ALKMAAR PACKET. Pinksteren 1938. VEERTIG-JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN KONINGIN WILHELMINA De SALONBOOTEN naar AMSTERDAM vertrekken op Vrijdag 3 Juni te 14.00 uur en op Zaterdag 4, Zondag 5, Maandag 6 en Dinsdag 7 Juni te: 15.45 10.45 14.00 en 18.00 uur. KENNEMERLAND 'T VELD Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. Dit album ia alléén verkrijgbaar voor abonné's van de courant. bestellen. Bij betaling van 75 ct. wordt een bewijs afgegeven, Uc Pr,i» du* 0.75. Franco per post f 0.95. Een model-exemplaar ligt op ons bureau Ier inzage. 2 Uitgifte van goedkoope dagretours, spoorbootkaarten en rondreizen boot en bus. Alkmaar, Donderdag. AFSCHEID PRESIDENT DER RECHTBANK. In een buitengewone zitting van de Alk- in aarsche rechtbank, is hedenmorgen af scheid genomen van den president der Alkmaarsche rechtbank, mr. J. G. Holsteijn, die dezer dagen is benoemd tot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. De zitting werd gepresideerd door den vice-president mr. A. M. Ledeboer. Aan de tafel der recht bank zaten, behalve mr. Holsteijn, mede aan de rechters mr. Fruin, mr. Ubbens en mr. Krabbe, de plaatsvervangende rechters mr. Bosman, mr. Moens en mr. Josephus Jitta, de officier mr. Hijmans, de substituut officier mr. v. d. Feen de Lille, de griffier mr. v. d. Brandeler en de substituur-griffier mr. Couvée. Verder waren aanwezig, jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar, de Kantonrechters uit het arrondissement, nagenoeg alle leden van de Alkmaarsche balie en het rechtbankpersoneel. Het eerst werd het woord gevoerd door den vice-president, mr. Ledeboer, die zei, dat en rechtbank en balie de behoefte had den in een buitengewone zitting der recht bank afscheid te nemen van den scheiden den president. Gedurende acht jaar heeft mr. Holsteijn met toewijding, kunde en nauwlettendheid het ambt vaij president waargenomen. Dankbaar zijn wij, aldus spr., voor de wijze, waarop gij bij Uw komst en daarna ons tegemoet zijt gekomen. Het was moeilijk voor U, die nooit rechter waart ge weest, plotseling gesteld te zijn aan het hoofd van een arrondissement. Vreemdeling zijnde in de stad, die het centrum is van noordelijk Noordholland, hebt gij het ver trouwen der rechtzoekenden weten te win nen. Gij hebt U weten te plaatsen boven het gewoel der verschillende maatschappelijke stroomingen. Het besluit, Alkmaar te ver laten, heeft U, dat weten we, groote moeite gekost. Behalve dat ge uit Alkmaar weg moet, zult ge niet meer onder de menschen zijn, maar in de stilte van Uw studeer kamer het grootste deel van Uw werk moe ten doen. Ontroerd dankte mr. Ledeboer den presi dent voor hetgeen die voor allen is geweest en hij hoopte, dat het mr. Holsteijn goed zou gaan en dat hij zou vinden wat hij zocht. Nadien werd het woord gevoerd door den officier, mr. Hijmans, die de verschillende voorvallen, die zich gedurende de laatste 8 jaar hadden voorgedaan, in herinnering bracht, gewaagde van den bij zonderen zorg van den president voor het gerechtsgebouw en den wensch uitte, dat mr. Holsteijn met dezelfde toewijding, werkkracht en liefde zou blijven werken, als in Alkmaar. Mr. v. d. Brandeler, die tevens namens mr. Couvée sprak, dankte mr. Holsteijn voor de hulp en steun, van hem ondervon den en zei, dat de griffie hem niet zou ver geten. Nadat mr. Langeveld, deken van de orde der advocaten, namens de Alkmaarsche ba lie in een geestige toespraak een hartelijk afscheid had genomen, was het woord aan mr. Holsteijn, die zei zeer aangedaan te zijn door de woorden, tot hem gesproken. Hoe wel hij bewust v/as van zijn tekortkomingen gaven de toespraken hem de overtuiging, dat hij als president in Alkmaar