LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Tkovititiaat Tlieuws HEILOO SCHAGERBRUG OBDAM NIEUWE NIEDORP Maarten skroift nei de krant Wilde orchideeën. DERDE BLAD. (ONGECORRIGEERD). NEDERLAND BIJ DE MINISTER CONFERENTIE DER SCANDINAVISCHE STATEN. De regeeringspersdienst meldt: De ministers van buitenlandsche za ken der Scandinavische landen die, gelijk bekend, gewoon zijn tweemaal per jaar bijeen te komen te bespreking van politieke vraagstukken, hebben een uitnoodiging gericht tot hun ambts- genooten in Nederland, België, Luxem burg en Zwitserland, ter bijwoning van de a«s. bespreking, welke op 22 en 23 Juli te Kopenhagen zal worden ge houden. Mr. Patijn heeft deze uitnoodiging aanvaard. DE GEGIJZELDE JOURNALIST. 100 boete subsidiair 50 dagen. De journalist C. L. Hansen, die ruim drie weken in December van het vorige jaar in gijzeling doorbracht, omdat hij weigerde den naam te noemen van dengene, van wien hij inlichtingen omtrent het verhandelde in een geheime zitting van den Haagschen ge meenteraad zonu hebben gekregen en die, na de gijzeling, vervolgd werd wegens het als getuige opzettelijk niet voldoen aan zijn verplichtingen, welke men als zoodanig te vervullen heeft (art. 192 wetboek van straf recht), was bij het Haagsche Hof in appél gekomen van een vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij veroordeeld was tot 100 subs. 50 dagen hechtenis. De procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof had bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. Conform dezen eisch heeft het Hof heden uitspraak gedaan. Wielrennen. SCILD WINNAAR VAN DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Zooals wel te verwachten was, is de 25- jarige Duitsche renner Schild, na zijn fraaie prestatie in de elfde étappe, toen hij ruim 35 minuten voorsprong nam, winnaar ge worden van de ronde van Duitschland. Hij heeft de 377 K7.M. afgelegd in 110 u. 29 min. 19 sec. en heeft bewezen, inderdaad een der beste Duitsche renners te zijn. Op de tweede plaats eindigde de Belg Bon duel, terwijl de winnaar van het vorig jaar, Weckerling, thans derde werd. Schild heeft deze ronde met een gemiddelde van 34,2 K.M. gereden. Totaalklassement: 1. en winnaar: Schild (Duitschland) 110 uur, 28 min., 19 sec. 2. Bonduel (België) 111 uur, 7 min., 22 sec. 3. Weckerling (Duitschland) 111 uur, 9 min., 34 sec. 4. Thierbach (Duitschland) 111 uur, 12 min. 35 sec. 5. Bautz (Duitschland) 111 uur 12 min. 58 sec. Cricket. DE TOETSWEDSTRIJD ENGELAND—AUSTRALIË. De tweede toetswedstrijd tusschen Enge land en Australië is Zaterdag op Lords voortgezet. Engeland ging all out voor 494 runs. Tegen het einde van den dag had Australië 299 runs gescoord voor 5 wickets. Tennis. HUGHAN—VAN SWOL IN DE KWARTEINDSTRIJDEN HEERENDUBBELSPEL. Het was warm maar winderig Zaterdag op de Wimbledon-tenniskampioenschap- pen. Het voor Nederland verheugendste feit is wel, dat Hughan en van Swol in het heerendubtoelspel gewonnen hebben van de Engelschen Hovell en Sherwood, waardoor zij zich in de kwarteindstrijden hebben geplaatst. Zij zullen hierin zeer waarschijn lijk moeten spelen tegen het sterkste dub bel, de Amerikanen Budge en Mako, in dien die er in slagen de Franschen Borotra en Brugnon te verslaan. Weliswaar wonnen Hughan en van Swol in drie sets, maar cadeau kregen zij den wedstrijd toch niet. In de eerste set boden de nEgelschen harden tegenstand, zoodat onze landgenooten slechts met 75 konden winnen. In