Vraag en Aanbod Rechtszaken „VEERTIG JAREN KONINGIN m DER NEDERLANDEN", Financieel Overzicht. Kantongerecht te Alkmaar. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). DERDE BLAD. ontwerp tot herberekening (verlaging) der pensioenen heeft ingetrokken, terwijl zy zich voorts principieel bereid verklaarde, het gezinspensioen te verhoogen. Een succes van beteekenis werd verkre gen ten behoeve van de arbeidscontractan ten in dienst der lagere publiekrechtelijke organen, die in de naaste toekomst hun diensttijd, op arbeidscontract doorgebracht, onder zekere omstandigheden voor pen sioen zullen kunnen inkoopen, evenals het rijkspersoneel dit recht reeds lang bezit. Ten aanzien van de vervroegde pen- sionneering gaf het jaarverslag blijk van zeer laag gestemde verwachtingen. Het ledental van het Verbond bedroeg op 31 December LI. 3299 tegen 3141 een jaar te voren, zoodat de vooruitgang 158 bedroeg. 'Hét aantal afdeelingen en correspondent schappen was op 31 December 1937, evenals het jaar te voren, 50. In het algemeen heerschte in de afdeelin gen en correspondentschappen een opgewekt vereenigingsleven. Verschillende afdeelingen herdachten haar 20-, 25- of 30-jarig bestaan. Het geheele jaar heeft een uitstekende verhouding tusschen hoofdbestuur en af- deelingsbesturen bestaan. Bij de verkiezingen voor het hoofdbestuur werden het vorige jaar op de bondsvergade ring te Vlissingen herkozen de heeren A. Kooiman tot bondsvoorzitter en R. Kriste, F. Lekkerkerk (bondspenningmeester) en ir. R. G. Veenenbos, terwijl de heeren D. G. van Kessel te Zutphen en A. Luitinck te Den Haag tot hoofdbestuursleden werden gekozen. Met erkentelijkheid maakt het verslag melding van het feit, dat de fondsbesturen hun taak met groote toewijding hebben ver vuld. Het hoofdbestuur heeft van zijn kant in het afgeloopen tijdperk alles gedaan om de aandacht op de fondsen te vestigen. Wat de C.N.O.P. betreft (waarbij het Ver bond is aangesloten), wordt medegedeeld, dat het bestuur ervan voortdurend toonde een open oog voor de belangen der ge meente-ambtenaren te hebben. Ook de ver houding tot de Nederlandsche vakcentrale was van aangenamen aard. Bespreking jaarverslag en beleid hoofdbestuur. Amsterdam merkte, aan de hand van beschouwingen over de democratie in het jaarverslag, op, dat men meer aandacht moet schenken aan de wijze waarop de democra tie werkt. De ledenwinst, zooals die blijkt uit het verslag, achtte deze afdeeling te gering en zij wilde een actie doen voeren tot ver- hooging van het ledentaL Rotterdam had, evenals verschillen de andere afdeelingen reeds hadden be tuigd, waardeering voor het jaarverslag, maar wilde het niet verder zien ingekrom pen. De afdeeling had een „zwaar gemoed" in het beleid van het hoofdbestuur, dat zij niet geheel en al bevredigend achtte, spe ciaal voor wat betreft het centraal overleg met vertegenwoordigers van het overheids personeel. Te groote centralisatie moet wor den tegengewerkt, het plaatselijk overleg in de verschillende afdeelingen moet blijven gehandhaafd. Spr. haalde hierbij aan de scheeve positie, waarin de bondsvoorzitter verkeert, omdat hij tevens secr.-penning- meester is van de C.N.O.P. Den Haag meende in het jaarverslag symptomen te hebben gevonden van ver laten van de neutraliteit door het verbond. De secretaris, de heer D. van Arend, verdedigde wat hij schreef over de demo cratie, want hij was verheugd over de over winning der democratie bij de jongste Ka merverkiezingen. Was die overwinning niet bevochten, dan zoudt gij nu niet hier bijeen zijn, zei spr., en zou uw voorzitter geen rede hebben gesproken zooals nu mogelijk was. Met verhooging der werfkracht voor uit breiding van het ledental ging spr. graag accoord. Er zal niet worden afgeweken ,ran den beproefden weg der onafhankelijkheid van elke politieke richting. De werkwijze van het centraal overleg werd door spr. uitvoerig uiteengezet. Als de afd. Rotterdam het plaatselijk overleg beter acht, heeft zij volkomen het recht dat te zeggen en daarnaar te handelen, ofschoon de weg wel gaat in de richting van centrali satie. De voorzitter