LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS I Voor de Huisvrouw Twee boerderijen afgebrand f 10.000 schade. tabakken. amer. spoorwegen. 't ZAND SCHOORL GROET DASLOOK. Voor kleine tuineits van den weg staande auto's mogen wanneer licht op ver- filicnt is - géén andere ver- lchting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Hei winkelmeisje. Pluimveeteelt. DERDE BLAD. KKfOICOUUOaK*. Vanochtend is brand ontstaan in de boer derij van den landbouwer van den Heuvel, in het gehucht Croy, onder de gemeente AarleRixter (N.-Br.) Vooral door den krachtigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen en in kor ten tijd stond nagenoeg de geheele boer derij in lichte laaie. Toen ongeveer een half uur later de brandweer uit Aarle—Rixtel met de motor spuit arriveerde, was het vuur overgesla gen naar de boerderij van den landbou wer Verbakei. Ofschoon spoedig water kon worden gegeven uit de gracht van kasteel Croy, viel aan blusschen niet meer te den ken. Beide boerderijen branddeD tot den grond toe af. Alleen de muren staan nog overeind. De inboedel van Van den Heuvel is na genoeg heel verloren gegaan. Het woonhuis van Verbakei kon door buren grootendeels worden ontruimd. Het vee bevond zich in de weide. Men weet nog niet, hoe de brand ont staan is. De schade, welke ongeveer tien duizend gulden bedraagt, wordt door ver zekering gedekt. DE ONTVOERING VAN HET KNAAPJE CASH. Zijn de G-Men op het spoor der daders? G-men gelooven eer, belangrijk spoor te hebben gevonden bij hun nasporingen naar de ontvoerders van het knaapje Cash. Het is een schoendoos, waarin zijn vader het losgeld heeft overgebracht. Bij deze doos hebben de G-men een primitieve kaart van de streek en de spoien van autoban den, vermoedelijk t.fkomstig van de auto, welke de ontvoerders hebben gebruikt, gevonden. De nummers van de bankbiljetten, wel ke als losgeld zijn betaalc., zijn opgegeven aan alle bankinstellingen in het geheele land. Twee van de drie personen, die gisteren in verband met deze zaak waren onder- viaagd, zijn op vrije' voeten gesteld. Intusschen is de stemming bij de plaats- genooten van Cash verbitterd. De autori teiten nemen voorzorgsmaatregelen om te voorkomen, dat de ontvof. ders, mochten zij worden opgespoord, gelyncht zullen worden. van Donderdag 2 Juni 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANUSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3-334 Nederl. 1938 101'% 3 Ned-lndië 1937 100% 534 Duitschl '30 m. verkL 29l/j BANK-lNf 'LL1NGEN. Amsterd. Bank138l/e Handel Mij. Cert. v. 250 J43V« Koloniale Bank120' Ned Ind. Handelsbank .120 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delit Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting24 /4 35»/« 90V« 2 <7Vs 24ÓVa 1486'/. laatste 2.15-3.00 101«A..} 1007« 30'/j 1381/, 1441/4 122V, 1221/, 36V,-»/, 88 288 250-7, 147'/,-} 251/, Anaconda 167.6 l'7/;6"i Bethleh. Steel30% 311% Cities Service »/i, u/i« Generaal Motors20'% 217» Kennecott Copper 2013/i6 22% Republic Steel 8'/4 97»-% Standard Brands 5V4 5l/4 Steel comm291% 317,-V« U. S. Leather3 3 CULTUUR MAATSCH. H. V. A4167, Java Cultuur 135* Ned. Ind. Suiker Unie 14bi/, Vereen Vorstenlanden 565/s mijnbouw. Alg Explor. Mij.. 677, Redjang Lebong 168 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 2931/, Kon. Petr305»/, Perlak 71V» Phillips Oil217/g Shell Union 87, Tide Water 1 9l/n RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. tExclaim. #Exdividend. Prolongatie vorige koers 34, heden 34 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.813* 8.967» 72.78 180»/, 108 94 114 787, 27. 991/, 871/, 96V, 1127, 209 271 249 19 8 5»% 467, 3'% 4207,.