de volgende set waren de En gelschen nergens, de Nederlandsche Davis- bekerdubbel sloot uitstekend, zoodat de Engelschen slechts 1 game konden winnen. Maar in de derde set zetten zij nog eens extra de tanden op elkaar en na veel moei te werd het weer 75 voor de Neder landers. In het dames-enkelspel kwam mej. Rol- lin Couquerque uit tegen de geplaatste speelster mej. Peggy Sriven. De Engelsche speelster bleek te sterk voor onze landge- noote, ofschoon die zich zoo goed mogelijk verweerde. Mej. Scriven won met 62, 6—3. In het gemengd dubbelspel kon slechts een gemengd-Nederlandsche overwinning worden bevochten. Het was mej. Rollin Couquerque, die met den Zwitserschen Davisbekerspeler Fisher een dubbel vormt, die een groot aandeel had in de overwin ning op het Engelsche paar mej. Durlac en Ritchie. In de eerste set was de Neder- landsch—Zwitsersche combinatie flink in de meerderheid, maar in de volgende set boden de Engelschen taaien tegenstand, zoodat deze in 75 eindigde. Boksen. LOUIS—BAER OM DEN WERELDTITEL. De bekende Amerikaansche bokspro- motor Mike Jacobs heeft een contract ge sloten met den vroegeren wereldkampioen in het zwaargewicht, Max Baer, om tegen den huidegen titelhouder, Joe Louis, in Sep tember a.s. een gevecht om het wereldkam pioenschap te boksen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Automobilist doorgereden. Gisteravond reed op den rijksweg te Meer beek (Limb.) de motorrijder Laven, met op de duo de 27-jarige ongehuwde C. Verhoe ven, beiden uit Waalre. Het tweetal keerde terug van een muziekfeest te Thorn en reed in de richting Maastricht. Opeens sprong de achterband van de motorfiets, waardoor Laven de macht over zijn stuur verloor. Verhoeven viel van de duo en werd door een passeerende auto gegrepen, waardoor hij zoodanig werd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De bestuurder reed na de aanrijding door. DE ARBEIDSKWESTIE BIJ DE KALKZANDSTEENFABRIEK „ARNOUD". De Hooge Raad heeft heden arrest gewe zen inzake de bekende arbeidskwestie bij de kalkzandsteenfabriek „Arnoud", welker di recteur A. H. Baron van Hardenbroek van Ammefttol door het kantongerecht te Haar lem was veroordeeld tot drie geldboeten van 6 wegens overtreding van de arbeids wet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tusschen 6 uur des namid dags en 7 uur des voormiddags, zulks in strijd met art. 4 lid 2 der arbeidswet, welk artikel dergelijke arbeid in fabrieken en werkplaatsen niet toelaat, tenzij bijzondere omstandigheden aanwezig zijn. Een bijzon dere omstandigheid heeft de kantonrechter niet aanwezig geacht, doch in hooger beroep heeft de rechtbank wel het verweer van den directeur gegrond verklaard, dat hier van toepassing is de uitzonderingsbepaling van art. 8 lid 6 der arbeidswet, volgens welke een handeling niet strafbaar is, indien die handeling onder de gegeven omstan digheden als gerechtvaardigd is te beschou wen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den directeur ontslagen van rechtsvervolging, te gen welke beslissing de officier van justitie cassatieberoep instelde. De Hooge Raad heeft het bestreden vonnis vernietigd en de zaak terugge wezen naar de rechtbank te Haarlem, teneinde als nog een onderzoek in te stellen naar het tweede door den direc teur der Arnoud gevoerde verweer. WEDEROM BRITSSCHE SCHEPEN GEBOMBARDEERD. Vanochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht van Franco het Britsche schip „Arlan" in de haven