Vraag en aanbod SAMBO DE OLIFANT KRUSCHENSALTS Lijders aan chronische rheumutische pijnen laat niets onbeproefd! Spoct Verkeersongelukken Glimlachje de baas. ATLAS VEREEUWIGD. GEMENGD NIEUWS. Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? Middelkamp wegkampioen. Hofstede en Seyen winnen bij de amateurs en onafhankelijken. Noordhollanders op den Cauberg. Bosma reed de koers uit. Kuiper was niet fit. TWEEDE BLAD. Al« U geen raad meer weel van de rheuma- ttsche pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zondei goed gevolg, probeert dan de zet zouten uit (Cruschen Salti Zij hebben duizen den lijder» reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlosten. -STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT PER OAG KAASWINKEL GEHEEL UITGEBRAND. In de afgeloopen nacht heeft in de Kal- verstraat te IJmuiden een felle brand ge woed in een kaaswinkel, bewoond door den heer v. H. Ongeveer half twee brak brand uit en na ongeveer tien minuten gaf de brandweer het eerste water. Het brandend perceel kon behouden blijven, doch had veel van water schade te lijden. Het huis was verzekerd, evenals de winkelvoorraad en inboedel. OUDE VROUW VERDRONKEN IN HAAR EIGEN REGENPUT. Zaterdag is de 65-jarige mej. A. E. C. Nij- kamp te Aalsmeer voorover in de regenput achter haar woning gevallen bij het putten. Haar zoon zag het ongeluk gebeuren. Op zijn hulpgeroep kwamen een bakker en een buurvrouw toestellen. Met vereende krach ten wisten zij de bejaarde vrouw uit den put te halen. Zij gaf nog teekenen van leven. Aanstonds werd kunstmatige adem haling toegepast, echter tevergeefs. DE TOESTAND VAN DR. H. G. CANNEGIETER. Langzaam vooruitgaande. De toestand van dr. H. G. Cannegieter, directeur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Den Bilt, die Zondagavond op den Soestdijkerstraatweg door een personenauto werd aangereden, is langzaam vooruitgaande. Het zal nog wel eenige weken duren vóór dat hij het zieken huis zal kunnen verlaten. NOORD-EN ZUIDHOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ. Jaarverslag. In het jaarverslag van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij over 1937 wordt opgemerkt, dat in het afgeloo pen jaar minder van het materiaal en per soneel is gevergd, dan in 1936. Het aantal contribuanten steeg dit jaar tot bijna 10.000. In 1937 steeg het bedrag, dat jaarlijks wordt uitgekeerd aan pen sioenen en ondersteuningen, tot pl.m. 30.000. Dr. H. Mulder te Den Haag verraste de maatschappij met de verblijdende mededeeling, dat hij een motorstrand- reddingboot zal schenken, die hij den naam „President Steyn" wenscht te geven. Gehoopt wordt, dat deze boot in 1939 te Eg mond aan Zee kan worden gestationneerd. Het bouwprogramma voor 19381939 ziet er als volgt uit: Scheveningen: nieuw boothuis, motor- jtrandreddingboot met wagen, waterdichto motortractor. Egmond aan Zee: nieuw boothuis, motor- strandreddingboot met wagen, wagen voor lynwerp- en wippertoestel. Den Helder: ombouw roeireddingvlet, aanbrengen motor en hotchkiss voortstu wer. Terschelling: nieuw boothuis, motor- strandreddingboot met wagen, waterdichte motortractor. De 3 motorstrandreddingbooten krijgt de maatschappij ten geschenke, doch met de rest, t.w. boothuizen, wagens, tractoren, enz. is een bedrag van rum 100.000 gemoeid. De exploitatierekening over 1937 sluit met een bedrag van 158.483.74, nadeelig saldo 45.581.81 (aangevuld uit giften en legaten). TEGEN VRACHAUTO GELOOPEN. Doodelijk ongeluk. Gistermiddag is de 54-jarige heer J. J. A. Wijsbeek uit Veendam aan het Damsterdiep onder Ten Boer tegen een vrachtauto ge- loopen. De man werd met ernstige verwon dingen opgenomen en naar het r.k. zieken