Qemeentecadeti SANOSTOL DE BAAS. Glimlachje Ns BROEIKAS. Dronken man wilde een veete beslechten. ZUID- EN NOORDSCHERMER OUDORP TWEEDE BLAD. Vo/u>« lardty LEVERTRAAN-PRODUCT wf frisse hen *in*ia*,ippelsmaak PH.AO PER FLACON IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN ALGEMEENE VERGADERING VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. 64ste jaarvergadering. De afgevaardigden van den Volksbond tegen drankmisbruik kwamen heden te den Haag voor de 64ste algemeene vergadering bijeen. In zijn openingsrede toonde de voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, aan de hand van sta tistische gegevens aan, dat niet alleen het alcoholverbruik in Nederland nog steeds vermindert, doch tevens, dat het aantal ge vallen van openbare dronkenschap en dat van het aantal onder invloed van sterken drank gepleegde misdrijven blijft afnemen. Spreker wees er op, dat dit intusschen voor de drankbestrijders geen reden tot verslap ping mocht zijn. Spr. wees in dit verband op de ongelukken door 't gebruik van alcohol bij snelverkeer. Spreker herinnerde aan den door den Volksbond en zijn afdeelingen m het afge- lcopen jaar verrichten arbeid, in het bijzon der aan de exploitatie van de cantines bij de Zuiderzeewerken en aan het belangrijke Volksbondwerk van de meest actieve afdee lingen. Spr. opende vervolgens de algemeene ver gadering met den wensch, dat zij er toe zou mogen bijdragen den band tusschen hoofd bestuur en afdeelingen te versterken en de activiteit van allen nog te verhoogen. CONGRES VAN DEN CENTRALEN BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. De tweede dag. Heden, den tweeden dag van het congres van den Centralen bond van Transportarbei ders was, na nog enkele discussies over het jaarverslag, het woord aan den heer R Laan, secretaris van het hoofdbestuur, die wees op de algemeene tevredenheid en de slechts ge ringe critiek betreffende het jaarverslag en het beleid van het bestuur. In het kort be antwoordde de heer Laan vervolgens de ver schillende sprekers, waarbij o.m. ter sprake kwam de werktijden van de zand vervoerders bij den wegenbouw, welke werktijden, in te genstelling met die van de andere arbeiders in dit bedrijf niet zijn geregeld. Van het hoofdbestuur soraken achtereen volgens de heeren: J. van der Meulen, C. M. Swiebel, C. G. T. Sormani en Th. Smeding. Enkele onderwerpen op speciaal terrein wer den door hen meer in het bijzonder beant woord. Zoo werden mededeelingen gedaan en de richtlijnen van het hoofdbestuur nader toegelicht, over de organisatie van de melk bezorgers en krantenbezorgers. Een ernstige klacht kwam ook van deze zijde over de trage afwikkeling van het rijtijdenbesluit. Hierna ging men over tot de behandeling van het verslag van den penningmeester. De heer Smeding beantwoordde enkele hierover gestelde vragen en dankte voor de waardee- rende woorden, over het verslag geuit. De aftredende dagelijksche hoofdbestuurs leden, de heeren A. Kievit, R. Laan, J. van der Meulen, Th. Smeding, C. G. T. Sormani en C. M. Swiebel werden allen bij acclama tie herkozen. De zitting werd hierna verdaagd tot mor genochtend. DE N. K. B. VIJF EN TWINTIG JAAR. Zilveren jubileum Nederlandsche Kruideniersbond. Gistermiddag is in het Sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde een receptie gehouden, die voorafging aa^het tweedaagsch congres, dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Neder- landschen Kruideniersbond in Rotterdam gehouden wordt. Tallooze vooraanstaande figuren uit de wereld van de fabrikanten en leveranciers van kruideniersartikelen, alsmede van vele zustervereenigingen, hebben den jubileerenden