betoogde, dat het plaat selijk overleg volkomen in tact blijft ook bij toetreding tot het centraal overleg. Dit toch heeft niet anders dan het leggen van alge- meene grondslagen ten doel. Spr. wees er op, dat het centrale orgaan streeft naar door voering van de rijksregeling der salarissen ook voor het gemeentelijk personeel. De afd. Arnhem getuigde, dat de aan neming van de ontwerp-regeling van het centraal overleg aan de Arnhemsche ambte naren veel voordeel heeft gebracht Nadat de vertegenwoordigers der afdee lingen Rotterdam en Amsterdam nog had den gerepliceerd, werden het jaarver dag en het beleid van het hoofdbestuur goedge keurd. Over het orgaan. Over het beleid van de redactie van „De gemeente-ambtenaar" voerden verschillende afgevaardigden het woord. Over het alge meen had men daar veel waardeering voor, maar er werden ook bemerkingen gemaakt, terwijl voorts werd gewezen op wat men meende tekortkomingen te mogen noemen. Volgens de afd. Amsterdam gaat het karak ter van vakvereenigingsorgaan wel wat ver loren. De secretaris, redacteur van het or gaan, erkende de juistheid van enkele be zwaren en zegde toe, dat daaraan zoo spoe dig mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Waar noodig, moeten de afdeelingen mee werken door het zenden van de noodige ge gevens. In verband met noodzakelijke bezui nigingen werden verschillende beperkingen ingevoerd. Over het verschijnen van enkele wetenschappelijke artikelen in het orgaan kan spr. niet anders dan verheugd zijn. Ook het beleid van de redactie van het orgaan werd ten slotte goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het jaarverslag van den penningmeester. Bij de aanbieding van de rekening en ver antwoording over het aar 1937, sprak de penningmeester er zijn voldoening over uit, dat het gelukt is inkomsten en uitgaven in zoodanig evenwicht te houden, dat nog een batig saldo is verkregen. Natuurlijk heeft de aanwinst van nieuwe leden ook in verschil lende opzichten verhooging van uitgaven veroorzaakt, doch dit weegt niet op tegen de vermeerdering van inkomsten. De balans per 31 Dec. 1937 sluit op 9981.79 aan bezittingen en schulden; de winst- en verliesrekening geeft als eindbe dragen 51072.21, met een voordeelig saldo van 434.58. De financieele commissie adviseerde tot goedkeuring van het jaarverslag. Dienovereenkomstig werd besloten. De fondsen. De balans van het ondersteuningsfonds sloot met 15938.37; de exploitatierekening met 1261.24, met een voordeelig saldo van 585.84; de belans van het sanatoriumfonds had een eindbedrag van 825313; de exploi tatierekening sloot met 1163.91 (voordeelig saldo f 484.28). Goedgekeurd na eenige bespreking. Hierop werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend. De aanwezigen vereen igden zich om zes uur aan een gemeenschappelijken maaltijd, waarna de afd. Alkmaar een autotocht aan bood, waarbij aan zee de thee werd gebruikt. Des avonds werd door de jubileerende af deeling een feest aangeboden in De Rustende Jager te Bergen. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 17 Juni 1938. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: G. C. D. te Noordscharwoude, 3 boete of 1 week tuchtschool. F. P. te Zaandam, 6 boete of 1 week tuchtschool. M. M. te De Rijp, 2 boete of 1 dag hechtenis. C. P. te Alkmaar, J. F. C. te Groningen, J. F. G. T. te Amsterdam, J. S. te Zaandam, H. A. van W. te Zaandam, D. S. te Oudendijk, C. J. v. d. Z. te IJmuiden, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. R. te Amsterdam, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. te Kolhorn, Th. B. te Oude Niedorp, J. T. te Amsterdam, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. B. de J. te Schoorl, W. W. te Wieringerwaard, L. E. N. te Aalsmeer, J. B. te Akersloot, J. R. te Limmen, H. H. te Oudorp, H. W. H. te Amersfoort, J. W. te Alkmaar, I. R. te Purmerend, P. Z. te Eg- mond-Binnen, J. D. te Purmerend, J. B. te Amsterdam, C C. te Purmerend, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. S. te Bever wijk, 4 boete of 2 dagen hechtenis. C. W. te Bergen, 4 boete of 3 dagen hechtenis