UW SMAAK TRIOMFEERT N.V. AUTOBUSDIENST NÜOND-HOLIAND 13 MAAL DAAGS Agenda TRiUMPH 1 CENT VIPGINIA ALKMAAR-DEN HELDER v.v. JkcuUiciaal Tlieuws W&ec&eticftt JCetk ÓL School VERTREK VAN BERGERHOUT EN STATION. De kidnapping in Amerika. De jacht op de ontvoerders. Communistische actie in Griekenland. Leiders in hechtenis genomen. Nieuws 'm 't kort. SCHERMERHORN KOEDIJK BERGEN BIROEK OP LANGENDIJK Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. Het was koud op de markt en het gevolg was dat er bijna evenveel vreemdelingen als stapels kaas waren. Dat is veel als men al leen naar de kaas kijkt, maar weinig als het de vreemdelingen betreft. Het belangstellend auditorium bij het con cert dat onze klaroenblazer om elf uur pleegt te geven, was dan ook heel klein, maar deze stadsmusicus trekt zich daar wei nig van aan en blaast even mooi of even leelijk als er een markt vol vreemdelingen staat te luisteren dan wanneer het donker en koud is en er alleen maar een slaperige nachtwaker op het Waagplein loopt. Veel ambitie om den Waagtoren te be klimmen was er niet. Als het beneden koud is dan is het boven nog veel kouder en dan is er weinig belangstelling voor de hoogere sferen. Wij zagen reeds een groot bord waarop voor civielen prijs autobus-tochten met gids in de omgeving werden beloofd, maar ook daarvoor zal wel weinig belangstelling ge weest zijn. De fabriek te Wervershoof had als ge woonlijk weer voor geoliede kaas ge zorgd en de fabriek te Lambertschaag had dit goede voorbeeld gevolgd. Wij hopen dat van laatstgenoemde fabriek nog eens meer te kunnen melden. Kaas zien was vanmorgen geen bezwaar, want er was 136.000 K.G. aangevoerd. Van kaas proeven was nog geen sprake. Het zui- velbureau vindt het blijkbaar nog te vroeg en wacht den vacantietijd af. De aanvoer van 136.000 K.G. was heden 6000 K.G. hooger dan in dezelfde week van het vorig jaar. De prijs was 0.50 hooger, terwijl de markt wat men noemt vlot was. Voor het eerst was er weer aanvoer van gekleurde commissiekaas, een product, dat door enkele boeren gemaakt wordt, die spe ciaal met de fabricatie er van bekend zijn en dat alleen in Zuid-Frankrijk wordt afge nomen. De vraag naar dit product graskaas was zeer groot, zoodat hiervoor 26 werd ge maakt De productie van deze kaas is echter zeer riskant, slechts een bepaald kwantum kan geplaatst worden. Als de aanvoer iets te groot is, komt het zelfs voor, dat deze bij zondere kaas lager in prijs is dan de ge wone 40 plus kaas, zoodat men het maken er van gaarne overlaat aan die boeren die daarin speciale bekwaamheid bezitten. OPHALEN VAN HUISVUIL. De Directeur van de Gemeentereiniging verzoekt ons mede te deelen, dat het opha len van huisvuil in plaats van op Maandag, 6 Juni a.s. (2e Pinksterdag) zal geschieden op Dinsdag 7 Juni d.a.v., des voormid dags. Men wordt verzocht de vuilnisbak ken tijdig buiten te zetten. Het huisvuil, dat op Dinsdag pleegt te worden gehaald, zal in de komende week worden gehaald op Woensdag. WIELRENNER UIT DE BAAN GEVALLEN. Gisteravond is tijdens de trainingswed strijden de wielrenner Frank, die in een af- valwedstrjjd meereed, in een der bochten op de baan komen te vallen. Hij duikelde naar beneden en kwam met zijn hoofd op de vluchtlatten terecht. Hoewel eerst gevreesd werd voor een zware hersenschudding en overbrenging naar het ziekenhuis gewenscht bleek, was de toestand van den renner vanmorgen zeer goed. Hij was geheel bij kennis en had geen pijn in zijn hoofd, zoodat enkele dagen rust waarschijnlijk reeds voldoende zijn voor een algeheele genezing. EEN BOTSING. Op den hoek van de Hoogstraat en de Langestraat had hedenmorgen circa half elf een aanrijding plaats. Een driewielde bak fiets van Heinis, bloemist uit de Lindenlaan, kwam uit de Hoogstraat en reed tegen een luxe-auto, die van de Steenenbrug naar de Groote kerk reed. De bloemen op de bakfiets werden ernstig beschadigd, de bestuurders en de voertuigen kwamen er zonder letsel af. De oorzaak van de botsing is waarschijnlijk, dat de be stuurder van de bakfiets niet over de bloe men kon kijken. Proces-verbaal is opge maakt. BAKKERIJ EN ARBEIDSINSPECTIE. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Naar aanleiding van de bespreking met de Arbeidsinspectie, betreffende het onderwerp of op 2en Pinksterdag in Alkmaar versch brood verkrijgbaar zou zijn, bleek, dat de Arbeidsinspectie de bedrijven in ernstige overweging heeft moeten geven, om op 2en Pinksterdag in broodbakkerijen niet te bak ken, daar dit niet mogelijk is zonder de wet te overtreden. Uit een oogpunt van wets- eerbiediging en opdat de werkers in bakkerij een feestdag in hun gezin kunnen doorbren gen, doen wij een dringend beroep op het publiek om medewerking te verleenen en Zaterdag a.s. als de bakker aan de woning komt, aan ons verzoek te willen voldoen om voldoenden voorraad voor de Pinksterdagen te koopen. De grootste menschenjacht, welke Florida ooit gezien heeft, wordt hier georganiseerd om de ontvoerders te vinden van „Skiegie", het vijfjarig zoontje van den petroleum- magnaat James Cash. Vliegtuigen van de marine en van parti culieren nemen aan de nasporingen deel. 65 vaartuigen speuren de kust af over een lengte van 280 K.M. Duikers, w.o. een vrouw, zoeken in de kanalen en met water gevulde groeven. De stad Princeton, waar de ontvoering plaats greep, heeft het aanzien van een soldatenkamp. De deelnemers aan de naspo ringen zijn zoo talrijk, dat het Roode Kruis veldkeukens heeft geplaatst om hen te voe den. Na de te Athene verrichte massa- arrestaties van leden van het centraal- comité en van sommige communistische partijleiders, heeft de politie te Saloniki leden van het communistische organisatie comité alsmede de voornaamste leiders der communistische jeugdbeweging in hechtenis genomen. Het betreft vooral leeraren, on derwijzers, onderwijzeressen, alsmede amb tenaren der PTT en der douane. Zij hadden te Saloniki een organisatie gevestigd, welke, in samenwerking met vroegere leden der plattelandspartij en vroegere politici, een illegale actie wilde voeren, teneinde z.g. volksfronten, gericht tegen den dictatuur, op te richten. Zij zijn alleen voor het ge recht gedaagd en veroordeeld tot gevange nisstraffen of verbanning. Seheepsbotsing bij Hamburg. - Bij de aiuis van Brünsbüttelkoog zijn het Engel- sche stoomschip „Baltara" en het Spaansche stoomschip „Mar Baltico" met elkaar in botsing gekomen. Het Spaansche zonk on middellijk. Drie leden der bemanning ver dronken. Rijwielen naar de Noordpool. - Binnen kort zullen uit Amerika twee rijwielen ver scheept worden met als bestemming het dichtgevroren Noordpool-gebied. Zij zijn be stemd voor de beide eskimo's, die de lijken gevonden hebben van de bij een vliegonge luk omgekomen Amerikanen Wiley Post en Will Rogers. Toen de weduwe van Wiley Post hen vroeg, wat zij als belooning wenschten, vroegen de eskimo's om een rijwiel. Tien mijnwerkers omgekomen. - Te Scaranten in Pennsylvanië is in een anthra- cietmijn der Volpe maatschappij, op een diepte van 1500 meter, een instorting ont staan, welke door een gasontploffing ge volgd werd. Tien mijnwerkers vonden den dood en talrijke anderen werden gewond. Reddingsploegen zijn afgedaald om naar verscheidene mijnwerkers, die nog als ver mist gelden, te zoeken. Chineesche piraten aan het werk. - Een honderdtal Chineesche piraten heeft met behulp van jonken een aanslag gepleegd op een kleine Portugeesche stoomboot, de Data, die de HEmgtsjau-baai binnenvoer. Zij plun derden het schip. Als gijzelaars namen zij den Portugeeschen purser en vier Chinee sche leden van de bemanning meè. De Chi neesche machinist van de Data werd door een handgranaat gedood. Visschers verdronken. - In de Molene archipel is een visschers vaar tuig met 15 menschen aan boord omgeslagen. Nadat het