} 134 147V, 57V, 707, 168 2957, 307-10} 77 227, 8% -} 9}-7n 181-2 110 90 1117, 78 27, 991/, 88 987, 1131/,-} 205 2641/, 246 20 8u/i«-7, 5% -9 47 3'% x) ex-coupon New-York Londen Berlijn Parijs - 5.031/, Brussel (Belga) 30.66 Zürich 41.30 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.15 Oslo 45.0734 heden 1.81'/t, 8.963* 72.73 5.02'/, 30.653* 41.283* 40.023* 46.25 45.05 Meer dan 2000 personen hebben zich aangemeld om deel te nemen aan de klop- J rï!' elen hunner zijn gewapend. De gisteren gehouden drijfjacht was een der grootste in de geschiedenis van Florida. Men vreest, dat de ontvoerders het knaapje naai de moerassteppen hebben overge bracht, te meer daar op een station een portefeuille is gevonden, waarin zich een foto bevond, welke geleek op die van het knaapje. Er was een aanteekening bij: „Knaapje wordt door gewapende lieden en vrouw vastgehouden. Ik ben in de steppen ontsnapt." MINISTER VAN DIJK TE DEN HELDER. Verschillende marine-inrichtingen bezocht. Vandaag bracht de minister van defensie, Z. Exc. J. J. C. van Dijk, een bezoek aan Den Helder voor het houden van bespre kingen op de verschillende inrichtingen van de marine. Om negen uur arriveerde Zijne Excel lentie per auto uit Den Haag aan het vlieg kamp de Kooy. Na de eerewacht gepasseerd te zijn, werd de minister begroet door den marine-com mandant, vice-admiraal T. L. Kruys, die reeds eerder was gearriveerd. Vervolgens begaf de minister zich naar de woonverblijven van de bemanning van het vliegkamp, om deze te inspecteeren, waarna in het vertrek van den vliegkamp commandant nog eenige besprekingen wer den gevoerd over het terrein en de inrich ting van het kamp. In den loop van den dag bracht de mi nister vervolgens aan verschillende inrich tingen van de marine een bezoek; o.m. verrichtte hij vanmiddag de indienstelling van het nieuwe torpedo-atelier op de rijks werf en bracht hij een bezoek aan het watervliegkamp de Mok op Texel. DOODELIJKE AANRIJDING. Te Waardenburg. Woensdagavond om zes uur is op den Rijksstraatweg s'-Hertogenbosch-Culemborg nabij het viaduct te Waardenburg, het acht jarig zoontje van de familie Klip uit den Haag, die met zijn moeder hier logeerde, door een vrachtauto uit Lieshout aangere den en op slag gedood. DIRECTEUR VAN DE NEDERLANDSCHE STAATSMIJNEN OVERLEDEN. Vanochtend is te Dortmund in hotel „Zum Römischen Kaiser" plotseling over leden de heer dr. J. K. F. Bunge, directeur van de Nederlandsche Staatsmijnen in Lim burg uit Heerlen, die tijdelijk te Dortmund vertoefde. DOODELIJK ONGELUK TIJDENS RANGEEREN. In den vroegen ochtend is op het goede ren-emplacement te Zutfen een doodelijk ongeluk gebeurd. De wagenmeester E. uit Zutfen geraakte tijdens het rangeeren, bekneld tusschen de buffers van twee goederenwagens. Met een ingedrukte borstkas is hij naar het algemeen ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEG MAAKT NIEUWE SLACHTOFFERS. Eén doode, één zwaar- licht gewonde. en een Hedenochtend om tien uur is op den onbewaakten overweg op den Waalbandijk in de spoorlijn Utrecht 's Hertogenbosch een ledige vracht auto waarin zich drie personen bevon den, door een losse stroomlijnlocomo- tief gegrepen en totaal vernield. Van de inzittenden werden er twee uit den wagen geslingerd, waarbij een op slag werd gedood, terwijl de ander slechts licht gewond werd. De bestuurder werd met het voertuig over twee hon derd meter meegesleurd, waarna de locomotief tot stilstand kwam. Hi bleek zwaar te zijn gewond en een hersenschudding te hebben opgeloo- pen. Het ongeluk is zeer waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat de bestuur der den locomotief te laat moet hebben opgemerkt, aangezien het uitzicht op den overweg volkomen vrij is. Dit neemt even wel niet weg, dat dit punt zeer gevaarlijk is. In twee maanden tijd hebben zich thans reeds drie ongelukken met auto's op dezen overweg voorgedaan. De slachtoffers zijn: De 20-jarige J. D. Kamerbeek uit Utrecht, die overleden is, de 22-jarige P Rovers uit 's-Hertogenbosch, die een ernstige hersenschudding kreeg en de 15 jarige M. A. de Bruin uit Utrecht, die slechts lichtgewond