AKKERTJE SAMBO DE OLIFANT zenuwen" Spoct DE BAAS. Men neemt "n Jkoutiiciaal Tlieuws STRAATMUZIKANT. doet men thans zonder last van BEVERWIJK CASTRICUM OBDAM TWEEDE BLAD. leden wordt 20 contributie gerestitueerd De exploitatie-rekening sluit op ƒ12.759.44, waaronder 10.119.07 contributie. De be grooting sluit op 11.456.90, met een post onvoorzien van 306.90; aan contributie is 9800.geraamd. De kaascontróle. Het verslag van het gelijknamige kaas- contrölestation geeft aan, dat op 31 De cember 1936 het ledental 424 bedroeg, n.1. 72 kaas- en botex'fabrieken, 10 kaasfabrie ken en 342 zelfkazende boeren. In den loop van 1937 zijn uitgetreden 38 leden, n.1. 5 kaas- en boterfabrieken en 3 kaas- fabrieken wegens opheffing, benevens 30 zelfkazende boeren, terwijl toetraden nieuwe leden, allen zelfkazers, zoodat het ledental op 31 December 1937 389 bedroeg, n.1. 67 kaas- en boterfabrieken, 7 kaasfa- brieken en 315 zelfkazende boeren. In 1937 werd gecontroleerd een totale hoeveelheid kaas met rijksmerk van 29.508.858 kg., dit is ruim 2 meer dan in 1936. De fabrieken hebben in 1937 3 kaas meer gemaakt dan in 1936 en zijn in van het totaal 1.09 vooruit gegaan, wat zijn oorzaak vindt in de min dere kaasproductie van de zelfkazers in 1937. De productie van de zelfkazers is ten opzichte van 1936 19 achteruit gegaan en in procenten van het totaal 1.09 Ook in 1937 is vrijwel uitsluitend 40-f- en vol vette kaas vervaardigd (30+ en 20+ kaas tezamen slechts 1.17 van het totaal, dit is echter 0.4 meer dan in 1936). De crisisvoorschriften werden met in gang van 7 November belangrijk gewijzigd, doordat toen de heffing en de uitkeering op boter op hetzelfde bedrag werden vast gesteld. Het gevolg van deze nieuwe rege ling was dat de crisisbotermerken konden vervallen en dat de crisisbemoeiïngen met de boter vrijwel geheel konden verdwij nen, wat ten gevolge had, dat 13 contro leurs en 12 personen van het binnenperso- neel eervol werden ontslagen. Na het ver vallen van de consumptiemelkregeling voor het buitenwettelijk gebied heeft de crisisafdeeling nog vrijwel uitsluitend be moeiingen met d- steunmaatregelen voor dc kaas. Zeer vele besprekingen zijn in het be stuur gewijd aan de bereiding van kaas uit gepasteuriseerde melk. Door het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivel- bond was een commissie ingesteld en deze bracht in 1937 een rapport uit over het tegengaan van excessen bij de kaasmelk- pasteurisatie. Het bestuur was echter van oordeel, dat het 't meest |fewenscht zou zijn om de be reiding van kaas uit gepasteuriseerde melk geheel te verbieden en heeft dit ter be- voegder plaatse ook bepleit. In 1937 werden aan de leden totaal 8 578.000 rijkskaasmerken uitgereikt. Dit is 241.800 stuks meer dan in 1936. In 1937 werden bij de leden afgelegd 4611 controlebezoeken, waarbij werden ge nomen 11442 kaasmonsters. Verder waren nog ingekomen 207 diverse kaasmonsters. Er werden in totaal 11649 kaasmonsters onderzocht, dit is 507 minder dan in 1936. Het gemiddelde watergehalte is in 1937 gestegen en we' bij alle categorieën. Bij de zelfkazers werd wederom het laagste ge middelde watergehalte gevonden en tevens het laagste minimum watergehalte. Het gemiddelde vetgehalte in de droge stof is iets gedaald. In 1936 werden opgelegd 516 boeten, dit is 71 meer dan in 1936 en wel 513 voor een te laag vetgehalte in de droge stof, 2 we gens vermissing van