DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. v CO wja M ml u mbaé n Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. j. 152 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 1 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang CHAMBERLAIN ERKENT DE SCHENDING DER PRIVILEGES VAN HET LAGERHUIS. Commissie tot onderzoek naar de schending der militaire geheimen ingesteld. Belangrijke principiëele kwestie. „Schuschnigg moet vervolgd worden" vindt Bürckel. Oostenrijksche moeilijkheden toegegeven. ei id lis >e- nd is- is. Het Vaticaan doet stappen bij Japan's regeering. De bombardementen op open steden De algemeene toestand. Amerika's politiek van goede nabuurschap. „De Democratie wint" aldus Roosevelt. Maximum tonnage van slagschepen op 45.000 ton. ALKMAARSCHE COURANT. Engeland's eerste minister heeft giste ren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de commissie voor de privileges erkend heeft, dat de ontbieding van Duncan Sandys voor de militaire commissie van onderzoek een schending van de privi leges van het Huis beteekent. Chamberlain beval echter geen enkele bizondere actie aan. Commissie ingesteld. Chamberlain diende vervolgens een motie in, strekkende tot de vorming van een ipaciile conanissie van onderzoek naar de xaik-Sandys en naar de algemeene kwestie van te politie der parlementsleden ten aanzirn vaa de wet op de officieele ge- hein D«ze is na de debatten met alge- mer- steramen door het Huis aangenomen. De »rem*r zeide voorts, dat de com- jnjjso tot onderzoek zou bestaan uit negen van de regeering en vijf leden vtn omositie. Br stomen n.L, aldus Chamberlain, de 'lÉNigenen de rechten van het Huis en de meningsuiting aan den eenen kant, dtfrilipeid van het land aan den anderen. Ifcpnkriiet, aldus echter de eerste minister, snj| lid zich bedreigt behoeft te ge- heeft reeds de verzekering ont- dat hem geen enkele bedreiging ^^bat hoofd hangt \Étolgens nam de minister van oorlog tat wford. /Horc Belisha verklaarde, dat het ent, dat zich in het bezit van s had bevonden een verdedigings- ym, was tegen aanvallen uit de lucht. H«t was in April opgesteld. Het bevat uawijzingen voor buitengewone ge- vfllen en gaf een uiteenzetting van de maatregelen, die genomen moesten wirden. er stond in opgegeven, hoeveel l" kmonnen beschikbaar waren en waar z] moesten worden gehaald. Het was ten document van groot belang, dat Hktng geheim diende te worden ge- ioiden. De oppositie aan 't woord. Attlee. de leider der oppositie, gaf ■Udrukking aan ztjn vreugde, dat de Wgeering het voorstel had aanvaard een tbnunlssie te benoemen, daar, aldus de kider der Labour-partij, de zaak van Poot belang is met het oog op de «<-hten van alle Lagerhuisleden. De "gluten zijn van het grootste belang wcr het Lagerhuis, voor het land en vooj alle democratieën over de ge- bteln wereld. Sw*tv's heeft zijn plicht gedaan met deze "ngeiegi^iheid voor het Huis te brengen. 4nfccratie kan geen grooter slag wor- en kegebracht dan met de toelating van Jttig ttaki laden Van het Lagerhuis te te beperken bij de uitoefening J kH)Wichten jegens de natie. kan ontkennen, dat de regee- S gapend moet zijn met bevoegdheden van een official secrets act voor ling van spionnen. Bij zijn echter geen huis van spionnen ■rerraders, riep Attlee uit. Het betreft een zeer belangrijke zaak, waarbij rechten betrokken zijn, die wij van en voorouders hebben gekregen 4e ij aan onze opvolgtrs moeten °Trra|en- u -j teze dagen, waarin de vrijheid in landen wordt getrotseerd en aldus besloot Attlee, moeten wij I ^®*'Avaakzaam zijn om de wereld een v°orbfLld tfe geven van de wijze. waal onie parlementaire privileges «.Weten, te b<\varen. hbeyaie leider Sinclair verklaarde de ®^uner\ omdat hij gelooft, dat h °P atevigen en gewijden gron n led-w sariz,r»i van de bescherming va uU^nen obstructie en molestatie U epn Van hun plichten Rede van ChurcbiH- eeiy'j" ^klaarde. dat het plicht is ücht»., 'luislid om, wanneer hij over ;t, die ter kennis te breng® van de Kamer en zich er van te verzekeren, dat een