huis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. In den afgeloopen nacht is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. ..Raad eens, Hansje, wat ik ach ter mijn rug voor je heb meege bracht?" AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Ernstige botsing te Den Haag. De 24-jarige G. M. R., wonende aan de Sijzenlaan 42 te Den Haag, kwam gisteren op den hoek PioenwegLaan van Meerder- voort per motorrijwiel in botsing met een personenauto. Met schedelbasisfractuur is hij in bewusteloozen toestand naar het Roode- Kruisziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer R. was student aan de Technische Hoogeschool te Delft. MOTORRIJDER TEGEN AUTO. Zwaar gewond opgenomen. Op den Arnhemschen weg even voorbij de cacaofabriek Walden te Amersfoort, is Zondagmiddag omstreeks half een een ernstig verkeersongeluk geschiedt, schrijft het Hbld. De heer Qvereem uit Amersfoort, die daar ter plaatse woonachtig is, wilde met 4yn auto het hek van zijn tuin aan de linkerzijde van den weg inrijden. Kort van te voren gaf hij een teeken, dat hij van richting wenschte te veranderen. Daarbij heeft hjj blijkbaar niet gezien, dat een motor hem links wilde passeeren. De motor rijder, de heer H. Roell, uit Leusden, die niet bedacht was op deze manoeuvre, week nog naar links uit, maar kon niet ver hinderen, dat hij in aanraking kwam met het linkervoorspatbord van de auto. Hij verloor de macht over zijn stuur en sloeg links van den weg over den kop. De heer Roell had daarbij het ongeluk in volle vaart met zyn hoofd tegen een paal te botsen. Met een schedelbasisfraotuur en een borstfrac- tuur bleef het slachtoffer liggen. Een dokter uit Friesland, die toevallig passeerde, ver leende de eerste hulp. In zorgwekkenden toestand is 't slachtoffer naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amers foort overgebracht. ONDER EEN LOCOMOTIEF GERAAKT. Wagenmeester zwaar gewond. Zondagnacht, aldus het Hbld., is de 55- jarige wagenmeester der Nederlandsche Spoorwegen, A. van Betuw, wonende te Nijmegen, op het Spoorweg-emplacement gestruikeld en gevallen, op het oogenblik dat een rangeerende locomotief naderde. De man geraakte onder de wielen, met het ge volg, dat hem beide beenen even onder de knie werden afgereden. Medische en gees telijke bijstand werden ingeroepen en nadat de man ter plaatse voorloopig was ver bonden, is hU naar het St. Canisius-zieken huis vervoerd. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. P. W. Waller t. - In den ouderdom van 69 jaar is Zondag j.1. te Overveen overleden de heer Pietcr Wilhelm Waller, in het leven voorzitter van het bestuur van het Neder landsche Postmuseum. In de wereld der postzegelverzamelaars heeft hij zich een bijzonderen naam verworven. Vergadering Centrale bond van zieken fondsen. - In het Jaarbeursgebouw kwam dezer dagen de 25ste algemeene vergadering van den Centralen bond van ziekenfondsen bijeen. Aanwezig waren 160 afgevaardigden van 62 aangesloten fondsen. In zyn openingswoord sprak de voorzit ter, het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden, o.m. over den groei van het ziekenfonds wezen, dat sedert 1 Januari 1936, toen het ledental der gezamenlijke fondsen 3.413.895 was, het aantal verzekerden is gestegen tot 3.747.100 op 1 Januari 1938, een vooruitgang dus met 333.205 leden. De onderlinge fond sen boekten daarvan een ledenwinst van 74.071 of 8 pet. Uitvoerig behandelde spr. hetgeen in de centrale commissie voor het ziekenfonds wezen bereikt is kunnen worden. In de namiddagzitting werd, na uitvoerige discussie, met algemeene stemmen, het be stuursvoorstel aangenomen, waarbij in prin cipe besloten wordt tot een een samenwer king met de Federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging, welke uiteinde lijk tot fusie met deze federatie zal moeten voeren. Voorts wisten de verdedigers na lange discussies de vergadering van de noodzake lijkheid van de vorming* van een landelyk- centraal ziekenfonds te overtuigen en werd een dergelijk voorstel met algemeene stem men aangenomen. Heffing op tarwebloem. - Met ingang van heden is de heffing op tarwebloem b van 3,50 tot t 3,30 verlaagd en is het in- voerprijsverschil van 5 op 4,80 terug gebracht. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend a contant. Wielrennen. Na een prachtigen ruim vier uur durenden strijd is Theo Middelkamp er Maandagavond op het bekende circuit van Valenburg in geslaagd den titel van algemeen kampioen van Nederland te behalen. In de categorie der beroepsrenners werd Middelkamp daardoor tevens kampioen, terwijl bij de onafhankely- ken Seyen den titel wist te bemach tigen en bij de amateurs Hofstede de eerst plaats. Het is een felle onverzoenlijke strijd ge weest, die de renners op het 150 K.M. lange parcours onder elkaar hebben moe ten uitvechten. De Cauberg heeft inderdaad de beslis sing gebracht. Steeds terugkeerend voor de deelnemers putte het beklimmen van den anderhalven kilometer bergopwaarts me nigeen zoo uit, dat het peleton al spoedig gedund was. De amateurs, de onafhanke lijken en de beroepsrenners waren tegelijk gestart, evenals de veteranen, tezamen zeker meer dan 200 renners. Doch na drie, vier ronden waren de gelederen reeds aanmerkelijk gedund. Lekke bandjes kwa men niet veel voor. Jammer was het, dat twee uitblinkers irt de koers der beroeps renners er toch nog het slachtoffer van zijn geworden. In de vijfde ronde kreeg Braspenninx Jr een lekken band en on danks zeer moedig rijden mocht het hem niet gelukken zijn achterstand in te loo- pen, daardoor werd er van voren te hard aangetrokken. Eén van die goede trekkers was Piet van Nek geweest. Schitterend heeft deze gereden en het was daarom dub bel jammer, dat hij in de elfde ronde door pech achtervolgd werd en door een lekken band den strijd moest opgeven. Langzaam maar zeker had de Cauberg zijn werk gedaan: er was schifting ge komen, de sterkeren hadden zich van de minder sterke renners los gemaakt. Na elke ronde werd de situatie duidelijker, al viel er van den uitslag voorloopig nog niets te voorspellen. Na de achtste ronde, dus toen iets meer dan de helft was afgelegd, zagen wy Schul- te, van Nek, Middelkamp en Gommans voortdurend in de voorste gelederen, met de onafhankelijken Seyen en Lambrichts, de beide populaire Limburgers. Bij hen voegde zich nog o.m. Valentijn. Toen wy in de elfde ronde eens een kijkje bij de be klimming van den Cauberg gingen nemen, bleek ons, dat Lambrichts uitstekend naar boven kwam, nog zeer frisch was en groote kansen op de overwinning scheen te heb ben. Steeds duidelijker teekende het strijd- beeld zich af. Na de 12de ronde kwam Valentijn als eerste door, gevolgd door Schulte op 23 seconden en Lambrichts op 29 seconden. Direct op Lambrichts volgde nog Seyen en een klein peleton van onge veer 8 renners. Tenslotte bleek, dat Fchulte, Middelkamp en Valentijn over de meeste reserves be schikten, terwijl Hellemos, Gommans, Lambrichts, Seyen en van Amsterdam te vergeefs trachtten het tempo van eerst genoemd drietal bi' te houden. Na de 13de ronde, dus twintig K.M. voor het einde, waren Schulte, Middelkamp en Valentijn alleen door met flinken voorsprong op de eene groep achtervolgers .Zoo bleef de situatie in de 14e ronde en toen de renners voor de 15e maal en laatste ronde langs de tribunes passeerden, lag het drietal nog steeds bijeen. En menigeen