"AKKERTJE SAMBO DE OLIFANT zenuwen" Rechtszaken JUek 4 School DE BAAS. Hen neemt 'n Nieuws in 't kort. DE ZOOVEELSTE TROEF TEGEN BAARDMANS. doet men thans zonder last van Branden Hierna sprak de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer Kievit, een woord van dank tot alle sprekers om vervolgens over te gaan tot de behandeling van de agenda, welke een zeer uitvoerig karakter heeft en waarop naast de gewone punten als be stuursverkiezingen tal van voorstellen staan vermeld. Op het verslag van den secretaris kwam slechts weinig critiek tot uiting. Het bleek duidelijk dat men in het algemeen het werk van het bestuur waardeerde. COMMISSIE „HULP AAN SPANJE". Binnenkort de 3de ambulance-auto naar Spanje. De commissie „Hulp aan Spanje" heeft, zoo deelde de waarnemende voorzitter, S. de Wolff, mee, in de eerste vijf maanden van dit jaar een bedrag van ruim 28.000 naar het republikeinsche Spanje kunnen zenden. Er bestaan thans dertig subcommissies in Nederland en tweeduizend personen wer ken voor de commissie. Op kosten van de commissie zijn tien verpleegsters en een of twee medici in Spanje werkzaam: een dezer medici wordt op het oogenblik vermist. Het bestuur deelde mede, dat binnen enkele weken een derde ambulance-auto naar Spanje gezonden zal kunnen worden Toespraak van den Spaanschen gezant. De Spaansche gezant, dr. José Maria de Semprun y Gurrea, hield een korte toe spraak. waarin hy zich tot tolk maakte van de dankbaarheid van het Spaansche volk voor de hulp uit Nederland. Hij zeide niet te willen spreken over politiek in den zin van een polemische tegenstelling van denkbeelden, en herinnerde er aan, dat het regeeringsprogram door minister-president Negrin in zijn dertien punten is uiteengezet in een rede te Madrid op 18 Juni. De be langrijkste punten van dit programma zijn: totale onafhankelijkheid tegenover de buitenlandsche invasie, democratie en vrij heid, eerbiediging van alle geestelijke en godsdienstige denkbeelden, positief of nega tief, sociale gerechtigheid, zooals die tot uiting komt in dat deel van de denkbeelden, dat alle republieken gemeen hebben, ver zoening van alle Spanjaarden: de regeering wil den strijd winnen, maar daarna geen wraakoorlog voeren. Ieder burger in Spanje, aldus de gezant, is vrij, of hy godsdienstig is of niet. De regeering wil zoo het beste en nobelste patriottisme, dat met alle andere volken in broederschap wil leven. En op de basis van dit alles, zoo besloot dr. de Semprun y Gurrea, staat de onwrikbare wil tot het winnen van den vreeselijken strijd. NEDERLAND EEN DANKBAAR ARBEIDSVELD. Onder leiding van den heer Duttweiler heeft de algemeene vergadering plaats ge had van de hotel-plan-maatschappij. De president heeft in deze vergadering een overzicht gegeven van de ontwikkeling ^■an de hotelplan-actie en hij stelde vaat, dat het doel meer vreemdelingen naar Zwitser land te trekken bereikt is. Het aantal week- arrangementen bedroeg gedurende de drie laatste jaren: 1935/1936 52.643, waarvan 17.989 buitenlanders, 1936/1937 61.943. waar van 29.691 buitenlanders en 1937/1938 73.731 waarvan 47.969 buitenlanders. De verminde ring van het aantal aan Zwitsers verkochte weekarrangementen wordt toegeschreven aan de verminderde koopkracht sinds de de valuatie. Onder de bewerkte landen was vooral Ne derland een dankbaar arbeidsveld. Hel aan tal Nederlandsche gasten was hier en daar grooter dan het aantal Zwitsersche. Ook in Engeland en België werden goede resulta ten bereikt. Frankrijk was moeilijker te be werken. De hotelplan-maatschappij heeft nver het afgeloopen boekjaar 'n netto-winst gemaakt van 31.295 francs, waardoor het mogelijk is aan aandeelhouders een dividend uit te kee- ren van vijf procent. CONGRES VAN DEN CENTRALEN BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. Begroeting der aanwezigen. Gistermorgen werd te Groningen de tweejaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Kievit van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, geopend. Na