VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BAAS. GEMENGD NIEUWS. Staking taxi-chauffeurs te Amsterdam. DE ZIELIGE BEDELAAR. Branden. 3 De door het gemeentebestuur voorgestelde loonen verworpen. De chauffeursorganisaties hebben Vrijdagnacht afzonderlijk vergaderd over het besluit van B. en W. van Amsterdam ten opzichte van de nieuwe loonsvoorwaarden, welke gis ter zouden moeten ingaan. Dit voorstel hield in, dat J 12 grondloon zou worden betaald plus 25 pet. van het opgereden bedrag tot 50, daarboven 30 pet. Dit voorstel, hetwelk positieve loonsverlaging inhoudt van 2.25 per week, is met overgioote meerderheid verworpen. Door de organisatie-besturen is daarna een voorstel verdedigd, dat het volgende inhoudt: grondloon 15 plus 20 pet. van het opgereden bedrag tot 50, daarna 25 pet. Momenteel wordt gereden voor 15 grondloon plus 25 pet. van het opgereden bedrag. Het voorstel van de besturen houdt in een loonsverlaging van 1.75 per week bij een opgereden bedrag van 60. De verwachting van de besturen is, dat in de komende maanden niet meer dan dit bedrag zal worden opgereden. Het voorstel van de besturen heeft slechts een zeer geringe meerderheid ge kregen. Het blokbandtaxibedrüf handhaaft regeling B. en W. De werkgevers in het blokbandtaxiebe- crijf hebben besloten te trachten het be drijf voort te zetten overeenkomstig de regelin, welke door B. en W. is goedge keurd. In verband hiermede worden de aangekondigde ontslagen gehandhaafd en zullen nieuwe chauffeurs op de loonschaal, goedgekeurd door B. en W. worden aangesteld. De directies deelen verder mede, dat zjj de voorkeur geven aan de thans rijdende chauffeurs, mit het nieuwe dienstverband onmiddellijk aansluit aan het oude, dat Zaterdag eindigde. Werkwillige chauffeur., lastig gevallen. De nieuwe arbeidsvoorwaarden en de nieuwe door B. en W. goedgekeurde tarieven, welke de werkgevers met ingang van gister hebben ingevoerd zijn aanlei ding geweest, dat de stationneerende blok- bandtaxi's gister voor het overgroote deel van de straat zijn gebleven. Zijn er in normale omstandigheden circa 260 wagens op straat, gisterochtend waren het er slechts 60 en wel 33 wagens van de A.T.O., welke Duiten het conflict staat en verder een aantal wagens van de chauffeursorga nisaties „Ons Belang" en enkele taxi's van kleine patroons. Ongeveer 200 chauffeurs hadden dus het advies van hun organisatiebesturen opge volgd, doch bleven niet thuis. Reeds in den vroegen ochtend verspreidden zij zich over de stad en vatten post voor de diverse ga rages om eventueele collega's, die we 1 op de nieuwe loonsvoorwaarden wilden wer ken, van dit voornemen af te brengen. Deze houding gaf aanleiding tot enkele incidenten, welke op hun beurt ten gevolge hadden, dat verscheidene werkwillige chauffeurs die naar hun standplaatsen wil den vertrekken, den moed in de schoenen zonk en zich tenslotte toch maar bij de stakers aansloten. Enkelen zetten echte rdoor en lieten zich door de dreigementen der hun omringende stakers niet beinvloeden. Deze werkwilligen echter werden voort durend geschaduwd. Eén werkwillige werd aan het Centraal Station door posteerende stakers aange grepen, doch direct door een toeschietenden politieagent ontzet. Dezelfde chauffeur zag zich later in de Nicolaas Maesstraat ge plaatst tegenover drie stakers, die hem dreigden. Een juist passeerende rijwiel agent kon erger voorkomen. De Centrale heeft met de ruim 60 wa gens, die zij ter beschikking had, aan alle aanvragen kunnen voldoen. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De 32ste jaarlijksche vergadering. In de Zaterdagochtend voortgezette 32e jaarlijksche vergadering van de Neder- landsche Reisvereeniging kwam o.m. de verkiezing van enkele bestuursleden aan de orde. Gekozen werd de heer J. J. Olt- mans. Door het aftreden van de heeren J. Panman (Haarlem), die benoemd is tot algemeen direct'ur en J. G. P. Sabel (Haarlem) blijven thans nog twee vacatu res in het bestuur bestaan. In een verga dering van 8 October a.s. zal hierin worden voorzien. Besloten werd Enschede aan te w«z®n als plaats, waar de volgende jaarlijksche vergadering gehouden zal worden. Na afloop der vergadering zijn de afge vaardigden door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. Des middags is een excursie gemaakt naar de Loosdrechtsche plassen. KANOZEILER VERDRONKEN. Gistermiddag ongeveer drie uur was de 23-jar. A. J. Ph., te Den Helder, met zijn kano in de binnenhaven aldaar aan het zeilen. Door 'n windvlaag sloeg het ranke vaartuigje om. De jongeman, die wel kon zwemmen, trachtte den wal te bereiken, doch dit gelukte hem niet. Eenige voorbij gangers, die te water waren gesprongen, brachten het slachtoffer, dat intusschen buiten kennis was geraakt, op het droge, waarna onmiddellijk kunstmatige adem haling werd toegepast. Dit mocht echter niet meer baten. Het lijk is later naar de ouderlijke woning overgebracht. PADVINDERS VERGADERDEN TE DEN HAAG. Défilé voor prins Bernhard. Zaterdagmiddag heeft prins Bernhard een gecombineerde vergadering van den Raad der Vereeniging en het bestuur der Nederlandsche Padvinders gepresideerd. Waar dit het eerste bezoek gold aan het Nationaal Hoofdkwartier na het ongeval, dat Z. K. H. op het einde van het vorige jaar heeft getroffen, heeft het district 's-Gravenhage hem een aardige ontvangst bereid. Het geheele district, ongeveer 2000 verkenners en voortrekkers en ongeveer 15C0 welpen, stond aangetreden op de Sophialaan. De prins droeg het uniform van de Nederlandsche Padvinders, met het paarse onderscheidingsteeken der commis sarissen op den hoed, bevestigd aan een gouden lelie-speld. Hij inspecteerde vervol gens de groepen der onder-districten I en II en begaf zich daarna naar het monument op het Plein 1813, alwaar de welpen in een grooten k'ing opgeste'd stonden. Z. K. H. betrad de raadsrots en nam den horderoep af. Enthousiast blaften de jonge wolven den ouden wolf toe, dat zij hun best zouden doen. Vervolgens inspecteerde de prins de onder-districten III er, IV en de katholieke verkenners, die nagenoeg allen waren op gekomen. Daarna betra.-' Z. K. H. het hoofdkwartier, waar hij zich de leden van den raad der vereeniging iiet voorstellen, alsmede eenige districtscommissarissen uit andere districten, die voor deze gelegen heid waren overgekomen. De padvinders waren inmiddels door de Zeestraat en Javastraat opgemarcheerd en toen zij de Alexander^traat betraden, kwam de prins naar buiten en nam plaats op een podium voor het hoofdkwartier opgesteld. Onder de vroolijke tonen van het muziekcorps der Haagsche politie marcheerden eerst de welpen voorbij, die luide juichten en enthousiast met de petten zwaaiden, gevolgd door de verkenners, die eveneens in opgewekte stemming voor den koninklijken commissaris defileerden. Te ongeveer 4 uur ving daarop de ver gadering aan. Vergadering van den raad. Na afloop van het défilé werd een gecombineerde vergadering van raad en bestuur der Nederlandsche Padvinders gehouden. Z. K. H. prins Bernhard pre sideerde de vergadering. Hij deelde mede, dat in verband met de te nemen be slissing, aangaande de opheffing van de liquidatie-commissie van de Jamboree, de overste C. W. Becking, penningmeester van de Jamboree, eyeneens ter vergadering aanwezig was. Huidige organisatievorm. Naast de vereeniging De Nederlandsche Padvinders, de N.P.V. welke bestaat uit de neutrale groepen, de christelijke groepen, de padvindersbond in Ned.