VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. DE BOMAANSLAG OP KONOVALEC WERD NAUWKEURIG VOORBEREID. Hebt ge U doorgezeten op de fiets 3 WELKE ROL SPEELDE WALUCK? BARANOVSKI ZWIJGT Het enquêtevoorstel-Oss. Opheldering ie zeer gewenscht. Verkeersongelukken GEMENGD NIEUWS. OBDAM SCHOORL EGMOND BINNEN STOMPETOREN 'T VELD SCHERMERHORN Het voortgezette onderzoek inzake den bomaanslag te Rotterdam, waarover we gisteren onder „Laatste berichten" reeds een deel konden opnemen, heeft be langrijke feiten aan het licht gebracht. Sómmige zelfs van internationale betee ken is, waardoor men het beter heeft ge vonden niet alle verzamelde gegevens openbaar te maken. Wie is Waluck? Er is komen vast te staan, dat de politieke moord nauwkeurig voorbereid is, en dat Ko- r.ovalec door een aantal telefoongesprekken en telegrammen naar Rotterdam is gelokt, waar Konovalec uit den weg zou worden ge ruimd. Vast staat, dat er geen enkele Nederlan der bij het complot is betrokken geweest en dat ook geen enkele Nederlander zyn me dewerking aan dezen aanslag heeft verleend. Wie echter de telegrammen heeft verzon den en de telefoongesprekken heeft aange vraagd, is niet bekend. Het kan Waluck ge weest zijn. Maar wie is Waluck? De man, die het projectiel in elkaar heeft gezet behoeft natuurlijk niet vereenzelvigd te worden met den uitvoerder van den aan slag. Men neemt dan ook aan, dat er niet één man hier zijn medewerking aan het uit den weg ruimen van Konovalec heeft verleend, maar dat er vier of vijf personen in het spel zijn geweest. Eén van de telefoongesprekken met voor- oproep, die de agent met Konovalec heeft aangevraagd, vermeldt echter den naam Ko- novalez. Daaruit is af te leiden, dat men te doen heeft gehad met een Oost-Oekrainer. een landgenoot van Konovalec, die vermoe delijk in dienst heeft gestaan van de Gepeoe. Wel houdt men nog rekening met het feit, dat Konovalec is gedood uit per soonlijke wraakneming, want te Wccnen en Berlijn is gebleken, dat inderdead de verschillende stroomingen onder de Oekrainers in verschillende staten ge heel tegengesteld zijn geweest. Waarschijnlijk is dit echter, naar de Rotterdamsche politie mededeelde, niet. De rol van Bora. De rol van Bora (Baranovski) in deze zaak is zeer mysterieus. De man, die niets wilde zeggen en op sommige punten vast staande gegevens pertinent ontkende, werd direct beschouwd als een hoogst onbetrouw baar persoon. Later, toen hij iets heeft los gelaten, ging men hem meer vertrouwen, maar er waren tal van dingen, die toch nog eens aan de werkelijkheid moesten worden getoetst. Ook daarin is thans licht gekomen. Baranovski was namelijk allerminst de koerier van Konovalec. Dat heeft hij maar gezegd, om tegenover de politie zijn mond te kunnen houden. Hij is een zeer intelligent persoon, die economie en nog tal van andere vakken heeft gestudeerd, nadat hij het gym nasium had doorloopen. Baranovski is dan ook zeker van veel meer dingen uit de Oekrainische bewe ging op de hoogte, dan hij hier wel toe geeft. Hij zwijgt echter eenvoudig, om dat hij bang is, dat hij de volgende man uit de partij is, die door de tegenstan ders uit den weg zal worden geruimd. In eigen kringen staat Baranovski bekend, als een man, die goed zijn mond kan hou den en die zelfs met eigen partij genooten nimmer spreekt over zijn gestes en de onder zoeken die hen waren opgedragen. Voor zoover Bora iets zegt, komen zijn verklaringen wel met waarheid overeen. Het is echter zeer begrijpelijk, dat hij niet heeft willen spreken, om bovengemelde redenen. Toen mevrouw Konovalec dan ook iets verteld had over de pakjes, die haar man telkens ontving van Waluck,' heeft hij zijn ernstig misnoegen over dit feit te kennen ge geven. Baranovski was van oordeel .lat zulks nooit had