de openingsrede van den voorzitter in ons nummer van gisteren reeds opge nomen werd het woord gevoerd door den waarnemenden burgemeester van Gr.oningen, wethouder E. Rugge, die namens het ge meentebestuur het congres succesvolle be sprekingen toewenschte. De morgenbijeen- komst was verder gewijd aan tallooze be groetingen. Zoo voerde des morgens het woord de heer Edo Fimmen, vertegenwoor diger van de Int. Transport Federatie, die het vele werk, dat door den Centralen Bond wordt verricht, prees. Hierna spraken nog de vertegenwoordigers van het N. V. V. en den Belgischen Transportarbeiders Bond. In de middagzitting spraken achtereenvolgens de vertegenwoordigers van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden en de Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen, van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van de Vrouwenbrigades van den Centralen Bond, van de A. J. C. en van den Groninger Bestuurdersbond. MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND. Onvoorzichtig automobilist. Zondagavond is een motorrijder uit Gro ningen op den Rijksweg te Naarden het slachtoffer geworden van het onvoorzichtig de rechtsche verkeersbaan kruisen door een automobilist. De motorrijder kwam uit de richting van Amsterdam, toen uit de rich ting van Laren twee auto's naderden, waar van de tweede linksaf den Jan ter Gouw weg wilde inslaan. De motorrijder werd gegre pen en deerlijk gewond. Hij kreeg een ge compliceerde beenbreuk en hoofdkwetsuren. In zorgwekkenden toestand werd de man naar de Majella-stichting te Bussum ver voerd. De auto is in beslag genomen. DE „KARIMATA" ONDERBREEKT DEN ARBEID. Het stormachtige weer heeft de schuld. De „Karimata" heeft den arbeid gisteren tijdelijk moeten onderbreken in verband met het stormachtige weer. Gistermiddag tusschen twaalf en één werd met baggeren opgehouden. Er woei toen een halve storm uit zuidwestelijke tot westelijke richting met een windkracht van zeven tot acht. De molen ligt evenwel rustig voor de ankers temidden van de ruwe zee. De sleepbooten bevinden zich in de nabyheid, zoodat, indien dat noodig mocht zijn, onmiddellijk assistentie kan worden verleend. De onstuimige golven maakten het gis termiddag om vijf uur onmogelijk de dag- ploeg, die des ochtends om zes uur aan boord van de „Karimata" was gegaan, af te lossen. Zij is dus op den molen gebleven. Vanochtend zou opnieuw worden ge poogd de ploegen te verw'jselen. In den loop van den avond was de wind in kracht afgenomen, zoodat men verwacht, dat het werk spoedig kan worden hervat. Gunstige vooruitzichten. Hedenochtend stond over Terschelling een storm van West tot Zuid-West, met wind kracht 8. De weervoorspellingen zijn echter gun stig, zoodat gehoopt wordt, dat de „Kari mata" spoedig den bergingsarbeid kan her vatten. Op het oogenblik ligt de molen nog veilig voor ankers. FELLE BRAND TE HERPEN. Kolenpakhuizen vernield. Zondagmiddag heeft een zware brand ge woed te Herpen (N.-B.) tengevolge waar van een dubbel woonhuis en twee kolenpak huizen een prooi der vlammen zijn gewor den. De inboedels der families Van Dijk en Van Erp, benevens een vrachtauto en een groote voorraad brandstoffen van de firma Van Dijk, zyn in de vuurzee verloren gegaan. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Heide bij Nunspeet vernield. Op de bezittingen van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Neder land, in Nunspeet, is, naar het Hbld. meldt, brand ontstaan, die een dreigend karakter droeg. Aanstonds werd dan ook de bosch brandweer gealarmeerd, die ten spoedigste ingreep, maar nochtans niet kon verhin deren, dat eenige H.A. heide en vliegdennen van het zg. „Middelhart" verloren zijn ge gaan. Daar men aan kwaadwilligheid dacht, werd een politiehond van den rijksveld wachter uit Nunspeet op een spoor gezet. De hond volgde dit spoor tot de woning van een Nunspeeter, waar het dier, met voorbij gaan der overige huisgenooten, een der be woners als den dader van de brandstichting aanwees. De