De Spaansche burgeroorlog in Roemenie. Tsjang KaiSjek vertrouwt opeen goed einde JS SS «J «2-s ÏÏÏSSST 1Weenen Strijd om petroleum en smokkelarij van wapens. Balalona hevig gebombardeerd. Tien vliegtuigen gooiden bommen. Het proces tegen de wed. Becker. HET REQUISITOIR. De „vliegende bisschop" vermist. japansche moeilijkheden zullen nog grooter worden Felle strijd in den guerilla. De algemeene toestand. Vervolging van geneesheer. Nieuws in 't kort. XTe' ZZ8elegenhcid hier™> TWEEDE BLAD. Een Roemeensch' medewerker der N. R. C. mAangezien werd vastgesteld, dat men petroleum en haar derivaten niet als ver boden oorlogsmateriaal kan beschiouwe hebben zich de Spaansche strijdenden op d Roemeensche olie geworpen. In het bijzon der was de Roemeensche olie, welke uit het Oosten komt en dus de republikeinsche havens gemakkelijker kan bereiken dan de uit het Westen komende olie, van belang voor het regeerings-Spanje. Constanza werd plotseling door tankschepen bezocht, die vroeger nooit Roemeensche petroleum- producten leverden. De leveringen vonden gemakkelijk plaats, totdat de vroegere Spaansche gezant, Prat y Soutzo, die den post van gezant reeds onder koning Alfons heeft bekleed en deze ook gedurende den burgeroorlog een tijdlang behield, aftrad, tenminste slechts in Barcelona, maar me in Burgos. Toen de republikeinsche regee ring het aftreden van Prat y Soutzo ver nam, zond ze naar Boekarest een zaakge lastigde, dr. Lopez Ray, die geheel volgens de regelen werd geaccrediteerd en geinstal- leerd. De eerste moeilijkheid voor den nieuwen gezant werd veroorzaakt door de weigering van Prat y Soutzo om de stukken van het gezantschap, 't gebouw in de Orlandostraat en het gebouw van het handelsbureau af te staan. Dr. Lopez Ray moest zich met een hotelkamer tevreden stellen. Van dit oogen- blik af brak de „burgeroorlog" ook in Roe menië uit: Prat y Soutzo beschouwde zich verder als de rechtmatige gezant van Spanje en aangezien hij reeds sinds vele ja ren in Boekarest zijn ambt uitoefende, en goede betrekkingen met Roemeensche kringen onderhield, gelukte het hem zijn rivaal geheel op den achtergrond te hou den. Men nam van dr. Lopez Ray slechts officieel en in zooverre notitie, als onver mijdelijk was. Wel was de regeering ook Franco niet vijandelijk gezind en stond ook toe, dat een missie der IJzeren Garde, met generaal Zizi Cantacuzino aan het hoofd, naar het nationale Spanje reisde, en zich ter beschikking van Franco stelde. Het ging weliswaar slechts om een kleine onbe- teekenende groep van zeven personen, die, nadat twee leden der expeditie gevallen waren, ten spoedigste naar Roemenië te rugkeerde. De twee IJzeren Gardisten ech ter, die in Spanje aan Franco's zijde vielen, werden als helden geëerd. Men heeft hun een begrafenis gegeven, die overeenkwam met een nationale begrafenis. Daaraan na men gezanten deel en ook Prat y Soutzo, in diplomatenuniform. Het resultaat was een storm in het toentertijd nog zitting hebben de parlement en de toenmalige minister president Tatarescu had geen gemakkelijke taak om een dreigende diplomatieke kwestie te voorkomen. Toch wekte de houding van Prat y Soutzo, zijn steeds krachtiger wor dende propaganda, welke slechts weinig re kening hield met de neutraliteit van Roe menië, ook het misnoegen op van de regee- ïing-Tatarescu en Prat y Soutzo werd dringend verzocht zich iets kalmer te hou den. Zelfs lieten zich persstemmen hooren, die de uitwijzing van de „privaten persoon Prat y Soutzo, die zich in de politiek van het land mengde" verlangden. Later werd het