SAMBO DE OLIFANT Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! DE BAAS akker'S Abdijsiroop Dobbelmann's dB Nederland en deSpaansche bombardementen. Tot medewerking bereid onder bepaalde voorwaarden. SPOORTJE SPELEN. De positie van den Volks raad. Schriftelijk beantwoorde vragen. Roofmoord of zelfmoord? Aangehoudene ontkent. HEILOO SCHAGERBRUG TWEEDE BLAD. Ttalenwet voor het leger in de Belgi sche Kamer aangenomen. - De Belgische Kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van het taalgebruik in het leger aange nomen met 117 tegen 53 stemmen bij 4 ont houdingen. Aanhangers van Codreanu veroordeeld. - Gistermorgen heeft de krijgsraad 21 lej- dende aanhangers van Codreanu veroor deeld. Veertien beklaagden, waaronder de voorzitter van de partij „Alles voor het land", Clime, werden veroordeeld tot zeven jaar gevangenis met een geldboete van 20.000 lei, wegens opruiing tegen de sociale orde en lidmaatschap van een verboden or ganisatie. Twee voortvluchtige beklaagden, waaronder prins Cantacuzina, werden btf verstek veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf en 120.000 lei boete. Eenige andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen varieerend tus- schen één en vijf jaar. Geheele familie vermoord. - In een dorp bij Jeruzalem heeft een Arabier een geheel gezin vermoord. Eerst doodde hij den vader en dochter. Vervolgens verborg hü zich op het kerkhof en schoot tijdens de begrafenis van deze beide slachtoffers d? moeder en den zoon neer. ZBitutmtand De regeeringspersdienst meldt: Naar reeds in de pers werd gepubli ceerd, heeft de Engelsche regeering bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich met de regeeringen van Groot-Britannië, Noorwegen en Zweden te doen vertegenwoordigen in een com missie van waarnemers, die naar Spanje zou worden uitgezonden om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hierop Dinsdag 28 Juni j.1. geantwoord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, indien het verzoek van de beide betrokken partijen kwam. Londen verwacht vertraging. De voorwaarde, die Nederland gesteld heeft voor het zitting nemen in de commis sie, die een onderzoek zal moeten instellen in de in Spanje gebombardeerde plaatsen, wordt hier aldus opgevat, dat de vorming dier commissie daardoor problematiek wordt, of op zijn minst vertraagd zal worden. Al lijdt het weinig twijfel, dat Barcelona aan deze voorwaarde tegemoet zal komen, het lijkt volgens parlementaire kringen minder zeker, dat Burgos een gelijke houding zal aannemen, aangezien het van opvatting zou zijn, dat het zich slechts kan richten tot die landen, die de facto, zoo al niet de jure, de rechtsche regeering in Spanje hebben er kend. JAARVERGADERING VAN DEN A.V.R.O. Overeenstemming tusschen Buma en de Omroep-vereenigingen. In de jaarvergadering van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep (heden in den Helder gehouden) constateerde de voorzit ter, de heer G. de Clercq, in zijn openings rede dat 1937 voor den A.V.R.O. een goed jaar is geweest. De heer de Clercq gaf hierna een over zicht van het vele werk dat binnenskamers is gedaan. De verhouding met de overheid was goed. De bemoeiingen van de Radio-omroep-con- trole-commissie en van de Algemeen pro gramma-commissie hebben in het afgeloopen jaar geen moeilijkheden opgeleverd. Overeenkomst met het Buma bereikt. Ook in het afgeloopen jaar werkten de vier groote omroepen, voor zoover het gemeenschappelijke belangen (ech ter met uitsluiting van de programma's) betreft, samen in het Centraal Bureau voor den omroep in Nederland. In het Centraal Bureau werd nuttige arbeid verricht, aangezien juist nu tal van ur gente problemen de aandacht vroegen. Het overleg tusschen de vier groote