DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opnieuw stijgt het water in China. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 147 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 25 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Tsjang Kai Sjek zou bereid zijn tot onderhandelen. Vrees voor de Jangste. Barcelona en de luchtaanvallen. Mogelijke repressailles. De Jodenvervolging in Duitschland. Joden geweerd uit parken. Het proces Becker. Nog steeds bezwarende verklaringen. De algemeene toestand. De onrust in Palestina. Weer verontrustend. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. De Chineesche berichten, volgens welke onlangs de Jangtse de dijken zijn bezweken en de Japansche opmarsch langs den Noordelijken oever tot staan gekomen zou zijn, worden door de Ja panners met stelligheid tegengespro ken. De Japansche woordvoerder te Sjanghai heeft intusschen toegegeven, dat ook langs de Jangtse overstroo mingen voorkomen en dat bij aanhou denden regenval gevaar voor dijkbreuk bestaat. Daar de bevolking van de Jangtse-vallei voor het grootste deel gevlucht is, en derhalve niet genoeg ar beidskrachten bij een dijkbreuk be schikbaar zullen zijn, moet de beteeke- nis van dat gevaar niet onderschat worden. De ontwikkeling der krijgsver richtingen wordt in ieder geval geïn fluenceerd door den voortdurenden re gen en het hooge water: daarbij moet in aanmerking genomen worden, dat het water meestal eerst in Juli en Augustus zijn hoogsten stand bereikt. Het is zeer wel mogelijk, dat de Japan ners in verband hiermede het zwaarte punt der krijgsverrichtingen zullen verplaatsen naar Zuid-China. De voortdurende zware regenval en de snelle was van het peil der Jangtse heeft aldus meldt het Chineesche Telegraaf- agentschap tengevolge gehad, dat op verscheidene plaatsen beneden Kioekiang, ongeveer 142 mijl bezuiden Hankau, het water over de dijken stroomt. Volgens de Central Chine Post heeft vooral het land rondom Hoekau, beneden Kioekiang en Kweitsji, boven Woehoe, op 339 mijl bezui den Hankau, last van het water. De overstroomingstoestanden hebben stilstand gebracht in de Japansche militaire operaties langs de oevers van de Jangtse. Hoog water in het Keizerkanaal. Volgens te Sjanghai ontvangen alarmbe- richten, is weer hoog water ontstaan in het Keizerkanaal. Het peil stijgt zeer snel, hier en daar ontstaan overstroomingen. De Nanking-Sjanghai spoorlijn en de lijn Sjanghai-Hangtsjau worden door het hooge water bedreigd. De kanaalscheepvaart is reeds stopgezet. Tegelijkertijd leeft de guerilla in het gebied weer op. Nieuwe bedreiging van Hankau. Volgens een communiqué der Chineesche autoriteiten ziet men in de landing van 5000 tot 6000 man Japansche troepen, welke gisteren op den Zuidelijken oever van den Jangtse bij Toenglioe ten Oosten van Ma- tang is geschied een nieuwe bedreiging van Hankau. De landingsmanoeuvre geschiedde onder dekking van een hevig bombardement door twintig Japansche oorlogsbodems, die wer den ondersteund door vliegers. Op den Zuidelijken oever van den Jangtse wordt bij Toenglioe hevig gevochten. Japanners bij Hainan. Te Londen heeft men geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat Japansche troepen geland zouden zijn op het eiland Hainan. Men zette evenwel uiteen, dat de Britsche ambassadeur te Tokio in de laatste maand herhaaldelijk onder de aan dacht der Japansche regeering heeft ge bracht dat de bezetting door Japanneezen van eilanden voor Zuid-China zouden kun nen leiden tot een spanning en mogelijke verwikkelingen met de Britsche regeermg, welke niet geheel tevreden is gesteld door de Japansche verzekeringen dat zij niet het oog hebben op Chineesch grondgebied. Het verluidt, dat de bezetting van Hainan door de Japanneezen, hoewel zq van tijd- lijken aard zal zijn, door Groot-Bntannie wordt opgevat als een aangelegenheid, wel- ^enmtnt,'dat de Fransche regeering de Britsche opvatting deelt, daar zq een verdrag heeft met de Chineesche regeering, waarbij de Chineesche souvereiniteit word erkend over het eiland, zoolang dit