y Jngzioitden Slakken jJCech School fuchioaact fjQMlLs £H JJUMAGUW Macktlecichtm Nieuws in ft kort. Een Luchtbeschermingsfonds in oprichting. .$2> ■ni -• V S Hoofdfiguren op de zittingen van het Ambtenarengerecht. Links: de procureur- generaal baron Speyart van Woerden, rechts: mr. James, begeven zich naar het gebouw in de Casuariestraat. tal aquarellen en teekeningen, in hoofdzaak in Bergen vervaardigd, dat Roggeveen door en door kent en liefheeft. Onder het ge- exposeerde bevinden zich echter ook werken uit Valkoog, Vianen, Roermond, Brugge, Delft, Alkmaar en Koedijk. Het geëxposeerde is het resultaat van tien jaar, in alle stilte verrichten, arbeid en het was de heer Boendermaker, die den heer Roggeveen ontdekte en hem wist te bewegen, wegens de verwantschap van zijn werk aan de Bergerschool, daarmede in de openbaarheid te treden. Vooral uit de om geving van Bergen's eeuwenoude Kerkruïne zy'n prachtige aquarellen aanwezig. Rogge veen vond trouwens in Bergen een onuit- puttelijken rijkdom aan landelijk schoon, een schoonheid welke niet slechts bestaat uit brokken ongeschonden natuur, doch waarop ook de prachtige architectuur van boerderijen, dorpshuizen en ruïne haar cul tureel, dat is haar menschelijk, stempel drukte. Dit werk noopt ons met hernieuwde belangstelling en bewondering door deze prachtige streek rond te gaan en op onzen beurt uit deze bron van schoonheid te putten. Het werk kan artistiek verantwoord wor den genoemd. Roggeveen blijkt een intuïtief goed kleurgevoel te bezitten. Zijn composi tievermogen treedt sterk naar voren in het aquarel met de tulpen op een antiek kastje. Gedurfd en geslaagd zijn ook zijn aquarellen van een bloeienden appel- en een bloeienden perenboom, nog dit voorjaar door hem ver vaardigd. De heer Boendermaker deed ongetwijfeld goed werk, door dit onbekende talent in het licht van de openbaarheid te plaatsen. De tentoonstelling is tot 23 Juli dagelijks, behalve des Zondags, geopend en gratis toe gankelijk. Trautmann naar Duitschland terug. - Het Chineesche Telegraafagentschap meldt, dat dr. Trautmann, de Duitsche ambassa deur, per vliegtuig uit Hankau naar Hong kong is vertrokken, waar hij scheep zal gaan naar Duitschland. Verzoenende maatregelen in Tsjecho- slowakije. - Door de bevoegde Praagsche in stanties is aan de Sudetenduitsche afgevaar digden toegezegd, dat in Duitsche districten tot nader order geen nieuwe bureaux der staatspolitie zullen worden ingesteld. De strafrechterlijke maatregelen tegen Duit sche winkeliers in Reichenberg, die hun etalages op bepaalde wijze tijdens de ver kiezingen hadden versierd, worden opge schort. Het verbod tot het houden van op tochten en betoogingen in de vrije lucht zal binnenkort worden opgeheven. Voorts is het disciplinaire onderzoek, dat bij verschillen de afdeelingen van het staatsbestuur tegen ambtenaren was ingesteld, omdat zij hadden deelgenomen aan betoogingen van de Su detenduitsche partij en lid waren dier par tij, stopgzet. Samenwerking Oostzeestaten. - De chef van den Poolschen generalen staf, generaal Stachiewicz, is naar Riga, Tallinn en Hel sinki vertrokken, om het bezoek te beant woorden, dat de chefs der generale staven van de drie Oostzeestaten het vorig jaar aan Warschau hebben gebracht. Deze reis, die ongeveer twee weken zal duren, zal gewijd zijn aan de bestudeering van vraagstukken, verband houdende met de militaire en poli tieke samenwerking van Letland, Estland en Finland. Brand in een tunnel. - In een tunnel, welke wordt aangelegd onder East River in New-York, is een hevige brand uitgebroken. De geweldige luchtdruk, welke drie atmos- feeren bereikt, maakt het blusschen zeer moeilijk; de brandweerlieden moeten om het kwartier worden afgelost en het is mischien noodzakelijk een deel van de tunnel onde. water te zetten om het vuur te blusschen. De brand is uitgebroken