bond geluk ge- wenscht in de rijk met mooie bloemstukken versierde zaal. Zestig fabrikanten, die met den N. K. B. in nauw contact staan, boden, bij monde van den heer J. Seymens, eenige geschen ken aan ten gerieve van het bondshuis. De heer Semeyns wees er in een korte rede op, dat, hoewel oogenschijnlijk de fabrikanten slechts te maken hadden met de coöperatieve inkoopvereeniging van den N.K.B., zij toch in wezen zeer veel contact hebben met de vakvereeniging van kruide niers, die de N.K.B. toch is. Spr. wenschte de vereen iging in den loop der komende jaren veel voorspoed toe. man, wien. het licht niet goed op het boek viel, doet een uitvin ding! Twee bejaarde menschen met een bijl vrij ernstig gewond. In Oosterbeek heeft naar „Het Volk" meldt Zaterdagavond een veertigjarige man getracht een oude veete met een bijl te beslechten. Ge lukkig heeft de man, die beschonken was, geen ernstige ongelukken aange richt. Aan de Fruitermaatgcheweg staan een tiental kleine huisjes, waarvan één bewoona wordt door den ongeveer veertigjarigen Van den B. en een ander door de gebroeders Van D„ die respectievelijk 68 en 70 jaar oud zijn. Van den B. en de gebroeders van D. heb ben al lang oneenigheid met elkaar. Zater dagavond is van den B. naar het huis der gebroeders van D. gestapt met de bedoeling het conflict tot een oplossing te brengen. Blijkbaar om zichzelf wat meer moed te ge ven, had van den B. eerst een hoeveelheid alcohol tot zich genomen, waardoor hij in beschonken toestand bij zijn buurtgenooten arriveerde. Tusschen van den B. en de gebroeders ontstond weldra een hoogloopende woor denwisseling. Op een gegeven moment liep van den B. weg, echter alleen om thuis een bijl te gaan halen, met welk strijdmiddel gewapend hij terug kwam en de gebroeders van D. te lijf ging. Een der bejaarde broers kreeg een bijlslag op de rechterwang en een op den schedel. De andere kreeg een klap op de rechterhand, waardoor een pees werd doorgesneden. Dr. Swaab verleende de eerste hulp en liet de slachtoffers naar het ziekenhuis „Zie kenzorg" te Wageningen brengen. Na hier behandeld te zijn, konden de onfortuinlijke broers weer naar huis worden vervoerd. De dader van den B. is gearresteerd en te Oosterbeek ingesloten. Dinsdag wordt hij naar het Huis van Bewaring 'te Arnhem overgebracht. Hij zal waarschijnlijk ver volgd worden wegens zware mishandeling. BOERDERIJBRAND TE OUD-ADE. Aanzienlijke schade. Vanmorgen omstreeks zeven uur werd brand ontdekt op de kapitale hoeve „Hen- riëtte" van den veehouder L. van der He den te Oud Ade bij Alkemade (Z.-Holl.) Reeds tien minuten nadat de brand was ontdekt stond het geheele achterhuis, waar in de kaasmakerij is gevestigd, in lichter laaie. Vandaar sloeg het vuur over op den stal, welke na korten tijd een prooi der vlammen werd. De hevige zuidwestenwind was oorzaak dat ook de hooiberg alsmede een varkensschuur welke op vijftien meter afstand van den stal lag, aan het vuur ten offer velen. Alle landbouwmachines bene vens achthonderd kazen, welke alleen reeds een waarde van tweeduizend gulden verte genwoordigden, gingen verloren. De brand weer van Alkemade die om acht uur werd gealarmeerd en een kwartier later reeds op de afgelegen plaats was, bestreed het vuur met drie stralen. Zy slaagde er, mede dank zij de gunstige windrichting, in, het woon huis te behouden. Dit kreeg echter veel waterschade. De boerderij, welke dertien jaar geleden werd gebouwd, is eigendom van jhr. Sandberg uit Baarn. De schade welke zeer aanzienlijk ,-s, wordt door verzekering gedek. De brand is ontstaan door een vonk uit de schoorsteen van de kaasmakerij, welke op het rieten dak van