S AMBO DE OLIFANT O&uuvudand Opticiens en masseurs gereglementeerd. PARLEMENT De dure metaaldraad-gloeilampen. DINSDAG DE KWESTIE-OSS. Twee meisjes gedood. Tragisch ongeluk te Amsterdam. TWEEDE BLAD. 2 (Van onzen parlementairen medewerker.) Een bonte agenda was het, welke de Tweede Kamer gistermiddag onder de knie heeft gekregen. Het schijnt in de bedoeling té hebben gelegen aan het einde dezer week op reces te gaan, maar dat is niet mogen ge lukken. Thans resteert nog het enquête- Voorstel van mr. Wendelaar over de kwes- tie-Oss, waarmede a.s. Dinsdag wordt begon nen, en een aanvulling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken, die gistermiddag nog aan de lijst der werkzaamheden werd toegevoegd, nadat men blijkbaar had inge zien, dat toch nog in de volgende week zou moeten worden vergaderd. Het was wel een eigenaardige mengeling van onderwerpen, waarover is gesproken! Van de opticiëns en de masseurs ging het, via oesterputten in Yerseke, naar de metaal draadgloeilampen van Eindhoven, en van daar naar bevoegdheden van residenten in Indië, die er niet zoo om behoeven te wor stelen als eerstgenoemden. Uitoefening geneeskunst. Begonnen werd met de aanvulling van art. 1 van de wet regelend de uitoefening van de geneeskunst, er toe strekkend om de bevoegdheden van opticiëns en masseurs te beperken. Deze twee groepen worden in het nieuwe wetsartikel duidelijk aangegeven, maar de strekking ervan gaat verder. De formuleering ervan is zóó, dat de mi nister ook anderen, die onbevoegd de genees kunst uitoefenen kan grijpen, door te bepa len dat onder een medisch advies wordt be grepen „het als bedrijf onderzoeken van een orgaan of een deel van het menschelijk lichaam, welk orgaan of welk deel in zijn werking te kort schiet of een ander gebrek vertoont, zoomede het als bedrijf aanraden van een middel om aan zoodanig tekort of gebrek tegemoet te komen". Waarna volgt de bepaling: „Het toepas sen van heilgymnastiek en massage op aan wijzing van en in geregeld overleg met een geneeskundige wordt, voor zoover zulks vol gens het eerste en het tweede lid van dit ar tikel wèl het geval zou zijn, niet geacht te behooren tot de uitoefening der geneeskunst, evenmin als het verstrekken van brillen en brilleglazen uitsluitend hetzij op voorschrift van een geneeskundige hetzij door het met behulp van letterproeven en brillendoos uit zoeken van de verlangde glazen". Ziezoo, de opticiëns en masseurs weten nu waar zy aan toe zijn; anderen die iets heil zaams voor ons lichaam verzinnen, nog niet. Wel is de minister voornemens om schoen makers, die steunzolen verkoopen vrij-uit te laten gaan. Hij vertrouwde der Kamer toe, dat'hij met schaatsenrijden (in welken win ter hebben we dat ook weer gedaan?) be hoefte aan een steunzool voor zijn overigens gezónde voeten behoefte heeft, maar dat hy daarvoor geen medisch advies vraagt; hij haalt de steunzolen in den winkel. En mr. Homme vindt het best, dat de andere Neder landers dat blijven doen. De masseurs kunnen derhalve onder me dische controle en aanwijzing hun klanten blijven kneden de gediplomeerden doen 't thans practisch niet zonder en de sport massage blijft vrij. Ernstige klachten zijn uit de kringen der heilgymnasten en mas seurs met betrekking tot dit wetje dan ook niet gehoord. Met de opticiëns staat de zaak anders. Die zullen eenigermate in de uit oefening van hun bedrijf worden beperkt. De minister schrijft in zijn memorie van toe lichting o.a. het volgende: „Een steeds groeiend aantal van hen, die zich opticiën noemen, bepaalt zich niet tot het vervaardi gen en