krijgstooneel naar Con stanza verplaatst. Beide groepen hielden in Constonza, de petroleumhaven van Roe menië, bureaux, welke niets anders ver richten dan te controleeren, aan wie de la dende tankbooten leverden. En toen in de Middellandsche Zee enkele tankbooten ver gingen, begon de propaganda. Den matro zen werd het gevaar onder oogen gebracht, waarmee de dienst op tankbooten, welke aan de Spaansche regeering leverden, was verbonden. Toen de propaganda succes had en eenige matrozen het schip inderdaad verlieten, trok Prat y Soutzo zich dadelijk hun lot aan, verschafte hun passen en pa pieren, geld en kleeren, en zond hen naar Franco. Vanzelfsprekend vergat hij niet de pers over deze voorvallen in te lichten. Men moet niet denken, dat de republikeinen werkeloos bleven. Ondanks de tegenpropa- ganda zonden ze steeds hun schepen te juister tijd weg. De petroleumoorlog duurt echter ook nu nog voort en in Constanza heeft zoowel Lopez Ray als Prat y Soutzo een geheelen staf. Wapensmokkelarij ontdekt. Deze spionnagedienst in Constanza leidde tot het ontdekken van een groote wapen smokkelarij uit Polen, nl. toen de Roemeen sche regeering een toestemming tot door voer voor een groote hoeveelheid wapens uit Polen naar Griekenland afgaf, maar de ze toestemming later, toen de „waren" reeds op het Zweedsche s.s. Lola waren in gescheept terugtrok, aangezien bleek, dat de wapens niet voor Griekenland waren be stemd. De lading van de Lola werd in be slag genomen en toen het schip op zekeren avond een verdachte manoeuvre wilde uit voeren, welke door de Roemeensche douane ambtenaren voor een poging tot vluchten werd gehouden, legde men schip en kapi tein een geweldige geldstraf op. Tot-nu-toe is echter één kwestie nog niet opgehelderd: voor wie waren de wapens bestemd? De nationalisten zeggen, dat de zending voor de republikeinen bestemd was, terwijl de republikeinen beweren, dat de expeditiefir ma, die het transport uitvoerde, voor de na tionalisten werkt, evenals ook uit Polen be zwaarlijk wapenen voor de republikeinen worden verzonden. In elk geval moest de zending weer terug naar Polen. De strijd ging echter verder. Prat y Soutzo eischte van de in Roemenië wonende Spaansche onderdanen, die nogal talrijk zijn, aangezien de republiek de Spaansche Joden als staatsburgers erkende, zich bij hem aan te melden. Ook verschafte hij hun verder passen, waartegen de republiek bh' de Roemeensche regeering protesteerde. Men heeft ook beweerd, dat de vlucht van den Russischen zaakgelastigde te Boeka rest, Boetenko, door middel van een Spaanschen pas mogelijk is gemaakt. Al leen kon men totnutoe niet vaststellen, of dit doch middel van een republikein- schen of nationalistischen pas geschiedde. Sinds de Roemeensche regeering Prat y Soutzo als „diplomatiek agent der regeering van Franco" heeft erkend, is weliswaar zijn positie in Roemenië verbeterd, maai ook binnen bepaalde grenzen gehouden, want hij moet zich aan zekere internatio nale en diplomatieke gebruiken onderwer pen en kan tegen den Spaanschen zaakge lastigde niet meer zoo open te werk gaan als totnutoe. Toch duurt de striid voort en Constanza is de voornaamste zetel van den tegenstander. Elk schip wordt bespion- neerd, verder gerapporteerd en de beman ning bewerkt. In Roemenië speelt zich een kleine, he vige, alhoewel onbloedige strijd tusschen beide partijen af. De stad Balalona, feitelijk een Noorde lijke voorstad van Barcelona, heeft gis teren een bombardement ondergaan, dat mogelijk het meest moorddadige is geweest, dat zich tot nu toe in Spanje