om roepen en het B.U.M.A., onder leiding van oud-minister Donner, had tot re sultaat, dat thans geconstateerd moge worden, dat dit vraagstuk opgelost is. De oplossing, welke mr. Donner in staat heeft gesteld de Buma-kwestie uit de wereld te helpen is deze, dat de om roepen per jaar 125.000 gulden auteurs rechten aan het B.U.M.A. zullen betalen. Oorspronkelijk had het B.U.M.A. een bedrag van plm. 2 ton verlangd, waar tegenover de omroepen een veel lager tegenvoorstel deden. Thans hebben de radio-omroepen de arbitrale uitspraak aanvaard, die hen tot het betalen van 125.000 verplicht. Jaarverslag. Vervolgens gaf de heer W. Vogt een over zicht van het omroepbedrijf in het afgeloo pen jaar. Het bedrijfsoverschot bedroeg ruim een half millioen gulden, de belegde reserves op 1 Januari 2.5 millioen. Het aan tal leden steeg met 2036. De bijdragen van de leden echter daalden aanmerkelijk. ARM DOOR DRIJFRIEM AFGEKNELD. Ongeluk in Delftsche wasscherü. De stoker L. is gisteren in de wasscherij „De Witte Leeuw" te Delft zoo ongelukkig met een der drijfriemen in aanraking ge komen, dat hem de rechter arm werd afgekneld. De ongelukkige, die onmiddel lijk naar het ziekenhuis werd overge bracht, maakte het gisteravond laat naar omstandieheden redelijk wel. ONGEVAL OP RIJKSWEG. Bloemendaalsch echtpaar zwaar gewond. Op den rijksweg ArnhemZevenaar, onder de gemeente Duiven, is gisteren een auto-ongeluk geschied, waarbij een echt paar uit Bloemendaal zwaar werd ge wond, zoo meldt het Hbld. Een personen auto, afkomstig uit Bloemendaal, waarin gezeten waren de heer en mevr. Van den Akker, alsmede een zuster van den heer Van den Akker, reed met groote snelheid in de richting van de Duitsche grens. Toen de heer Van den Akker een voor hem uit rijdende vrachtauto wilde inhalen, begon de wagen plotseling te slippen, ten gevol ge waarvan de bestuurder de macht over het stuur verloor en de auto met een zwa- ren slag tegen de achterzijde van de vrachtauto sloeg. De wagen slingerde ver volgens naar de linkerzijde van den weg en reed daar tegen een boom. Het voertuig was vrijwel geheel vernield. Onmiddellijk schoten voorbijgangers en omwonenden toe; men kon er slechts met moeite in sla gen de drie inzittenden uit de resten van de auto te bevrijden. Het bleek, dat zoo wel de heer als mevr. Van den Akker zwaar gewond waren. De zuster van den heer Van den Akker, die achter in de auto had plaats genomen, was er slechts met lichte verwondingen afgekomen. Per zie kenauto werd het echtpaar naar het zie kenhuis te Zevenaar vervoerd. De toe stand liet zich aanvankelijk hoogst ernstig aanzien, maar hedenavond was mevr. Van den Akker weer tot bewustzijn gekomen en was geen direct levensgevaar meer aanwezig. De toestand van den heer Van den Akker baarde evenwel nog zorg. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Stokvis (s.d.) betreffende het ver strekken van schriftelijke mededeelin- gen omtrent de petitie van den Volks raad voor meer zelfstandigheid voor Ned.-Indië, antwoordt de minister van koloniën als volgt: De vraag of het door den minister geopen de overleg met den gouverneur-generaal om trent de petitie van den Volksraad voor meer zelfstandigheid voor Ned.-Indië, sedert de behandeling van de Indische begrooting voor 1938 voldoende is gevorderd, opdat de toen van verschillende zijden gevraagde schrifte lijke mededeelingen thans zouden kunnen worden verstrekt, wordt ontkennend beant woord. Voorts merkt de minister op, dat na de zeer uitvoerige behandeling, welke deze aangelegenheid zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gevonden, voor hem Seen aanleiding be staat ter zake nadere mededeelingen aan de Kamers te doen. Indien echter de Kamer mocht besluiten, hem te dezer zake alsnog eenige inlichting te vragen, zal hij gaarne bereid worden ge vonden aan dien wensch te voldoen. ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEE WERKEN. Arbeider verongelukt. Gisteren is bij de Zuiderzeewerken, uitge voerd door de firma D. v. Blankevoort en Zn. een bak geladen met bazalt gekanteld. Tengevolge hiervan kwamen de zes perso nen,- die zich erop bevonden in het water terecht. Vijf wisten zich zwemmende te red den. De zesde, de arbeider J. v. Ippen uit Werkendam, verdween in zee en is vermoe delijk terecht gekomen onder de afglijdende bazalt. Na eenigen tijd is het lijk van het slachtoffer met een dreg opgehaald, nadat pogingen van een duiker om het lichaam te vinden, hadden gefaald. ERNSTIGE AANRIJDING TE BILTHOVEN. Te laat teeken gegeven. Gistermiddag wilde een 22-jarige dienst bode uit Bilthoven na het oversteken van den spoorwegovergang de Julianalaan aldaar afslaan. Zij gaf daartoe op het laatste oogen- blik een teeken, waardoor een achter haar rijdende automobilist niet een aanrijding meer kon voorkomen. Het meisje werd te gen den grond gesmakt en liep een schedel- basisfractuur op. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is zij naar het academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor haar leven. De politie te Tiel houdt zich bezig met een eigenaardig sterfgeval, dat aanvankelijk werd beschouwd als zelfmoord, maar dat, naar het zich laat aanzien, een geval van roof moord is. De vorige week Donderdag werd in een woning aan de Medelschestraat te Ech- teld, op de grens der gemeente Tiel, de 43-jarige ongehuwde mej. van H. door een van haar twee broers, met wie zij op een boerderij samenwoont, dood aange troffen. De vrouw had een stuk touw om den hals, dat aan den deurknop bevestigd was. Hoewel de omstandigheden eenigszins vreemd waren en er bovendien geld ver mist werd, dacht men aanvankelijk aan zelfmoord. Op grond van het ingestelde onderzoek kwam men echter tot het vermoeden van roofmoord. In verband hiermede heeft de politie dezer dagen een ongeveer dertig jarigen werklooze gearresteerd, afkomstig uit Echteld. Deze man is na genoemd sterfgeval ge trouwd en heeft in verband daarmee ver schillende vrij groote uitgaven gedaan. De herkomst van het geld daarvoor kan hij niet aantoonen. De aangehoudene ontkent echter iets met de zaak te maken te hebben. Voor nader onderzoek is hij voorloopig ingeslo ten in het gemeentehuis van Lienden. is de vanouds beproefde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddell P«r flacon 90 ct., f 1.50, f. 2.40. Ovaral verkrijgbaar. Ho» grootar flacon, hoe voordeellger het gebruik. Het werk van den oogarts Thijssen, zoo vult de redactie van het blad dit bericht aan, behoeft geen uitvoerige toelichting meer. Reeds jaren voert hij strijd tegen de blindheid in Indië. Met een enkelen assistent en een klein instrumentarium trekt hij den kampong in om daar zijn oogoperatiën te verrichten. Naar men weet, heeft hij een nieuw plan ontworpen tot bestrijding van de oog ziekten, waaraan tienduizenden in afge legen gebieden van den Indischen archipel lijden. Volgens dit plan zouden oogspecia listen uit Nederland periodiek, gedurende twee jaar, een tournée moeten maken door Indië om gewone artsen in de Buitengewes ten in te leiden in de meest voorkomende oogoperaties. ONDERHANDELING HAD GEEN RESULTAAT. Rijksbemiddelaar slaagde niet. Naar wij vernemen, heeft de gister middag door den rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta gehou den conferentie met de partijen, be trokken bij het conflict in de haping- visscherij te Scheveningen, Vlaardin- gen en Katwijk, geen resultaat opgeleverd. REGEERINGSSTEUN VOOR HET WERK VAN DR. THIJSSEN? Bemoeiing van H. M. de Koningin