VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. de baas. fonde*i JuiH&ouut OPEL vanai i 1195.- Ernstige schietpartij te Ruwiel. Twee personen zweer gewond. Verkeersongelukken Auto rijdt op fietsrijder in. Eén doode, één gewonde. Auto door trein gegrepen. GEMENGD NIEUWS. Nassau Garage - Alkmaar. Branden TWEEDE BLAD. Gisterochtend heeft een ernstige schietpartij plaats gehad op de boerderij van den landbouwer A. van Manen, ge legen aan den Heicop, in de nabijheid van de Portengenschebrug (Utr.), waar bij de landbouwer en zijn zoon zwaar gewond werden, terwijl een veldwach ter lichte-verwondingen opliep. Aan de boerderij van den landbouwer vervoegden zich drie crisis-ambtenaren om een onderzoek naar den veestapel in te stel len. Hun werd de toegang echter gewei gerd. De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen, waarbij zü assistentie kregen van de politie uit Kockengen, Ruwiel en Breukelen, terwijl de burgemeester van de gemeente Ruwiel, de heer J. Vorderhake, eveneens bij de woning verscheen. Opnieuw werd de landbouwer gesommeerd, de deur van zijn woning te openen om den ambtenaren gele- genheid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde, werd een smid ge haald, wien bevolen werd, de deur open te breken. Toen deze daarmee bezig was, klon ken schoten, die vanuit de woning op de ambtenaren, de politie en de smid werden gelost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te beraadslagen, wat verder te doen. De officier van justitie uit Utrecht, jhr. Quarles van Ufford, werd ontboden, die spoedig ter plaatse verscheen. Den landbou wer werd daarop voor de laatste maal ge last, de deur van de woning te openen. Hem werd eenige bedenktijd gegeven met de me- dedeeling, dat, als hij niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Tevens werd hem verzocht, de zich in zijn woning bevindende kinderen, een jongen en een meisje van ongeveer zeven jaar, naar buiten te laten gaan, alvorens men krasse maatrege len zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen gevolg. Daarop heeft men met geweld de deur opengebroken, waarbij van weerskanten schoten vielen. De zestigjarige landbouwer en zijn negentienjarige zoon Freek werden daarbij zwaar gewond. Een veldwachter van de gemeente Ruwiel, D. Telma, kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twee ziekenauto's van den geneeskundigen dienst naar het Stadsacade- misch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Van ver uit den omtrek namen vele be langstellenden het terrein van de schietpartij in oogenschouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deuren en de ruiten. Er zijn ongeveer dertig schoten gevallen. Het onderzoek, onder leiding van mkjoor H. den Ouden uit Breukelen, wordt met kracht voortgezet. Hedennacht, na feestelijkheden ter gele genheid van de landbouwtentoonstelling aldaar, is op den Borgerstraatweg te Odoorn een ernstig ongeluk gebeurd. De negentien-jarige H. Thalens fietste met zijn meisje, mejuffrouw H. Gortmaker, beiden wonende te Odoorn. Zij waren op weg naar de woning van het meisje. Een personen auto, welke hen achterop kwam, is op het tweetal ingereden, waardoor Thalens onder den wagen terecht kwam. De jongeman was vrijwel onmiddellijk dood. Het meisje kreeg een niet ernstige hoofdwonde. De auto werd bestuurd door den handels reiziger van S., die in Emmen logeerde. Hij had daar den wagen gehuurd om zich naar het feest te Odoorn te begeven. De man verkeerde onder invloed van sterken drank. Hij bekende vrij veel gedronken te hebben. Twee inzittenden op slag gedood. Op den onbewaakten overweg nabij de uitspanning „Vijf-Eiken" te Gilze heeft zich gisteravond een ongeluk voorge daan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Een personenauto, afkomstig uit Utrecht, werd bij het passeeren van den overweg door den trein, die om 19.28 uur uit Breda was vertrokken, gegrepen en enkele honderden meters meege sleurd. De beide inzittenden werden uit den wagen geworpen en op slag gedood. Men waarschuwde onmiddellijk den in de nabijheid wonenden geneesheer van Glab- b«ek, doch deze kon slechts den dood con- stateeren. De lijken konden nog niet worden geïdentificeerd. De slachtoffers. De slachtoffers zijn de 22-jarige A. Rom- bouts en diens 24-jarige zuster, mej. N. Rom- bouts, beiden wonende te Middelbeers (N.