heeft voorgedaan. Volgens de laatste berichten zouden er 60 dooden en honderd gewonden zijn. Tien Savoia-toestellen, verdeeld over twee groe pen van elk 5 vliegtuigen, vlogen boven de stad. Tegen tien uur heeft een groep boven de binnenstad gekruist en een vijftiental bommen uitgeworpen. De schade is belang rijk. De andere groep heeft een arbeiders wijk gebombardeerd en 70 bommen uitge worpen. Zestig huizen zijn beschadigd. Voorts hebben eenige vliegtuigen van ge ringe hoogte mitrailleurvuur gericht op La Rambla. Hevige strijd in Castellon. In de provincie Castellon wordt op den linkeroever van de Rio Mijares in den sector van Fanzara ten Zuiden van Lucena del Cid hevig gevochten. De vijand had een aanval op groote schaal ingezet en daarbij den Esterberg bezet. De regeeringstroepen, die het terrein slechts prijs gaven wegens de hevigheid van het artillerievuur, ontketen den een tegenaanval op het oogenblik, dat de artillerie der opstandelingen ophield. De troepen van Franco werden met kracht teruggedreven. Rechtsch legerberichl. Het hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat aan het front van Castellon in den sector Bechi, de plaats Bechi en de kluis van San Antonio zijn be zet. De Rio Seco werd ten Oosten van Bechi overgestoken en aan den weg naar Villa Real ten Noordwesten van de kluis van San Antonio werd een stelling betrokken. In den sector Onda werd het bergmassief van La Torrenta bezet, alsmede een aantal hoogten ten Noorden van Sueras en ten Zuiden van Fuente de Mayon. Bovendien werden de dorpen Artena en Tales inge nomen. In de zitting van gistermiddag heeft de advocaat-generaal een begin gemaakt met zijn requisitoir. Zeer terneergesla gen en doodsbleek volgde de beklaagde woord voor woord het requisitoir, waar bij zij sommige passages met ontkennend hoofdschudden begeleidde. In het requisitoir tracht de advocaat-gene raal te bewijzen, dat mevr. Becker aan den oorsprong staat van de ziekte, die elf per sonen ten grave heeft gesleept. Hij zijn beschuldigingen krachtig op het feit, dat de wed. Becker in haar bezit zeventien fles- schen digitaline heeft gehad, zonder dat zij daar ooit een droppel van heeft behoeven te gebruiken. Telkenmale vraagt de advo caat-generaal de beklaagde het gebruik der digitaline te rechtvaardigen op andere wijze dan met de bewering, dat zij het gif ver kocht heeft aan mevrouw Daumens, een per sonage, waarvan men nooit een spoor gevon den heeft en die trouwens nooit heeft be- staan. In de zitting van heden zal de advocaat- generaal zijn requisitoir beëindigen. De bladen melden uit Montreal, dat dr. Archibald Fleming, de Anglicaan- sche bisschop voor het Noordpoolgebied, sedert eenige dagen vermist wordt. Hij was acht dagen geleden in een vliegtuig van Amos in Quebec naar Belcher Island in de Hudsonbaai vertrokken, in gezel schap van twee anderen. Het vliegtuig had voedsel voor acht dagen aan boord. Het zou twee tusschenlandingen maken, doch ook hiervan heeft men niets ge hoord. Dr. Fleming staat bekend als de „vliegen de bisschop" omdat hij de laatste jaren zijn reusachtige bisdom, dat 2.250.000 vierkante mijl groot is, per vliegtuig heeft afgereisd. Gedurende de zes wintermaanden kan hij de bewoners aan de uiteinden van zijn bis dom niet bezoeken, doch in den zomer legt hij vaak duizenden kilometers per dag in een vliegtuig af. De bevolking van zijn bisdom telt 17.000 zielen en bestaat uit blan ken, Indianen en Eskimo's. Vliegtuigen zijn opgestegen om het ver miste toestel te zoeken. Een melkwaardige secte. - De „Daily