tBucqectijke Stand Adoeüentmi Zomersproeten SPRUTOL Voor kleine tuinen. CONCENTREER EERSTE BLAD, 1 RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Alkmaar vergadert op Donderdag 30 Juni 1938, nam. één uur. Punten van behandeling: 1. Beëediging van den heer E. Mak als lid van den Raad. 2. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Inge komen stukken. 3. Benoeming van een lid in een vier tal Raadscommissiën. Wijziging van de samenstelling der 4e afdeeling van den Raad (bijlage nr. 89). 4. Benoeming van een leeraar in de staatsinrichting aan de Handelsschool (bij lage nr. 90). 5. Voorstel tot overplaatsing van onder wijzend personeel. (Bijlage no. 105). 6. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrandtstraat (bijlage no. 82). 7. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrand tstraat (bijlage nr. 83). 8. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrandtstraat (bijlage nr. 84). 9. Idem tot verkoop van grond aan de Rembrandtstraat, hoek van der Helst- straat (bijlage nr. 91). 10. Idem tot verkoop van grond aan de Dr. Schaepmanstraat (bijlage nr. 102). 11. Idem tot verkoop van grond ten Oosten van de Emanuel de Wittestraat (bijlage nr. 112). 12. Idem tot verhuur van grond aan de Nieuwpoortslaan (bijlage nr. 92). 13. Idem tot verhuur van een strook grond aan de Dr. Schaepmankade, deel uit makend van het speelterrein der Elise van Calcarschool (bijlage nr. 99). 14. Idem tot verhuur van grond aan de Uitonboschstraat (bijlage nr. 100). 15. Idem tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling met de gemeente Bergen inzake hulp verleen in g by brand (bijlage nr. 87). 16. Idem tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gemeente Limmen inzake het bouw- en woningtoe zicht enz. (bijlage nr. 88). 17. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1937 ('bijlage nr. 93). 18. Idem tot wijziging van de gemeen- tebegrooting voor 1937 (bijlage nr. 98). 19. Idem tot wijziging van de gemeen- tebegrooting voor 1937 (bijlage nr. 103). 20. Idem mét betrekking tot de weten schappelijke balans van het gemeentelijk Pensioenfonds (bijlage nr. 94). 21. Idem tot wijziging van de verorde ning op de Handelsschool en tot het bren gen van wijziging in de benoeming van den leeraar Dr. J. Belonje aan die school (bij lage nr. 95). 22. Idem tot wijziging van de eischen van toelating tot de gemeentescholen voor nijverheidsonderwijs (bijlage nr. 96). 23. Idem inzake vaststelling van een nieuwe regeling omtrent de toelating van leerlingen uit andere gemeenten tot de school voor buitengewoon lager onderwijs (bijlage nr. 97). 24. Idem tot herziening van de school geldregelingen voor het Murmellius- Gymnasium en de Handelsschool (bijlage nr. 101). 25. Idem tot wijziging van de verorde ning op het heffen van haven- en kaaigel- den (bijlage nr. 104). 26. Idem tot wijziging van het Ambte narenreglement (bijlage nr. 106). 27. Idem tot vaststelling van een wacht geldverordening voor de politieambtenaren en het personeel van den keuringsdienst voor waren (bijlage nr. 107). 28. Idem tot verkoop van een strookje plantsoen naast huize Voorhout (bijlage nr. 109). 29. Idem inzake organisatie van het openbaar lager onderwijs (bijlage nr. 108). 30. Idem inzake de bezoldiging enz. van het hoofd van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst (bijlage nr. 111). 31. Idem tot sluiting van kappers- en barbiersondernemingen, op Dinsdagna middag (bijlage nr. 110). 