van Valencia gebom bardeerd. Het schip werd beschadigd en aan boord is brand uitgebroken. Een der opvarenden, een Roemeen, is om het leven gekomen. By aanvallen van de luchtmacht der op standelingen en op Alicante is het Britsche schip „Farnham", dat in de haven lag, dot-» bommen getroffen en in brand geraakt. Aan boord zyn naar verluidt verscheidene personen gedood en gewond. LONDEN OPNIEUW ONGERUST. Het hernieuwde bombardement op Britsche schepen. De beide nieuwe aanvallen op Britsche schepen hebben in Britsche politieke kringen een zeer slechten indruk gemaakt, temeer aangezien de aanduidingen, welke de afge- loopen 48 uur te Londen waren ontvangen, deden veronderstellen, dat een einde zou komen aan deze aanvallen. Het is duidelijk, dat de politieke nervo siteit, welke by de laatste bijeenkomst van het Lagerhuis merkbaar was, wederom sterker is geworden. GESLAAGD. Voor het examen gem. financien zyn te 's-Gravenhage geslaagd de heeren: J. H. van der Veen te Beverwijk, A. J. Visser te Enkhuizen en N. Vluur te Purmerend. Beantwoorde vragen van B. en W. Op de vragen van de S. D.-raadsfractie aan B. en W. gesteld wie er verantwoor delijk zijn voor het tewerk stellen van den arbeider A., die bij zijn arbeid bewusteloos ineen zakte, hebben B. en W. geantwoord dat de tewerkstelling van A. heeft plaats gehad op last van den voorzitter van het Burg. Armbestuur, door den gemeenteop zichter. De voorzitter B. A. had te voren overleg gepleegd met den te behandelen- den geneesheer van A., dr. Hamburger te Alkmaar, die A. tot het verrichten van lichte werkzaamheden in staat achtte en er geen enkel bezwaar tegen had, dat A. be last zou worden het z.g. papierprikken. Het werk in den Diepsmeerpolder. De werkloozen, die een week practjjk hebben gehad met 't werk in den Diepsmeer polder en werkzaam waren onder directie van de Heidemaatschappij, zijn naar men ons meldde, over de behandeling tevreden. Alleen weet men nog niet wat er wordt verdiend. Ze hebben 5)4 dag gewerkt, waaronder 5 z.g. prikdagen. Men staat in z.g. stukwerk. Of men 30 cent per uur ver dient of minder komt eerst uit Vrijdag a.s. Het is te hopen dat het meevalt want eiken dag ongeveer 2 )4 uur fietsen valt niet mee. Het concours. Aan de voorbereiding van het concours voor Harmonie- en Fanfare-corpsen, welke in Juli, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van „Eensgezindheid" in het ge meentelijk muziekpark wordt gehouden, wordt druk gewerkt. Het is een succes voor ons jubileerende corps dat niet minder dan 38 vereenigingen hieraan deelnemen. Het concours vangt aan met een jubileum concert op Zaterdagavond, den 9en Juli, waarvoor de zangvereeniging „Harmonie" ter plaatse zyn medewerking verleent. Op 10 Juli begint het concours en alvorens men daarmede begint zal er een marsch- wedstryd zijn voor tamboer-maitre's, en daarna een marschwedstrijd met muziek door een gedeelte van het dorp. Op Woens dag 20 Juli zal het bekende Harmonie corps „Ons Genoegen", van Wormerveer (een corps dat hier bekendheid heeft door zijn optreden voor de V. V. V.) in samen werking met het Vrijzinnig hervormd kerk koor van Heiloo, een gratis concert aanbie den. Ons Fanfarecorps „Eensgezindheid" heeft veler sympathie, dat blijkt uit de medewer king voor het garantie-fonds en uit de vele prijzen die beschikbaar zyn gesteld. Het gemeentebestuur ging voor door het beschikbaar stellen van 'n zilveren lauwer krans en wordt gevolgd door het jubilee- rende corps en de werkende leden. De bur gemeester, de V. V. V. en de gymn.