Mevrouw Hilly Albarda-Tibo. Het schoolfeest vari Volksonderwijs. HEILOO ZUIDSCHARWOUDE OTERLEEK SCHAGERBRUG ZUIDSCHARWOUDE 't ZAND LANGENDIJK Vrouwen van bekende Nederlanders. Echtgenoote van Ir. J. W. Albarda, leider der S.D.A.P. Tusschen haar en arbeidersvrouwen bestaat een hechte band van vriendschap en wederheerig begrijpen. Het was een vroolijke kindergroep, die in Schoorldam na een wat koud maar voor spoedig reisje gister in Schoorldam aan land stapte en achter de muziek van Excelsior naar het terrein van de Roode Leeuw marcheerde. Die tocht is, vooral voor de jongste klas sen, wel wat vermoeiend, maar eenmaal in Schoorl kan er gerust worden. Dan worden er in het duin allerlei spelletjes gedaan en dat is, naast den boottocht, natuurlijk de groote vreugde van dezen feestdag. Op het terrein van de Roode Leeuw was alles keurig in orde. Er waren tractaties in allerlei vorm, er was een Eerste Hulp dienst en er was zelfs een controleur om toezicht te houden op de deugdelijkheid van de consumptie, die natuurlijk prima in orde Was. En toen er in de duinen naar hartelust gespeeld, gestoeid en geravot was, smaakte de tweede tractatie nog beter dan de eerste. Er dreigden wat grauwe wolken, maar het zonnetje schroeide er zoo nu en dan vurige tandjes aan, het joeg ze telkens weer op de vlucht en zorgde er voor dat het droog bleef en dat dit kinderfeest in alle opzichten een mooien, zij het dan wat kou den, zomerdag heeft gekregen. Met de muziek voorop ging het weer bootwaarts en weldra stevende de drie dekker met zijn vroolijken en kostbaren last weer huistoe. Langs het Kanaal en voornamelijk langs de Bierkade heerschte gisteravond tegen negen uur een gezellige drukte. Honderden vaders en moeders met en zonder kroost, broertjes en zusjes stonden gereed om de feestelingen welkom te heeten en te luisteren naar den enthousiaste ver halen over den geslaagden boottocht en het gezellige spel in de duinen. Vele meisjes en jongens, die de boot van af Schoorldam per fiets hadden „bijgehou den", legden het laatste stuk van het traject in race-tempo af om aan de wachtende me nigte te verkondigen „dat hij er aan kwam". En werkelijk daar kwam hij aan, of liever daar kwam zij aan. Statig en majestueus, zooals deze trotsche driedekker vertrokken was, gleed hij met zijn hoogen kop weer stadwaarts en de brugwachters hoorden reeds van verre de vroolijke klanken van Excelsior en draaiden de bruggen open zoodat het drijvend gevaarte ongehinderd zijn weg kon vervolgen. Fragmenten van „In de blauw geruite kiel", „Piet Hein" en andere zeemanslied jes die bij een boottocht een passende mu zikale illustratie vormen, werden door den wind naar de Bierkade gedreven en weldra boden de wallekanten weer denzelfden aanblik van 's morgens, familieleden, die wuifden naar de honderden blijde kinderen, die zingend langs de reelingen van het vaartuig stonden en riepen en schreeuwden en met mutsen en petten zwaaiden naar al les wat er langs den kant stond. De loopplank werd uitgelegd en de vaD de boot komende kinderen werden overal opgevangen door hun familieleden die op den tocht naar huis naar enthousiaste ver halen moesten luisteren. Excelsior maakte met een hossenden troep bewonderaars nog een muzikale wandeling over de Laat, waar bij de Ridderstraat de stoet werd ontbonden, waarmee het school feest voor de grootere kinderen dit jaar definitief was geëindigd. Het bestuur van Volksonderwijs, begelei ders en begeleidsters en allen, die dezen dag tot een vreugde