worden mogen medegedeeld. Even min als het feit, dat Konovalec steeds hier heen is gekomen om geld. Konovalecs werkwijze. De werkwijze van Konovalec is gebleken zfier ingewikkeld te zijn geweest. Hij had in alle landen agenten, die elkaar wel opper vlakkig by schuilnamen kenden, maar die van elkanders werk en opdrachten volkomen in het duister tastten. Een agent uit Oosten rijk wist dus niet alleen op geen stukken r.e, wat de opdracht van een agent in Frank rijk was, maar bovendien waren beiden, wanneer zij nog eens met elkaar in aanra king kwamen verplicht, tegenover elkaar de striktste geheimhouding in acht te nemen. Zoo wist eigenlijk alleen het centrale punt: Konovalec, van allen, wat er te doen was. Het is daarom begrijpelijk, dat Boranowski niet precies op de hoogte was van de werk zaamheden van den verdachten Waluck. Deze Waluck zou nu een Russisch agent voor Konovalec geweest zijn, die in stilte naar de Sovjets was overgeloopen. In ieder geval moet Konovalec, ondanks de waarschuwingen van Baranovski en van zijn echtgenoote, dezen Waluck hebben ver trouwd. Het complot is zeer geraffineerd in elkaar gezet en ook het pakketje, dat de helsche machjne heeft bevat, was nog naar Oekrai nische trant opgemaakt. Men heeft namelijk nog een stukje karton teruggevonden, waar op een embleem in verschillende kleuren stond. Dit is naar het onderzoek in het bui tenland thans heeft uitgewezen, een typi sche uiting van Oekrainische volkskunst. Het moet zijn aangebracht geweest op de emballage of op de doos zelf, die het voor Konovalec zoo noodlottige machinerietje be vatte. Ook is gebleken, dat de bom of wat het dan ook geweest mag zijn, in geen gevaJ iiei in Nederland is vervaardigd, wel is de machinerie zeer waarschijnlijk hier in elkaar gezet. y He ontmoetingen hier in Rotterdam z'jn zeker meer voorgekomen dan alleen op den dag, dat Konovalec om het leven is gekomen. Konovalec zou hier te Rot terdam een bespreking hebben met twee zijner agenten, van wie er een Bara novski was. De ander was eveneens een Oost-Oekrainer, die de belangen in de Sovjet-Unie waarnam. Of deze man nu Waluck is geweést, blijft een open vraag. Hieromtrent zal echter wel nooit klaar heid komen, omdat Konovalec met al zijn agenten in den regel slechts heel korte be sprekingen had, zoodat niemand eigenlijk met zekerheid kan zeggen, met wie hij re laties onderhield. Meestal kwam Konovalec nooit met meer dan één agent tegelijkertijd tezamen. De besprekingen waren van zeer korten duur. Er werden slechts enkele woorden ge wisseld, instructies gegeven en eventueele pakketjes of schriftelijke bewijzen overhan digd. De noodlottige ontmoeting. Precies hetzelfde is thans in „Atlan- ta" gebeurd. De man heeft er dus weer op vertrouwd, dat de bespreking maar luttele minuten zou duren en hij kon hem dus rustig het gevaarlijke pakje overhandigen, zoodat hij ruimschoots den tijd had om zich in veiligheid te stellen. In Februari van dit jaar heeft in elk geval zeker een samenkomst met Waluck te Rot terdam plaats gehad, maar of dit dezelfde man is, die hem den bom heeft overhan digd, staat niet vast. Evenmin als de iden titeit van den man, die Konovalec met de herhaalde telefoongesprekken tusschen Rot terdam eenerzijds en Berlijn en Weenen an derzijds naar hier heeft gelokt. Al krijgt de politie dus nog eens den man, die Waluck heet te zijn, in handen, dan zal het nog een heele toer zijn om de draden uiteen te ha len en vast te stellen, welk aandeel deze Waluck in het complot heeft gehad. Er is geen kwestie van politieke kleurbe- kentenis. Het onderzoek heeft tenslotte in de richting van de Gepeoe geleid en dat heeft met de politiek op zichzelf niets te ma ken. Aanvankelijk was men immers heele- maal niet van meening, dat men hier te