Agenda DE /N DE PIJP Nieuws in 't kort. OPEL vanaf f 1195.- GÖUP of GEEVN GOUD. Buitengewone vergadering V.V.V. te Bergen. Nassau Garage Alkmaar. MAAR... Het trammateriaal wordt verbeterd. EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Op 16 Juni 1938 hoopt de heer A. Slende- broek, bewaarder by het Huis van Bewaring alhier, den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij het gevangeniswezen in dienst trad. Na 5 jaar verbonden te zijn geweest aan de strafgevangenis alhier werd hij met in gang van 20 Juli 1918 overgeplaatst naar het Huis van Bewaring, waar de a.s. jubi laris zijn taak op alleszins lofwaardige wijze vervult. (Verbeterde opgave). EEN BELANGRIJKE LEVERING. Door de Bouwgrond Exploitatie Maat schappij Bergen aan Zee is aan den aan nemer J. Lindenbergh te Wemeldingen, ten behoeve van den aanleg van den weg NibbixwoudWognum en Abbekerk Lammerschaag 200.000 M3 zand verkocht. Dit zand zal door de Spoorwegen ver voerd worden, die reeds thans bezig is daarvoor in de nabijheid van het Russen duin een zijspoor met wissel aan te leggen. Wat het vervoer van een dergelijke hoe veelheid beteekent springt in het oog, wanneer men wee dat een zandtrein met 30 wagens een 250 M3. vervoerd. Wanneer dus twee treinen per dag loopen, en meer zal men zonder nacht arbeid moeilijk kunnen verwerken, dan wordt er per week 3000 M3. vervoerd, zoodat dan gedurende 1V, jaar voor dit vervoer dagelijks 2 treinen moeten loopen. R.K. LANDDAG TE ALKMAAR. Zondag is te Alkmaar in den Gem. Mu- ziektuin de 50ste R.K. Landdag gehouden welke door ong. 4000 personen bezocht is. Onder de duizenden waren zeer ve len van heinde en ver gekomen, met auto en bus, maar grootendeels op de fiets, zoo dat de rijwielstalling overvuld was met groote massa's fietsen. Uit West-Friesland was een stoet van 26 auto's, met pauselijke vlaggen getooid, gezamenlijk naar Alkmaar gekomen. Voor muziek en zang zorgden St. Caecilia en een mannenkoor. De opening geschiedde door den voorzit ter van den Helderschen kring, den heer H. T. Fluitman. Met onzegbare blijdschap, aldus spr., her denken we, dat vijftig jaar geleden hier een vreemde en kinderlijke leiband werd afge worpen door ons, en dat we op eigen bee- nen leerden gaan staan en dat ook konden, omdat we het wilden. We kregen suppor ters bij tienduizenden en toen in de ren baan de eerste prijzen werden veroverd, werden die tienduizenden honderdduizen den. Hulde bracht spr. aan de mannen, die in Noordholland met geloof, liefde en helden moed het zware pionierswerk hebben aan gevat en met succes volbracht. Wij, katholieken, zijn goede staatsbur- tische en langdurige „zuivering" sinds het vorige najaar het leger beroofd heeft van een derde deel of de helft van zijn officieren boven den rang van luitenant. Duizenden of ficieren zyn verdwenen, zonder dat daar voor een reden is gegeven, en vele andere zouden terechtgesteld zijn als „verraders, Trotzkisten en volksvijanden". De stemming in het leger zou dan ook zenuwachtig zijn. Ook in de industrie zou een zekere onrust heerschen. Door de onregelmatige levering van materialen kunnen directeuren en inge nieurs de plannen vaak niet ten uitvoer leg gen, zoodat zy gevaar loopen van sabotage beschuldigd te worden. Hier en daar zyn pamfletten verschenen, waarin aanvallen worden gedaan op de autoriteiten en in het bijzonder op Stalin. Terwijl dergelijke geschriften sedert 20 jaar nauwelijks bekend waren, worden ze nu zelfs in de voorsteden