DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een leegte rondom de beklaagde in het vergiftigingsproces. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 150 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Woensdag 29 Juni 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De denkbeeldige mevr. Daumens uit Maastricht en de argumenten die er tegen de beklaagde worden in gevonden. APOTHEKERS-VERKLARINGEN. Chineesche troepen in Sjansi. De overstroomingen breiden zich uit. De algemeene toestand. Leden der S.A. te Weenen gearresteerd. Om onbekende redenen. Het proces tegen de wed. Becker. AARSCH COURANT. (Van onzen Brusselschen correspondent). Brussel, 26 Juni 1938. Er is geleidelijk een leegte ontstaan rondom de weduwe Becker te Luik, een leegte zooals deze die zij zelf wist tot stand te brengen rondom de personen die zij bezocht en die dadelijk nadat zij zich rekenschap had kunnen geven van wat er was te verdienen, ziek werden ep stierven. Het gaat in het proces nu ook zooals op een ring. De voorzitter is de scheidsrechter. De verdediging en het openbaar ministerie zijn de boksers. Wij noteeren de punten en stellen vast dat de openbare aanklager ver in het voordeel is. Dit voordeel is dadelijk begonnen na de verklaringen van de apothekers, Vanden- bosch en Janssens, die fleschjes digitaline hebben verkocht aan de beklaagde. Vanden- bosch is een apotheker uit de wijk van de Rue St.-Léonard te Luik, waar de beklaagde heeft gewoond. Zij was bekend in de apot heek. Zij beweerde onder geneeskundige behandeling te staan en vroeg fleschjes te koopen waarop werd ingegaan omdat zij er bekend was. Overigens verklaart zij nu nog dat zij inderdaad digitaline moest gebruiken op advies van een dokter, die echter over leden is, en die een recept gaf dat zou uit gevoerd zijn door een apotheker die even eens is gestorven. Het eene noch het andere kan dus worden nagegaan. Bij Vandenbosch heeft zy drie fleschjes gekocht en dat juist omstreeks den tijd dat de weduwe Lange en de weduwe Weiss zyn overleden Over iets anders sprak zij niet. Toen echter in de bladen gesproken werd over de arrestatie en een circulaire werd gestuurd aan al de Luiksche apothekers, meldde de heer Jans sens zich aan. Hij onthulde dat de weduwe Becker bij hem vijf fleschjes had gekocht, zonder recept. Hierop werd de weduwe on dervraagd. Zij gaf er zich rekenschap van dat men er meer van wist en gaf toe een vijftiental fleschjes te hebben gekochtOp dit cijfer kwam zij evenwel terug, nadat zij had ontdekt dat de apotheker Janssens slechts over vyf fleschjes had gesproken Dus, zoo wordt verondersteld, heeft de weduwe nog andere apothekers gehad die haar digitaline leverden. Maar dezen hebben zich niet bekend gemaakt. Het is dan dat de beklaagde is voor den dag gekomen met de zoogenaamde mevr. Daumens, uit Maastricht of uit de buurt, voor wie de digitaline bestemd zou zijn geweest. Verdachte had geld noodig Doch geleidelijk is uit het oproepen van deze met geen middelen te ontdekken getuige een argument gesmeed tegen de beklaagde. Inderdaad kan het niet alleen moeilijk wor den aanvaard dat deze dame op dergelijke wijze digitaline kocht, vermits er geen winst aan vast zat, maar ook is het niet aan te nemen dat deze vrouw werkelijk, zooals de beklaag de beweert, haar geld schuldig was, d.i. 3820 fr. en dat zij bovendien 15.000 fr. ter be schikking stelde om de weduwe Becker in de gelegenheid te stellen zich met haar vriend te vestigen in een landhuis te Viveg- nis. Het is inderdaad door getuigenissen die onverdacht zijn gebleken, dat juist op het zelfde oogenblik waarop zij zoogenaamd het geld verwachtte van mevr. Daumens, zy getracht heeft door allerlei leugens en verzinsels aan geld te komen. Zij heeft o.m. op dit tijdstip een juwelier beet gehad en ook een electriciën. Deze had haar bezoek gekregen op een Zaterdagnamiddag. Zij bestelde een kroonluchter en een radio, voor Vivegnis. Toen kwam zij voor den dag met een verhaal, volgens hetwelk zij naar Spa moest reizen om daar per occasie meu belen te koopen. De bank was echter ge sloten en zij kon geen geld krijgen. Daarom vroeg zij 700 fr. te leen. De som werd haar gegeven, 's Maandags werd zij stouter, want