politie heeft dezen man in arrest gesteld. Betoogingen te Jeruzalem. - In Tel Aviv en Jeruzalem heeft ook de joodsche bevolking geprotesteerd tegen het ter dood veroordeelen van twee joden, die schuldig zijn aan een aanslag op een Arabischen autobus. Bioscopen en café's werden ge sloten. Te Tel Aviv heeft de revisionistische party betoogd voor het gemeentehuis. De politie heeft de betoogers verstrooid en en kele arrestaties verricht. De Arabische bevolking van Palestina blijft betoogen voor de Arabische bevolking van het Sandjak. Te Tulkarem werd een sympathie-staking gehouden en aangezien de autoriteiten voor ongeregeldheden vrees den, is de stad door militairen bezet. Na tien uur 's avonds mag niemand zich meer op straat bevinden en een strenge bewakings dienst is ingesteld. De tunnelbrand in New York. - Door groote hoeveelheden water den tunnel in te laten loopen is men er gisteren in geslaagd den tunnelbrand te blusschen. Verscheidene brandweermannen geraakten buiten bewust zijn of bekwamen ernstige neus- en oorbloe dingen tengevolge van den grooten lucht druk. Volgens de ingenieurs is er aan het bouw werk zelf weinig ernstige schade aangericht. Vliegtuig omlaag gestort. - Gisteravond is een vliegtuig op een proefvlucht omlaag gestort in de nabijheid van de hoofdstad. De drie inzittenden zyn om het leven ge komen. Drie dooden bij pioniersoefeningen. - Bij manoeuvres van een Tsjechisch pioniers regiment is een schuit met drie soldaten om geslagen. Alle drie verdronken. Het fascisme in Zuid-Amerika. - Tij dens een betooging te Washington heeft de secretaris-generaal van het Mexicaansche Vakverbond, Toledano, een rede gehouden, waarin hij sprak over de politiek van de Duitsche, Italiaansche en Japansche fascis ten in Zuid-Amerika. Hij wees op de nood zakelijkheid van een overeenstemming tus schen de democratische landen, doch deze mag niet gegrondvest zijn op dagelijksche oneervolle compromissen met de fascistische dictatoren. Jonge man ontvoerd. - Sedert 22 Juni j.L is John Nedill Maccormick, de 21-jarige zoon van een uitgever te Chicago en erfge naam van een groot vermogen, verdwenen. Er zijn aanwijzingen, dat de jongeman ont voerd is. De terechtstelling van Macball. - James B. Cash, de vader van het eenigen tijd ge leden ontvoerde en vermoorde knaapje, heeft gisteren medegedeeld, dat hij over weegt om sheriff Coleman te verzoeken hem den schakelaar van den electrischen stoel te laten overhalen, wanneer MacCall, die ter odod veroordeeld is wegens moord op zijn zoontje, terecht gesteld zal worden. DE „THERMION'-AFFAIRE. Eén directeur veroordeeld. In de zaak betreffende de verduistering door de beide directeuren van de N.V. Ther- mion Gloeilampenfabriek te Lent, heeft de Arnhemsche rechtbank vanmorgen uit- spraak gedaan. De rechtbank veroordeelde den 39-jarigen E. J. G. de R., commercieel directeur van het bedrijf wegens verduistering tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis sedert 2 Maart j.L Het O.M. had negen maanden geëischt. De 40-jarige C. C. R., directeur van het verkoopkantoor, die bij de behandeling van zyn zaak reeds uit de voorloopige hechten s was ontslagen, is thans door de rechtbank vrijgesproken. Tegen hem was vier maanden gevangenis straf geëischt. HET „UITHANGEN" VAN VARKENS. Bij K.B. van 1920 ter uitvoering van de art. 18 en 25 van de Vleeschkeuringswet wordt bepaald, dat het afslachten van var kens ononderbroken moet geschieden. Drie slagers zijn indertijd door den kan tonrechter vrijgesproken, hoewel zij tus schen het opensnijden van het varken en het door midden hakken eenige uren gewacht hadden, opdat het vleesch mooi blank zou worden en daardoor in prijs zou stijgen. De ambtenaar O.M. ging in hooger beroep van dit vonnis en de officier van justitie bjj de Haagsche rechtbank requireerde tegen iedei der verdachten 25, subs. 10 dagen hech tenis. De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter vernietigd. Wegens de gering heid van het feit (overtreding van de Vleeschkeuringswet) heeft de rechtbank echter geen straf opgelegd. HET COUPEEREN VAN HONDEN. Hooge Raad vernietigt 't arrest van het Amsterdamsche hof. Een bankwerker te Amersfoort was in hooger beroep door het gerechtshof te Am sterdam, wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of letsel ver oorzaken, veroordeeld tot een geldboete van 1.