De XlVe Diocesane Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Nieuw schoolschip voor schippersjongeris. Kerk en Schooï Een druk bezochte bijeenkomst in den Muziektuin. OBDAM Een schip waaraan een tweejarig internaat voor de jongens verbonden is en dat ligplaats zal nemen te Amsterdam. Kantongerecht te Alkmaar. DERDE BL^D. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 4 JULI 1938. QemeenteeadeH In den Stedelijken Muziektuin alhier werd gistermiddag de XlVe diocesane katholieken dag in het Bisdom Haarlem gehouden. De dag was begonnen met een Pontificale hoogmis in de St. Laurentiuskerk, opgedra gen door Z.H.E. mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, met assistentie van kapelaan Steijn, rector Boon, deken Rengs en secreta ris Bank. Door het kerkkoor werd de Engelenmis gezongen. Het was een lange stoet van katholieke vereenigingen, graalmeisjes en padvinders, die met de muziek van St. Caecilia naar den Muziektuin trokken en voor den tuin vorm den de vaandeldragende graalmeisjes met hun kleurige vlaggen een eerewacht voor den Bisschop van Haarlem, die weldra in zijn purperen kleed, vergezeld door mr. Lees berg den tuin betrad waar eenige duizenden katholieken, waaronder vele autoriteiten en leden van het eere-comité bijeengekomen waren. Nadat mr. D. Bosscher, als voorzitter van het uitvoerend comité, een kort woord had gesproken en velen, die aan de voorberei dingen medegewerkt hadden, een hartelijk woord van dank had gebracht, werd de bij eenkomst geopend door ir. L. J. M. Feber, voorzitter van het hoofdbestuur, die even eens Z.H. Exc. mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, welkom heette en een woord van dank sprak tot allen, die op dezen middag waren samengekomen. De katholieken en de radio Vervolgens werd door den heer Paul de Waart een inleiding gehouden over het on derwerp „De katholiek tegenover de radio", waarin hij een uitvoerige bespreking wijdde aan de opkomst van de radio, aan de ver deeling van den zendtijd en aan het initia tief van den thans door ziekte niet aanwe zigen pater Perquin, die het eerst begrepen had, dat ook van katholieke zijde beslag op den zendtijd moest worden gelegd omdat de radio een machtig middel voor propaganda van de katholieke beginselen kan zijn. Spreker kwam ten slotte tot de volgende conclusies: 1. De radio-omroep die van Nederland uit de wereld veroverde is een machtig middel tot beïnvloeding van den geest. 2. Het feitelijk gebruik dat er van den om roep gemaakt wordt, bewijst dat de invloed van de radio evenals van de pers ten goede en ten kwade kan zijn. 3. Voor zoover het voor de katholieken mo gelijk is invloed ten goede door middel van de radio te verzekeren, is het aangrijpen van die mogelijkheid dure plicht. 4. De resultaten van den eigen radio-om roep der katholieken in Nederland uniek in de wereld hebben aangetoond, dat het mogelijk is dien plicht met succes te vervul len. Zij hebben den drang tot navolging in andere landen kunnen wekken of aamoedi- gen in het Internationaal katholiek radiobu reau. 5. Het geven van een katholiek radiopro gramma is een vorm van katholieke actie en een modern apostolaat en moet er derhal ve op gericht zyn de kathölieke levens- en wereldbeschouwing in al haar breedte en diepte tot uiting te brengen. 6. Zooals er een plicht bestaat tot katho liek uitzenden, zoo is er voor den luisteren den katholiek ook een plicht alleen af te stemmen op programma's die onder katho liek opzicht verantwoord zyn. De katholieken en de film. Volgende spreker het gesprokene was door geluidsversterkers vanuit de muzieknis door den geheelen tuin duidelyk verstaan baar was de heer Bernard Verhoeven, die het onderwerp: „De katholiek tegenover de film" behandelde. De heer Verhoeven liet in zyn uitvoerige rede uitkomen, dat er wel een rijkskeuring van films is, waardoor men de zekerheid heeft geen filmproducten te zullen aanschou wen, welke