GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. II CRAVEN PLAIN Rechtszaken DERDE BLAD. Glimlachje i Verkoop grond bij huize Voorhout. (Vervolg.) Juist is, dat spr. het kappen in den Hout niet toejuicht, maar z.i. moet desondanks het plan worden goedgekeurd; wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Het ontwerp is in de schoonheidscommis sie besproken en zü heeft zich in eerste in stantie er niet tegen verzet Wel is een gevel- teekening gevraagd, die beter overzicht mo gelijk zou maken. Nu die teekening is geko men, heeft de schoonheidscommissie geen bezwaar tegen het plan geopperd (alleen de heer Kirkenier vond het nief goed.) Wel had de genoemde commissie bezwaar tegen het ontnemen van een strook aan den Hout, maar dit ligt buiten haar bevoegdheid. Met de recreatiezaal is bedoeld een zaal voor de pensionnaires in het gebouw. Spr. zette hierna uiteen hoe het gebouw zal worden ingericht. Een verbeterde teeke^ ning had als noodig doen zien, dat een archi tectonisch geheel zou worden verkregen, als het meergenoemd stuk van den Hout werd afgenomen. De achtermuur (tegenover het ziekenhuis) zal ook worden opgetrokken in de architectuur van het bestaande. Voor het gebouw achtte spr. het noodza keljjk, dat de uitbouw komt aan de zijde van den Hout. Andere plannen stuitten af op ar chitectonische en exploitatieve bezwaren. Al wat mogelijk is, moet gedaan worden om de exploitatie van het gebouw te doen slagen Het nu aangebodene is de eenig mogelijke oplossing. Spr. hoopte, dat alle leden het daarmee eens zouden zijn. De zaak is voor Alkmaar van het hoogste belang. Wie vóór vestiging van industrie is en daarvoor eenig offer zou willen brengen, moet vóór het plan stemmen. Moeilijk is het plan toe te staan, maar nog moeilijker het te weigeren. De voorzitter vond het voorstel het belangrijkste van de agenda. Toen mr. W. C. Bosman overleed, was men algemeen overtuigd, dat alle moeite moest worden gedaan om huize Voorhout te behouden (het staat niet op de lijst van Mo numentenzorg, merkte spr. op). Jammer ge noeg kon de gemeente het niet koopen, zoo dat met eenigen angst werd afgewacht, wat ermee zou gebeuren. Totdat het werd ge kocht door de N.-Holl. Levensverzekering maatschappij, die al veel deed voor ver fraaiing van het stadsbeeld, waarvoor spr. hulde bracht. Het bleek, dat het gebouw zou worden herschapen in een gebouw met een strek king als Westerlicht, en daarvoor was het maken van een uitbouw als conversatiezaal noodig aan de Westzijde van het gebouw. Spr. had tegenover de Wmbinatie de be zwaren der raadscommissie voor publieke werken kenbaar gemaakt, maar het bleek, dat een andere indeeling van het gebouw niet mogelijk zou zijn. Daarom wordt nu van de gemeente een offer gevraagd van 80 M2. van den Hout een klein offer tegenover het groote gemeentebelang, dat met de zaak is gemoeid: méér belastingbetalers zullen er komen met groote belangen voor den mid denstand. Spr. meende, dat het plan moet worden aangenomen uit een oogpunt van gemeente belang. Voor den heer Van deVall bleef het heele geval een kwestie van belang der ge meente vooral voor later. In verband met den slechten financieelen toestand der ge meente is al veel geofferd, laatstelijk b.v. nog de Bergerhout voor een gymnasium. Spr. wilde met hand en tand het natuur schoon in de gemeente behouden, dat ook hen, die geen financieele draagkracht heb ben, mogelijkheid tot genieten biedt. Met een kleine opoffering van de zijde der ex ploitanten zal een andere, betere oplossing zijn te krijgen. Mr. Leesberg bleef er bij, niet graag tegen de bijlage te zullen stemmen en be pleitte nogmaals aanhouding van het