dagblad voor alkmaar en omstreken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 140 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De .verloren divisie' op Fransch gebied ontkomen Weer teruggeleid naar het Spaansche regeeringsgebied. ITALIANEN VERONTWAARDIGD. De besprekingen van Hodzja. honderdduizend menschen verdronken. 50 millioen Chineezen in direct gevaar. De algemeene toestand. het proces tegen de weduwe Becker. Moordenares toerekenbaar. ALKMAARSCHE COURANT. De militiemanschappen van de drie en veertigste divisie, die zich sedert verscheidene maanden verdedigden in de streek van Bielsa, zijn thans geweken voor den druk der herhaalde aanvallen van de rechtsche legertroepen. Toen hij voelde, dat hij een verloren spel speel de, heeft kolonel Beltran, die het bevel voerde over deze troepenmacht der re geering, Woensdag bevel gegeven tot den terugtocht. Na de evacuatie der gewonden, zieken en kinderen, in het geheel ongeveer 300, welke in Arreau zijn ondergebracht, in afwachting van hun overbrenging naar Tarbes, zijn de militiesoldaten op hun beurt de grens over getrokken. Alle maatregelen werden door de Fransche autoriteiten genomen om hun on derdak te bezorgen en te repatrieeren. Gis ternacht zijn verscheidene duizenden militie manschappen de grens gepasseerd en ont vangen op den Franschen douanepost, waar zij ontwapend werden en ingeënt. Bij een der laatste groepen bevond zich kolonel Beltran, de bevelhebber. De uitgewekenen worden met vrachtwa gens naar Arreau vervoerd, waar zij moes ten verklaren naar welk deel van Spanje zij willen worden geëvacueerd. Gistermorgen is een convooi van 1500 militiemannen uit Ar reau in de richting van Cerbère vertrokken. Gistermiddag om 2 uur 40 werd een tweede, even groot, convooi gevormd. Volgens inlich tingen van de Spaansche autoriteiten zouden gisteren nog 10.000 militiemanschappen de grens overtrekken. Gisteren hebben 90 militiemanschappen verklaard naar het gebied van Franco te willen worden gebracht. Zij verzochten via Hendaye naar Spanje te mogen repatrieeren. De overige gaven als hun wensch te kennen weer in de gelederen der regeering te wor den opgenomen. Volgens de laatste berichten zijn reeds 5000 militiesoldaten te Fabian ont vangen. Italiaansche verontwaardiging. De Giornale d'Italia is verontwaardigd over dezen Franschen steun aan de republikei nen en acht het feit dat de Franschen niet al leen de roode vluchtelingen ontvangen, maar hen ook weer naar de Spaansche legers te rugsturen, eens te meer een bewijs van de schending der niet-inmenging. Men is be nieuwd hoe het voorstel van de regeering van Daladier om niet tusschenbeide te ko men in Spanje, tot werkelijkheid zal wor den. De strijd bij Castellon. Bij Villareal, ten Zuiden van Castellon, wordt, naar Reuter meldt, hevig gevochten. Volgens berichten uit Valencia zijn de recht- schen de Mijares overgetrokken. De regee- ringstroepen hebben tegenaanvallen onder nomen en de stellingen heroverd, die zij had den verloren. Zoowel de luchtmacht der na tionalisten als die der republikeinen bom bardeeren de achterhoeden hevig. Aan het front van Estremadura vielen de nationalisten, naar Havas meldt, de stellin gen aan in de Siërra Altamira, in den sector- Villar del Pedroso, die onlangs door de re publikeinen waren veroverd. De republikei nen sloegen twee aanvallen van den tegen stander af, maar moesten zich tenslotte iets terugtrekken. De nationalisten wilden h^t verloren terrein terugwinnen, maar werden teruggehouden door de sterke republikein- sche verdedigingslinie aldaar. Rechtschen bereiken de Fransche grens. De rechtsche troepen hebben na de bezet ting van Bielsa de Fransche grens bereikt, waar heden op de douanepost met eenige Plechtigheid de vlag van het rechtsche Spanje zal worden geheschen. Reuter meldt, dat wel eenige krijgsgevan genen werden gemaakt, doch dat de meeste regeeringsgetrouwe soldaten via den Pineta- Pas ontsnapt zijn. Zy voerden de burgerbe volking van Bielsa en de omliggende dor- Pen met zich mede. Na de ontruiming wer den de dorpen met dynamiet opgeblazen. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat de te rugtrekkende regeeringstroepen alle dorpen 'n Cinca-vallei hebben vernield en in Jjr®nd gestoken. Achtergebleven oewoners Peelden mede, dat de regeeringstroepen het grootste deel van de bevolking gedwongen neooen mee over de Fransche grens te trek- e"- b°vendien werd al het vee meegevoerd, an net front van Castellon duurt de op- marsch van de rechtschen voort. De vijand liet meer dan vierhonderd dooden op het slagveld achter. Aan het front van Cordova nabij Pennar- roya hebben de troepen van Franco de Sier- ras Batura Noria bezet, alsmede de dorpen Valsequillo en Lagranjuela. Vijfhonderd ge sneuvelden van de regeeringstroepen bleven op het slagveld achter en de rechtschen maakten 208 krijgsgevangenen. De luchtmacht bombardeerde militaire ob jecten te Alicante en de opslagplaatsen van oorlogsmaterieel en oorlogsschepen te Valen cia. Een schip werd getroffen, een ander tot zinken gebracht. Bovendien werden twee fabrieken van oorlogsmaterieel getroffen. Luchtaanvallen op Valencia. Gisternacht heeft de rechtsche luchtmacht twee keer de voorsteden van Valencia gebom bardeerd, vooral Cabanal en Malvarrosa. Er zijn veertien menschen gewond. Gistermor gen bombardeerden de vliegtuigen Je stad weer twee keer. Om half drie in den mid dag trachten vijf vliegtuigen opnieuw boven de stad te vliegen, maar het luchtafweerge schut dwong hen den bommenlast in zee te gooien. Om vijf uur bombardeerden de recht sche vliegtuigen het kustgebied. Daarbij vie len geen slachtoffers. Een Engelsche zeeman, 'die naar zijn schip liep, werd tijdens een luchtaanval der recht schen op Barcelona, ernstig gewond. De aanvallen op Britsche schepen. Havas meldt uit Londen dat aldaar, noch op het Foreigne Office, noch by de admira liteit berichten waren ontvangen over het bombardeeren van Britsche schepen Woens dag j.L in de Spaansche wateren. Welinge lichte kringen wyzen er op dat het nog te vroeg is om te voorzien welke maatregelen kunnen worden genomen tengevolge van deze aanvallen. Deze kringen staan eveneens sceptisch tegenover de berichten volgens welke Duit sche torpedojagers zouden hebben deelgeno men aan het bombardement van Castellon en men was er van overtuigd dat indien deze berichten ook maar eenigen grond hadden, de betrokken departementen reeds rappor ten hadden ontvangen van de Engelsche ma rine-autoriteiten in de Spaansche wateren. Ook te Berlyn spreekt men het bericht uit Valencia tegen volgens hetwelk Duitsche torpedojagers de Spaansche kust bij Castel lon zouden hebben gebombardeerd. Het officieele Tsjechische persagentschap meldt: Minister-president Hodzja heeft gisteren den voorzitter van de Duitsche sociaal democratische party, afgevaardigde Jaksch, ontvangen, tezamen met den secretaris dezer partij, afgevaardigde Taub. De juridische deskundigen hebben giste ren de voorbereidende werkzaamheden voortgezet voor het nationaliteitenstatuut en de bestudeering van de ontwerpen en eischen, vervat in het memorandum van de Sudéten-Duitsche partij. De beraadslagingen van het comité van politieke ministers en de besprekingen van Hodzja met de ver tegenwoordigers der nationale groepen over de verschillende problemen betreffende de oplossing der huidige takken der nationali teitenpolitiek zullen deze week worden voortgezet. De volgeAde week zal Hodzja ook in contact treden met de parlementaire kringen der regeeringscoalitie en zal hij de voorzitters der politieke partyen der meer derheid en de voorzitters der parlements- fracties van deze regeeringsmeerderheid op de hoogte brengen van den staat der be raadslagingen van het comité der politieke ministers en van den loop zijner besprekin gen met de vertegenwoordigers der natio nale groepen. Wat de technische bespreking in het parlement betreft, van de wetsont werpen, die te voorschijn zullen komen uit de tegenwoordige onderhandelingen over de nationaliteitenproblemen, veronderstelt men, dat de doeltreffende wijze van organi satie 'van het wetgevende werk zou zijn, dat de bespreking dezer wetsontwerpen zou worden toevertrouwd aan gemeenschappe lijke commissies van Kamer en Senaat. De militaire maatregelen. Naar Havas verneemt, zou