in een houten afbake ning, 50 meter onder de rivier en ruim 100 meter van den oever. Vier arbeiders, die zich in de tunnel bevonden, konden zich nog tijdig in veiligheid stellen. Familieveete. - In het dorp Barish na bij Ramelh in Palestina zijn twee families slaags geraakt. In het gevecht werden veer tig personen gewond. Twee arbeiders verbrand. - Bij een brand in een kiezelwasscherij te Obern- burg (Beieren) zijn twee arbeiders, die door het plotselinge uitbreken van het vuur niet meer konden ontkomen, levend verbrand. Een derde bekwam zware verwondingen. Vijf menschen omgekomen. - In de Branden burgsche Motorenfabrieken te Spandau is tijdens proefnemingen een ern stig ongeluk gebeurd, dat in de pers slechts vermeld wordt in een overlijdensbericht, dat door de fabrieksdirectie in de kranten is geplaatst voor de vijf bij het ongeluk om het leven gekomen arbeiders. Daarin wordt gezegd, dat het ongeluk gebeurde „bij werk zaamheden tot herstel van het vaderland". Journalisten slachtoffers van hun be roep. - Een verslaggever-fotograaf van het agentschap Domei en een oorlogscorrespon dent van het blad Yomioeri Sjimboen, die zich bij de Japansche troepen bevonden, zijn op 22 Juni in Centraal-China door Chinee sche kogels getroffen en gedood. De nationale bank van België. - De raadkamer van het Brusselsche gerechtshof neeft in de zaak van de nationale bank den beklaagde vrijgesproken en de civiele partij veroordeeld de kosten te betalen. Niet langer aanhanger van de regee ring. - In verband met de rede van den mi nister-president inzake het bombardeeren van Britsche schepen in de Spaansche ha vens, heeft Viscount Cecil den Earl of Lucan, den chiefwhip van de regeering in het Hoogerhuis, verzocht hem niet langer de oproepingen te zenden. „Ik kan niet langer toestaan", zoo zeide hij, „dat u mij nog lan ger behandelt als een aanhanger van de regeering, zelfs niet in naam". De Oostenrijksche predikanten. - De evangelische opperkerkeraad te Weenen heeft rijkskanselier Hitier-medegedeeld, dat alle evangelische zielzorgers in Oostenrijk zonder uitzondering vrijwillig hun belijdenis van trouw jegens den Führer hebben afge legd en schriftelijk hebben bevestigd. Proces tegen de IJzeren Garde. - Zater dagochtend is voor den krijgsraad te Boeka rest het proces begonnen tegen 20 leiders van de IJzeren Garde. Slechts achttien be klaagden zijn verschenen, aangezien prins Cantacuzene en Cristescu zijn ontvlucht. De voornaamste beklaagde is Klime, de leider van de partij Alles voor het Land. Zij wor den beschuldigd van verboden politieke actie en poging de openbare orde te ver storen. De rechters zijn dezelfden als in het proces-Codreanu. Slechts vijf Roemeensche journalisten worden bij het proces toege laten. Oostenrijk na den anschluss. - In een op de eerste pagina afgedrukt artikel ove! den economische toestand in Oostenrijk na den anschluss, dringt de Kölnische Zeitung aan op de noodzakelijkheid van een zoo spoedig mogelijk verlagen der prijzen voor de producten in Oostenrijk. Door de vast stelling van den wisselkoers op 66 pfennig per schelling in plaats van 49 pfennig, zooalj dit vóór den anschluss was, hebben de prij zen voor de industrieproducten een verhoo ging ondergaan van omstreeks 15 tot 20 procent. In verband nu met de te verwach ten gevolgen der credietuitbreiding in Oos tenrijk vraagt het blad tijdig de prjjzen in Oostenrijk te verlagen, omdat alleen dan de credietuitbreiding op normale wijze tot stand zou kunnen komen. Voorts schrijft het blad, dat Oostenrijk zoo spoedig mogelijk econo misch en sociaal in het Duitsche rijk moet worden opgenomen. Treinen tot ontsporing gebracht. - Gis teren zijn twee treinen ontspoord in de om geving van San Luis Potosi te Mexico. Ver scheidene personen werden gewond. Men veronderstelt, dat de treinen tot ontsporing werden gebracht door