minister de waarheid kent. Alle af gevaardigden, aldus Churchill, zijn verant woordelijk voor de landsverdediging. Het is aan hen de regeering „die vergissingen en fouten opstapelt" op den goeden weg te houden. Voorts zeide Churchill „de official secrets act moet de landsverdediging beschermen en er niet toe dienen ministers te dekken, die de landsverdediging wellicht hebben verwaarloosdde regeering heeft ver klaringen afgelegd, die misschien het land hebben gerustgesteld, zelfs wanneer zij het bedriegen, maar volgens mij moet het comité er naar streven vast te stellen of dergelijke verklaringen al onze buiten- landsche tegenstanders bedriegen". Spr. is van meening, dat deze tegenstanders vol komen op de hoogte zijn van de „wapenen die wy bezitten en de wapenen, die ons ontbreken op luchtafweergebied". Het co mité zal dus met al die feiten rekening moeten houden. Verklaring van Sandys. Nadat Hore Belisha, Attlee, Sinclair en Churchill het woord hadden gevoerd, heeft ook Duncan Sandys een korte verklaring afgelegd. Hy zeide, dat hy niet zou hebben getracht druk uit te oefenen op den minister van oorlog, en bevestigde, dat hy zyn vraag zou heb ben ingetrokken, .wanneer men hem dat had verzocht. Het conservatieve standpunt Vervolgens kwamen nog verscheidene conservatieve Lagerhuisleden aan het woord, die het standpunt verdedigden, dat parle mentsleden evenals eenvoudige particu lieren gehouden moeten zyn de defensie geheimen te eerbieden. Voor deze sprekers is de essentiëele vraag in de kwestie-Sandys of hy getracht heeft zyn inlichtingen te krijgen, dan wel of hij ze gekregen heeft zonder er om te vragen. Simon deed ten slotte een beroep op het beleid der Lagerhuisleden, die een privilege bewaken, dat zy moeten behouden en sommige gevallen moeten interpreteeren en op nauwkeuriger wijze moeten uitleggen. De motie van Chamberlain werd, gelyk gemeld, na de debatten met algemeene stemmen aangenomen. Het D.N.B. meldt, dat het ryksminis- terie voor volksvoorlichting en propa ganda een reeks vooraanstaande bui- tenlandsche journalisten gelegenheid gegeven heeft zich te Weenen te over tuigen van de onjuistheid van alle ge ruchten over Oos enryk die den laat- sten tyd in het b jitenland de ronde ge daan hebben. Tóch moeilijkheden. Op de vraag, wfearin de moeilijkheden in Oostenrijk bestaan, antwoordde hij, dat het vraagstuk in de eerste plaats van psychologischen en economischer!, aard is. Hij had oorspronkelijk moei lijkheden verwacht als gevolg van het feit, dat zich voor den „Anschluss" talrijke van elkander onafhankelijke groepen hadden gevormd. Ten aanzien var het jodenvraagstuk ver klaarde Bürckel, aldus het Duitsche Nieuws bureau, dat de nceilijkheid in het feit van de jarenlange verjoodsching van Weenen ligt. Hoewel deze langdurige heerschappij van het jodendom tot groote spanning had geleid, is het tijdens en na den „Anschluss" niet tot ernstige uitspattingen gekomen. Er zyn in Oostenrijk 3.780 politieke arres tanten, naar schatting zyn de helft daarvan joden. Deze joden zijn echter niet gearres teerd wegens hun joodsche afstamming, 'maar wegens politieke en crimineele delic ten. Van al deze arrestanten zijn er 150 in het kamp Dachau opgesloten. Schuschnigg nog te Weenen? Schuschnigg bevindt zich te Weenen. Het gaat hem goed en hy wordt behoorlijk be handeld. De vrouw, met wie hij leefde, al dus Bürckel, is niet weer bij hem. De be richten over een huwelijk tusschen Schusch nigg en deze dame zijn onjuist. Een journalist vroeg vervolgens naar de geruchten, als zou de bevolking ontstemd zyn wegens het in functie zijn van Ryks- duitsche ambtenaren in de Oostmark. Bürckel zeide het juist geacht te hebben de instellingen, die in Duitschland haar waarde bewezen hadden, zoo spoedig moge lijk over te nemen. Hij haalt daarom uit het oude rijk vaklieden voor de party en den technischen opbouw. Deze lieden zyn ech ter ondergeschikt aan de Oostenrijksche gouwleiders en zullen na een bepaalden ter mijn teruggeroepen worden. Na 1 Augustus zullen bij de districtsbesturen geen