verkoopen van brillen, maar strekt zijn bemoeiingen uit ott 't onderzoeken van de oogen met refracto- of opthalmometers zelfs wel met oogspiegels en adviseert op grond van dit onderzoek tot het nemen van een bepaalden bril". Hier nu komen, naar de meening van de regeering, de belangen van de volksgezond heid in het geding. In vele gevallen toch is verminderd gezichtsvermogen een gevolg van een algemeene ziekte, en ook van een ziekte van het oog zelf. Gaat dus iemand, slechts denkend baat te vinden by een bril, naar een opticiën, dan kan het gebeuren, dat het goede oogenblik voor een genees kundige behandeling wordt verzuimd. In de practijk van heilgymnasten en masseurs kan zich iets dergelijks voordoen. Bij het debat gistermiddag bleek de over- groote meerderheid der Kamer de ziens wijze der regeering te deelen en zich met het wetsontwerp over het algemeen te kun nen vereenigen, al uitten enkele leden ten aanzien van de redactie van het nieuwe artikel wenschen en al bestonden er ook verlangens met betrekking tot een verdere regeling van de opleiding, waarmede mi nister Rome verklaarde rekening te zullen houden. Vóór het wetsontwerp spraken zich uit de heeren Posthuma (c.d.u.), Duymaer van Twist (a.r.), v. d. Putt (r.k.), dr. Vos (lib.) en zijn vrouwelijk collega de VriesBruins (s.d.) en verder mevr. Bakker—Nort (v.d.); besliste tegenstanders bleken de heeren Zijl stra (a.r.) en Rost van Tonningen (n.s.b.) Eerstgenoemde vond de wet onnoodig, ge zien het geringe aantal blinden in ons land vergeleken met andere landen, en op grond van de ervaring, dat de opticiens voor het meerendeel voldoende verantwoordelijk heidsgevoel bezitten; de afgevaardigde der n.s.b. zag het ontwerp als een ongemotiveerd ingrijpen der regeering in een materie, waarvan zij geen verstand heeft, en was daarom tegen. In zijn antwoord deelde de minister o.a. mede, dat het ontwerp een compromis is tusschen de opvatting van de artsen eener- zyds en de masseurs en opticiens ander zijds, een en ander natuurlijk nog getoetst aan de noodige adviezen van andere des kundige zijde. De heer van der Putt had het woord „brillendoos", om misverstanden te voorkomen, liever zien vervangen door het woord „brilleglazen", maar daartegen maak te de minister op grond van de practijk be zwaar, omdat zich om het woord „brillen' doos" een zekere jurisprudentie heeft ge vormd; men kent het begrip en het zou juist onzekerheid scheppen, indien men het woord ging vervangen. De heer van der Putt trachtte nog bij amendement wat hij betar vond in de wet te krijgen, doch tevergeefs, de Kamer wees zijn voorstel met 5220 stemmen af, waarna het wetsontwerp met 63 tegen 9 stemmen werd goedgekeurd. De tegenstemmers waren de a.r. Botterweg, v. d. Heuvel, van Dijken, Zijlstra en Algera, de staatk.geref. Kersten en Zandt en de twee aanwezige n.s.b.-ers Rost van Tonnin gen en Woudenberg. Over de rest van de agenda kunnen wy kort zyn. Een aantal kleine wetsontwerpen, grootendeels contingenteeringen, goedkeu ring van handelsverdragen en conclusies van Kamercommissies, gingen onder den hamer door. Een Yerseke'sche oesterkwestie hield nog geruimen tijd de Kamer bezig. Het was een adres van een oester-n.v. en zeven anderen, die niet tevreden waren met de 75 pet. reductie op de pacht van op staatsdomein gelegen oestergronden, maar die 95 pet. kor ting hadden willen hebben, evenals de an dere pachters. Een meerderheid van de com missie tot dit adres wenschte de zaak door scheidsmannen te laten beslechten, de min derheid der commissie oordeelde echter, dat er van willekeur geen