absoluut ontoelaatbaar zouden zyn, maar dat er daarnaast toch nog zeer vele filmproducten zijn, welke de goede katholiek niet moet gaan bekijken. Hij wekte op door massale actie de filmondernemers te doen begrijpen welke films er voor katholie ken wel en welke er niet vertoond kunnen worden. Op deze wijze kan het groeiend katholieke Nederland steeds grooteren in vloed uitoefenen en op deze wijze zal men dan ook het kwaad, dat de film sticht op de meest doeltreffende wijze kunnen bestrijden. Hij vatte zyn beschouwing tenslotte in de volgende conclusies samen: 1. De actie voor de goede en tegen de slechte film vordert een massaal en gedisci plineerd eenheidsfront der Nederlandsche katholieken. 2. Een practisch bindende voorwaarde voor deze eenheid in krachtsontplooiing is eenheid in de voorlichting van het katho lieke bioscoop-publiek omtrent de toelaat baarheid der films. 3. Er dient naar gestreefd te worden, den invloed van de Christelijke levensopvatting als keuringsnorm in de Rijksfilmkeuring te versterken. 4. De katholieke filmkeuring dient te wor den vervolmaakt door de invoering van de bindende nakeuring der z.g. A- en B-films (films door de rijkskeuring toegankelijk ver klaart resp. voor personen van allen leeftijd en boven 14 jaar). 5. De actie van katholiek verweer tegen de minderwaardige film moet worden ge steund door een katholiek legioen, dat naar pauselijk richtsnoer zich in zijn bioscoopbe zoek houdt aan de uitspraken der katholieke keuring. 6. Waar de goede film de beste bestrijding is van de slechte film, is een sterke positieve actie, door voorlichting, vorming en film voorziening, van allervoornaamste beteeke' nis. Deze positieve actie dient mede door het invoeren van een katholieke geschikt heidskeuring der films op de eerste plaats het bioscoopbedrijf gunstig te beïnvloeden door opvoering van het moreele en culturee- le peil der openbare bioscoopvertooningen; en voorts aanvullend te werken' door het be vorderen van een eigen distributie en pro ductie. Medegedeeld werd, dat tijdens de pauze iedereen zich kon opgeven, die het met deze conclusies niet eens zou zijn en er gelegen heid zou bestaan daarover te debatteeren Na de pauze waarin St. Caecilia vroo- lijke marchmuziek liet hooren werd het woord gevoerd door den heer drs. Piet Kasteel, die een algemeen samenvattend overzicht heeft gegeven en de beteekenis van radio en film voor de katholieken nog maals duidelyk in het licht stelde. Door den voorzitter werd daarna medege deeld, dat zich geen debatters hadden opge geven. De conclusies aangenomen. Met algemeene stemmen werden de con clusies van den heer De Waart aangenomen. Bij de conclusies van den heer Verhoeven werd de tweede stelling aangevuld met de volgende toevoeging, welke was voorge steld door den heer A. Putter uit Delft en waartegen het hoofdbestuur geen bezwaar had gemaakt. Dit amendement luidt: „Voor zoover die voorlichting door de Katholieke Pers ge schiedt, zorge zij er voor, dat haar annonces en bybehoorende illustraties ih overeenstem ming zyn met de gegeven voorlichting". Goedgekeurd werden daarna de volgende conclusies van den heer Kasteel: 1. Film en radio oefenen, evenals de boek drukkunst een machtigen invloed uit op de mentaliteit van een volk. 2. Ontstond de boekdrukkunst in een chris telijke sfeer, met film en radio was dit niet het geval. Dit feit brengt mee, dat zij des te gemak kelijker een gevaar kunnen zyn voor het christendom en de christelijke beschaving en het in veel gevallen ook werkelijk zijn. 3. Film en radio zijn niet alleen amuse mentsmiddelen, maar ook middelen om een wereld- en levensbeschouwing te versprei den. Het benutten ervan, zoowel actief als meer passief, dient getoetst te worden aan de normen van de zedeleer. 