Jfcomiciaal llieuws Verkeersongelukken. BERGEN NOORDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD Geen „Jamboreeschandaal". Bewijzen zijn geleverd. NIEUWE NIEDORP BROEK OP LANGENDIJK TWEEDE BLAD. Schip omhoog: gevaren en gebroken. - Zaterdagavond is het motorschip „Robert", schipper Hawnes, geladen met touwwerk van Maassluis naar Frankrijk, in het Noor dergat bij Bruinisse op de gevaarlijke plaats omhoog gevaren. Het sohip maakte zooveel .water, dat de opvarenden het raadzaam achtten in de sloep te gaan. Het bergings vaartuig „Zeehond" heeft het schip, nadat de schippers, diens vrouw en drie kinderen te Zijpe aan wal waren gebracht, vlot ge maakt. Het werd in zinkenden toestand in de Vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Het is gebroken, doch werd door pompen drij vende gehouden. Eere-avond Cor van der Lugt Melsert. - Zaterdagavond heeft de directeur van het Rotterdamsch Hofstad-Toneel afscheid ge nomen van de Residentie, om als vaste be speler van den Stadschouwburg naar Am sterdam te vertrekken. Na de voorstel van „De man, die de klappen krijgt", waarin de heer en mevrouw van der Lugt Melsert van Ees de hoofdrollen vertolken, is hij van verschillende zijden gehuldigd. Eucharistische middag. - Vele duizen den waren gistermiddag op het sportterrein „Houtrust" bijeengekomen, katholieken uit Den Haag en wijde omgeving, om, in ver band met de sluiting van het Internationaal Eucharistisch Congres te Boedapest, welke gister plaats had, een „Eucharistische dag" te houden. Namens de vergaderden werden tele grammen van eerbied en trouw gezonden aan den paus en aan de koningin. Na een rede van pater E. Peters O.E.S.A., uit Eindhoven, celebreerde de pauselijke in ternuntius een pontificaal lof, onder hetwelk een processie over het terrein werd gehou den, waaraan tal van geestelijken uit Den Haaj* en omgeving, religieuzen, godsdien stige en sociale organisaties, katholieke jeugdvereeniging, verkenners, enz. deel namen. Gedenkteeken voor Willem Kloos. - Op Initiatief van eenige zijner vrienden zal bin nenkort op de laatste rustplaats van dr. Wil lem Kloos, op „Nieuw Eikenduinen" te Den Haag een sober gedenkteeken worden aan gebracht, bestaande uit een wit marmeren steen met slechts den naam van den dichter en een opengeslagen boek: „De Nieuwe Gids". Zij hebben een oproep gericht tot allen, die door het zenden van een gift er toe wil len bijdragen dit plan te verwezenlijken. De heer A. G. Rinders, directeur van de N.V. Electr. Drukkerij „Luctor et Emergo" te 's-Gravenhage, treedt als penningmeester op. Giften kunnen aan zijn adres: A. G. Rin- des, Amalia van Solmsstraat 2-24, 's-Graven- hage, gezonden worden of gestort worden op giro 51307 van bovengenoemde drukkerij. Hofbericht. - Van officiëele zijde meldt men ons, dat de grootmeesteres van H.M. de koningin, douairière gravin van Lynden van Sandenburg geboren baronesse van Nagell van Ampsen om gezondheidsredenen aan Hare Majesteit heeft verzocht, om van hare functie te worden ontheven. NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 60-jarige metaalbewerker J. H. C. te Hilversum werd Zaterdagmorgen op den hoek van den Kamerlingh Onnesweg en den Radioweg door een vrachtauto aangereden. Zijn toestand liet zich aanvankelijk niet on gunstig aanzien, doch er trad plotseling een ongunstige wending in met het gevolg, dat de man in den loop van den dag is over leden. TEGEN AUTO GEBOTST EN ERNSTIG GEWOND. Zaterdagmiddag is te Aalsmeer een auto met twee inzittenden uit Eindhoven op den nieuwen weg UtrechtHaarlem ter hoogte van de plaats, waar de Dorpstraat dezen pri- mairen snelverkeersweg snijdt, aangereden door een kleinen motor, bestuurd door uen heer J. de R. te Beverwijk, die