heeft er, naar de Telg. meldt, toe geleid, dat de minister van koloniën een beroep heeft ge daan op de Indische regeering, om zoo mo gelijk meer te doen ten behoeve van het werk van den oogarts Thijssen in de Buiten gewesten. RUSSENDUIN. Vrijdag, 1 Juli, herdacht het Bio-Vacan- tie-oord, „Russenduin" zijn eerste lustrum. In den loop van de eerste vijf jaar van zijn bestaan zijn in totaal 3000 arme kinde ren van allerlei richtingen en gezindten uit het geheele land naar dit vacantieoord uit gezonden en wel geheel voor rekening van de Stichting, zonder subsidie van Over heidswege. De kinderen brachten in totaal 110.000 verpleegdagen op „Russenduin" door, terwijl het bedrag, dat door het be stuur aan verpleging, reiskosten en uitzet ten gedurende dien tijd werd ten koste ge legd, de som van f 140.000 beloopt. Voortdurend is het bestuur erop uit, de inrichting, die als de mooiste en meest mo derne op dit gebied in ons land geldt, zoo mogelijk steeds beter aan haar doel te doen beantwoorden. Met het oog hierop werden reeds eenigen tijd plannen gekoesterd om in de onmid dellijke nabijheid van „Russenduin" een lighal te bouwen, waar de kinderen bij guur weer ongehinderd van licht en lucht kunnen profiteeren. Dank zij de talrijke giften uit geheel het land hoopt het bestuur deze plannen bin nenkort te kunnen verwezenlijken. Teneinde zooveel mogelijk zeker te zijn, dat deze lighal in elk opzicht aan daaraan te stellen eischen zal kunnen beantwoor den, heeft het bestuur een commissie van advies in het leven geroepen, die tot taak heeft een plan te ontwerpen betreffende den bouw en de inrichting van zulk een lighal. In deze commissie hebben zitting de hee- ren: dr. A. Schuckink Kool te Utrecht, voorzitter van het Centraal Genootschap en oud-directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen- en gezondheidsdienst te Utrecht; C. van Eesteren te Amsterdam, gemeente-architect; H. Ehrlich te Rotter dam, penningmeester van de Stichting „Bio-Vacantieoord"; De Hoop te Amster dam, directeur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en secretaris van de Stich ting „Bio-Vacantie-oord"; J. ter Linden te Den Haag, voorzitter van de Stichting „Bio-Vacantie-oord"; H. C. Snel, te Am sterdam, directeur van het Centraal Ge nootschap; dr. B. H. Vos, te Den Haag, oud-directeur van het volksanatorium te Hellendoorn; L. v. d. Wilk te Alkmaar, arts, geneeskundig inspecteur van het Ce/itraal Genootschap. c/4. tr i. ■Mi 'i V' v r:-_ Si 17 \i^i - i 29. Ja, het was waar. De kranten stonden vol over het gebeurde. De dokter had zelfs een oproep geplaatst, om Sambo te vangen. Want hij geloofde langzamerhand ook, dat alleen Sambo de jongeijs weer van die oren kon afhelpen. De krantenjongens nadden het nog nooit zo druk gehad. „Leest over de betoverde jongens", riepen ze luid. 30. Intussen had Sambo kans gezien op de kade te ko men. Daar stonden paarden, die vervoerd moesten wor den en daar lag ook een Indisch schip. „Ha, daar ga ik bijlopen", dacht Sambo. De paarden werden op het dek gedreven en Sambo kreeg werkelijk een plaatsje op het voorschip. „Eindelijk naar mijn land terug", dacht Sambo tevreden. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE PLUIMVEETEELTVEREENIGING. Algemeene ledenvergadering te Utrecht. Vandaag is te Utrecht de vergadering van de algemeene Nederlandsche pluimvee- teeltvereeniging gehouden. De voorzitter, mr. H. W. J. Sannes gaf een uitvoerig resumé van het prijspeil der eieren en de prijsverhouding tusschen voe der- en eierprijzen. Verheugend is het feit, dat de pluimvee stapel belangrijk productiever is geworden, vergeleken met eenige jaren geleden. De tweede omstandigheid, welke als gun stig mag worden aangemerkt, is de toename van onzen