32. Idem inzake uitbreiding van de berg ruimte in de boerderij in de Schagerwaard (bijlage nr. 113). familie Ringers geeft zijn afwezigheid een groote leegte. Immers sinds de oprichting onzer vereeniging heeft er een Ringers in gezeten. De vader van den gestorvene, F. H. Ringers Sr., behoorde toch tot haar oprich ters en was, tot hij door zijn zoon als zooda nig werd opgevolgd, een van de rapporteurs. Ook hier is een gezond conservatisme, dat 't ons op prijs doet stellen namen als Ringers, De Lange en Van der Feen de eenig over geblevenen uit het jaar 1891 te behouden. Door de continueering van de heeren Lutjeharms en Slinger bleef ook de commis sie van onderzoek dezelfde samenstelling be houden, n.L uit de heeren W. Bruin, C. A. Grootegoed, H. J. Haasbroek, J. Lind Azn., A. J B Lohman, J. H. W. Lutjeharms, L. H. Obdam, N. v. d. Poll, W. F. Slinger en T. J. H. Vermeulen. Evenzoo bleef de vertegenwoordiging in den Armenraad ongewijzigd: mrs. A. Schen- keveld en F. A. Josephus Jitta behielden er als resp. primus- en secundus-lid zitting in. Eerstgenoemde werd bij de nieuwe samen stelling van dezen Raad tot bestuurslid er van gekozen. In feite werd er in 1937 slechts eenmaal vergaderd, n.L op 10 November, toen de al- gemeene en de gewone bijeenkomst achter elkaar gehouden werden. Het eigenlijke werk was m het afgeloopen jaar niet zoo veelomvattend als daarvoor. Er werden slechts 33 aanvragen ingediend. Hiervan moesten er nog 9 afgewezen woi- den, zoodat er maar in 24 gevallen geholpen werd. Van deze 24 gesteunden kregen er 20 een gift, 3 een renteloos voorschot en 1 beide. De kleinste gift was 7.50 en de grootste 50, wat bij de voorschotten resp. S 25 en 40 was, terwijl de gecombineerde steun 50 bedroeg. De totalen waren f 480.20 aan giften en 125 aan rentelooze voorschotten. Van de de laatste jaren uitgeleende gelden werd 134 afbetaald, zoodat we ten deze zelfs meer terugontvingen dan er uitgegeven werd. Betreffende het financieele overzicht kan men het volgende rapporteeren: de ontvang sten bedroegen: gekweekte rente 180.51, contributies 382.50, terugontvangen gelden 134, conversie-„winst" 26.37, totaal 722.38. De uitgaven waren: giften en rentelooze voorschotten 605.20, contributie vereeni ging voor armenzorg en weldadigheid 5, bijdrage aan het kleeding- en dekking-co mité „Alkmaar" 10, abonnementsgeld van „Ons Orgaan" 1, diverse uitgaven voor vergaderingen, administratiekosten enz. 25, totaal 646.20. Aldus overtroffen de ontvangsten de uit gaven met ruim 75. Want dit batig saldo is niet te wijten aan schrielheid. Immers geen enkele aanvrage is geheel of gedeeltelijk .afgewezen om de kas te sparen. Dat ware trouwens van een vereeniging die „Liefdadigheid naar Vermogen" heet, ook niet juist. En als haar vermogen te kort zou schieten, zijn er zeker nog wel liefdadige Alkmaarders, die haar naar hun vermogen zullen steunen. EEN NIEUWE LAGERE SCHOOL. In bijlage 108 deelen B. en W. mede, dat zij er na overleg met de ouders in geslaagd zjjn nagenoeg alle aangegeven kinderen in de eerste klasse van de lagere scholen te plaatsen. De aangifte was zoo groot, dat alle le klassen het maximum aantal leerlingen, 48, zullen bevatten. Deze toestand wordt onhoudbaar geoor deeld, omdat in elke klas toch minstens 2 plaatsen open moeten blijven, voor leer lingen van ouders die zich in Alkmaar vestigen. Voor de Tesselschadeschool, de opleidings school, werden 66 leerlingen aangegeven, hetgeen voor één klas te groot is en voor 2 klassen te klein. Met het oog op de geleidelijke stijging van het inwonertal en de te verwachten vesti ging te Alkmaar van