voor stel. Het gaat niet om 80 M2., maar om wel 500, want we moeten, als we de exploitanten tegemoet komen, dit goed doen en ook zorgen voor licht- en luchttoevoer, en dat kan al leen door veel grooter opoffering van na tuurschoon. Een andere oplossing is moge lijk, als men het verzoek als door spr. be doeld, krachtig genoeg doet. De heer H o ij t i n k zag in de woorden der heeren van de Vall en Leesberg groote overdrijving; immers B. en W. hebben ge zegd, dat niet méér geofferd zal worden dan nu gevraagd. Er is met de combinatie al veel en lang gesproken zal zij haar plan handhaven, als het voorstel nog een maand wordt aan gehouden? Spr. vreesde van niet en geloof de, dat zij dan van het heele plan zal afzien met als gevolg, dat het huis weder langdu rig zal leegstaan of misschien zelfs geheel zal verdwijnen. De heer Stoutjesdijk zag als eenige oplossing, dat nog eens met de combinatie wordt gesproken, om te voorkomen dat steeds méér hout zal verdwijnen. De heer K e ij s p e r nam aan, dat B. en W. hebben gedaan wat zij konden om een an dere oplossing te krijgen. Zouden zij van nieuwe onderhandelingen geen heil verwach ten, dan zou spr. vóór het voorstel stemmen. De heer Appel bleef bij zijn meening, dat, in verband met den tegenzin van den raad om 'n stuk van den Hout te verkoopen, er op moet worden aangedrongen dat een wijziging in het plan wordt gemaakt. Met goeden wil, ook van den kant van het bouw bureau, is zulks zeker mogelijk. Spr. zou het voorstel willen aanhouden tot nadere bespre- king. Den heer S i e t s m a was het bekend, dat een paar gebouwen van den heer Kluit man en van het hoogheemraadschap op de lijst van Monumentenzorg staan en hij meende, dat ook huize Voorhout erop voor komt, hoewel een en ander niet staat op een hem door den burgemeester verstrekte lijst. Ook spr. was vóór aanhouding. De heer Ho ij tink was er vóór, dat de bijlage wordt aangenomen, met opdracht aan B. en W. om nog eens met de combina tie te spreken. De heer Leesberg was ertegen om het voorstel op die manier aan te nemen. Het heele geval is wel wat vlug behandeld en, zooals reeds zoo vaak, zal het ook hier zijn: tijd brengt raad. Daarom was spr. vóór aan houding. De heer van der Borden was daar tegen. Weth. Klaver geloofde niet, dat door I aanhouding zal kunnen worden verkregen, dat een andere oplossing wordt gevonden van de kwestie. Men vergete niet, dat de ex ploitatie van het te stichten gebouw veel I kosten zal vragen, en aan de mogelijkheid ervan zal de gemeente moeten meewerken door den afstand van een stukje van den j Hout. Alle bezwaren, die nu naar voren zijn gebracht, werden reeds met de combinatie besproken. De voorzitter had, naar aanleiding] van de bezwaren der schoonheidscommissie, een onderhoud gehad met den directeur der combinatie, dr. Hofstee, maar eer\ andere oplossing bleek niet mogelijk. Spr. ver- wachtte van aanhouding niets. De heer K e ij s p e r zou na deze verkla- ring vóór het voorstel stemmen. Stemming over het voorstel-Appel tot aanhouding had tot uitslag, dat vóór stem den de heeren Appel, Leesberg, Venneker, Sietsma, de Raat, van de Vall en Stoutjes dijk. Het voorstel van B. en W. werd hjeröp aangenomen met als tegenstemmers de hee ren van de Vall, Leesberg, Appel en Stout-1 jesdjjk. Een nieuwe lagere school. In bijlage 108 deelden B. en W. mede, dat zij er na overleg met de ouders in geslaagd zijn nagenoeg alle aangegeven kinderen in de eerste klasse van de lagere scholen te plaatsen. De aangifte was zoo groot, dat alle le klassen het maximum aantal leerlingen, 48, zullen bevatten. Deze toestand wordt onhoudbaar geoor deeld, omdat in elke klas toch