Rijks- duitschers meer werkzaam zijn en by het staatsbestuur bekleedt slechts één Rijks- duitscher een belangrijke functie: Bürckel zelf. „Daad van gerechtigheid..." Op de vraag, waarom Schuschnigg niet werd vrijgelaten, antwoordde Bürckel, dat het hier een daad van ge rechtigheid betreft. Onder Schuschnigg zijn volgens Bürckel dertien man nen in strijd met de wet opgehangen. Van de terechtstelling van dertig an deren heeft men slechts afgezien onder den druk van de volksstemming. Ik zou het juist achten, aldus Bürckel, als Schuschnigg vervolgd zou worden wegens deze justitiëele moorden. De be slissing daarover ligt echter niet bij mij. Het werkloozencijfer is sterk verminderd, aldus Bürckel, joodsche employé's, die onder arische leiding werken, zullen in het alge meen niet ontslagen worden. Zoolang echter nog vele ariërs werkloos zyn, kunnen de joden geen aanspraak maken op belangrijke betrekkingen. Het jodenvraagstuk zal streng wettelijk geregeld worden en ook zal vastgesteld worden, wat de joden by emi gratie kunnen medenemen. Hoogstens 15 tot 30 pCt. der joden is voornemens het land te verlaten. Overwogen wordt nog, wat met het ver mogen van Rothschild gedaan zal worden. De geruchten, volgens welke Rothschild tegen een losgeld zou worden vrijgelaten, zijn volkomen onjuist. Katholieken verontwaardigd. Het officiëele, te Weenen door gouwleider Bürckel gepubliceerde communiqué, waarin de rijkscommissaris voor Oostenrijk zich tot rechter opwierp over het particuliere leven van Schuschnigg, heeft een pijnlijken indruk gemaakt in katholieke en buitenlandsche kringen te Berlijn. Duitsche katholieke kringen herinneren zich nog de episodes van den in het Rijnland gevoerden strijd van Bürckel tegen den ouden bisschop van Spiers. Met verontwaardiging wijst men er op, dat Bürckel zich beroepen heeft op zyn „goed katholiek" zijn om openlijk een oor deel uit te spreken over het particuliere leven van Schuschnigg. Arrestaties te Weenen. De „National Zeitung" uit Essen me'dt uit Weenen, dat drie persoonlijkheden van het „Schuschnigg-regime" zyn gearresteerd n.1. Weinberger, leider van het Vaderland- sche Front in Mödling, prof. Gunz, leider van de Katholieke Actie in dezelfde stad en dr. Bischof, districtsleider van het Vader- landsche Front. De paus heeft den apostolischen gede legeerde te Tokio, mgr. Merella, op dracht gegeven stappen te ondernemen bij de Japansche regeering, opdat by de vijandelijkheden het Japansche leger on nutte slachtingen vermeden zullen wor den bij het bombardeeren van open steden. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Oegaki heeft deze stappen met groote deferentie ontvangen en verklaard „begrip en waardeering te hebben voor de hooge mo tieven van de H. Stoel". Voorloopig echter heeft deze toezegging nog niet veel invloed gehad op de gedrags lijn van de Japanneezen in China. Domei al thans meldt, dat de Japansche vliegtuigen gisteren de plaats Lo Jang hebben gebom bardeerd. Lo Jang is gelegen aan het weste lijke traject van den Loenghai-spoorweg. Ze hebben met succes o.m. het station gebom bardeerd De overstroomingen. Niet alleen in China, maar ook in Japan zélf, vlak rondom de hoofdstad heeft Japan last van het water. De rivier, die door Tokio stroomt is buiten haar oevers getreden, als gevolg waarvan volgens het ministerie van binnenlandsche zaken 81 personen om het leven zijn geko men, 45 zijn verdwenen, 255 huizen geheel ALKMAAR, 1 Juli. De Britsche agent by de Spaansche op standelingen is gistermiddag om drie uur op het Engelsche vliegveld Croydon aan gekomen. Hij heeft het antwoord van Franco bij zich. Volgens gisteravond in het Lagerhuis vernomen geruchten officiëele gegevens ontbreken ten opzichte van dit antwoord op de protesten van Engeland tegen de bombardementen van Britsche schepen, zou de regeering van Franco de aanvallen harer luchtstrijdkrachten rechtvaardigen met de bewering, dat iedere scheepvaart inrichting, die ravitailleering van den vijand mogelijk maakt, een militair karakter heeft. Het antwoord zou ontkennen, dat