op Dorp straat volgde en die de auto, die voorrang had, blijkbaar niet opmerkte. De motorrijder vloog met het hoofd tegen het linkerportier van de auto en werd vervolgens tegen den grond gesmakt. De motor kwam totaal ver nield een vijftal meters verder terecht. Met een zware hersenschudding is de motorrijder naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is zorg wekkend. DE AANKOOP DER HEEMSKERKERDUINEN. Brengt de wateronttrekking geen schade? Bij het onderzoek in de commissiën der Prov. Staten van Noordholland van de voordracht van Ged. Staten tot aankoop van het Heemskerkerduin ten behoeve van de waterwinning en als recreatie-ge bied zijn enkele bezwaren gemaakt. Het lid van Ged. Staten mr. Bruch heeft hierop geantwoord, dat het gebied ook voor de waterwinning noodig wordt geacht. Zeker, de provincie beschikt reeds over een uitgebreid duingebied, maar wanneer men de rekening opstelt van den jaarlijk- schen neerslag en wat daarvan voor water winning uit den bodem beschikbaar komt en daarnaast stelt de hoeveelheid water, welke thans reeds aan de duinen onttrok ken wordt, dan blijkt, dat er thans ternau wernood een evenwicht aanwezig is en er dus voor uitbreiding alle reden bestaat. Er is geen sprake van, dat Ged. de waterwinning uit het IJselmeer naar den achtergrond zouden dringen. Intusschen kar. niet worden ontkend, dat wij thans nog in een stadium van proefneming zijn en zeker niet dat aan deze waterwinning risico s zijn verbonden. Spr. ontkende, dat de pnjs onredelijk zou zijn. Men mag niet vergeten, dat het Heemskerkerduin voor ongeveei 51.000 M2 gronden bevat, die als bouwtei- rein kunnen worden afgestooten, zonder dat daarmede het landschapsschoon behoi L te worden gedeerd. Lentefeest. Door het bestuur der V.V.V. hiertoe in de gelegenheid gesteld heeft het Dorpshuis het Lentefeest 1938 in het openluchttheater kunnen vieren, wat bij voorbaat reeds de overtuiging schonk, dat dit feest nog meer dan andere jaren een succes zou worden, hetgeen het dan ook in alle opzichten is ge weest. De vele honderden, die Zaterdagmiddag naar het theater waren gekomen en met ge spannen aandacht het spel van de kleine artisten volgden, zullen ongetwijfeld ver vuld zijn geraakt van de schoonheid van de lente, welke hier in het frissche groen zich zoo ten volle ontplooide. Begeleid door den heer H. Zaal voerden de verschillende clubs een zangspel op, waarvan de inhoud door den schrijver in het kort aldus werd weergegeven: Koning Winter komt weer om bezit te nemen van zijn troon. Met sneeuw en ijs geeft hij veel pret aan de jeugd, maar als het dooit, behoeven de kinderen van Bergen zich toch niet te vervelen, want de deuren van het Dorpshuis staan open. Achtereen volgens werd veel vertoond van het heer lijke, dat het Dorpshuis biedt, van de wed strijden, de kuntselclubs, het kantklossen, het figuurzagen, van zang en dans. Zelfs de orkestklas gaf iets ten beste. Zoo gaat de barre wintertijd vlug om, en een lentefeest kan weer komen. De boeren gaan het land bewerken en doen dat onder blij gezang, af gewisseld door een vroolijk dansje. De vo gels leggen hun eitjes weer, maar dan wil len kwaadaardige- jongens de nestjes uit halen. Gelukkig zijn er de kabouters, die hen flink aanpakken en hen overtuigen, hoe laf zijn eigenlijk doen. Nu is alles gereed om de lente te begroe ten, de Lentekoningin voorafgegaan door de kleine Mei, verschijnt met haar lieflijk ge volg. Allen neren blijde feest, dat zijn hoogtepunt vmdt in het zingen van het be kende Pijpkruidlied en het dansen om de getooide Meiboom. Na afloop richtte de heer R. Valkhoff woorden van dank tot het bestuur van V.V.V. en allen, die het Dorpshuis steun verleenden, in het bijzonder tot