het garnizoen Lucht doelartillerie wordt bovendien verwacht, dat de vraag naar het opleidingsonderwijs nog zal toenemen. B. en W. overwegen een nieuwe oplei dingsschool in één van de niet opleidings scholen te vestigen en een nieuwe gewone lagere school te stichten in het Bergerweg- kwartier en zij willen dan tevens de be staansmogelijkheid van de Hofdijkschool aan den Koningsweg, waarvoor slechts 10 nieuwe leerlingen waren aangegeven, onder de oogen zien. Om te voorkomen, dat zich voor het schooljaar 1939/1940 dezelfde moeilijkheden van thans voordoen, vragen B. en W. van den raad reeds thans machtiging om de noodige maatregelen te nemen, waarbij, al vorens definitieve Voorstellen worden ge daan, overleg met de verschillende rijks autoriteiten zal worden gepleegd. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen, een perceel grond aan de Nieuw poortslaan, groot 144 M2., opnieuw voor ten hoogste 5 jaar voor 3.50 per jaar te ver huren. Zij stellen ook voor aan het bestuur van de R.K. Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" voor 1 per jaar een strook grond van de speelpla ts der Elise van Calcarschool voor het maken vaii een uitpad in gebruik te geven. Ook wordt voorgesteld B. en W. te mach tigen een terrein aan de Uitenboschstraat, groot 500 M2. als opslagplaats te verhuren voor een door B. en W. te bepalen huur- som. KOSTEN GEMEENTELIJKEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST. In bijlage no. 111 schrijven B. en W.: Toen in het jaar 1927 ingevolge voor schriften van de Regeering werd overge gaan tot het instellen van een gemeente lijken luchtbeschermingsdienst, werd door den toenmaligen burgemeester de commis saris van politie als hoofd van d^zen dienst aangewezen. Aanvankelijk bestond tegen dezen gang van zaken geen bezwaar, aangezien de te verrichten werkzaamheden niet al te om vangrijk en hoofdzakelijk van administra tieven aard waren. Na de tostandkoming i" 1936 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaan vallen is de toestand echter geheel gewij zigd. Bij deze wet, waarvan de uitvoering voor een belangrijk deel aan de burge meesters is opgedragen, worden nauw keurige voorschriften gegeven omtrent het vaststellen van de z.g. gemeentelijke luchtbeschermingsplannen en de organisa tie van de gemeentelijke luchtbescher mingsdiensten. Wij kunnen U mededeelen, dat het voor deze gemeente opgezetten luchtbescher mingsplan inmiddels de goedkeuring van den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te 's-Gravenhage heeft verkregen, zoodat thans d2 organisatie van den dienst kan worden ter hand genomen. Uit den aard der zaak zullen echter de talrijke hieruit voortvloeiende werkzaamheden niet lan ger aan den commissaris van politie kun nen worden opgedragen, en het is om deze reden dat de burgemeester den heer R. P. Goettsch, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en commandant van de Vrij willige Burgerwacht alhier, oud reserve officier, heeft aangezocht als hoofd van den luchtbeschermingsdienst op te treden. De heer Goettsch is hiertoe bereid ge vonden, terwijl hij de noodige toestemming van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot het aanvaarden van deze functie inmiddels heeft verkregen. In verband met de aan de functie ver bonden werkzaamheden, heeft de burge meester ons voorgesteld de bezoldiging van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst vast te stellen op 500 per jaar, en daar nevens beschikbaar te stellen een bedrag van 100 per jaar voor aan hem te