export. In 1936 kwamen wfj op 830 millioen stuks en stegen in 1937 met een sprong op 982 millioen. Bijzondere aandacht mag daarbij ge schonken worden aan onzen export naar Engeland. In 1937 werd 8398 ton meer uitgevoerd dan in 1936. In dit verband moet gewezen worden op de groeiende samenwerking der expor teurs, teneinde betere prijzen op de Engel sche markt te kunnen bedingen. Hierna was het jaarverslag aan de orde, waarin de verrichtingen van de A. N. P. V. in 1937 werden verhaald. Vervolgens werd het financieel verslag uitgebracht. STEUN KOOLZAAD OOGST 1939. Naar aanleiding van den binnenkort aan- vangenden uitzaai van in 1939 te oogsten kool zaad, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat het in de bedoeling ligt voor den koolzaadoogst 1939 zoodanige maatregelen te treffen, dat de telers kunnen rekenen op een richtprys van 15 per 100 K.G. boeren- schoon zaad. Jlcovuiciaal Tlieuws De rioleering in werking gesteld. Vrijdagmiddag omstreeks half zes uur is de bemaling begonnen. Aan den Kanaalweg werkt men vanaf 30 September van het vorig jaar aan de zuive ringsinrichting en hoewel het nog ongeveer 6 weken zal duren, alvorens de officiëele opening zal plaats hebben, is de rioleering in werking gesteld. Onder geleide van den dagelij kschen opzichter, den heer M. C. Remkes, hebben we het werk bezichtigd. De hoofdleiding ligt langs den Kanaalweg. De loozing geschiedt in verzamelkelders in het rioolgemaal in een ontvangbak. De pom pen malen het water en vuil, zooals het uit den bak komt. Er zijn 2 kleine en 2 groote pompen, de eer ste met een capaciteit van 25 M3. en de laat ste van 72 M3. per uur. De kleine pompen kunnen het werk af, alleen bij een donderbui of zwarcn regenval doen de groote' pompen dienst. Kunnen de kleine pompen het werk niet af, dan wor den de groote automatisch ingeschakeld.Het water en vuil komt in tanks van 7)4 bij 13 meter. Een heel stel van schotten en gooten loopt in de z.g. beluchtingstank en vervolgens naar de slibdroogvelden. De bacteriën doen het zuiveringsproces in werking stellen en zóó verloopen, dat een waardevolle, meststof overblijft. Het gezuiverde water wordt af gevoerd naar het Noordhollandsch kanaal. Onze geleider vertelde interessante din gen over het zuiveringsproces en de mest stof welke er over blijft, een soort slik met een hoog percentage stikstof, dat groote waarde heeft vooi bemesting. We hebben het „doodeenvoudige" werk gezien, zijn afgedaald in den diepen kelder (welke op'n capaciteit voor de a.s. uitbreiding is inge richt) en hebben de electrische centrale, welke is ondergebracht in het gelijkvloer- sche gedeelte, gezien. We waren er getuige van, dat 't gemaal in werking werd gesteld. Nog geen uur had men gedraaid of de pom pen schakelden automatisch uit, omdat er geen aanvoer was. Komt er wederom aan voer, dan schakelen zij automatisch in. De bemaling kan nog niet op volle kracht wer ken, daar het aantal aansluitingen nog te gering is; dat wordt echter geleidelijk beter. Het werk wordt uitgevoerd door de gebr. Schuijt te Alkmaar. Momenteel zijn nog een 30-tal werklieden bezig om de laatste hand te leggen aan de afwerking van de rioleering, 'n werk van be- teekenis, waarop de gemeente Heiloo trotsch kan zijn. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Blaauw, is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het examen van civiel ingenieur. Definitief aangesteld. Onze plaatsgenoot, de heer ir. C. P. Nap is, na een proeftijd van drie maanden, per 1 Juli 1938 definitief aangesteld bij de Siemes en HalskeWerke A. G. te Berlijn. Na den dag te hebben doorgebracht op het kantoor nu de longen vol frissche lucht op het H. L. O.-terrein.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7