niet is afgestaan aan een derde partij. Drie Japansche oorlogsbodems getroffen? Het hoofdkwartier der Chineesche lucht macht heeft medegedeeld, dat gisteren drie Japansche oorlogsbodems bij Toenglioe door bommen werden getroffen. De oorlogsschepen raakten hierop in brand. Twee aanslagen in Shanghai. In de internationale concessie te Sjanghai zijn twee aanslagen gepleegd: twee onbe kend gebleven personen zijn het kantoor van een Chineeschen groothandelaar bin nengedrongen, waar zq verscheidene scho- ten losten op zijn compagnons, die gewond werden. Eenige uren later hebben vier individuen revolverschoten gelost in de zaal van een Chineesch hotel aan den Nan king Road, waardoor vier personen werden gewond. In beide gevallen slaagden de aanvallers erin, te ontkomen. Tsjang Kai Sjek bereid te onderhandelen? In welingelichte Japansche kringen ver neemt men, dat de Japansche regeering langs een omweg heeft vernomen, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek niet zou wei geren over vrede te spreken, indien zou worden voldaan aan zekere voorwaarden. Tegelijker tijd zou de aandacht van de Ja pansche regeering zijn gevestigd op het voornemen van Tsjang tegenstand te blij ven bieden en op de onzekerheid van de vijandelijkheden. Deze aanduidingen zouden in verantwoordelijke Japansche kringen met aandacht worden beschouwd. Toch schijnen deze overwegingen niet zwaarder te wegen dan de herhaalde verklaring, dat Japan niet zou onderhandelen met Tsjang Kai Sjek en zich zou verzetten tegen be middeling van een derde mogendheid. In welingelichte kringen doet men verder opmerken, dat een weg bestaat om hieraan te ontkomen en wel door de regeering van Hankau in contact te doen treden met de voorloopige regeering te Peiping of te Nanking. Dit zou dan moeten geschieden zonder dat Japan het weet. Men geeft te kennen, dat Tokio zich hier niet a priori tegen zou verzetten. Aanslag op pro-Japansch Chineesch advocaat. - Eenige nationale Chineezen zijn gister te Sjanghai het kantoor binnen gedrongen van een bekenden Chineeschen advocaat. Met een revolver losten zij daar tien schoten op de aanwezige personen. De chef de bureau werd gedood, een bediende kreeg zware verwondingen. De daders zijn ontkomen. Men acht dezen moord in zoo verre van politieke beteekenis, dat de advocaat lid was van de pas opgerichte vereeniging van pro-Japansche advocaten. Pablo de Azcarate, Spaansch ambassa deur te Londen, is gistermiddag door den minister van buitenlandsche zaken, Halifax, ontvangen. Halifax deelde mede in welken staat zich door de Brit sche regeering geopende onderhande lingen ten opzichte van de vorming eener internationale commissie, die tot taak zal hebben ter plaatse na te gaan of de door de luchtstrijdkrachten als doel gekozen punten van militairen aard zijn of niet Men meent te weten, dat Halifax mede gedeeld heeft, dat deze combinatie in korten tqd gevormd kan worden. De ambassadeur heeft met klem gewezen op het dringende probleem der bombardementen op burger bevolkingen door aviateurs in dienst van de opstandelingen.«Hij zou hebben verklaard, dat zijn regeering er toe zou kunnen komen om, wanneer niet binnenkort een oplossing voor deze kwestie gevonden wordt, haar politiek te wijzigen, welk tot dusverre be stond in onthouding van alle repressailles. Van het oorlogstooneel. In de buurt van Onda, ten Zuiden van de Rio Mijares, blijft de djuk van de recht- schen aanhouden. De regeering^troepen hou den de hoogten van de Siërra Espadan, welke de vallei beheerschen, bezet. In den middag slaagden de rechtschen erin hun linies iets te verbeteren. Een aanval van de troepen van Franco bij Villastor ten zuiden van Teruel is mis lukt. De Italiaansche bladen over de vliegers in Spanje. De speciale verslaggevers der Italiaansche bladen in Spanje gaan voort met melding te maken van de intensieve ctiviteit der Itali aansche vliegers aqn net Oostelijk front. De op de Balearen gestationneerde escadrilles zijn, naar zq schrijven, zonder ophouden opgetreden tegen de strijdkrachten van het Republikeinsche Spanje. In