ver- verdwijnen spoedig door een pot Bij olie Drogisten kenen assistentie, zoomede de benoodigde localiteit en het vereischte bureau- materieel. Aangezien ons de voorgestelde bezoldi ging redelijk voorkomt, en wij ons ook overigens met het gedane voorstel vol komen kunnen vereenigen, bieden wij Uwe vergadering, met verwijzing naar het bij de stukken ter inzage gelegde advies van de commissie van bijstand voor de finan ciën, het desbetreffende ontwerp-besluit ter vaststelling aan. VERKOOP STROOKJE GROND BIJ HUIZE VOORHOUT. In bijlage 109 stellen B. en W. voor aan de Noord-Hollandsche Levensverzekerings maatschappij N.V. van 1891 aan de west zijde van huize Voorhout 70 en aan de noordzijde 10 M2. van de hout te verkoopen voor 10 per M2. Dit voorstel wordt gedaan om het moge lijk te maken, dat aan het bestaande ge bouw een vleugel kan worden aangebouwd en het er te stichten rusthuis voor goed- gesitueerden in het financieel voordeel voor de gemeente wordt geacht en de uitbouw in de bestaande stijl zal worden uitgevoerd. VERKOOP GROND. B. en W. stellen voor aan de N. V. Bredero's bouwbedrijf te Utrecht aan de Emanuël de Wittestraat tusschen de Nico- laas Beetskade en de Jan van Scorelkade. 6340 M2. grond te verkoopen voor 20610 om daarop 44 woningen te bouwen. De N. V. betaalt tevens het bouwrijp maken van den grond met inbegrip van den aanleg van straten door de gemeente. Voorgesteld wordt voorts aan den heer P. Dekker een perceel bouwterrein aan de Rembrandtstraat, hoek v. d. Helststraat te verkoopen voor 1517.50 teneinde daar op een woonwinkelhuis te bouwen. Mede wordt voorgesteld aan den heer J. Glas te Heiloo een perceel bouwterrein aan de Dr. Schaepmankade, groot 342 M2. te verkoopen voor 1850 voor den bouw van twee woningen. WIJZIGING VERORDENING HANDELSSCHOOL. Voorgesteld wordt in bijlage 95, de verordening Handelsschool zoo te wijzigen, dat inplaats van 1 les per week in Han delsrecht 2 lessen per week in het recht van het maatschappelijk verkeer worden gegeven en te bepalen, dat dr. J. Belonje met dit nieuwe vak wordt belast. WETENSCHAPPELIJKE BALANS. In bijlage 94 stellen B. en W. voor, om dat het door prof. dr. A. O. Holwerda be rekende tekort van 15136 relatief gespro ken te gering is, den bestaanden toestand ten aanzien van het gemeentelijk pensioen fonds van gemeentewege te storten annuï- fonds van gemeentewege te storten anui- teit te handhaven op 32.200. TOELATING VAN LEERLINGEN. In bijlage 97 wordt voorgesteld de bepa lingen vast te stellen die gelden voor de toe lating van leerlingen uit andere gemeenten tot de school voor buitengewoon lager on derwijs. De datum van in werkingtreding der nieu we verordening, die in overeenstemming is gebracht met de verordening regelende de toelating van leerlingen uit andere gemeen ten tot de lagere en uitgebreid lagere scho len, wordt gesteld op 1 Jan. 1939. BENOEMING LEERAAR STAATS INRICHTING AAN DE HANDELSSCHOOL. De voordracht voor leeraar staatsinrich ting aan de Handelsschool luidt: 1. Dr. J. Belonje, leeraar in handelsrecht, alhier. 