minstens 2 plaatsen open moeten blijven voor leer lingen van ouders die zich in Alkmaar vestigen. Voor de Tesselschadeschool, de opleidings school, werden 66 leerlingen aangegeven, hetgeen voor één klas te groot is en voor 2 klassen te klein. Met het oog op de geleidelijke stijging van het inwonertal en de te verwachten vesti ging te Alkmaar van het garnizoen Lucht doelartillerie wordt bovendien verwacht, dat de vraag naar het opleidingsonderwijs nog zal toenemen. B. en W. overwegen een nieuwe oplei dingsschool in één van de niet-opleidings- scholen te vestigen en een nieuwe gewone lagere school te stichten in het Bergerweg- kwartier en zij willen dan tevens de be staansmogelijkheid van de Hofdijkschool aan den Koningsweg, waarvoor slechts 10 nieuwe leerlingen waren aangegeven, onder de oogen zien. Om te voorkomen, dat zich voor het schooljaar 1939/1940 dezelfde moeilijkheden van thans voordoen, vragen B. en W. van den raad reeds thans machtiging om de noodige maatregelen te nemen, waarbij, al vorens definitieve voorstellen worden ge daan, overleg" met de verschillende rijks autoriteiten zal worden gepleegd. Conform besloten. Ook in Londen, waar de mach tige Towerbridge zich welft over de Theems, zal de Engelsche win kelier U vragen welke U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) of Craven Plain (zonder mond- èmé stuk). Uit zeldzaam zachte Virgi nia tabakken, vol aroma, voor treffelijk van smaak, worden de ongeëvenaarde Craven "A" en Craven Plain sigaretten gefabri ceerd. „Indeed Sir, a jolly good ciga- rette" 10 stuks 17'/, cent 20 stuks 35 cent Kosten gemeentelijke lucht beschermingsdienst. In bijlage no. 111 schrijven B. en W.: „Toen in het jaar 1927 ingevolge voor schriften van de Regeering werd overge gaan tot het instellen van een gemeente lijken luchtbeschermingsdienst, werd door I nen afschaffen. ciën, het desbetreffende ontwerp-besluit ter vaststelling aan". De heer Leesberg vond het, gezien de vestiging alhier van een afdeeling luchtdoel artillerie, beter de organisatie daarvan af te wachten. De heer van Drunen vond het vreemd, dat de commissaris van politie geen tijd meer zou hebben voor de functie van hoofd van den beschermingsdienst, terwijl de nu daarvoor voorgestelde heer Goettsch toch ook een functie heeft, die zijn werk vraagt (leeraar H. B. S.) De heer Appel geloofde niet aan de mogelijkheid van Bescherming tegen lucht aanvallen en wees daartoe op de voor beelden in Spanje en China. Spr. kon niet vóór de bijlage stemmen. Bovendien vond hij het vreemd, dat de uitgave van 600 per jaar door de autoriteiten, die zoo veel van wat de gemeenten willen, afkeuren, thans zou worden goedgekeurd. Het is hier een zaak van het rijk en niet van de gemeente. Op grond van deze en oök principieele bezwaren was spr. tegen het voorstel. De heer Sietsma was vóór bescher ming tegen luchtaanvallen. Tegenstanders ervan zouden evengoed de brandweer kun- den toenmaligen burgemeester de commis saris van politie als hoofd van dezen dienst aangewezen. Aanvankelijk bestond tegen dezen gang van zaken geen bezwaar, aangezien de', te verrichten werkzaamheden niet al te om vangrijk en hoofdzakelijk van administra tieven aard waren. Na de totstandkoming in 1936 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaan vallen is de toestand echter geheel gewij zigd. Bij deze wet, waarvan de uitvoering voor een belangrijk deel aan de burge- Nu de heer Goettsch door den burge meester is aangezocht en deze had daar toe het recht om als hoofd van den dienst op te treden en hij reeds toestemming van den minister daartoe heeft, rest den raad slechts te berusten, al had spr. liever