SAMBO DE OLIFANT iBinnenland Jiiutst en Wetenschap DE BAAS. TWEEDE BLAD. Demonstratie tegen de spelling-chaos. Glimlachje Verkeersongelukken Doodelijk ongeluk bij Hoevelaken. Deventersch automobilist gedood. Groote boschbrand bij Oss. Prachtig natuurschoon vernield. GEMENGD NIEUWS. ER WAS GEEN ANDERE MANIER DEN COCOSNOOT STUK TE KRIJGEN. 3 „De waarheid boven een bij K. B. bekrachtigde fictie". De Nederlandsche vereniging tot vereenvoudiging van onze spelling heeft Zaterdagmiddag in de groote zaal van het A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehou den, waar vertegenwoordigers van alle takken van onderwijs hun meening hebben gezegd over de thans heer- schende verwarring op het gebied van de spelling. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. dr. J. J. Salverda de Grave, die in zijn openingswoord verschillende Kamerleden en andere autoriteiten welkom heette. De Vries en te Winkel, aldus spr., hoort vol gens onze wetenschappelijke overtuiging niet meer thuis op de school en in de maat schappij van dezen tijd. Prof. dr. N. J. H. Gerlach Royen, hoog leeraar in de taalwetenschappen, betoogde dat de Nederlandsche taalkunst naar La- tijnsch model is verwrongen. De spelling Marchant opende de mogelijkheid, het on derwijs waar te maken. De vereenvoudigers zijn geen gemakzoekers, zij willeD slechts de waarheid. De waarheid dient boven een bij K. B. bekrachtigde fictiet te staan. Na een critisch-wetenschappelijke be schouwing kwam spr. tot de conclusie, dat onwaarheden onwaar blijven, óók al wor den ze van regeeringswege gesanction- neerd. Spellingscompromisère. „Elke vier jaar een andere spelling", verzuchtte dr. J. Karsemeyer, sprekende namens de gymnasium-leeraren. De voor stellen van Slotemaker wijken echter hier in af van Terpstra en Marchant, dat ze al leen maar negatief zijn en een volmaakte onzekerheid geschapen hebben. Men kan van de leeraren niet vergen, dat zij hun leerlingen taalonderwijs geven volgens de onnatuurlijke regels van een dwaasspel- lings-compromis die bovendien onuitvoer baar zijn. Men kan geen taaiverminking onderwijzen. De vertegenwoordiger van het middelbaar onderwijs, de heer A. Bartels, stelde vast, dat men niet de moedertaal kan onderwij zen in den geest van den griffier der Eer ste Kamer, die nog „eenen" en „zijnen" schrijftde vereenigingen van leeraren hebben zich op hun congressen unaniem achter de spelling-Marchant gesteld. Scho len noch leeraren wenschen de „ennetjes" terug. Het onderwijs zou er zwaar onder lijden en het is vreeselijk, dat de minister dit gemodder in de hand werkt. Moge men er in slagen, deze dreigende gevaren af te wenden. De „eigengereide" onderwijzers. De eerste van de drie sprekers van het lager onderwijs was de heer W. Fieggen van de Christelijke Unie. Ook hij voerde, aan de hand van goede argumenten, een pleidooi voor de spelling-Marchant. De heer J. P. W. van der Sluys voorzitter van den bond van Nederlandsche onderwijzers be sprak de „ondragelijke eigengereidheid der onderwijzers", die volgens prof. de Savornin Lohman de voornaamste oorzaak is van deze ellende. Nu zijn schoolmeesters op sommige punten conservatief, maar ze zijn in en door de practijk voorstanders van vereenvoudige spelling geworden. Spr. besloot met een opwekking, voor de spelling-Marchant voort te strijden. Ook de heer P. A. Eggermcnt van het katholiek onderwijzersverbond hield een pleidooi in dezen geest, waarna als laatste spreker de heer R. Kuitert in het licht stelde, hoe verderfelijk de chaos is voor het kweekschoolonderwijs. Motie aangenomen. Tenslotte werd een motie aangenomen, die naar den Haag zal worden gezonden en waarin er bij de regeering op wordt aan gedrongen, aan de spelling-chaos een einde te maken door te handelen in de geest van deze demonstratieve bijeenkomst. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Tweejaarlijksche algemeene vergadering te Groningen. De tweejaarlijksche algemeene vergade ring van den Centralen Bond van Transport arbeiders, welke drie dagen zal duren, is he denochtend in de „Harmonie" te Groningen geopend met een rede van den voorzitter, den hger A. Kievit. Gast: „Ober, je bent bij het optellen van de rekening te kort gekomen!" °ber: „Hoe zoo, mijnheer?" Gast: „Je hebt den datum ook meegeteld en vandaag is het den derden en niet den tweeden!" Het aantal werkloozen aldus deze spre ker is nog immer ontstellend hoog. Voor een belangrijk deel is de werkzaamheid van de vakbeweging daarom gericht op doeltref fende bestrijding van dit euvel. Het Plan van den Arbeid is nog up to date. De daarin aangegeven wegen vragen nog immer de be langstelling van ons geheele volk. Het is in Nederland gebleven bij werk loosheidsbestrijding op kleine schaal. De ver kiezingen stonden in 1937 in het teeken van krachtige bestrijding der werkloosheid en bescherming der democratie, doch de meer derheid van het Nederlandsche volk heeft niet begrepen, dat dictatuur haar voedings bodem vindt in werkloosheid en wanhoop. De in uitzicht gestelde grootere activiteit van het werkfonds en van de werkverschaffing is niet voldoende. Spr. toonde met cijfers de funeste gevol gen der mechanisatie en rationalisatie voor de arbeiders aan. Mechanisatie en rationalisatie zouden ech ter een zegen zijn, als zij worden aangewend tot heil van allen en niet tot winst van en kelen. De staking in het haringvisscherijbedrijf ter sprake brengen, memoreerde spr het conflict in den christelijken bond, wiens le den hun organisatie hebben verlaten en zich hebben aangesloten bij den centralen bond. Hij heette de bijna duizend nieuwe leden welkom in de organisatie. Voor de Nederlandsche vakbeweging is het conflict in de haringvisscherij van bet.ee- kenis. Blijven de stakers trouw aan de ge nomen besluiten, blijven zij als tot nu eens gezind achter de leiding, dan zien wij den afloop van dit conflict met vertrouwen tege moet. Op den nieuwen weg Hoevelaken Terschuur is Zaterdagmiddag een ern stig auto-ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den heer S. de Graaf uit Deventer. Deze kwam met zijn auto waarin nog zijn vrouw en twee kinderen van ongeveer 14 en 9 jaar waren gezeten, het groote snelheid uit de richting Terschuur. In de gevaarlijke bocht bij het kruispunt Hoevelaken is hij vermoedelijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. De wagen zwenkte plotseling naar het linker weggedeelte en sloeg ver volgens over den kop. De heer de Graaf was op slag dood. Met een verbrijzelden schedel werd hij onder de auto vandaan gehaald. De vrouw en de twee kinderen kregen slechts lichte verwondingen. Zij zijn in het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort ver bonden. De heer de Graaf was 51 jaar oud. MAN ONDER DE TRAM GERAAKT. In het ziekenhuis overleden. Bij het onvoorzichtig oversteken op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam, is gis teren de 56-jarige waterstoker H. Kraus uit de Eerste Lombardstraat, aldaar onder een motorwagen van lijn 10 geraakt. De man, die een schedelbasisfractuur had opgeloo- pen, is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. GEEN VOORRANG VERLEEND. Eén ernstig gewonde. Twee militairen, die op een motorfiets gistermiddag het kruispunt Middenweg Ringdijk bij Amsterdam passeerden, gaven geen voorrang aan een auto, welke op het zelfde moment Van rechts kwam aangere den. De motor botste tegen de auto, terwijl de twee militairen tegen den grond werden gesmakt. Een van hen, een 20-jarige jonge man uit Amsterdam, is met een zware her senschudding en een kaakfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Zijn metgezel, die op de duo zat, kreeg slechts lichte verwon dingen. VOORZICHTIG MET SNELBINDERS! Verscheidene oogverwondingen door losschieten. De geneeskundige en pharmaceuti- sche hoodinspecteur van het Staatstoe zicht op de volksgezondheid schrijft: „Sinds mijn laatste waarschuwing in de dagbladen ten aanzien van het be vestigen van gummi-snelbinders aan fietsen, zyn weer verschillende ernstige gevallen van oogverwondingen voorge komen, welke door deze snelbinders zijn veroorzaakt. Ik kan het publiek er niet met ge noeg klem op wijzen, dat het er in zijn eigen belang op moet letten, dat de metalen ring van den snelbinder zoo aan de fiets verbonden is, dat hij niet kan losschieten". Het prachtige natuurschoon, gelegen aan den Rijksweg Grave-'s Hertogen bosch, en behoorende tot de gemeenten Berchem en Oss, is Zaterdag door een geweldigen brand voor een groot ge deelte verwoest. Omstreeks half elf werd vanuit de ge meente Oss een groote vuurgloed waarge nomen in de richting van Nistelrode. De gemeetelijke brandweer, welke onmiddel lijk met groot materiaal uittrok, kwam spoedig tot de ontdekking, dat er een groote boschbrand woedde