-ver. „Doves" en enkele particulieren schonken een zilveren lauwertak, terwijl de wethou ders Akkerman en Barnhoorn, de oud-wet houder Maas Geesteranus en de tooneel- vereeniging ,,'t Ontluikende Roosje" een zilveren medaille beschikbaar stelden. Ook particulieren schonken hun bijdrage in den vorm van medailles. „Eensgezindheid" ondervindt dus aller- wege medewerking. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer P. Schoorl slaagde te Amsterdam voor het candidaats- examen geneeskunde. De dameskrans op reis. Vrijdagmorgen te half acht vertrok de dameskrans voor een uitstapje per Waco touringcar. Via Alkmaar waar het zwembad bezichtigd werd, ging de reis naar Bergen voor een bezoek aan het Lunapark en de Bedriegertjes. In Duinvermaak werd gege ten, waarna een wandeling door de duinen gemaakt werd. Na Camperduin, en Schoorl werd de terugreis aanvaard. Te half negen keerden de dames na 'n genotvollen dag op het dorp terug. Hoewel het weer zich 's morgens minder gunstig liet aanzien, heeft men er in het verloop der dag niet over te klagen gehad. Vernieuwing Slijksteegbrug. Zooals uit de agenda van de eerstko mende vergadering van het Hoogheemraad schap N.-H. Noorderkwartier, blijkt, zal de Slyksteegbrug in deze gemeente door bo vengenoemd waterschap worden overgeno men, wanneer hoofdingelanden zich met dit voorstel kunnen vereenigen. Dit zal een belangrijke verkeersverbete- ring beteekenen die zeer zeker gewenscht is. Te betreuren valt het echter, dat hierdoor de typische ophaalbrug die het daar ter plaatse zoo goed doet, zal verdwijnen. Wanneer de overname doorgaat en de brug van een vast dek zal worden voorzien zal de desbetreffende verordening op de ophaalbruggen liggende tusschen de Sluis en de Slijksteeg kunnen worden gewijzigd, in dier voege, dat deze bruggen niet meer beweegbaar behoeven te zijn, wanneer zij een gelijke hoogte hebben als de nieuw te maken Slijksteegbrug. De eigenaars van deze bruggen zullen dit ongetwijfeld met genoegen vernemen. Werkverschaffing. De werkverschaffing en steunregeling is hier geheel stopgezet kunnen worden. Alle arbeiders hebben werk in het vrije be drijf gevonden. Begin van brand. Zaterdagmiddag ontstond door onbe kende oorzaak brand in een partij takken bossen achter de boerderij van den heer Jb. J. v. d. Stok. Door den sterken wind be stond gevaar van overslaan der vlammen op de boerderij. Met vereende krachten wist men echter het vuur met emmers wa ter te dooven. Het gaat niet door. De commies der directe belastingen de heer H. Boer alhier kreeg dezer dagen be richt dat hij zou worden overgeplaatst naar Hattum. Deze overplaatsing gaat echter niet door, omdat voor de heer Boer met zijn gezin in Hatuum tegen een redelijke huur een pas sende woning niet was te vinden. Het zal op Nieuwe Niedorp voldoening wekken, dat de heer de Boer niet heen gaat. HÜ toch is een zeer geschikt ambte naar die op voortreffelijke wijze met de burgerij omgaat. Bovendien bekleedt de heer Boer in het vereenigingsleven verschillende functies. SUNTEBANKERIS. We leve teugenswoordig in un toid dat alles hard moet gaan, zoo hard es et maar ken. Vroeger den gong de trekskuit, en kon je meist net zoo gauw nei stad op oigen kracht, loopende. Toe kwam de fiets en de trein of Jan Plezier, en as er zoo'n ding deur et durp gong den vlooge we allegaar nei et poortje. En in die toid dat et spoor kommen