de lichting die op 21 Mei op grond van de wet op den mili tairen dienstplicht ©nder de wapenen was geroepen, tusschen 15 en 18 Juni afzwaaien. Het D.N.B. meldt uit Praag: Naar de Deutsche Nachrichtendienst meldt, is het plan tot invoering van een driejarigen diensttijd voor onbepaalden tyd op zijde gelegd. De reden daarvoor moet ge zien worden in de reactie van eenige buiten- landsche regeeringen, die gevaar voor den vrede vreesden. Daar Tsjecho-Slowakije on der alle omstandigheden vastbesloten is zijn bijdrage tot het behoud van den vrede te leveren, heeft het voorloopig van de uit voering van het plan afgezien. Dit beteekent echter niet, dat het plan voor goed verdwe nen is, omdat de generale staf op militaire gronden rekening moet houden met de nood zakelijkheid van een driejarigen diensttijd. Deze voorloopige oplossing komt ook tege moet aan de wenschen van Engeland en Frankrijk. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Hankou, dat door het voortduren de wassen van de Hoangho steeds grootere watermassa's door den op 20 plaatsen doorbroken dijk stroomen. Het water golft woelig tegen de stads muren van Kaifeng tot een hoogte van verscheidene meters. De water massa, die de Chineesche en de Ja- pansche fronten scheidt, strekt zich uit over een breedte van ongeveer 50 K.M. van de Hoangho in Zuidooste lijke richting tot Tsjoukiakou. Er is thans een gebied van verscheidene duizenden vierkante kilometers over stroomd, waar anders ruim 3 millioen in woners verblijf hielden. Het water breidt zich uit in de richting der provincie Anhwei. Uit Kaifeng wordt bevestigd, dat de gaten in de dijken van de Gele Rivier thans zoo groot zijn geworden, dat er geen hou den meer aan het water is. Het heet, aldus het Japansche persagentschap Domei, dat men zich niet schuldig maakt aan overdrij ving, wanneer men beweert, dat over de 100.000 menschen verdronken zijn. Niet enkel de dijken van de Gele Rivier zijn door de Chineezen vernield, maar ook de dijken verder Noordelijk. Groote gebieden in Honan staan onder water. 2000 dorpen overstroomd. Tot dusver zijn de Japanneezen er in ge slaagd, Kaifeng tegen overstrooming door het water van de Hoangho te beschermen. Naar schatting zijn op het oogenblik 2000 dorpen met 300.000 inwoners overstroomd. Het aantal der verdronkenen is nog niet te schatten. De Japansche troepen, die in het overstroomde gebied opereeren, hebben zich echter tijdig zonder verliezen terug kunnen trekken. De overstroomingen bedreigen ook de Chineesche troepen, daar het water in de richting van Jentsjen stroomt en zijn loop naar de grens tusschen Anhwei en Honan schijnt te nemen. Enorme omvang der overstroo- mingsramp. Het water van de Hoangho heeft tot nu toe 1.660 vierkante kilometer overstroomd. Het gaat er thans om, of het water van de Hoangho, zich over de groote meren met het water van de Jangste zal verbinden. ALKMAAR, 17 Juni De overstroomingen in China dreigen een ramp te worden, zooals de wereld sinds menschenheugenis wellicht niet gekend heeft. Deskundigen verwachten vandaag de beslissing van den strijd tegen het water; zou deze beslissing vallen ten gunste van de natuurelementen, dan zouden onmiddellijk een 50 millioen Chineezen direct door het water bedreigd worden. Bij dit getal ver zinkt het aantal slachtoffers, dat tot nu toe op 100.000 geschat is, in het niet. De Gele Rivier veroorzaakt den meesten zorg. Zij kan zich blijkbaar niet aan een vasten loop houden, maar verandert deze herhaaldelijk. En steeds heeft die verande ring slachtoffers geëischt. Wij veroorloven ons uit een artikel in de N.R.Crt. het volgende over te nemen over de rampen, die China hebben geteisterd, omdat daaruit zoo duidelijk blijkt, welke gevolgen de huidige catastrophe zal kunnen hebben. De mond van de Hwang Ho is bij Tient- sin geweest en in de Jangtse bij Tsjinkiang en eveneens in Noord-Kiangsoe, bij Haits- jou. De laatste dramatische verandering in den loop van de rivier volgde in 1853, toen de mond van de rivier plotseling uit het ge bied van Haitsjou wegslingerde naar het gebied van de golf van Tsjihli. Een afstand van een 400 kilometer. Van Kaifeng af