8 Wijziging omzetbelasting aangenomen. GEZONDHEID NIET WAAG UW rider de aanwezigen PARLEMENT Geen heffing meer op fruit en bokking. Damestaschjes geen weelde meer «.Vnd blijft! ■tMd* 'UiV*P' kra°htl,,n "V*n- JLidiopcogcammc „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE binnenland Geraffineerde oplichterij. Aanrijdingen werden geënsceneerd HeuilleioM TWEEDE BLAD. j (Van onzen parlementairen medewerker.) De Tweede Kamer is gistermiddag door de technische herziening van de Omzetbe- lastingwet heengekomen en heeft- het wets ontwerp met 59 tegen 8 stemmen goedge keurd, nadat het ten aanzien van enkele punten, welke hoofdzakelijk op het terrein der vrijstellingen en rubriceering lagen, was gewijzigd. De belangrijkste verandering, welke in het ontwerp is gebracht, betreft de Vrijstelling van omzetbelasting van het fruit. Het daartoe strekkende amendement- Groen werd met 40 tegen 29 stemmen aan genomen ondanks de waarschuwing van den minister voor de consequenties, hierin be staande, dat het buitenlandsch fruit dan ook van het bijzonder invoerrecht zou moeten worden vrijgesteld; dat niet de kleine man, maar in de eerste plaats de welgestelden van een te verwachten prijsverlaging zouden profiteeren, omdat de vrijstelling alle fruil, dus ook het meer luxueuse, betreft; ten slotte, en niet in de laatste plaats, zou de schatkist ongeveer een millioen gulden der yen. In het vervolg van zijn rede had minister de Wilde er al op gewezen, dat wegens de financiëele consequenties aan de meeste van de wenschen tot het verleenen van vrijstel lingen geen gehoor zou kunnen worden ge- geve. Zoo wees hij die voor thee, benzine, machines en landbouwwerktuigen af, was daarentegen wel bereid dames- en kinder- taschjes van de weeldelijst naar de gebruiks- artikelenlijst over te brengen, waardoor zij voortaan met 4 in plaats van met 10 pet zul len worden belast, en had hij ook geen be zwaar om gerookte haring, anders gezegd: bokking, vrij te stellen. Maar daarmee was dan ook de grens van zijn bereidwilligheid bereikt. Aangenomen amendementen. Hetgeen niet beduidt, dat de minister doof was voor verdere technische verbeteringen van de wet of van haar uitvoering. Zoo zei- de hij mr. Bachg (r.k.) toe een wat meer tegemoetkomende houding- tegenover de maatkleermakers (die in vergelijking met de confectiewerkers minder gunstig worden behandeld) te zullen overwegen en was hij ook bereid na te gaan, of er, wanneer voor een groep van fabrikanten-détaillisten een afwijkende, regeling wordt voorgesteld waartoe de wet voortaan de mogelijkheid biedt niet tevens een bindend voorschrift moet worden gegeven om de omzetbelasting pp de klanten te verhalen. Hij was ook al de bereidwilligheid zelve ten opzichte van een paar amendementen van mr. Bachg, welke inzake het beroep tegen een aanslag voorstelden, den directeur van de directe belastingen in te schakelen, en, voor het geval er een verhooging van den aanslag (als straf) moest worden vast gesteld, deze te beperken tot het vijfvou dige in plaats van het tienvoudige, zooah nu mogelijk is. Deze amendementen nam hij over, maar die raakten de schatkist ook maar heel weinig, of heelemaal niet. Tot een financiëel offer bleek de minister zelfs ook bereid, zooals we boven reeds heb ben meegedeeld, als de wenschen maar bin nen de perken bleven. En dat leek hem hel geval met het amendement-Kortenhorst, er toe strekkend om dames- en kindertaschjes als gebruiksartikelen te belasten. De heer Kortenhorst (r.k.) hield ter aanbeveling van zijn voorstel een even juist als humoristisch betoog, waarin hij den zakkenrijkdom van de mannenkleeren stelde tegenover de door de mode hulpeloos gemaakte vrouw, die een voudig verplicht is overal een tasch of taschje mede te nemen. Al zijn er natuurlijk luxueus uitgevoerde taschjes, het dames- taschje „an und für sich" kan