Luchtaanvallen! DE VRIES W&exèecicht J^ovUiciaal Tlieuws blroek op langendijk oudkarspel bergen st. pancras noordscharwoude1 H. W. HOLSMULLER Nieuws in 't kort. LAATSTE BERICHTEN. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. WAARIN EERSTE BLAD. Alkmaar, Zaterdag. TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. Met ingang van 1 October aanstaande is de heer pastoor B. A. van Kleef, van de Oud-Kath. gemeente te Egmond aan Zee, benoemd tot president van het Oud- Katholiek Seminarie te Amersfoort en tot hoogleeraar in de exegetische, patristische en practische theologie, aan dezelfde in stelling. LANDDAG NED. CHRISTEN VROUWENBOND. In den Sted. Muziektuin alhier zal op Dinsdag 21 Juni a.s. de jaarlijksche Landdag gehouden worden van het gewest Noord- Holland van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Sprekers zullen zijn mevr. G. Belgraver Bos, mevr. A. KnoppersValkenier en ds. Jac. Poort, Ned. herv. pred. te Den Haag. Alle leden zijn welkom. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank werd heden failliet verklaard: Elisabeth Blokdijk, gescheiden echtgenoote van A. Wiebering, pensionhoudster te Bergen. R.c. mr. Ubbens, cur. mr. Prins. ÜD NED. INSTITUUT^ ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 ALKMAAR BELASTINGZAKEN In de provincie Teruel hebben de recht- schen hun offensief tegen Puebla de Val- verda en Mora de Rubielos niet hervat. Blijkbaar is een deel van hun troepen uit deze streek tegen Castellon ingezet. Aan het front van Estremadura hebben de rechtschen hun offensief hervat. Zij zijn acht kilometer opgerukt tot bij Valsequillo. De regeeringstroepen bieden hier tegenstand. Luchtaanvallen op Alicante en Valencia. Gisterochtend hebben zes vliegtuigen der rechtschen een zestigtal bommen laten val len op de buitenwijken van Alicante. Twaalf menschen kwamen om het leven en 27 wer den gewond. Het luchtdoelgeschut maakte het den toestellen onmogelijk boven het cen trum der stad te komen. Vliegtuigen der rechtschen vlogen gister middag om vier uur boven de stad Valencia. Zij hebben meer dan honderd bommen oo het Oostelijke stadsdeel en de bij Grao ge legen zóne laten vallen. Het bombardement wordt uitgevoerd door acht tweemotorige Heinkel-toestellen. Bommen hebben het ge bouw getroffen, waar het comité van waak zaamheid is gevestigd. Er zijn vijf dooden, o.w. drie verdachte personen, die juist wa ren gearresteerd. Er zijn ook tal van bom men terecht gekomen op Malvarrosa, waar elf dooden en zeven gewonden vielen. 43ste divisie teruggekeerd. Van de 43ste divisie, welke op Fransch gebied is gevlucht, hebben ongeveer 7800 man verzocht naar Barcelona te worden ge bracht, terwijl 300 de zijde van Franco heb ben gekozen. Donderdag en gisteren zijn zes treinen op weg naar Barcelona via Cer- bere Toulouse gepasseerd. Bijna allen zijn thans weer teruggekeerd, behalve enkele geïsoleerde groepen. Openstelling van de Spaansch Fransche grens. De autoriteiten van het rechtsche Spanje hebben aangekondigd, dat 1 Juli de grens tusschen het rechtsche Spanje en Frankrijk weer zal worden opengesteld. De bevolking van de grensgebieden heeft dit met vreugde begroet. Hierdoor zal het toerisme aan beide zijden van de grens worden aangemoedigd. Reeds zijn talrijke paspoorten aangevraagd. Strijd tusschen twee dorpen. - Naar eerst thans bekend wordt, hebben de be woners van het Mexicaansche dorp Chi- lapa eenige dagen geleden, ter beslechting van een ouden twist, het plaatsje Kodohino in den staat Oaxaca overvallen. Tijdens den strijd, die zich hierop ontspon, zijn 17 personen gedood en 26 gewond. De aanval lers ontvoerden 32 personen. Federale troepen achtervolgen de aanvallers. Zeeroovers overvallen Amerikaansch schip. - Nabij Ningpo hebben Chineesche zeeroovers een Amerikaansch stoomschip met 35 passagiers en een groote lading sigaretten aan boord overvallen. De pira ten enterden het schip, hielden de passa giers met waarschuwingsschoten in be dwang, maakten de radio-installatie on klaar, plunderden