-Indië en straks de padvindersvereeniging „Nederland", staat de vereeniging De Katholieke Ver kenners, welke met de N.P.V. op federa tieve wijze verbonden is. Er zal vooralsnog geen hoofdverkenner worden benoemd. Z. K. H. prins Bernhard is koninklijk commissaris voor de geheele erkende padvindersbeweging in Nederland. De heer Oosterlee is waarnemend hoofd verkenner voor de N.P.V., tevens hoofd commissaris voor deze. Gehoord het rapport van het accoun tantskantoor Boelen, Nieuwenhuis en Boo te Amsterdam, besloot de vergadering den penningmeester van de* Jamboree decharge te verleenen voor zijn beheer. De voorzitter deelde mede, dat het batig saldo van de Jamboree 75.000 bedraagt, welk bedrag aan het Nationaal hoofdkwar tier is overgemaakt. Voorts zei de voorzitter dat de chief scout, lord Baden Powell, aan den waar nemend hoofdverkenner, den heer A. Oosterlee, den zilveren wolf heeft toege kend, voor de uitnemende diensten aan de padvindersvereeniging bewezen. De zilveren wolf is de hoogste onder scheiding. welke door den stichter van de wereldbeweging aan zijn medewerkers wordt uitgereikt. Voor Nederland is dit de 2e maal, dat een zilveren wolf werd toegekend. Na het nemen van enkele besluiten van internen aard heeft prins Bernhard den nationalen padvindersraad geinstalleerd. ERNS0IG VERZET TE MIDDELBURG. Gevochten met mes en ijzeren staaf, de politie gebruikte de sabel. Zaterdagavond is de omgeving van het station en de Loskade te Middelburg in rep en roer gebracht door twee opvarenden van het onder Nederlandsche vlag varende jacht ..Lady Sheila". Een van hen, die als stuurman vaart, maar zich meer als eigenaar of kapitein van het jacht beschouwt, bevond zich met zijn zoon in de wachtkamer van het station. Hij was opgewonden en verkeerde onder invloed van sterken drank. Een kleinig heid ontstak plotseling zijn woede en wel in zoo hevige mate, dat hij dreigde het meubilair in de wachtkamer te vernielen. De restaurateur en enkele andere zich daar bevindende personen liepen klappen van beide mannen op. De politie werd gewaarschuwd, doch toen deze in het station kwam, had het stationspersoneel de twee vandalen naar buiten gewerkt. De stuurman werd aan boord van het aan de overzijde van het kanaal liggende jacht gebracht. Hiermede was 's mans drift echter geenszins bekoeld. Hij begaf zich naar het kombuis, waar hij een groot mes nam. Hiermee begon hij zijn medeopvaren den achter na te zitten, die hun heil in een vlucht aan wal zochten. Tegen de politie, die ook dit tafereel meemaakte, nam de woesteling een zeer dreigende houding aan. Met een ijzeren staaf trachtte hij de poli tiemannen te raken, 'zoodat deze zich ge noodzaakt zagen van hun sabels gebruik te maken. Toen het beide mannen op deze wijze aan boord te heet werd, sprongen zij in. het kanaal. Het duurde een kwartier voor dit zwemnummer was geëindigd. De politie wilde daarop tot arrestatie van het tweetal overgaan maar ondervond hierbij opnieuw hevig verzet. Alleen onder bedreiging met zijn vuurwapen wist e?n inspecteur van politie beide wilde mannen in bedwang te houden, waarna de arrestatie kon volgen. Op het politiebureau bleek, dat de stuur man vrij ernstige klapp enhad opgeloopen. Medische hulp moest worden ingeroepen, omdat hem een pees van de hand met den sabel was doorgeslagen. Het doortastend optreden van de politie heeft echter voorkomen, dat de woeste lingen door hun optreden slachtoffers heb ben gemaakt. OUDE MENSCHENREDDER OVERLADEN. Heeft in totaal 515 levens helpen redden. Een oud-schipper van de Scheveningsche reddingboot, die in totaal 515 menschen- levens redde, en een van de oudste leden van De Princevlag, C. J- Klaasen, is Zater dag op ruim 82-jarigen le.ftijd te Scheve- ningen overleden. Als jongen heeft hij alle zeeën bevaren. Hij werd later eerst matroos en daarna schipper van de reddingboot te Den Helder en was vervolgens 12 jaar schipper van de reddingboot Rutgers van Roosenburg te Scheveningen, waarmede hij 50 menschen- levens redde. Hij was drager van tal van onderschei dingen voor het met levensgevaar redden van drenkelingen. Vele geschenken heeft hij van dankbare schipbreukelingen ont vangen, o.m. een groote zilveren inktkoker met gouden stempel vaa het Belgische gouvernement, een gouden horloge van een Franschen scheepskapitein en een scheeps- kijker van Nederlandschen officieren. Toen hij gepensioneerd werd in 1920, werd hij door de koningin in audiëntie ontvangen, terwijl hij werd