het echtpaar Mol en mej. de Koo, en tenslotte tot den heer en mevrouw Zaal voor wier werk hij woorden van waardeering had en zijn erken telijkheid hiervoor toonde door het aan bieden van een fraai bloemstuk. Dat het spel ook bij de aanwezigen bij zonder in den smaak gevallen was, bleek wel uit hun verzoek het nogmaals op te voe ren, waaraan gaarne gevolg werd gegeven. Het spel van den winterkoning in het openlucht-theater, dat Zaterdagmiddag door de vereeniging „Het Dorpshuis" werd opgevoerd. Het lid van Ged. Staten ontkende perti nent, dat van de wateronttrekking verdro ging der gronden en verdorring van het gewas het gevolg zou zijn. Autotocht ouden van dagen. Woensdag a.s. zal de jaarlijksche auto tocht voor ouden van dagen uit Oudkarspel en Noordscharwoude worden gehouden. De burgerij heeft weer flink op de lijsten ge- teekend. De tocht zal worden gehouden met 26 luxe auto's van particulieren en 4 autobussen van de Habo. Wij hopen, dat Woensdag den geheelen dag het zonnetje schijnt en dat de tocht evenals andere jaren, weer uitstekend slaagt. De Noordermarktbond in 1937. Verschenen is de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van de veilingsvereemging „de Noordermarktbond" welke 1 Juni a.s. wordt gehouden. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: De goede wenschen, in vorige verslagen geuit, zijn ook nu weer niet in vervulling gegaan, daar ook het jaar 1937 geen goed jaar voor den tuinbouw was. Het kleine gunstige verschil in veilingomzet komt wel in hoofdzaak op rekening van den goeden prijs welke de uien konden opbrengen. Hiervan is door weinig leden geprofiteerd. In het verslag komt tot uiting de slechte opbrengst van het hoofdproduct: de kool soorten. In de eerste maanden van 1937 draaiden ruim 845 wagonladingen van 10000 K.G. door, welke niet geplaatst kon den worden. De vroege aardappelencampagne is tame lijk goed verloopen, dank zij de voortreffe lijke regeling van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale. Aan tuinbouwsteun is aan de leden uitbe taald een bedrag van 428.313,41. Het vei len van de pootaardappelen is op een mis lukking uitgeloopen. De voorraad winterkool in het afgeloopen seizoen was aanmerkelijk minder dan het vorige jaar, doch de hoop dat dit ook in de prijzen tot uiting zou komen is niet bewaar heid. Opgemerkt wordt dat den afgeloopen win ter niet zooveel is doorgedraaid als het vorige jaar. Met de teelt van andijvie is het zeer slecht geloopen. Voor deze prijzen kan niet meer geteeld worden. Er werd een overzicht gegeven van den geldelijken omzet over de laatste driejaren. Deze was in 1935 1.127.826.21, in 1936 1.048.834.20 en in 1937 f 1.142.238.58. Hieruit blijkt dat de omzet over 1937 iets hooger is dan voorgaande jaren. Opgemerkt wordt dat de normale omzet aan de veiling van den Noordermarktbond gemiddeld 3 millioen bedraagt, zoodat men er nog lang niet is. Met diverse organisaties werd weder in goede harmonie samengewerkt. Het verslag eindigt met de mededeeling dat de veiling 2 October 1938 25 jaar zal bestaan. In dit verband worden nog vriendelijke woorden gewijd aan den oud en eere-voorzitter, den heer S. Brugman. Ten slotte wordt opgewekt om eendrach tig samen te werken. Het ambtenarenreglement van de lichtbedrijven. Was de verwachting, dat het ambtena renreglement van de gemeenschappelijke lichtbedrijven eerstdaags in de gemeentera den zou worden gebracht, dit zal toch niet het geval zijn. Om welke reden is ons nog niet duidelijk gebleken, maar vast staat, dat de burgemeesters van Sint Pancras, Broek op Langendijk en Oudkarspel een vergade ring hebben uitgeschreven van de gascom- missie en de wethouders, die geen zitting hebben in deze commissie, om deze