sprake is geweest, omdat het verschil in behandeling voort sproot uit de toepassing van een objectieven maatstaf; deze kweekers hadden namelijk een hoogere besomming gemaakt, gelijk minister de Wilde toelichtte. Dinsdag zal over de conclusie worden gestemd. Bij de verlenging van de contingenteering van metaaldraadgloeilampen klaagde mr. Wendelaar erover, dat de producten uit Eindhoven in België voor 50 pet. minder worden verkocht. Dr. Colijn, die minister Steenberghe even verving, antwoordde, dat sedert de contingenteering deze lampen 20 pet. goedkooper waren geworden en dat met een lageren prijs in een ander land wel eens genoegen moet worden genomen tot behoud van de markt. Gisteravond is plotseling gesteente uit den gevel van het perceel Orthe- liusstraat 231 te Amsterdam op straat gevallen. Het kwam terecht op twee meisjes, de 4-jarige Coba Middendorp en haar 3-jarig zusje Tilly, dochtertjes van de bewoners van het huis. De beide slachtoffers werden zeer zwaar gewond en zijn naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Hier zijn ze kort na aankomst overleden. Bijzonderheden. Drie kinderen uit het groote gezin Mid dendorp speelden vlak vóór het huis op het trottoir. Een 20-jarig meisje, dat in een der bovenhuizen woont, kwam tegen kwart over acht thuis. Met 'n forschen klap heeft zij toen de huisdeur naast die van de fa milie Middendorp achter zich dichtgesla gen. Dit zou de volkomen onvoorziene aanleiding van het ongeluk worden. Door de trilling liet een groote hardsteenen plaat tusschen de huisdeur van den heer Mid dendorp en die van het buurhuis, Orthe- liusstraat 229, los en viel in drie stukken voorover. De twee kleine meisjes Coba en Tilly werden door het bovenste en zwaar ste stuk getroffen. Het geheele drama speelde zich in enkele seconden af. Beide kinderen waren zeer zwaar gewond en bloedden hevig uit hoofd- en armwon- den. Het derde meisje uit het gezin van elf kinderen liep, luid om hulp roepend en he vig geschrokken, haar huisdeur binnen om de ouders te waarschuwen. De brandweer, de politie en den genees kundige dienst werden onmiddellijk ge waarschuwd. Beide kinderen werden door den G. G. D. naar het Wilhelminagasthuis gebracht. He laas bleken de verwondingen zoo ernstig, dat zy korten tijd later overleden zijn. De politie en de brandweer stelden direct nadat de beide slachtoffers vervoerd waren, een onderzoek in. Het stuk hardsteen, dat voorover is gevallen, is twee meter hoog, 50 c.m. breed en ongeveer 10 c.m. dik. Aan den bovenkant liggen, half op de deurpos ten, half op de hardsteenenplaat, twee zwa re hardsteenen nokken. De bevestiging in den gevel van deze „versieringen", evenals die van de plaat, bleek slechts zeer opper vlakkig en klaarblijkelijk hoogst onvol doende te zijn. Ook bij de andere perceelen van dit blok huizen, dat toebehoort aan een bouwvereeniging, stelde de brandweer een onderzoek in. Op verschillende plaatsen bleken de zeker dertig a veertig pond zware afsluitnokken los te zitten, zoodat ze met de hand uit den gevel konden worden ge trokken. Bij dit onderzoek, dat tot laat in den avond duurde, was de inspecteur van het gemeentelijk bouwtoezicht, de heer N. van der Land, aanwezig en stuk voor stuk heeft men de hardsteenen gedeelten in de gevels gecontroleerd. De huizen, waarvan reeds eerder een stuk hardsteen uit een der ge vels is gevallen, toen echter zonder onge lukken te veroorzaken, zijn ongeveer twaalf jaar geleden gebouwd. DE NEDERLANDSCHE BAKKERIJ STICHTING WAARSCHUWT. Denkt om de vestigingseischen! De Nederlandsche bakkerijstichting ver zoekt ons