2. H. Feenstra, learaar in staathuishoud kunde aan de Handelsschool te Zaandam. AANVULLINGEN AMBTENAREN REGLEMENT. In bijlage 106 wordt voorgesteld de noo dige wijzigingen aan te brengen in het amb tenarenreglement. Voorgesteld wordt een bepaling op te nemen, waardoor het mogelijk zal zijn ver plegend personeel van het Centraal zieken huis bij het bereiken van den 55-jarigen leeftijd en wanneer het personeel alsdan tenminste 10 dienstjaren voor pensioen kan doen medetellen, z.g. vervroegd ouderdoms pensioen toe te kennen mits het ontslag niet op eigen verzoek wordt verleend. TOELATING TOT DE SCHOLEN VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Omdat de Ambachtsscholen in plaats van 3-jarige 2-jarige cursussen hebben gekre gen, wordt voorgesteld te bepalen, dat leer lingen, in het bezit van een diploma 2-jarige gen cursus ambachtsschool zonder examen kunnen worden toegelaten tot de 4e klasse van de gemeente avondschool voor lager nijverheidsonderwijs en leerlingen van een ambachtsschool in het bezit van een eind diploma 3-jarige cursus, zonder examen kunnen worden toegelaten tot de 5e klasse. Tot de school voor voorbereid middelbaar technisch onderwijs toe te laten leerlingen in het bezit van een einddiploma van een ambachtsschool met 2-jarigen cursus. DE RAADSCOMMISSIES. B. en W. stellen voor om in de plaats van wijlen den heer D. J. Govers een lid te benoemen in de commissie van bijstand voor het marktwezen; in de commissie van den gemeentereinigingsdienst; in de commissie voor het gemeente-slachthuis en in de com missie voor het grondbedrijf en te bepalen, dat het nieuw benoemde lid, den heer E. Mak, deel zal uitmaken van de vierde af deeling. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING. In bijlage 93 stellen B. en W. voor de ge- meentebegrooting voor den dienst 4937 voor de steun en werkverschaffing aan werk- loozen in inkomsten en uitgaven met 13210 te verhoogen. In bijlage 103 stellen B. en W. voor de be grooting 1937 te wijzigen. Dit besluit bevat uitsluitend posten, die betrekking hebben op de toekenning van bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds. Dit fonds kan n.L niet meer de benoodigde be dragen verstrekken om de begrooting van de gemeenten sluitend te maken, zoodat een deel als renteloos voorschot verstrekt wordt, dat moet worden terugbetaald, zoodra de ge meenten daartoe, volgens het oordeel van Ged. Staten in staat zijn. Voor Alkmaar be draagt dit voor 1937 71045. In bijlage 98 stellen B. en W. voor de be sluiten tot vaststelling van een besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1937. OVERPLAATSING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In bijlage 105 stellen B. en W. voor, om met ingang van 1 Augustus 1938 den onder wijzer K. Oudes over te plaatsen van de Bosboom-Toussantschool naar de Vondel school en de onderwijzeres mej. H. G. Koe- seberg van de Bosboom-Toussaintschool naar de Nicolaas Beetsschool over te plaat sen. HEFFING VAN HAVEN- EN KAAIGELDEN. In bijlage 104 stellen B. en W. voor de be- stande verordening te vervangen door een die het mogelijk maakt, om, met het oog op het politietoezicht en den reinigingsdienst, ook van schepen aan de oevers van het Noordhollandsch Kanaal haven- en kaaigel- den te heffen. WACHTGELDVERORDENING. In bijlage 107 deelen B. en W. den raad mede dat de Minister van binnenlandsche zaken niet bereid is de kon. goedkeuring op de nieuwe wachtgeldverordening te bevorderen, omdat de aanspraken niet gunstiger mogen zijn dan die bij het wachtgeldbesluit voor de burgerlijke rijks ambtenaren vastgesteld. De minister wenscht dit voor de politie en Ged. Staten wenschen dit voor het personeel van den keuringsdienst voor waren. Hoewel B. en W. vreezen, dat deze eisch ook voor andere groepen gesteld zal wor den, stellen zij toch voor, om, zoolang dit niet geschiedt, de gunstige bepalingen voor de andere ambtenaren te handhaven en die voor het politiepersoneel en het personeel van den keuringsdienst voor waren te laten