Chamberlain tusschen twee vuren COOPVAERT Het Anglo-ltaliaansch accoord ïn de weegschaal. KRIJGT EDEN GELIJK Alicante weer onder vuur. Sedert 25 Mei 500 inwoners gedood en 2000 gewond. PER ONS OUD-HOLL. PIJPTABAK Hnno 1755 Kanton weer gebombar deerd door vliegtuigen. De algemeene toestand. Onderhandelingen met de Sudeten-Duitschers. Memorandum van Henlein als grondslag voor de onderhandelingen. TWEEDE BLAD. (Van onzen correspondent). Moeilijke, zorgvolle dagen voor Chamberlain! Zelfs zijn geliefd*» hengelsport schijnt niet meer in staat hem zijn muizenissen te doen vergeten. Op de jongste kieken van den premier in vischcostuum ziet hij er althans al lerminst vroolijk uit. Misschien komt dat omdat de forellen niet willen bijten. Maar evengoed mogelijk is het, dat zijn zorgelijke uitdrukking te wijten is aan moeilijkheden bij de politieke hengel sport. Een groote visch aan den haak te hebben, en hem niet te kunnen ophalen, is een van de ergerlijkste ervaringen, die den henge laar te beurt kan vallen, en dat is juist de positie waarin de premier zich op het oogenblik bevindt. Reeds twee maanden heeft hij de visch van het Anglo-Ita- liaansch accoord aan den haak, en nog is hij er niet in geslaagd het veelbelovende dier met een fikschen slag uit het water te slaan en in 't emmertje op den oever te deponee- ren. Dat is uitermate pijnlijk, want hij hengelt niet alleen, maar ten aanzien van een groot en kritisch publiek, en dat publiek begint langzamerhand ongeduldig te wor den. We hebben het je wel gezegd, begint het te mompelen, je hebt het verkeerd aan gelegd toen je den hengel van vriend Eden overnam, en daar pluk je nu de zure vruch ten van. Leedvermaak Een zeker leedvermaak is bij sommigen dezer critici niet afwezig. Het is begrijpelijk, maar daarom nog niet te rechtvaardigen. De verantwoordelijkheid van den leider van Engeland's buitenland- sche politiek is zoo angstwekkend groot, dat deze overweging alleen al genoeg hoor de te zijn om een welwillende houding te nemen tegenover den man die haar op zijn schouders draagt. Er is bovendien iets in dien man dat een oprechte bewondering af dwingt. Hij heeft niet de onderfinneerbare charme van Baldwin, hij is eerder stug dan innemend, maar hij geeft telkens weer blij ken van 'n stoere oprechtheid, een rustigen moed, een energie en een rechtvaardigheid, die elk onbevooroordeeld waarnemer moe ten imponeeren. Dit alles mag echter niet blind maken voor het ontegenzeggelijke feit dat hij zich op het oogenblik, misschien door eigen schuld, in een moeilijk parket bevindt. Wat is het geval? Vier maanden geleden zette hij zijn populairen minister van buitenlandsche zaken opzij om zelf de leiding van het Engelsche beleid op zich te nemen. Het meeningsverschil, dat tot deze breuk tusschen de twee mannen leidde, is als volgt uiteen te zetten. Beiden wilden zij het herstel van de vriendschap met Italië, minder diplomatiek uitgedrukt, een ver zwakking van de spil RomeBerlijn, welks zuidelijk einde zoo gevaarlijk tegen Enge land gericht scheen te zijn. Chamberlain meende, dat dit doel bereikt zou kunnen ■worden door een tegemoetkomende houding tegenover Italië te toonen. Hij was ervan overtuigd, dat Italië zelf niets liever dan goede betrekkingen met Engeland wensch- te, en dat het slechts een schijnbaar anti- Britsche politiek voerde in Spanje, Lybië en de Middellandsche Zee omdat het een re vanche voor de Engelsche nederlaag in Abessinië vreesde, en zich tegen een derge lijke eventualiteit van te voren wilde ver dedigen. Door een tegemoetkomende hou ding aan te nemen en te bewijzen, dat deze Italiaansche verdenkingen ongegrond wa ren, zou de defensieve anti-Britsche activi teit, waartoe zij aanleiding hadden gege ven vanzelf ophouden. Er zou dan immers geen noodzaak meer voor zijn. Eden zag de kwestie in een heel ander licht. Volgens hem was de Italiaan sche politiek in de Middellandsche Zee niet defensief, maar het tegenovergestelde. Hij meende dat zij