zaak nog eens te bespreken. In deze vergadering, welke Vrijdag a.s. zal worden gehouden, zal de gemeenschappelijk#regeling, welke de vijf gemeenten hebben aangegaan, onder de loupe worden genomen, aangezien er eenige wijzigingen in moeten worden' aangebracht, mede in verband met de vaststelling van het ambtenaren-reglement. De burgemeester van Zuid- en Noord scharwoude is op zijn eens ingenomen stand punt blijven staan en werkt niet mede aan deze vergadering. De drie anderen denken zeker: beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Ballonnetje gevonden. Door den heer G. Kistemaker werd Zaterdag aan den Barsingerweg een lucht ballon gevonden, waaraan een kaartje was gebonden met verzoek dit terug te zenden aan Jopie Bombeek, Molenstraat 125, Hel mond met vermelding van de plaats en den naam van den vinder. Zaterdag vergaderden dijkgraaf en heemraden met hoofdingelanden onder leiding van dijkgraaf C. Haringhuizen. De voorzitter deelde mede, dat in overleg met het Hoogheemraadschap aan het einde van de Tweewegen een een bord zal worden geplaatst als wegwijzer en dat het Prov. Waterleidingbestuur de twee woningen, toe- behoorende aan den polder, zal aansluiten. De rentevoet van de pandbrieven, ge plaatst bij het Grondcrediet, is verlaagd van i'A tot 3>A Bij het grasgewas van de wegen is vrijwel alles verpacht. Alleen een klein gedeelte van de twee wegen is nog onverpacht. Aan den heer Voorthuizen is vergunning verleend om een Nortonput te slaan in een poldersloot aan de Noordzijde van den West- frieschen dijk tegen een jaarlijksche ver goeding van 1. Naar aanleiding van deze vergunning zou het dag. bestuur willen voorstellen, dat voor taan iedereen die een put wil maken, daar voor vergunning moet vragen. Elke vergun ning kan dan worden gegeven tot weder opzegging. Het dag. bestuur wil het recht aan zich houden. Allen waren daarvoor. Ged. Staten noodigden het dag. bestuur uit om pogingen te doen tot renteverlaging van geldleeningen. Van den wegwerker de Jong werd een verzoek ontvangen om loonsverhooging. Hij ontvangt nu 15. Het dag. bestuur stelde voor een verhooging toe te staan van 2 per week. De heer A. Rot verklaarde zich zeer sterk tegen. Een boerenarbeider verdient veel minder en dan wordt die tegenstelling veel te groot. Over deze loonsverhooging werd zeer breedvoerig gediscussieerd. De heer P. Visser had in 't dag. bestuur reeds voorge steld om het voorloopig vopr één jaar toe te staan. De voorzitter wilde het voorstel wel in dien zin wijzigen. Ten slotte werd dit met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. De rekening werd in orde bevonden. Ontvangen was 56987,19, uitgegeven 44776,84, batig saldo 12210,35. Op de aanbevelingslijst voor de benoe ming van een heemraad wegens periodiek aftreden van den heer P. Visser werd als Den Haag, 27 Mei. „In de afgeloopen maand hebben in de dagbladen bij herhaling mededeelingen ge staan die inhielden dat zich in de omgeving van Vogelenzang het Jamboreeterrein een groot aantal meisjes zou bevinden dat de dupe zou worden van de misdragingen van sommige deelnemers aan de Wereld jamboree", zoo sprak de heer A. Oosterlee, waarnemend Hoofdverkenner der Neder landsche Padvinders. Temeer zijn deze ruchten voor ons bij zonder onaangenaam, daar zij zéér dikwijls niet op waarheid getoetst konden worden. Zooveel mogelijk zijn wij op onderzoek uit getogen. Zeer vele gemeenten hebben wij bezocht, de ziekenhuizen waarover in de kranten sprake is geweest, hebben wij om inlichtingen gevraagd. Dr, Hannema, chef der medische en hy giënische voorziening tijdens de Jamboree, is het vooral geweest die klaarheid in deze duisternis gebracht heeft. Het St. Elisa- bethgasthuis te Haarlem, waar naar