is was et hillegaar bar en gonge der un hoop nei de Waard te koiken want deer zou ie langs gaan. De ien zoidtdat er un hoop kirrels in dat ding zatte en an un wiel droide, maar weer of die rook den vandaan kwam deer wist ie niks op te zeggen. En et was ok in die toid dat Peet Jantje zoide: „Men joon, ik zei et niet beleeve want ik ben te oud, maar jij benne nag jong en kenne nog genog meemake. Je zelle wel zien, men joon, aasen raaie ze hier zoo nag langs de streit in wagens, met zonder peerde." En zoo as Peet Jantje et toe zoide is et ofkommen ok, en ze heb et zellef gelukkig nag beleefd, dat ze in zoo n wagen met zonder peerde meereed. Dat gong toe al veul harder met de ooto as met peerd en wagen en toe kwam ok inplaats van de trem de bus, eerst nag van Gertje, maar later van Kok en Tuinman. De ooto was nog niet et end, en et vlieg- mesien kwam, maar of et wel et leste is? Almaar gaan ze nag weer harder en de menschhoid zoekt teugenswoordeg toch veerder. Harder en harder, zoo is et op heden. Veulal as we nei stad moete den zegge we: „Gouw efkes nei stad." En dat woordje g a u w is niet vreemd in ons woordeskas van teugenswoordig. As er wat nuws was den holde we nei buiten, dat weete we nog best van de vliegmesien, et is nag maar een kloin toidje leden dat Troin uit de tuin nei bin nen kwam hollen, as er zoo'n ding over vloog, krek as un groote bromvlieg. Deer hew je nou de K. L. M.-loin nei Tessel, dat doen ze nou met die nuwerwesse dinge, die zoo blinke, zonder wiele je weete wel, Doeglas noemen ze loof ik. In 't eers was et un nuwtje, maar nou koik je der al niet meer nei, toch gaat et al weer harder as vleede jaar. Zoo-as ik al zoide, vroeger den most je nei buiten, as je wat nuws zien of wete wou, maar de radijoow heb et je nou al vertelt. Dat moet wel zoo hard gaan, deer is gien voorbeeld van en as je deer efkes baai stil staan bloive, nei, den staan je ge woonweg paf. Den denk ik veul an Peet Jantje, dat ze dat nag niet beleefd hep, ken men nag begrooten, ze was altoid et eerste der baai as er wat nuws was, maar eer dat et zoo ver was, was ze al weg. Ik had et pver altoid maar harder, maar zoo hard as'de toid zelve gaat deer staan je ok paf van. Et is nag maar zoo'n kloin toidje leden loikt et wel, dat ik nag skreef, dat de rie ten hekke, zet wiere en nouw benne we weer zoo veer, dat ze weer verdwoine en an 't doikje zien je al ofteg akkertje leeg, deervan is de eerste oogst alweer van voild, verhandeld én opeten. Maar der worde niet stil zeten, oo nei, de akker vandaag leeg, murgen weer vol, kool der op, meistal eerappelgeele, dat wul zoo- veul beduije as neiteelt van de eerappele. Et beskot valt van 't jaar aars bar teu gen, je roode niet, lang niet zoo as aare jaare tenminste, en vanzellef foineg, dat kroig je den. En et weer dat wul de leste toid ok niet erreg hoor, et is veud te koud. Et zal nag zoo ofkomme dat et toch an de langste dag toe an moet en dat we den de zeumer pas kroige, maar den hew je der met de voorjaarsgewasse niet dat an. De prois die maakt aars un hoop goed en dat is wel goed ok, want aars zou et er nooseluk uitzien. In de stad, ja deer moete men lezers de nuwe piepers wel duui betale, maar ze moete maar rekene, et bloift in de buurt. Das wel un skrale troost, maar je hewwe toch weer kans dat er wat van ver om komt, weer op un «are menier. Met de tomate gaat et aars maar am- pertjes an de leste toid, et geeft un tee- lingkje, maar et moet toch noodeg