wel ge slaagd was. Na aan allen, die met de recht spraak iets te maken hebben, hartelijk te hebben bedankt voo- de ondervonden me dewerking, zei spr., dat het werk in Alk maar hem steeds zeer aangenaam en lief was geweest en dat hij met moeite er af scheid van nam. Van Alkmaar en zy'n recht bank zou hij de aangenaamste herinnerin gen mee nemen. EEN JUBILEUM. Op IS Juni zal de heer J. Hooiberg 40 jaar in dienst zijn bij den kaashandel van den heer Winkelman op den Voordans. HUISVERZORGING. Gedurende de maand Mei werd in 78 gezinnen, waar de huisvrouw ziek was, hulp in de huishouding gegeven. Deze hulp bestond uit 97 waschdagen, 746 werkdagen en 311 halve werkdagen, terwijl 6 maal een toeslag werd verleend. Hiervoor werd aan loon uitbetaald 781.05. In deze maand hadden 5 uitbeta lingen plaats. SEIZOEN SLUITINGSFEESTEN IN T GULDEN VLIES. Men schrijft ons: Tot sluiting van het seizoen worden er in 't Gulden Vlies tijdens de Pinksterdagen nog twee vroolijke avonden georganiseerd (natuurlijk ook matinée's) waarop Alkmaar's meest geliefde dansorkest „George Pickard and his Band" voor de laatste maal in dit seizoen de danslustigen tot dansen zal uit- noodigen. Wanneer men zich het groote succes zal herinneren dat deze band tijdens de Paaschdagen geoogst heeft, dan zal het niemand verwonderen dat de directie be sloot „George Pickard" eveneens voor de Pinksterdagen te engageeren. Dit dans orkest heeft wat men noemt „flair" om èn dansliefhebbers(sters) èn toeschouwers luisteraars eenige prettige uren bezig te houden. Door telkens afwisselende num mers ten gehoore te brengen, weten zjj hun gehoor te boeien en meestal is het uur van sluiten gekomen voordat men er erg in heeft. Stuk voor stuk zijn deze musici kun stenaars op hun instrument en hun ensemble-werk is af. Evenals met het Lente feest zal ook nu weer June Parker als lady crooner optreden. Alzoo nog twee vroolijke avonden in t Gulden Vlies en dan is het voor dit seizoen fiai» NOTARIS BENOEMD. Bij K. B. van 31 Mei 1938 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alk maar, ter standplaats de gemeente Castri- cum: H. A. A. M. van Cranenburgh, candidaat-notaris te Oegstgeest. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd bevolking: Johan- nes de Rover, koopman in galanterieën, ge boren te Alkmaar, 24 Januari 1882. AANBESTEDING. Gedeputeerde Staten van Noordhofland hebben heden aanbesteed den aanleg van de aardenbaan van het gedeelte van den provincialen weg Niedorper Verlaat, tus- schen de nieuwe brug over de Langereis bij de Mallegatsluis om Wognum. Laagste inschrijver N.V. Daalder's aan nemersbedrijf te Alkmaar voor 141.724. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissementsrechtbank werden heden failliet verklaard: J. Smit, machine-houtbewerker, Uitgeest. R.c. mr. Ledeboer; cur. mr. Smal. Joh. Chr. Mol, sigarenhandelaar te Heiloo. R.c. mr. Fruin; cur. mr. Kamminga. BIOSCOOPCOMMISSIE. Dinsdagavond is ten stadhuize een ver gadering gehouden van de plaatselijke bioscoopcommissie. Hierin werd afscheid genomen van den heer J. A. Zwarteveen, die 20 jaar lid en een zeer groot aantal ja ren voorzitter der commissie is gewest. De heer Zwarteveen is door de heeren L. H. Obdam en P. Termaat op hartelijke wijze toegesproken. Tot opvolger van den heer Zwarteveen als voorzitter werd door de commissie den heer P. Termaat gekozen. VACANTIEBONNEN CONTROLE VOOR DE BOUWVAKKEN. Men schrijft ons: De controle-avonden welke de commissie in de bouwbedrijven heeft gehouden zijn een succes geweest. Niet minder dan 240 Alkmaarsche bouw vakarbeiders hebben aan den oproep ge hoor gegeven. Hoewel de meesten hun boekje goed vol gens de voorschriften in orde hadden, moesten