ROOK TRJUMPH 1 CENT VIRGINIA Agenda UW SMAAK TRIOMFEERT UW BEURS PROFITEERT! LAATSTE BERICHTEN. DE VRIES Verkeersongelukken Karimata ligt als een meeuw op het water Vliegongeluk in Amerika eischt 9 dooden. Blikseminslag de oorzaak? Nieuws in 't kort. 2 EERSTE BLAD. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING. Op art. 3 van het wetsontwerp in zake de electriciteitsvoorziening heeft de heer Sweens een amendement ingediend, waarbij hij bij de volgende toelichting geeft. Het wetsontwerp laat de positie der stroomdistributiebedrijven ongeregeld. Zulks is met het oog op de groote daarbij betrok ken belangen ongewenscht. De voorsteller acht het in verband hiermede noodzakelijk, dat de wet uitdrukkelijk bepaalt, dat de con cessionarissen verplicht zijn om ook aan de gemeenten, die thans een distributiebedrijf exploiteeren, electrische energie te leveren ten behoeve der distributie. Voorts heeft de heer Bachg eenige amen dementen ingediend van de volgende strek king. De eenige rechtsweg, die het ontwerp van wet voor den contribuabele kent ook ten aanzien van de bijzondere regelingen is, bezwaar te maken bij den inspecteur tegen een aanslag, met mogelijkheid van beroep op de tariefcommissie. De aanslag echter draagt het karakter van een navorderingsaanslag, met mogelijkheid van verhooging tot het tienvoud. Over de verhooging oordeelt de tarief commissie niet Zij kan alleen door of van wege den minister worden verlaagd of ver nietigd. Het schijnt redelijk, de mogelijkheid van verhooging tot het vijfvoudige te beperken en den contribuabele ook ten aanzien van de verhooging beroep toe te kennen op de tus- schen inspecteur en minister gelegen ambte lijke instantie. PRIJSVRAAG VOOR OORSPRONKELIJK GRONINGSCH TOONEELSTUK. De jury voor de prijsvraag, uitgeschreven door de vereeniging Groningen voor een oorspronkelijk tooneelstuk in. het Gro- ningsch heeft thans uitspraak gedaan. De eerste prijs werd niet toegekend. De tweede prijs kwam aan het stuk „Het zeu- vende gebod" onder het motto: „Waar het hart hongert, daar sterft de lach", en de derde prijs aan „Wiek van Wiekshorn" on der het motto: „Stulporum Infinitus Est Numerus". Een eervolle vermelding werd verleend aan ,,'t Spouk" onder het motto: „Mien Groninger toal enz." Leden van de jury waren K ter Laan, voorzitter, mevr. H. M. Riddering-Scheeres en prof. R. Casimir. OMZETBELASTINGWET. De heer Groen heeft op het wetsontwerp tot herziening van de omzetbelastingwet een amendement ingediend, hetwelk beoogt het fruit van omzetbelasting vrij te stellen, eenerzijds omdat dit product gerekend kan worden tot de eerste levensbehoeften te be- hooren en anderzijds, omdat door de wijze van verkoop de belasting practisch komt te drukken op de producenten, die voor het grootste deel tot den zoo zwaar noodlijden den tuindersstand behooren. TWEE VRACHTAUTO'S OP ELKAAR INGEREDEN. Geen voorrang verleend! Gisteren zijn op het gevaarlijke kruispunt RijksstraatwegProvinciale weg in de ge meente Veldhuizen (Utr.) twee vracht auto's met elkaar in botsing gekomen. Een zware zeventien ton wegende Diesel truck met oplegger van de firma Paul Kaiser uit Rotterdam reed op den Rijks straatweg, welke een voorrangsweg is, in de richting, terwijl op den Provincialen weg een zware truck met oplegger van de firma de Pater uit Gouda naderde, die eveneens in de richting Utrecht reed. De wagen van de firma de Pater, die voorrang had moeten verleenen, reed tegen het voorwiel van den anderen wagen, tengevolge waarvan de chauffeur hiervan de macht over het stuur verloor en met volle vaart tegen den voor gevel van café Huigen opreed. De gevel werd geheel vernield, terwijl 'een binnen muur totaal ontzet werd. De wagen van de fa. de Pater werd mee gesleurd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materieele schade aan het café wordt geschat op ongeveer acht honderd gulden. De wagen van de firma Kaiser werd voor een groot deel vernield. 80-JARIGE VROUW OVERREDEN. Op slag gedood. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg ZwolleElburg, onder Oostendorp, ge meente Doornspijk (Geld.), de tachtigjarige vrouw W. Leuvink, die weifelde bij 't over steken van den weg door een melkauto uit de provincie Utrecht aangereden en op slag gedood. JONGETJE DOOD GEREDEN. Te Wapserveen. Gistermiddag is het zevenjarig zoontje van den landbouwer K. Pijper uit Wapser veen (Drente) bij het oversteken van den weg door een vrachtauto van den bierhan delaar Van Son uit Steenwijk overreden en zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddel lijk intrad. DOODELIJK ONGEVAL TE NOORDWIJK. Uit vrachtauto gevallen. Een gezelschap van drie studenten en een dame, die gisteravond een bezoek aan Noordwijk hadden gebracht, vertrokken per vrachtauto weer naar hun woonplaats. In de cabine hadden twee studenten met de dame plaats genomen, terwijl de derde student, de 23-jarige H van Everdingen, in den laadbak zat. Door onbekende oorzaak is deze onderweg, ter hoogte van de Beek- lijn, uit den laadbak geslagen. Hij kwam op den weg terecht, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Men heeft hem naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden vervoerd, waar bij aankomst bleek hU reeds te zijn overleden. Alkmaar, Zaterdag. BRAND IN EEN AUTOBUS. De bus, welke te Schermerhorn om 20.05 uit Amsterdam aankomt en naar Alkmaar vertrekt, geraakte hier in de dorpsstraat in brand. Groote rookwolken sloegen uit de bus; de passagiers wisten er in allerijl uit te komen. De chauffeur beproefde met een brandbluschapparaat den brand te blus- schen, waarin hij evenwel niet slaagde. De garagehouder Wester was spoedig ter plaatse en slaagde hierin beter. De passagiers wer den later met een telefonisch uit Alkmaar ontboden bus vervoerd. JUBILEUM P. T. T. Op 16 Juni a.s. hopen de heeren P. Vol kers, kantoorknecht en H. de Vries, schrij ver ten postkantore te Alkmaar, den dag te herdenken dat zij beiden vóór 25 jaar bij het Staatsbedrijf P. T. T. in dienst traden. BEGIN VAN BRAND. In een rijwielbergplaats nabij de r.k. kerk aan het Verdronkenoord ontstond gisteren een begin van brand. Door omwonenden werd het vuur met een paar emmers water gebluscht. De schade is zeer gering. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 12 Juni is de apotheek van mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. INBRAAK TE STOLPERVLOTBRUG. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben ongewenschte bezoekers zich toegang verschaft tot het café van mevr. wed. D. Bakker te Stolpenvlotbrug. De indringers zijn door een raampje, dat zij met een beitel hebben geforceerd, via de balzaal het per ceel binnengekomen. De buit bestond uit ongeveer 10 aan con tanten, drie kistjes sigaren en een flesch „Voorburg". Een motorrijder, die in dien nacht pas seerde had wel een paar personen voor het perceel zien staan, die den indruk maakten dat zij zich schuil hielden, doch overigens tast men omtrent de(n) dader(s) tot heden volkomen in het duister. Door de politie werd een onderzoek inge steld. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft gister aanbesteed het uitbreiden van de oever verdediging op den kop van den Stuifdijk op den Hors op Texel. De laagste inschrijver voor uitvoering a was de heer O. Bosker te Wieringen met 83000 en voor b dezelfde met 78400. De N.V. E. Daalder had voor a inge schreven met 82000; deze inschrijving werd ongeldig verklaard. (Verbeterd bericht.) ZOMER-POSTZEGELS. Het comité voor den verkoop van zomer- postzegels verzoekt ons opname van het vol gende: De snelle post vervoert, door dagen en [door nachten, Uw wensch, Uw wil, Uw hoop, Uw [levende gedachten, en al wat wenscht en wil en hoopt en [denkend •«'raagt drijft op de post, die 't snel naar zijn [bestemming draagt, bezegeld en bestempeld in dit oud [verbond, reist de gedachte uit, de wijde wereld [rond. In 't milde jaargetij komt men Uw offer [vragen, om 't mèt Uw levend woord de [wereld in te dragen als derde in 't verbond: Doel Dienst [Barmhartigheid. Steunt ziekenzorg en kunst, heelt kwalen [van den tijd, en laat de beeltenis van wie den weg ons [wijzen, als beeld van Holland's geest, mèt uwe [brieven reizen. MELIS STOKE. Koöptdaarom zomerpostzegels! op Maandag en Vrijdag v.m. van 1012 uur verkrijgbaar aan de stand in het Postkan toor; verder bij het Comité, adres Centraal Bureau voor Maatschappelijk Werk (Armen raad) Langestraat 87, iDNGECOBBIOZZMM. West-Terschelling, 10 Juni. Op de Brandaris is het goed in de hut van den wachter. Voor