minder dan drie weken tijds hebben zij op zijn minst 16 sche pen tot zinken gebracht. De correspondent van de Tribuna meldt bovendien, dat 70 vliegtuigen met Italiaan sche „legionairen" op doeltreffende wijze de aetie van generaal Valina in den sector van de Rio Miajares hebben ondersteund. Geen ongeregeldheden te Ceuta. Tot vijf uur gisteravond waren te Tanger nog geen berichten ontvangen over onge regeldheden te Ceuta, waar inboorlingen op het punt naar Spanje scheep te gaan, zou den hebben gemuit. Bovendien werd niets vernomen, dat 10.000 Mooren naar Spanje zouden scheep gaan, noch van het vormen van een reserve van 50.000 man voor het vervangen van de Duitschers en Italianen aan het front. Men heeft alleen het gewone vertrek van enkele Mooren en Spaansche recruten gezien. In het oude Oostenrijk wordt met krachtige hand de Jodenvervolging door gezet en de maatregelen, welke genomen worden van hoogerhand, zqn zoo scherp, zoo verregaand, dat men onwillekeurig in opstand komt. Zoo is het bij verordening van den Ween- schen politie-president den joden het betre den van de Weensche parken en plantsoenen verboden. Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat deze maatregel genomen is „om de bevol king te beschermen tegen de voortdurende provocaties". Verder moeten alle fabriekseigenaars, met inbegrip van "de joden, hun niet-arische be dienden tegen 1 Juli ontslaan. Vandaag zijn desbetreffende instructies uitgevaardigd. Dat beteekent, dat tezamen met de reeds tevo ren genomen anti-joodsche maatregelen, hierdoor practisch alle Weensche joden zon der zichtbare middelen van bestaan zullen komen. Gisterochtend werd het proces tegen de weduwe Becker voortgezet met het verhoor van de getuigen inzake het geval Crulle. Bezwarend voor verdachte is, dat zq in 't bezit werd gevonden van sieraden, welke het eigendom zqn geweest van mevr. Crulle. Zij verklaarde, dat deze sieraden haar ge schonken waren door de overledene. De ge tuigen deden uitkomen, dat mevr. Crulle een coquette vrouw was, die van goed eten hield. De huisdokter heeft haar herhaaldelijk behandeld voor indigestie en tenslotte ont dekte hij een hartzwakte. Toch heeft hij den dood van mevrouw Crulle verdacht gevon den door het snelle optreden en heeft hq dit de familie medegedeeld. Hierop werd de weduwe Becker gearresteerd, doch aangezien de lijkschouwing niets had opgeleverd, werd zij weer vrijgelaten. De verdediging wees erop, dat de instruc- tie geen melding heeft gemaakt van de re serves, welke de geneesheer heeft gemaakt De getuigen verklaarden verder, dat mevr. Crulle rijk was geweest en veel juweelen en Ijleeren had gehad. Zij vonden het eigen aardig, dat niets terug was gevonden in het sterfhuis. Schuldbekentenissen verdwenen. Het getuigenverhoor in het proces tegen de wed. Becker is des middags voortgezet. Een vrouw beweerde, dat getuige Duques- ne eens in een café zou hebben gezegd: „Ik heb gelogen tegen de rechter van instructie uit haat tegen de wed. Becker, om haar naar de gevangenis te laten gaan". Drie andere getuigen, die ook in het café waren, waar ALKMAAR, 25 Juni. Gistermiddag heeft de Tsjechische minis ter-president Hodza in tegenwoordigheid van minister Krofta een onderhoud van drie en een half uur gehad met den voor zitter van Kamer en Senaat, de leiders van de partijen der regeeringscoalitie en de leiders der parlementaire fracties dezer partijen. Hodza stelde zijn collega's in Kamer en Senaat op de hoogte van den stand der onderhandelingen over het nationaliteiten statuut. Teneinde de aan den gang zijnde onderhandelingen te bespoedigen en de regeeringspartijen nauw bi, de ontwikke ling hiervan te betrekken, werd besloten een parlementair comité te vormen, be staande uit twee afgevaardigden en twee senatoren van elk der coalitiepartijen. Het comité zal de werkzaamheden parallel met die der regeering voortzetten. Na afloop der bijeenkomst bewaarden de vertegenwoordigers der coalitiepartijen het stilzwijgen omtrent hetgeen besproken is. Op grond van inlichtingen van door gaans goed ingelichte