niet meer als een weelde-artikel worden beschouwd. De minister nam het amendement over. evenals een amendement-Bachg om de heffing van 4 pet. eveneens te laten gelden voor „stof fen, dienende ter voorkoming of genezing van ongemakken, zoomede shampoons en dergelijke uitsluitend of nagenoeg uitslui tend tot lichaamsreiniging bestemde stof fen". Tegen een amendement-ter Laan, dat be oogde bokking van de omzetbelasting vrij te stellen, maakte de minister geenerlei be denking, zoodat hij ook dit overnam. Hij zou dit ook dadelijk hebben gedaan met een amendement-Wagenaar, ware het niet dat de heeren Schilthuis (v.d.) en IJzerman (s.d.) verbetering daarvan hadden ge- wenscht. Het ging hier over een tegemoet koming aan de beeldende kunstenaars. De tegenwoordige wet kent al de vrijstelling van „beeldhouwwerken, welke niet als massa-producten maar als kunstwerken zyn aan te merken". De heer Wagenaar (a.r.) wilde deze bepaling aanvullen in dezen geest: „Beeldhouwwerken en andere voor werpen van plastische kunst, welke niet als massa-producten zijn aan te merken, doch die door kunstenaars zijn ontworpen er. eigenhandig zijn uitgevoerd". Bovengenoem de leden echter vonden dat de eisch van eigenhandig uitgevoerd te ver ging, omdat menig door een kunstenaar ontworpen werk geheel of gedeeltelijk door andere kunste naars wordt uitgevoerd. Daarom wenschten zij schrapping van dat zinsgedeelte. De heer de Geer (c.h.) gaf namens de commissie van rapporteurs een redactiewijziging in over weging, welke aan de bezwaren tegemoet kwam, zoodat de minister, ziende dat de Kamer er zich nu mee vereenigde, met een gerust hart het amendement kon overnemen. A NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En we'. oordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door "loedfiltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen is beter dan genezen Qebrulk tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg. De nieuwe, „overvette" Rinso wordt door alle vooraanstaande wasmachinefabrikanten aanbevolen voor het gebruik in hun machines. Eén pak Rinso op 30 liter water geeft een onge lofelijke hoeveelheid sop. En door het bijzonder hoge vet gehalte is het Rinso sop zo volmaakt reinigend, dat Uw wasgoed een ongekende helderheid krijgt en U, na het witte goed, ook nog het gekleurde goed in hetzelfde sop prachtig schoon wast. De nieuwe Rinso is werkelijk een wonder van doelmatigheid en zuinigheid I En niet alleen in elke wasmachine, maar ook in elke tobbel Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken. R 40-030» Zooals boven reeds is gezegd, verzette de bewindsman zich sterk tegen de vrijstelling van het fruit, welke met een amendement- Groen werd beoogd. De heer ter Laan, zich herinnerend dat er wel eens meer amende menten van de r.k. fractie onder de bestrij ding van een minister zijn ingetrokken, drong er bij den heer Groen krachtig op aan, dat hij d i t amendement zou hand haven. Dit gebeurde en zoo werd een stem ming noodig, welke een aanzienlijke meer derheid er voor opleverde. De tegenstem mers waren de a.r., de c.h. (behalve den heer Krol) en elf katholieken. Van de niet aangenomen of ingetrokken amendementen behoeven we niet veel te vertellen. Met 42 tegen 27 stemmen ver dween een amendement-ter Laan, om de verhooging van het bijzonder invoerrecht niet voor thee te laten gelden; met 35 tegen 33 stemmen, op het kantje af dus, werd ver worpen een amendement-Bachg, er toe strekkend om de kleine fabrikanten, wier omzet beneden 1000 blijft, vrij te stellen van omzetbelasting, welk amendement door den minister met een beroep op het oordeel van den Middenstandsraad was bestreden. De heer Kortenhorst (r.k.) tenslotte trok zijn amendement in, waarmede hij de moge lijkheid wilde openen sommige machines er. landbouwwerktuigen, in het belang van de industrialisatie, van