anderen op het één en ander ge wezen worden, vooral wat betrof het in vullen van de weken waarin gewerkt is. Het is de commissie ook hierin gebleken dat er nog enkele patroons geen bonnen verstrekken of inplaats daarvan geld geven. Daar zal paal en perk aangesteld worden en de patroons, die door de commissie zijn genoteerd zullen daar meer van hooren. Het is een gelukkig verschijnsel voor Alkmaar dat zoo goed als alle patroons aan hun contract verplichtingen voldoen waar voor de commissie hun zeer erkentelijk is. De volgende contrale zal in October of November 1938 plaats hebben. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad, werden gedurende de maand Mei de navolgende baden genomen: Kuipbaden 131; le klas douche 102; 2e klas douche 399; 3e klas douche 694. Werkloozen en hun gezin kunnen op ver toon van hun stempelkaart aan het badhuis „Witte Kruis" een douche bekomen a 5 ct., doch alleen de eerste 4 dagen der week. fucfitoaact ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: „Pelikaan (uitr.) te Singapore; „Toren valk" (uitr.) te Basra. „Valk" (thuisr.) te Athene; „Wielewaal" (thuisr.) te Rangoon. Vanochtend is de Emoe, gezagvoerder van Balkom, met drie passagiers: twee voor Athene en één voor Medan, naar Indië ver trokken. Voor de tusschen-trajecten zijn geen plaatsen besproken. Het toestel ver voert 106 K.G. vracht, 401 K.G. briefpost en 10 K.G. pakketpost. Ëxm&s en Juitdoim De inzet van de markt is niet bepaald ongunstig, al kan niet ontkend worden, dat enkele producten niet den prijs opbrachten en afwijkende kwaliteit op het nippertje den minimumprijs haalde. Toch was de markt onzeker en het laat zich aanzien, dat bij ruimer aanvoer de prijzen naar beneden gaan. Bloemkool, welke ruimschoots van de warme dagen heeft geprofiteerd, is voor een groot gedeelte aan den lossen kant, doch niettemin bleef de prijs aan den hoogen kant en voor le soort duur. le soort bloem kool maakte een prijs van 13—21.50, 2e soort 6.5010.50 per 100 stuks. Sla moest een veer laten en alleen le soort kan er voor door. De prijzen waren 0.70f 2.30 per 100 stuks. Andyvie was ook lager in prijs en deed f 10—16 per 100 K.G. Postelein maakte een middelmatige prijs van 0.20 0.35 per bakje. Ook met spinazie was het mis en een prijs van 0.15f 0.40 per kist, moet noodig zoo wezen. De prijzen van bosgroente waren niet on- voordeelig en rabarber, waarvan een be scheiden aanvoer, was duur. De noteering was (als gemiddelde over een week) rabarber 712.50, selderie 1.202.60, raapstelen 0.60f 1.10, radijs 1.403.50, uien 4.60f 5.80 en bospeea t l—l 12.50 per 100 bos. Aqwda Bioscopen. City-theater, 8 u., hoofdnummer Mrs. Chey- ney's verdwijning (rom.); hoofdrollen Joan Crawford, William Powell en Robert Mont- gomery. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Het mysterie van de Ju 52 (avont.); hoofdrollen Willy Fritsch, Jutta Freybe, Olga Tsche- chowa e.a. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 2 Juni. 8 uur, de Harmonie, rede Evert Vermeer over het antwoord der regeering op de interpellatie-van Gelderen. De prijzen van asperges zijn allerminst hoog, le soort gold 28—36 en 2e soort (blauw) 1219 per bos. De hooge prijs van komkommers behoort tot het verleden en was 5.5010.50 per 100 stuks. De „eerste' peulen waren gewild en brachten het van 2934 per 100 pond. De eerste doperwten golden 26—29 per 100 K.g. Tomaten waren gewild en deden 19—29 per 100 K.g. De bakaardbeien, die al danig opruimen, prijsden best; een prijs van 16 24 per 100 doosjes, is aan den hoogen kant. De overige aanvoer was van geen be- teekenis. T-twindaal Tlieuws heiloo Onderling Veefonds. Het onderling veefonds hield Woensdag avond een buitengewone