in het gehucht Ze venbergen, waar de grond van circa vijf gemeenten in elkaar loopt. De brand was ontstaan in het zeer dicht met denneboomen beplante bosch onder de gemeente Berchem, doch door een vrij krachtigen wind en de enorme droogte was weldra een hectare door de vlammen aangetast. Hoewel met alle kracht gewerkt werd, o.a. door het graven van greppels, om het vuur te stui ten, bestond het gevaar, dat de enorme vlammenzee zich zou mededeelen aan de overzijde van de straat gelegen uitgestrekte bosschen. Dit kon echter voorkomen wor den. Dank zij de windrichting bleven eenige in de omgeving staande boerderijen ge spaard. De brand was uren'in den omtrek te zien. Hij woedde den geheelen nacht voort. Enkele hectaren dennenbosch zijn in vlammen opgegaan. De oorzaak van den brand is niet bekend. De bosschen zijn het eigendom van de bezitters van het kasteel van Hees wij*. ZEILBOOTJE SLOEG OM OP HET SPAARNE. 22-jarige jongen verdronken. Op het Zuiderbuitenspaarne nabij de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder is Zaterdagmiddag een zeilbootje waarmede de 22-jarige zoon van dr. Brussaard uit Bloemendaal en de 21- jarige zoon van den Bloemendaalschen hoofdagent van politie Voerman, een tochtje maakten, tengevolge van een rukwind omgeslagen. V., die een goed zwemmer is, trachtte zijn vriend, die niet zwemmen kon, te red den. Maar hij moest deze pogingen opgeven, omdat B. hem zoodanig in zijn bewegingen belemmerde, dat hij zelf dreigde te ver drinken. Toevallig passeerde een Haar- lemsche politieagent met zijn motorboot. Hij slaagde erin V. aan boord te trekken, ter wijl zijn medeopvarende, de heer van Ekelen uit Haarlem zich te water begaf om den anderen drenkeling te redden. Deze was echter reeds in de diepte verdwenen. Ook eenige leden van de Haarlemsche red dingbrigade, die inmiddels ter plaatse waren gekomen, slaagden er niet in het lichaam van B. te vinden, de Haarlemsche politie heeft daarna geruimen tijd gedregd, het geen later werd voortgezet door de politie uit Haarlemmerliede, op wier gebied het ongeluk gebeurd is. Om ongeveer zes uur werd het lichaam van den verdronken jongen opgehaald. ELFJARIG MEISJE VERDRONKEN. Zich te ver in het water gewaagd. Een elfjarig dochtertje van den arbeider E. van der Waes te Aardenburg (Zeeuwsch- Vlaanderen) is Zaterdag in een kreek nabij deze gemeente verdronken. Het meisje was met eenige kinderen in de kreek gaan zwemmen. Met nog een speelkameraadje waagde zij zich waar schijnlijk te ver in het water. Beide kinde ren verdwenen in de diepte. Het jongetje kon tijdig op het droge worden gehaald. Bij het meisje waren de levensgeesten ech ter reeds geweken. Ook kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. DOODELIJK ONGELUK BIJ DE MAASWERKEN. Arbeider onder een kipkar. Bij de Maaswerken te Driehuizen, ge meente Omyen, is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De arbeider van der Weert uit Leerdam is hiervan het slachtoffer geworden. Hij geraakte tijdens het werk onder een rijdende kipkar, tengevolge waarvan beide beenen nagenoeg geheel werden verbrij zeld. Ook aan hoofd en schouders werd hij ernstig gewond. Het slachtoffer werd vervoerd naar het Sint Annaziekenhuis te Oss, waar hij kort na aankomst is overleden. In zee verdronken. - Met een vriend zekeren D. J. C. was de 18-jarige W. B. uit de Egmondstraat te Den Haag gistermiddag gaan zwemmen. Beiden ont kleedden zich op het stille strand ter hoog te van de Kwartellaan. Om 2 uur miste C. zijn vriend B. De reddingboot voer uit om naar B. te zoeken en zij ging tot 500 meter van de kust zee in. B. werd niet gevonden, zoodat hij zeer waarschijnlijk verdron ken is. Van 10 meter hooge veranda geval len. - Een knaapje van vier jaar viel Za terdagmiddag in een onbe vaekt oogenblik van een 10 meter hooge veranda van de ouderlijke woning in de Grensstraat te Amsterdam. Het jongetje werd err.stig ge wond en is in den loop van den avond in het Nederlandsch Israëlitisch ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Kinderlijkje gevonden. - Tijdens het spelen aan den slootkant in Oud Mathenes- se bij Rotterdam hebben jongens een pakje gevonden. Toen zij het pakje aan den kant hadden gehaald en den inhoud controleer den, bleek dit te bevatten het reeds in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend lijkje van een kind van het man nelijk geslacht. Het