J. v. d. B. te Haarlem, 2 x 2 boete of 2x2 dagen hechtenis. C V. te den Helder, D. K. te Anna Paulowna, G. K. te Jisp, G. T. te Amsterdam, ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis. S. D. te Zype, J. S. te Koe dijk, ieder 3 en 2 boete of 2 en 1 dag hechtenis. C. P. te Haarlem, A. J. K. te Amsterdam, A. O. te Amsterdam, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. N. J. J. de W. te Anna Paulowna, 3 en 2 boete of 3 en 2 dagen hechtenis. J. P. S. te Bergen, G. F. B. te Zaandam, G. v. d. D. te Eist, C. v. d. V. te Purmerend, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. P. te Heerhugowaard, 4 en 3 boete of 3 en 2 dagen hechtenis. C. R. te Grootschermer, J. p. v. T. te Limmen, ieder 8 boete of 6 dagen hechtenis. A. V. te Beverwijk, J. K. te Westwoud, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis. G. P. te Purme rend, 12 boete of 10 dagen hechtenis. J. P. te Beverwijk, J. S. te Huizen, F. J. te Alk maar, ieder 15 boete of 10 dagen hech tenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: A. H. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf met verbeurdverklaring van de inbeslag geno men liederen en centen. A. K. te Alkmaar, H. W. v. d. M. te Breda, J. E. de J. te Leeuwarden, H. W. v. d. M. te Breda, P. V. te den Helder, C. V. te Beverwijk, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. v. d. M. te Alkmaar, A. S. te Alkmaar, G. K., P. de L., J. D. allen te Zijpe, J. D. te Anna Paulowna, C. S. te Oudkarspel, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. D. P. D. te Alk maar, 4 boete of 4 dagen hechtenis. G. v. H. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hech tenis. Overtreding van artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronken schap): P. de H. te Beverwijk, P. J. R- te Lim men, N. B. te Uitgeest, R. H. te Boskoop, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 461 van hetWetb. van Straf recht (loopen over verboden grond): F. de B. te Krommenie, F. J. S. te Am sterdam, F. P. K. te Amsterdam, H. B. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis. Overtredingen van het Ka naalreglement: C. de J. te Koudekerk, 1 boete of 1 dag hechtenis. P. J. V. te Alkmaar, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vis- scherywet: J. A. L. te Amsterdam, f 1 boete of 1 dag hechtenis. P. M. K. te Amsterdam, 3 boete of 2 dagen hechtenis. C. v. D. te Amsterdam, 0.50 boete of 1 dag hechtenis, met ver beurdverklaring van de inbeslag genomen hengel. Overtredingen van de Vuur- wapenwet: S. v. S. te Winkel, vrijspraak. C. v. S. te Winkel, vrijspraak met bevel tot teruggave van de inbeslag genomen geweren. zeer velen maakten gebruik van de gelegenheid om, als abonné van de Alkmaarsche Courant, in te teekenen op onze premie-uitgave, die begin September zal verschijnen: een zeer fraai uitgevoerd boekwerk, dat een uitgelezen collectie foto's bevat uit het leven van H.M. de Koningin. Dit fraaie album kost afgehaald aan ons bureau f 0.75, fr. p. post f 0.95. Teneinde teleurstelling te voorkomen, in verband met de beperkte oplaag, is het wenschelijk zich zoo spoedig mogelijk het bezit van dit boek te verzekeren. Wij zijn gaarne bereid U op de lijst van bestellers te p aatsen. (Giro 37060 N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h Herms. Coster en Zoon. Alkmaarsche Courant.) Ter overname aangeboden: 6 eiken - en 3 mah. stoelen, 2 prima Eng. Ledikan ten, Frituurpan en tafelkleed. HUIZE MARE, Bergen aan Zee. Te koop: Dames- en Meisjesrijwiel (nieuwe banden, kettingkast, jasbe- schermer) enz., in prima staat, 15. LIJTWEG 21, Bergen. Ter overname wegens overcompleet 2 mantels en 3 paar schoenen, maat 41. NIEUWPOORTSLAAN 133. Te koop uit netten inboedel: een prima veerenbed voor 5, partij best zeil (koopje), ledikanten, brandkasten vanaf 15, closetstoelen, enz. DEKKER. Spoorstraat 5. Te koop een weinig gebruikte racefiets voor halven prijs. RIJKSSTR. A 186, Heiloo. Z. g. a. n. Tennis-racket te koop. Te bevr. Mej. TOEREPPEL, Boschlaan 2, Bergen. Te koop laag model heeren Gazelle rijwiel, prima staat en andere 2e handsch h. en d. rijwielen. JAN