werd. TWEE MANNEN VERDRONKEN? Reddingbooten uitgevaren. Gistermiddag om drie uur vertrokken van Holwerd per open roeiboot naar Har linge.n Joh. Stellingwerf en KI. Houtsma beiden uit Oosterbierum. Tot heden heeft men niets van de boot en de bemanning vernomen. De reddingbooten van Ameland en Terschelling zijn uitgevaren om naar de vermiste mannen te zoeken. Coöp. Boerenleenbank. Tot bestuurslid van de Coöp. Boeren- lenbank is gekozen de heer W. de Wit. De heeren C. de Wit en Th. Tesselaar zijn herkozen respectievelijk als bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht van genoem de bank. Stormschade te Camperduin. Wij vernemen, dat door den Zuidwester storm die Maandag woedde aan de strand paviljoens te Camperduin niet belangrijke schade is aangebracht. Wel zullen de strandexploitanten druk werk hebben, indien ze voor de Pniksterda- gen de paviljoens weer schoon willen heb ben, daar het met olie bezwangerde schuim de mooie witte gebouwen zeer bevuild heeft. Beproeving brandkranen. Woensdag vond onder leiding van den burgemeester de jaarljjksche beproeving van de brandkranen in deze gemeente plaats, op dat kon worden vastgesteld of in geval van nood, in de verschillende deelen der gemeen- voor brandblussching water is te verkrij gen. Wij vernemen, dat binnenkort door de Alkmaarsche brandweer een demonstratie deze gemeente zal worden gehouden. Krachtens overeenkomst, zal in geval van brand door de Alkmaarsche brandweer te Schoorl assistentie worden verleend. Het zal nu aardig zijn vast te stellen bin nen hoeveel tijd na alarmeering, door het as- sisteerendë brandweerkorps op een wille keurige plaats in Schoorl water wordt gege ven. Openstelling post- en telegraafstation. Het Post- en Telegraafstation te Groet zal met ingang van 1 Juni 1938 voor den postdienst zijn opengesteld als volgt: Van 1 September t.m. 30 Juni van 910, 1314. 16—16.30 en 18—18.30. Van 1 Juli t.m. 31 Augustus van 910.30, 13_14, 16—16.30 en 17.30—18.30. (Verbeterde opgave). Dit is het begin van de ontluistering en verwelking van den buitengewoon sierlijken vertegenwoordiger der liliaceeën, welke tot die groep der lelieachtigen behoort, die ge lijk wij reeds lieten uitkomen, onder meer wordt gekenmerkt door het bezit van een bol, terwijl tevens een zaaddoos wordt ge vormd in tegenstelling tot bijvoorbeeld het lelietje-van-dalen de salomonszegel en de as perge, andere leden van dezelfde planten- familie, die niet alleen de beschikking heb ben over een wortelstot, maar naderhand bovendien getooid gaan met veelal zeer kleu rige bessen, welke eveneens een sieraad van de plant vormen. Daslook wordt ook wel hier en daar als een sierplant in tuinen gekweekt, maar bijs ter vaak komt men haar echter niet tegen. Dat zij zoo dikwijls in de nabijheid van woningen schittert door afwezigheid, zal misschien moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de meesten onzer het uiengeur- tje, dat nu eenmaal onafscheidelijk aan haar verbonden is, niet al te aangenaam vinden. RINKE TOLMAN. In de maanden Mei en Juni en af en toe ook reeds in het laatst van Grasmaand bloeit er hier en daar in het wild een aan onze populaire moesplanten prei, sjalot, bies- er. knoflook zeer nauw verwante plant, die een typische bewoonster is van onze loof- bosschen, maar die ten onzent tot de vrij zeldzame kinderen Flora's moet worden ge rekend, te weten het daslook, dat ook wel berenlook wordt genoemd. De wetenschap pelijke naam er van luidt: Allium ursinum. Wanneer men louter en alleen de tamelijk breede bladeren, die een lancet- dan wel el- liptischen vorm hebben, zou zien, zou men heel gemakkelijk op een dwaalspoor kunnen worden gebracht, want zij vertoonen een treffend groote overeenkomst met die der lelietjes-van-dalen. Het voornaamste sieraad van het daslook is de ferm gevulde scherm van groote bloe men, die het zuiverste wit te aanschouwen geven, dat