omzetbelasting of bij zonder invoerrecht (een soort van compen satie ten behoeve van de Nederlandsche fabrikanten, die omzetbelasting moeten be talen, welke van de buitenlandsche fabri kanten niet kan worden geheven) vry te stellen. Doch hij deed dit pas nadat de mi nister had verklaard, dat hy met zyn col lega van economische zaken deze kwestie al had besproken en dat zy, wanneer de Tariefwet weer moet worden herzien hetgeen spoedig het geval zal zijn weer in overweging zal worden genomen. Minister de Wilde heeft in zyn rede ter beantwoording van de algemeene beschou wingen hoofdzakelijk een uiteenzetting van de beteekenis van de wetswijzigingen ge- geve, welk exposé niets nieuws opleverde. De belangrijkste vraag was hoe hij tegen over de vrijstellingen zoy staan, welke wa ren gevraagd. Ook ten, aanzien van de poeliers kon hij niet meer verklaren dan hij in de memorie van ant^rpord had gezegd: wat die heeren panklaar maken behoort, volgens de tariefcommissie, onder de om zetbelasting, aan welk oordeel hij zich refereerde. Tenslotte werd het wetsontwerp met 59 tegen 8 stemmen aangenomen. De tegen stemmers waren de staatk. geref. predikan ten Kersten en Zandt, de beide chr.-dem. van Houten en Posthuma, voorts de commu nisten en de n.s.b.-ers, die niet voltallig meer waren. Afscheid J. G. Pippel. Aan de openbare vergadering ging een comité-generaal vooraf, waarin het adres van hulde aan de Koningin bij Haar jubi leum werd vastgesteld en wr.arin besloten werd op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen aan den administrateur der Ka mer, directeur der griffie, den heer J. G. Pippel. De voorzitter hield naar aanleiding van de mededeeling van het verleende ont slag een zeer sympathieke rede, welke over vloeide van waardeering en achting jegens den persoon en den arbeid van dezen bekwa men ambtenaar. Het opmaken van een voordracht ter ver vulling van een vacature onder de plaatsver vangende leden van de Algemeene Reken kamer hield daarna de Kamer nog geruimen tijd bezig. We zouden van deze voordracht geen melding hebben gemaakt, ware het niet, dat als nummer één daarop verscheen Zaterdag 18 Juni. HILVERSUM, 301.5 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10. VPRO-morgen wij ding. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedr. 12.— I.45 Gr.pl. (12.15 Ber.) 2.— Overal veilige speelplaatsen voor de jeugd. 2.15 Zang en piano. (In de pauze gr.pl.) 2.45 Gr.pl. 3.15 Schaak nieuws. 3.30 Revue-uitz. (gr.opn.) Deel. 5.15 Gr.pl. 5.40 Lit. causerie. 6.— Orgelspel. 6.30 Groningsche uitz. 7.Filmland. (7.30 VPRO: By bel vertellingen8.05 Herh. SOS- en 8.07 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Cor Steyn's accordeonorkest, toe spraak en The Four Blue Stars. 9.15 En nu.... Oké! 10.30 ANP-ber. 10.35 Gr.pl. 11.— Schaaknieuws. II.05 Souvenir-orkest mmv. solist. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.Gr.pl. 11.30 Godsd. cau serie. 12.Ber. 12.15 De KRO- Melodisten mmv. solist. (1.1 -20 Gr.pl. 1.15 Postduivenber.) 2. Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.Kinderuurtje. 4j Ber., KRO-orkest en gr.pl. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. e.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Causerie over het Wit-Gele Kruis. 7.35 ANP-ber., mededeelingen. 7.45 Inleiding vol gende uitz. 8.2de en 3de acte opera Siegfried. (9.10 Overpeinzing met muz. omlijsting. 9.25 Muz. cau serie). 10.55 Gr.pl. 11.ANP ber. 11.10 Filmpr. 11.2512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.50 Gr.pl. 1.20 Het New Coventry Hippodrome Orkest. 2.20 Gr.pl. 2.50 De BBC- Singers. 3.20 Rep. 4.De Enfield Central Band, mmv. solist, 5. Deel. 5.20 B. Cotton en zijn Band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 BBC- Theaterorkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 BBC-Variété-orkest en solis ten. 9.20 Ber. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 BBC-orkest. 10.50 Ge wijd concert. 11.20 Ambrose en zyn orkest. 12.101 *.20 Ber. RADIO PARIS, 1648 M. 8.55—9.30, 10.05 en 11.20 Gr.pl. 12.35 Bailly- orkest. (1.50 Zang;. 3.20 en 4.05 Zang. 5.20 Het Calvet-kwartet en solisten. 8.35 Zang. 8.50 Radio- tooneel. 9.30 Variété-progr. 10.20 Symph.-concert, mmv. soliste. 11.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Will Glahe's orkest. 8.50 Danziger Landes-^Tkest. 12.20 Weensch Sym- phonie-orkest. 1.35 Omroep-Am.- orkest. 2.30 Gr.pl. 4.20 Omroep- Am.-orkest, Omroepkoor en solis ten. 6.30 Voordr. en concert. 7.30 Omroepsextet. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.35 Gr.pl. 10.50 Wal- ter Raatzke en Arthur Rinke met hun orkesten. 1.203.20 Militair orkest en Hans Joachim Fierke's kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- kleinorkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Gr.pl. met toelichting. 3.20 Omroepsalon- orkest en gr.pl. 4.05 Jazzmuziek (gr.pl.) 4.35 Omroepsalonorkest en gr.pl. 5.20 Gr.pl. 6.35 Viool en piano. 7.20 Gr.pl. 8.20 Cabaretprogr. 9.20 Omroepkleinorkest en solist. 10.30 Dito. 10.50 Gr.pl. 11.20—12.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gr. pl. 12.50 en 1.30 José Schnyders' orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 3.20 Mar- ceau Burton's musette-ensemble en solist. 4.20 't Belgisch Pianokwartet. 5.35 en 6.— Paul Godwin's orkest. 6.35 Gr.pl. 7.05 Pianovoordr. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 8.35 Omroeporkest en solisten (9.359.50 Rep.) 11.12.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Berlynsch pianotrio en solisten. P.20 Omroep-Amusementsorkest en solisten. 10.20 Ber. 10.40 Rep. 11.20 Omroepdansorkest en schrammel- ensemble. 12.203.20 H. Joachim Fierke met zijn kwintet en militair orkest. (1.151.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—11.20, Radio PTT Nord 11.20 —12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Keulen 14.2015.35, Brussel Fr. 15.35—16.20, Keulen 16.20—18.20, Lond. Reg. 18.2021.40, Keulen 21.4022.Beromünster 22. 22.40, Keulen 22.40—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.35, Droitwich 11.35—14.50, Lond. Reg. 14.5017.20, Droitwich 17.20—21.40, Lond. Reg. 21.40—21.55 Droitwich 21.5522.50, Lond. Reg. 22.5023.20, Droitwich 23.2024. Lijn 5: Diversen. iemand, die in het geheel niet op de aanbe velingslijst stond, welke de Rekenkamer zelve aan de Tweede Kamer had toegezon den. Met 35 van de 63 stemmen werd 1 mr. dr. M. J. A. V. Koeken, referendaris ter prov. griffie van Noordbrabant, *"te Den Bosch. Vandaag zou een poging worden gedaan de agenda af te handelen. Als laatste punt daarop kwam voor (zoo was het tenminste gisteren nog) het voorstel-Wendelaar tot het houden van een enquête inzake Oss. De Amsterdamsche politie heeft de hand weten te leggen op een complot oplichters, hetweelk op zeer geraffi neerde wijze is te werk gegaan, waar door verschillende verzekeringsmaat schappijen in het land voor groote be dragen zij.i benadeeld. Hoog verzekerd! De feiten, waarvan zij worden beschul digd, zijn in den loop van enkele jaren ge pleegd, zonder dat men eenig argwaan tegen hen koesterde. De acht thans gearres teerden maakten er hun werk van aanrij dingen te escèneeren, waarbij het er vooral op aan werd gelegd zooveel mogelijk schade aan te richten, teneinde hooge ver- zekeringsuitkeeringen te kunnen bemach tigen, hetgeen hen steeds gelukte. Natuurlijk werden de voertuigen, waar mede de aanrijdingen volgens een voor uit opgezet ontwerp zouden moeten ge schieden, hoog geassureerd. „Ooggetuigen". Men gaf een mede-geïnteresseerde de opdracht met zyn auto op een bepaald punt tegen een boom te rijden. De ove rige leden van het complot stonden dan dichtby de „plaats des onheils" de noodlottige botsing af