kaasmerken en 1 we gens onjuiste boekhouding. Voor de ver missing van kaasmerken werden nog waar borgsommen opgelegd. Er werd in totaal aan boeten geïnd een bedrag van 4725.50, dit is 789.75 meer dan in 1936. De balans per 31 Dec. sluit op 19.568.87 met een batig slot van 7021.18; de exploi tatie-rekening sluit op 51.523.30, waar onder 33.146.29 aan bijdragen van de leden. De begrooting voor 1938 is geraamd op 49.021.18, met een post onvoorzien van 221.18. De bijdragen der leden zijn ge raamd op 31.500. Verschillende tabellen geven een over zicht van de kaasproductie. Tevens is een ledenlijst aan het verslag toegevoegd. DE BESTRIJDING DER DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL. Thans het gevaar voorloopig geweken. De Plantenziektekundige Dienst te Wage- ningen deelt ons mede: Volgens waarnemingen van dr. Leefmans is het gevaarlijk deel van de eerste vlucht der draaihartigheidsmuggen (waarin zij in groot aantal verschenen zijn) voorbij, zoodat nu het bespuiten der koolplanten met pyri- dine of nicotine en zeep gestaakt kan wor den. Zoodra het gevaarlijke tijdstip in de twee de vlucht der muggen als zij wederom in groot aantal verschijnen) aangebroken is, zal een nieuwe waarschuwing dan weder om met het bespuiten te beginnen worden gepubliceerd. Honkbal PROPAGANDA IN ALKMAAR. Honkbal, een onbekende tak van sport in onze stad! Vandaar, dat een propaganda-dag zeker geen kwaad kan. Welnu, a.s. Woensdag zal men een demon stratie van het honkbalspel kunnen zien op ons sportpark. Deelgenomen zal worden door de honkbalclub „Kinheim" uit Haarlem en de negentallen van de R.H.B.S. en het R.K. Lyceum alhier en de R.H.B.S. te Hoorn. Automobilisme OM DEN GROOTEN PRIJS VAN FRANKRIJK. Ongevallen bij de training. Gister hebben de meeste deelnemers aan den snelheidswedstrijd voor automobielen om den grooten prijs van Frankrijk, welke Zondag a.s. nabij Reims zal worden gehou- den, getraind. Hierbij deden zich eenige on gevallen voor. Het bleek, dat sommige boch ten van het circuit spiegelglad waren, zoo dat groote voorzichtigheid betracht moest worden. Na een aantal ronden kwam de Duitscher Hasse met Auto Union niet meer terug. Men vond den wagen aan den rand van een korenveld. Het bleek, dat Hasse in een bocht geheel in het rond was gedraaid en toen 150 M. verder bij het korenveld tot staan was gekomen. De wagen kreeg ernsti ge schade, Hasse liep geen letsel op. Minder goed kwam Muellèr er af. Zijn wagen be gon plotseling te slingeren, raakte de bebos- sching langs de zijde van den weg, sloeg over den kop en bleef tenslotte in een grep pel liggen. Mueller kreeg verwondingen aan zijn armen, been en rug en moest naar een ziekenhuis vervoerd worden, waar hij aan een nauwgezet onderzoek zal worden onder worpen. Het snelst reed Lang, die met zijn Merce des Benz een gemiddelde snelheid van 179 K.M. behaalde. Zijn merkgenooten Caraccio- la en von Brauchitsch reden slechts weinig lengzamer. Tennis HELEN.WILS EN HELEN JACOBS IN DEN EINDSTRIJD. Wimbledon-tornooi. In het dames-enkelspel van het Wimble don-tornooi wordt het een eindstrijd tus- schen twee „teruggekomen" Amerikaansche speelsters: Helen Wils en Helen Jacobs. Voor de vierde maal zullen deze beide tennis- grootheden elkaar in den eindstrijd van het Wimbledon-tornooi ontmoeten en strijden om het officieuze wereldkampioenschap. De vorige drie malen kwam steeds Helen Wills als winnares uit