alle passagiers en brachten de lading op hun jonken, waar mede zij wisten te ontkomen. Politiek relletje te Edingburgh. - Na afloop van een vergadering van de „Vrien den van het nationalistische Spanje" heb ben zich te Edinburgh vechtpartijen voor gedaan tusschen Franco-gezinden en com munistische tegenbetoogers. De vroegere burgh, sir Patrick Ford, die de bijeen- conservatieve afgevaardigde van Edin- komst had bijgewoond, had het zwaar te verduren .De communisten wierpen stee- nen door de ruiten van de autobussen, waarmede de bezoekers van de vergade ring terug keerden. De politie verrichtte drie arrestaties. Kostbare manuscripten gestolen. - Uit orthodoxe kerk te Istanboel zijn drie oude het Fanar-paleis van de synode der evangelieboeken van onschatbare waarde gestolen. Een daarvan is een Byzantijnsch manuscript uit de twaalfde eeuw. Men vermoedt, dat de daders de boeken naar het buitenland willen brengen, HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, AFD. ALKMAAR. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft gisteravond in een be stuursvergadering uit zijn midden tot voor zitter gekozen in de vacature van wijlen den heer D. J. Govers, den heer J. Blom te Sint Pancras. EINDEXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR. Geëxaminerd zes vrouwelijke candidaten. Afgewezen: geen. Geslaagd de dames: M. Boekei te Zuid- Schermer; A. Hazes en E. Schut te Alk maar; S. Urbanus te Bergen; J. Vennik te Heiloo en M. Zinkweg te Castricum. EEN VOGELNESTJE IN DEN HOUT. In Den Hout, in de omgeving van het Sportpark, zit een lijsternest, dat helaas door de jeugd ontdekt is. Helaas, want hoewel vele kinderen zich tot voorzichtig kijken in het laaggelegen nestje bepalen en daardoor eigenlijk de rust van het nest reeds verstoren zijn er andere kinderen, die zich niet ontzien de donzige vogelbaby's uit het nest te ha len, om ze te bekijken. Er^waren er eerst zes en nu zijn er nog maar drie. Zoo gaat het met jonge vogel tjes die aan de jeugd zijn overgeleverd. En er gingen zelfs verhalen van een rood- harigen jongen, die zoo'n levend balletje van dons en veertjes op den grond heeft geworpen en er een steen op gegooid heeft. Er zijn er nog drie en een dierenvrien- din uit de omgeving heeft de politie ge vraagd of er niet wat gedaan kon worden om deze drie althans tegen het vandalisme van onze straatjeugd te beschermen. Dus surveilleerde er gistermiddag, tegen den tijd dat de scholen uitgingen, een politieman zonder uniform in de buurt van het nestje en hij had meer succes dan hij waarschijnlijk zelf verwacht had. Want hij vond niet allgen een jongen, die zich zeer sterk voor de jonge lysters geïnteresseerd had, maar bovendien in het huis van dien jongen in een doosje met snippers een piepjong lijstertje, een van de drie verdwenen vogelbaby's. Nummero één en twee zijn waarschijn lijk gedood, nummero drie was mee naar huis genomen door een knaapje uit de Snaarmanslaan, die graag een vogeltje wou hebben en er goed op zou passen. Dank zij de activiteit van onze politie, die niet alleen naar misdadigers speurt, maar ook de dierenbescherming een goed hart toedraagt, kon dit vogeltje nog gered worden. Want vogelkleuters, die alleen nog maar een jurkje van zachte donsjes dragen, kunnen niet buiten een nestje leven en zijn in een doosje met snippers, zonder de hapjes die een vogelmoeder kan brengen, onherroepelijk veroordeeld te sterven. Nu is het lijstergezin weer vier kinde ren groot en nu hebben wij een verzoek aan alle onderwijzers en onderwijzeressen, namelijk of zij in dezen tijd, nu overal nog vogelkleuters in nestjes zitten, de kinde ren uit hun klasse niet eens op het hart kunnen drukken, dat het laf en wreed is het geluk van deze vogelfamilies door het wegnemen der weerlooze kleintje te ver storen. Meer dan ooit hebben vogels in dezen tijd van het jaar recht op onze be scherming. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 19 Juni is de apotheek van Mevrouw SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Een verwarming schaft U aan voor Uw leven. Wij garandeeren te allen tijde de goede werking en soliditeit. Centrale Verwarmimg Alkmaar Rotterdam Tel. 2197 Tel. 44504 3897 N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 18 Juni 1938. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 210000 stuks kipeieren aangevoerd waarvan de prijzen 3.35—4.30. Eendeieren 2.70 2.90. tONGECORJtlGEm*. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 1.807. 1.807, 8.967» 8.957, 72.82 72.80 5.027, 5.02% 30.62 30.62 41.37 41.37 40.02% 40.00 46.22% 46.17% 45.02% 45.02% DE KARIMATA WERKT WEER. Nadat de Karimata gisteren weer boven het wrak van de Lutine was gebracht, zijn in den loop van den nacht de baggerwerk- zaamheden hervat. Het weer is thans gunstig. Er staat een lichte, zuid-westelijke wind, ook de voor uitzichten zijn goed. DE JODEN-VERVOLGINGEN IN DUITSCHLAND. Britsche perskritieken. De Londensche pers behandelt hedenoch tend de vervolging der Joden in Duitschland en Oostenryk. De „Times" publiceert een studie over het lijden van de Oostenrijksche joden na den Anschluss: physieke kwellingen, openbare vernedering en geautoriseerde diefstal. Dui zenden joden moesten de straten vegen en de gevangenissen der nationaal-socialisten schoonmaken. De huizen van rijke joden werden geplunderd, tienduizenden werden tot werkloosheid gedoemd en hun bezit on der een of ander voorwendsel in beslag ge nomen. Dag en nacht werden joden zonder onderscheid van sexen of leeftijd gevangen genomen en naar concentratiekampen ge zonden. Vervolgens toont het blad de tegenstrij digheid aan van de Duitsche politiek, aan de eene zijde wil men zich van de joden ontdoen en aan de andere zijde legt men hen alle mogelijke hinderpalen in den weg om te emigreeren, zooals het weigeren van passen en het in beslagnemen van de goe deren van emigranten. Vernon Bartlett schrijft in de „News Chronicle" dat de Britsche amba*adeur te Berlijn, Henderson, opdracht heeft ont vangen een onderzoek in te stellen naar het decreet, dat de joden verplicht zijn al hun bezittingen op te geven, welke zij in Duitschland bezitten. De Britsche ambassadeur heeft evenmin als zyn Fransche en Amerikaansche collega's antwoord gekregen. Alleen de Italiaansche ambassadeur heeft antwoord gekregen: de Italiaansche joden in Duitschland zullen niet lastig gevallen worden. De Britsche regee ring begrijpt deze voorkeursbehandeling van de Italiaansche joden niet en zij rekent erop, dat de Engelsche joden een gelijke behandeling zullen ondergaan. DE TAXI'S RIJDEN WEER. Vanmorgen is het Blokbandtaxibedrijf in de hoofdstad in vollen omvang hervat. Alle standplaatsen in de stad werden weer door de blokbandwagens bezet. De hervatting van het werk is zonder moeilijkheden verloopen. TSJECHISCHE GRENSSCHENDING. Duitsche pers agiteert. De Duitsche pers keert zich scherp tegen Tsjecho-Slowakije in verband met de schen ding van de grens door een Tsjechisch vliegtuig. De „Völkische Beobachter schrijft, dat hiervoor geen excuus is en het blad hoopt, dat men dit te Londen en Parijs zal toegeven. Het blad voegt hieraan toe, dat steeds weer Tsjechen en de lieden uit Moskou, die achter hen staan, een ontspan ning onmogelijk maken. De „Berliner Lokal Anzeiger" herinnert eraan, dat de Duitsche regeering op haar protesten over grensschendingen werd me degedeeld, dat Tsjechische militaire vlieg tuigen opdracht hadden ontvangen op 10 K.M. afstand van de grens te blijven en het blad vraagt of men dit te Praag heeft ver geten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" vraagt of de verzekeringen van Praag slechts for meel waren, teneinde een einde te maken aan de Duitsche protesten, dan wel dat de bevelen van Praag door de militairen niet worden opgevolgd. Het blad voegt hieraan toe, dat het misschien voor den Britschen waarnemer in Tsjecho-Slowakije, majoor Sutton Pratt, een dankbare taak zou zijn eens de fotografische opnamen van de Tsjechische vliegers na te zien. Het „Berliner Tageblatt" ziet in het inci- dend