4. De Nederlandsche katholieken behooren de hoofdlijnen van hun nationale wetgeving inzake film en radio te kennen, omdat nale ving hiervan reeds veel gevaren afwendt. Voor zoover mogelijk behooren hun op dit terrein werkende organisaties haar invloed te gebruiken, om te volmaken, wat nog ver betering behoeft in den geest van 's Pausen brief aan het Amerikaansche Episcopaat (29 Juni 1936) en van de encycliek over de Christelijke Opvoeding (31 Dec. 1929). 5. Noodig is, dat het besef doordringt, dat officieele keuringen van film en radio niet geschieden naar katholieke normen en dat derhalve ieders persoonlijke verantwoorde lijkheid en ook die van de ouders voor hun kinderen blijft. 6. Overwogen dient, in hoeverre wy zelf radio en film nog meer rechtstreeks dienst baar kunnen maken aan de verschillende vormen van katholieke actie. 7. Daartoe zal er in predicaties, by het on derwijs, in vereenigingen en in de pers meer aandacht aan radio en film gewy'd moeten worden en verdient het aanbeveling te stre ven naar: a. een radio- en filmfaculteit, althans pro fessoraat of lectoraat aan een van onze in stellingen van Hooger Onderwijs; b. een geregeld college over radio en film aan onze Groot-Seminaria; c. de aanstelling van regelmatige luis teraars naar radio-uitzendingen en een be- slist-deskundige en geregelde voorlichting over radio en film in de geheele katholieke pers. 8. De houding der katholieken tegenover radio en film behoort positief te zijn, in over eenstemming met het woord „al uw schep selen moeten u dienen" (Judith 16.6). Wij moeten leeren, met katholieken tastzin ge wapend, zelfstandig, dus critisch, bioscoop en radio te ondergaan en bovendien deze vindingen aan het Christelijk leven in den ruimsten zin van het woord dienstbaar te maken: „alles behoort ons, maar wij behoo ren aan Christus" (1 Cor. 3. 22). De Bisschop spreekt. De Bisschop heeft in een korte rede alle aanwezigen op de beteekenis van het gespro kene gewezen en hen aangespoord er voor te zorgen, dat hier niet alleen woorden zijn gesproken, maar dat er ook daden zullen volgen en vervolgens werd onder zeer groo- te belangstelling in den tuin er was een altaar in de muzieknis opgericht een pon tificaal Lof gehouden door den Bisschop van Haarlem, waarbij medewerking werd ver leend door het zangkoor der St. Dominicus- kerk. Assistentie werd verleend door de heeren Kuys, deken van Schagen en Rengs, deken van Alkmaar. Met het algemeen zingen van „Aan U, O Koning der eeuwen" werd deze katholieken dag gesloten. Vanuit vele woningen van katholieken werd gevlagd en velen belangstellenden had den zich na afloop in den Hout bij den Mu ziektuin opgesteld om den Bisschop te zien vertrekken. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag' avond te acht uur. De woonwagenstandplaats is verplaatst naar den dyk. De werkverschaffingsgrens was tot 25 Juni bepaald; daar alsdan 13 personen nog in werkverschaffing waren, is verzocht om één week verlenging, waarop nog geen toe stemming is ontvangen. Momenteel zijn nog slechts twee personen in werkverschaffing. By den kleinen tuinderssteun zyn 11 aan vragen in groep B en 13 in C geplaatst, aanvragen werden afgewezen. Ingekomen was de financieele verhou dingsopga ve, welke per .hoofd bedraagt 7.12; verzoek van de Ned. Ventersvereeni ging, afd. Hoorn, om alleen vergunningen te verstrekken aan georganiseerde venters. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd een nieuw contract met P.E.N. aan te gaan t.o.v. de straatverlichting, 't Bestaande contract loopt tot 1940. Met in gang van 1 Jan. 1938 zal 't nieuwe contract gerekend worden te zijn ingegaan. Dit con tract wordt voor een duur van vijf jaren ge sloten en geeft met een gewyzigden K.M.