Luchtaanvallen de baas. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Moordaanslag te Overschie Getroffene licht gewond. griezelige weddenschap. Glimlachje HET KINDERLIJKE IN DEN MAN. Branden. GEMENGD NIEUWS. Wist U, dat bij met Brandbommen de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen TWEEDE BLAl) in Argwaan. In de vorige maand is alles aan het licht gekomen, toen de oplichters een gen étalage-poppen, welke fi^mporteerd moesten worden van ^mS^h®uant? Maastricht te Leenden (Noordbrabant) Land staken en hiervoor de verzekering a u «riiHp aanspreken. Ditmaal lukte het^niet Reeds de veldwachter, die Loces-verbaal opmaakte, koesterde arg waan. Hij schreef SSTü! zond dit naar de hoofdstedelijke politie, die de zaak terdege onderzoch Acht arrestaties Na enkele weken kreeg men voldoende teen de brandstichters en zoo koLde politie dezer dagen tot de arrestatie van de hoofdmannen van het complot over- caan waarop spoedig de andere gepleegde feiten aan het licht kwamen. Men Zette het onderzoek onvermoeid voort en enkele dagen later bevonden zich dan ook de medeplichtigen in arrest. Gisteravond heeft op den Kanaalweg bij den Rotterdamschen tol te Overschie een 40-jarige vrouw uit Rotterdam op drie me ter afstand uit een revolver een schot gelost op den 29-jarigen kantoorbediende M. H., eveneens'uit Rotterdam. De man werd in den rechterbovenarm getroffen. De kogel verliet echter het lichaam weer. Daarna richtte de vrouw de revolver op zichzelf, doch het wapen ketste. Zij is toen op de fiets naar Rotterdam gevlucht, waar bij zij door een aantal menschen, die ge tuige waren van den aanslag, werd nagezet. Een agent van politie, aan wien zij werd aangewezen, heeft haar gearresteerd, waar na zij naar Overschie is overgebracht. De man is ter b.handeling naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De kantoorbediende was een kostganger van de vrouw en had haar pension korten tijd geleden verlaten. Hij had een verhou ding met haar gehad doch zich thans ver loofd met een ander uit den Haag. De vrouw, die hierovc zeer gebolgen was, had hem reeds eenige malen gedreigd en thans had zij uitvoering gegeven aan haar wraak plan. TWEE RAADSLEDEN GESCHORST. Te Beerta (Gr.) De communistische raadsleden van Beer ta (Gr.) Schwertmann en Heeren, hadden hun raadszetel ter beschikking gesteld van fractiegenooten, omdat zij hun gemeente woning weer wilden inhuren. Hun opvolgers waren reeds benoemd verklaard. In de Woensdag gehouden vergadering kwamen B. en W. evenwel met een voorstel om ge noemde raadsleden te schorsen, daar bij na der onderzoek was gebleken, dat zij zich door het nemeg van ontslag als raadslid niet kunnen onttrekken aan de gevolgen van de overtreding van art. 26 der Gemeentewet, i.c. het deelnemen aan onderhandsche pacht van gemeentegoederen, aangezien art. x9 der Gemeentewet bepaalt, dat zij zoolang raads lid blijven totdat de goedkeuring van de ge loofsbrieven hunner opvolgers onherroepe lijk zal zijn geworden. Het was gewoonte geworden, dat in den raad mutaties voorkwamen tengevolge van het huren van gemeentewoningen, maar dan volgde nimmer schorsing. Dit gewijzigde standpunt ontlokte veel cri- tiek van communistische en socialistische zijde, maar tenslotte werd met 63 stem men (de betrokken leden stemden niet mee; besloten de leden te schorsen. Acht woningen werden onbewoonbaar verklaard en besloten werd hiervoor in de plaats met rijksvoorschotten vier dubbele arbeiderswoningen te bouwen. Een kikker opgegeten voor 2.25! De heer J. D. te Groot-Ammers bood bij een weddenschap aan tien personen aan, dat hij een flinke kikker „met huid en haar" zou opeten, als ieder van hen hiervoor een kwartje beschikbaar stelde. Alle tien perso nen, bericht de „Schoonhovensche Courant", gingen op dit voorstel in en er werd een groote kikker bemachtig, die D. ten aan zien van allen begon op te peuzelen. Tijdens deze zonderlinge maaltijd van den heer D. werden echter enkele personen on wel, zoodat zij zich moesten verwijderen en dus niet ten volle genoegen van de wed denschap hadden. De kikker werd op de achterpooten na ge heel verorberd. Hiervoor werd D. een kwar tje ingehouden, zoodat hij met het walgelijk karweitje in totaal 2.25 had