vergadering in café Admiraal. Naar aanleiding van de notulen merkte de voorzitter, de heer P. Bakker, op, dat hij niet heeft begrepen (althans niet toen het is behandeld) of hij als bemiddelaar zal op treden bij geschillen tusschen de taxateurs of bij verschil van inzicht met den vee houder. Na uitvoerige bespreking werd vast gesteld dat bedoeld is bij het eerste gevaL Daarna kwam aan de orde de houding van de fabriek „Neerlandia", inzake tuberculeus vee. De directeur zeide, dat bij een onderhoud, waarbij ook andere afdeelingen vertegen woordigd waren, is besloten dat genoemde fabriek 80 pCt. van de getaxeerde waarde zal uitkeeren, mits het afgekeurde dier aan het abattoir wordt afgeleverd en de taxa teur der fabriek de waarde bepaalt. Het royale standpunt werd geroemd, hoewel men liever had gezien dat onze taxateurs de waarde bepaalden. De overige 20 pCt. zal door het fonds worden uitgekeerd, zoo dat de eigenaar 100 pCt. krijgt uitgekeerd. Met deze regeling werd gaarne genoegen genomen. Hierna werd de vergadering gesloten. In de pauze werd een interne zaak besproken. De directeur heropende de vergadering en zeide dat in de eerste vergadering geen reglementswijziging kon worden behan deld, omdat het vereischte aantal leden niet aanwezig was. In de tweede vergade ring gaat dat wel. Hierna kwam aan de orde de regele- ments-herziening. Het geheele reglement bevat 22 artikelen en de directeur krijgt een groote bevoegd heid. Het werd zonder verandering of aan vulling goedgekeurd. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid geuit, dat de uitbetalingen niet moeten wachten tot het mogelijk is, doch er spoedig in wordt voorzien. De directeur zegde toe dat men een geldleening zal overwegen. Een vruchtbaar konijn. Bij den tuinder H. Kleef heeft een Holl. konijn maar liefst 18 levende jongen ge worpen. Den vorigen keer wierp zij 14 jon gen. W. O. L. Polder. Dinsdagavond vergaderden ten lokale van den heer Brouwer te 't Veld onder lei ding van den heer C. G. M. van Baar, de stemgerechtigde ingelanden van boven- genoemden polder. Bij de op 11 Mei 1937 gehouden inspectie bleek de vochtmeter van 't electrisch gemaal niet goed te functionneeren. De oorzaak hiervan zou zijn dat de molenaarsvrouw de wasch afwerkt in de machinekamer. Ge tracht zal worden dit te voorkomen, door een aanbouw aan te brengen voor deze werkzaamheden. Medegedeeld werd, dat de polder een Weec&ericht In den nacht snel afnemende en krim pende wind; opklarend; weinig of geen regen; koud. Overdag matige, tegen den avond wellicht weer krachtige zuidweste lijke tot zuidelijke wind; geleidelijk weer toenemende bewolking met tegen den avond kans op regen; zachter. Morgen kans op regen. De depressie, welke gisteren over de Golf van Biscaye lag, is naar midden-Engeland getrokken, daarbij toenemende in diepte. Over de zuidelijke Noordzee en het Kanaal waait een krachtige storm, terwijl over de Iersche zee en Wales een noordwesterstorm waait. Over Frankrijk, ons land, België en west-Duitschland worden koude polaire luchtmassa's aangevoerd. Over midden- en oost-Duitschland blijft de temperatuur nog hoog. Op de scheiding van koude en warme lucht, welke van Hamburg over Frankrijk naar Zwitserland loopt, is het regenachtig en zal het vandaag wellicht tot onweer ko men. Het passeeren van deze scheiding van koude en warme lucht heeft o.a. te Ham burg 60 en te Groningen 23 m.m. neerslag gegeven. Over de Golf van Biscaye heeft zich een hooge drukgebied ontwikkeld, dat aan zijn westzijde reeds weer door een zeer diepe oceaan-depressie wordt aange tast. Aanvankelijk zal het weer ten onzent onder invloed van de passage van een rug van hooge drukking opklaren, met