een bewijs, dat nog geen eind is geko men aan de conflict-psychose van Praag, terwijl de Berliner Börsenzeitung van oor deel is, dat hier sprake is van een militaire verkenningsvlucht in vredestijd boven vreemd gebied. BERUCHT GANGSTER VEROORDEELD. De beruchte Amerikaansche gangster Ja- cob Gurrah Shapiro, die sedert 1915 meer dan honderd maal werd gearresteerd en acht maal veroordeeld, is heden door het bonds- gerecht wegens overtreding van de anti- trustwetten tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechter noemde hem den ruwsten en gevaarlijksten dooder van New-York en ver klaarde te betreuren, dat hij hem slechts voor zulk een geringe misdaad kon veroor- deelen. VERHOOGING VAN MONOPOLIE HEFFING AARDAPPELEN UITGESTELD. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de minister van economische zaken op grond van de huidige aardappelpositie heeft beslo ten, de verhooging van de monopolieheffing op den invoer van aardappelen eerst te doen ingaan op 27 Juni 1938. Zwakke tot matige zuidelijke tot weste lijken wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, aan vankelijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Later meer bewolkt Het gebied van hoogen luchtdruk ver plaatst zich langzaam oostwaarts, doch neemt in beteekenis af. De hoogste barome terstand komt thans voor ten oosten van ons land. In Ierland begon de barometer giste ren in den loop van den dag regelmatig te dalen, welke daling hedenmorgen nog niei tot staan was gekomen. Deze wijziging in de luchtdrukverdeeling was oorzaak, dat de wind in het geheele westen naar zuid draai de, doch bij de geringe luchtdrukverschillen niet meer dan matig werd. In het oosten hield echter de strooming van polaire lucht aan, waarvan de westelijke begrensing zich thans tot de Weser teruggetrokken heeft. Het minimum van den luchtdruk, dat giste ren zuidelijk langs Jan Mayer trok, heeftde Noorsche kust bereikt. Een secundaire van de wegdrukkende Finland-depressie vormde zich in het Kattegat. In het Kanaal nam de bewolking toe. In Frankrijk en Zwitserland heerscht mooi zomerweer. Dit gebied van zonnig weer met zwakke winden reikt oost waarts tot het Schwarzwald. Op IJsland waren de temperaturen hoog, in het ooste lijke- en laag in het westelijke deel van het eiland. Het zuidwesten van IJsland en de Lofoden waren de eenige plaatsen van waar regen van beteekenis gemeld wordt. Het is te voorzien, dat in onze om geving de wind uit zuid tot west zal blijven met ten hoogste matige kracht. De bewolking zal later weer iets gaan toenemen. Doch de kans op regen blijft voorshands nog zeer gering. De morgen kan wellicht betrekkelijk koel worden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 21.54 uur tot 4.07 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 19 7.58 8.21 4.22 4.40 20 8.45 9.12 5.03 5.22 21 9.39 10.06 5.46 6.13 •N U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, U kunt er slechts menschen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en se morgen even seer sullen lezen. Vandaar, dat courantenreclame on weersprekelijk de basis is van iedere goede reclame campagne Steunregeling verlengd. De steunregeling in deze gemeente is verléngd tot 31 December a.s. Luchtbescherming. Het opgemaakte luchtbeschermings plan voor deze gemeente is aan den inspec teur van de luchtbescherming opgezonden. Als hoofd van den luchtbeschermingsdienst zal de burgemeester fungeeren. Schoolfeest O.L. school. Donderdagavond werd in de O.L. school te Oudkarspel de jaarlijksche schoolt eest ver gadering gehouden. Opgekomen waren 21 ouders. De voorzitter opende met een woord van welkom. Een klein tekort van de school reisjes van het vorig jaar kon uit de midde len der vereeniging worden gedekt. Zoowel secretaris als penningmeester werd voor hun werkzaamheden dank gebracht. De heer C. Bakker moest aftreden omdat hy geen kind meer op school heeft. Gekozen werd in zijn plaats de heer P. Langedijk, die als invaUer inplaats van drie jaar nu twee jaar zitting heeft. Bij