zijde kan echter ge zegd worden, dat in deze bijeenkomst alle partijen een wil hebben getoond, zich met de Sudeten-Duitschers te verstaan en met concessies tot het uiterste te gaan. De grens vormt de integriteit van den Staat en de onschendbaai heid van de grondwet. De communiqué's, welke gisteren over de besprekingen zqn uitgegeven, maken in Tsjechische politieke kringen een verre van gunstigen indruk. Men heeft er het gevoel, dat de onderhandelingen aan den vooravond van een mislukking staan. Veel zeggend schijnt ook de passage in het com muniqué der S.D.P., dat Hodzja verklaar de de gedachtenwisseling nog niet als af gesloten te beschouwen, waarmede hq dan blijkbaar de flauwe hoop wilde uitspreken, dat het laatste woord van Henlein nog niet zou zijn gesproken. Het communiqué van de partij-Henlein heeft het persbureau der Sudeten-Duit- sche partq nog doen volgen door een Commentaar. De bedoeling van het overleg, zoo wordt gezegd, bestond daarin klaarheid te bren gen in de a priori gestelde vraag of de richtlijnen en de practische voorstellen van de memorie der S.D.P. als grondslag wordt genomen voor de reorganisatie van den staat. De vertegenwoordigers der S.D.P. moesten zich daarbij bepalen tot de moti veering en toelichting van de bekende memorie, daar de regeering harerzijds de S.D.P. nog geen oorstellen had gedaan. De partij-vertegenwoordigers wezen, ook in verband met de buitenlandsche politieke beteekenis van het Tsjechisch-Duitsche probleem en in verband met den ontwik kelingsgang in de afgeloopen jaren, op de absolute noodzakelijkheid van de maatre gelen om het beginsel der rechtsgelijkheid van de bevolking en van de volksgroepen, ook in de constitutieoorkonde vast te leg gen. De vertegenwoordigers van de partij weerlegden de bekende politieke argumen ten tegen de rede van Henlein te Karlsbad. Zij stelden vast, dat de in de memorie ont wikkelde beginselen, alsmede de voorstel len voor hun toepassing een bijdrage tot den vrede vormden, waarbij men zich een wijze matiging heeft opgelegd. De beginselen en voorstellen werden van politiek, psychologisch en staatsrechtelijk standpunt toegelicht, zoowel met betrek king tot de levensbelangen van de Sude ten-Duitschers als in verband met de be hoeften van een goed georganiseerden staat. Voorts wezen de vertegenwoordigers van Henlein op de discipline, waarvan de Sudeten-Duitschers met name in de laatste moeilijke weken blijk hebben gegeven. Zij eischten dan ook een duidelijk bewijs van den goeden wil van den kant van het Tsjechische volk, en van de regeering. Het is noodig, zoo wordt gezegd, op deze wijze een breede oplossing van het nationale probleem psychologisch voor te bereiden. Het is te meer noodig om het nationale conflict door een passende reorgansatie van den staat te beperken, nu gebleken is, dat de sociale ontwikkeling de krachten van allen zal cpeischen om over den cri tieken toestand heen te komen. De delegaties der Sudeten-Duitsche partij, zoo besluit het commentaar, laten er hun partners niet over in twijfel, dat het Tsjechische volk tegenover de Sudeten Duitschers dienen af te zien van alle expansie en dat het zijn eerste plicht is het nationale probleem op te lossen. Met name het slot van dit commentaar maakt op vele Tsjechische politici den in druk van een ultimatum. [J De sub-commissie voor de niet-inmen ging vergadert nog steeds en heeft ook gisteren weer een communiqué gepubli ceerd. In dit communiqué wordt o.m. het volgende gezegd: De subcommissie heeft de methode over wogen, welke kan worcen aangenomen voor de toepassing in bijzonderheden van het plan tot waarneming ter zee, dat in haar laatste bijeenkomst was aangenomen Zij werd het eens over de noodige alge meene organisatie De kwestie van een financiering van het plan tot terugtrekking van de buitenland sche vrijwilligers uit Spanje is wederom onderzocht, maar in verband met de groote ingewikkeldheid van de verschillende af- deelingen van dit plan is het niet mogelijk geweest tot een definitieve overeenstem ming te komen over deze kwestie, welke