uitgenoodigd in de Nieuwe Kerk bij de begrafenis van wijlen prins Hendrik. Tot voor kort voer hij nog dikwijls voor ontspanning met zijn vlet op de Noordzee, terwijl hij, wanneer De Princevlag uit rukte, nog dapper met een vlag over zijn schouder medeliep. TWIST MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Nistelrode. Gisteravond is twist ontstaan in een café van H. van der Velden te Nistelrode, tus- schen T. van Grunsven en anderen. Eén der bezoekers, P. Zeegers, die met het geval niets had uit te staan, kreeg hierbij een messteek in den buik, waardoor hij zoo danig werd getroffen, dat hij korten tijd later overleed. Bijzonderheden. In het café van Van der Velden aan den Udenscheweg te Nistelrode ontstond tus- schen den 22-jarigen J. van den Boogaard en den ongeveer veertigjarigen M. van Grunsven, ruzie waarbij een mes werd ge trokken. De twist liep zeer hoog en ten slotte trachtte een vriend van van Grunsven, de 24-jarige ongehuwde Zeegers, de vech tenden te scheiden. Hij werd hierbij zeer ernstig gewond aan den hals en aan een been, in welk lichaamsdeel de slagader werd doorgesneden. Dadelijk werd geneeskundige- en geeste lijke hulp ingeroepen, welke evenwel niet meer mocht baten. Het slachtoffer was vrij wel onmiddellijk dood. Van Grunsven is gearesteerd en naar de marechaussee-kazerne te Uden overge bracht. Hij blijft echter ontkennen den mes steek te hebben toegebracht. NED. JOURNALISTENKRING. Ir. J. E. F. de Kok als spreker op het noenmaal. Het jaarlijksche noenmaal van den Ne derlandschen Journalistenkring wordt dit jaar gehouden op Maandag 27 Juni in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage. Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleumbron- nen in Nederlandsch-Indië, heeft zich be reid verklaard aan dit noenmaal het woord te voeren. De heer De Kok zal spreken over „Nederland en de petroleum-industrie". KEGELBAAN EN TOONEELZAAL UITGEBRAND. Zaterdagavond ontstond brand in de kegelbaan van de Katholieke Kring te Breda, in welk gebouw de deelnemers aan het congres van r.k. leden van gemeente raden in Nederland hun gemeenschappelij- ken maaltijd zouden gebruiken. Het vuur deelde zich mede aan de tooneelzaal van het naastliggende café De Graanbeurs. Ondanks spoedig ingrijpen van de brandweer brand de de kegelbaan geheel uit, terwijl ook het tooneel van De Graanbeurs bijna geheel werd verwoest. Na een half uur was men den brand meester, zoodat de maaltijd in het voorste gedeelte van de Katholieke Kring voortgang kon vinden. DE „NIEUW AMSTERDAM" WEER THUIS. Zeer gunstige indrukken over de eerste reis. Het vlaggeschip van de Holland-Amerika- lijn, de Nieuw Amsterdam, is Zaterdag middag in de Rotterdamsche haven terug gekeerd van zijn eerste reis over den At- lantischen Oceaan. In 5 dagen 18 uur en 50 minuten legde het schip den afstand New- YorkPlymouth af. PlymouthRotterdam deed het in 1 dag 2 uur en 7 minuten, zoo dat de terugreis in haar geheel 6 dagen 20 uur en 57 minuten duurde. Groot was de belangstelling voor het bin nenvaren van den statigen Oceaanreus, langs den wal van de Westerkade en de Willemskade stonden honderden en honder den menschen. Ter eere van deze „Maiden Voyage" was de Nieuw Amsterdam gepavoiseerd. In den voormast wapperde de Amerikaansche vlag, in den achtermast de maatschappij vlag en in het wand van den achtermast de natie- vlag. In New York kwamen 944 passagiers aan boord, van wie er 4640 voor Rotterdam bestemd waren. In Plymouth en Boulogne- Sur-Mer gingen de overige passagiers van boord. In Plymouth werden bovendien 20 auto's en 750 postzakken uitgeladen. Een zeer succesvolle reis. „Het was een zeer succesvolle reis en de Nieuw-Amsterdam heeft de verwachtingen omtrent het schip gekoesterd verre over troffen", aldus de heer Bouman, directeur van de Holland-Amerika-lijn. Zoowel de snelheid als de vastheid op het water wa ren bijzonder bevredigend. Er was in New York gelegenheid de Nieuw-Amsterdam te bezichtigen en* daar van maakte o.a. admiraal Land gebruik. Hij bleef 2 y« uur aan boord en was op getogen over de eigenschappen van de jongste aanwinst van de H. A.