verdiend. «.Professor, buiten staat een man met een snor!" »Zeg hem, dat ik er reeds een heb!" MAN RANDT EEN ZEVENJARIG MEISJE AAN. Het bosch ingesleurd en ernstig verwond. Op de Tienraysche Dijk te Horst nabij Venraay heeft, aldus het Volk, iemand een zevenjarig meisje, dit uit school kwam, beetgepakt en meegesleurd in het aan den weg grenzende bosch. Het kind verzette zich en riep luid om hulp, waarop de man haar de mond dicht hield. De man ontzag zich zelfs niet het kind met een mes verwondingen toe te brengen. Toen het meisje, een dochtertje van den landbouwer J. N., niet op den gewonen tijd huiswaarts keerde, gingen huisgenooten haar zoeken. Aan den boschrand hoorde een hun ner gekerm en vond een eind verder het kleine meisje, geheel met bloed overdekt. Het kind wérd in een naburige woning binnengedragen en daar verbonden. Hoewel zij eenige diepe snijwonden had, kon zij toch naar haar woning worden vervoerd. Rijks- en gemeentepolitie hebben met be hulp van een speurhond de omgeving afge zocht, doch tot dusverre leverde het onder zoek geen resultaat op. FELLE BRAND TE HOOGEZAND. Inboedels geheel verloren. Gistermiddag is, waarschijnlijk door kort sluiting, brand ontstaan in een perceel staande aan het Winschoterdiep te Hooge- zand. Het huis wordt bewoond door de familie A. Visser, die er een handel in comestibles drijft en de familie J. Spakman. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat de gealarmeerde brandweer bij haar aan komst weinig meer kon redden. Deze be paalde zich dan ook voornamelijk tot het beschermen van de aangrenzende gebou- en. Het perceel brandde tot den grond toe af, terwijl de inboedels geheel verloren gingen. De schade wordt door verzekering gedekt. TWEE WONINGEN VERBRAND TE EDEN. De derde met moeite gered. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een blok van drie arbei derswoningen, staande aan de Peterstraat te Uden (N.B.), aldus meldt het Hbld. Het vuur dat was ontstaan in de woning van de we duwe van Boxtel, werd aangewakkerd door den krachtigen wind en greep zoo snel om zich heen, dat nog voor de brandweer ter plaatse verscheen, ook de woning van J. Nooyen had vlam gevat. De orandweer moest zich in hoofdzaak beperken tot voor koming van verdere uitbreiding van het vuur, waarbij in het bijzonder aandacht moest worden besteed aan de derde woning van het blok, bewoond door G. Nooyen. Het mocht gelukken deze laatste woning te be houden, af schoon deze nog aanzienlijke brand- en waterschade opliep. De woning van de weduwe van Boxtel brandde geheel af; ook de woning van den heer J. Nooyen werd door het vuur vernield. Van de beide inboedels kon zoo goed als niets worden ge red. De schade wordt door verzekering ge dekt. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. DE ONTHULLING VAN HET MONUMENT VOOR KONINGIN EMMA. Rede van de koningin. Alvorens tot de onthulling van het stand beeld ter nagedachtenis van koningin Emma over te gaan, hield de koningin de volgende rede: „Mijnheer de commissaris en mijnheer de voorzitter van het comité. Gaarne zal ik gevolg geven aan Uwe uitnoodiging om dit monument voor mijne geliefde moeder te onthullen. Dat spontaan alle kringen in Amsterdam blijken gaven van belangstelling, ja,.dat zelfs het penningske, dat noode kon worden ge mist, met blijdschap geofferd werd, stemt mij tot groote dankbaarheid en is voor mij een bewijs te meer, dat het medeleven, de genegenheid en de warme belangstelling mijner moeder voor de bevolking van Am sterdam weerklank gevonden heeft in de harten van zeer velen. Dit gedenkteeken zal niet alleen bij het nageslacht de herinnering aan haar levendig houden door haar beeltenis weer te geven, doch ook het zijne ertoe bijdragen de her innering aan hare geheele persoonlijkheid te doen voortleven, waar het gewaagt van haar groote opvatting van haar plicht, haar veelzijdigen arbeid en van hare liefde en toewijding voor den lijdenden medemensch. Het gedenkteeken zal voor mij en de mijnen steeds een zinnebeeld zijn van den zoo persoonlijken band tusschen Amsterdam en mijne geliefde moeder, die ook tijdens haar leven hier steeds zooveel blijken van oprechte genegenheid mocht ontvangen. Thans ga ik over tot de onthulling". Vervolgens werden bloemen