van Moskou, byna da gelijks de fabrieken binnengesmokkeld en op den grond en op lessenaars gevonden. Deze pamfletten moeten afkomstig zijn van communisten, die tegen Stalin gekant zijn en den dood van Lenin, Toechatsjewski en an dere leiders betreuren. Zij beschuldigen Sta lin er van, de verdedigingskracht van het tand te ondermijnen, zoodat het een prooi voor andere mogendheden wordt. De brand te Ludsen. - Bij den geweldigen brand in de Estlandsche stad Ludsen, die, zooals gemeld, Zaterdag een derde der stad m de asch heeft gelegd, zyn, naar nog ver nomen wordt, in totaal 372 gebouwen ver woest. Ongeveer 3000 menschen zyn dak loos en ongeveer 200 personen hebben ver wondingen opgeloopen. Drie dooden by motorrennen. - Bij motorrennen te Penrith, nabij Sydney (Australië) is een motor op de toeschouwers ingereden. Een vrouw en twee kinderen werden gedood, tien personen werden ern stig gewond. Generaal Espejel gedood. - Generaal Espejel, een aanhanger van generaal Cedillo, is neergeschoten, toen hy trachtte bij een arrestatie te ontvluchten. Toen de politie bij zijn landhuis in den staat Puebla aankwam, opende de generaal met enkele aanhangers het vuur op de politie en vervolgens tracht te hij te paard te ontvluchten. Hij werd evenwel met een mitrailleur beschoten en gedood. President Cardenas heeft 10 Juni j.1. gelast generaal Espejel uit het leger te ontslaan en voor den krijgsraad te dagen. Overstroomingen in de Jura. - In het gebied van de Jura en ten Z.W. van Bazel hebben de hevige regens op sommige plaat sen overstroomingen veroorzaakt. In ver scheidene dorpen staat een derde der huizen onder water. Slachtoffers zjjn niet te be treuren, doch de schade is aanzienlijk. gers, we meenen het goed en we willen het goed. Dat is ons beginsel en daarom: wij protesteeren uit alle macht tegen de aantij gingen van hen, die ons tot alles wat ge meen en slecht is in staat achten en ons het liefst het land uit zouden jagen. Wij protes teeren met gloeiende verontwaardiging, wanneer men het onbevlekt blazoen onzer geestelijkheid durft bezwadderen en bezoe delen. (Applaus). Wij protesteeren tegen de verguizing, waaraan een van de onkreukbaarste man nen van Nederland blootstaat, minister Go- seling. (Applaus). Aan hem heeft men zich vergrepen, ook en vooral, omdat hij katholiek is en in hem heeft men drie millioen katholieken getrof fen en beleedigd. Wij laten dezen integeren man niet aan de verachting over en zoo mo gelijk sluit katholiek Nederland nog nau wer aaneen rondom hem dan ooit te voren. (Groote instemming). Spr. stelde voor minister Goseling het volgende telegram te zenden: „Goseling, Den Helder staat rondom u. God zegene u!" De aanwezigen stemden door een krachtig applaus daarmee in. Nadat de aanwezigen het Wilhelmus had den gezongen, was het woord aan pater Beaufort, die sprak over het onderwerp „Schaepman's werk voortzetten". Het lid van de Eerste Kamer, de heer A. C, de Bruyn, voorzitter van het R.K. werkliedenverbond, behandelde daarna het onderwerp „De partij juist nu!" Vervol gens sprak de partijvoorzitter mr. T. Ver schuur over het onderwerp „Wy willen Holland houden!" In 1918 waren het, zoo zeide spr. o.a., zon der anderen te kort te doen, vooral de ka tholieken, die onder leiding van den onver- getelijken Ruys zich als één man schaarden rondom den troon van onze koningin. Daaruit moge het buitenland afleiden, dat zoo noodig ook nu weer de katholieken pal zullen staan voor het oude