men zich slechts kan denken en die gracieus op den driekanten stengel, wel ke in de lente voortkomt uit de bolletjes, die zich in den grond bevinden, staan geheven. De planten, die zeer nadrukkelijk naar uien ruiken, wat sommige menschen onaan genaam vinden, en die zich het best thuis gevoelen op schaduwrijke plekken in bos- schen, zijn werkelijk imponeerend, wanneer de natuur haar in grooten getale op schil derachtige wijze bij elkaar heeft gegroe peerd. Het is dan één blanke schittering, zooals men ook zoo mooi kan zien bij de sierlijke akkerhoornbloemen of bij de niet minder bevallige vogelmelk. In de West-Nederland- sche bosschen der duinstreek kan men van dit unieke schouwspel -der massaal bloeien de daslookplanten, waarvan de bloemen als blanke sterren blinken en die zoodoende soms het beeld van een besneeuwd landschap voor oogen tooveren, nogal eens genieten Zooals eveneens het geval is bij de ajuin en de andere bovengenoemde keukenplan- ten, zit de geheele bloeiwijze in den beginne opgesloten in een soort foudraal, in een zeer groot scheedevlies, dat naderhand tengevolge van den groeidrang der bloemen wordt ge spleten. De bladeren op hun beurt trouwens: dit is een kenmerk van planten, die groeien in bosschen, waarin het licht niet in al zijn uitbundigheid doordringt, doch gezeefd wordt door een dicht looverdak zijn nog al aan den teeren kant. Wanneer het geluk een beetje op onze hand is, kunnen wij bij het daslook getuige zijn van hetzelfde merkwaardige verschijn sel, dat ook bij een heele reeks andere plan ten kan worden vastgesteld. Zoodra namelijk de zaden de vruchtdoozen, na het opensprin gen hiervan, hebben verlaten, komen de nij vere mieren opdagen, die de zaden, waaraan zich een aanhangsel bevindt, dat den dieren buitengewoon mondt, naar allerlei plaatsen transporteeren, zoodat zich, nu eens op klei neren, dan weer op grooteren afstand van de zaaduitstrooiende plant nieuwe daslookplan ten kunnen ontwikkelen. Hieruit volgt der halve, dat er bij Allium ursinum zoowel een vegetavie als een geslachtelijke voorplan ting plaats vindt, doch de laatstgenoemde vorm van vermenigvuldiging is overwegend, Ofschoon de bloemen van het daslook nogal rijk zijn aan nectar en dus beschikken over voortreffelijke honingbronnen, waaruit de insecten naar hartelust zouden kunnen putten, moet echter veelal worden vastge steld, dat hun bezoek aan de planten op den beschaduwden boscbbodem meermalen ach terwege blijft dan wel een uiterst beperkt karakter draagt, zoodat lang niet altijd kruis' bestuiving tot stand komt. Dit is echter met betrekking tot de zaadvorming geen be zwaar, aangezien de zelfbesuiving voldoende is om het aanzien te geven aan gave, kiem krachtige zaden. Overigens is die daslook-glorie slechts van betrekkelijk korten duur; wanneer namelijk de zomermaand in het land is en het derhal ve nog maar een gering aantal weken is ge leden, dat het kale geboomte met zijn strak ke takken en twijgen veranderde in gewel dige heuvels van bol en weelderig loof, komt er een einde aan de bloeiperiode van het be renlook; de witte lichten van de bloemen worden gedoofd en de lange bloemstengels van de overblijvende plant komen gestrekt op den boschbodem te liggen. DE VUURWERKPLANT. De naam van deze plant is zóó fascinee- rend, dat we er gaarne eens kennis mee wil len maken, en dan zullen we ervaren dat we mét een ouderwetsche plant te maken heb ben, die ideale eigenschappen bezit als tuin plant, waarbij dan nog de merkwaardige eigenschap komt waaraan zij haar naam te danken heeft. Allereerst iets over het uiter lijk van de plant die fraai donkergroen loof voortbrengt en in de maanden Juni-Juli ge tooid is met karmijnrose bloemtrossen en waarvan de Latijnsche naam luidt: Dictam- nus Fraxinella. Hier naast treffen we ook nog wel eens 'n witten vorm aan, de Fraxi nella albus. Behalve als Vuurwerkpiant is zjj ook nog