deel uitmaakte van een wel overwogen expansionisme belichaamd in het ideaal „mare nostrum", dat direct tegen Engeland gericht is. Tegemoetkomendheid en concessies van Engelschen kant zouden derhalve geen eind maken aan dit funda- menteele anti-Britsche streven, doch Mus- solini slechts grootere bewegingsvrijheid geven om dit streven des te krachtiger door te zetten. Het zou, met Engeland als vriend, sterker tegenover zijn partner in de spil komen te staan en zoodoende op meer steun bij zijn expansionistische politiek in de Middellandsche Zee kunnen aandringen. De spil zou op deze wijze eerder gevaarlij ker dan minder gevaarlijk voor Engeland worden. Zoo stond de zaak toen Eden vier maan den geleden het onderspit dolf, en Chamber lain de gelegenheid kreeg zijn inzichten door te zetten. De eerste resultaten van de verzoeningsgezinde politiek waren niet be moedigend. Terwijl Rome en Londen over de nieuwe vriendschap onderhandelden, wandelde Hitier Oostenrijk binnen zonder dat zijn spilgenoot een vinger roerde om hem hiervan terug te houden. Ook bij de crisis tusschen Praag en Berlijn van eenige weken her bleek, dat Mussolini nog geens zins geneigd was zijn nieuwe Engelsche vrienden te helpen om Berlijn in toom te houden. Terwijl Engeland ten behoeve van Italië in Genève de deur openzette voor de algemeene erkenning van Abessinië, terwijl het voorts te verstaan had gegeven dat het ermee genoegen zou nemen als Italië na het eind van de Spaansche burgeroorlog zijn troepen terugtrok, en dat het Mussolini daarvoor zou beloonen door het accoord en de erkenning van Abessini in werking te laten treden, bleef Mussolini even trouw aan zijn Duitsche vriend als voorheen. Men had hem de deur naar het Westen open gezet, maar hij bleef weigeren er gebriuk van te maken, en bleef evenzeer met Berlijn heulen als toen die deur nog gesloten was. De atmosfeer- in de Middellandsche Zee mocht aanzienlijk verbeterd zijn, de anti- Engelsche scheldpartijen mochten hebben opgehouden, maar de algemeene diploma tieke constéllatie van Europa bleef onver anderd. Desalniettemin toonde men zich in Enge land tijdens de wittebroodsweken van de nieuwe Anglo-Italiaansche vriendschap niet ontevreden over Chamberlain's werk. Hij had door de ontspanning, die volgde op de onderteekening van het accoord, althans de deur voor de terugkeer van den verloren zoon opengezet en dat was al een heel ding. Het wachten was nu alleen nog op de rege ling van de Spaansche kwestie, die het mo gelijk zou maken het accoord definitief in werking te doen treden. Waar Franco op het punt scheen te staan een beslissende overwinning te behalen, zou een dergelijke regeling wel niet meer lang duren. Musso lini zou dan zijn taak in Spanje hebben vervuld en zoodoende een passende gelegen heid hebben om het Spaansche avontuur, dat al zoo lang de Anglo-Italiaansche betrekkin gen vertroebeld had, definitief te liquidee ren. Toen is plotseling de onverwachte weer stand van Barcelona gekomen, die het er nu weer doet uitzien of de oorlog nog maan den zou kunnen duren. En daarmee had men de poppen aan het dansen, in Rome zoowel als in Londen. Zich uit Spanje terug te trekken voordat zijn troepen daar hun werk hebben gedaan en Franco de overwinning hebben helpen be zorgen, komt voor Mussolini niet in aan merking, dat heeft hij vaak genoeg duide lijk gemaakt. Zoolang hij echter in Spanje blijft, ïfioet het Anglo-Italiaalfsche accoórd een schoone droom blijven. Ha al de ophef die daarover is gemaakt zou dat de Italiaan sche diplomatie in de oogen van het eigen volk een ongelukkig figuur doen slaan. Mussolini heeft het accoord bovendien ook om andere redenen hard noodig. Hij is meer dan ooit gebrand óp de erkenning van Abessinië en op de financiëele voordeelen die daaruit zouden kunnen voortvloeien. Er blijft hem dus niets anders over dan te trachten Franco zoo spoedig mogelijk aan de overwinning te helpen, die hem in staat zal stellen zijn troepen terug te trekken