wrak de haven was binnengesleept, vond men in de kooien vijf lijken. Men vreest, dai de andere opvarenden eveneens om het leven zijn gekomen. Botsing tusschen troepen van Peru en Ecuador? - Volgens niet bevestigde berich ten zou een grenskwestie tot een botsing tusschen troepen van Ecuador en Peru bij Santa Rosa in de provincie El Oro geleid hebben. Aan de zijde van Ecuador zouden de verliezen 500 man bedragen. Dertig personen in den Nijl verdronken. -Op den Nijl nabij Maghagha is een veerboot omgeslagen. Dertig personen zijn verdron ken. EVANGELISATIE-LANDDAG TE HEILOO. Den tweeden Pinksterdag zal er een bijzondere evangelisatie-landdag te Heiloo in het gemeentebosch bij de muzieknis worden gehouden. Te half elf, half drie en vier uur heeft men samenkomsten belegd, waar verschillende sprekers „De blijde boodschap" zullen brengen. Aangezien velen aldaar den geheelen dag denken door te brengen, zal koffie en thee voor billijken prijs te verkrijgen zijn. Ook is een rijwielbewaarplaats aanwezig. Deze bijeenkomsten gaan uit van den Ned. Chr. Gemeenschapsbond, welke bond bedoelt de Christus-geloovigen der ver schillende kerken en richtingen tot meer dere eenheid op te roepen. Zeer zeker zul len dan ook vele evangelisatie- en ge meenschapsvrienden zich opmaken om het Pinksterfeest aldaar met elkander in eenheid des geestes te vieren. Bij ongunstig weer vinden de samenkomsten in de herv. kerk plaats. BEEEDIGD. Door de Arr.-rechtbank te Alkmaar is be- eedigd als makelaar en taxateur in schoenen, leder, en schoenfournituren, de heer A. J. W. van de Griendt te Alkmaar. ARBEID VERKEERSPOLITIE. Bij de door de verkeerspolitie dezer ge meente in de maand Mei 1938 gehouden controles werden 92 processen-verbaal op gemaakt, terwijl 146 personen werden ge waarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, onduidelijke nummerborden, achterverlichting, verblin dende verlichting, autorijden met slechte banden en te snel rijden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede stuurinrich ting 1 zonder goede remmen11 en op vordering geen nummerbewijs vertoonen1 met onduidelijk leesbaar letter en nummer5 en het verkeer van rechts den doorgang niet vrij laten3 zonder spiegel1 en te veel personen naast den bestuurder vervoeren 2 en niet rechts houden 3 in verboden straat1 Rijden met vrachtauto met te breede lading 2 met te lange lading1 en daarmede 12 personen vervoeren 1 waarvan de breedte grooter was dan in het daarvoor geldende iaschrijvingsbe- wjjs was vermeld1 Rijden met autobus en daarmede te veel personen vervoeren 1 zonder akte van vergunning, keurings bewijs en vergunningsbewijs 1 door bestuurder beneden 21 jaar 1 Rijden met 3 assig motorrijtuig en geen inschrijvingsbewijs kunnen ver toonen .........1 Rijden met zeswielig motorrijtuig zonder borden overeenkomstig inschrij vingsbewijs 1 Auto geparkeerd binnen een afstand van 5 M. naast een ander motorrijtuig 1 Motorrijden en op vordering geen rijbewys kunnen vertoonen 7 zonder goede remmen1 zonder spiegel 2 en geen richting aangeven 2 links in de bocht1 Rijden met driewielige bakfiets zonder goede rem1 Achter een voertuig een los paard medevoeren1 Wielrijden in verboden straat 7 en niet rechts houden 9 en geen richting aangeven 3 zonder bel7 met drieën naast elkander 1 met te breede lading2 zonder wit spatbord en achterlicht 1 op het voor het algemeen rij verkeer bestemde weggedeelte1 en zich aan rijdend motorrijtuig vast houden 2 Vee geleiden over rijwielpad 2 Innemen van een vaste standplaats zonder vergunning1 Dieren op noodeloos kwellende wijze vervoeren 1 Aanhouding gesignaleerde 2 Totaal 92 ZOMERPOSTZEGELS. Met medewerking van den Directeur van het Postkantoor zijn de zomerzegels vanaf 30 Mei iederen Maandag en Vrijdag des voormiddags van 1012 uur ook verkrijg baar aan de stand in de hall van het post kantoor. Het comité vond een aantal dames en heeren