—. Aan hem was ten laste gelegd, dat hy zon der redelijk doel, althans met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel toelaatbaar was, opzettelijk aan honden pijn en letsel heeft veroorzaakt, door by die hon den stukken van de oorschelpen af te snij den. Het Hof had overwogen, dat door den ver dachte is betoogd, dat het coupeeren voor namelijk is geschied met het redelijk doel om het aesthetisch voorkomen der honden, alsmede hun tentoonstellings- en handels waarde te verhoogen, omdat een deel der hondenliefhebbers prijs stelt op Duitsche doggen met gecoupeerde ooren, doch dat het Hof die opvatting niet deelt, omdat het aesthetisch inzicht en het economisch voor deel der eigenaars voormelde verminking niet tot een redelijk doel kunnen stempelen, te minder nu niet gebleken is, dat de nuttig heid of bruikbaarheid der honden daardoor wordt verhoogd. Van deze beslissing kwam de bankwerker in cassatie en de Hooge Raad heeft het voor gedragen middel gegrond geacht. De Hooge Raad overwoog daarbij, dat toch het verhoogen van het aesthetisch voorko men der honden, alsmede der tentoonstel lings- en handelswaarde op welk doeL naar het hof blijkens bovenstaande over weging aanneemt, de handelingen waren gericht op zichzelf zeer zeker een redelijk doel is in den zin, die aan die woorden in art. 254 Wetboek van Strafrecht en kennelijk ook in den tenlastelegging is te hechten. Het Hof heeft dan Ook volgens den Hoogen Raad, door daarna als bewezen aan te nemen, dat de bankwerker zonder redefijk doel heeft gehandeld, zyn beslissing ten aanzien van het primair te laste gelegde on voldoende met redenen omkleed. Het arrest werd op dezen grond vernietigd en de Hooge Raad verwees de zaak naar het Hof te Den Haag. DR. HENRY BEETS. Dr. Henry Beets zoo lezen wij in de anti-rev. Rotterdammer gaat met eme ritaat. Dr. Beets woont in Amerika en er zullen wel meer predikanten in de Nieuwe We reld zijn, die- met emeritaat gaan zonder dat wy ons daarvoor hier behoeven te interes seeren. Maar Dr. Beets de naam zegt het eigenlijk al is niet alleen een Hollan der, maar een streekgenoot, want hij komt uit Koedijk. Hij is een algemeen geacht leider en auteur in den kring van de Chr. Ger. kerk der Ver. Staten en predikant der Chr. Ger. kerk te Grand Rapids. Op 5 Januari van het volgend jaar zijn 70sten verjaardag hoopt dr. Beets zijn ambtelijke loonbaan te beëindigen. Over dezen oud-Koedijker lezen wij in de Rotterdammer de volgende bijzonder heden: Het uittreden uit den actieven dienst van dr. Beets zal in breeden kring, ook in ons land, belangstelling hebben. Niet alleen als overtuigd spreker en prediker, maar ook als schrijver ook de redactie van de Miss. Monthly wordt straks neergelegd en niet het minst als krachtig en volhardend propagandist voor de Calvinistische wereld beschouwing, heeft dr. Beets vele jaren in de voorste ry gestaan. Daarbij is te ver melden zijn warme liefde voor en leidend aandeel in de Zending; zijn groote histo riekennis; zijn trouwe en invloedrijke arbeid als redacteur van „The Banner", het week blad der Chr. Ref. Church in N.-Amerika. Herhaalde malen heeft dr. Beets ons land bezocht en dan bleek wel, hoezeer zijn per soon en arbeid sympathie genoten en hoog gewaardeerd werden in den kring, waar mee hy zich innig geestverwant gevoelt. Dr. Beets' bakermat ligt in Nederland; hij werd 5 Januari 1869 te Koedijk bij Alkmaar geboren. Doch sedert 1886 was zijn levensweg in N.