en daardoor de vruchten van het Anglo-lta liaansch accoord te plukken. Om dat te dóen moet hij Barcelona vap alle hulp van buiten, hetzij wettig in den vorm van voedingsmiddelen-leveranties, of onwettig in de vorm van oorlogsmateriaal, afsnijden. Vandaar de druk die hij op Frankrijk uit oefent om onvoorwaardelijk de. Spaansch Fransche grens te sluiten, wat Frankrijk weigert te doen, met het gevolg dat de Fransch—Italiaansche onderhandelingen zijn vastgeloopen. Vandaar ook, naar hier algemeen wordt aangenomen, de hernieuw de terrorisatie van Spaansche regeerings- steden uit de lucht. Vandaar de steeds veel- vuldiger aanvallen uit .de lucht op neutrale, en voornamelijk Britsche, schepen in Spaan sche regeeringshavens. Al deze maatregelen, die tot zoo veel nieuwe internationale span ning aanleiding hebben gegeven, schijnen hun oorzaak te vinden in Mussolini's wensch den oorlog ter wille van 't Anglo-ltaliaansch accoord zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. Chamberlain is door dit alles wel in een zeer moeilijke positie gekomen. Aan de eene kant heeft hij een spoedige overwinning van Franco, met de daarmee gepaard gaan de „regeling" der Spaansche kwestie en de in werkingtreding van het accoord even hard noodig als Mussolini. Zijn prestige is onverbrekelijk aan het lot van dit accoord verbonden. Aan den anderen kant kan hij de methoden waarmee Franco zijn buiten landsche raadslieden de overwinning trach ten te forceeren onmogelijk goed keuren. De druk, dien Mussolini op Frankrijk uitoefent, het terroriseeren van de burgerbevolking en de luchtoorlog tegen de Britsche scheep vaart (die volgens sommige waarnemers het werk van Italiaansche» vliegtuigen is, tegen den wil van Franco zelf), zyn alle dingen waartegen hij zich ten sterkste moet ver zetten. Hij zit inderdaad tusschen twee heete vuren Geen wonder, dat de premier onder deze omstandigheden niet het ware plezier in zijn hengelen heeft. Londen, 9 Juni. Om elf uur 50 gister hebben 5 drie- motorige Junker-vliegtuigen Alicante gebombardeerd. De projectielen kwamen terecht tus schen de visscherswijk en het strand. Er zijn zes dooden en 15 gewonden. Sinds 25 Mei heeft Alicante 32 bom bardementen doorstaan, waarbij 500 dooden en bijna 2000 gewonden te be treuren zijn. 80 gebouwen werden ver woest, terwijl drie in de haven voor an ker liggende Britsche schepen tot zinken werden gebracht. De autoriteiten hebben beraadslaagd over maatregelen tegen deze luchtaanvallen. De getroffen schepen. De Britsche schepen „Isadora" en „Thor- pehaven" zijn gisteren gezonken, resp. te Castellon en Alicante. Guyot, de kapitein van het Fransche vrachtschip „Brisbane" is gisteren aan zijn verwondingen bezweken. Vier zwaargewon de zeelieden zijn aan boord van den torpe dojager „Frondeur" opgenomen. Sluiting der Fransche grens? De Londensche Evening Standard heeft een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Frankrijk bereid zou zijn over te gaan tot onmiddellijke sluiting der Pyreneeëngrens, zoodra Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland het eens zouden zijn geworden over het plan tot terugtrekking der vrijwil ligers. In bevoegde kringen verklaart men te Parijs, dat dit bericht van allen grond ont bloot is. Zware gevechten. In het legerbericht der regeering wordt o.m. verklaard, dat de rechtschen in den sec tor van de hooge Pyreneeën 'n aanval heb ben ondernomen, gesteund door 46 vliegtui gen. De regeeringstroepen wisten stand te houden en de vijand verloor meer dan dui zend man. Aan het Levantfront slaagden de opstandelingen er ten koste van zware ver liezen in, Pena Blanca en een Cerro Monte- ro, ten Oosten van Camarena, te bezetten. Een aanval op Elcoso werd afgeslagen. Vit Spanje gevlucht. Bij de post van de mobiele garde te Osseja hebben zich gisteren 24 vluchtelingen uit het nog in handen der regeering zijnde deel van Spanje aangemeld. Zij verklaarden, dat zij behoorden tot een groep van 200 vluchtelingen, afkomstig