AMSTERDAMSCHE BEURS fyovwciaal Tlieuws JCeek 6L School Tandpasta Ivorol (volgens nieuw recept) LAATSTE BERICHTEN. Drie boerderijen afgebrand. Duitschland en de Oosten- rijksche schulden. Rechtsplicht tot overneming ontkend ZIJPE SCHAGERBRUG HARENKARSPEL OUDKARSPEL BROEK OP LANGENDIJK1 STOMPETOREN HEILOO ST. PANCRAS SCHOORL Stads of Spatbordlampjes noodig 1 KANARIEPIET DOET OOK Z'N BEST. DERDE BLAD. Vanochtend vroeg is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer E. Dun- nink te Rouveen, gemeente Staphorst. Het vuur breidde zich snel uit en de brandweer kon niet verhinderen, dat ook de boerde rijen van de landbouwers Troost en Bis schop werden aangetast. De boerderijen brandden geheel uit. Een vierde boerderij kon de brandweer gedeeltelijk behouden. Dunnink zag al zijn have en goed in vlammen opgaan. Van de andere boerde rijen konden de inboedels worden gered. Het vee werd in veiligheid gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing in de plaggenhoop. Bisschop was niet verzekerd. De anderen gedeeltelijk. ONTHULLING STANDBEELD KONINGIN EMMA. Hedenmiddag heeft de koningin te Amsterdam het standbeeld voor wijlen koningin Emma, opgericht op het Emma- plein te Amsterdam, onthuld. De koningin, die vergezeld was van prinses Juliana, werd aan de grens der gemeente Amsterdam verwelkomd door Amsterdams burgemeester dr. W. de Ylugt. De heer J. ter Haar (voorzitter van het comité tot oprichting van een standbeeld voor koningin Emma) hield een rede, waarna mr. dr. A. baron Röell, commissa ris der koningin in Noordholland, het woord kreeg, aan het slot den wensch uit sprekende, dat het standbeeld tot in lengte van jaren een sprekende getuigenis mocht zijn van de hulde van het Nederlandsche volk. De koningin gaf hierna gevolg aan het verzoek het gedenkteeken te onthullen, waarbij zij een korte rede hield. Tijdens het spelen van het volkslied „Mein Wal deck" legde de koningin vervolgens bloe men aan het 'oetstuk van het standbeeld, terwijl dr. Colijn namens de regeering een krans legde. Burgemeester de Vlugt en de heer J. ter Haar hechtten resp. namens de stad Amsterdam en het comité eveneens een krans aan het monument. Het gedenkteeken werd hierna door den heer ter Haar namens het comité aan de stad Amsterdam overgedragen. De burgemeester aanvaardde met een toespraak het monument. van Donderdag 16 Juni 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N V. (ONGECORRIGEERD). BETALINGSCONTINGENT VOOR DEN UITVOER VAN KAAS. Van bevoegde zijde wordt de aandacht ge vestigd op de volgende officieele gegevens: Het betalingscontingent voor den uitvoer van kaas voor het dêrde kwartaal 1938 be draagt 72 pCt. van het voor uitvoer in het overeenkomstige tijdvak van 1937 vastge stelde bedrag. Bovendien was in het beta lingscontingent voor het derde kwartaal 1937 een belangrijk bedrag als extra-ver- hooging begrepen, in verband met de toen beschikbare ruimere middelen. Verder wordt erop gewezen, dat geduren de het eerste kwartaal van dit jaar voor een bedrag, hetwelk neerkomt op nagenoeg 37 pCt. van het thans vastgestelde waardebe- drag, op het betalings-contingent voor het derde kwartaal is geanticipeerd, welk be drag reeds bij voorbaat voor uitvoer is ver bruikt en dus uiteraard het thans bepaalde betalingscontingent belast STAATSLEENINGEN. 3-314 NederL 1938 3 Ned.-lndië 1937 514 Duitschl '30 m. verkl. BANK-lNf "LLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mii Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvë Delft Cert NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda i t Bethleh Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. VA. i i t Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr Perlak Vorige koers 101% 1007/,6 28% 140% 145V, 131% 129l/2 35»/, 891/. 