het strijdperk, de laatste maal in 1935. Het jaar daaropvolgend won Helen Jacobs den titel, doch Helen Wills deed toen niet mee. Zal het Helen Jacobs ditmaal gelukken haar rivale te verslaan? Ongetwijfeld kan een uiterst spannende en interessante strijd tusschen de beide Helen's tegemoet worden gezien. Helen Jacobs nam wraak voor de neder laag, welke zij in den eindstrijd om het Amerikaansche kampioenschap in 1936 tegen Alice Marble geleden had. Maar gemakkelijk is het niet geweest, het was een strijd tus schen vrijwel gelijkwaardige tegenstand sters. De strijd tusschen Helen Wills en mevr. Sperling was een merkwaardige. Vooral de eerste set, welke niet minder dan vijf kwar tier duurde, was zeer spannend. Mevr. Sper ling verdedigde zich met leeuwenmoed en bood vooral in de eerste set een tegenstand, welke wel niemand had verwacht en aller bewondering afdwong. De Deensche speel ster herstelde zich telkenmale zeer fraai. Deze set munnte ook uit door de lange rallies, er was er een bij, waarin de bal het net 28 keer passeerde. Bij den stand 87 miste Helen Wills setpoint, terwijl later, bij den stand 10-9, mévr. Sperling twee maal een setpoint miste. Ook in de tweede set stelde mevr. Sperling zich krachtig te weer, maar zij kon het tenslotte toch niet bolwerken en verloor. In het gemengd dubbelspel zorgde het En- gelsch-Argentijnsche paar mej. James en Russel nog voor een verrassing. Zij versloe gen het Australisch-Fransche dubbel mej. Wynne en Boussus met 62, 97, 64 en plaatsten zich hierdoor in de halve eindstrij den. Ook de Engelschen mej. Saunders en Shayes leverden goed werk en wonnen na een merkwaardige partij van mej. Coye en Brugnon. Budge en Mako, de titelhouders in het heerendubbelspel, plaatsfen zich in den eindstrijd door een 6Z, 64, 1210-zege op Hughes en Wilde. Alleen in de laatste set kwamen de Amerikanen in moeilijkheden, maar, evenals in de vorige sets besliste de overdonderende service van Budge en het aanvullende, uitstekende spel van Mako, vol van fijn aanvoelen, het pleit tenslotte. Deze wedstrijddag begon en eindigde met regen. Een hevige piasbui zorgde er voor, dat men eerst met een half uur vertraging kon beginnen, terwijl tegen het einde van den dag de opnieuw inzettende regen verder spelen onmogelijk maakte. De uitslagen luiden: dames-enkelspel, halve eindstrijden: Helen Jacobs (V.S.) sL Alice Marble (V.S.) 6—4, 6—4; Helen Wills (V.S.) sl. Hilde Sperling (Denemarken) 1210, 64; heerendubbelspel, halve eindstrijd: Budge en Mako (V.S.) sl. Hughes en Wilde (Enge land) 6—2, 6—4, 12—10; kwarteindstrijden: Kukuljevic en Palla- da (Zuid-Slavië) sl. Sturgeon en Tuckett (Engeland) 63, 108, 64; Henkei en von Metaxa (Duitschland)Dallos en Szigeti (Hongarije) 4—2 afgebroken. gemengd dubbelspel, kwarteindstrijden: mej. James en Russell (Engeland—Argenti nië) sl. mej. Wynne en Boussus (Australië Frankrijk) 62, 97, 64; mevr. Fabyan en Henkei (V.S.Duitschland) sl. mevr. Heine Miller en Olliff (Zuid-Amerika—Engeland) 7—5, 57, 62; mej. Saunders en Shayes (Engeland) sl. mej. Coyyo en Brugnon (AustraliëFrankrijk) 16, 61, 75. Na drie kwartier enderbreking wegens den regen is tenslotte de kwarteindstrijd in het heerendubbelspel tusschen het Duitsche en Hongaarsche Davisbekerdubbel toch nog uitgespeeld. Na een spannenden strijd, waarin vooral de Hongaren door hun uitste kend geplaatste harde drives het aantrek kelijkste spel te zien