en kransen aan het monument gehecht en vond de overdracht van het monument aan de ge meente Amsterdam plaats. Bezoek aan het paleis. Na afloop van de plechtigheid op het Emmaplein heeft de koningin een bezoek gebracht aan het koninklijk paleis op den Dam om de restauratiewerkzaamheden, waarmee men druk bezig is om het paleis voor September a.s. zoover gereed te hebben dat het hof er tijdens de feestelijkheden bij het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de koningin er zijn intrek kan nemen, in oogenschouw te nemen. Het bezoek, dat een half uur zou duren, heeft ruim een uur geduurd. De koningin heeft in dien tijd slechts een gedeelte van het paleis kunnen bezichtigen en daarbij kunnen constateeren, hoezeer men met het werk vordert. Tegen vijf uur verliet de koningin het paleis om in gezelschap van haar hofdame naar Soestdijk terug te keeren. KENNISGEVING. Het gerechtshof te Amsterdam, Gezien artikel 18 der wet op de Rechter lijke Organisatie en het beleid der Justitie, de artikelen 11 tot 15 van Reglement No. 1, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 14 September 1838, Staatsblad No. 36, laatste lijk gewijzigd bij Kon. Besluit van 31 Jan. 1920, Staatsblad No. 51; Gehoord den Heer Procureur-Generaal bij dit Gerechtshof; Bepaalt dat de Kamer van Vacantie van dit Gerechtshof hare zittingen zal houden gedurende de maanden Juli en Augustus van dit jaar en wel voor de behandeling van Strafzaken op: Vrijdag 1 en 8 Juli; Maandag 18 Juli: Vrijdag 22 Juli; Vrijdag 5 Augus tus; Maandag 8 Augustus; Vrijdag 19 en 26 Augustus en zoo noodig voor de behande ling van spoedvereischende Burgerlijke Za ken op: Woensdag 6, 13, 20 en 27 Juli; Woensdag 3, 10, 17 en 24 Augustus, en dat alle zittingen zullen aanvangen ten tien uur des voormiddags. Afschrift dezer beschikking zal worden uitgereikt aan den Heer Procureur-Gene raal, met verzoek daaraan de noodige open baarheid te geven. Gedaan te Amsterdam, in de Alg. Verga dering van het Gerechtshof voormeld, ge houden op Maandag 30 Mei 1938. De president (get.T1 JOH. M. JOLLES. De Griffier (get.) J. M. VAN ASCH VAN WIJCK, Voor eensluidend afschrift, de Griffier v. h. Gerechtshof te Amsterdam J. M. VAN ASCH VAN WIJCK. Gezien, De Procureur-Generaal (get.) VAN HARINXMA THOE SLOOTEN. ARBEIDER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is de arbeider H. J. Blom uit Amsterdam, bij het verrichten van werkzaamheden aan de sluisdeur in het boschplan, te water geraakt en verdronken Tegen vier uur gistermiddag werd de man vermist. Toen men een pet in het water zag drijven, ging men onmiddellijk dreggen, waarna spoedig het lijk werd opgehaald. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Slachtoffer ernstig gewond. Gisteravond is op den weg St. Jansteen Hulst (Zeeland) onder eerstgenoemde ge meente een ernstige aanrijding gebeurd, waarbij één persoon ernstig werd gewond. De 47-jarige D. J. de Maat, commies- dienstgeleider bij de directe belastingen te St. Jansteen fietste op het langs den rijweg liggende fietspad St. Jansteen. Hij werd door een in diezelfde richting rijdende auto bestuurd door een veehandelaar uit St. Jansteen, aangereden. De heer de M. is in zeer zorgwekkenden toestand, nadat ge neeskundige hulp en geestelijken bijstand was verleend, naar het r. k. ziekenhuis te Hulst vervoerd. De autobestuurder is zonder te stoppen doorgereden. De bestuurder van een uit St. Jansteen komende auto had zijn wagen, voordat de aanrijding geschiedde, aan den kant van den weg geplaatst, omdat hij van tegen overgestelde richting een auto zag naderen, die zig zag over den weg reed. De auto van den veehandelaar is later in beslag genomen. Omtrent den toestand van den heer de M. vernemen wij nog, dat hij nog niet bij ken nis is. Men vreest voor zijn leven. WERKVERSCHAFFINGSLOONEN. Vragen aan den minister. Tet Tweede Kamerlid, de heer Hilgenga (s.d.) heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister er kennis van geno men, dat sinds 1 Mei laatstleden in zeer vele landbouwstreken in verschillende dee- len van ons land de landarbeidersloonen, welke in het algemeen den grondslag vor men van de werkverschaffing ten platte- lande, iets zijn verhoogd, meestal met 12 cent per uur? 