bereid zich met den verkoop te be lasten. Men behoeft op deze uren dus niet aan de loketten te wachten, doch wordt aanstonds bediend. De zomerzegels zijn bijzonder fraai en ge ven de portretten van een aantal Nederland- sche beroemdheden, die zich verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel en sociaal ge bied, n.1. Rembrandt, Marnix van St. Alde- gonde, Maria Tesselschade, Heldring en Boerhave. Wie zijn vrienden, verwanten of zaken relaties in binnen- en buitenland een genoe gen wil doen, gebruikt deze zomerpost- zegels; ze zijn geldig tot 31 December 1943! Dezer dagen worden door de vriendelijke hulp van een aantal medewerkers(stersl tevens de bestelkaarten rondbezorgd bij uit de telefoongids gezochte adressen. Het comité zag gaarne, dat deze kaarten zoo spoedig mogelijk worden ingevuld en Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Tweelingbroers (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Orkaan (rom.-sens.)hoofdrollen Jon Hall en Doro- thy Lamour. Toegang boven 18 jaar. Beide Pinksterdagen om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Marine-pronkstukken (Am. marinefilm); hoofdrollen Robert Young, Florence Rice, James Stewart e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De stervende zwaan (dansfilm); hoofd rollen Yvette Chauvire en Janine Charrat. Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 4 Juni. 7 uur, opening tijdelijke dancing Wapen v. Heemskerk aan de Laat 153 tegenover Vlaanderhof. Zondag 5 Juni. (Eerste Pinksterdag). In 't Gulden Vlies, George Pickard and his band. 3.30 uur, dansen in Wapen van Heems kerk, tijdelijk Laat 155. Maartdag 6 Juni. (Tweede Pinksterdag). V.m. 8 uur, Sted. Muziektuin, morgencon cert Alcmaria Victrix. 2 uur, Alkm. wielerbaan, diverse wed strijden. In 't Gulden Vlies, George Pickard and his band. 3.30 uur, dansen in Wapen van Heems kerk, tijdelijk Laat 155. 10.30, 2.30 en 4 uur in het Gemeentebosch te Heiloo, samenkomsten Ned. Chr. Gemeen schapsbond. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, Wout Polder en zijn Rambling Serenaders. straks bij het terughalen gereed lagen. Dit bespoedigt het werk. De bestelde zegels worden u dan tegen aanbieding der kwitantie thuis bezorgd. Verdere inlichtingen verstrekken gaarne de leden van het comité: G. Figee, Secretaris Armenraad; mej. N. Kaan, Dir. Openb. Leeszaal; G. W. KIoos; mevr. M. A. KuiperHeuveling; mevr. D. Palearivan Nieuwkuijk en H. de Winter. VEREENIGING VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Mei 91 patiënten en legden 1079 bezoeken af, waarvan 280 betalende bezoeken, 591 bezoe ken voor 't A.Z.A. en 208 gratis bezoeken. Er werd 1 x den dokter geassisteerd en 10 x de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 10 atiënten, legde 249 bezoeken af en heeft 4 x den dokter geassisteerd. Commissie voor de kleine tuinders. De alhier ingestelde commissie voor de kleine tuinders bestaat uit de heeren B. Meindersma, voorzitter, A..Kluft en W. Jon ker, leden, en J. Klippel, secretaris. Schooltandverzorging. Woensdagavond kwamen ouders van schoolkinderen in de school bijeen onder lei ding van het hoofd der school, den heer Stuffers. Men heeft zich aangesloten bij den Kring Heerhugowaard van de schooltand- verzorging. In de twee laagste klassen zullen de opgegeven kinderen tweemaal per jaar door een tandarts in de school behandeld worden. Nieuwe rijksveldwachter. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Juli a.s. de rijksveldwachter brig.