BLOKLAND, Luttik Oudorp 3. Te koop een damesrijwiel met rem- naaf, een prima petroleumvergasser en 2 pits gasstel, voor elk aanneme lijk bod. ZEGLIS 52. Te koop gevr. een in goeden staat zijnde hutkoffer. Spoedig. Brieven onder letter B 30 bureau van dit blad. Te koop: prima IJskastje voor 20, beste leuningstoel 2.50, buffetje 6, mooie canapé en 2 crapeauds 17.50, enz. DEKKER, Spoorstraat 5 en Ramen. Voor Naaimachines bij DEKKER, thans Spoorstraat 5. Moderne Hand naaimachine 20, luxe Salonkastjes (koopjes), Naaimachines vanaf 5, z. g. a. n. Ter overname aangeboden eenige zoo goed als nieuwe verpl. schorten. NIEUWPOORTSLAAN 133. Te koop Ariel motor 3 maanden wegenbel., elk aann. bod. K. v. 'T VEERSTRAAT 7. Koopje. Gebr. rijwielen, zwaar Trans- sportrijw. 12.50, pracht D. fiets 16. „Fongers" D. rijw. 16.00, Meisjesryw. 14.00, Jongensrijw. met torp.naaf 14.00, Heerenrijw. 1516, enz. NIEROP, Heerenstraat 10. TeL 3827. Te koop belastingvrij D. K. W. Motor en Norton 5 p.k. k.k. voetsch. en verchroomde tank. Garage VOLGERS, Laat 26, Alkmaar. Te koop Cylinder schrijfbureau, teven* een tuinslang met sproeier. JAN DE RUIJTER, Laat 179. Ter overn. aangeb. Orthopaedische rechthouder, verstelbaar gek. h. 50 voor 12.50, leeftijd 8 tot 14 jaar. Adres BOEZEMSINGEL 31. Te koop beste Zeis-zicht en kippen gaas, 170 c.M. hoog by ANDR. LEUSINK, Vinkelaan H 106, Holleweg, Heiloo. Te koop 5 stuks inmaakpotten, 3 gr. 2 kleinere, samen 3.50. GEESTERSINGËL 2. Te koop: Piano z. g. a. n. Brandkast, linnenkasten, ledikanten, matrassen, tafels, stoelen, overgordijnen, wasch- mand, koffers. Adres C. KAAL, Achterdam 30. Te koop: Een Gazelle-motorcarrier met J.L.O. motor 50, Gillet Motor fiets ('belastingvrij) als nieuw, Sim plex motorfiets (belastingvrij) 35. J. WOLDHUTS, Zuidscharwoude. Meisje vraagt goed pianokrukje ter overname. Brieven onder letter G 35 bureau van dit blad. Overtreding van de IJkwet: J. L. te Sint Pancras, f 2 boete of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen gewicht. Overtreding van de Onge vallenwet: P. O. te Winkel, 4 boete of 2 dagen hech tenis. Critta-pubhcahe. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcer.trale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatui -erd in het tijdvak van 13 tot en met 18 Juni 1938, voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan de standaardmonsters van de kwaliteitsklassen A, B of C, respectie velijk 2.20, 1,70 en 1,20 per 100 kg. zal beiragen en voor voedererwten, door de telers gedenatureerd 0,70 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldbooneu van den oogst 193/. w elke aan de daartoe gestelde eische.i voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2,30 per 100 kg. bedragen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat evenals voor erwten ook over de in de week van 2025 Juni te denatureeren veldboonen voor het laatst een steunver goeding zal worden vastgesteld. Indien in die week door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toe zicht beschikbaar kan worden gesteld, zal aan degenen, die tijdig denaturatie over eenkomstig de voorschriften aanvroegen, nog gelegenheid tot denaturatie worden gegeven in de daarop volgende week, tegen de vergoeding vastgesteld voor de week 20 t/m. 25 Juni. 's-Gravenhage, 17 Juni 1938. Nieuwe beweging op de valutamarkt. Vrees voor verdere devaluatie van den dollar. Gevaren van de Ameri- kaansche economische politiek. teruggang der conjunctuur in Enge land. De Engelsche defensieleening. Gebrek aan beleggingsmateriaal. Richtlijnen van het beleggingsfront. Vastere grondstemming op de aan- deelenmarkt. Lichte verbetering der exportcijfers van radioartikelen en gloeilampen. ■jT is weer eens eenige beweging geweest op de valuta-markt. Ditmaal was het geen wantrouwen in een der Europeesche valu ta's, die deze beweging veroorzaakte, doch ongerustheid omtrent de toekomst van het Amerikaansche devies. Reeds gedurende eenigen tijd doemen er telkens weer ge ruchten op over plannen van de Amerikaan sche regeering, om de goudwaarde van den dollar te verlagen tot beneden de grens, die destijd