voor de jeugd gemaakt hebben, kunnen met groote vo'.doening op het alleszins geslaagde schoolfeest terugzien. Op een desbetreffende vraag van den heer Laan antwoordde de voorzitter, dat B. en W. nog geen bepaalde school op 't oog heb ben, naar welks voorbeeld de school zal worden gebouwd. De heer Leering achtte het een goed idee, dat B. en W. een aantal scholen zouden gaan bezoeken, doch wat de aanwijzing van een architect betrof, wilde hij deze bevoegdheid liever aan den raad overlaten. Hij sprak zich uit voor een flink schoolgebouw. Besloten werd, dat B. en W. een aantal scholen zouden gaan bezoeken en daarna met een voorstel in den raad te komen. JkcvUtciaal Tlieuws Heilooër salonorkest. In de vergadering van 't soc.-dem.-muziek gezelschap zijn tot voorzitter-secretaris be noemd de heer N. Majolée en tot penning meester de heer Jb. Avis. Ook is besloten de naam te wijzigen en het gezelschap te noemen „Heilooër Salonorkest". Steun aan kleine tuinders. Dinsdagavond is, haar wij vernemen, de eerste uitbetaling gedaan van den steun aan kleine tuinders. Met terugwerkende kracht vanaf 1 Juni j.L werd deze steun uitgekeerd. De steunbedragen varieeren van 1.505 per week. Dit betrof de tuinders welke zijn ondergebracht in groep B. Zij die in groep A zjjn ingedeeld krijgen volgens deze regeling geen uitkeering, doch komen in aanmerking voor steunverleening en werkverschaffing. De C-tuinders zullen ter zijner tijd een uit keering krijgen in den vorm van bons, welke zij kunnen besteden bij leveranciers. De tuinders, zoowel van A, B als C-groep komen ook in aanmerking voor de verstrek king van goedkoope boter, blikvleesch en de spaarregeling. Werkverschaffing. Naar wij vernemen, is de stopzetting van de werkverschaffing en steunverleening in de gemeenten Zuidscharwoude en Noord- scharwoude, welke eigenlijk Maandag moest ingaan, een week uitgesteld. Jaarlijksch uitstapje. Zaterdag en Zondag maakte de Reis- vereeniging „Reislust" haar jaarlijksch uitstapje per reiswagen van den heer J. Kieft. Het doel van de reis was Brussel. Waren er enkelen die tegen dit lange tra ject opzagen, door het gunstige weer en de bijzonder goede stemming is dit bezwaar geheel weggevallen. Natuurlijk stonden de meesten vreemd tegenover het logeeren in een groot hotel en verscheidenen hebben, door het drukke stadsleven weinig of in 't geheel geen slaap genoten. Brussel is rijk aan bezienswaardigheden en daar heeft men veel van gezien. Om van alle schoons te genieten was er echter tijd tekort. Terug is er in Antwer pen nog even gepauzeerd en maakte men nog een wandeling door de tunnel onder de Schelde. Als men dit heeft gedaan kan men zich een idee vormen welk een mach tig werk men thans in Rotterdam onder handen heeft. Met aangename herinnerin gen verlieten we België in de richting Gorkum, waar we ons van de overtollige francs ontdeden en ging het op Amsterdam aan, waar in de Beursbengel nog een uurtje werd vertoefd. In groote tevreden heid over het gebodene bereikten we om 2 uur onze woonplaats met de vo'doening een mooi uitstapje gemaakt te hebben, Uitvoering. Het Jeugdorkest van Schagerbrug, on der leiding van den heer P. Kroonenburg alhier, gaf Zaterdagavond een uitvoering in zaal-Langedijk te Burgerbrug, waarbij me dewerking werd verleend door de dames Truus Kistemaker, fluitiste en Annie Koste lijk, accordeoniste Jammer, dat zoo weinigen op dezen mooien avond aanwezig waren, want wat geboden werd, was zeer goed. Het is de moeite waard om naar de prestaties van het jeugdorkest met zijn voortreffelijken leider te luisteren. Ook de fluitsoli van mej. Kiste maker en de accordeonmuzii k van mej. Kostelijk vielen, blijkens het daverend ap plaus, bijzonder in den smaak. Een onver wachte voordracht in Brabantsch dialect werd zeer gewaardeerd. De dames Kistema ker en Kostelijk ontvingen voor hun wel willende medewerking bloemen. Tot slot volgde een geanimeerd bal. Vergadering Oranje-Comité. Het Oranje-comité vergaderde Maan dagavond ten raadhuize. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., heeft in zijn openingswoord het a.s. regee- ringsjubileum van H. M. de koningin be sproken. Hetgeen in die 40 jaren is geschied, liet hij de revue passeeren. Er is alle reden om straks feest te vieren. De heer J. Kramer legde rekening en ver antwoording af van zijn beheer. Ontvangen was 259.55, uitgegeven 248.14, zoodat er in kas was 11.41. Men was begonnen met een nadeelig saldo van 13.90. Deze reke ning werd in de beste orde bevonden en den penningmeester décharge verleend. Hierna werden de ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van de ko ningin te houden feestelijkheden besproken. Verschillende ideeën voor te houden attrac ties werden naar voren gebracht. Men nam echter nog geen besluiten. Afgewacht zal moeten worden hoe de financiëele resulta ten zullen zijn van het circuleeren der lijs ten in de gemeente. Eerst dan kan men zien wat men kan doen. Ook werd de datum nog niet vastgesteld. Geslaagd. De heer C. A. J. Kager is te Hilversum geslaagd voor de onderwjjzers-akte. Hoewel de vroege aardappelen niet zoo duur meer zijn als in de daaraan vooraf gaande week, hebben ze in de afgeloopen week behoorlijke prijzen kunnen opbren gen. In het begin noteerden wij nog 12 13 per 100 K.G., doch dit was spoedig ge daan. Dinsdag daalden de prijzen tot bene den 10. De mooie en lekkere aardappelen, de z.g. binnenlandsche, hebben in de rest van de week vrijwel voortdurend boven 9 per 100 K.G. opgebracht tot f 9.509.80 maximum. Voor de exportaardappelen wer den ook goede prijzen betaald. Hiervoor no teerden wij vanaf 8.20 per 100 K.G. tot 8.60 en 8.70. Zaterdag gingen alle export aardappelen van de hand voor 8.208.50. Voor degenen, die thans een flink beschot kunnen rooien, zijn dit goede prijzen. Er zijn er echter nog een heeleboel, die slechts weinig kilogrammen van hun land kunnen halen, zoodat het hun goed van p'as komt, dat de prijzen hoog blijven. Er is in de afgeloopen week al heel wat geëxporteerd. Zoowel naar Duitschland als naar België, terwijl Engeland ook aan de markt is. De drielingen-prijzen zijn tegelijk met de groote aardappelen naar omlaag gegaan. Was het verschil tusschen de prijzen van deze beide sorteeringen tot nog toe niet groot, dit wordt iets grooter. Maandag werd nog 10—12.50 per 100 K.G. betaald. La ter was het 5.50—7.50 en een enkele maal 8 per 100 K.G. De kriel is eveneens goedkooper geworden en niet zoo n klein beetje ook. Hiervoor werd tenslotte 2—f 5 per 100 K.G. gemaakt. Er zijn er nog ver handeld voor 1.40. De prijzen van de bloemkool blijven aan den lagen kant. Voornamelijk ging het om noteeringen van f 57. Een enkel partij tje ging iets hooger. De eerste snijboonen brachten 31, de eerste spercieboonen 34 en de eerste zilvernep 12.20 per 100 K.G. op. Aardbeien, te Broek op Langendijk aan gevoerd, werden verhandeld voor 73 77 cent per slofje. Boswortelen gingen van de hand voor f 6 "7 per 100 bos; later werd dit f 4.50— 5.80. De tomatenprijzen, welke gedurende drie veilingdagen goed prijs hadden kunnen houden, daalden Zaterdag beduidend. Wij noteerden van 17 tot ruim 18 voor A, B en C. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Neen, schreef mevrouw Albarda terug, ik t doe het liever niet, want dat interviewen van vrouwen van bekende mannen is uit eindelijk toch begonnen om iets over den man te weten te komen. Och, och die vrouwen van die beken de Nederlanders! Mevrouw, schreven wij prompt retour, het gaat heelemaal niet om meneer Albarda, maar over mevrouw Albarda. Wij zullen niet over Uw man spreken, wij zullen niets over hem vragen, wij willen heelemaal niet over hem praten. En toen mocht het. Maar toen kon het niet, want wij werden ziek. En na weken schreven wjj opnieuw. En toen mocht het. Maar het kon weer niet, want mevrouw Albarda was verhinderd. Drie maal is scheepsrecht en de derde maal lukte het. En zoo togen wij op een zonnigen dag in Mei naar den Haag om mevrouw Albarda te zoeken in het vriendelijke Belgische Park, waar alle straten, die bij het Belgische Plein beginnen en straalsgewijs ergens eindigen, op elkaar lijken. Hier rechtuit en dan ziet Uwe 't wel van zelf, verkondigde een hulpvaardige slagers jongen. Wij dwaalden door de Antwerpsche, de Luiksche, de Gentsche en de Ypersche straat en wij kwamen terecht in de Leu- venschestraat en ziet daar was opeens om de hoek de Brugsche straat! En dan zitten wij even later tegenover 'n vriendelijke gastvrouw, die achter een laag theetafeltje troont, waarop fleurige bloemen een vroolijke toets aanbrengen. Het onvoorbereid in contact komen met ons geheel vreemde persoonlijkheden heeft ongetwijfeld zijn verrassende bekoring. Hoe vaak echter is het beeld, dat wij ons min of meer bewust gevormd hebben in strijd met de werkelijkheid. Indien wij vermoed zouden hebben een propagandiste te ontmoeten, die haar strijd voor de verdrukten middels een opzettelijke nonchalance in haar uiterlijk en kleeding zou hebben willen manifesteeren, dan zou den wij bedrogen zijn uitgekomen. Niets in de lieve welverzorgde verschijning van de ze smaakvol gekleede vrouw doet denken aan de fanatieke strijdsters, die meenen een goede zaak te dienen met een slechts ver zorgd uiterlijk. Wij drinken thee. Wij praten over de koude Meimaand, over de verwarming, die niet meer aan is, over menschen, die griep hebben en over de voorkeur van sommigen voor lage gemakkelijke stoelen. Dan denken wij opeens aan het inter view. Da's waar ook. Hoe heet U eigenlijk precies? vragen wij. Mijn meisjesnaam is Hilly Tibo, vertelt mevrouw Albarda en onder dien naam ben ik vroeger als zangeres opgetreden. Eigen lijk ben ik een Friesche, want ik ben in Leeuwarden geboren, maar heelemaal zuiver Friesch ben ik niet, want mijn Vader kwam uit Holland. En mijn man is ook een Fries. Is dat niet toevallig? Want ik ben al op mijn derde jaar verhuisd naar Utrecht. U vindt het wel goed als ik brei onder de hand hè? vraagt mevrouw Albarda huise lijk en neemt een gezellig hemelsblauw breiseltje ter hand. Voor mijn kleinkind. Heeft U al zulke groote kinderen? Het zijn niet mijn eigen kinderen, het zijn de kinderen uit het eerste huwelijk van mijn man. Voor zijn vrouw gestorven was, waren wij als bijna-buren reeds zeer bevriend; Zoodoende ken ik de kinderen reeds van hun 5e en 7e jaar af. Heeft U in Utrecht zang gestudeerd? Ja, bij juffrouw Zeegers Veeckens. Ik was 17 toen ik mijn eerste les kreeg en op mijn 21e trad ik al in het publiek op. Christine Doorman, U