vervallen. AANBESTEDING. Ten stadhuize werd hedenmiddag aanbe steed: 1. het maken van een vaste brug over de verbindingsgracht bij den Heilooërdijk; dit perceel is gesplitst in: a. het uitvoeren van dit werk met uitschakeling van den zuide lijken toegang en b. het maken van dien toegang; 2. het vernieuwen van de Piersonbrug; 3. het doortrekken van de verbindings gracht, omleggen tochtsloot en het maken van een tijdelijke brug in den polder Over- die en Achtermeer. Voor de uitvoering van al deze werken moeten 80 procent Alkmaarsche werklieden worden genomen. Er waren 16 inschrijvingen ingekomen, t.w.: W. de Jong en Borst te Bergen en Bak- kum totaal 56.400; perc. 1 19.500, perc. 2 en 3 samen 36.900. Timmerman en Aafjes te Assendelft, totaal 55.500; perc. 1 19.000, perc. 2 18.500, perc. 3 18.000. J. M. Schuit te Alkmaar, totaal 54.500; perc. la f 16.500, b 3200, 2 en 3 samen 34.800. Hoorn en de Jong te Medemblik, totaal 54.300. S. de Vries te Zaandam, totaal 54.200. J. van Heelen en Stroet te Hoorn, totaal 53.725; perc. 1 15.000, 2 en 3 samen 34.725. Cobelenz en Zonen te Haarlem, totaal 52.600; perc. la f 9800, perc. lb 7000, perc. 2 en 3 samen 35.800. Matser te De Rijp totaal 52000; perc. la 14000, lb 3300, samen 17300; perc. 2 en 3 samen 34700. P. Buis te Oudorp totaal 49890; perc. la 13700, lb 3270, samen 16770; perc. 2 en 3 samen f 32920. P. den Das te Schoorl totaal 49840; perc. la 14400, lb 3200; perc. 2 en 3 samen 32440. N.V. Aannemings-maatschappij van Strij- land te Uithoorn totaal 49400; perc. la 17200, perc. lb 17100; perc. 2 en 3 samen 15100. Plas en Wiers te Edam totaal 48.800. R. Holman en Zonen te Alkmaar 48200; perc. la f 14200, lb 3500; perc. 2 en 3 samen f 30500. J. van Harskamp en J. Moejes te Obdam en Oterleek totaal 47993; perc. la 9300, perc. lb 6900; perc. 2 en 3 31800. J. Huiberts te Alkmaar totaal 45948; perc. la 15700, perc. lb 2800, perc. 2 en 3 samen 27448. Ongeldig werd verklaard de inschrijving van Aafjas en Co te Assendelft. De uitslag wordt nader bekend gemaakt. VERTROKKEN PERSONEN. C. Hollenberg, R.K., dienstbode, van Nieuwesloot 55, naar Castricum. J. de Haan, R.K., makelaar, en echtg., van Rip- pingstr. 24, naar Heiloo. A. E. Stins, D.G., vertegenwoordiger, van Stuartstr. 57, naar Limmen. E. Hamberg, geen, instrument maker PTT, en echtg., van Lindenlaan 98a, naar Heiloo. G. Veenstra, N.H., los werk man, en gezin, van Noorderkade (woonwa genpark), naar Ede. G. Burger, R.K., van Emmastraat 55a, naar Harenkarspel. C. Prins, N.H., van Heul 11, naar Enkhuizen. Wed. J. F. Mittertreiner, R.K., z.b., van Ka naalkade 27a, naar 's-Gravenhage. P. J. N. van Vegten, geen, kermisreiziger, en ge zin, Vaartuig „Liberty" (postadres Breedstr. 21), naar WinkeL J. Slot, N.H., z.b., van Wilhelminalaan 18, naar Broek op Langen- dijk. C. E. M. Swagerman, R.K., ver pleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Zaandam. A. Slomp, N.H., koopman in allerlei, van Raaksje 17, naar Amsterdam. g. Stenekes, geen, ass. huish., van Sta tionstraat 70, naar Baarderadeel. A. P. Vennik—de Moor, N.H. z.b., van Vondelstr. 