zy kwam terug, niet om terug te betalen, maar om nog 9.000 fr. te vragen, zeggende dat zy voor 18.000 fr. meubelen had ge kocht, maar slechts over 9.000 fr. beschikte, dat de meubelen om 4 u. zouden aankomen. °at was allemaal valsch. Het kwam er slechts op aan het geld in handen te kiijgen. Nadien zou er wel een middel op gevonden worden om den schuldeischer te doen ver dwijnen. Doch tijdens de eerste dagen van het proces werd, zooals men zich herinnert, een brief gezonden aan den voorzitter van het Hof, geteekend door mevr. Daumens, die beweerde dat zy twee zittingen had bijge woond, dat alles wat de beklaagde had ver teld nopens haar relaties met mevr. Dau mens juist was, maar dat zij zich wegens familieomstandigheden niet kon bekend maken. In dezen brief kwam dan verder de mededeeling voor dat zij 15.000 fr. wou leenen aan mevr. Becker om haar toe te laten naar Spa te gaan meubelen koopen. Hierover was nog niet gesproken ter zit ting. Slechts degenen die goed het dossier kenden waren er van op de hoogte, alsmede mevr. Becker en haar verdedigers. Men kon dus geneigd zijn te denken dat mevr. Daumens of degene die den brief schreef, want de naam Daumens is een valsche naam, wel degelijk waarheid schreef... Doch deze getuigenissen over den beetge nomen electriciën toonen aan dat als mevr. Daumens werkelijk 15.000 fr. had beloofd, het niet noodig was elders te gaan zoeken. Dat was het systeem, dat ook bij andere gevallen tot uiting kwam. Zoo het geval Blumlein had achterdocht omdat de weduwe gedronken met de weduwe Becker. Mevr. Blumlein hadachterdocht omdat de weduwe Becker, die zij tot kort te voren vrijwel niet kende, geld vroeg. Zij betrapte haar op leugens. Op zeker oogenblik ontdekte de weduwe Becker dat een vriendin van mevr. Blumlein geld had en geld gemakkelijk leende. Zij bekwam er 25.000 fr. Van dat oogenblik zag mevr. Blumlein de weduwe Becker niet meer, maar werd de vriendin, mevr. Stévart, ziek, om spoedig te sterven, nadat de schuldbekentenis van de 25.000 fr. was verdwenen. De dood volgde telkens in de omgeving van de beklaagde wanneer zij ontdekt had dat er iets was te ontvreemden of wanneer zij geld had geleend. Het sy steem van het testament had zy een enkele maal beproefd, in het geval Lambert, maar dat leverde niets op. In het geval Crulle had zij geprobeerd Smets te doen erven, den vriend, na van hem een schuldbekentenis van 100.000 fr. te hebben bekomen, voor het geval de erfenis werd uitbetaald. Maar dat leverde ook slechts last op Een zwak punt in de beschuldiging. De expertises zijn misschien het zwakste punt van de beschuldiging. Zij werden ge daan door de dokters Firquet, Moureau en Back. Vier lijkschouwingen werden gedaan, van de weduwen Crulle, Bulte, Weiss en Lange. Mevr. Lange overleed op 26 Sep tember 1936. Mevr. Weiss acht dagen later. Omstreeks den tijd dat de experts hun onderzoek deden was er een vrouw te Luik die zelfmoord pleegde door middel van 15 milligram digitaline. Bovendien werden de lijken opgeëischt van twee op straat ge storven landloopers. Aan de hand hiervan werden proefnemingen gedaan op 200 kik- vorschen. Eerst werd de normale hartslag van de kikvorschen vastgelegd. Daarna werd een inspuiting gedaan met een pre paraat van de maag der natuurlijk gestorven landloopers. De kikvorschen lieten niets blijken dat abnormaal was. Daarna werd een inspuiting gedaan met een preparaat van de maag der zelfmoordenares. De kikvor schen stierven. Ten slotte werd een inspui ting gedaan met een preparaat van de maag van mevr. Lange en de kikvorschen stierven ook. Uit berekeningen die werden gedaan in verband met den dood van de zelfmoor denares en de ervaringen met het stoffelijk overschot van mevr. Lange, werd afgeleid dat mevr. Lange was gestorven door een massale dosis digitaline van 10 milligram. Vijf miligram is reeds doodelijk. In een fleschje van vijf centiliter digitaline Nati- velle, zooals de weduwe Becker bezat, is vijf milligram zuivere digitaline. Tevens maakten de experts uit en dat schijnt een nieuwe wetenschappelijke ervaring te zijn op het gebied van de giftenleer dat lichaams-ontbinding geen ontwikkeling be vordert van digitale stoffen of daarmee ver