gaven, eindigde deze partij in een overwinning voor de Duitschers met 64, 86, 97. wanneer zij niet gevangen zijn op dien tijd aan den haven te zijn. Voor de motorbooten zal er dien dag wed strijd worden gehouden iri het ringsteken. Deze vangen aan te 2)4 uur en worden ge houden om en nabij den haven. Voor de zeilkano's zal er wedstrijd zijn in het dobbervisschen, tenminste wanneer hieraan door tenminste 10 kano's wordt deelgenomen. Voor alle wedstrijden bedraagt het inleg- geld 25 cent en kan men zich voor de wed strijden opgeven tot des morgens 12 uur aan den jachthaven. Zeilen. ZEIL- EN WATERSPORTVEREENIGING TE UITGEEST. Blijkens het zomerprogramma, zooals dat door de algemeene ledenvergadering is vastgesteld, zal er a.s. Zondag een onder linge wedstrijddag zijn. Ten einde hieraan zoo goed mogelijk gevolg te geven is er door het bestuur besloten om dien dag wed strijden te organiseeren zoowel voor zeil booten, motorbooten en kano's. Alreeds was het min of meer vastgesteld dat er voor de zeilbooten een vossenjacht zou zijn. Ter in structie van de deelnemenden, en dit kun nen alle zeilbooten zijn, daar het in dit geval nu juist niet persé op hardzeilen aankomt, wordt het volgende medegedeeld. Te omstreeks 1)4 uur zullen er een drie tal booten vertrekken, wie dat zijn, wordt nader bekend gemaakt. Om 2 uur zullen dan de zeilbooten afzeilen en deze 3 booten moeten opzoeken, n.1 vangen. Deze 3 boo ten, die de vossen zijn, zullen zich ergens verschuilen, ze mogen daartoe gaan op alle bezeilbare plaatsen, tusschen het riet, in zij- slooten, hun mast strijken enz., enz., kortom alles doen wat gunstig is om zich onvind baar te maken. Men zal dan moeten zoeken tot 3)4 uur. Op dat tijdstip moeten de vos sen voor den dag komen. Ze mogen dat ook wel eerder, maar in ieder geval zullen ze te 3 A uur onder zeil moeten gaan en blijven zeilen totdat ze gevangen worden. Dit gevangen worden bestaat hierin dat een van de zeilbooten bij hen een bal aan boord werpt. Gooit hij mis of tegen het zeil, zoodat de bal in het water terecht komt, dan zal de zeiler (dit is de jager) gehouden zijn eerst zijn bal op te visschen en dan ver volgens zijn jacht kunnen voortzetten, daar hij nimmer meer dan een bal aan boord mag hebben en dus bij gebreke van een bal, ook nimmer de vos ?al kunnen vangen. Te 4)4 uur zal in elk geval de jacht beëindigd zijn en zullen de vossen dus moeten zorgen, dat Aardbeienoogst door droogte bedreigd. Vooral de vroege soorten hebben te lijden. De aardbeienoogst, die zich na de periode van de nachtvorsten en de daardoor voor namelijk onder de vroege soorten aange richte schade toch nog veelbelovend liet aanzien, heeft vooral in de laatste weken te kampen gehad met een niet minder ge- vreesden vijand, n.1. de droogte. Een aard bei heeft voor en tijdens het rijpingsproces niet alleen een zoele zomertemperatuur noodig, maar nu en dan ook een frissche regenbui. En daaraan heeft het den laatsten tijd ontbroken, zoodat de aardbeienoogst dit jaar spoedig ten einde zal zijn, wanneer de hemelsluizen niet spoedig worden open gezet. Om het met de tuinders te zeggen „De aardbeien snakken naar water." Na tuurlijk doet de behoefte hieraan zich in de eerste plaats gelden voor de teelt op de hooger gelegen tuinderijen en deze zijn op de Kennemer geestgronden nu eenmaal talrijker dan het op lager peil gelegen teel- land. Het is vooral de opbrengst van de