afnemenden wind. Onder invloed van de oceaan-depres sie is morgen in den loop van den dag weer toenemende bewolking te wach ten, met in den namiddag kans op regen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.42 uur tot 4.13 uur licht op. beetje grooter is geworden door de nieuwe kadastrale maten. De rekening werd goedgekeurd. Hierna volgde vaststelling van de begroo ting 1938. De lasten zijn geraamd als volgt: Westerkampen 11; Oosterkampen 14; De Leijen 15 per H.A. Over 1937 werd res pectievelijk geheven 12, 16 en 17. Een bestuursvoorstel om den dijkwerker, den thans 71-jarigen Klaas Mul met 40 dienstjaren levenslang een uitkeering toe te kennen van f 100 per jaar, werd aange nomen. Aangenomen werd het voorstel om het bestuur te machtigen om de bij de begroo ting geraamde werkzaamheden uit te voeren, zoomede het voorstel om de over tollige kasgelden tijdelijk te beleggen bij de R.K. Boerenleenbank te Zijdewind. Besloten werd om het molenerf op verzoek van het gemeentebestuur van Oude-Niedorp onder nader vast te stellen voorwaarden en behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten te bestemmen tot voetpad (Moerbeek- 't Veld) ter voorkoming van het bouwen van een post over de molenkolk ter plaatse, hetgeen eenerzij ds gevaarlijk is en ander zijds een hinderlijk verkeersobstakel voor scheepvaart en waterloozing. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om met ingang van 22 October 1938 de rente der loopende annuïteitsleeningen te ver lagen van 4 tot 3J4 Ten slotte kwam in bespreking het plaat sen van betonnen keerdammen, 3 of 4 stuks, en tevens van een dam met schuif ten be hoeve en op verzoek van de landgebruikers en eigenaren in de Moerbeek, ten einde den waterstand in sommige tijdvakken van het jaar met 35 c.M. te kunnen verhoogd. De voorzitter zegde toe, deze aangelegen heid na indiening van een gedetailleerd plan en een door alle belendenden onderteekend verzoekschrift in bespreking te brengen. Hierna volgde sluiting. Aanbesteding. Woensdagmorgen had ten raadhuize de aanbesteding plaats van het vernieuwen in gewapend beton van de Oude Niedorper- brug, in de gemeenten Oude Niedorp en Heerhugowaard, met bijkomende werken voor de gemeente Oude Niedorp. De namen van inschrijvers en bedragen voor deze aanbesteding waren als volgt: 1 Wed. H. van Driel te Koudekerk aan de Rijn 13.200; 2 C. Leegwater te Verlaat, H. H. Waard 12.990; 3 P. Buis te Oudorp 11.973; 4 J. Moeijes en J. van Harskamp te Obdam en Oterleek 12.225; 5 C. de Wit te Alkmaar 12.470; 6 J. van *t Hek en J. Stroet te Hoorn 12.300; 7 H. Koorn Jr. te Alkmaar 13.850; 8 G. Matser te De Rijp 12.375; 9 A. K. Pik te Barsingerhorn 17.995; 10 Gebr. Boekei te 't Veld Oude Niedorp 12.480; 11 H. J. Brand te Z. O.» Beemster 12.200; 12 A. C. van Bezooijen te Alkmaar 12.600; 13 G. C. van Hoften te Haarlem f 11260. Het werk is gegund aan den heer G. C. van Hoften te Haarlem voor 1 11280, Ter gelegenheid van het in.Sept. van dit jaar, zal half Augustus a.s. bij de „Alkmaarsche Courant EEN FRAAI UITGEVOERD ALBUM verschijnen in een formaat van 24 x 37 c.M., inhoudende 96 volle pagina's schitte rende fotografische reproducties uit het leven van onze Vorstin. Daar de oplaag beperkt is, kan men nu reeds een exemplaar waarop tegen inlevering met den bon, die t. z. t. in onze courant komt, het fraaie album in ontvangst genomen kan worden. Onze abonné's buiten de stad kunnen natuurlijk ook bestellen. Voor hen geldt het volgende: Zij storten 95 ct. op onze girorekening (37060 N.V. v.h. Herms. Coster Zoon. Alkmaar) of in postzegels. Na aankondiging den bon inzenden en het album wordt franco huis afgeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2