te wachten. De bestuurder bleef, zooals begrijpelijk is, steeds ongedeerd. Na de aanrijding kwamen de leden der bende tegenover een veldwachter of agent van politie getuigen, hoe het ongeluk zich had afgespeeld, waarbij men zeide, dat de auto plotseling moest uitwijken! Vaak betroffen het ook vrachtauto's, wel ke met een kostbare lading waren gevuld, welke by de botsing eveneens verloren ging. De verzekering betaalde en teneinde niet in de gaten te loopen veranderde men zoo nu en dan van maatschappij. Op deze wijze gelukte het groote bedragen in de wacht te sleepen, zonder dat ook maar iemand, poli tie of assurantieonderneming, bemerkte, dat er ernstig geknoeid was. O Uit het Engelsch van ARTHUR SOMERS~ROCHE Door Mr. P. v. D. 1) „De gasten waren achthonderd in aantal. Onder de aanwezigen waren de heer en mevrouw Randolph Bleakie, de heer en mevrouw Julian Burnside, de heer en me vrouw Thomas B. MannersOok juf frouw Dorothy Candot en juffrouw Gladys Torrance Verder de heer Francis Lamy, de heer Burnett Averill, de heer John Carroll, de heer Lacy Grandall Ik hield op by mijn eigen naam. Hier, in een lunchroom in Washingtonstraat, over mijn broodjes met geconserveerd vleesch en mijn koffie gezeten, staarde ik naar een exemplaar van een New Yorksche courant, dat ik in het hotel om den hoek had ge kocht. Dat was haar portret. En zelfs de verdoezelde reproductie kon de lieve glans van haar oogen, de volmaakte ciseleering van haar trekken en haar aanvallige vor men niet verbergen. „Miss Jeanne Seeley, die gisterenavond in de uitgaande wereld is opgenomen". Dus: een aankomend meisje, dat als achthonderd andere menschen caviaar moest eten, op de tonen van twee orkesten moest dansen, moest luisteren naar den zoemer van „blues" en naar den Spaan- schen tenor, en moest kijken, hoe Ber- nard en Ryan hun beroemden dans uit voerden. Ik bracht mij voor oogen, hoe zy gisterenavond was geweest, een tikje schroomvallig en een tikje verlegen, en met dat al: mooi. Ik kon mij haar gevoelens van spanning vooraf voorstellen. Zou zij succes hebben? Zou zij populair zyn? Zou de dansvloer van de Ritz niets te wenschen overlaten? Zouden er veel jongelui zijn? Ik dacht aan de reeks jongelieden van gisteravond. Er waren jongens van kost scholen, enkelen van mulo-scholen, dozijnen pas gediplomeerden, die zich nu bevonden in de lagere regionen van Wallstreet, ver der mannen van achter in de twintig en even in de dertig, die de laatst aangekome- nen op de huwelijksmarkt opnamen, en verder de eeuwige schoonen, wier leeftijd zich zoo tusschen veertig en zestig bewoog. De oude Jed Bajeard zou er wel zijn ge weest. In twee maal twintig jaren had hij geen enkel debuut gemist. Grijs als hy was, en ieder jaar een beetje magerder, had hy, naar mij bekend was, gedanst bij het de buut van Jeanne's moeder en had hij in zijn jeugd attenties bewezen aan ten minste een van haar grootmoeders. Een jonge man, een echte praatjesmaker, had gisteravond zijn verhaal bruusk afgebroken, toen hy bemerkte, dat de man, die hem in de rede viel, niemand anders was dan Oude Jed. Maar de jonge meisjes gaven er niet om. En die gewichtigdoende Billy Brod- beck zou er ook wel zijn geweest. Drie vrouwen onder de groene zoden hadden Billy's belangstelling in jonge meisjes niet kunnen dooven. Hij scheen zijn best te doen zich te vervormen naar het model van een Georgischen jachthond. Jeanne's ereste bal! Ik vroeg mij af, of zy de haar anoniem toegezonden orchi deeën had gedragen. En zoo ja, was het dan, omdat zij een vermoeden had van den afzender? En wat zou zij wel hebben ge zegd, indien zy had geweten, dat de dertig dollars, die de bloemen mij hadden gekost, mijn volle weekloon voor mijn werk bij Bloomfield en Co. vertegenwoordigden? Ja, maar Jeanne had haar trots. Waarom, zoo zou zij zich bij het raden naar den edelen gever