2991/, 266»/, 151% 26V4 17% 32% 21% 21% 9 5% 31»/, 3'/is 440»/4 159 170% 62 69 V» 167% 310 321'/, 76% Phillips Oil 23% Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia 213 Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacifio Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 14heden V, pCt, WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 9t/u 9% 190 125 97 121 87 2% 100% 83 105% 118% 280% 249 19% 8% 5% 47% 3'/s laatste 2.45-3.00 101»/, 1001/, 28»/, 144% 129 125* 34% 89% 298 260-3 151% 26i/a 171-7/,, 327u -1 21'/, 21 97/18 57In 31% 3 Vis 440%-1 157 172 62%-'/, 71% 166 325 321-»/, 75 23»/, 8 -9 9»/,8 'i 1911-% 125 9b%-7* 120%-1 t9% 2% 100 82V, 107 118% 213 282 2443/, 19 8%«-% 5% 47% 3"/i« Vorige koers heden New-York 1.79i%, 1.80%, Londen 8.05'/, 8.961/, Berlijn 72.77 K 72.80 Parijs 5.02 5.02)4 Brussel (Belga) 30.65 30.67 Zürich 41.38 41.37 Kopenhagen 40.00 40.02 Stockholm 46.20 46.22)4 Oslo 45.02 )4 45.05 EINDE VAN HET TAXI-CONFLICT IN DE HOOFDSTAD. Naar wij vernemen, hebben de onderhan delingen, welke gedurende de laatste dagen tusschen de werkgevers in ht blokbandtaxi- bedrijf en de vertegenwoordigers der werk- nmers-organisaties in verband met het con flict in het taxibedrijf te Amsterdam zijn ge voerd, tot overeenstemming geleid. De nieuwe regeling van de loon- en ar beidsvoorwaarden in het blokbandtaxibedrijf wordt nog hedenmiddag ter goedkeuring aan de betrokken werknemers voorgelegd en men verwacht, dat de chauffeurs de nieuwe rege ling zullen aanvaarden. In dit geval zullen zij zoo spoedig mogelijk weer te werk ge steld worden. Wij vernemen verder, dat ook het Entam- bedrijf, dat reeds bijna vier maanden geslo ten was, bij de invoering van de nieuwe re geling zal worden heropend. Van deze on derneming zullen geleidelijk blokbandtaxi's in het bedrijf worden gebracht, in overeen stemming met de behoefte aan wagens. De Duitsche rijksminister van economi sche zaken, dr. Funk, heeft te Bremen een uitvoerige rede gehouden over de grond beginselen der Duitsche buitenlandsche handelspolitiek en het internationale schul- denvraagstuk. De internationale besprekingen over het bedrijfsleven, aldus Funk, geven blijk van de beduchtheid voor een nieuwe ernstige crisis in het economische leven der wereld. Hierbij worden twee economische gebieden tegenover elkaar gesteld, n.L de Ver. Staten van Amerika, welke als het centrum der storing beschouwd worden en Duitschland, dat vastberaden weerstand biedt aan den nieuwen terugslag in de conjunctuur. Een duidelijke bevestiging voor de algemeene crisis-psychose vormt de verdaging der En- gelschAmerikaansche handelsbesprekin gen. De ontwikkeling der laatste tien jaren toont duidelijk, dat het economische leven der afzonderlijke volken er op gericht is zich meer en meer vrij te maken van de invloeden der wereldmarkt. Duitschland heeft zich zooveel mogelijk losgemaakt van de Invloeden der buitenlandsche economi sche machten. Overgaande tot de oorlogsschulden, zeide Funk, dat over het algemeen wel niet een verstandig mensch gelooft, dat de oorlogs schulden, zooals Amerika die b.v. van der tien Europeesche staten eischt, ooit betaald zullen worden. Elke handelsschuld aldus de minister zullen wij eerlijk nakomen, maar het stelsel der politieke schulden wij zen wij principieel van de hand, daar het Indruischt tegen de economische opvattin gen en onvereenigbaar is met de beginselen eener nationaal-socialistische staats- en be drijfsleiding. Door de hervereeniging van Oostenrijk met Duitschland is het vraagstuk der politieke leeningen opnieuw op den voorgrond getreden. Hoe staan de zaken? Het Duitsche rijk is niet rechtens verplicht de juridi sche erfenis der Oostenrijksche bonds- leeningen te erkennen. Funk noemde een aantal gevallen, waarin een dergelijke verplichting door andere landen is afgewezen, o.a. heeft Engeland na den boerenoorlog de schulden der boeren-republikeinen niet erkend, terwijl Frankrijk de staats schulden van Madagaskar niet heeft overgenomen. Volgens de praktijk van het volken recht kan derhalve niet geëischt wor den, dat het Duitsche