aanhangers van gene raal Cedillo. Brand in een bioscoop. - Tijdens een filmvoorstelling in Siedlce in Midden-Polen, is de film in brand gevlogen. De vlammen sloegen over op de zaal, waar een paniek onder de toeschouwers uitbrak. Zes personen werden ernstig gewond. Groote brand in Poolsch dorp. - In het dorp Odryze in Wolhynie zijn door een brand 24 woonhuizen en 50 schuren in de asch gelegd. EEN LEELIJKE BRUG. Zoudt U aan onderstaande regels een plaatsje willen verleenen? Dat uitbreiding dikwijls gaat ten koste der schoonheid is bekend, doch men be hoorde dat opofferen der schoonheid toch zooveel mogelijk te beperken. Een wandeling naar Heiloo, toen nog geen Blockhovepark bestond was allicht mooier dan nu, maar als bebouwing daar niet was te voorkomen was de oplossing als thans nog niet de slechtste. Wat op het terrein van „Nooit Gedacht" staat te gebeuren is mij niet bekend, wel zie ik hoe men alvast is begonnen de bewo ners van de van Houtenkade te dupeeren door tegenover de Comanstraat een brug te slaan die toch zeker spot met ieder begrip van schoonheid en goeden smaak. Die brug wordt een product van wansmaak, waar niet alleen de bewoners van de omgeving doch ook de vele wandelaars zich zeker dagelijks aan kunnen ergeren. Waarom niet een brug gemaakt gelijk aan die bij de katholieke kerk over de Kennemersingel? Het was voor de bewoners van de van Houtenkade te verwachten dat het schitte rend mooie landelijke uitzicht binnen af- zienbaren tijd zou verdwijnen, maar men behoefde toch zeker niet het algemeen aspect moedwillig te verminken. Dankend vor de opname, Een bewoner der van Houtenkade. EINDEXAMEN R.K. KWEEKSCHOOL „ST. JOZEF" TE BERGEN. Geslaagd zijn de dames: M. H. H. A. Meijer te Hansweert; M. C. J. Niewint te Amsterdam; M. H. G. Peters te Haarlem; M. B. Steemers te Zutphen; S. P. Sier te Gouda. Afgewezen 1. OP DE VOORDRACHT. B. en W. van Oudorp hebben ter voor ziening in de vacature, opengekomen door het met pensioen gaan van den heer H. Smidts, hoofd der school aldaar, de volgen de voordracht opgemaakt: 1. S. v. Stralen, h. d. s. te Zuid- en Noord schermer; 2. P. H. van Os, onderwijzer te Beverwijk; 3. H. B. Helleman, onderwijzer te Alkmaar. LUCHTVERBINDING ENGELAND— AUSTRALIË. Uit Southampton, vanwaar het gistermor gen om 5 uur 47 vertrok, is te Marignane aangekomen het watervliegtuig Imperial Circe van de Imperial Airways. Het toestel opent de langste luchtlijn ter wereld, n.1. SouthamptonSydney, d.w.z. 20.000 K.M. Voor de eerste reis zyn aan boord eenige Engelsche en Australische journalisten. Om 10 uur 40 is het toestel naar Rome, Brindisi en Athene vertrokken. BESTRIJDING VAN DE AARDAPPELZIEKTE. Aangezien de aardappelziekte op enkele plaatsen in ons land in de stengels van aardappelplanten (wat gewoonlijk de vorm van de vroegste aantasting is) reeds is waargenomen, is het noodzakelijk, dat waar de eerste bespuiting ter bestrijding van deze ziekte nog niet is uitgevoerd, deze nu onmiddellijk wordt verricht. Waar reeds eenmaal gespoten is, kan spoedig een tweede bespuiting volgen, omdat het van belang is, dat ook het bijgegroeide blad tegen de ziekte beschermd wordt. De bespuiting moet uitgevoerd worden met Bordeauxsche of Bourgondische pap of met een der door den Plantenziektenkundi- gen Dienst geschikt geachte speciale koper- houdende middelen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op andere plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren van dien Dienst, zoomede door de Rijksland- en Tuin- bouwconsulenten. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 27 Juni 1938. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 68 Vette koeien 140270, handel matig; 10 Vette kalveren 4075 per K.G. 6090 cent; 91 Nuchtere kalveren (slacht) ƒ815; 16 Vette schapen 25 28; 287 Vette varkens 4650 ct. per K.G. Handel stug. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 27 Juni 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Groote muizen 9%9,75 cent, Kleine muizen 77 cent; Noordholl. blauwe eigenh. 1213 cent, Malta 15%16 cent. Alles per K.G. Totaal aanvoer 212000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 27 Juni 1938. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 457 Vette koeien, le kw. 74— 79 cent enkele hooger, 2e kw. 6270 ct. en 3e kw. 5060 per K.G. slachtgew.; 90 Melk en kalfkoeien ƒ200275; 79 Vette kalve ren: 2e kw. 5260 cent en 3e kw. 4450 cent per K.G. levendgew.; 115 Nuchtere kal veren 7—11; Schapen 2530; 25 Lammeren 10—12; 468 Varkens, vleesch- varkens van 90110 K.G., 6162 ct., zware varkens 59—60 cent en vette varkens 56 58 cent per K.G. slachtgewicht; 2 Veulens, prijs niet genoteerd. Noodzakelijkheid ervan den laatsten tijd duidelijk aan den dag getreden. Men moet de werkelijkheid onder de oogen durven zien. Groote actie van de Nederlandschc Pers en de Radio. Hoe kan men steun verleenen? Luchtaanvallen op Canton, op Soetsjau, op Barcelonaopja, vult U zelf maar in. Op tientallen plaatsen, die in oor logsgebieden liggen, waarvan men leest, zestienhonderd dooden, duizend dooden, achthonderd. Alsof een menschenleven geen waarde meer heeft! Protesten van de be schaafde wereld, besprekingen in den boe zem der Engelsche regeering, van het Engelsche Lagerhuis, van de menschheid, die er haar afschuw over uitspreekt, doch er meerendeels de verschrikkingen nimmer van meemaakte. Maar ondanks die protesten tegen aanval len op een weerlooze bevolking, ondanks pogingen om deze aanvallen slechts op militaire doeleinden te doen geschieden, ondanks de beste bedoelingen en plannen, blijft het dreigende zwaard boven ons hoofd hangen. Ook boven het hoofd van ons Ne derlanders, die betrokken kunnen worden in een strijd in ons werelddeel, in een cata- strophe, welke wij zelf niet uitlokten, doch die weinig meer dan de ondergang van Europa zou beteekenen, van cultuur, be schaving enz. Die slachtoffers zal eischen van weergalooze luchtbombardementen met brand- of gifgasbommen, die overal dood en verderf zullen strooien Men moet er niet aan denken, en toch ook weermen moet er wél aan denken. Om de eenvoudige reden, dat men ook hier te lande rekening heeft te houden met der gelijke toestanden, die niemand wenscht, waarvan ieder beschaafd mensch met ont zetting en afgrijzen vervuld is. ,,'t Zal zoo'n vaart niet loopen" zoo hoort men hier en daar zeggen. Of: „Als 't ooit zoover mocht komen, dan is tóch alles verloren! Waarom zou ik mij dus voor de luchtbescherming interesseeren?" Bijna zou men op dergelijke uitspraken het woord „Defaitistisch" van toepassing kunnen doen zijn. Beter is het echter te spreken van onwetendheid of wel, tegen beter weten in praten. Over luchtbescherming en hetgeen daar voor gedaan kan worden, is in ons blad reeds herhaaldelijk uitvoerig geschreven. Daarbij is tevens naar voren gebracht, dat het wel degelijk mogelijk is, maatregelen te treffen, evengoed als men zich wapenen kan tegen epidemieën. Doch voor een zoo danige teweerstelling is ons land een on gekende mobilisatie noodig, een vreedzame, algeheele, nauwe samenwerking van alle lagen der bevolking, die zich gezamenlijk wapenen tegen noodlottige gebeurtenissen, van een geheel volk, dat voorbereid en klaar wil wezen als ooit de hel der ver schrikking in den meest ongebreidelden, ondenkbaren en gruwelijksten vorm zou losbarsten. Luchtbeschermingsrijp, luchtbeschermings- minded: overal om ons heen zien we de naties er, met haast koortsachtigen ijver, aan werken. Begrijpelijk, want niemand kan precies zeggen, wanneer Europa in vuur en vlam zal staan, iets wat iedereen hoopt, dat nooit en nimmer gebeuren zal. Maar dan doemt daar de werkelijkheid van dit jaar op: Oostenrijk's bezetting en de schietpartij in