iemand zien aangewezen, die daarvoor méér tijd heeft. Spr. voelde ook niet veel voor de cumulatie van inkomen. Het bezwaar van den heer Leesberg kon spr. wel onderschrijven. De heer Woldendorp voerde hier tegen aan, dat de deskundigen van de lucht doelartillerie in oorlogstijd zich met de hier- Een meesters is opgedragen, worden nauw keurige voorschriften gegeven omtrent het I bedoelde functie niet kunnen inlaten, vaststellen van de z.g. gemeentelijke andere kracht ware beter, luchtbeschermingsplannen en de organisa- De heer van de Vall sloot zich bij dit tie van de gemeentelijke luchtbescher- laatste aan. mingsdiensten. De voorzitter stelde in het licht, dat Wij kunnen U mededeelen, dat het voor de commissaris van politie veel heeft gedaan deze gemeente opgezette luchtbescher-1 terzake de voorbereiding van den lucht- mingsplan inmiddels de goedkeuring van den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te s-Gravenhage heeft verkregen, zoodat thans d"> organisatie van den diens', kan worden ter hand genomen. Uit den aard der zaak zullen echter de talrijke hieruit voortvloeiende werkzaamheden niet lan ger aan den commissaris van politie kun nen worden opgedragen, en het is om deze reden dat de burgemeester den heer R. P. Goettsch, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en commandant van de Vrij willige Burgerwacht alhier, oud-reserve- officier, heeft aangezocht als hoofd van den luchtbeschermingsdienst op te treden. De heer Goettsch is hiertoe bereid ge vonden, terwijl hij de noodige toestemming van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot het aanvaarden van deze functie inmiddels heeft verkregen. In verband met de aan de functie ver bonden werkzaamheden heeft de burge meester ons voorgesteld de bezoldiging van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst vast te stellen op 500 per jaar, en daar nevens beschikbaar te stellen een bedrag van 100 per jaar voor aan hem te ver- leenen assistentie, zoomede de benoodigde lokaliteit en het vereischte bureau- materieel. Aangezien ons de voorgestelde bezoldi ging redelijk voorkomt, en wij ons ook overigens met het gedane voorstel vol komen kunnen vereenigen, bieden wij Uwe vergadering, met verwijzing naar het bij de stukken ter inzage gelegde advies van de commissie van bijstand voor de finan- beschermingsdienst. Zijn plan daartoe is zeer deskundig geweest, maar de uit voering ervan moet gebeuren door iemand, die daarvoor tijd heeft ook in dagen van oorlog, en dat is dan niet de commissaris van politie. In verband hiermee heeft deze reeds twee jaren geleden op aanstelling van een ander in zijn plaats aangedrongen. Wat de heer Leesberg wil, zal onmogelijk blijken, omdat een officier in oorlogstijd een andere functie zal worden toegewezen. Spr. betreurde het, dat maatregelen tegen luchtaanvallen noodig zijn, maar meende, dat de gebeurtenissen in het buitenland de noodzaak ervan aantoonen. Het door B. en W. voorgestelde salaris voor het hoofd van den nieuwen dienst achtte spr. in goede verhouding met de ver eischte verantwoordelijkheid. Tegenover mr. Leesberg ontkende spr. nog, dat een officier in oorlogsstijd toe stemming zou krijgen om de functie van hoofd van den luchtbeschermingsdienst uit te oefenen, ook al zou hy hier in Alkmaar blijven. De heer Woldendorp vond het on billijk, dat de heer Goettsch, die slechts zal treden in de voetsporen van den commis saris van politie, een salaris zal krijgen voor de leiding van den luchtbeschermingsdienst, terwijl de commissaris niets kreeg. De voorzitter had geen bezwaar om een vergoeding toe te kennen. De bijlage werd hierop aangenomen, met aanteekening, dat