rijk de Oosten rijksche bondsschulden overneemt. Het oude staatsstelsel van Oostenrijk is niet op het Duitsche rijk overgegaan, maar als zoodanig geliquideerd en wel de vreed zaam geuiten volkswil. Het Oostenrijksche regime steunde uitsluitend op buitenland sche hulp, welke ook in financiëelen vorm met zuiver politieke bedoelingen aan dit land verleend werd. Het resultaat van de buitenlandsche financiëele hulp, zooals deze in den vorm der drie bondsleeningen aan Oostenrijk is verleend, is zoo verbijsterend, dat het buitenland zich er zeker niet op be roepen kan hier een productief opbouwend werk verricht te hebben. De buitenlandsche financiëele hulp, welke door middel van een deflatiepolitiek verleend werd, hield in geen enkel opzicht rekening met het welzijn van het volk, maar was uitsluitend er op ge richt de internationale betalingsbalans van Oostenrijk, met handhaven van den lee- ningsdienst, in evenwicht te houden. Het betalingsmoratorium voor Oostenrijk zou na de ineenstorting van de „Oesterreichische Ceditanstalt" in 1931, onhoudbaar geweest zijn, indien niet opnieuw internationale fi nanciëele hulp had ingegrepen om het be staande stelsel kunstmatig te verlengen. De middelen, welke Oostenrijk verkregen heeft, hebben uitsluitend er toe gediend het land, zonder rekening te houden met economische motieven, kunstmatig in een politieken toe stand te houden, die langzamerhand ging gelijken op een economische worging van het Oostenrijksche volk. Wat nu de garantieverplichting der afzon derlijke staten betreft, op het oogenblik worden onderhandelingen gevoerd tot rege ling van deze kwestie, teneinde den weder- zijdschen belangen recht te doen. Er is te minder reden voor ongerustheid of een be dreiging tegenover Duitschland, daar de on derhandelingen doen voorzien, dat de vraag stukken met succes zullen worden geregeld. Duitschland biedt thans een goede kans op herstel van een gezond internationaal eco nomisch leven. Werkverschaffing verlengd. Wy vernamen, dat de minister van sociale zaken de werkverschaffing van het waterschap Zijpe en Hazepolder (wegen verbetering) heeft verlengd tot met 30 Juli a s. Postduif komen aanvliegen. Wy vernamen, dat bij den heer Jb. Boontjes te Stolpen is aankomen vliegen een postduif, gemerkt A 25527 x 338. Werkloosheid. De stand van de werkloosheid in deze gemeente was op 11 Juni j.1. 58, hiervan waren 27 werkloozen geplaatst in werkver schaffing en in de steunregeling 31. Kleine tuinderssteun. Door de commissie van steunverleening aan kleine tuinders zijn 61 ingekomen aan vragen behandeld: hiervan werden voor- loopig geplaatst in groep A: 6; in groep B: 40; in groep C: 13; twee aanvragen moes ten worden afgewezen. Steun kleine tuinders. Van de 68 aanvragen heeft de plaatse lijke commissie voor de steunverleening aan kleine tuinders er voorloopig 15 geplaatst in groep A, 27 in groep B en 14 in groep C. Afgewezen werden 11 aanvragen. Een aan vraag is nog in onderzoek. Zweminrichting wordt verplaatst. Naar wij vernemen, zal de zweminrich ting van de plaatselijke zwemvereeniging worden verplaatst. Als nieuwe plaats heeft men uitgekozen de Ringvaart, aan het Zuideinde van deze gemeente. Men hoopt, wanneer de goedkeuring van den Prov. Waterstaat spoedig af komt, begin Juli te kunnen openen. Voorwaarts. Woensdagavond kwam de gymnastiek vereniging Voorwaarts in café Kamsteeg bijeen. Deze jaarvergadering werd door den voorzitter, den heer P. Vader, geleid. Een woord van dank wijdde spr. tot den directeur en den secretaris, den heer Kamsteeg, voor het vele werk ter voorbereiding van den feestavond ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der vereeniging gedaan. Ook de feestcommissie werd in dien lof betrokken. Uit het jaarverslag bleek, dat Voorwaarts thans 82 leden telt en dat er in het afgeloo- pen jaar veel werk is verzet. Ook de pen ningmeester, de heer C. van Leyen, had goe de berichten. Mej. G. Vlaming