Telegraph" meldt uit Bombay, dat de stad Sind in Hgiderabad het tooneel is van veel huiselijke ruzies. De ooTzaak daarvan is de snelle groei van een nieuwe beweging onder de vrouwen, die dan een gelofte van niet- gehuwd zijn moeten afleggen. De echtge- nooten van deze dames krijgen eenvoudig de boodschap thuis, dat zij vrij zijn om een ander huwelijk aan te gaan. Verscheidene van deze vrouwen hebben kinderen. Manuscripten van Voltaire gevonden. - Binnenkort zullen te Moskou twee zoojuist ontdekte manuscripten van Voltaire worden gepubliceerd. Het zijn een brief van Voltaire aan Sjoevalof, den gunsteling van Katha- rina II en de eerste versie van het treurspel „Don Pedro". Hitte in Hongarije. - De temperatuur in Hongarije is gisteren gestegen tot ruim 98 graden. Zes menschen zijn tengevolge van de hitte overleden. Mais en aardappeloogst hebben ernstig van de hooge temperaturen te lijden, anders dan de tarwe. Een correspondent van de Daily Ex press heeft te Hankau een onderhoud gehad met maarschalk Tsjang Kai-sjek even nadat de val van Matang bekend geworden was en men daar dus wis nog slechts één versperring m de Jangtse, n.1. die bij Kioekiang de Ja pansche oorlogschepen belette langzaam in de richting van Hankau op te sporen. Het r.ieuws scheen, aldus de coi respo^ dent, niet al te veel indrgk op den maar ,ch.Jk te maken In tegemoet. De Japanners hebben Hankau noodig voor hun prestige. Wij zullen de stad verdedigen, maar ook als we genoodzaak zullen zijn om ons terug te trekken zadat nog geen Japansche overwinning betee*e Z, Juist tooats vroegere ons, alles eerder dan een Japansche winning bleken te zijn. De kosten van Japan aan materiaa manschappen zullen grooter worden naar mate de verbindingslijnen langer w°r^"- Terugtrekking uit Hankau f°r onze legers beteekent alleen dat het volgende slagveld nog verder weg zal liggen en dat de moei lijkheden van Japan opnieuw grooter worden. De maarschalk ontkende de ge ruchten volgens welke de Britsche Itali- aansche, Fransche, Zweedsche en Zwitser- sche ambassadeurs te Hongkong bezig zijn een vrede voor te bereiden. China stelt geen prijs op bemiddeling door Engeland of een andere mogendheid, want iedere wapenstil stand is onmogelijk, vóór de Chineesche souvereiniteit geheel is hersteld. China is in politiek opzicht één op het oogenblik en de geest van verzet van de bevolking neemt iederen dag toe. Het eerste jaar van den oorlog eindigt en China's financieele basis is niet aangetast. Het land is zijn finan cieele verplichtingen nagekomen, het tekort op de handelsbalans wordt minder, vele industrieën zijn naar het binnenland over geplaatst, er is veel geld beschikbaar gesteld voor steun aan den landbouw, wegen en spoorwegen zijn aangelegd en worden op het oogenblik nog op groote schaal gebouwd, de vrouwen zijn gemobiliseerd om het verzet tegen den vijand te versterken. De krijgsverrichtingen. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt wordt steeds feller gestreden by Tsingsjanpa op verscheidene kilometers ten noorden van Matang, na de landing van Japansche troepen daar op Dinsdagmiddag. De Chineezen vielen onmiddellijk deze troepen aan om een tijdelijke Japansche dreiging in de richting van Taihoem, onge veer 40 K.M. van Hoepeh af, te weren. De Chineezen hebben twee strategische punten die in Japansche handen waren, Woerfsdag heroverd na bloedige gevechten, waarbij tweeduizend man Japansche troepen uiteengeslagen werden ten westen van Tiesnjan, 40 K.M. ten noordoosten van Taihoe. Intusschen heeft een Chineesche colonne een plotselingen