wist, dat Mid delkamp dan de beste kansen zou hebben, daar hij algemeen bekend staat als een goed sprinter. Gezamenlijk gingen zij den Geulen erberg af. In het dorp Valkenburg gekomen maakte Valentijn zich los. noch Schulte noch Middelkamp ging er onmid dellijk achteraan. Maar tenslotte zag Schulte hier zijn kans liggen. Hij zette zijn laatste krachten in en wist inderdaad Va lentijn nog vóór de beklimming van den Cauberg begon, te passeeren. Maar Mid delkamp verrichtte op dat moment prach tig werk. Hij voelde, dat hier zijn laatste kans lag. Zou hij Schulte laten loopen, dan was het afgeloopen met nog ongeveer 4 K.M. voor den boeg. Zich geheel gevend gooide Middelkamp zich naar voren, hij passeerde Valentijn en stevende, bij den Cauberg gekomen, in rechte lijn naar boven. Schulte moest er zig-zag overheen, zoodat Middelkamp hem voorbij ging en zonder dat het in een sprint behoefde te worden uitgevochten, was de strijd toen reeds beslist. Door op zeer tactische wijze met zijn krachten om te gaan op dit zeer zware parcours was Middelkamp er in ge slaagd het kampioenschap te veroveren. Schulte arriveerde als tweede, doch nog met verscheidene seconden verschil. Ook hij was ditmaal niet te kwistig met zijn krachten geweest en had niet altijd het zwaarste werk genomen. Maar het schit terende rijden van Middelkamp in de laatste ronde was hem toch te machtig geweest. Het belangrijkste was, dat Middelkamp met de daad had aangetoond, dat Schulte niet alleman van zijn wiel kan lossen. Hij Middelkamp, had hem wederstreefd, en met succes. Bij de onafhankelijken werd de beslis sing in de sprint verkregen. Seyen werd kampioen, terwijl Hofstede titelhouder bij de amateurs werd. •intusschen is ook bij dit kampioenschap duidelijk gebleken, dat Nederland op het oogenblik over een flink aantal wegren ners van groote klasse beschikt, waarmede het buitenland in de naaste toekomst, sterk rekening zal moeten houden. De uitslagen. Beroepsrenners (151.6 M.): 1. Middelkamp (algemeen kampioen van Nederland) 4 uur 19 min. 27 sec. 2. Schulte, 4 uur lf min. 48 sec. 3. Valentijn, 4 uur 19 min. 58 sec. 4. Hellemons, 4 uur 21 min. 13 sec. 5. Gommans 4 uur 21 min. 42 sec. Amateurs (151.6 K.M.) 1. Hofstede, 4 uur 23 min. 12 sec. 2. Demmenie. 3. De Hoog. 4. T. Pijnenburg (allen in dezen zelfden tijd). Onafhankelijken (151.6 K. M.) 1. Seyen, 4 uur 21 min. 9 sec. 2. Reuter, 3. Van Stek in dezen zelfden tijd. Veteranen. 1. Braspenninx Sr. 1 uur 3 min. 20 sec. Wij meenen, na het algemeene ver slag over de wegkampioenschappen, nog iets nader te moeten schrijven over de verrichtingen van de Noordhollanders, die met een flinke groep aan den start verschenen. Weliswaar heeft slechts één van hen, Ab Bosma, den wedstrijd geheel uitge reden, maar de anderen hebben een zeer leerzamen wedstrijd achter den ruS-, Jaap Kuiper, zoo schrijft ons onze bericht gever, voelde zich niet geheel fit. Hij had de vorige week drie dagen te bed gelegen met griep, doch wilde toch meerijden, omdat hij dezen wedstrijd als een goede training be schouwde voor de aanstaande ronde van Luxemburg. Behalve de reeds gememoreerde Alkmaar- ders is ook Jan Panman nog uit België ko men opdagen, waar hij met succes aan tal van kleinere wedstrijden heeft deelgenomen en dus missen we alleen nog Eenhoorn, die in een Belgische koers leelijk gevallen is en nu rust moet houden in het lieflijke dorpje Hamme in Vlaanderen. De renners zijn vol goeden moed, al weten ze, dat geen van hen tot de favorieten be hoort. Ze starten in de groote groep en het begin is niet slecht. Bosma is niet bang en hangt al direct in de groote kopgroep, even als Jan Groot. In de middenmoot zit o.a. Dirk Veld, maar hy