Eger. Wat dit beteekend heeft, het is maar beter er niet nogmaals aan te herinneren. Men denkt aan een zij den draad, waaraan Europa's lot toen ge hangen heeft Van de noodzakelijkheid van luchtbe scherming is thans vrijwel iedere Neder lander doordrongen: Luchtbescherming is zelfbescherming, is gezinsbescherming. Voor de passieve luchtbescherming wordt de laatste maanden veel, zelfs zeer veel ge daan. De eenige door de regeering op dit gebied erkende instantie, de Nederlandschc Vereeniging voor Luchtbescherming (Nas sau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon dezer dagen zijn 50.000ste lid inschrijven, in September 1936 waren het er nog maar driehonderd. Deze geweldige toename spreekt boekdeelen; zij laat zien, dat ons volk het nut en de noodzakelijkheid be grijpt, dat men op den goeden weg is, dat de Vereeniging goede en ook gewenschte voorlichting geeft. Wil zij dit evenwel kun nen blijven doen, dan is de vorming van 'n Luchtbeschermingsfondswaaruit de gel den voor de enorme propaganda, die op dit gebied noodig is, geput kunnen worden), eerste eisch. Van vele zijden werd daartoe reeds medewerking ondervonden, doch de ze medewerking is nog ontoereikend en moet algemeen zijn. Eén van de middelen, om dit fonds te verstevigen, werd gevonden in twee groote loterijen (de grootste, welke in ons land ooit gehouden zijn, d.w.z. wat de prijzen betreft). Voor deze loterijen heeft de geniale tee kenaar dr. Louis Raemaekers welwillend een plaat geeekend, die op schrille, maar daarom niet minder juiste wijze aantoont, wat de gevolgen zijn, als men niet tijdig maatregelen neemt, om met luchtbescher ming op de hoogte te komen. Een waar schuwing voor hen, die nog afzijdig ble ven! Het wil ons niet noodig toeschijnen, deze actie in de aandacht van onze lezers aan te bevelen, want ieder, die de noodzakelijk heid van een Luchtbeschermingsfonds er kent (en wie zou dit niet doen?), zal gaarne aan de totstandkoming en het slagen daar van medewerken, door een of meer loten in een dezer loterijen te nemen, die men kan betrekken: van Diepenburchstraat 154, den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Bovendien is aan de plaat van dr. Rae maekers een prijsvraag met groote prijzen verbonden, waarvan de voorwaarden even eens aan dit adres te vernemen zijn. Ons volk kan thans toonen, dat het de luchtbescherming krachtdadig wenscht te steunen. Een oproep, die niet onbeant woord blijve, integendeel, welke verstaan moge worden! NOORDSCHARWOUDE, 27 Juni 1938. (Noordermarktbond). 150 stuks Bloemkool 5.70 7.20; 55300 K.G. Aardappelen: Bon ken .1 8.809.20, Sch. muis 89.50, Drieling muis 6.10—7.40 en Kriel 1.60 2.90. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juni 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 175 stuks Bloemkool 5—5.90, 2e s. 2.90; 15700 K.G. Tomaten: A 14.40—15.20, B 15.60—16, C 15.20—16.70, CC 14.40; 1825 bos Rabarber 1.90—3.10 en 680 bos Peen 5.40—6.70; 218000 K.G. Aardappe len: Sch. muizen 8—9.60, Drielingen 5.607.40; 20 K.G. Snijboonen 28. WARMENHUIZEN, 25 Juni 1938. Aange voerd 28600 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 8.409.60, grove 78.20, drielingen 6.30—7.80 en kriel 1.70— 1 4.30. CONCENTRATIE VAN RECLAME IN HET RECLAMEMIDDEL DAT IEDER EEN BEREIKT. Kortelings heeft Wakefield Co. in de Engelsche dagbladpers de grootste ad vertentie-campagne ooit voor motorolie gelanceerd, geplaatst. Reeds vorig jaar besteedde Wakefield ruim 120.000 vrijwel uitsluitend voor courantenreclame. Het groote vertrou wen van deze firma in dit, inderdaad iedereen bereikende reclamemiddel, schijnt niet beschaamd. Thans is tenminste het budget voor cou rantenreclame nog aanzienlijk verhoogd. Ook de twee andere groote olie-campag nes n.1. Shell en Vacuum Oil, loopen in de Engelsche couranten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8