Oranjehuis. (Ap plaus). Doch niet enkel wij kunnen het land be houden. Het is de Voorzienigheid, die het lot der naties bestuurt. God is de Heer der volkeren. Uit onze geschiedenis blijkt ech ter, hoe Gods voorzienigheid immer over land en volk gewaakt heeft. Het is daarom niet vermetel, met vertrouwen de toekomst ^tegemoet te zien. Vriend en vyand, beiden mogen weten, dat wy bereid zijn goed en bloed en zelfs het leven te offeren voor de vrijheid van Nederland! (Levendig applaus). Hiernj zongen de aanwezigen het toepas selijk lied: „Wij willen Holland houden", waarna met het plechtig „Aan U o Koning der eeuwen", dezen zoo schitterend geslaag de Landdag besloten werd. DE PRIJSVRAAG VOOR GRONINGER TOONEELSTUKKEN. Het gister door ons meegedeelde omtrent den uitslag van de prijsvraag voor too- neelstukken in de Groninger taal eischt eenige verbetering. Men leze de bedoelde mededeeling als volgt: Tweede prijs de eerste prys werd niet toegekend aan „Het Zevende gebod" onder het motto: „Waar het hart hongert, sterft de lach", schryver J. Bus te Gro ningen; derde prys aan „Wiek van Wiekshörn", onder het motto: „Stulporium infinitus est numerus", schryver E. van Dijk te Haren der molen; eervolle vermelding aan „Het Spouk op 't vlonder", onder het motto: „Mien Grun- neger toal, mien moudertoal, hol ik aaltied in eeren", schrijver J. Buitenwerf te Eind hoven. PLOTSELING DOOD GEBLEVEN. Vanmorgen is de bejaarde heer D. B. te Bergen, die ter hoogte van de Rustende Jager aldaar een wagentje voortduwde, plotseling in elkaar gezakt. Slechts enkele oogenblikken later was de man overleden. Vermoedelijk heeft een hartverlamming een einde gemaakt aan het leven. RUST OM TENTOONSTELLING TE HOORN TERUG. De tentoonstelling van den Neo-Malthu- siaanschen Bond te Hoorn vindt daar toch doorgang ondanks het feit, dat de heer Geel zyn zaal niet meer beschikbaar had gesteld. Het merkwaardige is, dat alles nu plotse ling een rustig verloop heeft. Vrijdagavond waren er honderden men schen op de been, die verwachtten, dat er in „Ons Gebouw" aan de Korenmarkt, waarheen de tentoonstelling verplaatst is, wederom relletjes zouden komen. Er gingen geruchten, dat men nu „beter georgani seerd" zou optreden. Van politie-zijde was daarentegen verzekerd, dat de orde ten koste van alles gehandhaafd zou worden. De avond had een rustig verloop. Van doorgaans welingelichte zijde, aldus schrijft men uit Hoorn aan de Telg., verne men wij nu, dat de katholieke overheid heeft ingegrepen. Het optreden der jeugdige onverlaten zou scherp veroordeeld zijn en het parool was gegeven: „Doen alsof er geen tentoonstelling bestaat". Geen der onruststokers van Donderdag avond vertoonde zich dan ook. De „hulptroepen", die van het platteland in grooten getale aangerukt waren, schenen geen lust te hebben iets te ondernemen en dropen langzaam af. NEEM PER TAXI UW BAGAGE MEE. De Nassaugarage heeft een oplossing ge vonden voor het vraagstuk hoe zij, die el ders gaan kampeeren hun bagage kunnen meenemen. Aan de taxi waarin de kampeerders zich naar hun vacantie-oord laten rijden is na melijk een aanhang-vrachtwagentje ver bonden en daarin kan men alles bergen wat men in een pension of in een kamp noodig kan hebben. Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermaker, Loudelsweg te Bergen, werken van Leo Gestel; dagelijks behalve Zondags, van 104 uur. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum mer De nachtsleutel (rom.