het achterhuis terecht kwam. DR. H. VAN MANEN VRAAGT ONTSLAG. Als directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Naar wij vernemen heeft dr. H. van Manen, directeur der N.V. Nederland sche Spoorwegen, tegen 1 October a.s. eervol ontslag uit zijn functie ge vraagd. Zaterdag j.1. heeft hij dit officieel mede gedeeld in de vergadering van commissa rissen. Dr. van Manen had reeds in 1936 het voornemen om het directoraat neer te leggen, doch in verband met de reorgani satie der Spoorwegen heeft hij dit ontslag opgeschort. Daarna was hij van plan om 1 Januari j.1. te vertrekken, doch het plot selinge overlijden van ir. E. C. W. van Dijk maakte zijn heengaan wederom bezwaar lijk. Thans is zijn besluit evenwel onher roepelijk. Dr. Hugo van Manen werd op 26 Sep tember 1874 te Winkel geboren. Hij be zocht het gymnasium te Leiden en studeer de rechtswetenschappen aan de Rijksuni versiteit aldaar. In 1897 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld „hoofdelijke omslagen in gemeenten der Nederlandsch hervormde kerk." Na eenige jaren in de hoofdstad als advocaat en procureur te zijn werkzaam geweest, kwam hij in 1902 in dienst bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Sedert 1920 bekleedt hij de functie van directeur der Nederlandsfche Spoorwegen. DE LORD MAYOR VAN LIVERPOOL OP SCHIPHOL. Met het K. L. M.-vliegtuig van den gisteren geopenden luchtdienst Liverpool Amsterdam is gistermiddag op Schiphol aangekomen de lord-mayor van Liverpool, aldermen M.Cory Dixon, vergezeld van zijn echtgenoote en de aldermen Shammon en Hogan. Het geldt hier een niet-officieel bezoek aan ons land, doch niettemin had de lord- mayor den wensch te kennen gegeven, tij dens zijn verblijf te Amsterdam bezoeken af te leggen bij de burgemeesters van eenige groote gemeenten, met wien hij bij vroegere gelegenheden kennis heeft gemaakt. Ook deze bezoeken dragen echter geen officieel karakter. STAKING BIJ CARROSSERIEFABRIEK. Slechte arbeidsvoorwaarden de oorzaak. De samenwerkende algemeene, r. k. en chr. metaalbewerkersbonden hebben gister een staking geproclameerd bij de firma P. van Ravenhorst, carrosserie- en wagenfa briek aan de Rijnkade te Arnhem. De oorzaak der staking is gelegen in de arbeidsvoorwaarden bij deze firma (lage loonen, geen bealing op chr. feestdagen, geen vacantie, geen extra-loon voor over werk en geen vergoeding van z.g. klein verzuim) en in het feit, dat de firma alle overleg met de arbeiders-organisaties heeft geweigerd. De staking omvat veertien man. OFFICIEREN IN GEVECHT MET STUDENTEN. Subst. officier slaat er op los. Breda heeft de primeur gehad van het min of meer vermakelijk tooneel, dat een substituut-officier van justitie in een der café's in de binnenstad in een hevig ge vecht was gewikkeld met eenige Tilburg- sche studenten, die teveel aan Bacchus had den geofferd. Behalve de studenten zoo meldt de N.R.C., bevonden zich in het bewuste café eenige officieren der cavalerie, waarbij ook was mr. L., substituut-officier van justitie te 's Hertogenbosch, die als reserve-officier onder de wapenen is. De studenten, die blijkbaar de controle over hun daden kwijt waren, gedroegen zich zeer hinderlijk en maakten geruimen tijd duidelijk hoorbaar hatelijke en gering schattende opmerkingen over de andere zich in het café bevindende bezoekers. Toen een de studenten bij deze opmer kingen ook de cavalerieofficieren betrok en zich naar het tafeltje van dezen begaf, werd het mr. L. te erg en gaf hij als een tweede Louis den student een rechtsche op de kaak, welke dezen tijdelijk buiten gevecht stelde. De mede-studenten lieten dat niet op zich zitten en wilden