stampt waar, omdat hij op een veel te zware gearing rijdt. In de vierde ronde moet hy den strijd dan ook staken. In de derde ronde verhoogt Piet van Nek- het tempo en meteen zit Bosma in een twee de groep te zwoegen, om by de leiders te komen. Vurig voert hij dat pelton aan en na tien K.M. krijgt hij aansluiting. Een ronde later gaat ook Jan Groot naar voren, terwijl in dezelfde ronde Kuiper, Manneveld en Panman eenig terrein verliezen. Nog een ronde later volgt een lange sliert op eenigen afstand de koprijders en in die sliert nemen Bosma en Groot de voorste plaatsen in, ter wijl iets verder naar achter Zoons, Kuiper en Manneveld zitten. Zoo gaat het eenige ronden door en tot en met de achtste ronde doen de Alkmaarders het goed. Nog steeds is Bosma een der eerste amateurs vóór Demmenie, Hofstede en an deren. Alleen Manneveld is geheel achter aan gekomen. Dan echter komt ook voor Noordholland de uitdunning. Eerst verliest Bosma vrij veel terrein door kettingpech, maar gelukkig weet hy het euvel te herstel len, en hoewel gehandicapt kan hij toch verder rijden. Met Toon Pijnenburg en Frans Zoons rijdt hy nog altijd een kans rijken wedstrijd. Intusschen zijn Jaap Kuiper, Jan Groot en anderen uitgevallen, zooals talrijke andere renner uitvielen en als de strijd ten einde is, blijkt Bosma de eenige Alkmaarder te zijn, die den rit heeft uitgereden. Hy kan op een uitstekenden wedstrijd terugzien. Jan Groot stapte af, toen hy een inzinking kreeg. Hij wilde zich niet forceeren, zooals het vorige jaar. Ook Zoons staakte den strijd, toen hij zich geheel kansloos kon rekenen. Panman moest den strijd staken door ban- denpech, terwijl Manneveld zich geheel had uitgereden. Dirk Veld reed goed, maar had een geheel verkeerde gearing. Maar hoe ook, aldus onze berichtgever, allen hebben een leerrijken wedstrijd ge reden. Nog iets meer routine en nog iets meer uithoudingsvermogen en de Noordhol landers gaan een woordje meespreken! A.S.V. VICTRIX. Zondag hield de A.S.V. Victrix een sprint over 350 meter voor alle klassen. De uitsla gen luiden als volgt: A-klasse: 1. K. Kusch, 2. J. Ottenbros, 3. Jan Zandvoort, 4. Piet Zandvoort, 5. W. Vis ser, 6. Jb. Schipper, 7. D. Veld, 8. de Rooij, 9. W. de Zeeuw, 10. Jb. Kager, 11. Jan de Bood. B-klasse: 1. Jan Nierop, 2. Jb. Stroet, 3. R. Hiemstra, 4. Jan Alles, 5. A. Elings, 6. Mulder. Junioren: 1. de Groot, 3. Constani. 3. Joop Hennink, 4. Stroomberg, 5. Jan Hennink. WIELERCLUB „ALCMAR1A". Alcmaria hield Zondagmorgen een sprint wedstrijd op den weg. Tal van renners wa ren afwezig, deels omdat zij in Valkenburg waren deels omdat zij zich spaarden voor de federatie-kampioenschappen. De uitslag was: B-klasse: 1 Bos, 2 Wester, 3 Glas. C-klasse: 1 Eenhoorn, 2 Klopper, 3 Schilte, 4 Lind. Junioren: 1 Kemps, 2 Wagering, 3 Koe nen, 4 Schot. De successen bij de federatie-kampioen schappen hebben we reeds gister genoemd, zoodat we nog slechts moeten releveeren de successen der sprinters. Jan Derksen werd eerste op de Veka- baan en Jan Pronk, die door Derksen in de kwart-finale was uitgeschakeld, werd vijf de. Jammer, dat beide renners elkaar reeds zoo spoedig ontmoetten, want ongetwijfeld had Pronk de 2e of 3e plaats kunnen be reiken. 9. Wat zat hij heerlijk. Heel even was hij bang, want Sambo schommelde geweldig. Jan draafde er naast, maar het werd lastig om Sambo bij te houden. Die kreeg plezier in het ritje en ging steeds harder lopen, 10. Doch dat fijne ritje duurde niet lang, want plotse ling struikelde Sambo in een kuil en met een dwaze duik rolde Flip in het zand. Hevig geschrokken bleef hy even liggen, maar dan sprong hij woedend op.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7