ver- andere toen de geheele benedenloop van de groote rivier. Bij deze laatste verandering werd groote schade toegebracht aan het his torische Groote kanaal en zeer veel men- schenlevens gingen verloren. „China's smart" wordt de Gele rivier genoemd, om dat iedere dijkdoorbraak en iedere verande ring van den stroom zulke ontzettende ge volgen heeft. Weliswaar is de stroom niet zoo woest en zoo snel als bijvoorbeeld de Jangtse, doch overstroomingen van de Gele rivier hebben immer ernstiger gevolgen, omdat het water zulke groote hoeveelheden slik en bezinksel meevoert, dat alles in het gebied, dat door overstroomingen geteisterd wordt, onmiddellijk verstikt Het spreekt vanzelf, dat op alle mogelijke manieren ge tracht is, de rivier te temmen. Zeer groote en zware dijken werden aangelegd op groo- ten afstand van elkaar: men gaf de rivier eerbiedig ruimte. Maar het mocht niet hel pen. De Hwang Ho stroomde over de dijken heen, deed ze breken en nieuwe overstroo mingen volgden in de richting van de Jangtse en andere, die het gebied van de Hweirivier vernietigden. Sinds 1888 heeft de Chineesche regeering buitenlandsche deskundigen te hulp geroe pen, om van de kwaal in Midden-China be vrijd te worden. Millioenen en millioenen zijn gestoken in den aanleg van dijken en de versterking van dijken in tijden van nood. Doch deze maatregelen werkten al leen verzachtend en niet genezend. Toen in '34 overstroomingen in Hopei volgden en een jaar later in Sjantoeng, is eindelijk het besluit genomen, de Gele rivier op andere wijze te bestrijden. De centrale regeering te Nanking gaf den Nationalen economischen raad en een Gele rivier-commissie opdracht om het verdedigingswerk tegen de rivier te organiseeren. Deze beide lichamen zijn on middellijk aan het werk gegaan en aan het einde van 1936 was men zoo ver gevorderd met den aanleg van uiterst zware dijken en het herstel van andere dijken, dat men kon verklaren dat ernstig gevaar voor over stroomingen niet bestond. Tegelijkertijd werd een systeem van meldingen van den waterstand ingevoerd, dat het vorige jaar uiterst gunstig heeft gewerkt. De Gele ri vier-commissie heeft van midden Juni tot midden October haar kantoren te Kaifeng, de hoofdstad van Honan, gehad. Zy ontving iederen dag van alle plaatsen aan de rivier rapporten over den waterstand en berichten over den plaatselyken toestand. Het was een van de meest doeltreffende en een van de meest vruchtdragende centrali saties, welke de Chineesche regeering heeft bewerkstelligd. De bewoners van het dal van de Gele rivier leefden voor het eerst rustig! Zooals men heeft kunnen lezen: Kaifeng is thans een eiland, midden in het woeste water en men hoopt, dat de muren van de stad den druk zullen doorstaan, Reeds toen de eerste geruchten uit China doordrongen, dat de Chineezen, indien de Japanners de Gele rivier zouden willen pas- seeren, het water mogelyk tot bondgenoot zouden krijgen, viel te vreezen voor ern stige rampen. Het gebied, dat gevaar op levert, is 750.000 K.M.2 Op dit gebied woont een bevolking van ongeveer 60.000.000 zie len. Het spreekt vanzelf dat de Gele rivier commissie in omstandigheden van oorlog haar prachtig beschermend werk niet kan verrichten, maar daar komt nog by, dat de dyken op verscheidene plaatsen doorbro ken zijn en dat het water, dat anders eerst midden Juni begint te wassen, dit jaar om dezen tijd reeds een angstwekkende hoogte heeft bereikt. In een gebied waar legers vechten, kun nen geen voorzorgsmaatregelen genomen worden; er kan daar alleen blinde vernieti ging heerschen. Groote gedeelten van Hopei, (ook de vlakte van Tientsin), Sjantoeng en Honan worden bedreigd. Bovendien kan een verandering van den loop van de rivier, waarvoor men te Sjanghai zegt ernstige vrees te hebben, of deze verandering in de richting van Haitsjou of van de Jangtse zal gaan, de vreeselykste gevolgen hebben voor Kiangsoe en Ahnwei. Het zyn allemaal be kende gebieden uit de strydberichten. Het is duidelijk: met het doorsteken van de dijken van de Gele rivier is een ver schrikkelijke daad gepleegd. De Japanners hebben op de beestachtigheid van de Chi neezen gewezen, dat