mr. L. te lijf, het geen echter de andere officieren weer niet konden dulden, zoodat in een minimum van tijd een formeele vechtpartij ontstond, waaraan ook de substituut-officier van justitie een actief aandeel had en waarbij hij zeer rake klappen uitdeelde. Toen de officieren bovendien hulp kre gen van de kellner en van eenige op de Groote Markt surveilleerende agenten werd de strijd spoedig in het nadeel der studen ten beslist. Dezen werden op niet bepaald zacht zinnige wijze het café uitgewerkt, terwijl een paar der belhamels tijdelijk op het politiebureau werden ondergebracht. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de vechtpartij werd ook de substituut-offi cier als getuige gehoord. De raad vergaderde gisteravond ten 8 ure in een lokaal van de openbare school, omdat de werkzaamheden voor de restauratie van het raadhuis zijn aangevangen. Reeds thans kan geconstateerd worden, dat onder de portlandlaag van het 17e eeuwsche raadhuis zich een prachtige roode hand-ovensteen bevindt. Ongetwijfeld zal Grootschermer na de restauratie een juweel van een raadhuis rijk zijn. Ter zitting was de heer Heynis afwezig. De door den burgemeester, in zijn kwali teit van secretaris, gelezen notulen werden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving werden aangenomen een proces-verbaal van kasopname bij den penningmeester van het B. A. (de inkomsten hadden bedragen 4460,85, de uitgaven 4118,50) en het besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening van 15.000. Van de voetbalvereeniging was een ver zoek ingekomen om een bijdrage om een trainer te laten komen. De voorzitter stelde directe behande ling voor en wilde een bijdrage van 25 geven. De heer V aalburg was er voor, mits niet op Zondag werd gevoetbald. Met de stem van den heer Vaalburg tegen werd conform het voorstel van den voor zitter besloten. Eenige aanslagen in de schoolgeld- en hondenbelasting werden oninbaar verklaard, 3,32 aan schoolgeld en 6,75 aan honden belasting. De bouw van een ambtswoning. Nu het zeker is, dat in Grootschermer met November een predikant komt, stalden B. en W. voor om voor den burgemeester een ambtswoning te bouwen, de gemeenteschuur te verplaatsen en een stukje grond achter die schuur uit de huur te nemen. De voorzitter toonde den raad de voorloopige teekeningen, waaruit bleek, dat een flink huis gebouwd zal worden, terwijl op eenigen afstand van het raadhuis een aardige nieuwe schuur gebouwd wordt met een wachtlokaal voor werkloozen en een overdakje voor wachtenden op de autobus. De burgemeesterswoning komt voor het voetbalterrein. Het bruggetje als toegang voor het voetbalveld blijft. Mevr. S1 o o t e nS m i t vond het beter het bruggetje te laten vervallen en den duiker door te trekken en voor de woning een ijzeren hek te plaatsen op betonnen richel. Naar de hieraan verbonden kosten zal geïnformeerd worden. De raad besloot z. h. st. zich met het ontwerp van architect A. A. de Kok te ver eenigen. De voorzitter bracht den raad dank voor deze beslissing en uitte den wensch, dat hij spoedig prettig en dan geruimen tijd in de te bouwen woning zal kunnen wonen. Met een te bouwen schuurtje voor de voetballers ging de raad eveneens accoord. De heer Vaalburg zou het prettig vinden als de burgemeester den tuin voor zijn rekening nam. De voorzitter zeide, dat hij voor nemens was de beplanting van den tuin voor zijn rekening te nemen. Mevr. S1 o o t e nS m i t veronderstelde, dat de gemeente van de Siercentrale de heesters gratis kon krijgen. De voorzitter merkte op, dat dit alleen kan voor werken van openbaar nut. De begrooting 1937 werd conform ge wijzigd. De inkomsten