vijftien cent heeft men het voorrecht 235 treden te mogen beklimmen met slechts een simpel touw als noodhulp. TweehonderdvijfendertigMaar het loont de moeite op dezen winde- rigen koud-blauwen ochtend. Vlagen gieren om het huisje. Een enkele meeuw drijft krijschend langs, traag klappend met de vleugels. Terschel ling in al de schoonheid van het eiland, de uitgestrekte stranden, de duinen en bosschen en groene weide- landjes, ligt daar, en in de verte de Karimata temidden van witkruivende golven. De wind is West-Zuidwest. De windkracht vijf tot zes. Gespannen volgt men alles wat zich om en op den molen afspeelt. „Ze ligt als een meeuw op het water", zoo zegt de vuurtorenwachter, die thans zijn Brandaristoer maakt. Het valt hem blijkbaar mee, zooals de molen zich houdt onder deze ongunstige omstandigheden. Immers, bij Oosten tot Noordoosten wind spreekt men pas van Lutineweer en thans blaast een harde West-Zuidwester de gol ven de Wester Gronden op. De begelei dende booten rijden op hun ankers. De „Stortemelk" is op weg naar de haven: het dagelijks om de acht uur zich voordoend verschijnsel om de nieuwe werkploeg af te halen. Het heeft geen zin „Het heeft geen zin meer te graven", zoo zegt de heer Dros, die al jarenlang figuurlijk het hoofd gestooten heeft op het wrak. „Alles is al weggehaald. Van het wrak is niets meer over. In al den tijd, dat ik er op bezig ben geweest, hebben wy alles gevonden wat er maar gevonden kon worden, al is dat dan geen goud. Er be staat geen Lutine meer. Wél het goud, maar dat is zoo diep weggezakt, dat er geen vinden meer aan is. Af en toe is er eens een muntje naar boven gekomen, maar dat was naar mijne meening alleen wat de menschen zoo los in d'r zak had den. De groote schat zat béhoorlijk bij elkaar en dat is een enorm gewicht, dat makkelijk wegzakt in dit zand. Wel heb ben wij binten, kanonnen, kogels, ja zelfs schedels en beenderen opgehaald. Met zui gers en andere moderne apparaten is er op de Lutine gewerkt. Niets heeft gehol pen en ik geloof, dat dit ook niet zal helpen". Feller blaast de wind. De „Stortemelk" is in de geul gekomen en deint naar de haven, weglenzend voor de golven. De „Terschellingen" komt bij de haven. De kapitein kan Karimatanieuws hebben. „Komt de molen terug?" „Mogelijk", zegt de kapitein kort. Het zal tijd worden, denkt het eiland. De Karimata moet bag geren en weer terugkomen voor slecht weer. Dan weer uitgaan en weer terug varen. Slecht weer moet af en toe het eiland helpen, in het bezit te blijven van het Lutine-mysterie. Tot dusverre loopt alles goed en trot seert de Karimata het weer. Eén proef heeft zij doorstaan. Rijst de vraag, of men het een krachtproef kan noemen. Ter schelling is ook van meening, dat de mo len nog niet voldoende heeft proef ge draaid. Men mopelt reeds, dat sommige deelen van de machine zich nog niet in orde bevinden. Men spreekt ervan, dat sommige onderdeelen aanloopen en niet geheel passend zijn. Moeilijk is het de waarheid van deze berichten te contro leeren. Maar een feit is het, dat de molen toch nog draait. Ook hier zal de tijd lee- ren, wie van beide partijen gelijk heeft. En gerust kan men van partijen spreken tot het oogenblik, dat de molen onver richter zake naar het eiland terugkeert Dan zal Terschelling rijp zijn, hem met open armen te ontvangen. Dan zal de onvindbare Lutine-schat ge prolongeerd zijn. Na urenlang niets dan zand en schelpen omhoog gebracht te hebben, deed de Ka rimata Vrijdagmiddag een betere vangst. Uit een der bakken kwam 'n kanonskogel te voorschijn, kennelijk afkomstig van de gezonken Lutine. Thans is dus een begin gemaakt met het daadwerkelijke bagger- werk aan het wrak van het goudschip. Ook is in den loop van den middag een groot aantal roodkoperen spijkers met het bekende hanepootmerk van de Lutine omhoog gebracht. HANDELSSCHEPEN GEBOMBARDEERD. Critiek der Britsche pers. De bombardementen op handelsschepen in Spanje blijven de Britsche pers bezig houden. De belangstelling is thans voorna melijk gericht op de deskundigen, die gis teren bijeen zijn gekomen om maatregelen te bestudeeren. De Times onderscheidt drie soorten van schepen, welke handel drijven op Spanje. Ten eerste: De schepen van oude maat schappijen, welke in Spanje goed staan aangeschreven. Deze schepen ondervinden weinig last. Ten tweede: De schepen van jongere maatschappijen, welke zijn opgericht in de hoop op goede winsten. Deze schepen drij ven wettige handel en «hebben recht op be scherming. Ten derde: De schepen van maatschap pijen met Britsche kapitaal hoewel de be manning in meerderheid niet Engelsch is. Fransche pers eveneens critisch. De Fransche pers betreurt eenstemmig Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermaker, Loudelsweg te Bergen, werken van Leo Gestel; dagelijks behalve Zondags, van 104 uur. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De nachtsleutel (rom.-sens.); hoofdrol len Boris Karloff, Jean Rogers e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Paljas (opera); hoofdrollen Richard Tauber, Steffi Duna en Diana Napier. Toegang boven 14 jaar. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer M'n man is detective (blijspel); hoofdrollen William Powell, Myrna Loy en de hond Asta. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 12 Juni. Kermis te SchoorI; half 2 draverijen, dan sen bij Nic Schuyt. Maandag 13 Juni. Kermis SchoorI, dansen bij Schuyt. de bombardementen op Fransche- en Brit sche schepen in Spanje. Zelfs de rechtsche pers, welke Franco gunstig gezind is, kan niet nalaten een ernstige waarschuwing tot hem te richten. In de „Jour" vraagt Bailby of de regee ring van Salamanca zich er geen rekenschap van geeft, dat hij door dit optreden ernstige schade lijdt. In hetzelfde blad wordt een telegram uit Londen gepubliceerd, waarin krachtige maatregelen van zelfverdediging worden voorspeld. Boussard schrijft in de „Petit Journal" dat de autoriteiten van Burgos, wanneer zij tenminste meester zijn over hun lucht macht, ernstige fouten maken. Dormesson schrijft in de Figaro, dat men in Frankrijk van meening is, dat de. Ita- liaansche en Duitsche inmenging in Spanje meer gericht is tegen Frankrijk, dan ten gunste van de rechtschen. Het is mogelijk, dat men overdrijft, doch zelfs zij, die de Fransche politiek ten aanzien van Spanje veroordeelen, keuren dit optreden niet goed. In de „Populaire" schrijft Levy, dat de totalitaire staten Frankrijk willen intimi- dereen en zoo spoedig mogelijk een inter nationale controle langs de grens in de Pyreneeën willen verkrijgen. Schrijver hoopt, dat minister-president Daladier weerstand zal bieden aan deze chantage. Een groot vliegtuig is tijdens den storm op een in de buurt van Delavan in Illinois (V.S.) gelegen farm veronge lukt. v Er zijn negen personen om het leven gekomen. Men weet nog niet, welk toestel het is. De lijken der inzittenden zijn evenwel bij het wrak van het vliegtuig aange troffen. Een vrouw, die het ongeluk heeft zien ge beuren, verklaarde een bliksemstraal te heb ben gezien en een geweldigen slag te hebben gehoord. Zij hoorde even later een ontplof fing en zag wrakstukken in de lucht slinge ren. De hemel werd door vlammen verlicht. Een nader telegram meldt, dat het hoogst waarschijnlijk is, dat de vernielde machine een legervliegtuig (bommenwerper) is, wel ke van Rantoul (Illinois) in den ochtend ge start was met negen man aan boord, en van welk vliegtuig men niets meer gehoord had. De negen slachtoffers droegen allen uni form. NIEUW INCIDENT IN TSJECHO-SLOWAKIJE. „Freiheitskampf" te Dresden zegt dat gis teravond in Leipa (Bohemen) een func tionaris vande Sudeten-Duitsche partij toen hij convocaties voor een vergadering rond bracht door een communist zou zijn aange vallen. Toen beiden slaags waren, kwam een Tsjech den communist te hulp, aldus dit Duitsch blad, en sloeg den Sudeten-Duit- schers met een landbouwwerktuig. De man moest ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. VERHOOGING MONOPOLIEHEFFING OP AARDAPPELEN UITGESTELD. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de minister van economische zaken op grond van de huidige aardappelpositie heeft be sloten, de verhooging van de monopolie heffing op den invoer van aardappelen eerst te doen ingaan op 20 Juni 1938. Boerenwagen door locomotief gegrepen. - Een boerenwagen, waarin zich een man met zijn acht kinderen bevonden, werd op een onbewaakten overweg op het traject Neutra—Topoltsjani (Slowakije) door een locomotief gegrepen. De man en twee kin deren werden op slag gedood, de zes an dere kinderen werden ernstig gewond. Voor het leven van drie hunner vreest men het ergste. Zwakke tot matige veranderlijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; iets warmer. Iets wanner. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Atlantischen oceaan breidde zich over de Britsche eilanden uit, doch nam bij IJsland iets af. In de omgeving van Janmayen ligt nog een restant van de oceaandepressie, over midden-Scandinavië is de luchtdruk aanmerkelijk gedaald. In oost-Europa en Oostenrijk heeft het warme weer nog stand gehouden, doch de koelere luchtmassa's dringen steeds verder naar het oosten en zuidoosten door, hetgeen met regen gepaard gaat. De luchtdrukverschillen zijn in het geheele waarnemingsgebied afgenomen, zoodat nergens meer dan matigen wind voorkomt. In Scandinavië is de lucht meest betrokken, met plaatselijk regen. Overigens is in West-Europa de lucht meest gedeelte lijk bewolkt, met vrij koel weer. Voor morgen wordt zwakke veran derlijke wind verwacht, welke op den middag tot matig toeneemt. De tempe ratuur zal vermoedelijk iets hooger worden dan vandaag. Regen van betee- kenis wordt niet verwacht LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.51 uur tot 4.08 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 12 3.53 4.17 0.19 0.38 13 4.30 4.54 0.57 1.17 14 5.04 5.31 1.36 1.53 De door ons geleverd wordende tegenwaarde is grooter dan de aan schaffingsprijs laat veronderstellen. Centrale Verwarmimg Alkmaar Tel. 2197 3897 Rotterdam Tel. 44504 Eieren als projectielen. - In Avesnes bij Ryssel is een gevecht ontstaan tusschen de boeren, die boter leveren en dt hande laars in boter over de prijzen. De twist liep zoo hoog, dat bijna alle eieren en boter, welke ter markt gebracht waren, werden gebruikt als projectielen. Dit boter- en eierengevecht duurde drie uur. Spoor van oude Poolexpeditie. - De plaatsvervangende leider van het Noordpool- station op het Henriette-eiland (Noordelijke IJszee), de bioloog Leanof, heeft op 8 Juni op het Oostelijke voorgebergte van het eiland een koperen doos gevonden met een rapport van kapitein Delong, den leider van de Amerikaansche Poolexpeditie der „Jeannette". Zeven en vijftig jaar geleden had Delong een afdeeling der bemanning van zijn schip naar het eiland gezonden om daar na een moeilijke tocht door het ijs deze doos te deponeeren, met een rapport over den weg, dien het schip tot op dat moment had afgelegd. Later is het schip door het ijs verpletterd en ondergegaan. De expeditie van Delong is vervolgens na wekenlange marschen over het ijs van hon ger en koude omgekomen. Diefstal van electriciteit op groote schaal. - Voor het gerecht te Calcutta heeft een millionnair terechtgestaan wegens dief stal van electriciteit op groote schaal, be gonnen in 1926. In 1933 werd het stroom- verlies voor de electrische centrale zóó groot, dat drie deskundigen werden belast met het opsporen van de oorzaak. In het volgende jaar werden eenige gebouwen aan gewezen, waaronder een bioscooptheater, dat aan den beklaagde toebehoorde. In het theater werden electriciteitsmeters gevon den, waaraan geknoeid was. De millionnair is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. N.V." EIER VEILING-NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 11 Juni 1938. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 230000 stuks Kipeieren aangevoerd waar van de prijs 3.15—3.70. Eendeieren 2.70 f 3. EGMOND-B1NNEN (Mei). Geboren: Nicolaas Petrus Maria z. van J. van Duyn en M. C. Hoogzaad. - Guur- truida Margaretha d. van N. A. Zuurbier en C. M. Apeldoorn. Margaretha Johanna d. van J. G. Baltus en M. A. W. Deen. Ur- sula Anna Maria d. van C. Tervooit en M. A. Groot. Alida Maria td. van J. J. Tromp en A. W. Koper. - Petrus Maria z. van J. A. Apeldoorn en A. G. Liefting. Ondertrouwd: Gerardus Tervoort en Catharina Peetoom. Johannes Zonneveld van Castricum en Maria Burger. Antho- nius Everardus Jansen van Beverwijk en Maria Catharina Burgmeijer. Johannes Gerardus Apeldoorn en Catharina Maria Burgmeijer. Getrouwd: G. P. Apeldoorn en M. P. J. van Schouwen. Th. Dekker en C. G. Kleverlaan. J. Zonneveld en M. Burger.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2