-L. Natuur lijk maakte de groote snelheid indruk op de Amerikanen en op de thuisreis werden niet minder dan 1500 postzakken medegenomen. Vroeger kreeg de H. A.-L. maar weinig post mede, omdat het verschil in snelheid met groote booten als de Queen Mary en de Normandië te groot was. De thuisreis duurde iets langer dan de uitreis, omdat ter vermijding van mist en Ijsbergen de zuidelijke route gevolgd moest worden. Er waren op deze reis vele be roemde musici aan boord, die in de Con certzaal dikwijls de overige passagiers be zig hielden. Op de heenreis was er tegenwind en op de terugreis was de wind mee. Van de be manning is op deze reis veel gevergd. Alles was nieuw en velen wisten niet precies den weg ermee. De Amerikaansche bladen hebben uit bundig den lof van de Nieuw-Amsterdam gezongen. In Hoboken kwam 'n' omroeper aan boord om een radioreportage van de aankomst te geven. Het schip zal tot 2 Juni te Rotterdam blijven en dan weer 's nachts vertrekken. De Nederland-express. - De N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland bericht, dat het zich op de thuisreis bevindende M.S. Christiaan Huygens eenige vertraging on dervindt. In verband hiermede zal de aan sluitende boottrein morgenmiddag te 15.20 uur van Genua vertrekken, aankomst Woensdag 1 Juni te 11.42 te Zevenaar, 14.20 te Den Haag S.S., aankomst aansluitende trein te Amsterdam C.S. 14.28. Baggermolen te water gelaten. - De tweede van een serie groote zeewaardige persbaggermolens, welke in aanbouw is bij Verschure en Co.'s Scheepswerf en Ma chinefabriek N.V. te Amsterdam voor Rus sische rekening, is Zaterdag te water ge laten. De hoofdafmetingen van den bagger molen zijn: lengte 73 M., breedte 13 M. -en holte 5.70 M. De baggerdiepte bedraagt 15 M. en de inhoud van eiken baggeremmers is 1.000 liter. Het beleggingsfront zal niet inschrij ven. - De instellingen, aangesloten bij het beleggingsfront, zullen niet deelnemen aan de 33 <4 pets. leening 's-Gravenhage, waar van de inschrijving, zooals bekend, Woens dag wordt opengesteld, aangezien de begin- rente lager is dan de door de instellingen, aangesloten bij het beleggingsfront, gestel de grenzen. Naar men weet, hebben deze instellingen een zelfde gedragslijn gevolgd ten aanzien van alle in den laatsten tijd uitgegeven leeningen mede worden toegeschreven aan de afwijzende houding van de groote be leggers. Knaapje verdronken. - Gistermiddag is te Huizum (Fr.) een zesjarig knaapje bij het spelen te water geraakt en verdronken. Kind verdronken. - In een onbewaakt oogenblik geraakte Zaterdagmiddag een twee-jarig zoontje van den heer G. Snel te Hekendorp in den Hollandschen IJsel. Het kind werd door den stroom meegesleurd en hoewel toegesnelde voorbijgangers het 150 meter verder wisten te grijpen en op het droge te brengen, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling. - De Vereeniging tot vereen voudiging van onze spelling hield Zaterdag middag haar jaarvergadering te Amsterdam onder leiding van prof dr. J. J. Salverda de Grave. Vijf sprekers hebben in een referaat de vereenvoudigde spelling verdedigd. Inbraak in kerk. - Zaterdagnacht is in gebroken in de hervormde kerk te Ernst (Geld.) De kasten zijn opengebroken en vernield. Gelden van de Zondagsschool en de inhoud van een zendingsbusje zijn buit gemaakt. 321. Een luide schreeuw weerklonk. De deur werd opengegooid en haar overge lukkige ouders snelden naar buiten. Dol blij waren ze, dat hun verloren lieveling weer terecht was en ze sloten Rita in hun armen, beurtelings lachend en huilend van vreugde. 322. Overgelukkig waren ze dat hun kind weer terug was en ze wisten niet hoe ze Rita's vrienden hun dankbaarheid moesten bewijzen. De gasten werden flink onthaald en voor Pedro en Marco werd allerlei lekkers ingepakt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7