waren 400 hooger, doch de uitgaven waren een 2000 hooger geweest. Dit resultaat was niet verontrus tend, omdat er van een vorig jaar nog een reserve was. Besloten werd met de gemeente Akersloot een nieuwe overeenkomst aan te gaan voor het wederzijds toelaten van leerlingen op de openbare scholen. Tot nog toe werd 15 voor een leerling vergoed. Nu de school in den Koogerpolder wordt opgeheven, wenscht Akersloot dit bedrag op 10 te stellen. De raad vereenigde zich hiermede, omdat verwacht wordt, dat de situatie voor de school te Driehuizen er gunstiger op wordt. Met ingang van 1 Juli wil de Boerenleen bank tot 31 December de kasgeldleening plaatsen voor Tot het aangaan van deze leening werd, in verband met de restauratiie van het raad huis en den bouw van de ambtswoning, besloten. Naar aanleiding van een vraag van mevr. SlootenSmit, zeide de voorzitter, dat er voor den naasten tijd werk voor de werkloozen was. Mevr. S1 o o t e nS m i t wilde bij de te bouwen ambtswoning ook een slootje door de werkloozen laten dempen. Dit bleek echter voor het huis niet nood zakelijk. De heer Stekelbos wilde voor den bouw van de ambtswoning aan de plaatse lijke vaklieden de voorkeur geven als het niet te veel scheelt. De voorzitter zegde toe, met dezen wensch rekening te zullen houden. De heer Schot informeerde, waarom de telefoon bij den heer Ouweltjes was inge trokken. De voorzitter zeide, dat dit kwam, omdat hij geen boodschappen wil over brengen. Weth. v. d. Laan zeide, dat dit niet in de instructie staat en wilde dit in de instruc tie opnemen. De voorzitter: Ouweltjes neemt ook geld van personen die telefoneeren. Als hij geen boodschappen in het belang van de ge meente wil overbrengen, heeft het geen zin, voor deze telefoon geld te betalen. Mevr. S1 o o t e nS m i t wilde nu maar afwachten, of er een publieke telefooncel komt. Zy vond het niet juist, dat de heer Ouweltjes de belangen van de gemeente negeerde. Zij wilde niet, dat de gemeente voor den heer Ouweltjes op de knieën ging. Er zyn wel anderen, die de telefoon op die voor waarde willen hebben. De heer Posch steunde in het belang van de bewoners het voorstel van den heer v. d. Laan, om in de instructie te bepalen, dat de heer Ouweltjes verplicht is bood schappen voor de gemeente over te brengen. De voorzitter had er niets tegen, mits ook bepaald werd, dat hy van burgers voor een gesprek slechts 2 >4 cent mag heffen boven de kosten van een gesprek. De heer Vaalburg vond dit moeilijk, omdat automatisch men wel eens boven den tyd is. Conform het voorstel werd besloten, met dien verstande, dat per gesprek 5 cent extra berekend mag worden. Weth. van der Laan deelde mede, dat het wenschelyk is de kluft by de brug iets op te hoogen, en vroeg machtiging voor B. en W. om dit uit te voeren, als het niet te veel kost. Gebeurt dit niet, dan gaat de brug er met de zware melkwagens aan. Wordt de oprit een halven meter verhoogd, dan kan hy geteerd worden. Besloten werd dat B. en W. het onder de oogen zullen zien. Hierna sluiting. De raad dezer kwam Maandagavond te half 8 in openbare vergadering ten raad- huize bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester W. Bos. Van het gemeentebestuur van Alkmaar was een gewijzigde regeling ontvangen om trent de toelating van leerlingen uit buiten* gemeenten tot de openbare lagere scholen der gemeente Alkmaar. De voorzitter merkte hierbij op, dat de nieuwe regeling door de wijzigingen van de gemeentewet en de Lager-Onderwijswet slechts op enkele ondergeschikte punten van de oude regeling afwijkt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten de nieuwe regeling aan te gaan. Van