want. Integendeel, de opgenomen digitaline verdwijnt naar gelang men meer verwijderd is van het oogenblik waarop zij werd inge nomen en de dood is gevolgd. Zoo wordt uit gelegd dat in de lichamen van de andere slachtoffers niets werd gevonden. Doch hierop antwoordt de verdediging dat niet alleen in wetenschappelijke kringen deze proefnemingen niet als beslissend worden beschouwd, maar ook dat, als de redenee ring juist zou zijn, het onverklaarbaar is dat in het lichaam van de later gestorven mevr. Weiss niets werd gevonden. Men draait hier dus in een kringetje rond. De weduwe Bec ker haalt ook nog aan dat de beschuldiging twee getuigen heeft ontdekt die hebben beweerd dat zij vooral geld hebben moest om zich de toewijding te verzekeren van een handelsreizigerMen heeft tal van mid- delen gebruikt om dezen handelsreiziger te ontdekken. De beklaagde loochent overi gens zijn bestaan. Maar, zoo redeneert zij verder, indien gij me verwijt dat ik mevr. Daumens niet kan bij u brengen, ik die op gesloten ben, hoe wilt gij dan dat ik zou oordeelen over uw onmogelijkheid den han delsreiziger te vinden, gij die alle middelen hebt? Tenslotte wil zij haar eerlijkheid ook nog bewijzen door het feit dat zij den dag van haar arrestatie door een zekere mevr. Budin was verwittigd geweest dat de re chercheurs naar haar waren komen vragen. Had zij toen gewild, dan had zij het fleschje digitaline dadelijk kunnen doen verdwijnen. Zij heeft het niet gedaan. Dus, zoo besluit zij, ik had me niets te verwijten. Doch het is de vraag of de jury haar op dezen weg zal volgen De Chineesche troepen, die het zuiden van Sjansi zijn binnengedrongen door de Gele Rivier over te steken bij Toeng- kwan, omvatten reeds dertig divisies, volgens een bericht van Domei uit Taijoean. De Chineesche troepen zouden chemische strijdmiddelen gebruiken. Gisteren is formeel een provinciale regee ring van Sjansi samengesteld. Soe Ti-jen werd als gouverneur beëedigd. De hoofdstad der provincie, Taijoean, was rijk versierd met de vijfkleurige en de zonnevlaggen. Buitenlanders verlaten Hankau. Een internationale expresstrein is met 289 buitenlanders van Hankau naar Hong kong vertrokken. De trein was met vreemde vlaggen bedekt. Er bevinden zich nog vele honderden buitenlanders te Hankau. Ma tang nog steeds in Chineesche handen. Matang is nog steeds in Chineesche han den, hoewel een der vele forten door de Japanners is veroverd. Er is een algemeen tegen-offensief bevolen om het fort te her overen. Aanslag op douanegebouw in Fran- sche concessie te Tientsin verijdeld. Uit Tientsin wordt gemeld, dat in het in de Fransche concessie gevestigde gebouw der douane een helsche machine is ontdekt, welke voorzien was van een tijdlont, die zoodanig was gesteld, dat de bom gister avond tot ontploffing zou zijn gekomen. ALKMAAR, 29 Juni. Bij voortduring wordt de aandacht ge vraagd voor de luchtbombardementen op de Spaansche havens en steeds weer zijn Britsche schepen het doelwit der vlieg tuigen. Hoe daar een einde aan te maken? Er zijn reeds verschillende plannen geopperd, er is reeds gedreigd met krasse maatregelen, maar tot nu toe heeft niets nog resultaat opgeleverd. Echter, thans geeft generaal Franco zelf een „oplossing". In een interview met een Times-correspondent zeide hij, dat die oplossing deze is, dat er een enkele haven wordt aangewezen, ver verwijderd van de oorlogszone, waar de scheepvaart en de handel in niet-militaire goederen gecon centreerd moeten worden. Op die haven moeten vertegenwoordigers van neutrale mogendheden toezicht hou den. Generaal Franco zeide dat dit voor na tionalisten een belangrijke opoffering van een deel van hun wettige belligerente rechten zou zijn, iets wat nog nooit te voren in een oorlog is gedaan. De generaal ontkende ten stelligste, dat zijn vliegers opzettelijk Britsche schepen als hun doel kozen. In verband met het gevaar van het afweergeschut moeten de aanvallers zeer hoog vliegen (tusschen de 3 en 4000 meter) en met groote snelheid (400 km. per uur). Het is daarom onmo gelijk onderscheid te maken bij het mikken op schepen of op gevaarlijke zones in het algemeen. Havens zijn in eiken oorlog al tijd als militaire objecten beschouwd, en dat geldt zeker