de heer Appel tegen was. Een gratificatie voor den commissaris van politie zal in de financieele commissie wor den behandeld. Verplichte sluiting van kappers- en barbiersbedrijven. In bijlage 110 deelden B. en W. mede, dat voor een op 9 Juni gehouden stem ming onder de kappers- en barbierspatroons over een sluiting van hun zaken op Dinsdag uitgebracht werden: voor sluiting op Dinsdagnamiddag 45 stem men, op Dinsdagmorgen 13 stemmen, op Dinsdag voor- en namiddag 1 stem, tegen sluiting op Dinsdag 5 stemmen, van onwaar de 2 stemmen, totaal 66 stemmen. In verband hiermede wordt voorgesteld te bepalen, dat het verboden ia kappers- of barbierswinkels op Dinsdag na 1 uur des na middags geopend te hebben. De heer Woldendorp verdedigde het voorstel, dat z.i. een sociale strekking heeft. De heer K e (j s p e r wraakte het, dat controle op de naleving van de winkel sluitingswet ten aanzien van de kappers speciaal was gehouden in de week vóór Pinkster. Ten aanzien van het voorstel zei spr., dat een derde deel van de kappers bestaat uit tegenstanders, wat toch zeker wel een zeer belangrijke minderheid is. De argumenten, vóór de sluiting aange voerd door de voorstanders, zijn alles be halve zakelijk, terwijl de tegenstanders niet anders dan zakelijke argumenten naar voren brachten. Spr. had opgemerkt, dat niet in de voor stellen is opgenomen de uitzondering, dat op een Dinsdag vóór feestdagen niet behoeft te worden gesloten. Ook voor hen, die gevestigd zijn in de on middellijke nabijheid van belangrijke ver- keerscentra moet mogelijkheid van open houden bestaan. Indien de bijlage met deze beide punten wordt aangevuld, zou spr. zich ermee kunnen vereenigen. De heer Sietsma meende, dat de tegen standers van sluiting op Dinsdagmiddag des voormiddags zouden kunnen sluiten. Een halven rustdag per week vond spr. voor de kappers wel noodig. De heer de Groot had bezwaar tegen de wijze waarop de stemming onder de kappers is bewerkstelligd; geheimhouding is niet bereikt. De heer Woldendorp: Dat hebben de organisaties gedaan. De heer de Groot: Als het inderdaad tot een sluiting der kapperszaken moet komen, zullen toch zij, die prijs stellen op den vrijen Dinsdagmorgen, daartoe in de gelegenheid moeten worden gesteld, om schade voor hen zoo veel mogelijk te voor komen. De heer Appel onderschreef, wat de heer Woldendorp had gezegd over een be scherming der kappers tegen zich zelf ten gevolge van het optreden van B. en W. Spr. wilde openstelling op Dinsdagen vóór en na feestdagen. Mr. Leesberg zeide, dat de commissie voor de strafverordeningen niet voor deze gedwongen sluiting was. De heer van Drunen zei, dat in Edam op Dinsdag vóór een feestdag de kappers zaken zijn opengesteld. Een dergelijke be paling zou ook hier kunnen worden ge nomen. Spr. zou het vinden een „de zaak op den kop zetten", als de 13 voorstanders van een vrijen Dinsdagmorgen toestemming kregen hun zaken dan te sluiten. De consequentie zou meebrengen, dat dan ook de tegen standers van elke sluiting hun zin krijgen. Spr. was vóór de bijlage. De heer Van de Vall meende, dat de meerderheid der organisatie toch moet be slissen. De heer Grondsma was het eens met den heer Woldendorp en meende, dat het voorstel moet worden aangenomen. De voorzitter had het bezwaar van. CriwpubKpafif. j VLAS OOGST 1938. Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het in de bedoeling, voor vlas van den oogst 1938, waarvoor taxatie van de op brengst is aangevraagd, een teeltpremie te geven, op een wijze overeenkomende met die van het vorige jaar. Voorzoover de telers hun vlas mochten verkoopen, wordt hun in hun eigen belang aangeraden, onmiddellijk na den verkoop een verkoopbriefje aan de landbouw crisis-organisatie, waarbij zijn zijn georga niseerd, in te zenden. Indien zij hun vlas reeds mochten hebben verkocht, verdient het aanbeveling, dat zij alsnog zoo spoedig mogelijk een verkoopbriefje inzenden. Voorloopig kunnen voor het opgeven van de verkoopen van vlas van den oogst 1938 de verkoopbriefjes voor vlas van den oogst 1937 worden gebruikt. 's-Gravenhage, 30 Juni 1938. mr. de Groot onderzocht en onjuist bevon den. Tegen opneming in de verordening van de gemaakte opmerking ten aanzien van Dinsdagen vóór een feestdag had spr. geen bezwaar. De heer K e ij s p e r bleef erbij, dat zaken in de onmiddellijke nabijheid van belang rijke verkeerscentra geopend moeten mogen blijven en dat wie op Dinsdagmorgen wenscht te sluiten, daartoe vrijheid krijge. De heer Sietsma steunde het tweede deel van dit amendement. De heer Mak merkte op, dat de fruit handelaars ieder voor zich de uren van openstelling op den Zondag (sluitingsdag) vaststellen, al naar den voor hen minst schadelijken tijd daarvoor. Zoo iets zou toch ook voor de kappers kunnen worden toegestaan. Voor concur- rentie-argumenten behoeft men dan niet te vreezen. Na nog eenige bespreking werd gestemd over het eerste deel van het amendement van den heer Keijsper. Het werd verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Vóór waren de heeren Sietsma, van Slingerland, Van der Borden, de Groot, Keijsper, Leesberg, Mak en de Raat. Het tweede deel van het amendement kwam niet in stemming, omdat het niet gesteund werd. De bijlage werd hierop aangenomen met als tegenstemmers de heeren Keijsper, de Raat, de Groot, Leesberg en Mak. Uitbreiding bergruimte enz. boerderij Schagerwaard. In bijlage no. 113 schrijven B. en W.: De bedrijfsinrichting van de boerderij der gemeente in den Schagerwaard laat zeer veel te wenschen over. Niet alleen is er te weinig ruimte voor hooi- en strooberging, maar ook de stalruimte voor vee is niet in overeenstemming met het aantal, dat door den pachter wordt of kan worden gehou den. In een en ander zou verbetering kunnen worden gebracht dodf den bouw van een schuur, overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp. De kosten daarvan be dragen. met inbegrip van het maken van een mestplaat boven den gierkelder, en het maken van een closetinrichting in het tot bewoning bestemde gedeelte van de boer derij, rond 5200. De commissie van bijstand voor het grondbedrijf kan er zich mede vereenigen, dat bovenbedoelde werken worden uitge voerd. De pachter heeft zich bereid ver klaard in de kosten daarvan jaarlijks 200 bij te dragen. Conform besloten. Verkoop grond aan de Rembrandt- straat, hoek Gerard Doustraat. In bijlage nr. 114 schrijven B. en W.: De heer P. Dekker, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, hoek Gerard Doustraat, groot ongeveer 224 M2., voor den prijs van 1517.50 in totaal, ten einde daarop een woning te bouwen. Conform besloten. Bespreking verkoop grond aan de Emanuel de Wittestraat. Hierna werd de vergadering geschorst ter bespreking in comité van het voorstel tot verkoop van grond ten oosten van de Emanuel de Wittestraat. Na de heropening der vergadering werd het voorstel aangenomen. Daarna volgde sluiting der vergadering. VIER MAANDEN WEGENS DIEREN- MISHANDELING. De Almelosche rechtbank veroordeelde gister den schilder H. J. B. uit Enschedé tot 3 weken gevangenisstraf, omdat hij zijn hond had laten doodhongeren. Er was vier maanden gevangenisstraf gevorderd. „Pardon, mijnheer, kunt U me misschien ook zeggen, of ik in de buurt van de speelbank ben?"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9