zoo weze. De meiste moete met piepersrooden hier op Suntebankeris nag beginne, en et is deer om maar te hopen dat de proize zoo bloive, dat is voor alleman veul beter. Maar ja, deer hewwe we gien zeggen- skap over. En zoo gaat ons leventje deur, van de iene dag in de aare en ploetere we van 's ochens vroeg an 's eivens laat toe deur, met om ons heen de netuur. De netuur weer we veulal ofhankelijk van benne en as die mooi is, worde der welderris te kort van dat mooie proveteert want et ken gouw verandere, de iene dag zoit de aar niet. Et spreekwoord: „De toid gaat snel, ge bruik haar wel", dat zoit et al. Veul is er van waar, want allegaar hew we et welderris had met et ien of et aar dat je zoide: is dat al weer zoo'n toid leden? Men vel is weer vol en ik skoi er weer ders uit, de groete van Trointje en et zel- levende van MAARTEN. Vrouwenschoentje en handekens- kruid. - Bijgeloof en Volkslegenden. „Witte orchideeën" heet een van de laatste romans van de groote Noorsche schrijfster Sigrid Undset. Maar niet daarover wilde ik het hebben. Niet over witte, maar over wilde orchideeën. Al zyn er, zooals we zul len zien, ook wel witte onder die wilde. Een orchidee, dat is voor velen een bloem uit een étalage. Iets vreemds en grilligs, iets kostbaars meestal ook in de bloemenwereld. Dat de orchis ook in de vrije natuur in ons land voorkomt zal velen onbekend zijn. Toch is het zoo. Sla het register van Hei mans, Heinsius en Thysse, van Heukels of van een andere flora maar eens op onder het hoofd orchis, de Latynsche naam, en een zestiental benamingen, verbindingen met orchis zult ge er vinden. Bijenorchis en Dennenorchis, Moerasorchis en Nachtorchis, en verschillende anderen meer. Waarbij dan nog komen de meer aparte namen als Han- dekenskruid, Hondswortel, Bosch vogelt je, Vogelnestje en dergelijke. Wel zult ge dan by de meeste van deze de letters z.z. of z.z.z. aantreffen, die op groote zeldzaamheid wijzen en de betref fende plant, al komt hij inderdaad in het wild voor, toch tot een bijzonder curosium stempelen. Maar er zijn er onder deze wilde orchi deeën toch enkele, die ge, op een wande ling in den vroegen zomer door de duinen, in het natte veen en het hooiland toch stel lig tegen zult komen. Ik denk daarbij in het bijzonder aan de Orchis latifolia, de breed- bladige orchidee, letterlijk vertaald, die in het Nederlandsch meestal Handekenskruid wordt genoemd. Aan de licht lila tot pur- pergekleurde dikke tros van bloemen in de bekende orchideeënvorm, met de breede verdeelde onderlip en aan de lange bruin of zwart gevlekte bladeren zijn deze planten, die tot de mooiste verschijningen in het zomerland behoqren, gemakkelijk te her kennen. Hoe ze aan dien vreemden naam Hande kenskruid komen? U hebt hierboven al gezien hoe onze orchideeën vaak merk waardige en soms zeer poëtische namen dragen. Welriekende nachtorchis, Bergnacht- orchis, Rood boschvogeltje, Zwaardbosch- vogeltje, Koraalwortel, Vrouwenschoentje, het zijn namen die allerlei romantische as sociaties wekken Handekenskruid klinkt, daarmee verge leken, nog al rijkelijk prozaïsch. De naam wordt in verband gebracht met wat er in den lij denstij d van Christus in Getsemaneh en op Golgotha gebeurde. De legende vertelt, dat deze orchidee bloeide aan den voet van het kruis en dat de bruine en zwarte vlekken op de blade ren de herinnering bewaren aan de bloed- spatten van den gekruisigde. Ter eeuwige nagedachtenis aan hem zouden deze