voor dezen oorlog, omdat het door de havens van de Oostkust is dat de republikeinen voorzien worden van oor logsmateriaal. Franco verklaarde verder dat vele van de schepen niet in werkelijk heid Britsche schepen waren. By het be gin van den oorlog heeft een scheepseige naar te Gibraltar aan generaal Franco zelf schepen aangeboden voor vervoer van soldaten en oorlogsmateriaal van Marokko naar Spanje, onder Britsche vlag. De Britsche regeering aldus de generaal weet van dat geval af. De generaal ontkende ook ten stelligste, dat de burgerbevolking met opzet wordt gebombardeerd. De dooden vallen altijd in de buurt van militaire objectieven. Hij heeft al lang evacuatie aangeraden doch de republikeinsche autoriteiten weigeren dat te doen. In een hoofdartikel schrijft de Times o.a. dat alle methoden voor represaille tegen de bombardementen op Britsche schepen die zijn voorgesteld, na bestudeering door de Britsche regeering zijn verworpen. In dien het tot zulk een actie zou komen, zou dat vrijwel een daad van oorlog zijn, en dit land is nog niet bereid toe te geven aan die regeeringen en partijen, die deze rede lijke aarzeling om oorlog te voeren begrij pen maar elke provocatie trachten te exploiteeren. Indien de provocatie echter zou groeien, tot een opzettelijke uitdaging, zou Engeland boos worden. Het zou begrijpelijkerwijs een groote fout zijn aan te nemen dat de Brit sche regeering onde" geen enkele omstan digheid handelend zal optreden. De Times bespreekt dan den handel op Spanje. De groote winsten trekken een steeds toenemend aantal Europeesche kooplieden aan. Indien de schepen binnen de territoriale wateren komen, komen zij in de oorlogszone en riskeeren ze vernieti ging. De schepen voeren de Engelsche vlag maar het zijn niet meer dan particuliere handelaars die geen vertegenwoordigers van het land zijn zooals b.v. een soldaat of een embassadeur. Er zyn ook vele pseudo Britsche schepen bij, en het is belachelijk te veronderstellen dat elk buitenlandsch avonturier, die een pseudo Engelsche maat schappij vormt, alle rechten van staatsbur gerschap moet krijgen, inclusief het recht om Engeland in moeilijkheden te wikkelen met een vreemd land. Het is een merkwaardige paradox, dat het juist de goede bescherming door de Britsche vloot is geweest, die zoovele Britsche en pseudo Britsche schepen naar Spanje lokken. Franco is erin geslaagd schepen van andere naties uit de Spaansche wateren te verdrijven en de markt is thans alleen nog maar open voor de schepen die in deze buurt goed beschermd worden. De Britsche vloot heeft nooit willen toestaan dat Brit sche schepen werden lastig gevallen en daarom willen alle schepen gaarne de Engelsche vlag voeren. Het is te hopen dat het plan een geneutraliseerde haven aan te wijzen, zal doorgaan. Met beide partijen in Spanje moet steeds een geheel wettige handel kunnen worden gedreven. Havas meldt uit Londen dat de Spaan sche regeering aan den Britschen zaakge lastigde te Barcelona het antwoord heeft overhandigd op de Britsche nota van 24 dezer inzake het vormen van een neutrale commissie van onderzoek naar de bombar dementen op niet-militaire doeleinden in Spanje. De nota luidt als volgt: lo. Met voldoening ziet de Spaansche regeering, dat haar herhaalde verzoeken aan de mogendheden, om 'n einde te maken aan de moreel ontoelaatbare oorlogs methoden, ten slotte tot een initiatief heb- iben geleid, waardoor de openbare meening te weten kan komen wie in Spanje de methoden van den totalen oorlog toepassen. 2o. Vijf maanden geleden, ongeveer da delijk nadat de Britsche regeering in het Lagerhuis heeft meegedeeld maatregelen tot het doen beëindigen der luchtaanvallen op open steden te bestudeeren, heeft de Spaansche regeering bevolen, dat derge lijke bombardementen niet door de repu blikeinsche luchtmacht uitgevoerd mochten worden. Aangezien officieele internatio nale reactie uitbleef, werd de Duitsch- Italiaansche luchtmacht aangemoedigd haar terroristische en vernietigende actie voort te zetten tegen de burgerbevolking. 