aanval ondernomen, Don derdagmorgen, op Nanking, waarbij zij er in slaagden door te dringen tot de buiten wijken der stad. Ondanks een krachtig bom- ALKMAAR, 2 Juli. Het Fransche dagblad „Le Temps" heeft gisteren de positie van Frankrijk tegen over het Spaansche conflict besproken en geschreven, dat het belang van Frankrijk eischt: lo. dat de Spaansche brand niet over slaat buiten de grenzen van het schier eiland; 2o. dat Frankrijk niet bij voorbaat in onmin zij met de partij, welke de meeste kansen heeft, meester te worden van geheel Spanje; 3o. dat Frankrijk zonder te probeëren de as RomeBerlijn te breken, al datgene voorkomt, wat haar zou kunnen verste vigen. Dit alles in het belang van Frankrijk. Geneel verschillend daarvan is volgens de Temps het belang der regeering te Moskou, welke regeering ongetwijfeld niet heeft afgezien van haar droom inzake de wereldrevolutie en in ieder geval op wettige wijze kan probeeren de permanente dreiging van het Duitsche Rijk af te wen den naar het westen. Verschillend daarvan is ook het belang der regeering te Berlijn, welke in Spanje een verlenging van het conflict moet wenschen, dat het van kracht worden der Italiaansch-Brit'che overeen komst uitstelt, de aandacht der vredelie vende mogendheden afleidt en den natio- naal-socialistisehen manoeuvres in Mid den-Europa veroorlooft vrijer te ontwik kelen. „Te veel Franschen met goede bedoelin gen dienen thans dikwijls onbewust belan gen, die niet de hunne zijn. Kan men van hen niet vragen weer meer aandacht te hebben voor het nationale belang? Wan neer zij dit zouden doen, zouden zij niet de traditie van idealisme verraden, welke de traditie van onze natie is. Want de Fran sche zaak is verbonden aan die van den vrede, dat wil zeggen aan de beschaving." Zoo aldus luidt de meening van de Temps. Naar te Londen blijkt, doet Franco in zijn antwoord aan Engeland inzake het bombardeeren van de Spaansche havens opnieuw het aanbod, Almeria te neutrali seeren zonder daaraan een nieuw voorstel te verbinden. Volgens diplomatieke kringen begint Franco zijn antwoord met uitdrukking te geven aan zijn diepe waardeering voor de Britsche houding en betoogt de rechtsche regeering, dat de aanvallen op Britsche schepten in de havens der Spaansche repu blikeinen niet weloverwogen waren. Zij rechtvaardigt deze bewering met de onmo gelijkheid de nationaliteit te erkennen van ieder schip, dat in een haven voor anker ligt, wegens de groote hoogte waarvan deze aanvallen worden uitgevoerd. Zij houdt de wettigheid dezer aanvallen staan de daar de regeering in deze havens oor logsindustrieën hebben gevestigd en muni tieopslagplaatsen hebben ingericht, waar door de doelen een militair karakter heb ben gekregen. De door de nationalistische bombarde menten veroorzaakte ontploffingen leveren volgens de mededeeling van Barcelona het bewijs van het bestaan van deze munitie opslagplaatsen. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de aangevallen schepen voor het meerendeel contrabande vervoerden en de Britsche nationaliteit hadden geüsur peerd." Ten einde evenwel tegemoet te komen aan de Britsche wenschen herinnert de rechtsche regeering aan haar vroeger aan bod. dat beoogt een veiligheidszone in te stellen in het zuidelijk gedeelte van het gebied der republikeinen. Almeria wordt opnieuw voorgesteld als -beantwoordende aan alle eischen. Dat brengt een neutrale controle met zich mede. Men wijst in diplomatieke kringen op het vriendschappelijke karakter van de mededeeling van Franco. Bovendien wordt er in gezegd, dat