-Br.) Het stoffelijk overschot van de beide ver ongelukten is naar het Sint Ignatiuszieken- huis te Breda overgebracht. De auto, die uit Utrecht afkomstig was, werd van voren geheel ingedrukt. Dc tiein, die het ongeluk veroorzaakte, heeft ruim een half uur vertraging gehad, evenals de trein uit Tilburg, die van de tegengestelde rich ting kwam. Het ongeluk is waarschijnlijk aan onop lettendheid te wijten. Het uitzicht ter plaatse is althans niet slecht. U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod 35 cent p. 5 regels a contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. NEPTUNUS. DOODELIJK ONGEVAL TE OLST. Door auto gegrepen. Vanmorgen is te Olst een ernstig ver keersongeval geschied. Op dat tijdstip naderde uit de richting Zwolle een auto, bestuurd door den heer A. B. T., inspecteur der werkverschaffing. Even voor Olst, bij den afrit naar het dorp, stak de 59-jarige ongehuwde D. van de Noort, die per rijwiel op weg was naar de fabriek waar hij werkzaam was, zonder daartoe teekenen te geven, den weg over met het noodlottige gevolg, dat van de N. door de auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd op slag gedood. De autobestuurder, die nog heeft getracht een ongeluk te vóórkomen, kwam met den wagen ónder aèn den dijk terecht. WEER DE ONBEWAAKTE! Slachtoffer op slag dood. Vanmorgen is de 47-jarige ongehuwde veehouder C. Kemp, toen hij van het mel ken zich terug naar huis begaf, op den bij blokpost 5 onder de gemeente Breukelen ge legen onbewaakten overweg door een uit de richting Utrecht komenden dieseltrein ge- grenen en gedood. Het uitzicht daar ter plaatse is goed, zoo dat men veronderstelt, dat het ongèluk aan ononlettendheid te wijten is. De machinist heeft geen erg gehad in de aanrijding. De trein reed met onverminder de vaart d~or. Eerst na het passeeren van den diesel be merkte men het zwaar verminkte lijk op de spoorlijn. DE AANHOUDING VAN JEF LAST. Minister beantwoord vragen. Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters (s.d.a.p.) in verband met de aan houding van den letterkundige Jef Last heeft de minister van justitie geantwoord dat aan den genoemden persoon, die, vol gens het oordeel van den minister ingevolge artikel 7, sub. 4e, van de wet op het Neder landerschap dit zou hebben verloren en op wiens toelating en verblijf hier te lande in verband met zijn openlijke politieke activi teit van den laatsten tijd geen prijs behoefde te worden gesteld, op 9 Mei j.L de binnen komst in ons land is geweigerd met terug leiding naar België, van waar hij gekomen was. Toen hij denzelfden dag nogmaals ons land trachtte binnen te komen en derhalve blijk gaf niet in het buitenland te willen blijven, is hij, in afwachting van de nader te zijnen aanzien als niet toegelaten vreem deling te nemen beslissing, tijdelijk ter be schikking der politie gehouden. Het in dit stadium der zaak ter beschik king blijven der politie berustte niet op artikel 2 van de wet van 17 Juni 1918, staatsblad no. 140, doch op de vreemdelin genwet van 1849. Inmiddels is, nu overweging van de ver schillende omstandigheden van het onder havige geval, beslist, dat den betrokkene voorloopig verblijf in ons land wordt toe gestaan, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij zich van iedere politieke activiteit dient te onthouden. De administratie is voor tal van beslissin gen gedwongen haar aanvankelijk standpunt te bepalen omtrent de nationali teit van bepaalde personen. Handelen zoude anders onmogelijk worden. Een redelijke eisch is, dat daarbij het onderzoek naar en de beslissing omtrent de nationaliteit met de meeste zorgvuldigheid geschieden. Ook in het geval-Last is aan dezen eisch voldaan. Te prejudicieeren op een rechterlijke uit spraak omtrent al dan niet Nederlander schap zit daarbij uiteraard niet voor. Jef Last's commentaar. Naar aanleiding van het