bekend onder den naam Essehen- kruid, omdat haar bladeren zeer veel over eenkomst vertoonen met die van de Esch- doorn. Het is een plant die volkomen bestand is tegen het klimaat, een winterharde plant dus, die eventueel zonder eenige dekking de koude trotseert. Bij voorkeur heeft zij een plaatsje in de volle zon in voedzamen grond, waar zq jaren achtereen kan blijven staan. Zij is echter gevoelig voor verplanten, dus mogen we het eerste jaar na de aanschaf fing nog geen bloemen verwachten, maar heeft zij zich eenmaal vast genesteld dan is zij een der meest ideale zomerbloeiers voor eiken tuin, klein of groot, temeer omdat zij keurige bossen vormt in tegenstelling met de meeste vaste planten die, naarmate het jaargetijde vordert, steeds wilder uitgroeien En nu komen we langzamerhand aan de merkwaardige eigenschap van deze plant, die n.L geheel bezet is met kliertjes, welke 'n min of meer welriekende olie afscheiden. Aan het ondereinde der stengels zijn zij schaarsch, doch naar den top toe worden zij steeds talrijker, en wanneer de zon schijnt is de olieafscheiding zóó sterk dat er bepaald een bedwelmende geur om de planten hangt, die wel iets aan den geur van sinaasappel schil doet denken. En waardoor zou nu het vuurwerkver schijnsel ontstaan, waar de plant haar bij naam aan te danken heeft? Als we een bran dende lucifer bij een bloemtros houden, dan schiet er met een sissend geluid een geel- roode vlam door de geheele tros omhoog, een gevolg van het ontbranden der olie, en daarbij scheiden de kliertjes ten gevolge van de hitte der brandende lucifer steeds meer olie af, zoodat het verschijnsel zelfs eenigszins aan Belgaalsch vuur doet denken, bij avond te nemen, op een warmen zomer bij avond te nemen, op een warme zomer avond bij voorkeur, hoewel het op een wind stillen dag ook overdag wel te zien zal zijn. A. C. MULLER-IDZERDA. I Rechts van den weg staande, moogt u in zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf een links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeit. ROOD Hel meiaje zag «ene In haar haat-la Een groot aantal houaen, een ntana Ze zei tot meneert Ata ih non adverteer Dan atroomt er het geld in uw haaaa Een feestgebak. De eerste maal, dat er aardbeien worden gekocht, verdienen deze geurige vruchten wel op een bijzondere manier te worden genuttigd. De aanstaande feestdagen bieden daartoe een goede gelegenheid; zoowel voor eventueel bezoek als bij wijze van dessert kan men aan de hand van het volgende recept een harde Weener taart maken, ge vuld met slagroom. Het gebak kan zonder bezwaar een dag tevoren worden gemaakt. Aardbeientaart. 100 gram suiker. 150 gram boter. 200 gram bloem. 1 ei, wat zout. Kneed alle ingrediënten vlug door elkaar. Rol het deeg uit tot een lap van 1 c.M. dik te. Bedek hiermee een ondiepen beboterden springvorm. Leg op het deeg een velletje papier en bedek dit met rauwe ooonen, zoodat de taart tijdens het bakken m het midden niet kan rijzen. Bak de taart in een matig warmen oven gaar (pl.m. 30 min. bij 150° C.) Laat ze in den oven afkoelen en neem het vulsel er uit. Vul de taart even voor het opdoen met 34 pond aardbeien en bedekt deze met 1/8 L. slagroom, welke met 1 lepel suiker en een pakje vanillesuiker stijf geklopt is. Vragen, deje rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe, Heemraadsingel III te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over de opgroeiende kuikens. Het is van belang dat de opgroeiende kui kens zooveel mogelijk vrije ruimte tot hun beschikking hebben. Daarom is het ge- wenscht, dat de haantjes zoo vroeg mogelijk van de hennetjes weggenomen en opgeruimd worden als men ze niet als fokhaan wil aan houden. Toch zijn er in den laatsten tijd aanwijzigingen dit grond geven aan den raad een paar haantjes onder de hennetjes te laten loopen. Bij uitvoerige proeven, die op ander gebied verricht werden, viel