bracht rap port uit van de financiën, welke zij in orde had bevonden. Er is een batig saldo van plm. 45. Ruim 900 werd in dit jaar omgezet, hetgeen de activiteit teekent. Mededeelin- gen waren er uit Purmerend over den daar te houden turndag, en over den kleutermid dag in den Alkmaarschen muziektuin. Men besloot mee te doen. Men kwam tot een re geling waarmede allen accoord gingen. Het bestuur zal pogingen in het werk stellen, om den turndag in Stompetoren, welke op 17 Juli was bepaald, een week later te houden, daar allerlei moeilijkheden voor dien datum opryzen. Een reservefonds is gesticht. De heer L. Schuuring stelde voor, een feestcom missie tot bijstand van het bestuur te benoe men. Eenige dames- en heeren-leden zich die dagen disponibel. By een vrije verkie zing werd de heer Kamsteeg als bestuurslid herkozen, in de plaats van den heer C. van Leyen, die zich niet meer beschikbaar stel de, werd de heer K. Koopmans tot penning meester benoemd. De heer L. Schuuring vroeg naar het nieuwe vaandel, waarvoor het geld door de burgerij is samengebracht. Men zal nu met spoed tot de opdracht aan den vervaardiger overgaan. Mej. Vlaming vroeg of Voorwaarts niet, evenals vele an dere vereenigingen, jaar om jaar in de café's Renses en Kamsteeg een uitvoering kon geven. Dit zal door het bestuur onder de oogen worden gezien. Een dergelijk ver zoek was van den caféhouder ook binnenge komen. De heer P. Staassen zag gaarne, dat de leden het embleem der vereeniging droegen. Hieraan zal worden gewerkt. Met een aanmoediging om aan de tumda- gen deel te nemen en met de beste wenschen voor Voorwaarts sloot de voorzitter de ver gadering. In de werkverschaffing. Vrij onverwacht is bericht ingekomen, dat men eindelijk een begin maakt om een gedeelte van de ruim 100 stempelaars aan het werk te zetten. Te beginnen Maandag a.s. zullen er een 15-tal geplaatst worden in den Diepsmeerpolder (Geestmerambacht) en spoedig zullen er meer volgen. De ver goeding is 30 cent per uur, doch voor som mige is het iets hooger en men kan tot 34 cent per uur komen. Bovendien wordt een bedrag van f 0.50 per week vergoed voor het rijwieL Men heeft er thans een 15-tal genomen van onderaan van de lijst, waar onder een 2-tal vader van zeer groote gezin nen. Voor hen echter is het loon over de geheele week (45 uur per week) lager dan de genoten steunuitkeering. Doch men be rust er in. Extra loon in werkverschaffing. Zooals we destijds schreven, hebben een 5-tal werkloozen het schoffelwerk enz. aan den Zeeweg, van de gemeente aangeno men, tegen een vaste vergoeding. Als een bewijs dat het gemeentebestuur de goede werkkrachten weet te waardeeren, is aan een 4-tal een extra vergoeding uitgekeerd. Een excursie. v Woensdagmorgen brachten verschillende leden van de bedryfscontrole-vereeniging „De Schermer en omstreken" een bezoek aan het demonstratie-weidebedrijf „Ach tergeest" van Jb. Blom te Sint Pancras. De eigenaar die een goed causeur is leidde het gezelschap rond. Wie dit land vóór onge veer 10 jaar gekend heeft staat verbaasd over de snelle vooruitgang, ontstaan door doelmatige omweiding en veel gebruik van stikstof, aangevuld met Thomasslakken- meel. Bijna het geheele wintervoedsel wordt op de boerderij geteeld. Het vroege gras wordt ingekuild in silo's en behandeld met A. S. V.-zuur. Tegenover silo's behandeld op andere manieren maakte dit voeder een uitstekend figuur. Ook wordt hier het hooi op ruiters gezet. Groot was het verschil in eiwit-rykheid van dit hooi tegenover het welk eenigen tijd te lang op het land had gelegen in een regenachtige periode. Door verdeeling van het land in kleine pereeelen krijgen de koeien steeds versch eiwit-rijk gras. Per H. A. bereikt de heer Blom de groote hoeveelheid melk. Het afgeweide land wordt steeds met de slechtvork nageslecht, het gebruik van de Deensche weidesleep voldeed maar matig. De heer Blom hield nog een beschouwing over t omweidingssysteem. Wordt