- prys een jaarlijksch voordeel voor de ge meente van 36 bij 't bestaande contract. De rekening van den vleeschkeurings dienst 1937 werd z.h.s. goedgekeurd. De destructor gaf een verlies van pl.m. 600 en de vleeschkeuringsdienst eveneens pl,m, 600. De heer Blauw vroeg zich af, hoe 't aan tal slachtingen zoo gering kon zijn, daar het mond- en klauwzeer toch zeker een hoog sterftecijfer heeft gebracht. Spr, meende, dat de destructor een veel te klein gebied bestrijkt en daarom z.i. moeilijk rendabel kan werken. De voorzitter meende, dat vele destructo- ren scheepjes van bijleg zyn. De gemeentelijke bijdrage aan den nijver heidscursus te Spierdijk werd geacht te zijn gegeven voor den tijd van één jaar. Besloten werd mede te werken aan den B-steun voor 1938. Voor de gemeente komen hiervan de kosten op 35 x 2, voor Rijk 35 x 3.70. Besloten werd opnieuw aan te gaan een gemeentelijke regeling met gem. Alkmaar betreffende de toelating van leerlingen uit gem. Obdam op te Alkmaar bestaande o.l, scholen. De wijziging in deze regeling is van formeele beteekenis. Een verzoek van den heer J. Oudhuis om van gemeentewege een schuurtje by de door hem gehuurde gemeentewoning te doen plaatsen, werd ingewilligd. Hierna ging de raad in comité, waarin vol gens de agenda mededeelingen gedaan zou den worden betreffende het benoemen van een tijdelijk gemeente-ontvanger, alsmede over de formeele zijde dezer benoeming. Na heropening deelde de voorzitter mee, dat besloten was voor den tyd van twee jaar een tydelijk gem.-ontvanger te benoemen Op de voordracht waren geplaatst: 1. J. A. Buis, reeds tijd. gem.-ontvanger en 2. P. Dekker Wz. Met algemeene stemmen werd de heer Buis benoemd. De voorzitter deelde mede, dat na verloop van deze twee jaren practisch de vaste aan stelling volgt, indien de betrokkene in dezen tijd voldaan heetf aan bepaalde voorwaar den t.o.v. de functie. De benoeming gaat in per 1 Juli 1938. De heer Buis dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen, wat hy hoopte niet te zullen beschamen. Suppletoire begrooting 1937. Hieruit ver meldden we, dat de minister een belasting- bydrage a 804 heeft geschrapt over 1936. De financieele verhouding bracht f 552 meer op, daarentegen een mindere belastingop brengst van 1760. Hierna werd de gemeenterekening aange boden voor 1937. Vaststelling kohier schoolgelden. Er zijn 121 aangeslagenen tot een bedrag van 344,79. De vergoeding van de werkzaamheden van den heer A. Dekker (typen persoonskaar ten) werd gesteld op 110. Er is gearbeid van 8 Maart. Daarna volgde het opnieuw vaststelling der politieverordening. Besloten werd aan de verordening toe te voegen een algeheel verbod voor den ver bouw van blauwe aardappelen en blauwe Eigenheimers, voor zoover deze buiten klasse A vallen. Besloten werd een subsidie aan het Prov. Waterleidingbedrijf te verleenen, gedurende 5 jaren, en groot f 20 per jaar, ten einde den aanleg van waterleiding langs den Lutkedijk. tot perceel Th. Bot mogelijk te maken, ech ter voor zoover dit in verband met de aan sluitingen noodig is, daar, indien alle om wonenden aansluiten, deze subsidie wellicht niet of althans niet geheel noodig zal zijn. De mogelijkheid bestaat, dat de brand spuit op auto gemonteerd kan worden, waar bij verplaatsings- en pompkracht door één motor geschieden. Kostenraming 500. Na bespreking werd besloten den toestand doende geacht wordt de eerste hulp bij brand te verleenen, waarna de motorspuit van Obdam spoedig genoeg ter plaatse kan zijn. By de rondvraag bracht de heer Blauw het Wogmeerder Rietbosch ter sprake. Spr. heeft zich ter plaatse van het buiten gewoon zware werk wat de arbeiders aldaar in werkverschaffing verrichten overtuigd en stelde voor om met de gemeenten, die even eens personen daar te werk hebben, den mi nister gezamenlijk te verzoeken om verhoo ging van loon, opdat de arbeiders zich licha melijk in stand kunnen houden. De voorzitter zeide evenals de heer Blauw volkomen overtuigd te zijn van het buiten gewoon zware werk in het Rietbosch. Spr. zeide heel wat klachten van tewerkgestelden te hebben vernomen. Er is tenslotte eenige verbetering in het loon gekomen, dat mo menteel bedraagt 27)4-26 cent, terwijl in uurloon 25 cent betaald wordt. Volgens den voorzitter is er gedurende