weet wel de schrijfster, was de groote vriendin van juf frouw Zeegers Veeckens en zij was het, die toen mijn leerares overleden was, zoo'n beetje m'n geestelijke leiding op zich nam. Door haar toedoen is het mij mogelijk ge maakt naar Berlijn te gaan om te studee- ren. In Berlijn heb ik gestudeerd bij Jean- nette de Jong. Hoe stonden Uw ouders tegenover Uw muziekstudie? O, dat mocht heelemaal niet! Kunst was ondegelijk en zooiets bood geen toekomst. Het liefst hadden zé gezien dat ik bij het onderwijs ging. Weet U, zegt mevrouw Albarda, ik heb veel geluk gehad. Ik kreeg al heel gauw een leerling zoo jong als ik was. En toen mevrouw Noordewier eens door plotselinge ziekte vervangen moest worden, koos men mij daarvoor. Bij die gelegenheid heb ik Schoonderbek leeren kennen en daardoor kreeg ik verschillende engagementen. En wat zei men wel bij U thuis, toen het succes kwam? Toen was het natuurlijk in orde! lacht mevrouw Albarda. Mijn vader liep later met mijn mooie kritieken in zijn zak en die liet hij wat graag anderen lezen! Had U geen last van plankenkoorts, toen U zoo heel jong optrad in het publiek! Toen nog niet, klinkt het resoluut. Peinzend kijkt onze zegsvrouw voor zich uit als blikt zij in het verleden. Oh, ik herinner het mij nog als gisteren, zegt zij, dat ik voor moest zingen bij Viotta, de groote Viotta, die zoo streng kon doen. Ik was toen twee en twintig. Het ging om een proeve van bekwaamheid voor het verkrijgen van een rol in Parsifal als een van de zes bloemenmeisjes. U begrijpt, dat ik in spanning zat of ik mee zou mogen doen. Maar bang was ik heelemaal niet en zenuwachtig eigenlijk ook niet. Ik wist dat ik een mooie stem had en dat ik ernstig gestudeerd had. Nu, dacht ik, wat kan me gebeuren? En hoe liep het toen af? Nu, het ging goed en toen opeens vroeg hij me; kunt U van het blad zingen? En toen moest ik Wagner van het blad zingen! Toen ik een paar maten gezongen had, zei hij: het is goed. U krijgt een rol. U be grijpt hoe opgewonden ik was! En weet U wat zoo heel toevallig was? Tijdens een der repetities hoorde ik een stem uit het koor, een altstem, die mij op heel bijzondere wij ze ontroerde. Die stem behoorde aan freule Repelaer en toen ik in Berlijn was kwam z'j het zelfde pension waar ik woonde. Wij zijn toen zeer bevriend geworden en hebben samen veel concertreizen gemaakt. Wij zijn zoowat even oud. Zes jaren heb ik in Berlijn gewoond. Het was een heerlijke tijd! Wij zongen duetten, z(j alt en ik so praan. Waarom is U er weggegaan? vragen wij. Met het uitbreken van den oorlog in '14 was ik met vacantie in Holland en toen schreven mij na een maand zóóvéél leer- Dr. H. VAN MANEN, die ontslag vroeg uit zijn functie van direc teur der Ned. Spoorwegen. Dr. van Manen werd in 1874 te Winkel geboren. (Voor bijzonderheden leze men Tweede blad, pag. 2). lingen af, dat ik besloot mij in Den Haag te vestigen als' zangpaedagoge. Onze blikken dwalen af naar het blauwe breiwerk in de nijvere handen. Is dat het baby-manteltje, waarbij-je- met-de-kraag-begint-en-alles-aan-mekaar- breit-tot-onderdaan-toe-op-twee-pennen? vragen wij geïnteresseerd, met die schuine open randjes aan de raglan mouwtjes? Ja, zegt mevrouw Albarda, ik heb er hier een teekening met beschrijving van. Wij hebben hetzelfde manteltje in ver schillende kleuren en draaddikten gebreid. Wij missen op de teekening de openge werkte driehoeken in de voorpandjes. Dat staat juist zoo leuk en het is heel gemak kelijk. Kijk dat gaat zóó Er ontspint