de on derhavige aanvallen van opzettelijken aard waren, aangezien het onmogelijk is voor vliegtuigen, die op een zekere hoogte vlie gen dat nationaliteit van schepen te onder scheiden. Het te voren reeds gedane aan bod tot aanwijzing van zekere kustgedeel- ten. waar buitenlandsche schepen zouden kunnen aanloopen en hun lading lossen on der neutraal toezicht, dat zich zou moeten verzekeren van de afwezigheid van oorlogs contrabande, zou worden gehandhaafd, al dus deze geruchten. Met zekerheid kan over den inhoud van dit antwoord nog niets gemeld worden. Men kan echter wel constateeren, dat zoo de ze geruchten juist zijn ook dit antwoord weer (evenals een verklaring in dien geest van Franco over deze bombardementen) in strijd is met hetgeen Chamberlain in het Lagerhuis gezegd heeft, n.1. dat Engeland den indruk heeft gekregen, dat enkele bom bardementen opzettelijk zouden zyn uitgevoerd! Een ander aspect van den Spaanschen burgeroorlog en de pogingen tot oplossing jpr netelige kwesties, die zich hier by voordoen is de werkzaamheid der niet-in- Mfrheeit - naar het schijnt thans zoo veel vorderingen ge maakt dat gisteren te Londen verklaard werd, dat de sub-commissie der niet-in- mengings-commissie in beginsel overeen stemming had bereikt op alle punten van het plan inzake de terugtrekking van de „vrijwilligers". De bijeenkomst der voltallige commissie is thans vastgesteld op Dinsdag 5 Juli a.s. De te volgen gedragslijn schijnt nu zoo goed als gereed. Het wachten is nu op daden! Deze hebben maar al te lang op zich la ten wachten. Want niet alleen, dat in den tijd, dat de non-interventie-commissie be raadslaagde, van werkelijke niet-inmenging slechts de schijn is overgebleven, de mee- doogenlooze bombardementen hebben de twee jaren, dat de burgeroorlog woedt, eveneens onbeperkt voort kunnen duren. En juist de buitenlanders schijnen voor namelijk in de bombardementen den hand te hebben Dit is althans meermalen van Italiaansche zijde openlijk verklaard. Zoo hebben gisteren weer vliegtuigen van Franco aanvallen gedaan op Valencia en Barcelona. Te Barcelona vielen volgens de laatste berichten in de noordelijke voorstad zestig dooden en honderd gewonden. Tien huizen werden vernield. De aanvallen op Valencia mislukten. Voorts is gisteren de plaats Blanes ge bombardeerd. Naar aanleiding hiervan heeft de Spaan sche ambassadeur te Londen namens zijn regeering verzocht een neutrale commissie uit te zenden om een onderzoek in te stel len naar dit bombardement. Reuter verneemt met betrekking tot deze uitnoodiging dat de Britsche opvatting in deze aangelegenheid is, dat uit Neder land antwoord moet zijn ontvangen op de uitnoodiging deel te nemen aan een inter nationale commissie. De president der Tsjechoslowaaksche republiek, Benesj, is gister benoemd tot doctor honoris causa Van de Praagsche Handelshoogeschool. Bij deze gelegenheid heeft hij een rede voering uitgesproken, waarin hy o.m. zeide: „Ik ben er van overtuigd, dat binnenkort misschien zelfs reeds in den loop der eerst volgende dagen of weken, de nationalitei tenkwestie zullen worden opgelost op billij ken en omvattende wijze voor de Tsjechen en andere nationaliteiten. Wij willen het probleem royaal oplossen in een geest van goeden wil jegens onze nationaliteiten. In het belang van onzen staat en in het belang der samenwerking zullen wij gaan tot de uiterste grenzen, die in overeenstemming zyn met de behoeften, de politieke omstandigheden, de eischen en mogelijkheden van onzen staat. Ik ben er zeker van, dat alle verantwoordelijke po litieke partyen zullen samenwerken in vol ledige overeenstemming, met wederzijdsche loyaliteit en solidariteit aan dit werk, dat zoo vol consekwensties is. Daartegenover willen wy binnen den staat trouw van allen, orde en rust, waarbor ging van de individueele vrijheden en van de meeningsvijheid. Ik geloof nog steeds, dat het mogelijk is den Europeeschen vrede te redden". In verband met de opstelling van dit nati onaliteitenstatuut heeft minister-president Hodza besprekingen