be weerd werd een speciale afdeeling is inge richt, heeft medegedeeld dat weliswaar een afd. met 60 bedden ingereedheid is gebracht maar dat dit geenszins een bijzonder heid was. Integendeel een jaarlijks terug- keerend feit dat slechts verband houdt met inkrimping van ruimte. In dezen tijd van het jaar is er ruimte over in het ziekenhuis en daarom concentreert men alles in één zaal, die thans aangemerkt wordt als een „speciale afdeeling". De heer van Leeuwen en ik hebben be zoeken gebracht aan de gemeenten Haar lem, Heemstede, Bloemendaal en Benne- broek. Het resultaat van deze bezoeken de burgemeesters machtigden ons dit mede te deelen is dat het aantal buiten echtelijke geboorten in de drie laatstge noemde gemeenten in totaaléén be draagt. In Haarlem is dit aantal 8 tegen over 7 in het vorig jaar om denzelfden tijd. Van verband met de Jamboree is niets ge bleken". Dr. Hannema heeft ten overvloede nog informaties ingewonnen bij het Wilhelmi- nagasthuis, Binnengasthuis, Diaconessenhuis en Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amster dam en op geenerlei wijze is hem iets ge bleken van bijzonder inruimen van ruimte. Het H. V. O. M., het tehuis voor onge huwde moeders te Amsterdam, is door dr. Hannema opgebeld. De directeur vertelde hem dat niet meer opnamen hadden plaats gevonden dan anders. Integendeel, minder dan andere jaren! De heer Oosterlee zeide verder dat de leiding van de Wereldjamboree het verwijt getroffen had, dat onvoldoende toezicht was uitgeoefend tijdens de kampdagen op de deelnemers. Met nadruk ontkende de heer Oosterlee zulks. „Toen wij na eenige dagen bemerkten dat sommige deelnemers zich misdroegen, hebben wij dadelijk geconfereerd. De order is toen afgekomen dat niemand zich des avonds na negen uur buiten het kamp mocht begeven zonder toestemming van 'n vertrouwd leider. Een padvinderspolitie corps is opgericht, dat de meest uitgebreide bevoegdheid kreeg om controle ook nachtelijke uit te oefenen. Zij hebben zich van hun taak gekweten op een manier, die respect afdwong bij de politie. Een agent heeft zich nog uitgelaten op 'n wijze die bijzonder vleiend voor ons was. „In het kamp kan niets van beteekenis zyn gebeurd. Zoo goed werkt de eigen po litie- en recherchedienst". Ik hoop door de resultaten die behaald zijn met de onderzoekingen ter plaatse en de verkregen mededeelingen van autori teiten, aangetoond te hebben dat het ge bruikte woord „Jamboree-schandaal" op 'n dwaling berust. Ook dr. Ramselaar, geestelijk adviseur der Katholieke Padvinders, deelde mede dat na informaties niets aan het licht gekomen was, waardoor de verhalen die in omloop zijn, ook maar eenigszins op waarheid zou den berusten. nr. 1 met 12 van de 13 stemmen de heer P. Visser Az. gekozen, die den leden dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen. Als nr. 2 en 3 werden gekozen de heeren A. Rot en C. Boekei. Bespreking conversie leeningen. De dijk graaf lichtte toe, dat de loopende rekenin gen per 1 Januari a.s. resp. bedragen 1000, 2200, 3000 en 15000, tezamen 21200. Een nieuwe leening, groot 7500, is per 1 Januari a.s. neodig, zoodat dan noodig is 28750, wat gekregen kan worden voor 2% in 8 jaar af te lossen. Met algemeene stemmen werd dit goedgevonden. Rondvraag. De heer H. K. Koster wees op den Noord- dijk, waarvan een gedeelte verontreinigd is door brandnetels. Hierin zal voorzien worden. De heer C. J. Blaauboer wilde in verband met het teeren wat dezer dagen is gebeurd, opmerken, dat geen split aangevoerd be hoort te worden, wanneer men niet te gelijkertijd kan teeren. Wanneer dit b.v. een dag of drie op hoopen aan den weg ligt, gaat er veel verloren. Ook hierop zal voortaan worden gelet. Ver. voor getrouw