alles zal worden gedaan om voor het vervolg te voorkomen, dat Britsche Schepen zouden worden getroffen. De regeering van Burgos behoudt zich echter het recht voor militaire doelen te bombardeeren. De Rundschau, het orgaan van de Sudeten-Duitsche partij van Konrad Hen- lein, publiceert een Essay van den Sude- ten-Duitschen afgevaardigde Ernst Kundt, waarin deze o.m. verklaart, dat als oplos sing van het nationaliteitenprob'eem de gedachte aan landenautonomie practisch door „realpolitieke" kenners van het Tsjechisch-Duitsche probleem rooit ern stig opgevat kan worden. Iedere van zijn verantwoordelijkheid bewuste politicus moet de verwerkelijking van d eze reeds in het oude Oostenrijk onvruchtbare gedachte afwijzen als uitvloeisel van een aan de werkelijkheidvrc-emd nationalisme of van een nationaal imperialisme. Deze gedachte wordt echter thans door de Tsjechische pers en door invloedrijke Tsjechische poli tici als grootsche oplossing van het Duitsch- Tsjechische probleem voor binnen- en buitenland gepropageerd. Gevaarlijk wordt deze gedachte aan een autonomie ^er lan den vooral, omdat zij op buitenlanders, die weinig vertrouwd zijn met de landen met de historische ontwikkeling en de gecom pliceerdheid van het nationale probleem dezer landen, maar die toch belang stellen in een vreedzame oplossing binnen zoo kort mogelijken tijd, zeer gemakkelijk den indruk maakt van een voldoende oplossing en van den goeden wil zelfs aan den kant van de extremistische Tsjechische nationa listen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt heeft minister-president Hodza Donderdag den afgevaardigden der Sude ten-Duitsche partij Kundt en Rosche ge deelten van het nationaliteitenstatuut der regeering, benevens het ontwerp van de talenwet overhandigd. Het voornaamste deel van het statuut zou de Sudeten-Duit sche partij eerst de volgende week toege zonden worden. Aangezien reeds vroeger bekend geworden is, dat de voornaamste inhoud van het statuut de kwestie van zelfbestuur zal behandelen, is waarschijn lijk, dat de thans aan de Sudeten-Duitsche party overhandigde gedeelten slechts for- meele bepalingen behelzen. Het voornaam ste deel van het statuut zou nog niet ge heel uitgewerkt zijn. j Sudeten-Duitsche partij zal vermoe delijk eerst dan een standpunt bepalen ten aanzien van het statuut, wanneer het ge- heele ontwerp gereed is. bardement van de Japansche artillede hand haafden de Chineezen hun offensiei. In Noord-China laat de guerilla den Ja panschen troepen geen rust. Onvermoeid vallen de guerillabenden de Japanne«*n aan langs de grenzen van Hopei, Tsjahar, Sjansl' Een Chineesch iuc«es. Het Chineesche teiegraafagentKhap meldt: In een communiqué wordt bekend gemaakt dat de Chineezen Sjoetsjeng en Tautsjitsjen heroverd hebben, t^M belang- rijke strategische punten in het midden van de provincie Anhwei. De Japanneezen hebben zich 40 K.M. naar het oosten terug getrokken. Voorts wordt in dit communiqué bekend gemaakt, dat de Japansche eenheid, die oprukte naar Taihoe, door de Chineezen teruggedreven is halverwege Taihoe en Tsiensjan. De Japanneezen trekken terug naar Tsiensjan. De overstroomingen. De Chineesche ambassade te Londen pu bliceert een telegram van het minliterie van Buitenlandsche Zaken te Hankau, waarin wordt bekend gemaakt dat de Japansche militaire autoriteiten de dijken van het Groote Kanaal in verscheidene districten van Noordkiangsoe hebben opgeblazen, teneinde hun achterhoede te beschermen tegen de aanvallen van Chineesche vrijscharen. Verscheidene duizenden Chineesche boeren