de maand April en een gedeelte van Mei onder de maat uit betaald. In de haven van SIiedrecht ligt een schip dat glanst van nieuwheid. Het nieuwe opleidingsschip dat toegevoegd zal worden binnen korten tyd aan de vloot die toebehoort aan het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, welk fonds zich bezig houdt met de oplei ding van jongens voor de kust-, Rijn en binnenscheepvaart. Op het nieuwe schip zal de Dagnijver heidsschool gevestigd worden. Een twee jarige cursus is noodig den leerling vol waardig te doen zyn. De cursus is het vorige jaar aangevangen en werd toen voorloopig ondergebracht in de Binnen- vaartschool, terwijl de leerlingen tijdelyk gehuisvest waren aan boord van het toen daarvoor beschikbare opleidingsschip „Prins Hendrik" ,maar wanneer dit in de vaart was, moest uitgekeken worden naar andere huisvestingsgelegenheid. Een defi nitieve oplossing moest gevonden worden en op de meest gelukkige wijze is het fonds hierin geslaagd door het doen bouwen van het schip dat thans den naam zal dragen van onze koningin. Het casco van een der buiten gebruik gestelde stoomponten van den dienst Enk huizenStavoren werd aangekocht en op de scheepswerf der gebroeders van Rees te Sliedrecht zoo noodig vernieuwd, terwijl de bovenbouw werd toevertrouwd aan de firma van Andel en Veth te Sliedrecht. Thans is het schip zoover gereed dat het versleept zal kunnen worden naar de definitieve ligplaats te Amsterdam. Dins dagmorgen zal de tocht aanvaard wor den. Den eersten dag gaat het tot Nij megen, terwijl den tweeden dag de reis voortgezet zal worden den IJsel op. Dan volgt de sleeptocht over de Zuiderzee en men hoopt in den loop van Donderdag Amsterdam bereikt te hebben. Na de bezichtiging van het schip heeft de directeur van het Fonds, de heer C. de Jong .enkele woorden gesproken. Hy wees op de noodzakelijkheid van een goede op leiding voor het schipperspersoneel. Dank bracht hy aan allen die aan het nieuwe schip gewerkt hebben. „Ik ben ervan overtuigd dat zij hun ziel erin gelegd hebben." De burgemeester van Sliedrecht, ir. Popping, sprak de hoop uit dat het streven van het Fonds naar waarde beloond zou worden. Het schip. Het opleidingsschip „Koningin Wilhel- mina" heeft een lengte van 60 meter en is 12 meter breed. Er is voldoende ruimte voor 120 jongens en beantwoordt aan de hoogst te stellen eischen. Aan dek bevinden zich twee groote schoollokalen, een recre atiezaal en een gymnastieklokaal. Onder dek zyn twee groote eetzalen, twee slaap zalen, de kombuis en de stookinrichting voor de centrale verwarming die in het heele schip hare vertakkingen heeft. Ook heeft men de beschikking over stroomend water, terwijl ook douche-cellen voor de vaste bemanning en de leerlingen aan wezig zijn. Het geheele schip geeft 'n bui tengemeen frisschen indruk door den luch- tigen bouw en lichte uitrusting. Alle vloe ren van dit drijvend schoolgebouw zijn vervaardigd van houtcemcnt dat gestort is op een stevige oementonderlaag. Aan' boord bevindt zich tevens de woning van den commandant die een aparten toegang heeft en ook te Amsterdam een eigen ver binding met den wal zal kry'gen. In de gym. nastiek- en recreatiezaal zal een levens groot portret van H. M. de koningin die hare hooge toestemming gegeven heeft dat dit schip haar naam zal dragen, geplaatst worden welke portretten aangeboden wor den door het gemeentebestuur van Slie drecht zooals de burgemeester onder groot enthousiasme kon mededeelen. De heer Blauw dankte den voorzitter voor diens groote activiteit in deze. De heer Commandeur meende eveneens, dat het werk in het Rietbosch in het alge meen zwaar is, wat z.i. echter voor een groot deel te ondervangen is door niet vol komen valide arbeiders van deze werkver schaffing uit te schakelen. Naar spr. meen de, is het loon berekend op basis van vol komen volwaardige arbeidskrachten. De voorzitter zei, dat sorteeren van ar beidskrachten hier