schoolbezoek. Vrijdagavond vergaderde de Vereeni ging voor Getrouw Schoolbezoek, onder leiding van den heer S. Sieswerda in het lokaal van den heer R. Breed. Bij de opening deelde de voorzitter mede dat de ingezetenen weer in die mate hebben bijgedragen dat het schoolfeest weer is verzekerd. De rekening werd in orde be vonden. Daaruit bleek dat er 239.55 be schikbaar is. Besloten werd om met de leerlingen van de 2e en met de 6e klasse weer het gewone rei sje te maken naar Bergen, enz. Hierbij wordt gerekend op de eigenaars van auto's die door hunne welwillende medewerking veel kunnen bijdragen aan het mooie reisje voor de kinderen. De datum werd vastge steld op Woensdag 22 Juni. De kinderen van de le klasse krijgen een cadeautje. Met de kinderen van de 7e en 8e klasse zal per autobus weer een reisje worden gemaakt naar Amsterdam, onder broken door een boottocht van Zaandam naar Amsterdam, alwaar het Rijksmuseum en Artis bezocht zullen worden. De datum zal later worden bekend gemaakt. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren J. van Ham en V. de Wit. Gekozen werden de heeren P. Schouten en W. Peereboom. Als damesgeleiders voor het reisje naar Bergen werden aangewezen de dames M. BlaauboerJansen, N. MulKoning en T. de Wit. De heer Peereboom verklaarde zich bereid het benoodigde aantal auto's bijéén te krijgen. Kook-demonstratie. Dezer dagen heeft in de Prins Maurits een gaskook-demonstratie plaats gehad, georganiseerd door het gasbedrijf van Alkmaar. Ruim honderd dames waren hiervoor opgekomen die door den directeur der Alkmaarsche lichtbedrijven, den heer ofman, hartelijk welkom werden geheeten. Daarna ving, onder leiding van mej. van Megeren, het koken aan en prachtige resultaten werden met uiterst weinig gasverbruik verkregen. De dames werden onthaald op thee en op zelfgebakken cake en ander lekkernijen. Het was een prettige maar vooral leer zame avond, die zeker de groote beteekenis van het gas voor kookdoeleinden sterk naar voren heeft gebracht. Eenige kook cursussen, die gratis worden gegeven, zul len nog volgen. Steun aan kleine tuinders. De steunverleening aan kleine tuinders zal hier met ingang van 1 Juni in werking treden. Gesteund zullen worden 7 tuinders met wekelijksche bedragen in geld en 4 tuinders door middel van steun in den een of anderen vorm aan het bedrijf. Zoowel de steun aan kleine boeren als aan dito tuinde: s is hier vrij belangrijk. Diepspitten in werkverschaffing. Er hebben zich 21 tuinders aangemeld, die een of meer akkers willen laten diep spitten. Dit diepspitten zal in het komende najaar in werkverschaffing worden uitge voerd. De Ned. Heide Maatschappij zal hierop het toezicht uitoefenen. De kaart geeft de situatie weer, waar het goudschip „Lutine" in 1799 gezonken is. Pogingen om den goudvoorraad te bergen, hebben tot heden weinig resultaat opge leverd. Thans zal de „Karimata" de grootste tinbaggermolen, zeemolen genaamd, welke tot 30 meter diepte kan baggeren, een laatste poging wagen om den schat te bergen. Wat tot heden niet gelukt is, kan mis schien, volgens deskundigen van de „Kari mata" wel gelukken. Honderd negen en dertig jaar ligt de 9 millioenen-guldens-schat op een diepte van 12 meter begraven in de Westergronden van Terschelling. De moderne techniek zal nu probeeren den goudschat aan de zee te ontnemen. Een kort tijdsbestek rest den tinbaggermolen; 1 Augustus a.s. moet hij Terschelling verlaten hebben, wil hij op tyd in Billiton (N. O. I.) aankomen. Het eiland Terschelling staat in de komen de dagen in de belangstelling van het inte ressante bergingswerk van de „Karimata" en menig lezer zal met spanning de berichten hierover volgen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8