-sens.); hoofdrol len Boris Karloff, Jean Rogers e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Paljas (opera); hoofdrollen Richard Tauber, Steffi Duna en Diana Napier. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer M'n man is detective (blijspel); hoofdrollen William Powell, Myrna Loy en de hond Asta. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 15 Juni. 8.15 uur, Groote Kerk, uitvoering orato rium „Die Schöpfung" door het vryz. herv. zangkoor. Gew. 800 K.G. Benz. 1 op 12. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 7 TOT 14 JUNI 1938. Nieuwe zaken Heiloo: Noorder Oliehandel, Rijksstraat weg A 405a, handel in smeeroliën, enz. Texel: Sigarenmagazijn „Sport", Wever straat 94. Wijzigingen: Alkmaar: Gebr. Kramer, Heerenstraat 8, kaas- en eierenhandel; vennootschap ont bonden. Voortzetting van het bedrijf door vennooten afzonderlijk. L. Groot, Ged. Nieuwesloot 79, winkelier in sigaren enz.; overgegaan aan J. Groot. Akersloot: W. Blokker, Raadhuisweg 187, Bloembollenkweekerij en handelaar, rechtsvorm gewijzigd. Bergen: „Heka", Dorpsstraat 114, foto- handel; verplaatst naar Den Helder. Graft: Café „Vischlust", Kanaalkade 117; overgegaan aan K. Kramer. Den Helder: S. Forrr.er, Bassingracht 47, aardappelhandel enz.; overgegaan aan J. Bel. Wieringen: P. A. Plooij, Hofstraat 2, café; overgegaan aan I. Datthijn. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissementsrechtbank alhier heeft heden het faillissement uitgesproken van A. J. M. Hulskamp, koopman te Heiloo. Rechter-commissaris is mr. Ledeboer en curator mr. v. d. Loos. Cri»ts-pubiieati», STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat belanghebbenden, die nog erwten en/of veldboonen van den oogst 1937 wenschen te denatureeren, er rekening mede moeten houden, dat voor het laatst over de in de week van 20 tot en met 25 Juni 1938 te denatureeren erwten een steunvergoeding zal worden vastge steld. Dit geldt dus ook voor de erwten van de kwaliteitsklasse A, welke van 13 Juni af door handelaren kunnen worden gedena tureerd. Aan hen, die tijdig denaturatie overeen komstig de voorschriften hebben aange vraagd, zal, indien door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toe zicht beschikbaar kan worden gesteld, nog gelegenheid tot denaturatie worden ge geven in de daarop volgende week, tegen de vergoeding, vastgesteld voor de week van 20 t/m. 25 Juni 1938. 's-Gravenhage, 13 Juni 1938. INGEKOMEN PERSONEN. J. Molenaar, R.K., grondwerker, en echtg. en kinderen, Sint-Jacobstraat 28a, van Zuid- scharwoude. P. G. Wehnes, R.K., metse laar, en echtg. en kinderen, Heemraadstraat 13, van Oudorp. J. G. Ch. Koopman, R.K., arbeider Ned. Spoorwegen, en echtg., Van der Woudestraat 30, van Velsen. M. C. Ranzijn, R.K., echtg. van N. C. Dingerdis, Ropjeskuil 54, van Heiloo. M. Mulder, N.H., huishoudster, Forestusstraat 37, van Heiloo. J. den Hertog, N.H., civiel- ingenieur, Spoorstraat 11, van Haarlem. T. H. Bouma, geen, zonder beroep, Roemer Visscherstraat 13, van Heiloo. A. Meems, G.K., dienstbode, Boterstraat 20, van Onst- wedde, Stadskanaal. P. J. Meulenbroek, N.H., leerl. machinist, en echtg., Bisschop Bottemannestraat 12, van Rotterdam. C. Rowinkel, R.K., echtg. van N. T. Pater, Bierkade 4a, van Oterleek. H. J. Bode- wits, G.K., kleermaker, Stationstraat 65, van Vlagtwedde. P. Jonker, R.K., land arbeider ,en echtg. en kinderen, Geest 48, van Wognum. D. Ates, geen, leerl. machi nist Ned. Spoorwegen, en echtg. en zoon, C. W. Bruinvisstraat 