2. Heeft in verband met de in vraag 1 genoemde verhooging der landarbeiders loonen reeds een herziening van de basis- uurloonen der in de werkverschaffing tewerkgestelde arbeiders plaats gehad, en zoo niet kan die herziening dan binnen zeer korten tijd tegemoet worden gezien? DE „KARIMATA" LIGT NOG STIL. Het wordt echter gunstiger weer. Hoewel de weersomstandigheden iets ver beterd zijn, zijn de werkzaamheden bij het wrak van de Lutine door de „Karimata" nog niet hervat. De molen is weer iets dichter bij het wrak gebracht. De zee is echter nog te ruw om het werk te hervat ten. De weerberichten luiden echter gun stiger zoodat de leiders van het werk ho pen, dat het water tegen den middag ook rustiger zal worden. Zoo spoedig mogelijk zal de „Karimata" dan weer op zijn plaats worden gebracht om het werk voort te zet ten. DE HOOGE AARDAPPELPRIJZEN. Telegram aan den minister. De Nederlandsche bond van handelaren in aardappelen heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van economische zaken: „In verband met heden gebleken prijs- verhooging nieuwe oogst aardappelen op veilingen Noordholland dringen aan op annuleering monopolieheffing verhooging per 20 Juni a.s. In aanmerking nemend geringe aanvoe ren op productenveilingen en vraag voor aardappelen van Belgische zijde achten, overblijvend aanbod te gering voor binnen- landsche consumptie. Adviseeren derhalve te overwegen voorloopige algeheele annu leering van invoermonopolieheffing met restitutie op voorradige hoeveelheden ge- importeerde aardappelen. Aardappelen oogst 1937 zijn practisch niet meer beschikbaar". HET CONGRES VAN DE A.N.V.V. Bergen bepleit provinciale organisatie der V.V.V.'s. Bij de op de causerie van mr. J. Linthorst Homan (over het vreemdelingenverkeer in provinciaal verband) volgende gedachten- wisseling merkte mr„ Willinge Gratama o.m. op, dat het conflict tusschen streek- vereenigingen en provinciale vereenigingen tot de geschiedenis behoort. De samenwer king is ontstaan door de behoefte ertoe. De taak van de A.N.V.V. zal zijn de historisch gegroeide streekvereenigingen, die over verschillende provinciën werken, geleide lijk bij de betreffende provinciale vereeni gingen, waarvan spr. een groot voorstander is, in te deelen. De heer van Liend (Haarlem) wees op de moeilijkheden in Noordholland, waar de samenwerking van streekvereenigingen van meer belang is dan één provinciale vereeni- ging. Spr. bracht onder de bijzondere aan dacht van den regeeringsvertegenwoordiger, dat men in Den Haag niet zoo vlot meer zal zijn met het afkeuren van gemeentelijke subsidies aan vereenigingen voor vreemde lingenverkeer, zooals met het voorstel van Haarlem is geschied, waar de subsidie van 5.000 van rijkswege werd gehalveerd. De heer Kropveld (Den Haag) bepleitte een gebiedsindeeling overeenkomstig de in deeling van de districten van de Kamers van Koophandel. Het hoofdbestuurslid, de heer mr. Bree- baart (Callantsoog) geeft de voorkeur aan het handhaven van de streekvereenigin gen. Het hoofdbestuurslid jhr. W. Boreel (Den Haag) zeide als man van de praktijk, dat het beste is de provinciale organisatie. De heer Klomp (Bergen) verzette zich krachtig tegen te groote versnippering in streek- en andere groepsvereenigingen. Pro vinciale organisaties zijn het beste. De heer Keppel Hesselink (Arnhem) vond eveneens de provinciale organisatie het meest gewenscht. De heer Wesselink (Oosterbeek) zou de definitieve regeling willen overlaten aan het bestuur. Natuurlijke groei tot provinciale organisatie. De heer Linthorst Homan, de sprekers be antwoordende, meende ook, dat het niet wenschelijk is van dit congres een uitspraak te vragen. Hij beval een onderzoek aan door den directeur mr. Planten. Het hoofdbe stuur kan op grond van deze gegevens be slissen. Spr. wilde alleen een practische op lossing. Men moet iedereen zijn weg laten gaan. Waar men sterk provinciaal voelt, organiseert men zich in provinciaal verband. Waar dit provinciale gevoel niet meer aan wezig mocht zijn, zou het onverstandig zijn, dit van boven af op te leggen. Men kan zich overal organiseeren in den voor iedere streek meest gewenschten vorm. Naar spr.'s overtuiging echter zal men ten slotte toch op een enkele uitzondering na