van de orchideeën afvragen, sluit hy zyn kaartje er niet bij in? En waarom had zij van mij in geen vier maan den gehoord? Een dwaze verliefde ezel! Dat was ik. Want waarom zou die kleine Jeanne zich zelfs mijn naam nog herinneren? Den hee- len nazomer en herfst door had Jeanne naar de eischen van de conventie, die nu eenmaal wil, dat een aankomend jong meisje iedere partij, die aan haar presen- satie aan den vriendenkring van haar fa milie voorafgaat, bezoekt, het vroolijkste leven geleid, dat zich maar laat denken. Zy had wel honderd jonge mannen ontmoet. Ik wist, dat zij zoo angstwekkend was be stormd, dat het eene gezicht voor haar wel op het andere moest lijken en een nieuwe naam voor haar moest klinken als een her haling van den vorigen. En toch zou zij mij niet zijn vergeten. Stond myn naam niet op de presentielijst van gisteravond? Maar dat beteekende niets. Ik stond op de lijst van alle ceremo niemeesters, die zulke partijen regelen. Toch wilde ik gelooven, dat Jeanne mij had gezet op haar eigen lijst van namen, die zij den meremoniemeester had gegeven. Ik wenschte te gelooven, dat zij mijn bloemen had gedragen, en dat haar bly uiterlijk een oogenblik was omwolkt, toen zij tenslotte besefte, dat ik niet om een dans kwam vragen. „Ik hoop vrienden te maken", had zy mij gezegd. „U moet weten dat ik zoo lang weg ben geweest". Men heeft my zelfs ge zegd, dat ik niet op partijen gevraagd word, wanneer ik niet twee jongelui kan meebrengen". „Ik zal er een van zijn", beloofde ik haar opgeruimd. ..Neen, je moet daar geen last van heb ben", antwoordde zij. „Zakenmenschen kunnen niet iederen avond uitgaan". Bij haar karakteriseering van myn per soon ondervond ik een lichten schok. Een zakenman? Ik adresseerde een lach aan Jimmy Greco, een spotlach aan Andy Horn, een hoonlach aan Slavini. Zelfs eertijds, toen ik met dit zoo won derbaarlijk onschuldige en naieve jonge meisje op het zonnedek had gezeten, wa ren Greco, Horn en Slavini in de bar van het schip, zich afvragend, waarom ik niet voor den dag kwam. Niet dat zy tegen my zouden spreken of een teeken van her kenning zouden toonen. Want dit was in ons vennootschapscontract niet overeenge komen. Maar ik vertoonde de smetten van deze vennootschap over mijn geheele we zen. Hun gezond verstand zou hun wel gezegd hebben, dat ik hier midden op den Atlantischen Oceaan, honderden mijlen van New-York verwijderd, nauwelijks onze buit zou hebben kunnen kwijt raken. Ver der wisten zy, dat ik besefte, welk soort lui zij waren, en ik met mijn leven voor verraad zou hebben te boeten. Bovendien denk ik, dat zy wisten, dat, wat ik ook overigens mocht doen, ik mij niet van mijn medeplichtigen zou terugtrekken. Maar niettemin zouden zy zich behagelijker voe len, wanneer zy my konden zien. Een oogenblik, toen ik overpeinsde, wat zij wel zou zeggen en doen, indien zij van mijn „zaken" en gezellen op de hoogte was, hoorde ik haar woorden ternauwernood. Dan „Het eerste seizoen is voor een meisje zoo belangrijk, weet je. Dit mag eenvoudig geen mislukking worden". Ik bracht mijn gedachten van de scheeps- bar af en wischte het in mijn geest voor handen beeld van Jimmy, Andy en Pots uit. „Waarom ter wereld, juffrouw Seeley, zou u een dergelijke catastrophe behoeven te vreezen?" Zij keek my aan in twijfel, schuchter, van onder haar buitengewoon lange, krul lende oogwimpers uit. Ik vroeg my af, of niemand haar ooit had verteld, hoe be koorlijk zy was. Met oogen, zoo blauw, als men zich maar kan voorstellen, met stralend kastanjebruin haar; een kostelijke huid, waarvan het brons twee aanminnelyke sproeten op het puntje van haar licht opge wipt neusje niet kon verbergen; haar edel gevormde mond, die zoo gaarne glimlach te; haar tenger en toch sterk figuur. „Maar ik ken niemand", zei zy. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6