uit Vich, die door gidsen naar Frankrijk zouden worden gebracht. Tijdens den vierden nacht van hun marsch werden zij nabij Tosas ver rast door karabiniers, die zonder waarschu wing begonnen te schieten en 21 personen doodden. Tachtig werden gevangen geno men, zij zullen te Puigcerda terecht moeten staan. Slechts 24 slaagden er tenslotte in. Frankrijk te bereiken. Zij geloofden, dat zij door de gidsen waren verraden. Vier Japans?he vliegtuigeskaders vlo gen gisteravond boven Kanton. Zij heb ben de voorstad Sautsjoen gebombar deerd en het daarbij vooral gemunt ge had op de-electrische centrale en water leiding. Bij het heldere maanlicht wa ren de vliegers duidelijk te zien. De bedreiging van Hankou. Volgens een officiëel Chineesch communi qué is de Japansche opmarsch naar Tsjeng- tsjou voor het oogenblik vertraagd. Chinee- sche en Japansche troepen staan bij Sjaho, op eenige K.M. ten Oosten van Tsjengtsjou, tegenover elkander. De hoofdmacht der Chineezen trekt vandaar evenwel terug. Alkmaar, 11 Juni. De Italiaansche pers is uitermate trotsch op het aandeel der Italianen in het bombar deeren der Spaansche havens! Men vraagt zich af, hoe dat mogelijk is: aanval op aan val werd gedaan op de havens; honderden menschen, die niets met den oorlog noodig hebben, werden bij die bombardementen ge dood; tal van schepen van vreemde naties werden getroffen en zonken; de interna tionale eensgezindheid voorzoover die nog bestaat! kreeg er een klap door. En op dit alles is de Italiaansche pers trotsch! Natuurlijk motiveeren zij hun trots. Zoo zegt de Giornale d'Italia (evenals trou wens de andere bladen), dat het Italiaan sche piloten, die Dinsdag j.1. de groote ben- zine-depöts tot ontploffing wisten te bren gen, waardoor 65.000 ton benzine voor de regeeringstroepen verloren gingen. En deze benzine was van Russische afkomst! Dat laatste is voor de Italianen natuurlijk het voornaamste. De Russische benzine, welke dagelijks vanuit de Oostzee wordt aan gevoerd, is contrabande en met deze leve rantie steunt Rusland de Spaansche regee ring. Wat volgens de Italianen verboden is. Zoo ziet men weer eens, hoe in Spanje feitelijk een Europeesche oorlog woedt en hoe de luchtbombardementen een sterk in ternationaal karakter dragen en van inter nationale beteekenis zijn. De Duitsche pers neemt uitvoerig en na tuurlijk met instemming het Italiaansche perscommentaar over. Niettemin hebben de Duitsche bladen eenige moeite met de open lijke erkenning in de Italiaansche pers van de activiteit der Italianen in Spanje. Zoo wordt b.v. in verband met de bombardemen ten over vliegers der legionnairs gesproken, waar dé Italiaansche berichten het over de Italiaansche piloten hebben. Overigens brengt deze nieuwe crisis in zake de Spaansche kwestie Berlijn geen ver rassing, aldus de Berlijnsche correspondent van de Times, aangezien men zich daar niet heeft verheeld dat de „voortdurende Fran sche inmenging" in Spanje gevaarlijke ge volgen kon hebben. Een parallel kan worden getrokken tusschen den tegenwoordigen toe stand en dien vóór de conferentie van Nyon. Nu moet men, volgens de Duitsche opvat ting, het bombardeeren van Britsche sche pen, welke voedsel voor Valencia aanbren gen in verband brengen met een Fransche grens, welke open is voor den doorvoer van munitie. Franco moet zich, naar men zegt, zoo goed mogelijk beschermen tegen de ge volgen der buitenlandsche inmenging ten gunste van zijn vijanden. Hieruit volgt dat men weinig sympathie met de Engelschen bij het verlies van hun schepen of menschen heeft. Nog zal het Duitsche rijk, voorzoo ver dit nu is te overzien, meer bereid zijn om deel te nemen aan een „lucht-Nyon" dan bij de controle in de Middellandsche Zee. Van Engelsche zijde zijn nog geen offi- ciëele stappen bij de Duitsche regeering ge daan inzake de beperking der bombarde menten in Spanje. Gezegd kan echter wor den dat men, hoewel men het afslachten der burgerbevolking betreurt, groote moeilijk heden bij de