vroegere soorten, die door de droogte in ernstig gedrang komt. Wij herinneren ons hoe vorig jaar dé oogst van vroege aard beien mislukte als gevolg van een overvloed van hemelwater, waardoor rijpe en onrijpe vruchten tot rotting overgingen. Men kan ook van het goede te veel krijgen, en zelfs veel te veel, wanneer deze regens gebracht worden door onweersbuien, zooals vorig jaar het geval was. Op dit zoogenaamde donder- water zijn de tuinders allerminst gesteld. Ook de stormwind van de laatste dagen heeft veel schade en ongerief en verstuivin gen in de tuinderijen teweeg gebracht. En in het belang van de tuindersbevolking moge het dan maar spoedig overvloedig régenen. Laten wij 'er bijvoegen, dat ook in den polder groote behoefte aan water is. De kleigrond vertoont breede scheuren en dan hebben de gewassen, vooral wanneer dan nog een schrqje wind oëer de landen strijkt, het kwaad te verduren. Zoo is er een algemeen verlangen naar water, waarmede vooral de aardbeienoogst direct gebaat zal zijn. De oogst is nu ongeveer een week oud, d.w.z. de oogst voor de exportveilingen. Want voor den aanvang van de speciale aardbeienveilingen zijn al heel wat aard beien op de groentenmarkt aangevoerd. Tot nu toe waren de aanvoeren, in verge lijking althans met de eerste veilingen van het vorige seizoen, niet onbevredigend. Zij waren op sommige dagen zelfs aan merkelijk grooter. Wij laten hieronder ter vergelijking de aanvoeren van de eerste week van 1937 en 1938 van de Vereenigde Veilingen volgen: 1937 1938 22581 K.G. 31778 K.G. 9870 K.G. 20175 K.G. 2202 K.G. 29929 K.G. 20373 K.G. 42857 K.G. 43354 K.G. 46500 K.G. 63962 K.G. 74850 K.G. 76066 K.G. 95080 K.G. De tot nu toe bestede prijzen mogen be vredigend worden genoemd, hoewel zij steeds blijven dalen. Ook de noteeringen steken zeer gunstig af bij die van de eerste veilingen van de vorige campagne. Wij plaatsen de gemiddelde 100 K.G. van deze eerste tegenover elkaar. 1937 12.79 15.29 19.20 17.01 15.61 16.20 15.69 27. Zo stonden de jongens 6 maal per dag de bittere drank te slikken. „Een, twee, drie, daar gaat ie", zei Jan telkens, om zichzelf moed in te spreken, en Flip pro beerde zichzelf wijs te maken, dat het limonade was, maar dat lukte hem toch niet helemaal. 28. De vader van Flip werd tenslotte zo boos, dat hij Flip opsloot. „Jij blijft in huis tot je oren weer gewoon zijn, „zei hij woedend. „Wat deed je bij die olifant? De hele stad spreekt over jullie. Schande is het, grote schande". prijzen per veilingen weer 1938 19.74 25.— 28.62 29.10 24.24 22.53 20.— Uit deze cijfers kan worden afgeleid, dat de gang van zaken, wat de prijzen betreft lang niet onbevredigend is. Maar willen de voordeelen ten opzichte van vorige cam pagnes behouden blijven, dan zullen de weerprofeten niet alleen regen moeten voor spellen, doch dan zal de natuur een handje moeten helpen om deze voorspellingen tot waarheid te maken. Want wanneer het nu gaat regenen, regent het geen dubbeltjes, maar guldens. De heer H. Hemmer als wethouder en raadslid afgetreden. De heer H. Hemmer heeft met ingang van heden als raadslid en wethouder be dankt. Sinds 1920 was hij raadslid, waarvan hij ruim 12)4 jaar als wethouder heeft gefun geerd. De reden van zijn bedanken is, dat zijn gezondheidstoestand en zijn leeftijd hem niet meer toelaten zijn sociale taak be hoorlijk te kunnen volbrengen. Hij meent, dat jongere krachten zijn arbeid moeten