het mij op, dat de hennetjes in koppels met haantjes beter groeien en rustiger zijn dan in koppels zonder haantjes. Over het algemeen heerscht in de kuiken- hokken gauw overbevolking en dit is zeer gevaarlijk. Ten eerste stijgt daardoor het besmettingsgevaar heel sterk, wat vooral in dqzen tijd nu de coccidissis haar bloei periode tegemoet gaat, uiterst gevaarlijk is. Ten tweede worden de meer bedeesde dieren van de voerbakken afgedrongen en blijven dan hoe lager hoe meer in groei achter. Overbevolking kan eveneens aanleiding geven tot veerenpikken, teenenpikken of wat nog erger is: kannibalisme. Als er eenmaal in een koppel bloed gevloed heeft, worden de dieren als het ware wild daarop en waar ze maar kunnen vallen ze een zwak dier aan en pikken het finaal dood. Krijgen ze een stuk van de cloaka te pakken, dan ruk ken ze alle darmen uit het lijf en verslin den deze. Zit deze ondeugd er eenmaal in, dan is zen er haast niet meer uit te krijgen, men zij dus gewaarschuwd. Bij veeren (voor al de staarten) pikkerij en teenenpikken in het beginstadium kan men de aangetaste plekken met teer bestrijken en vooral de zwakkere dieren eenige dagen apart zetten tot ze weer genezen zijn. De ruimte wordt bij snel groeiende kui kens gauw te klein. Op een ruimte van 15 vierkante meter kan men beginnen met 600 ééndagskuikens, doch daar kunnen slechts 400 kuikens van ongeveer 1 maand oud en slechts 200 van 2 maanden oud. Het is gewenscht de gewichten der kui kens voortdurend te controleeren, men kan dan zien of ze normaal opgroeien en een beginnende coccidiosis ziet men soms nog eerder aan het plotselinge gewichtsverlies der kuikens dan aan andere verschijnselen. Wit Leghornkuikens wegen met 4 weken on geveer 200 gram, met 8 weken 500 gram, met 12 weken 800 gram en met 16 weken on geveer 1100 gram. Dit houdt ook min of meer verband met de voedersamenstelling, op sommige voeders groeien de kuikens ge durende de eerste 6 weken wat sneller, op andere groeien ze weer sneller in een latere periode. Over het algemeen wordt er te wei nig op de voedering gelet en toch is deze van groot belang. Men geeft n.L het meelvoer van de eene firma en het graanvoer van een andere firma. Dit nu gaat in verschillende gevallen wel goed, maar het kan ook ver keerd gaan. Feitelijk doet men het beste door nauwkeurig de opfokmethode van den voerhandelaar te volgen, dus zoowel wat meelvoer als graanvoer betreft. Beide soor ten voer behooren op elkaar ingesteld te zijn. Bij een meelvoer dat bijv. rijk is aan maismeel moet men in het graanvoer weef niet te veel mais gaan geven, daar o.a. go- bleken is, dat bij veel mais de neiging tot beengebreken groot is. Hetzelfde geldt b.v. voor haver. Meelvoer met veel gemalen haver verdraagt geen graanvoer met haver of gerst die veel ruwvezel bevatten. De voederfabrikanten van naam beschikken allen over proefstations waar zfj hun voe ders op verschillende soorten kuikens pjco- beeren. Zij moeten feitelijk ook opgeven hoeveel meelvoer en hoeveel graanvoer men op eiken leeftijd zoo ongeveer geven moet. Eigenaardig is, dat ondanks goed voer toch in elke koppel vaak achterblijvers voor komen, die niet bepaald ziek zijn. Zulke die ren kunnen blijkbaar uit het voer niet het profijt trekken dat andere kuikens er uit halen. Dit geldt vooral voor de vitaminen en de mineralen. Zulke dieren zullen er vaak ook bleeker uit zien dan de andere en de kleur der oogen zal grijs blijven als de an dere kuikens tegen den leeftijd van 3 maan den bruine oogen gaan krijgen. Wie van zulke koppels later fokken wil, doet de beste kuikens van gekleurde ringen voorzien, zoodat men ze later terug kent. De minde» voordeelige voedselverbruikers groeien som* v/el op en worden dan tusschen de ander} onherkenbaar, doch het is beter niet voor fokkerij te gebruiken. Dr. B. J. O. TE MDNNBSB. Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11