nogmaals het volgende onder de aandacht van het publiek te willen bren gen: Ingevolge de zoojuist ingevoerde ves tigingseischen voor het bakkersbedrijf mag niemand een brooddepot of brood filiaal beginnen of overnemen, zonder dat hij heeft voldaan aan de daarvoor gestelde vestigingseischen. Voortdurend nog worden per advertenties dergelijke depots en filialen te koop aange boden. De adspirant-kooper betaalt gewoon lijk een handgeld en bemerkt te laat dat hij ingevolge de wettelijke bepalingen niet vrij is om als filiaalhouder of depothouder te be ginnen. De koop moet dan worden ontbon den en het blijkt in de practijk dat de be trokkene het door hem betaalde bedrag meestal kwijt is. Wij waarschuwen daarom uitdrukkelijk degenen die een brood-depot of -filiaal wil len overnemen, zich van te voren nauwkeu rig op de hoogte te stellen van de wettelijke bepalingen daaromtrent. Bovendien geldt te Amsterdam de door den minister van economische zaken alge meen verbindend verklaarde ondernemers overeenkomst, krachtens welke het den bak kers verboden is bakkersartikelen te leve ren aan wederverkoopers, die dit op 1 Jan. 1936 nog niet waren. Het is derhalve voot Amsterdam uitgesloten dat een persoon, die tot dusverre geen wederverkooper was, als zoodanig gaat optreden. Ook het overnemen van zoogenaamde loopwiiken is in Amster dam derhalve niet mogelijk. ONDER EEN VALLENDEN STEEN GERAAKT. Doodelijk ongeluk te Maastricht. Gistermiddag was de 48-jarige J. F. Gen- ze, wonende aan de Brusselsche straat te Maastricht in den kelder van zijn woning bezig met het zagen van triplexplanken, toen een stuk hardsteen, dat op den smallen kant op den grond stond, omviel. De steen trof den man zoo ongelukkig, dat zijn voor hoofd werd verbrijzeld en de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat het stuk hardsteen in zeer la- bielen stand tegen den muur was geplaatst, zoodat het omviel, toen het slachtoffer er, blijkbaar bij ongeluk, tegen stootte. DE AARDBEVINGEN IN DE LAGE LANDEN. Mededeeling van het K.N.M.I. Het Meteorologisch instituut te de Bilt heeft een honderdtal telefonische en 266 schriftelijke mededeelingen ontvangen, waar van een uit België, die vrijwel alle betrek king hebben op' de aardbeving in Z.W.-België van Zaterdag 11 Juni 12 uur 18 min. of de nabevingen van Zaterdag 11 Juni 14 uur 3U min. en Zondag 12 Juni 14 uur 46 min., Ne derlandsche tijd. De aardbevingen werden het sterkst ge voeld in Zeeland, de meêste berichten heb ben betrekking op de aardbeving van 11 Juni 12 uur 18 min. Gerangschikt naar de provincies werden ontvangen uit Zeeland 33 berichten, uit Z.- Holland 126, uit N.-Holland 58, waaronder enkele uit den Helder, uit Noord-Brabant 19, uit Limburg 15, uit Gelderland 6, uit Utrecht 5. uit Overijsel 1 (Kampen) en uit Fries land 2. De waarnemingen in Friesland staan ver moedelijk niet met de aardbevingen in Bel gië in verband. Het meteorologisch instituut dankt allen, die berichten inzonden, hartelijk voor hun mededeelingen. VERHOOGING DEFENSIEUITGAVEN. Weinig inlichtingen, veel vragen Verschenen is het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting (Defensie) voor het dienstjaar 1938. Hieraan ontleenen wij het volgende: Enkele leden verklaarden, niet te zullen medewerken aan het steeds hooger opdrij ven van de militaire uitgaven. Sommige leden betreurden, dat de mi nister bij de indiening van deze aanvullende begrooting, geen mededeelingen heeft ge daan omtrent de talrijke vragen, die bij de uitvoering van de jongste wyziging van de dienstplichtwet rijzen. Deze leden meenden, dat de