gevoerd, o.m. met Jaksch, den leider der Duitsche (Tsjechische) sociaal-democraten en de Sudetenduitsche afgevaardigden Kundt en Roch. Jaksch kreeg de toezegging, dat bij de onderhandeling met de Henleinisten de be langen der Duitsche sociaal-democraten niet zouden worden verwaarloosd. Men merkt op, dat in den loop der week geen bespreking gehouden is tusschen de delegatie der Sudetenduitsche partij en de regeering. Men verwacht ook geen bespre king van dien aard voor het einde van de week. De aandacht der regeering schijnt vooral te zijn geconcentreerd op de parle mentaire procedure, die toegepast zal moeten worden, wanneer de ontwerpen, die het nationaliteiten-statuut vormen, in de Kamer zullen worden ingediend. Verscheidene Tsjechische bladen spreken over de bijeen- roeping van een nationale vergadering op 15 Juli. Het schijnt echter, dat de vermelding van dien datum voorbarig is. en 131 gedeeltelyk werden vernield, terwyl 256.903 huizen onder water zyn komen staan. Deze cijfers hebben betrekking op het geheele gebied, dat ten gevolge van de re gens te lyden heeft gehad. Gisteravond zyn bovendien te Tokio en in de omgeving twee lichte aardschokken ge voeld, die de reeds door de overstroomingen verontruste bevolking nog meer beangst maakten. Vanochtend hield de regen op. In- tusschen hebben de overstroomingen een schade aangericht als nooit tevoren. De trei nen met bestemming naar Tokio konden niet vertrekken, ook de tramdiensten waren ge staakt. Te Tokio staan 150.000 huizen onder w^ter. President Roosevelt heeft de steenleg ging verricht van het gebouw der Ame- rikaansche regeering op de wereldten toonstelling. Hy heeft het daarbij nood zakelijk genoemd, dat de wereld de Amerikaansche politiek van goede na buurschap zou overnemen, waaraan hij toevoegde: „Wij zyn ons er allen van bewust, dat de zaken in vele deelen der wereld min of meer waanzinnig zyn. Dit gaat nood zakelijkerwijze gepaard met geruchten over oorlog niet afzijdig blijven, in het bijzonder, omdat wy ons verheugen in de vriendschap van alle naties.. Tijdens deze plechtigheid heeft president Roosevelt voorts o.m. verklaard, dat de eindoverwinning voor de democratie zal zijn, die zal triumfeeren, dank zy de opvoe ding, welke zij aan de volksmassa's geeft, aangezien geen enkel volk eeuwig in stand kan blijven in onwetendheid en slavernij. Landen waar bibliotheken werden verbrand, geleerden werden uitgestooten, universitei ten aan het wankelen gebracht, kunst en literatuur werden gecensureerd, kunnen worden beschouwd als landen, die den voor- uigang der beschaving vertragen. De Ver. Staten moeten vooral de persvrij heid verdedigen en een veilig toevluchtsoord zijn voor eeuwige waarden. „Indien de vrijheidsvuren in andere lan den uitgaan, moeten zij bij ons voortdurend gaande worden gehouden. Het voordeel, dat het Amerikaansche volk er van zal trekken, het prestige, dat de Amerikaansche democra tie er mede zal winnen zullen oneindig meer waard zyn dan de bedragen, welke tot dat doel zullen worden uitgegeven". De Engelsche minister van marine heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat En geland, Frankrijk en de Ver. Staten het protocol hebben geteekend, waarbij op grond van de waarborgclausule inzake de tonnenmaat van slagschepen, vervat in het verdrag van 1936, de maximum tonnage van slagschepen wordt verhoogd van 35.000 tot 45.000 ton. Het maximum-kaliber van het geschut blijft onveranderd 40.6, c.M. Voorloopig niet boven 40.000 ton. Duff Cooper zeide nog, dat de Britsche regeering alle vlootmogendheden, waarmede zy op grond van verdragen in betrekking staat, ervan in kennis heeft gesteld, dat zii zich voor het oogenblik niet voorstelt slag- -hZetU8 bouwen boven een tonnage van 40.000. Zy vertrouwt, dat ook de andere Europeesche maritieme mogendheden örvan zullen afzien, dat cijfejte overschrijden,! De twee Britsche slagsch<Q op het vlootboW program voor 1938 zullen bewapend worf 1 van Ï6 duim en geen groof. 40.000 ton. Jt« <Jes i 63

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1