antwoord op deze vragen deelt de heer Jef Last ons mede, dat zich, sinds de mededeeling der Amsterdam- sche politie in Januari 1937 strikt van iedere openlijke politieke activiteit in Nederland en van contact met eenige politieke partij hier te lande heeft onthouden. Ook gedu rende zijn verblijf in Scandinavië en België stond hij met geen enkele politieke partij in verbinding en trad uitsluitend voor alge meen humanistische doeleinden (onder steuning der noodlijdende civiele bevolking van Spanje) op voor vergaderingen, welke door de neutrale Scandinavische hulp- comité's voor Spanje waren georgrniseerd. Hoewel al deze vergaderingen volkomen openlijk waren, hebben de politie en de regeeringen van deze vier landen dan ook geen enkele maal reden gevonden om in te grijpen of hem, als ongewenschte vreemde ling te beschouwen en uit te wijzen. Zijn eenige politieke daad was het opzeggen van het lidmaatschap der communistische partij tijdens zijn verblijf in Denemarken. ONGEHUWDE SPANJAARDEN NAAR AMELAND. Jongste regeeringsmaatregel. Zooals bekend is heeft de regeering be sloten de Spanjaarden die ongehuwd zyn, te interneeren op het eiland Ameland. De Spanjaarden, die voor deze internee- ring zijn aangewezen, werden heden naar het Huis van Bewaring te Den Haag over gebracht in afwachting van hun transport naar Ameland, dat op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. DE MOORD OP TIJTJE HOF. De verdachte bekent. Nadat de verdachte van den moord op het woonwagenmeisje Tijtje Hof, de 24-jarige J. Fr. v. d. W., in den loop van den middag opnieuw door den rechter commissaris vas verhoord, heeft hij ten slotte bekend het misdrijf te hebben ge pleegd. De aanwijzingen tegen hem waren zoo sterk, dat hij besefte, dat langer ontkennen niet baatte. Hiermede is het speurderswerk der politie in deze aanvankelijk zoo duistere zaak met succes bekroond. Speciaal de majoor der recherche, de heer A. Koot, heeft zich bij het opsporingswerk zeer onderscheiden. De dader is ter beschikking van de justi tie te Almelo gestold. INBRAAK BIJ DE NETAM TE ROTTERDAM. 4000 ontvreemd. Onbekenden hel ben zich gisternacht toe gang verschaft tot het kantoor van de N.V. Netam, Nederlandsche tank-, apparaten- en machinefabriek, gevestigd aan de Galvani- straat te Rotterdam. Uit een in het kantoor staande brandkast is een ijzeren geldkistje, inhoudend 4000 aan bankbiljetten en zilvergeld, gestolen. Er zijn geen sporen van geweld te vinden. De brandkast moet niet afgesloten zijn geweest of de ongewenschte gasten hebben beschikt over de sleutels. DE DALING DER RUBBERUITVOER. Tweede Kamerlid stelt vragen. Het Tweede Kamerlid prof. van Gelderen (s.d.) heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Koloniën: 1. Heeft de minister kennis genomen van de omstandigheid, dat tengevolge van de snelle daling van het uitvoerpercentage van rubber van 90 voor het laatste kwartaal van 1937 tot 45 voor het derde kwartaal van dit jaar de werkgelegenheid in deze cul tuur aanmerkelijk dreigt te verminderen? 2. Is de minister bereid den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië inlichtin gen te vragen omtrent de maatregelen welke genomen zullen worden om te voorkomen, dat duizenden arbeiders werkloos worden en inzonderheid zjj, die in de buitengewesten te werk gesteld zyn niet deswege naar Java moeten worden teruggezonden, en is Zijne Excellentie bereid van de bekomen inlich tingen mededeeling te doen? Diamanten huwelijksfeest. - Het echt paar Cospersde Roo te Rotterdam hoopt op 5 Juni zyn zestigjarig huwelijksfeest te her denken. Centrale Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. - De Centrale Bond houdt te Utrecht zijn congres. Nadat gisteren de heer C. van Eykern tot bondsvoorzitter en de heeren C. Kramer en M. A. Witvliet tot hoofd bestuursleden waren gekozen, was de twee de congresdag geheel gewijd aan de voor stellen van den beschrijvingsbrief. Voor de volgende jaarvergadering werd wederom Utrecht aangewezen. De voorstellen van den beschrijvingsbrief werden behandeld en de prae-adviezen van het hoofdbestuur alle goedgekeurd. Het conflict in het haring visscherij- bedrijf. - Naar wij vernemen, hebben de reeders en de christelijke werknemersorga nisatie het voorstel van den rijksbemidde laar prof. Josephus Jitta aanvaard om de geschilpunten in het haringvisscherij bedrijf door arbitrage te beslechten. De centrale en de katholieke werknemers- vereenigingen zullen morgen over het voor stel van den rijksbemiddelaar een referen dum houden. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING. Aan de_ memorie van antwoord naar aan leiding van het voorloopig verslag omtrent de overweging in de afdeelingen van de derde nota van wijzigingen nopens het wets ontwerp houdende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening is het volgende ontleend: Nu den minister blijkt, dat vele leden overwegend bezwaar hebben tegen provin ciale regelingen en zij het beroep op de kroon een onvoldoende verbetering achten, heeft de minister zich ten aanzien van een wijziging ten principale nader beraden en is hij tot de slotsom gekomen, dat het ge- wenscht is om terug te keeren tot het stand punt van de memorie van toelichting. Nu daarmede in hoofdzaak wegvalt de mogelijkheid van toezicht van hooger gezag op de tarieven van gemeentelijke electrici- teitsbedry ven, is de minister echter van mee ning, dat voor deze bedrijven, aan welke een groote mate van vrijheid is gelaten, althans een enkel richtsnoer inzake de tariefsgestie in de wet behoort voor te komen. Naar zijn oordeel zal behooren te worden bepaald, dat de winsten uit de gemeentelijke electrici- teitsbedrijven niet tot hoogere bedragen worden opgevoerd dan die, welke thans aan dé gemeentelijke kassen ten goede komen en dat de van de bedrijven gevorderde re tributies niet worden verhoogd. Wordt door een dergelijk voorschrift niet te kort gedaan aan de groote financieele be langen, welke de gemeenten bij hare elec- triciteitsbedrijven hebben, de bestaande winsten, een grooten steun vaak vormend voor de gemeentehuishoudingen, worden daardoor toch niet bedreigd. Anderzijds wordt aldus een bescheiden stap gedaan ten gunste van de groote eco nomische en sociale belangen, verbonden aan een zoo goedkoop mogelijke electriciteits voorziening. De extra-winsten uit de toene ming van het electriciteitsverbruik te ver wachten, zullen door tariefsverlagingen moeten worden gecompenseerd, waarbij het aan de gemeentebesturen blijft overgelaten om te bepalen de volgorde en de mate, waar in ten aanzien van verschillende tarieven verlichting wordt aangebracht. Naar het oordeel van den minister kan niet ontkend worden, dat de electriciteits voorziening hier te lande in haar geheel niet tot een zoodanig peil van efficiency is opgevoerd, als mogelijk en in de tegen woordige tijdsomstandigheden wel zeer drin gend noodig te achten is. Wanneer bedacht wordt, dat de economie der electriciteitsvoorziening in het algemeen gediend wordt door concentratie en dat in het bijzonder de rechtstreeksche levering van den producent (het stroomopwekkend bedrijf) aan den consument (den stroofafne- mer) bewezen heeft een uiterst belangrijke stimulans te vormen voor den groei van de electriciteitsvoorziening, daar toch alleen al dus aan de zoo talrijke en gevarieerde vor men van electriciteitsbehoefte op elastische en economische wijze kan worden tegemoet gekomen, dan is het wel duidelijk, dat bij de weinig systematische ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening hier te lande niet een toestand is bereikt, welke ten volle, bevrediging schenkt. Het is noodig om voor den vervolge de electriciteitsvoorziening als een nationale zaak te zien, al zal met bestaande verhoudin gen rekening dienen te worden gehouden. Daarbij is het defensie-belang. Immers vordert het spoedig tot stand komen van koppelingen tusschen de verschillende net ten, opdat deze daarvan een geheel maken, hetwelk aan de hoogste eischen van bedrijfs zekerheid beantwoordt. Het onderzoek inzake het koppelvraagstuk is in vollen gang. Wat echter buiten twijfel staat, is, dat de zekerheid van de electriciteitsvoorziening door de koppeling in hooge mate wordt ge diend. Een ander punt van algemeene beteeke- nis, waarvoor wettelijke regeling dringend geboden is, betreft de veiligheid en de deug delijkheid van electrotechnische materialen en toestellen. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. In de eerste plaats worden door z.g. vlie gende winkels, bazars en soortgelijke in richtingen electrotechnische materialen van minderwaardige hoedanigheid verkocht, om daarna, niet door erkende installateurs maar door onbevoegden in de installaties te worden aangebracht by uitbreiding van kleineren of grooteren omvang. Een ander bezwaar betreft de gebruiks- toestellen, waarbij uiteraard het toezicht van de electriciteitsbedrijven lang niet zoo effec tief kan zyn als by de installatiematerialen, die een onderdeel van de vast-aangebrachte installatie vormen en dus vóór de aansluiting kunnen worden onderzocht. Het is de vraag, of de bedrijven op grond van hunne stroom- leveringsvoorwaarden bevoegd zijn de stroomlevering te staken, indien in het be trokken perceel een onveilig toestel wordt aangetroffen, hetwelk uiteraard niet vast op de installatie behoeft te zyn aangesloten, maar bovendien is het uitersf moeilijk op de veelvuldige toestellen in de huizen der ver bruikers een repressieve controle uit te oefe nen. Naast het probleem van de bestrijding van gevaarlijke en ondeugdelijke materialen en toestellen staat het vraagstuk van den ijk van electrotechnische meettoestellen, in het bijzonder de electriciteitsmeters. Al moet worden erkend, dat de groote electriciteits- bdryven zorg dragen voor een regelmatig en behoorlijke ijking der meters, zoo moet toch worden vastgesteld, dat in vele kleine gemeenten met eigen bedrijf de toestand veel en niet zelden alles te wenschen overlaat. De minister ziet geen reden om de reeds veel omvattende taak van den electriciteits- raad te doen opgaan in dien van een energie- raad, waarin trouwens ook met andere ener giebronnen dan electriciteit en gas rekening zou moeten worden gehouden. Hij stelt zich voor de oprichting van een energieraad in nadere overweging te nemen, zoodra hij de beschikking heeft over al die gegevens, wel ke noodig zyn om de beteekenis van de ver schillende energiebronnen voor het econo misch leven hier te lande vast te stellen. In hoverre de electriciteitsraad na oprichting van een energieraad overbodig mocht zijn, zal te zijner tijd kunnen blijken. FELLE BRAND TE BOSKOOP. Veertien personen dakloos. In een woning, gelegen aan de Zuidkade te Boskoop, is gistermiddag door thans on bekenden oorzaak brand ontstaan op het middengedeelte van den zolder. Daar het dak uit riet bestond, greep het vuur zeer snel om zich heen en was het voor de brand weer, die spoedig ter plaatse was, onmoge lijk om nog iets van de woning te redden. In de woning waren 4 gezinnen gehuisvest, bestaande uit totaal 14 personen, die thans allen dakloos zyn. Van den huisraad heeft men een groot gedeelte in veiligheid kunnen brengen. De inboedel der bewoners wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. IEPENZIEKTE. Bij den Plantenziektenkundigen Dienst zijn verschenen no. 26. Verslag van den secretaris; rekening en verantwoording van den penningmeester; korte verslagen van de onderzoekingen aan de laboratoria te Baarn en te Wageningen; aandeel van het Staatsboschbeheer in de bestrijding der iepenziekte in 1937. No. 27. Verslagen van de onderzoekingen over de iepenziekte, verricht op het Phy- topathologisch Laboratorium „Willie Com- melin Scholten" te Baarn en het Labora torium voor Erfelijkheidsleer te Wage ningen; kruisingsproeven met iepen te 's-Gravenhage. 327. Het weer was prachtig en een prachtige azuurblauwe hemel weerspie gelde zich in het rimpelloos zeevlak. Het was een prachtvolle tocht. De vriendjes werden door de bemanning met veel onderscheiding behandeld. 328. De zeereis verliep voorspoedig en na een week kwamen ze aan het einde van de tocht. Ze namen afscheid van den kapitein, die hen een prettige verdere reis toewenste. Het schip zou enkele weken voor anker blijven liggen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7