het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier was een schrijven ontvangen, verzoekende het by hem in be heer en onderhoud zijnde gedeelte van den Westfrieschen binnendijk van de Zeswielen tot den Omval, in eigendom over te dragen aan dit waterschap. De voorzitter lichtte hierby toe, dat be doelde dijk eigendom is van de gemeente, doch dat het beheer en onderhoud ten laste komt van het Hoogheemraadschap. Tenge volge van de gewijzigde economische om standigheden en wegens de onmiddellijk daaraan grenzende bebouwing heeft deze dijk de laatste jaren voor de gemeente meer kosten dan baten opgeleverd, omdat het jaarlijks heinen der slooten meer kosten met zich medebrengt dan dat de verpachting van het grasgewas opbrengt. In de verkoop overeenkomst zal nog de voorwaarde wor den opgenomen, dat 't Hoogheemraadschap geen recognitiën mag stellen voor de ver leende of nog te verleenen vergunningen voor het hebben van een uitweg en op het over te dragen dijksgedeelte. B. en W. stelden voor onder de gestelde voorwaarden bedoelde dijken in eigendom over te dragen. Een viertal ingezetenen zonden bezwaar schriften in tegen den opgelegden aanslag inzake de hondenbelasting voor 1938. Op voorstel van B. en W. werd besloten de aanslagen te handhaven. Van de commissie voor voor- en nazorg van geesteszieken in Noordholland was een schrijven ontvangen, verzoekende toetreding van de gemeente tot den voor- en nazorg- dienst tegen een jaarlyksche bijdrage van 2'A ct. per inwoner. Besloten werd dit schrijven nader te be zien by de behandeling van de gemeente- begrooting dienst 1939. Een schrijven van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, verzoekende toetreding van de gemeente als lid van de provinciale afdeeling der vereeniging. Als voren. Een schrijven van den minister van soc. zaken, houdende mededeeling van verlen ging van den geldigheidsduur der steunrege ling voor arbeiders uit deze gemeente, tot en met 31 December a.s., werd voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 28 Januari jl. tot instandhouding der openbare lagere school in deze gemeente, niettegen staande de school minder dan 50 leerlin gen telt, en een schryven van hetzelfde col lege, houdende mededeeling van goedkeu ring van het raadsbesluit dd. 11 Mei j.1. tot stichting der nieuwe openbare school op het gemeenteland (de Mienteweid) aan den Munnikenweg. Voor kennisgeving aangenomen. Benoeming hoofdonderwijzer. Thans kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om, in de plaats van den heer H. Smidts, aan wien wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd eervol ontslag is ver leend, een nieuw schoolhoofd te benoemen. B. en W. boden hiertoe de navolgende voordracht aan: 1. Sj. van Stralen, hoofd der school te Zuid en Noordschermer; 2. P. H. van Os, onderwijzer te Beverwijk; 3. H. B. Helleman, onderwijzer te Alkmaar. Na eenigen tijd in comité te zijn ge weest, ging de raad tot stemming over. De uitslag hiervan was, dat de heer van Stra len (no. 1) met algemeene stemmen werd benoemd. De voorzitter sprak zyn voldoening uit over de éénparige stemming en hoopte, dat de keuze een gelukkige mocht zijn. Daarna kwam aan de orde een voorstel om aan het dag. bestuur machtiging te ver leenen tot het aanwijzen van een architect voor de nieuw te bouwen openbare school met onderwijzerswoning. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. ter zake overleg hebben gepleegd met den inspecteur van het lager onderwijs. Deze ad viseerde om eerst een aantal nieuw gebouw de scholen te gaan bezien en pas daarna een architect aan te wijzen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7