-tit. C. v. Driel van Soestdijk overgeplaatst naar Ber gen aan Zee. Wegaanleg. Naar wij vernemen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met het in werk verschaffing aanleggen van den nieuwen weg tusschen den Nesdijk en de Zuidlaan. Allereerst zal begonnen worden met de af snijding van den Bergerweg tusschen den Nesdijk en Winderigen hoek, waarvoor de gronden bereids zijn aangekocht. Aanbesteding. De bouwkundige J. M. de Jong, alhier, heeft aanbesteed de versterking van de brug in de Dorpsstraat bij de Broeker veiling. De uitslag was als volgt: Jb. Vroegop 520; Jb. Balder 560 en W. GUtjes 647, allen te Broek op Langendijk. Het werk werd aan den laagsten inschrij ver gegund. Matige tijdelijk wellicht krachtige zuide lijke tot zuidwestelijke wind; half tot zwaar bewolkt of betrokken; wellicht eelti ge regen; des nachts iets zachter; overdag zelfde temperatuur. Koel Pinksterweer? De depressie over de Noordzee, welke gisteren over ons land, de Noordzee en het Kanaal storm bracht, is, snel opvullend, naar het noorden getrokken. De wind is daarbij afgenomen, zoodat het hedenmorgen alleen langs onze kust nog vrij krachtig woei. Aan de zuidzijde van de depressie zijn inmiddels de polaire luchtmassa's nog ver der in Duitschland doorgedrongen, zoodat aldaar de temperatuur belangrijk daalde. Ook over ons land, België en Frankrijk waren de ochtendtemperaturen iets lager dan gisteren. In oost-Duitschland, Polen en de Randstaten, blijft het nog warm. Op de scheidingslijn tusschen koude en warme lucht, welke op het oogenblik van Stettin via Berlijn naar München loopt, is het nog regen- en onweersachtig. Een onbeteeke- nende rug van hooge drukking ligt nog over de Iersche zee en Wales. Over Ierland daalt de barometer reeds weer onder invloed van de nieuwe oceaandepressie, welke lang zaam naar het oosten doordringt. Deze de pressie is nog vrij diep. Er mag echter ver wacht worden, dat zij eenigszins opvult, zoodat zij ten onzent wel weer toenemende bewolking zal brengen, doch slechts lichte regen. De temperatuur blijft echter laag. De alg-imeene vooruitzichten voor de Pinksterdagen duiden op koel weer. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen er, andere voertuigen van 21.43 uur tot 4.13 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). JunL Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 4 8.31 9.05 4.51 5.18 5 9.35 10.09 5.49 6.20 6 10.43 11.17 6.49 7.27 7 11.53 7.56 8.41 8 0.27 1.02 9.02 9.47 9 1.33 2.06 10.05 10.45 10 2.31 3.02 11.00 11.39 PREDIKBEURTEN. ZONDAG 5 JUNI 1938. (EERSTEN PINKSTERDAG). ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Klein Wassink (extra collecte). Waakt en Bidt, heden Vrijdagavond, 8 uur, evangelisatie-samenkomst vanwege den Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Kapelkerk, 10 uur, ds. Wamers; 6 uur, ds. van Dop (Heilige Doop). Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. v. d. Woude (extra collecte). Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper (extra collecte). Geref. Kerk, 10 uur (openbare belijdenis) en 5 uur, ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Touspaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond, 8 uur, dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 en 7 uur, ds. Ruys; onderwerp: „Pinksteren; geest en beest". Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdag, 8 uur, open luchtsamenkomst op de Steenenbrug; Zon dag, 10 uur, heiligingsdienst, 3.30 uur, openluchtmeeting bij den Kattenberg, 8 uur, verlossingssamenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem (kinderzang; bus rijdt). BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Bakker, van Amsterdam. BARSINGERHORN, 10 uur, ds. Enklaar. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, 10 uur, ds. van der Veen (vertoe ving). BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 10.30 uur, ds. de Leeuw. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Rasch. GROET, 10.30 uur, ds. Boeke. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Boeren- donk. HEILOO, morgen, Zaterdag, 3 uur, kin- derkerk; Zondag, 10 uur, ds. Bloem- hoff. Nederl. Herv. Evang. Vereenging, a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer K. Lebbing, van Oudeschoot.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2