13, van Rotterdam. A. M. Eder, R.K., echtg. van C. P. van Has selt, en kinderen, Kennemersingel 18, van Beverwijk. J, J. Hogeling, R.K., los ar beider, Fnidsen F 64, van Schagen. M. Kieft, G.K., echtg. van A. Nauta, Spoorstraat 8, van Heiloo. G. Moerbeek, N.H., echtg. van J. van 't Hof, Tuinstraat 54, van Bergen. VERTROKKEN PERSONEN. J. A. Zoomer, geen, winkeljuffrouw, van Prinses Julianalaan 14 naar Castricum. J. M. Boulonois, N.H., zonder beroep, echtg. van H. van der Meer, van Voordam 12a naar Couwe ïgbertt telit* ?rie«h« Heeren-Baai «n Oud-Hollandsche Pijptabak Anno 1755 Rotterdam. C. J. E. Deun, N.H., echtg. van A. van der Wolff, verpleegster, van Lindenlaan 119 naar Castricum. H. J. van den Sigtenhorst, N.H., vertegenwoordiger, en echtg. en zoon, van Lyceumstraat 74 naar Bergen. C. Putter, R.K., van Zeglis 7 naar Amsterdam. P. Visser, N.H., timmerman, van Emmastraat 29 naar Zd. en Nd. Scher mer, Driehuizen. J. Wichers, N.H., zonder beroep, van Nieuwpoortslaan 24 naar Haren. G. Klein, R.K., coupeuse, van Langestraat 90 naar Duitschland. P. de Blauw, G.K., zadelmaker N. S., en echtg., van Bergerweg 9a naar Rotterdam, Hoek van Holland. A. R. Westra, LdH., los werkman, en echtg., N.H., en kinderen, van Eikelenbergstraat 17 naar Rotterdam. J. Dijkman, N.H., z.b„ en echtg., van Snaarmanslaan 11 naar Doetinchem. P. A. Ruis, N.H., metselaar, van Toussaintstraat 16 naar SchoorL J. W. Klaver, R.K., vrijwilliger N. I. leger, van Mient 2a naar Ned. Indië. A. M. W. Sluy- ter, R.K., dienstbode, van Stationstraat 66 n. Hilversum. E. C. M. F. van der Feen de Lille, geen, echtg. van W. K. Sijpesteyn, van Langestraat 104 naar Krommenie. G. C. Burger, N.H., werktuigkundige, van Blee- kerslaan 2 naar Curagao. T. van Engelen hoven, N.H., dienstbode, van Boezemsingel 11 naar Ede. J. van Leyen, N.H., dienst bode, van Westdijk 14 naar Egmond- B innen. In het Oranje Hotel werd gisteravond een buitengewone ledenvergadejing gehouden van de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen. De vergadering werd geleid door den vice- voorzitter, den heer D. A. Klomp, die me dedeelde, dat de voorzitter, de heer C. F. Zeiler door ziekte verhinderd was en onder instemming der vergadering de beste wen schen uitte voor zijn herstel. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat deze ver gadering noodzakelijk was geworden, omdat het bestuur uitbreiding met twee leden wen- schelijk oordeelde om het geregeld contact met het gemeentebestuur en de Bouw Ex ploitatie Maatschappij Bergen aan Zee te vergrooten. Op verzoek van het bestuur hadden de heeren H. L. Baron Taets van Amerongen, directeur van de N.V. Bouw Exploitatie Mij. Bergen aan Zee en J. E. Miltenburg, wethouder der gemeente, zich bereid verklaard, een candidatuur te aan vaarden. Met nadruk verzocht spr., beide heeren als bestuursleden te kiezen. Het resultaat was, dat op den heer Milten burg van de 38 stemmen, er 36 werden uit gebracht en op Baron Taets van Amerongen 37, één stem was van onwaarde en één blanco. De voorzitter verheugde zich over dit resultaat en uitte den wensch, dat in de toe komst zal blijken, dat deze bestuursuitbrei- ding in het belang zal zyn van de te voeren welvaartspolitiek. Besloten werd, den voorzitter telegrafisch met dezen uitslag in kennis te stellen en hem namens de vergadering een spoedig herstel toe te wenschen. Wethouder Miltenburg bracht de ver gadering dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Spr. aanvaardde