opnieuw bestudeerd zal worden op 28 Juni, wanneer de subcommissie weer bijeen komt. dit zich zou hebben afgespeeld, verklaren niets te hebben gehoord. De zuster van mej. Stevart legt een ver klaring af, volgens welke de wed. Becker de schuldbekentenis voor de leening van 25.000 francs reeds zou hebben doen verdwijnen toen mej. Stevart nog ademhaalde. De wed. Becker loochent de waarheid hiervan. Een andere getuige, een vrouw, die 15.000 francs heeft geleend aan de beklaagde, en verdere getuigen leggen verklaringen af, die niets naders brengen dan bevestigingen van feiten van ondergeschikt belang. Na de onlangs op de spoorweg-verbinding tusschen Egypte en Palestina gepleegde aanvallen heeft de regeering nieuwe vei ligheidsmaatregelen genomen. De bruggen zullen voortaan permanent worden be waakt met politiebeambten en militairen, die voorzien zullen zijn van mitarilleurs. In het Noorden zijn verscheiden gewa pende benden gesignaleerd. In den afgeloo pen nacht werden twee joodsche kolonies aangevallen. De politie heeft de aanvallers verjaagd. De toestand te Tel Aviv en Jaffa. De toestand te Jaffa en Tel Aviv wordt verontrustend. Bij incidenten, die zich gis terochtend op de grens van beide plaatsen hebben voorgedaan, werd een jood gedood en één ernstig gewond. Britsche troepen pa trouilleeren in de voorsteden. Tusschen beide plaatsen zijn Spaansche ruiters opge richt. Het verkeer is stopgezet. Prior van klooster vermoord. Pater Pietro Rossin, een Italiaan, die prior was van een katholiek klooster, is gisteravond door een Arabier vermoord. Het klooster is op een afgelegen plaats buiten het dorp Beqemal in de buurt van Ramley gelegen. Zuidwest Polen door onweer geteisterd. In Zuidwest Polen in de omgeving van Wwierci is de bliksem in een aantal boerde rijen geslagen, die tot den grond toe af brandden. Verscheidene personen vonden hierbij den dood. De te velde staande gewas sen hadden veel te lijden van de zware hagelbuien. Wederom een politieke moord. - Van ochtend is te Sjanghai een vooraanstaand lid van het Japansche burgerlijke bestuur, de chef van de Sjanghai-reistrust, door leden van den Nationalen Chineeschen Geheimen Bond op straat vermoord. De daders konden ontkomen. Dit is de zevende politieke moord binnen een week tijd. Ongeregeldheden in het Sandjak. - In het dorp Djeide hebben zich ernstige on geregeldheden voorgedaan tusschen gendar men en de bevolking. De gendarmen kwa men iemand arresteeren, doch de bevolking verzette zich en maakte hiervoor gebruik van steenen en vuurwapenen. Ook de poli tie maakte van de vuurwapenen gebruik en twee aanvallers werden gedood. Twee gendarmen werden gewond. Mijnwerkers bedolven. - In een zwavel- mijn bij Caltanisetta op Sicilië zijn tenge volge van een instorting acht mijnwerkers bedolven. Men heeft de ongelukkigen nog niet kunnen bevrijden. Trein overvallen in Palestina. - Een bende terroristen heeft gisteren een per sonentrein aangevallen op de lijn Haïffa— Samakh. Eenige Koerdische reizigers wer den ernstig gewond. Weer drie terechtstellingen. - Gisteren zijn te Berlijn weer drie doodstraffen vol trokken. Behalve een zekere Heinrich Menz, die wegens spionnage was veroordeeld, zijn Kurt Madry en Otto Berger wegens moord met den bql onthoofd. Joodseh marskramer gedood. - Gisteren is nabij Tel Aviv, op de plaats van de on geregeldheden van Donderdag, een joodsch marskramer gesteenigd en gedood. Een van de joden, die Donderdag gewond werden, is aan de bekomen kwesturen overleden. Treinontsporing in Polen. - De D-trein BerlijnRakauBoekarest is gistermiddag in de nabijheid van het station Biezanow, nabij Krakau, ontspoord, doordat tengevolge van een verkeerden wisselstand de trein op een zijspoor reed. De locomotief en eenige wagons ontspoorden. Een persoon werd zwaar, vier werden licht gewond. Tijdbom te vroeg ontploft. - Tengevolge van het te vroeg ontploffen van een tijdbom, die in een petroleumbron zou worden neer gelaten, zijn te Hobba (New Mexico) acht personen gedood en vier gewond.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1