door president Roosevelt is vastge steld. Prompt is daarop een officiëele ont kenning gevolgd, en ook in de afgeloopen week hebben de Amerikaansche autoritei ten de devaluatie-geruchten gelogenstraft. Aan zoo'n officieel démenti behoeft ge zien de opgedane ervaringen op dit punt geen al te groote beteekenis te worden ge hecht. Nog geen enkele valuta-manipulatie heeft zich voltrokken, zonder dat vooraf de desbetreffende regeering uitdrukkelijk ver klaard had, dat iets dergelijks in het geheel niet in haar bedoeling lag. Het is dan ook geenszins het officiëele dementi, waarop wij ons baseeren, wanneer we de meening uitspreken, dat het in den eerstvolgenden tijd wel niet tot een verdere dollar-devaluatie zal komen. Veeleer gron den wy onze opvatting op het feit, dat on der de huidige omstandigheden hiervan voor de Amerikaansche bewindvoerders te veel risico verbonden zou zijn, welk risico zy met het oog op de aanstaande verkie zingscampagne vermoedelijk wel niet zullen durven aanvaarden. Vóór alles heeft het Amerikaansche bedrijfsleven zooals trouwens dat in alle andere landen na de vele schokken, die het als gevolg van regee- ringsinmenging heeft ondergaan, rust noo dig, om het peil van kosten en loonen aan de nieuwe verhoudingen aan te passen. Een verdere waardedaling der valuta zou den toestand weder geheel op losse schroeven zetten en een nieuwe periode van loonstrijd en sociale conflicten inluiden. De voorstanders van een verdere deva luatie laten zich door deze overwegingen weliswaar niet weerhouden, om in het con gres nieuwe monetaire maatregelen te be pleiten. Het nieuwste op dit gebied is de door den leider van de inflationistische groep in het Huis van Afgevaardigden aan hangig gemaakte eisch tot „gecontroleerde monetaire expansie", door middel van uit breiding der bankbiljettencirculatie met milliarden dollars. Wat de Amerikaansche regeering op dit punt gedaan heeft en nog van plan is te doen, gaat dezen inflationis- ten nog steeds niet ver genoeg. En toch moet de economische en financiëele politiek van de Amerikaansche regeering, indien deze tenminste in den voorgestelden vorm ten uitvoer wordt gebracht, op den duur leiden tot een „uitholling" van de valuta, die ten slotte ook in haar waarde tot uiting moet komen. Mogen de Amerikaansche autoritei ten op het oogenblik dan ook werkelijk, in overeenstemming met hun démenti, geen verlaging van de goudwaarde van den dollar overwegen, het is de vraag, of zy in een verder afliggende toekomst zoo'n waardedaling zullen kunnen tegenhouden, indien geldmiddelen, waaraan het bedrijfs leven geen werkelijke behoefte heeft, in het verkeer worden „gepompt" en door een voortdurende opdrijving van de staats schuld met milliarden tegelijk de staats financiën hoe langer hoe meer worden ont- redderd. Ofschoon men in Amerika zelf geen groote waarde heeft gehecht aan de nieuwe devaluatie-geruchten, hebben deze toch wel het hunne bijgedragen tot de vleug van optimisme op de fondsen- en goederenmark ten. Men hoopte, dat de vrees voor waarde daling van het geld ook ditmaal weder velen aanleiding zou geven, aandeelen of goederen te koopen. Toen dit echter slechts in zeer beperkte mate het geval bleek te zijn, kreeg een lustelooze stemming weer de overhand. Sindsdien is weliswaar een licht herstel ingetreden, maar het animo tot het aangaan van nieuwe engagementen ter beurze is nog uiterst gering en het zal dit ook wel blijven, zoolang er geen duidelijke aanwijzingen zyn van een economische ver betering. Terwijl tot dusverre het Engelsche be drijfsleven veel beter dan dat in Amerika bestand was gebleken tegen de invloeden van de wereld-depressie, zyn de teekenen van een economische inzinking ook in Groot-Britannië in den jongsten tijd duide lijker zichtbaar geworden. In het laatste economische overzicht van „The Economist" wordt er op gewezen, dat zoowel in 1929 (voor de wereldcrisis) als in 1937 het hoog ste punt van de economische bedrijvigheid in Augustus bereikt werd. Tusschen Augus tus 1929 en April 1930 was de algemeene

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10