de bestuursfunc tie, omdat hy geen tegenstelling ziet in zijn raadslidmaatschap en het deel uitmaken van het bestuur van de V.V.V., omdat beide lichamen het belang van de ingezetenen wil len dienen. Z.i. lag het voor de hand, dat het bestuur van de V.V.V. hechter contact had gezocht met het gemeentebestuur. Spr. hoopte, evenals de heer Zeiler dit jarenlang had gedaan, de belangen van de V.V.V. met toewijding te kunnen dienen. De plannen voor het zomerseizoen. De voorzitter deed hierop mededee- lingen van de plannen voor het a.s. seizoen. 27 Juli organiseert de V.V.V. den bekenden verlichtingsavond, waarvoor de medewer king van het Kerkbestuur voor de verlich ting van het Ruïne-terrein was verkregen; 3 Augustus wordt er in de Hoflaan een natio nale harddraverij gehouden, terwijl 10 Aug. wederom een bloemencorso zal worden ge organiseerd. Voor deze plannen was de vol ledige medewerking van het gemeentebe stuur verkregen. Spr. hoopte, dat de burge meester dan volledig hersteld zal zijn en als hoofd van de gemeente de prijzen zal kun nen uitreiken, waarvoor hij reeds toezegging deed. Tien plaatselijke vereenigingen, die ieder van de V.V.V. voor het uitbeelden van een nummer 100 ontvangen, hebben hun medewerking aan het corso toegezegd, zoo dat de kern van het corso is verzekerd. Dank zy de buitengewone welwillendheid van Dr. Prinsen Geerligs komt het corso dit jaar in het teeken van een historische ge beurtenis te staan. Dr. Prinsen Geerligs zorgt, buiten mededinging, voor de uitbeel ding van het bezoek van Graaf Floris III met gevolg aan Bergen, in het jaar 1188, waarop hij Bergen het nóg bestaande wapen aan bood, uit dankbaarheid voor de door de Ber- genaren betoonde dapperheid in den strijd tegen de West-Friezen. Bovendien neemt Dr. Prinsen Geerligs de aankleeding van Bergens Harmonie in cos- tuums uit dien tijd voor zijn rekening. (Ap plaus!) Spr. wekte op tot deelname aan het corso en deelde mede, dat de vereenigingsnummers in een aparte rubriek worden beoordeeld en de vrije nummers geen concurrentie aan doen. De deelname wordt opengesteld voor groote en kleine groepen, groote nummers paren en kleine nummers paren, groote en kleine nummers enkelingen, origineele num mers en auto's. Het gemeentebestuur stelt een gouden medaille beschikbaar, de K.N.A.C. en Alk- maria V.V.V. verguld zilveren medailles; voorts zegden prijzen toe: de Wasscherij van den heer S. Krom, de firma B. W. G. Lie- nesch, de Alkmaarsche Courant, de Bad- bode, de Rustende Jager, het Oranje Hotel, de firma Hopman, de heer Kleyberg, mevr. Boendermaker, mevr. Essers-van Boekeren, de heer Lang, de heer Rueb, de firma Bootz, de firma Lucas Bols, Berger Winkeliersver- eeniging en de afdeeling Bergen van de Hanze. De V.V.V. stelt drie prijzen van 50 en drie prijzen van 25 beschikbaar. Meer dere prijzen worden nog verwacht. Een eigen autobaan van de Spoor wegen van Alkmaar naar Bergen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebestuur en het bestuur V.V.V. hedenmiddag ten gemeentehuize met ver tegenwoordigers van de spoorwegen een be spreking hebben gehad over een verbetering van de dienstregeling van de tram. De toe zegging werd gedaan, dat alsnog gepoogd zal worden een latere aansluiting van de tram op den trein uit Amsterdam te verkrij gen en de wachttijden in Alkmaar te bekor ten. Medegedeeld werd, dat het materiaal op de lyn verbeterd zal worden door op deze hjn in gebruik te stellen het materiaal van de opgeheven lyn