doen had met een politieken moord. Men ver moedde met een Duitscher (Novae) te doen te hebben en de eerste verschijnselen leid den tot de conclusie, dat het slachtoffer zelf de explosieve stof had vervoerd, zulks in op dracht van den een of ander. Er is in den be ginne rekening gehouden met het feit, dat dit explosief bestemd was voor Spanje en dat de Duitsche tusschenpersoon het slacht offer was geworden van de stof, die tijdens het vervoer ontijdig was geëxplodeerd. Dat de zaak plotseling een keer naar an dere zijde nam, was voor de politie zelf een groote verrassing. Hiermede is dan voor zoo ver er nog iets te onderzoeken viel, voor de Rotterdamsche politie het slot gekomen van een zaak, die eenig in Nederland is geweest. Enkele kleine details zullen nog op hun juist heid worden getoetst, maar met het buiten- landsch onderzoek is dan tenslotte een streep gezet onder de geheimzinnige ontploffing op den Coolsingel. Verschenen is het voorloopige verslag der Tweede Kamer omtrent het voor stel van mr. Wendelaar tot het houden van een enquête inzake de bekende Ossche kwestie. Verscheidene leden meenden, dat mr. Wendelaar niet voldoende heeft gemoti veerd, waarom ter verkrijging van de ge- wenschte inlichtingen een parlementaire enquête zou moeten plaats hebben. Inlichtingen had de Kamer door het stel len van vragen of een nieuwe interpellatie kunnen verkrijgen. Het liefst zouden zij een spoedige intrek king van het voorstel zien. Zij achtten het noodzakelijk, en ook vóór de regeering van belang, dat volledige nadere ophelderingen worden verschaft. Nadere opheldering niet noodig? Verscheidene andere leden achtten eveneens een enquête allerminst een doelmatig middel, om, zoo noodig, meer licht in de zaak Oss te ontsteken. In de tweede plaats meenen zij, flat geenszins vaststaat, dat aan nadere op heldering behoefte bestaat. Volgens deze leden bevat de Memorie van Toelichting geen enkel nieuw punt, dat grond voor een nader onderhoek zou kunnen opleveren. In die memorie wordt niéts nieuws me degedeeld over de ernstige fouten der bri gade van de marechaussee ten aanzien van twee geèstelijken, een zaak, die voor een deel der publieke opinie toch wel het hoofd punt is gèweest. Op dit oogenblik is een nader onderzoek overbodig. Critiek eischt wél een onderzoek. Verscheidene andere leden zeiden, dat na de interpellatie-Drop veel critiek loskwam, ook in kringen van ons volk, waar anti-papisme en zucht naar sen satie geen rol spelen. Deze critiek mag niet zonder meer voorbijgegaan wor den. Zy eischt een nader onderzoek. Het denkbeeld eener niéuwe interpellatie kwam déze leden niet byzonder gelukkig voor. Zulk een interpellatie zal niet op be vredigende wyze het gewenschte liebt kun nen verschaffen. Zij zou lijden aan hetzelf de bezwaar als de reeds gehouden interpel latie, dat zonder schriftelijke voorbereiding bij een dergelijke materie mondelinge ant woorden op gestelde vragen niet aanstonds voldoende kunnen worden beoordeeld. Het voorstel zelf en de daarop gegeven toelichting noemden deze leden weinig ge slaagd. De omschrijving van de aan de enquête-commissie te verleenen opdracht is te beperkt gehouden. Zoo zal ook het be leid van den burgemeester van Oss een voorwerp van onderzoek dienen uit te ma ken. Maakten deze bezwaren het aan deze leden niet gemakkelijk, zich daarvóór te verklaren, in het algemeen bestond bij hen tegen het houden van een enquête inzake Oss geen bezwaar. Deze leden wenschten zich hun eindoordeel over het voorstel voor te behouden. Eenige leden (de N.S.B.) wezen het voor stel zonder meer af, omdat zy in een onder zoek, in te stellen door een politiek lichaam, niet het minste vertrouwen hadden en om dat met een enquête veel te veel tijd ge moeid zou zijn. WIERINGERMEER