lijkje was in grauw papier gewikkeld. Men heeft geen enkele aanwijzing, die eventuee1 tot opsporing van de moeder kan leiden. Eerepromoties van twee Nederland sche geleerden. - Ter gelegenheid van het 550-jar. bestaan der Keulksche universiteit is aan haar hoogtepunt in 'n feestelijke bij eenkomst in 't Universitetsgebouw, waar aan rijkminister Rust, dedtal. minister van onderwijs Bottai, talrijke rectoren van binnen- en buitenlandsche universiteiten en de delegaties van bijna dertig landen deelnamen, verschillende buitenlanders 't eeredoctoraat verleend. Onder hen behoor den de Nederlanders, professor dr. A. de Kleyn van de Amsterdamsche universi teit, en d A. E. van Giffen, lector aan de universiteit van Groningen. L(jk aangespoeld. - Op 21 dezer was de 13-jarige M. C. V. uit de IJmuidenstraat 's ochtends om 8 uur gaan zwemmen in de Scheveningsche binnenhaven. De jongen is toen verdronken en zijn lijk is gisteroch tend in de buitenhaven aangespoeld. IN DEN MUZIEKTUIN. Na het traditioneele ochtendconcert op tweeden Pinksterdag is de heer Nico Snel de eerste die met zijn koren van den tuin gebruik maakt. Gisteravond musiceerde hij er met Caecilia uit Barsingerhorn, Harmo nie uit Heiloo, West-Frisia uit Winkel, met Vocaal Alkmaar en met kinderkoor. De „buitenlandsche" koren zijn klein in ledental Harmonie is het grootst van de drie maar zonder uitzondering zingen allen beschaafd en muzikaal. Snel geeft zijn koren geen te moeilijke opgaven. („Hier buiten in het groene bosch" van Purcell leek mij het moeilijkst van de uit gevoerde nummers die compositie's waren van Olman, Beyerhe, Vjezulf, Roeske). Elke vereeniging zong twee stukken en, zooals gezegd, men kon ze aan. Zoo ook „Vocaal Alkmaar", gemengd en mannen koor, ook elk met twee nummers, waar onder Matrozenlied van den dirigent een goed klinkende in den volkstoon geschre ven compositie voor mannenkoor. Alle koren te samen gaven met begelei ding van strijkorkest, fluit en piano pianist de heer W. A. Barten twee stukken uit de opera Orpheus van Gluck. Dit groote ensemble klonk uitmuntend. Tusschen eerste en tweede koor, speelde het orkest een stuk balletmuziek uit ge noemde opera. De kinderkoren van de vier vereenigin gen lieten zich gezamlenkijk hooren in „Een oud sprookje" en „De krekel en de mier", beide van mej. van Tusschenbroek. De kinderen vulden het podium geheel en kweten zich fcizonder goed van hun taak. Na afloop bedankte één der koorleden den heer Snel voor zijn leiding. A. K. Men verzoekt ons nog te melden, dat de heer J. Jonker, voorzitter van „Vocaal Alk maar", de des middags gekomen corpsen het welkom heeft, toegeroepen en na af loop van het concert alle medewerkenden hartelijk dank bracht in het bijzonder de leden van het strijkorkest en den heer W. A. Barten voor de begeleiding van het kinderkoor. TENTOONSTELLING AQUARELLEN EN TEEKENINGEN J. H. ROGGEVEEN. In de Kunstzaal van den heer P. Boender maker te Bergen werd Zaterdagmiddag een tentoonstelling geopend van teekeningen en aquarellen van den heer J. H. Roggeveen, gemeente-architect te Bergen. De opening kenmerkte zich door een groote belangstelling. De kunstcriticus Jan Beerends sprak een inleidend woord, waar bij hij wees op het eenvoudige, pretentie- looze karakter van dit werk, dat een roman- tischen trek vertoont, zonder in het gewild- romaneske te vervallen. Binnen de eigen grenzen van deze kunst bezit zij een zuiver heid van uitdrukking, die met den eenvoud der uitdrukkingsmiddelen samenvalt. In de conceptie van den maker wordt ieder tafreel omgezet in een stemmingsbeeld en het zijn deze stemmingen welke de sfeer van ieder werk bepalen. Men bovindt zich hier voor een kunst zonder problematiek, hetgeen in dezen probleem vollen tijd, nu de verschil lende „ismen" onder een ballast van pro blemen dreigen te bezwijken, een verkwik king is. De tentoonstelling omvat een 50- 19. Sambo nam dadelijk waar hij trek in had, en de verbaasde vrouw begon tegen Sambo te schelilen. De jongens lieten zich van de rug glijden en keken vanaf de hoek van de straat hoe dat zou aflopen. 20. Toen alles op was, ging Sambo staan lachen en de vrouw riep hard om de politie. Maar de jongens, die alleen maar dierentaal verstonden, lachten hartelijk met Sambo mee. Sambo tilde de jongens weer op zijn rug, en voort ging het.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7