deze verkiezing bleek, dat het aantal opgekomenen niet groot was en de keuze wel wat beperkt, zooaat de ouders wel moeten medewerken en hun be langstelling toonen, om de regeling, die voor benoeming en aftreding is vastgesteld, te kunnen handhaven. Met de groote kinderen zal dit jaar een reisje gemaakt worden naar Texel, een nieuw programma als aangename afwisse ling, en met de kleineren gaat het dit jaar naar Bergen en Camperduin. Bij de rond vraag dankten de aftredende leden voor de prettige samenwerking en spraken hun spijt uit, dat zij de commissie moesten verlaten, wel een bewijs, dat de Oudkarspeler school reisjes bij het publiek in den smaak vallen. Met den wensch, dat op de lijsten goed zal worden geteekend en dat de schoolreisjes ook dit jaar weer een vlot verloop zullen heb ben, sloot de voorzitter de vergadering. Opbrengst collecte. De alhier gehouden collecte door het Comité voor Drankbestrijding alhier heeft opgebracht 56.04. Ouderavond O. L. S. Donderdagavond werd in de openbare school een ouderavond gehouden. De heer de Ruiter, hoofd der school, opende met een welkom aan de talrijke opgekomenen, zijn dank uitsprekende voor de groote opkomst. De heer Jb. Wit fungeerde voor het eerst als voorzitter. De heer de Ruiter heette den heer Wit welkom in het bestuur en hoopte dat hij veel moge doen voor de belangen der openbare school. Deze avond is van een geheel ander cachet dan de voorgaande en zal gewijd zijn aan besprekingen voor ont wikkeling, aanleg en vorderingen der kin deren, overleg met het onderwijzend perso neel enz. Hierna hield de heer de Ruiter een be spreking over school-tandverzorging. On derzoekingen hebben uitgewezen dat 95 van de Nederlanders lydt aan een slecht gebit. Het doel is om het opkomende ge slacht voor tandbederf te bewaren. Daarom wordt de school-tandverzorging ter hand genomen, met de kinderen der eerste twee klassen kan worden begonnen. Het onder zoek heeft uitgemaakt dat de ouderen reeds in een te ver gevorderd stadium verkeeren dat school-tandverzorging een voldoende behandeling waarborgt. Vele ouders gaven zich als lid op voor een op te richten ver eeniging en aansluiting bij den kring. Huisbezoek zal worden gedaan by de njet-aanwezige ouders. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat alle aftredenden werden herkozen mevr. VolkersKuiper, mevr. MulderKlooster boer en de heeren C. v. d. Ham en C. de Jong. Allen namen hun benoeming weder om aan Hierna werd de thee geserveerd door de damesclub W. I. K. Tenslotte werd het taalwerk der kinde ren bezichtigd, waar een groot gebruik van werd gemaakt, en onderlinge besprekingen werden gehouden met het onderwijzend personeel. De heer de Ruiter sloot den goed ge slaagden avond. Postduif aan komen vliegen. Bij den heer J. Gutter, Twuiverweg is aankomen vliegen een postduif om rechter poot aluminium ring C. P. B. 37 8863. Instituut voor Middenstands ontwikkeling. De volgende week zullen de cursisten van .het instituut voor middenstandsont wikkeling hun examen doen voor het middenstandsdiploma. Op den laatsten cursusavond waren o.m. aanwezig de heer Mallekote, de onderwys- adviseur en voorts de voorzitter en de se cretaris van het schoolbestuur. Den cursisten werd veel succes toege- wenscht. Aan den leeraar den heer Elfring, werd als blijk van waardeering een mooie cyclostiel- inrichting aangeboden, terwijl de secretaris en de penningmeester van het schoolbe stuur een kistje sigaren in ontvangst had den te nemen. Gemeenschappelijk concert. Donderdagavond werd in de muziektent achter de O. L.-school een gemeenschappe lijk concert gegeven door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" en de harmonie „Excel sior", beide onder leiding van den heer P. Pranger. Beide vereenigingen hebben zich ook nu weer van hun goede zijde laten zien, en het was een genot de verschillende nummers te beluisteren. Aangezien het koud an guur was, werd dit concert door slechts weinigen bezocht s

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2