zy tot dergelijke maat regelen zijn overgegaan. De Chineezen heb ben beschuldigingen aan het adres van de Japanners gericht, dat zy zich in hun blin den vernietigingsdrang niet ontzagen de dyken te vernielen. Tusschen de beide kampen stijgt het wa ter van de Hwang ho. Dit weet niet van oorlog en vriendschap en vijandschap in het Verre Oosten, het stijgt, zooals het ieder jaar is gestegen en het stroomt over de lan den, omdat de dijken die het stremden zijn weggevallen. Dit is China's smart. Indien die gebeurt, wordt midden- China met de grootste overstroo- mingsramp van deze eeuw bedreigd. De provincies Honan en Anhwei, met rond 50 millioen inwoners, zyn dan waarschijnlijk reddeloos aan het water overgeleverd. Japansche deskundigen verwachten de beslising binnen de komende 48 uur. Het Chineesche telegraafagentschap meldt uit Hankau, dat de nationale Chi neesche regeering opdracht heeft gegeven, de beschadigde dijken van de Gele Rivier zoo snel mogelyk te doen repareeren. De gevechten. Aan de westzijde van het overstroo- mingsgebied zijn de Chineezen op ver scherpte wijzen tot aanvallen overgegaan. De Japanners trekken zich, door het water gedwongen, zuidwaarts terug en verster ken langs den zuidelijken oever van do Jangtse aangelegde stellingen. Eerst daar na willen zij den aanval in de richting van Hankou openen. Reuter meldt dat de Chineesche troepen, nadat zy versterkingen hadden ontvan gen, een hevigen aanval ondernomen heb ben op den sector van Anking, ter plaatse waar de Japanners troepen aan land zetten voor een aanval op Hankou. De Chineezen beweren dat ze Lioesjousjan by Anking hebben bezet. Ook wordt beweerd dat de Chineesche artillerie zes Japansche motor booten en 20 opbouwbare booten in den grond heeft geboord, welke troepen tracht ten aan land te zetten langs de oevers van de Jangtse. Japansche vliegtuigen hebben gisteren verscheidene malen de Chineesche artille riestellingen bij de eerste Jangseversper- ring bij Matante gebombardeerd. Volgens berichten van het front ontvan gen zijn de Japansche strijdkrachten gister ochtend overgegaan tot een algemeenen aanval op Tsjensjan, by de grens tusschen Anhwei en Hoepei, een punt in de natuur lijke verdedigingslijn van Hankou tegen eên aanval uit het Oosten. Donderdagochtend werd het proces tegen de weduwe Becker voortgezet. Eerst werden gehoord de artsen de Block en Leroy, die belast waren geworden met een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Volgens deskundige de Block moet de weduwe Becker toerekeningsvatbaar wor den geacht. Dr. Leroy sloot zich by het oordeel van zijn collega aan. Hij verklaarde, dat het geestelijk evenwicht by beklaagde niet ge stoord was noch is. Vervolgens werden een (vrouwelijke) „apotheker" en twee apothekers gehoord, die verklaringen aflegden over bestellin gen digitaline door beklaagde. Ten slotte werden de leden van de jury uitgenoodigd een kopje thee te drinken, waarin digitaline was opgelost. Begonnen werd met heete thee, doch van verder proeven in andere hoeveelheden zag men af. Anonieme brieven. In de zitting van Donderdagmiddag hebben getuigen verklaard, dat geen enkel recept teruggevonden is in de opgegeven apotheken, waarin de weduwe Becker digitaline zou zyn voorgeschreven. De inspecteur van politie, Schmidt, gaf vervolgens een relaas van de arrestatie van de beklaagde, waarbij hij bijzonderheden mededeelde ten aanzien van de anonieme brieven en de telefoongesprekken, bene vens de klachten, die de aandacht van de justitie hebben getrokken en de arrestatie hebben uitgelokt. De wed. Becker loochent dan eenige feiten van minder belang. F,r wordt acte genomen van een verklaring van dokter Barra, die niet den indruk heeft gehad, dat mevrouw Castadot teekenen vertoonde van grootscheepsche vergifti ging. Wat echter het geval Weiss betreft, be vestigt de dokter, dat de weduwe Becker, toen zij hem aan de telefoon riep om zyn hulp te vragen, ten behoeve van mevrouw Weiss, op wie zy paste, tegen hem gezegd heeft, dat het geen dringend geval betrof, terwijl twee uur later de zieke reeds was overleden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1