zich ëen heel gesprek over 't breien van babykleertjes, over patroontjes, die gemakkelijk of ingewikkeld zijn, over verschillende manieren van breien. Gegeven: Twee brei-enthousiasten, een baby-manteltje-in-wording en een genoe- gelijke theetafel. Vraag: waar blijft de tijd?!! Dan valt onze blik op de neergebrabbel- de notities. Vestiging in Den Haag: 1914, is het laat ste. En kreeg U al gauw leerlingen, toen U zich in Den Haag gevestigd had? vervolgen wij het interview. Ja dat ging best. Ik wijdde mij toen hee lemaal aan het lesgeven. Freule Repelaer en ik woonden samen. Nog steeds geef ik met enthousiasme mijn zanglessen, al heeft nu ook veel ander werk mijn volle belang stelling. Is U ook lid van de S. D. A. P.? beden ken wij opeens. Ja en of! met hart en ziel! lacht me vrouw Albarda. Wij kijken eens in het vriendelijke vroo lijke gezicht. Hmmeer artistiek dan politiek is on zen indruk. Was U vroeger ook al lid van de Bewe ging? Neen, dat was ik niet en mijn man heeft nooit ook maar de minste invloed uitgeoe fend op mijn overtuiging. Wel heeft hij mij altijd van zijn werk verteld en mij vaak voorgelezen wat hij geschreven heeft en zoo. Kijk, het is eigenlijk zóó gekomen: Ik heb een clubje van twintig arbeiders vrouwen, die onder mijn leiding zingen in vergaderingen van de vrouwenclub hier in Den Haag. Zoo langzamerhand is er een band ontstaan, het zijn echte vriendinnen van pij geworden. U weet niet hoeveel goeds en liefs er in die eenvoudige harte lijke zielen leeft! En dan hooren wij hoe mevrouw Albarda met haar clubje mee leeft, hoe zij op bezoek gaat in de verschil lende huisgezinnen, hoe zij door het contact met deze ongekunstelde volksvrouwen er toe gekomen is uit volle overtuiging lid van de Partij te worden. U begrijpt, zegt zij, dat was een heerlijke dag voor mijn man, toen ik hem zeggen kon, dat ik niet om hem, maar uit eigen persoonlijke overtuiging lid wou worden. Weet u, herneemt mevr. Albarda, door de vriendschap met mijn koorleden ontstaan er dikwijls ernstige gesprekken, waardoor ik zie hoeveel geestelijke nood er dikwijls onder deze vrouwen is en het maakt mij gelukkig dat ze' zich voor mij openen. Een poos geleden werd mij opgedragen een in ventaris-onderzoek te houden in verschil lende arbeidersgezinnen. Als U wist wat een armoede en ontbering ik daar gezien heb! en tevens zooveel levensdurf! O, het leven is heerlijk, het is zoo vol, zoo ontzaglijk rijk! Ik ben zoo dankbaar, dat ik dit alles heb, dat ik dit alles beleven mag. Je weet soms niet aan welke kant je het eerste beginnen moet. Er is zooveelzooveel Opmerkzaam kijken wij naar het ^ezie. de gelaat. De vrouw, die hier voor ons 21 is een begaafde kunstenares, maar zij 141 on~ eindig meer dan een hoog begaafde muzi kale artieste. Zij is levens-kunstenares. Zij is een van de weinige levens-en iou^ siasten die de kunst verstaan van °c lc nende naastenliefde in de volste betee eins van het woord. De dienende naastenliefde, die groei en bloeit in en door het geluk van anderen die door hare zuivere ideëele opofferings- gezindheid het leven van degene, die naar belijdt, vermooit, verdiept en vei innig zooals geen enkele andere liefde dit ver- mag. Als vrouw van den drager van een hoog ideaal heeft deze vrouw haar plaats gevon den; door haar groot warm hart, door haar spontane liefde voor de verdrukten en niet het minst door haar heerlijk gaaf enthou siasme is zij de rechte vrouw op de rechte plaats!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8