komen tot provinciale organisaties. En boven alles blijven we allen werken voor de nationale organisatie in welken vorm de onderafdeelingen ook zullen zijn georgani seerd. Verschillende afgevaardigden achtten het niet noodig door een ingediende motie het hoofdbestuur de opdracht te geven, het onderwerp in studie te nemen. Zij weten, dat het bestuur in deze diligent is. Hierna werd de motie dan ook ingetrok ken. De voorzitter stelde vervolgens aan de vergadering voor den aan 't bestuur toege- voegden journalist mr. E. Elias, die 't' jour nalistieke werk van het bestuur in de toe komst zal verrichten. Besloten werd de congresvergadering 1939 te houden te Leeuwarden. Hierna sloot de voorzitter het congres. De „Parklaan" uit Barcelona vertrok ken. - Naar wij vernemen, is het Nederland sche stoomschip „Parklaan", dat bij een der bombardementen van Barcelona werd be schadigd, Woensdagavond van Barcelona naar Marseille vertrokken. De toestand van den gewonden eersten machinist, die in een ziekenhuis werd op genomen, is voortgaande. Het einde van het taxiconflict. - In de vergadering van de vijf bij het taxiconflict in de hoofdstad betrokken organisaties zijn de voorstellen der besturen aanvaard. De voorwaarden waarop werkgevers en werk nemers tot overeenstemming zijn gekomen, luiden als volgt: het grondloon bedraagt 15 per week, van een opgereden bedrag tus schen 15 en 50 gulden wordt 20 procent, van een opgereden bedrag boven 50 gulden wordt 25 cent. provisie uitgetaald. Niet meer dan 50 procent van het opge reden bedrag zal als direct loon aan de chauffeurs worden uitbetaald. Geen ran cunemaatregelen zullen worden toegepast. De nieuwe regeling zal heden aan het col lege van B. en W. ter goedkeuring worden voorgelegd. Zaterdag zal het bedrijf worden hervat. Bijna 96 procent der gemeenteleen in- gen voor conversie. - Het Centraal bureau voor de statistiek publiceert wederom (in de vijfde aflevering van 1938 van het maandschrift) enkele bijzonderheden be treffende o.m. de gemeenteleeningen en wel voor het eerste kwartaal 1938 en enkele voorafgaande kwartalen. Door de gezamenlijke gemeenten werd in de vier kwartalen van het tijdvak van 1 April 1937 tot 1 April 1938 opgenomen resp. 130.500.000, 478.397.000, 465.218.000 én 283.314.000 of in totaal 1.357.429.000. Van dit totaalbedrag werd 1.294.405.000 of 95,36 pet. voor conversiedoeleinden be stemd. Voorts werd door het rijk als voorschotten uit het werkfonds, voor woningbouw, inge volge de landarbeiderswet enz., aan de ge meenten in de vier kwartalen van het tijd vak van 1 April 1937 tot 1 April 1938 ver strekt, resp. 2.875.000, 3.387.000, 3.971.000 en 5.144.000 of in totaal 15.377.000, waar van 10.698.000 renteloos, 623.000 tegen een rente van 3 pet. en 4.055.000 tegen een rente van 4 pet. De rijksmiddelen. - De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo Mei j.L bedragen 47.259.701 tegenover 44.191.681 op ultimo Mei van het vorig jaar, hetgeen dus een hoogere opbrengst be- teekent van 3.068 millioen gulden. De stijgende lijn in deze opbrengst heeft zich derhalve niet overeenkomstig de ver- wachtigen voortgezet. Bedroeg de vermee-- dering van ultimo Aoril tot ultimo Mei va het vorig jaar 1.938.422, thans is deze ver hooging van eind April tot einde Mei slechts 426.158. Uitgedrukt in percentages van de rami.. gen, is thans 40,6 opgebracht tegenover 40,06 op ultimo Mei van het vorig jaar, waarb4 in aanmerking moet worden geno men, dat de raming voor het loopende jaar 6,1 millioen hooger is gesteld. Geridderd. - Bij K.B. van 11 Juni is benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau de heer J. G. Dikshoorn, eerste ge neesheer-directeur van het Provinciaal zie kenhuis te Medemblik. Boterprijs Kopenhagen. - De officieele Deensche boternoteering bedroeg gister 216 kronen of 86 cent per, K G. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 77 cent per K.G. De boternoteering. - Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, be houdens tusschentijdsche wijziging, is voor de week van 16 Juni tot 23 Juni vastgesteld op 55 cent per K.G. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels contant. WOENSDAGS en ZATERDAGS.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7