vlekken de eeuwen door zijn blijven voortbestaan. En de kleine, donkere, roodachtige vlekjes, die de bloemdekblaadjes bespikkelen en den insecten den weg naar honing schijnen te wijzen, maar dat in werkelijkheid niet doen, dat zouden herinneringen wezen aan de tranen van Maria Magdalena en de dis cipelen. Hiermee zijn we echter nog niet tot den oorsprong van den naam Handekenskruid gekomen. Wie de plant uitgraaft zal onder den grond een paar knolletjes vinden, met enkele vingervormige uitsteeksels. Knolle tjes, die mede voor de instandhouding, voor het voortbestaan van de plant zorg dragen. De volksfantasie, die zoo vaak allerlei verschijnselen in de natuurwereld op won dere wyze omspeelt, heeft bij deze knolle tjes, waarvan het eene er, wanneer de plant bloeit, uitgeteert en verschrompeld, het an dere daarentegen rond en welgevuld uitziet waarvan het laatste het voedsel opzamelt voor het volgende jaar aan de handen van Judas Iskarioth den verrader en van Johannes, den geliefden discipel gedacht. By Middeleeuwsche godsoordeelen werden deze orchideeënknolletjes wel als een middel tot rechtspraak gebruikt. Het bijgeloof en de vrome volkslegenden hebben zich vaak met velerlei bloem en plant bezig gehouden. Dat de merkwaardige orchideeën daarbij in het bijzonder de aan dacht trokken, is best te begrijpen. Onza animo, om met deze typische bloemen van het zomerland kennis te maken, kan er des te grooter door worden. A L. B. van Maandag 27 Juni 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 3—3)4 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 5)4 DuitschL '30 m. verkL BANK-IN? KLINGEN. Vorige koers 101% 100% 28'/. 148 Handel Mij. Cert. v. 250 150% Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 136% 129 INDUSTR. OND. BINNENL. 39% Alg. Kunstzijde Unie CaTvó Delft Cert. 01% Nederl. Ford a 301% Philips GloeiL Gem. Bezit 271% Unilever 153% INDUSTR. OND. BU1TENL, 33% Anaconda Cities Service 26% Generaal Motors Kennecott Copper 26% Republic Steel 1 12% Standard Brandt 5% Steel co mm. 1 37% U. S. Leather 3% CULTUUR MAATSCH. 463% H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie 163 171 Vereen. Vorstenlanden 62% MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. Redjang Lebong 74 166 PETROLEUM. Dordtsche Petr, 3231/. 325>/< Kon. Petr338 3394-40 Perlak 77 78 Phillips Oil i 27% 28 Shell Union lO^/ic 11 -Vis Tide Water10% 10-'% RUBBERS. Amsterd. Rubber 209% 2124-34 Deli Bat. Rubber 1 ö71/2 1467,-7 Hessa Rubber126% 130-1% Oostkust 145 Serbadjadi99% 102 Interc. Rubber 31/.- 3»/,. .tL SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 1027, 1027, Java—ChinaJapan lijn 84 83% fl Kon. Ned. Stoomboot. 112 112%-3 Scheepvaart Unie 1147. 116 TABAKKEN. Oeli Batavia 224 2184-20 Oude Deli 290 2927s Senembah258% 258% AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 237, 24 Southern Pacific H7is 11%-J Southern Railw. Cert.7% Union Pacific 577, 58 Canadian Pac. 41/, 47,-% §Noteering per 50. x) ex-coupon tExcIaim. "Exdividend. Prolongatie vorige koers )4, heden )4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden 1.80'/is 1.80*/, 8.951/* 8.95 y, 72.75 72.82)4 5.031/, 5.03)4 30.66 30.66 41.44 41.46 40.00 40.00 46.17)4 46.20 45.00 45.02)1 laatst# 2.45-3.00 101»/* 27 148 151 137% 130 397,-% 91'/* 300 268-9 1534-44 35 21i-% 41|-% 26% 26%-»/, 137, 6 394-% 3% 4631/,-6 160 170»/, 62%-Vj 75% 165 NewYork Londen Berlijn Parya Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10