deze me thode verder doorgevoerd dan is het zeker dat voor vele handen op het platteland die nu tot werkloosheid gedoemd zijn, werk te vinden is. Immers vraagt veel werkkrachten 9 ,vl,,„uulu|! met. de algemeene manier van de weidebe- dryven: de eene helft hooien de andere helft weiden. Tot slot bracht de heer J. Posch den heer Blom een woord van dank voor zyn pret- tige ontvangst en zyn vlotte uiteenzetting. nog dit systeem in verhouding De Kennis. De Kermis te Schoorl behoort weer tot het verleden. Liet het zich Zondag de eeTste Kermiszondag aanzien, dat deze Schoorl- sche kermis door goed weer zou worden be gunstigd, het weer op den tweede en derden kermisdag heeft deze verwachting niet in vervulling doen gaan. Nochtans hebben de verschillende ker misvermakelijkheden groote belangstelling getrokken, in het bijzonder van de jeugdige Schoorlaars, die iederen dag weer zich ver maakten op het gezellige kermisterrein. De ouderen zochten meer hun vermaak in de verschillende café's, waar door zeer velen genoeglijk werd gedanst. Vooral in het café van den heer Schuyt was de dansvloer telkenmale druk bezet. Groote bewondering hadden de aanwezigen hier voor den tapdanser John Brooks die eenige malen optrad. Ook de ballondans had zeer groote belangstelling. Van de twin tig paren die aan dezen dans deelnamen werd de prijs gewonnen door mej. C. Mink en den heer P. de Boer. In „de Roode Leeuw" trad Maandagavond het Cabaretgezelschap Moretti op, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. De geestige Groeter conferencier Cohovo wist zeer spoedig de goede stemming bij het tal rijke publiek er in te brengen. De xylopho- niste Carla Diana had buitengewoon veel succes, terwijl Henny Vera met haar levens liedjes de aanwezigen meesterlijk wist te boeien. Natuurlijk was de heer Moretti met zyn phenomenale goocheltoeren het hoogte punt van deze wel zeer goed geslaagden cabaretavond. Pols gebroken. De jonge J. S. uit Petten in dienst bij de vrachtrijders Breed, had de onvoorzichtig heid de motor van een d,er vrachtauto's aan te slingeren. Door 't terugslaan van den motor raakte de slinger met groote kracht de pols van den jongen. De onmiddellijk ter plaatse zijnde genees heer dr. Dijkhuizen stelde vast, dat de pols op twee plaatsen was gebroken en achtte opname in het Centraal Ziekenhuis wen- schelyk. Uit zweefmolen gevallen. Op den laatsten kermisdag heeft nog een ongeval plaats gevonden, dat gelukkig goed is afgeloopen. Mej. A. K. is tijdens een van de tochtjes van de zweefmolen onder ket ting van het bakje doorgegleden. Ze werd met een wond aan het achterhoofd opgeno men en naar haar woning vervoerd. Wy vernemen, dat dit ongelukje is te yrjjten aan onvoorzichtigheid. Den exploitant van de zweefmolen treft geen schuld. Rijwiel pad. Wy vernemen, dat begin volgende week de beide gedeelten van het rywielpad in het Zuiden en Noorden der gemeente worden opengesteld. Om het gereedkomen dezer stukken voor het seizoen nog mogelyk te maken heeft de Inspecteur van de Werkverschaffing goed gevonden, dat de werkverschaffing in deze gemeente tot en met 18 Juni a.s. blijft opengesteld. Na dien datum zullen de werkloozen voor zooveel mogelyk wederom bij de Scha gei' Kogge te werk worden gesteld, waarheen ook reeds Maandag een twintigtal werk loozen is vertrokken. Dr. J. Gronloh, hulp-prediker te Alk maar, is beroepen tot predikant by de ev. luth. kerk te WildervankVeendam. ^7 d, afitand tusicheit a,rt" uit,»r»t« zijkant van uw auto en de buitenzijde van het koplampgla» lomi ook grooief dan 40 centimeter? Dat moogt u wel een* nameten, in dat geval bebt u U HEBT IETS OP TE RUIMEN? Een „Vraag en Aanbod". 35 cent p. 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS. dat tandaanslag en spijsresten absorbeert en emulgeert. Daardoor worden de tanden wèrkelyk^rt en de mond byzowSJfrisdfw re h^b^re?^ n^Jo ct

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10