doorvoering van een practisch plan ziet, alleen al omdat de z.g. open steden gewettigde militaire doeleinden kunnen be vatten. Chamberlain en Halifax hebben sinds hun terugkeer Zondag kennis genomen van de rapporten van de hoofden der departemen tale diensten, die betrokken zijn bij even- tueele maatregelen, welke genomen kunnen worden om de luchtaanvallen te doen be ëindigen. De politieke kringen zijn niet van meening dat de deskundigen zich in positie ven zin zullen uitspreken. Men gelooft algemeen dat de argumenten welke zich kanten tegen een energieke actie, van het standpunt van het internationale recht of de te loopen risico's uit bezien, der mate zwaar zullen wegen dat ze voor het kabinet beslissend zullen zijn. Elke gedachte aan répresailles wordt verworpen als in tegenstelling met de Britsche tradities. Het nemen van economische maatregelen zou tegenmaatregelen kunnen meebrengen en men wil het succes van de missie-Hodgson te Burgos niet in gevaar brengen. Eens te meer gelooft men dat een snelle aanneming van het plan tot terugtrekking van de bui tenlandsche vrijwilligers uit Spanje een ver andering van den toestand teweeg kan brengen, waarbij de burgeroorlog tot een zuiver Spaansch probleem zal worden terug gebracht en de kans op nieuwe interna tionale incidenten is uitgesloten. [J De „Hungarian Quarterley" brengt jn zijn zomernummer een uitvoerige beschouwing van graaf Bethlen over de nieuwe situatie van Hongarije in verband met Oostenrijks vereeniging met het Duitsche rijk. Zeer scherp onderscheidt de Hongaarsche staats man, wiens invloed in de politiek van zijn land op dit oogenblik weer bijzonder groot is, tusschen de binnenlandsche en de buiten landsche politiek. Van een navolging der Duitsche politieke methoden in Hongarije wil hij niets weten. Hitier heeft groote din gen gedaan voor zijn eigen volk, zoo schrijft hij, maar de Hongaren kunnen alleen naar eigen Hongaarsche traditie goed geregeerd worden. Wie de Duitsche politiek in Hon garije aanbeveelt, zal stellig geen gehoor vinden, maar dreigt ook nog de goede ver standhouding tusschen Boedapest en Berlijn te verstoren. En dat zou Bethlen ten zeerste betreuren. Hij is n.1. geenszins de meening toegedaan van die Hongaren, die beweren, dat de Duit sche macht nu een ernstige bedreiging ge worden is voor Hongarije. Natuurlijk is men op economisch gebied wel zeer afhankelijk geworden van Duitschland, maar dit leven geen enkel gevaar op zoolang beide volken goed bevriend blijven met elkaar. Er zijn trouwens ook heel wat voordeelen aan den nieuwen toestand verbonden. De ring, dien de kleine Entente rondom Hongarije ge smeed had, is verbroken. De macht der kleine buren is thans geen overmacht meer tegenover Hongarije. Tsjecho-Slowakije, dat leiding had in de anti-Hongaarsche po'i- tiek is thans zelf in het net gevangen. Er is voor goed een einde gekomen aan Praag's maskerade als groote mogendheid, schrijft Bethlen in zijn anti-Tsjechische verbitte ring. Door Duitschlands steun kan Boedapest nu weer de plaats innemen in de rij der volken, waar het recht op heeft. Te Berlijn zal men dat alles wel begrijpen meent de Hongaarsche oud-minister. Er mogen hier en daar in Duitschland wel eens anti-Hongaarsche stemmen oppgaan of stem men, die voor een vereeniging van Hon garije met het ry-k pleiten, de officieele Duitsche politiek is stellig anders gericht en wel op een goede verstandhouding met de Hongaren. Deze hebben toch ook gedurende twintig jaar aan alle verleidingen weerstand geboden. Wanneer zij bereid waren geweest tot een anti-Duitsche Donaufederatie toe te treden, dan zouden zij ongetwijfeld eenige voordeelen gekregen hebben. Zij hebber, echter stand gehouden, omdat zij hun heele recht wilden en niet tevreden waren met eenige kleine concessies. Thans zijn zij be reid samen met Duitschland een krachtig halt toe te roepen aan het opdringende Slavendom. De Japansche 'roepen zijn thans Tsjeng tsjou zoo dicht genaderd, dat zij tot