gisteren werd het spel vervolgd met een tweede serie verkiezingen en tot dusverre zijn er geen berichten bekend geworden over ern stige ongeregeldheden. Natuurlyk is het van groot belang hoe er gestemd is in het gebied der Sudeten- Duitschers. Over het algemeen kan Henlein tevreden zijn, maar ook niet meer dan te vreden. Want weliswaar hebben de commu nisten vrijwel overal gevoelige nederlagen geleden, uit de gegevens mag men afleiden, dat Sudeten-Duitschland nog zeer belang rijke percentages stemmen heeft opgeleverd voor de sociaal-democraten, de boeren en de nationaal georiënteerde socialisten, die met het nationaal-socialisme niets te maken hebben. Verrassend was het resultaat in Praag. Terwijl de vorige week de Praagsche ge meenteraad werd gekozen, hebben de inwo ners der stad thans gestemd voor de arron dissementsraden. De vorige week heeft Henlein 15.556 stemmen verkregen: de stemmen, die hij ook in 1931 had verworven en die, welke van de Duitsche christen socialisten en Duitsche boeren naar de Sudeten-Duitsche partij waren overgegaan. Thans behaalde Henlein niet meer dan 10.879 stemmen! Intusschen blijkt, dat er toch nog botsin gen hebben plaats gehad, al had dit dan ook weinig met de verkiezingen uit te staan. Zaterdagnacht om twee uur is nl. te Tisova op de noordwestelijke grens van Bohemen een botsing ontstaan tusschen leden van de partij van Henlein en democratische Sude- ten-Duitschers. Er volgde een vuurgevecht, waarin een aanhanger van Henlein ernstig werd gewond en drie anderen lichte ver wondingen opliepen. De gendarmerie en de leden van de douanepost kwamen onmid dellijk tusschenbeide. Vyf-en-zeventig per sonen werden aangehouden voor het in stellen van een onderzoek. Sinds 27 Mei hebben de vrienden van generaal Cedillo geen direct contact meer met hem gehad. Zooals men weet, heeft de generaal toen 's middags uit El Salto moeten vluchten voor de federale troepen. Men weet niet of Cedillo probeeren zal uit te wijken naar de Vereenigde Staten of dat hij hoopt de guerilla te kunnen voort zetten. Het avontuur van Cedillo nadert zyn einde. De laatste groepen opstandelingen geven zich over aan de federale troepen. Ondanks alle nasporingen heeft men Cedillo nog niet ontdekt. Hij beschikt niet over een vliegtuig en zal moeilijk kunnen vluchten. Men veronderstelt, dat hij naar een tevoren gereedgemaakte schuilplaats is gevlucht. Zijn dokter heeft verklaard, dat hij een hartaandoening heeft en niet voor langen tijd een zwervend leven kan leiden. De minister van oorlog overweegt eer lang de naar San Luis gezonden contingen ten terug te trekken. Activiteit der Japansche communisten. - Thans wordt onthuld, dat in Japan in 1936 1500 personen werden gearresteerd onder verdenking communisten t^ zijn. Er staan nu 235 hunner terecht wegens communistische activiteit. Hun zaak wordt met gesloten deuren behandeld. Familiedrama. - In het dorp Juvin- court bij Laon (departement van de Aisne) heeft een vrouw na een twist met haar echt genoot haar drie kinderen van 4, 2 en 1 jaar in het riviertje Miette verdronken. Haar voornemen was ook zichzelf te verdrinken, doch op het laatste oogenblik ontbrak haar de moed. Aardbeving op Hokkaido. - Zondag ochtend te kwart voor twee is een sterke aardschok gevoeld in het district Koesjiro in het Zuidoosten van Hokkaido. Ernstige schade werd niet aangericht, doch muren scheurden en ruiten werden vernield. De spoorlijn tusschen Tsjikaga en Koesjiro werd op verscheidene plaatsen vernield. Nationaal-socialisten veroordeeld. - Het Hof van appèl te Buenos Aires heeft vier nationalisten veroordeeld tot 54 maanden gevangenisstraf. Zij hebben getracht brand te stichten in het gebouw van het antifascis tische dagblad .Argentinesches Tageblatt" en hebben aanslagen gepleegd op synagogen. Scheepsbotsing in de baai van New York. - In dichten mist is het pleiziervaar- tuig „Mandalay" Zaterdagavond in de baai van New York in botsing gekomen met de „Aquadia" van de New YorkBermuda Lyn. De Mandalay, die 135 passagiers aan boord had, zonk in een kwartier tijd, alle opvarenden konden evenwel door de Aquadia aan boord genomen worden. Drie automobielmaatschappijen in staat van beschuldiging. - De groote federale jury in Amerika heeft drie automobielfabrieken in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de wet op de trusts. Deze maatschappijen zijn: Generaal Mo tors, Chrystler en Ford, zoomede de crediet- ondernemingen, die met deze maatschap pijen samenwerken. Een vijftigtal personen wordt er van be schuldigd te hebben geprobeerd een mono polie te vestigen door druk te oefenen op hun agenten den verkoop van wagens te financieren door bemiddeling van de door de drie automobielfabrieken gecontroleerde credietinstellingen. Tot de beschuldigden behooren Knudsen, president, en Sloan, lid van den raad van beheer der General Motors, Chrysler, de president van de Chrysler-fabrieken en Edsel Ford, de president der Ford-maat schappij. Doodvonnis wegens sabotage. - Uit Erivan in Armenië wordt gemeld, dat Kamoez, directeur van de Armeensche zijde trust, ter dood veroordeeld is wegens sabo tage in de zijde-industrie. Hij zou in verbin ding met de Japansche en Italiaansche spion- nagediensten gestaan hebben. Twee mede- plichtingen zyn tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Lijk gevonden van ontvoerd knaapje. - Zondagavond heeft de politie op het strand te Davonport Neck by New Rochelle het in staat van ontbinding verkeerend lijkje van den twaalfjarigen Peter Levine, die sinds 24 Februari werd vermist, ontdekt. Eenige dagen na de verdwijning van den ongen had zijn vader, een advocaat te New York, een brief ontvangen, waarin een los geld van 60.000 dollars werd geëischt. Vergeefs heeft de advocaat geprobeerd in contact te komen met de kidnappers. Op 2 Maart ontving hy een nieuw schrijven, waarin 30.000 dollars werden geëischt. Ook toen is het Levine niet gelukt onderhande lingen met de ontvoerders van zyn zoon aan te knoopen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1