3o. De Spaansche regeering heeft het steeds onvereenigbaar geacht met haar op vattingen omtrent den strijd in Spanje en de gevoelens van het geheele Spaansche volk, op de massa-aanvallen op vrouwen, kinderen en non-combattanten in het repu blikeinsche gebied te antwoorden door levens op te offeren van Spanjaarden in het gebied der opstandelingen. Welk ant woord zij ook zal geven op de aanhoudende luchtaanvallen, bij dat antwoord zal zij steeds geleid worden door die overweging. 4o. De Spaansche regeering is erkente lijk voor de gevoelens van afschuw der regeering van het Vereenigd Koninkrijk, verwekt door de bombardementen van Alicante en Granollers, aan welke gevoe lens uitdrukking wordt gegeven in de Britsche nota, waarop wij thans antwoor den. De Britsche regeering erkent daarin dat daardoor verliezen aan menschen- levens zijn veroorzaakt, zonder duidelijk militair doel. Tenslotte verklaart de Spaansche regee ring de vorming van een commissie van onderzoek goed te keuren en het met samenstelling en doel daarvan eens te zijn en ze zegt reeds thans de commissie de meest loyale samenwerking toe Z.K.H. Prins Bernhard viert heden zijn 27sten verjaardag. Van vele huizen wapperde de driekleur en de carillonist heeft hedenmorgen al in blijde klanken verkondigd hoe verheugd ook de Alkmaarders zijn, dat het Prinselijk gezin dezen feestdag in vreugdevolle om* standigheden kan herdenken. Guerilla in Oost-Hopei, Naar het Chineesche persbureau uit Tient sin verneemt, zijn de Chineesche guerilla- troepen zeer bedrijvig in Oost-Hopei. Zy hebben de districten Joeatjen, Tsoenhoea, Soehsjen en Mijoen heroverd. De Japansche troepen hebben zware verliezen geleden. De Chineezen hebben den nieuwen spoorweg, die Peking met den Koepeikau-pas verbindt, afgesneden. De overstrooming van het Groote Kanaal. Resten der Chineesche troepen hebben de dijken doorgestoken van het Groote Kanaal by Tsjaukwampa, op ongeveer 25 K.M. ten Zuiden van Kaojoe, op 27 Juni j.L, met het doel de Japansche zuiveringscampagne te vertragen door de velden onder water te zetten, aldus Domei. De resten der Chinee sche troepen onder bevel van de generaals Joe Soe Tsjoeng en Soen Lien Tsjoeng trek ken samen nabij Hwaiyin in het Noorden van de provincie Kiangsoe. Een deel hunner echter is er in geslaagd zuidwaarts op te trekken en de dijken van het Groote Kanaal te vernielen. Uit gezaghebbende bron verneemt Havas, dat in de afgeloopen weken te Weenen hon derd leden der S.A. zijn gearresteerd. Gezaghebbende kringen beweren, dat deze arrestaties niet gemotiveerd worden door feiten van politieken aard, doch door delic ten, die door de gearresteerden werden ge pleegd, doch niet nader onthuld. De mannen zijn te Weenen opgesloten. Gezaghebbende kringen verklaren, dat deze arrestaties aanleiding hebben gegeven tot zekere in het buitenland verspreide ge ruchten over spanning, welke in den boe zem der partij zou bestaan en over een be weerde revolte in de S.A. Te Weenen is het op het oogenblik volko men kalm. Wat Schuschnigg betreft, beweert men nog steeds, dat hij zich te Weenen in hech tenis bevindt om hem te onttrekken aan be toogingen van de zijde der bevolking. Gisterochtend is het proces tegen de we duwe Becker voprtgezet met het getuigen verhoor. De verdediging vroeg het hooren van des kundigen, die kortgeleden gehoord zijn in 'n zaak betreffende digitaline-vergiftiging in een ander rechtsgebied, en door hun rappor ten aanleiding hebben gegeven tot ontslag van rechtsvervolging. Zij zouden ophelde ring kunnen verschaffen over de mogelijk heid, dat de feiten daar gelijk zijn aan die, welke de weduwe verweten worden. Er zou slechts sprake zijn van een wetenschappe lijke demonstratie, waaraan de verdediging echter groote waarde hecht. Het Hof zal over dit verzoek beslissen. Bij de hervatting der zitting heeft het Hof gistermiddag besloten als getuige te hooren prof. Heger Gilbert, een medicus, die te Brussel als deskundige in rechtszaken op treedt, benevens dr. Heymans, professor in de pharmacologie aan de Gentsche univer siteit. Overigens is het Hof niet van meening, dat er aanleiding bestaat de andere door de verdediging genoemde deskundigen op te roepen. Vervolgens werden getuigen gehoord. Er moeten er nog een zestig de revue passee- ren. Donderdagmorgen zal het Hof wederom zitting houden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1