den aanval kunnen overgaan. Volgens een telegram uit Kaifeng zouden de Chineezen in wanorde uit Tsjengtsjou vluchten in Westelijke en Zuidwestelijke richting. De Japanners concentreeren 42 oorlogs schepen op de Jangtse ten Oosten van Woe- hoe om van de rivier uit een aanval op Hankou te doen. Chineesche vliegers, die waren uitgezonden om deze schepen te bom bardeeren, zijn er in geslaagd één ernstig te beschadigen. Het Chineesche ministerie van buiten landsche zaken ontkent de geruchten, vol gens welke het binnenkort van Hankou naar Joenanfoe zou worden overgebracht. Het zal zoo lang mogelijk te Hankou blijven en eventueel het la: tste oogenblik naar Tsjoengking worden verplaatst. China's hulpbronnen nog niet uitgeput. Luitenant-generaal Katsoeki, de aanvoer der van de Japansche troepen in Noord- China, is heden te S imoroseki jearriveerd op weg naar Tokio, waar hy een ander ambt krijgt. Ir een persinterview verklaar de Katsoeki, dat iet verijdelen van den aanvoer van wapenen en munitie voor Tsjiang Kai-sjek de genadeslag zal beteeke- nen voor diens bewind. Hij wees er echter op, dat de anti-Japansche gevoelens in China hecht zijn gevestigd door de regee ring van Tsjiang Kai-sjek en dat de hulp bronnen van China nog niet uitgeput zijn. Zoolang er nog wapenen en munitie uit het buitenland China binnenkomen, zal de tegenstand van China voortduren. Katsoeki vermoedde, dat nog voor het uitbreken van het conflict Tsjiang Kai-sjek tot een verge lijk of een. schikking was.gekomen met sommige buitenlandsche. mogendheden óver de levering van wapenen. Hij was van mèe- ning, dat er reeds een militaire overeen komst was gesloten tusschen China en de Sowjetunie. De werkelijke uitputtingsoorlog was nog maar pas aangevangen. Daarom waarschuwde Katsoeki de natie ervoor zich op alle mogelijke verrassingen voor te bereiden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering, al dus berichten van Havas en van Reuter uit Praag, heeft besloten het op 8 Juni door Kundt, Peters en Rosche optre dende als vertegenwoordigers van Hen lein aan Hodza overhandigde memo randum in beginsel te aanvaarden als grondslag voor de besprekingen. De besprekingen, aldus Havas, zullen de volgende week beginnen tusschen Hodza en de afgevaardigden van de party van Hen lein; eenerzyds over het memorandum van de Sudeten-Duitsche party, anderzijds over het door de regeering opgestelde nationali teiten-statuut. Het nationaliteiten-statuut. Naar Havas voorts uit Praag bericht, meldt de Narodni Politika het volgende; „De beperkte commissie van de politieke ministers heeft gisteren beraadslaagd over eenige punten van het nationaliteiten-sta tuut. In politieke kringen stelt men zich op het standpunt, dat het mogelyk zou zyn het publiek na het begin van de volgende wee Ie mededeelingen te verstrekken omtrent de hoofdpunten. Dat wil echter niet zeggen, dat het statuut de volgende week aan het parle ment zal worden voorgelegd. Er is nog geen enkel besluit over de her vatting van de parlementaire werkzaamhe den genomen en men gelooft dat de Kamers eerst in Juli zullen bijeen komen. Aangenomen wordt, dat het niettegen staande den spoed, welke door de regeering met de onderhandelingen wordt betracht, toch niet mogelyk zal zyn het nationalitei ten-statuut bij het parlement in te dienen voor het congres van de Sokols. Standpunt der Duitsche socialisten. De leider van de Duitsche sociaal-demo cratische partij, Jaksch, heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomt o.a. verklaard: De Duitsche socialisten eischen gelijkheid van rechten voor alle nationaliteiten. De 21e Mei was een waarschuwing voor de Duitschers. De Sudeten-Duitsche gebieden zouden, in dien de oorlog uitbrak, het slagveld worden» Indien het Duitsche volk wil strijden voor rechtsgelijkheid zal het door de geheele we reld gesteund worden, doch indien het voor de hegomonie wil strijden, zal het vernie tigd worden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6