Wageningen-Bennekom, waarmede 45 K.M. per uur kan worden ge reden inplaats van 35, zooals met het be staande, terwijl dit materiaal meer comfort biedt. Aangezien de lijn verlies oplevert kon met worden medegedeeld, hoe in de toe komst over de handhaving wordt gedacht omdat niet ontkend kan worden, dat de tramlynen uit den tijd zijn. De voorzitter deed mededeeling van een bij de spoorwegen ingediend plan om van de trambaan met behulp van het Werk fonds een eigen autobaan voor de spoorwe gen te maken met een kwartier-dienst van Alkmaar naar Bergen aan Zee en een tun nel naar het derde perron aan de achter zijde van het station te Alkmaar. Dit plan is begroot op f 400.000, maar het is nog niet bekend, hoe het standpunt van den minister van Waterstaat tegenover dit plan is. De V.V.V. en het vliegveld. By de rondvraag drong de heer Akerboom er op aan om in Bergen en omgeving de rui tersport meer mogelijkheden te bieden. De voorzitter erkende het belang van de ruitersport voor de bevordering van den bloei van Bergen en zegde medewerking toe. De heer T h o o 1 e n was van oordeel, dat het bestuur van de V.V.V. niet gerechtigd was geweest, namens de vereeniging bij den minister tegen de vestiging van het vlieg veld te protesteeren, omdat de in September gehouden buitengewone vergadering ook toegankelijk was geweest voor niet-leden, die in die vergadering in hoofdzaak het woord hadden gevoerd en daar sterk hadden over dreven. Het gevolg was z.i. geweest, dat nu Alkmaar de kazerne en de daaraan verbon den voordeelen krijgt, hetgeen hy nadeelig achtte voor den Berger middenstand. De voorzitter zeide, dat het standpunt van het bestuur van de V.V.V. nog onveran derd was. Wanneer Bergen had te beslissen, of het vliegveld er al of niet zou komen, dan zou het bestuur dit ook thans nog onge- wenscht vinden. Toen aan het bestuur bleek, dat de beslissing bjj den minister vaststond, heeft het bestuur de leden-pensionhouders geadviseerd om aan de verdere actie niet mee te doen. Spr. was van oordeel, dat het bestuur een fout had begaan door zich vóór de vergade ring niet op de hoogte te stellen van de be zwaren, aan de vestiging van het vliegveld verbonden. Hy gaf toe, dat die bezwaren sterk overdreven waren en gezien de toe zegging van den minister, vertrouwde hij erop, dat de hinder voor Bergen niet zóó zou zijn, dat Bergen als vacantie-oord geen toe komst meer had. Statuair betwistte spr., dat het bestuur niet gerechtigd zou zijn geweest namens de vereeniging op te treden. Het be stuur had integendeel een opdracht van de vergadering uitgevoerd. Spr. wees er voorts op, dat de heer Thoolen de luchtdoelartülene verwart met een luchtvaartafdeeling. De luchtdoelartillerie zou oorspronkelijk in Am sterdam komen, maar komt nu in Alkmaar, omdat in Amsterdam geen geschikt oefen terrein is te vinden. De luchtvaart afdeeling komt in Bergen en het V.V.V.- bestuur heeft oogenblikkelyk, toen vast stond, dat het militaire vliegveld in Ber gen zou komen, besprekingen met het ge meentebestuur geopend, om te bereiken, dat de hoofdtoegangsweg voor het vliegveld in Bergen komt. Het gemeentebestuur is in de zen actief en spr. heeft alle hoop, dat dit be reikt zal worden en hy uitte den wensch, dat de Raad in het belang van den bloei van Bergen en den Middenstand de daaraan ver bonden offers zal willen brengen. (Instem ming.) Hierna werd, niets meer aan de orde zijn de, de vergadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2