6a, naar Limmen. H. Tammer, geen, koopman in allerlei, en gezin, van Hoever- kade 4, naar Den Helder. A. J. Govers, R.K., boekhouder, van Schermerweg 44, naar Oudorp. J. Good, R.K., kantoor bediende L.C.O., en gezin, van Varnebroek 38, naar Heiloo. J. M. Zonneveld, R.K., vertegenwoordiger, van Stationsweg 15, naar Utrecht. A. H. C. Ooijkaas—van Voorthuizen, N.H., van Prinses Julianalaan 14, naar Zuid-Amerika. L. M. Dïehl, geen, van Luttik Oudorp 68, naar Duitaehland. ROZEN EN LATHYRUS. De maand Juli brengt ons volop Rozen en Lathyrus, een combinatie, die we maar al te graag in bloemstukken verwerkt zien, en waar we, zelfs waar het om materiaal uit eigen tuin gaat, zooveel succes mee kunnen oogsten. Waarom zij zich zoo goed laten eombi- neeren? Juist omdat zij zoo verschillend van vorm en kleur zijn, terwijl zij toch de zelfde eischen stellen aan het vazen- materiaal, in kristal en fijn Leerdamsch glaswerk of in zilver laten zij zich het mooiste schikken, grof aardewerk, hoe fraai gevormd ook overigens, is voor dergelijke teere bloemen minder geschikt. Wat de kleuren betreft, zoo zoeken we voor een donkerroode of een zalmkleurige roos zacht lila Lathyrus, terwijl theerozen weer om donker paarse Lathyrus vragen. Als het echter speciaal onze bedoeling is om Rozen zoo lang mogelijk goed te houden, verdient het voorkeur ze apart te gebruiken omdat zij meer water noodig hebben dan Lathyrus. Wanneer we uitgaan van bloemen uit eigen tuin, snijden we liefst 's morgens vroeg als de dauw nog op de bloemen ligt. Midden op den dag snijden in de volle zon is beslist af te raden en zelfs 's avonds na zonsondergang is het minder goed dan 's morgens, omdat door de zonnewarmte overdag toch vrij veel vocht aan de stengels onttrokken wordt. Rozen snijden we met een schuine snede, opdat zij zooveel mogelijk water kunnen opnemen, daarna doen we het beste door ze niet meteen in vazen te schikken, doch eerst eenige uren in een emmer of kan op een koele plaats b.v. in den kelder te zetten, waar ze zooals de vaklieden zeggen, moeten „optrekken". We zullen het langste plezier van onze rozen hebben, als we ze juist op het moment snijden, dat de knop even ge opend is. Lathyrus snijden we juist niet in knop, da bloemen mogen gerust volrijp zijn, en dan vragen zij, om geruimen tijd goed te kunnen blijven, slechts heel weinig water, zóó dat de stelen slechts even in het water staan, een uitzondering op den regel dus, maar als we er aan denken zullen we oneindig veel langer plezier van onze Lathyrus beleven. Nu we het toch over Lathyrus hebben, een bloem die welhaast door iedere lief hebber gekweekt wordt, willen we hier alle Lathyrus-vrienden wijzen op de Lathyrus tentoonstelling die 8, 9 en 10 Juli op het kasteel Nijenrode te Breukelen gehouden zal worden, en waar in een schitterende omgeving de leden van de Ned. Lathyrus- vereeniging, zoowel kweekers en tuinbazen als particulieren hun fraaiste collecties expo- seeren. A. C. MULLER—IDZERDA. op het krachtigste reclame-middel COURANTENRECLAME V.J ALKMAAR. GEBOREN: Theo Jan, z. van Hendrik de Vries en Lummigje Stegeman. Jacoba Petronella, d. van Johannes Pieter Kruijsveld en Jaco ba Nesselaar. Jannigje, d. van Cornelis Gerardus Burger en Johanna Verkroost. Janna Reina, d. van Gerard Jacob de Groot en Geertje Anna Kooij. OVERLEDEN: Anna van der Vlugt, gehuwd met Hendrik Theodoor Jonkhout, 66 jaar. Hendrik Gustaaf Rochat 35 jaar. Adriana Catha- rina Rond, gehuwd met Arien Langereis, 65 jaar. Alphonsius Maria Antonius de Vries, 8 jaar. Anna Catharina Buter, ge huwd met Johannes Boots, 41 jaar. Inplaats van kaarten. Hiermede geven wjj kennis van de geboorte van onze dochter TRIJNTJE DIEUWERTJE. J. WAGENAAR. A. WAGENAAR— v. d. MEULEN. •Stompetoren, 25 Juni 1938. Inplaats van kaarten. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter JANNIGJE. C. G. BURGER. J. BURGER—VERKROUST. Alkmaar, 25 Juni 1938. Dr. Öchaepmanstraat 6.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3