EN WERKLOOSHEIDSBESLUIT. Het Tweede Kamerlid Hilgenga (s.d.a.p.) heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is den minister bekend, dat het be stuur van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" (in feite de raad van de gemeente Wieringermeer) besloten heeft niet toe te treden tot de regeling voor het verleenen van subsidiën aan werk- loozenkassen, vervat in het werkloos heidsbesluit 1917, waardoor de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders in die gemeente slechts aanspraak maken op de halve reglementaire uitkeeringen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat voormeld besluit van het bestuur van de Wieringermeer, ook al zit bij dat bestuur de bedoeling voor op de werkloozenkas-uitkee- ringen een toeslag van 100 pCt. te verleenen, onjuist moet worden genoemd? 3. Is de minister bereid zijn invloed aan te wenden, teneinde alsnog aansluiting van het openbare lichaam „de Wieringermeer" bij de regeling bedoeld onder vraag 1, te be reiken? ONGELUK OP DEN MUIDERSTRAATWEG Spoorwegarbeider ernstig gewond. Op den Muiderstraatweg te Diemen is gisteravond een 48-jarige spoorwegarbeider uit Amsterdam-Oost door een auto gegrepen en ernstig gewond. De man, die met zijn zoontje aan het fietsen was, kwam uit de richting van het Gooi en stak tegenover de Sniep den straatweg over om het rijwielpad, dat daar verder langs de vaart loopt, te be reiken. Een naderende personenauto min derde vaart om het tweetal gelegenheid ;e geven de overzijde van den weg te bereiken. Een achteroprijdende tweede auto, bestuurd door een Diemenschen meubelfabrikant, pas seerde den voorsten wagen echter met groote snelheid en greep den spoorwegarbeider, die een leelyke buiteling maakte. De man werd omhoog geslingerd en smakte met fiets en al op het rijwielpad, waar hy bewusteloos bleef liggen. Na door een Diemenschen me dicus te zijn verbonden, is hij daarna naar het Binnengasthuis te Amsterdam overge bracht. Hij had verschillende verwondingen en een hersenschudding bekomen. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd door de marechaussee in beslag genomen. DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Wielrijder werd gewond. Gistermiddag is op den hoek van de Meeu wenlaan en de Staalstraat te Amsterdam een autobus met een wielrijder in botsing geko men. De autobus moest in de bocht uitwijken voor een tegenligger. Door de gladheid van den weg slipte de wagen en raakte daarbij een passeerenden wielrijder, die tusschen het trottoir en een achterwiel van de bus be kneld raakte en vervolgens tegen een boom werd gedrukt, waarbij hij een bovenbeen brak. Na de botsing met den wielrijder ramde de bus nog eèn lichtmast. HET ONGELUK TE ZEVENHUIZEN. Nadere bijzonderheden. Nader is gebleken, dat de slachtoffers van het ongeluk op den onbewaaktea overweg te Zevenhuizen (Z.H.) zrn de 23-jarige J. C. van Vegten en de 44- jarige J. de Jong, beiden uit Gouda. Eerstgenoemde had een opdracht van de steenhouwerij G. Polet en Zn. te Gouda om grafsteenen naar Zevenhuizen te brengen. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet na te gaan. De vrachtauto kwam uit Zeven huizen en was op weg naar Gouda. De be stuurder, van Vegten, heeft blijkbaar den uit de richting den Haag met een vaart van 120 K.M. aansnellenden trein niet opgemerkt. Toen de auto op het eerste spoor was gekomen werd hij door den trein gegre pen. De schok was zoo hevig, dat de Uw huid of voeten stukgeloopen? Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos fiO en 30 t voorwielen van de vrachtauto werden afgeslagen en op den voorbijrijdenden trein werden vastgeklemd. Een der inzittenden moet daarbij uit de cabine zijn geslagen, terwijl de ander met de overblijfselen van den verbrij zelden wagen naast den spoorweg werd gesmeten en daaronder terecht kwam. De motor lag op grooten afstand in het veld. Van de baanwachterswoning werden de ruiten verbrijzeld. De lijken der beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het Iterson-ziekenhuis te Gouda overgebracht. Van de slachtoffers was de vrachtrijder ongehuwd. De heer J. de Jong had geen kinderen. De trein, waarmede het ongeluk gebeurde, reed na de aanrijding nog onge veer 600 meter door en werd ernstig bescha digd. Door een ledig treinstel is hij naar Gouda getrokken. Boterprijs Kopenhagen. - De officiëele Deensche boternoteering bedroeg heden 218 kronen of 87 cent per K.G. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 80 cent per K.G. Weesinrichting Neerbosch 75 jaar. - Vandaag heeft de bekende weesinrichting Neerbosch in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en van het volledig bestuur der iveesinrichting haar 75-jarig jubileum ge vierd. Doodelijke val van een trap. - Gister nacht omstreeks half twee is de 85-jarige alleen wonende heer J. L. Kamphuis, wonen de in de Koepelstraat 38 te Rotterdam, van de trap gevallen en op het overloopje van de eerste verdieping terecht gekomen. De bewoners van deze verdieping hoorden ten luiden slag en vonden den heer K. be wegingloos liggen. Een dokter kon slechts den dóód constateéren. De boterheffing. - Het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de crisis-zuivelbeschikking 1935, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 9 Juni tot 16 Juni vastgesteld op 50 cent per K.G. Nederlandsch crediet aan de Belgische regeering. - Naar wij vernemen, heeft een Nederlandsch bankierssyndicaat onder lei ding van de heeren Mendelssohn en Co. Am sterdam en de Nederlandsche Handelmaat schappij N.V. aan de Belgische regeering een crediet verstrekt van f 35.000.000. Het crediet wordt verleend in den vorm van driemaandswissels, welke ter keuze der Belgische regeering driemaal achtereenvol gens geheel of gedeeltelijk met drie maan den kunnen worden verlengd. Ouden van dagen te Soestdijk. - Gister middag hebben ouden van dagen uit Hilver sum, die in 50 auto's en 7 autobussen naar Soestdijk waren gekomen, voor prinses Juliana en prins Bernhard gedefileerd. De lange stoet van auto's reed langs het bordes, waar het prinselijk paar zich bevond, de prinses met haar dochtertje op den arm. Twee van hen hebben hen bloemen aange boden. tytouütciaal Ttieuuxs Waterleiding lek. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er een flink lek ontstaan in de waterlei ding nabij het woonhuis van den heer Wijnker. 's Morgens is het personeel van het waterleidingbedrijf met de herstellings werkzaamheden begonnen, waarbij het rij- verkeer door de Kaag werd afgezet. Naar verluidt schijnt men bij de blusschings- werkzaamheden van de brand te Hensbroek in den vroegen ochtend van Woensdag met behulp van een slang op de waterleiding ten gevolge van deze lekkage met vermin derden druk te kampen hebben gehad. Vergadering van de Vereenigde Harger en Pettemerpolder. Woensdagavond vond in het café van den heer Huiberts te Groet de vergadering plaats van de stemgerechtigde ingelanden van den vereenigden Harder en Pettemer polder onder leiding van den heer A. van Lienen Sr. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Hierna werd in behandeling genomen de rekening over het jaar 1937, welke in uit gaaf 2411.51 bedroeg, de ontvangsten wa ren 2523.53%. Het batig saldo bedroeg 112.02%. De polderlasten hadden over 1937 per H. A. 4 bedragen. De rekening werd op advies van de com missie door de vergadering goedgekeurd. De begrooting voor 1938 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 1928.30%. Besloten werd de polder- lasten te verhoogen met 0.50 per H. A. en te brengen op 4.50. Het bestuur werd gemachtigd tot het doen verrichten van werken boven een bedrag van 100. Voorts werd het bestuur ge machtigd tot het aangaan van een kasgeld- leening ten bedrage van 500. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Da- lenberg of het nog mogelijk was, grint te koopen van den polder. De voorzitter antwoordde, dat destijds was besloten dit niet meer te doen, doch zegde toe deze aangelegenheid ter sprake te zullen brengen in de bestuursvergadering van de Oningepolderde landen. Vaste lasten. Ook voor deze gemeente is een commis sie gevormd in zake het vraagstuk der vaste lasten. Deze bestaat uit de heeren: S. Hop man, voorzitter, C. A. Schotvanger, secreta ris, N. Koning, C. Orij en W. Wittebrood. Aanbesteding. De nieuwe aanbesteding van de her stellingswerken aan een gemeentewoning hebben een bevredigend verloop gehad, zoodat gunning nu heeft plaats gehad. De laagste inschrijvers waren: timmerwerk, J. Apeldoorn, 455; metselwerk, G. Tervoort 396; schilderwerk, J Hoogland, 740. Polderverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing van hoofdingeland van de Schermeer zijn bij enkele candidaatstelling gekozen de heeren W. J. Koning, D. de Boer Pz. en C. Laan. Boerinnenbond. Het uitstapje van de Boerinnenbondleden stond Woensdag geheel in het teeken van ontspanning. Men trok het Gooi in, vertoefde eenige uurtjes te Valkeveen, waar men ging varen en baden, daarop naar het bosch van Bredius. Des namiddags werd Tuschinski te Amsterdam met een bezoek vereerd, en na den inwendigen mensch versterkt te hebben, trok men, even blij als men den tocht begonnen was, weer huiswaarts. Pinksterfeesten. De Pinksterfeesten zyn te 't Veld zeer goed verloopen. Het begon op den 2den Pinksterdag, waar 's middags een tweetal voetbalwedstrijden werden gehouden, welke zich kenmerkten door mooi en boeiend spel, terwijl zoowel 's middags als 's avonds de hoogdraadkunstenaar Pilon zyn gewaagde toeren in de lucht heeft vertoond. Op dien dag hebben 2000 a 3000 personen het feest terrein bezocht. In de zaal van den heer Brouwer, zoomede in de groote danstent was het ook zeer druk en onder leiding van de prima band van Stevens van Pur- merend werd gedanst. De gramofoonver- sterker van den heer Schuit uit Enkhuizen deed goede diensten op het terrein. Op den 3en Pinksterdag vond 's middags een ballon- wedstrijd plaats voor kinderen, terwijl tevens een fietswedstrijd werd gehouden. Ook werden versnaperingen rondgedeeld. Des avonds had een zeer geslaagde vete- ranenvoetbalwedstrijd plaats, welke een zeer geanimeerd verloop had. Hierna werd tot laat in den nacht gedanst. Steun aan kleine tuinders. Van de 20 aanvragen om steun werden ingewilligd 18 verzoeken, waarvan werden geplaatst in groep A 6, in groep B 11 en in groep C 1. Witte Kruisvergadering. In de vergadering van het Witte Kruis is besloten de drie aftredende hoofdbe stuursleden, de heeren B. Meindersma en Overhof en mevrouw TeekensKunst, we derom candidaat te stellen. De bezichtiging van Heideheuvel, Groene Kruis te Utrecht en Vechtoever is bepaald op Woensdag 3 Aug. Aan deze reis nemen 38 leden van het Witte Kruis deel. Besloten werd tot aan koop van een ruimborst-ligstoel en van een trombozenbankje, alsmede van 10 wind- kussens. 337. Heel beleefd vroeg het kereltje aan den man of hy en zijn vriendjes by de karavaan mochten aansluiten. De man bleek niet onvriendelijk doch begreep hem niet, waarop Peter hem door gebaren van zijn wensch kennis gaf. 338. Toen begreep de man hem en na even met zijn medereizigers te hebben beraadslaagd, voelde Peter zich opgetild en boven op de rug van het dier ge plaatst, waar hij thans met zijn beide vriendjes vergenoegd rondkeek.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7