en arbeiders trachten thans de overstroo mingen tot staan te brengen en de dijken te herstellen. Swatau hevig gebombardeerd. Negen Japansche vliegtuigen hebben anderhalf uur lang Swatau gebombardeerd en daarbij groote verwoestingen aangericht. Er moeten veel dooden en gewonden zijn. Honderden bommen zijn neergekomen op de woonwijk. Tot de slachtoffers behooren vele vrouwen en kinderen. De opmarsch der Japanneezen in Sjantoeng. Naar uit Soetsjau wordt gemeld, hebben de Japanneezen gisteren Toengahsien ver overd, dat ten noorden van Toengpei in het z.o. van de provincie Sjantoeng is gelegen. Noodlottige vergissing van Chineeschen vlieger. Door een bom, die een Chineesche vlieger bij vergissing had laten vallen, zijn op 19 Juni ten z.w. van Na'ang 300 man van het 35e Chineesche leger gedood. Voor den politierechter te Marylebone heeft gisteren dr. Bourne, een bekend gynae coloog en obstetricus, terecht gestaan be klaagd van het verrichten van een operatie en het gebruik van instrumenten daarbij in stryd met de wet van 1861 (straf stellende op poging tot verstoring van de zwanger schap), die een dergelijke operatie, ook door doctoren, verbiedt. De rechter zeide, dat dr. Bourne de wet openlijk getrotseerd had en een misdrijf gepleegd had waarop als maxi mum levenslange gevangenisstraf stond. De verdediger van den geneesheer zeide, dat dc betrokken patiënte een meisje van nog niet heelemaal 15 jaar was geweest dat zonder de operatie ook zou zyn overleden, zoodat de dokter onder de gegeven omstandigheden niet anders had kunnen handelen om te trachten althans een jong menschenleven te redden. De rechter zeide hierop dat de dok ter wist dat de wet deze eenzijdige beslis sing niet toestond en hij verwees de zaak naar het Central Criminal Court te Londen. Instorting in mijn. - In de steenkool mijn Praco op 30 K.M. ten Noordwesten van Birmingham heeft zich op 1000 M. onder den grond een instorting voorgedaan, tenge volge waarvan zeven mijnwerkers gedood en verscheidene andere gewond werden. Vreeseiijk familiedrama. - In een dorp by Skierniewice in Middenpolen heeft het echtpaar Niczkowski met een bijl alle overige familieleden, de moeder, twee zus ters der vrouw en een op bezoek zijnde bloedverwante, vermoord, terwijl zjj lagen te slapen. Vervolgens staken de boosdoeners het huis in brand en trachtten te vluchten. Zy zyn echter door de politie achterhaald en in arrest gesteld. Tien dooden bij een onweer. - Tüdens een hevig onweer zyn in Polesie tien per sonen gedood en zes ernstig gewond. De schade is aanzienlijk. -Vier militairen door ontploffing gedood. taire n 9ra.10va .in Roemenië is by een mili taire oefening dynamiet te vroeg ontploft, tengevolge waarvan vier militairen gedood en verscheidene andere gewond werden. Dominee Niemöller een jaar geleden gearresteerd. - Gisteren was het een jaar geleden, dat dominee Niemöller werd gear- kerk te Dahlem een bidstond gehouden. oWudaprhVerTkTlarin« de syn'ode der ud-Pruisische Unie werd voorgelezen. In £t deVw,atnng W°rdt er aan herinnerd, dat de laatste paar jaren twee duizend pre- gèstrMetnziin andT kerkelÜXe autoriteiten soreekuprhnH arrestatie, verbanning, spreekverboden of andere maatregelen. Fra2S0h journali»t en vrouw gearres- ^n reis dn journalist- die thans een reis door Midden-Europa maakt is gearresteerd, toen hy den winkel van een fee?dén J-°,°rstad Van Weenen fotogra- eerde. De beide Franschen zjj t n nWeT in Vrijheid «est*ld. Zy waren ge- fouilleerd en langdurig ondervraagd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6