-Amerika afgebakend, al heeft hij door buitenlandsche reizen veelvuldig de internationale banden ver sterkt. In 1895, na studie aan het Calvin College, predikant geworden, promoveerde hij in 1911 aan het Muskinguin College tot doctor in de theologie. I Dr. Beets heeft veel geschreven, zoowel in zijn periodieken als in boekvorm. Van hem is een herhaald herdrukte verklaring van het Kort Begrip. Ook bewerkte hy in de Ned. taal een levensbeschrijving van de Presidenten Lincoln en Mc. Kinley. En in 1918 gaf hy uit zyn bekende boek „De Christelijke Gereformeerde Kerk in Ame rika, zestig jaren van strijd en zegen", waarvan ook een Engelsche uitgave ver schenen is. Nog meer bekend is wellicht zijn boek: „Triumfen van het kruis". Voor de tweede uitgave schreef dr. H. Bavinck een voor rede. Dit mooie zendingsboek heeft ook in Holland veel aftrek gevonden. Sinds 1920 wijdt dr. Beets schier al zijn tijd en kracht aan het werk der zending. Van „The Banner" was hy sinds 1904 de bekwame hoofdredacteur. Wat ons land betreft, mogen wy herin neren aan de herhaalde bezoeken aan de Gen. Synode der Geref. kerken: in 1902, in 1911, in 1923 en in 1933. Ook een Neder landsche ridderorde, Oranje Nassau, ge werd den immer bezigen leider. Zyn persoon vinden wij kenmerkend ge schetst in een artikel van The Hope, toen hij 25 jaren The Banner geleid had. „Dr. Beets, zoo lezen we daar, bezit vele eigenschappen voor zulk een gewichtige positie. Hij is een historicus. Er is misschien niemand die beter op de hoogte is met de Geschiedenis der Chr. Geref. Kerk in dit land dan hij. Dr. Beets heeft een warm hart. Hy is een ge- voelsmensch. Als voorstander van de Cal vinistische beginselen is hij niet eng of ker- kistisch. Bij een gezond kerkelijk bewust zijn heeft hij een open oog voor het goede in andere kerkengroepen. Hy is goed op de hoogte met de godsdienstige en kerkelijke toestanden in Amerika en Europa, vooral met de Gereformeerde Kerken in beide halfronden der aarde. Tijdens zijn langen arbeid als redacteur en zendingsdirecteur in de Chr. Geref. Kerk, heeft hij betrekkingen aangeknoopt met de kerken en belangen der Zending op breeder terrein. „Hij had een oog voor de behoeften der jeugd, de noodzakelijkheid van het gebruik van de taal des lands by de openbare eere diensten en moedigde steeds aan de mede werking der Chr. Geref. Kerk op velerlei terrein met andere kerken. In dit opzicht was hij een groot deel der kerk menigmaal vooruit en moest hy nu en dan zich de ach terdocht en berisping van andersdenkenden getroosten. Maar in zijn verdediging of te- genkritiek was Dr. Beets nimmer bits of stekelig. Hij wist zich kalm te houden en den tijd af te wachten. In dat woord „kalm" is ook de rust ge typeerd, waarmee de persoon en het werk van Dr. Beets in één woord zouden saam te vatten zijn. Maar dan de rust van een vaste overtuiging, geworteld in den vrede, die alle verstand te boven gaat. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod, te Alkmaar, op Maandag 27 Juni 1938 ten overstaan van de notarisser mr. C. J. de Lange en M. C. Roos, van de volgende per- ceelen te Alkmaar. 1. Huis en erf, Snaarmanslaan no. II groot 105 c.A2570. 2. Woonhuis, Tienenwal no 23, groot 22 c.A. 1350.— 3. Pakhuis of werkplaats met erf, Druivenlaan 36, met afz. bovenwoning no. 36a, groot 78 c.A1970. 4. Pakhuis of werkplaats met erf, 2e Tuindwarsstraat no. 12, groot 45 c.A. 560. 5. Werkplaats met rookvrij, pakhuisruimte, zolderver dieping en erf, met ingang Stationsstraat en Snaar manslaan, groot 57 c.A. 460. De afslag en combinatiën blijven be paald op Maandag 4 Juli 1938. des avonds 7 uur, in café „Central" aan de Nieuwe- sloot te Alkmaar. 21. „We gaan naar het park", zei Sambo. „Het lijkt me daar heerlijk en het doet me denken aan de bossen van Afrika, waar ik het vroeger zo goed had!" Maar zodra Sambo zich vertoonde, namen de moeders met hun kinderen, die daar speelden, de vlucht. 22. „Laat ze maar gaan", zei Sambo, „dan hebben we de ruimte"; „kom vooruit, we gaan een hut bouwen", Sambo zette eerst de jongens op de grond en dan met één flinke ruk had Sambo de dikste tak van een boom gekraakt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7