voortzetten. Wij herinneren er aan, dat de heer Hem mer in de ziekte-periode van wijlen burge meester Lommen, in den tijd dat Castricum zonder burgemeester was, als loco-burge meester een zeer moeilijke taak had. Toen hij, by de installatie van burgemeester Sloet, zijn welkomstrede in de raadszaal uitsprak en daarbij onzen nieuwen burgemeester de ambtsketting omhing, was hij reeds in niet te goede conditie en toen hij kort daarna een ziekbed kreeg, was rust de medicijn. Toch kwam zijn oude energie weer boven en zijn sterk gestel was oorzaak, dat wij hem weer in de raadszaal zagen bij de be handeling van het compromisvoorstel van Ged. Staten aangaande het rioleeringswerk, doch een nieuwe instorting had tot resultaat, dat hij nu noodgedwongen heen gaat. Castricum wenscht hem algeheele beter schap en ziet hem noode gaan. Als opvolger van den heer Hemmer als lid van den raad zal worden aangewezen de' heer C. P. Spaanse, van de R.K. Staatspartij. De Ciewegsloot wordt gedempt. Het gemeentebestuur is steeds bereid de noodige verbeteringen aan te brengen, waar rechtvaardige klanten aanwezig zijn. De financieele toestand maakt het echter wel eens moeilijk daaraan uitvoering te geven. Nu echter de Torenstraat van een hioleering wordt voorzien, heeft het ge meentebestuur gemeend, deze gelegenheid te moeten aangrijpen, de Ciewegsloot te laten dempen en van rioleeringsbuizen te voorzien. Hiermee is een sinds jaren be staande onhoudbare toestand verbeterd. Bovendien wordt de Cieweg een verbin dingsweg tusschen de Torenstraat en de Dorpsstraat, terwijl de nieuw aangelegde Nuhout, v. d. Veenstraat (een verlengstuk van den Cieweg) uitmondt op den Breede- weg, die een directe verbinding geeft naar Uitgeest. Het z.g.n. Zwartepad. Het is vanzelfsprekend, dat deze werk zaamheden passen in het uit te voeren rio- leeringsplan, dat onder leiding staat van den gemeente-architect, den heer v. Diepen. Zoowel het aanzien als de gezondheids toestand worden hiermee ten zeerste be vorderd. Oranje-vereeniging. Bovengenoemde vereeniging vergader de Donderdagavond te half acht in café Stadegaard. Na een hartelijk welkom herdacht de voorzitter den voormaligen secretaris, wij len den heer W. Dekker. Bij stemming werd met groote meerderheid de heer E. Theijs- sen tot secretaris benoemd, die zijn functie aanvaardde. In het bestuur is door het overlijden van den heer Dekker eveneens een vacature ontstaan. De heeren P. Klaver en Jac. de Boer zullen worden aangezocht om deze plaats te vullen. De ontvangsten bedroegen 166.45, uit gaven 167.83, nadeelig saldo 1.38. 6 September, de nationale feestdag, wordt te Obdam alleen 's' middags feest gevierd. Eerst zal er een officieele ontvangst ten gemeentehuize zijn, waarna een historisch- allegorische optocht plaats vindt; tevens zal een étalagewedstrijd worden uitgeschreven. De prijsuitreiking zal geschieden, 's' avonds in café Stadegaard. 7 September is het de bedoeling den ge- heelen dag feest te vieren. Begonnen wordt met een kerkdienst, daarna kinderoptocht en zang, vuurwerk, in de café's gelegenheid tot dansen, terwijl humoristen geëngageerd zullen worden. Uit dit programma blijkt dat het bestuur zich veel inspanning heeft getroost om een zoo grootsch mogelijk feest op te zetten, waarbij het een beroep doet op de mede werking van de ingezetenen, ook in finan cieel opzicht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7