Kamer inlichtingen had mogen ver wachten over: de nadere redenen, die de regeering er toe geleid hebben tot den eersten oefeningstijd van 11 maanden; de opleiding van de dienstplichtigen, voor al gedurende de tweede helft van den eer sten oefeningstijd, in verband met het tekort aan voldoend geschoold kader; Het voorstel van de Regeering om over te gaan tot den aanleg van een centraal vliegveld nabij Leiderdorp heeft zeer veel stof doen opwaaien, schrijft ons de K. N. A. C. Zeer groot was het aantal aanvragen om inlichtingen, die haar be reikten inzake de bestaande en toekom stige wegen, welke het nieuwe vliegveld verbinding zouden moeten geven met de verschillende gemeenten. Zonder eenige uitspraak te doen over het voor of tegen der plannen, zij ter in formatie omtrent het wegenvraagstuk het volgende medegedeeld: Het vliegveld „Leiderdorp" is geprojec teerd nabij het kruispunt van den nog aan te leggen Rijksweg no. 4a (Ypenburg Burgerveen) met den ouden rijksweg LeidenUtrecht en zou dus in de onmid dellijke nabijheid van Leiden komen te liggen, op ongeveer 25 K.M. van Schiphol en 34 K.M. van den Dam te Amsterdam. De afstand tot het Buitenhof te Den Haag zou dan ongeveer 20 K.M. bedragen en die tot den Coolsingel te Rotterdam zou onge veer 35 K.M. worden. Voor andere plaat sen zouden de afstanden, alle gerekend tot het centrum der gemeente, ongeveer de volgende zijn: Utrecht over Bodegraven 51'K.M.; Gou da 39 K.M.; Dordrecht 54 K.M.; Naald wijk 43 K.M.; Leiden 4 K.M.; Aalsmeer 22 K.M.; Haarlem 33 K.M.; Hilversum over Aalsmeer 54 K.M. Verschillende wegen, waarmede bij de afstandsb^ialing rekening is gehouden, bestaan momenteel nog niet, doch zijn slechts geprojecteerd of gedeeltelijk in uitvoering. De belangrijkste daarvan is natuurlijk de Rijksweg no. 4a, die als hoofdtoegangs weg naar het nieuwe vliegveld gedacht is. Deze rijksweg is voor het eerst op het Rijkswegenplan 1938 verschenen; op de oudere wegenplannen komt hy niet voor. Hij begint aan den asfaltweg van 's-Gra- venhage naar Rotterdam, even ten Noor den van het vliegveld Ypenburg (dat later ook zijn hoofdingang op dezen nieuwen weg zal krijgen), kruist ten Oosten van Voorburg den nieuwen Rijksweg van 's-Gravenhage naar Utrecht, waarmede ter plaatse tevens verbinding verkregen zal worden en loopt dan vrijwel parallel aan de Vliet en het RijnSchiekanaal over Leiderdorp (kruising met den weg LeidenUtrecht) ten oosten van Leiden langs, rechtuit naar den nieuwen Rijks weg AmsterdamSassenheim in den Haarlemmermeerpolder. Op de begrooting voor 1938 is voor grondaankoop en begin van uitvoering der werken voor het zuide lijk gedeelte van weg no. 4a, van Ypen burg tot Voorschoten een bedrag uitge trokken van 250.000,—, terwijl de to- taalkosten van dit wegvak zijn geraamd op 3.450.000.—. Voor het noordelijke vak van Voorschoten tot Burgerveen, waaraan dan het nieuwe vliegveld zou komen te liggen, is een bedrag geraamd van 6.000.000,In 1938 is voor dit vak ech ter nog geen geld op de begrooting ge plaatst. Het ligt n.L op het oogenblik in het voornemen eerst een verbindingsweg te maken van Voorschoten naar den Rijks weg bij Oegstgeest (de z.g.n. Rijksweg no. 4b), zoodat het verkeer van Rotterdam naar Amsterdam voorloopig zou rijden via Ypenburg, Voorschoten, Oegstgeest en Sassenheim. Voor Rijksweg no. 4b, die in totaal 2.500.000,zal gaan kosten, is voor 1938 een bedrag van 100.000,ge reserveerd voor grondaankoop. Omtrent den voor het nieuwe vliegveld zoo belangrijken schakel Voorschoten Burgerveen deelde Dr. Ir. L. R. Wentholt, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat en Hoofd van den Centralen Dienst van de Wegen en de Bruggen op den Derden Wegverkeersdag van de K. N. A. C. in November 1.1. mede: „Door aanleg hiervan wordt bereikt, dat: a. de verbinding tusschen Rotterdam en Amsterdam 4,3 K.M. korter wordt; b. een verbinding tusschen Den Haag en Amsterdam wordt verkregen, welke, daar zij van Voorburg tot Amsterdam autosnelweg zal zijn, het voordeel biedt, dat de gevaarlijke Leidscheweg kan wor den gemeden c. een kortere verbinding tusschen Leiden en Amsterdam wordt tot stand ge bracht. Hoewel het groote nut van dit wegvak bezwaarlijk kan worden ontkend, staat aan de andere zijde toch wel vast, dat daaraan in mindere mate behoefte be hoefte bestaat dan aan de verbindingen AmsterdamUtrecht en Ypenburg Oegstgeest. In verband hiermede, en om dat dit wegvak bijzonder duur is, zal na der moeten worden overwogen, wanneer dit zal worden uitgevoerd. Daarbij zal aandacht zijn te schenken aan de onder linge verhouding tusschen de kosten van verschillende alsdan nog uit te voeren werken en het daardoor te stichten nut". Uit deze woorden blijkt dus, dat nog geen beslissing genomen is omtrent het tijdvak, waarin de weg VoorschotenBur gerveen tot stand zal worden gebracht, al spreekt het vanzelf, dat, wanneer tot den aanleg van het vliegveld „Leiderdorp" wordt besloten, ook terstond met den aan leg van dit weggedeelte moet worden be gonnen. Daardoor zou weg 4b, Voorscho tenOegstgeest direct aan belangrijkheid inboeten en mag men zich afvragen, of daar nu wel 2% millioen aan dient te worden besteed. de maatregelen, getroffen tot uitvoering van de gewijzigde dienstplichtwet; den voortgang van den aanmaak en de aanschaffing van materieel; den aanbouw en de aanschaffing van vliegtuigen, benevens de personeelsaanvul- ling bij het luchtwapen; De besteding van de 22 millioer. voor ka zernebouw, alsmede aanbiedingen van grond en oefeningsterreinen door de gemeenten, aankoop en huren van terreinen door het rijk, het te volgen systeem bij het bouwen van kazernes (door de genie of door parti culieren), nieuwe garnizoensplaatsen. Gevraagd werd, of in de nieuwe kazernes wel een voldoend aantal geschikte localitei- ten wordt ingericht, waar de dienstplich tigen op passende wijze hun vrijen tijd kun nen doorbrengen. Vooral nyt het oog op den kort geleden aanmerkelijk verlengden eei- sten oefeningstijd achtten vele leden dit een zeer belangrijk vraagstuk. Gevraagd werd, of de minister kan mede- deelen, welke gedeelte van het thans aange vraagde bedrag kan geacht worden aan de jestrijding van de werkloosheid ten goede te komen. Geklaagd werd over de onvoldoende toe lichting bij onderscheidene artikelen. Daar door kan de Kamer de noodzakelijkheid v»n dc aangevraagde gelden en de wijze, waarop deze worden besteed, niet beoordeelen. Vele leden achtten de voorgestelde ver hooging van de uitgaven ten behoeve van de militaire tehuizen en vereer.igingen met in totaal 6000 volstrekt onvoldoende. 5. Wat was Lange Jan bly met dat bericht voor zyn FhnnH,i nwkt k0n Iende hÜ naar he* hpis van F1 p. Hy merkte niet eens, dat de mensen op straat hem nakeken. Hy hoorde niet dat de mensen angstig fluis- teiden. „Wat zou er met Lange Jan gebeurd zijn?" 6. Toen Flip het grote nieuws hoorde, maakte hy een reuzensprong van pleizier. Dan ineens zag hij de grote oren van zyn vriend en zei verbaasd: „Hoe kom jij aan die rare ooien?" Jan greep naar zijn oren en zei: „Die heb ik van Sambo gekregen, misschien krijg jjj ze mor gen ook wel".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6