in de gemeente wordt toegepast, doch dat er momenteel geen werkobjecten zyn. De heer Commandeur: Laat mindere ar beidskrachten apart werken, zoodat anderen niet een deel van hun arbeid gedwongen zyn te verrichten en zich over den kop werken. Over de technische uitvoering van het werk in Centrale werkverschaffing hebben wij geen zeggenschap, aldus de voorzitter. De heer de Wijs uitte zich tegen de cen trale werkverschaffing, hij wil de menschen zooveel mogelyk in eigen gemeente houden. De voorzitter stond op hetzelfde punt, wat by den raad nagenoeg niet bekend blijkt te zijn, waarom spr. er gaarne openbaarheid aangeeft, dat het standpunt van B. en W. is, dat ieder die een baggerbaas kan vinden, het geheele jaar door mag baggeren. Jtecfitsfzakea Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 1 Juli 1938. Overtredingen van de Motor* n Rj wie 1 w e t J. V. te Alkmaar, 5 boete of 1 week tuchtschool. J. V. te Petten, 6 boete of 1 week tuchtschool. C. Q. te Warmenhuizen, 2 boete of 1 dag hechtenis. M. L. te Schoorl, W. Z. te Haarlem, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. B. te Heiloo, 2.50 boete of dagen hechtenis. P. J. v. H. te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. L. K. te Ursem, A. B. te Alkmaar, J. M. H. te Haarlem, A. K. te Bergen aan Zee, G. S. te Amsterdam, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. B. te Warmenhuizen, H. V. te Westzaan, A de W. te Egmond aan Zee, K. te Zaandam, J. A. A. te Egmond- Binnen, ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis. C. M. v. E. te Bloemendaal, 5 boete of dagen hechtenis. W. P. te Groningen, J. S. te Bergen, H. V. te Petten, A. E. te Am sterdam, ieder 6 boete of 4 dagen hechte nis. W. L. de J. te Velsen, 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. J. H. te Alkmaar, f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. G. B. te Bergen, 12 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli- i everordeningen: C. J. L. te Castricum, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. H. K. te Zaandijk, f 1 boete of 1 dag hechtenis. W. M. S. te Amsterdam, C. Z. te Alkmaar, G. V. te Amsterdam, R. N. te Amsterdam, ieder f 2 boete of 1 dag hech tenis, J. S. te Terneuzen, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. C. de K. te Alkmaar, C. M. te Alkmaar, N. Z. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. J. K. te Alkmaar, 4 boete of 4 dagen hechtenis. W. V. te Petten, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 61 van het Wetboek van trafrecht (loopen over verboden grond): P. S. te Bergen, 3 boete of 2 dagen hechtenis. "B. N. te Assendelft, P. M. K. te Assendelft, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vis- cherywet: M. F. te Barsingerhorn, 3 boete of 2 dagen hechtenis. D. B. te Bergen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. B. J. F. te Bergen, K. S. te Beverwijk, J. de V. te Haarlem, J. O. te Haarlem, H. W. te Alk maar, T. H. te Zaandam, W. W. te Zaandam, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. P. te Schagen, 2 X 3 boete of 2 x 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de IJk- wet: W. S. te Egmond aan Zee, 2 X f 1 boete of 2x1 dag hechtenis. Overtredingen van de Ar beidswet: E. B. te Alkmaar, C. K. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van het Ryks- zeeweringsreglement: G. S. te Haarlem, M. H. B. te Haarlem, W. V. te Wormerveer, J. W. te Amsterdam, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Bosch- wet: J. P. F. te Winkel, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vuur- wapenwet: J. B. te Wieringerwaard, 4 boete of 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Overtredingen van de Vrachtverdeelingswet: S. L. te Amsterdam, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. £iufUoaaet De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis: Gier te Basra, Emoe te Bandoeng, Oehoe te Rangoon. Thuisreis: Pelikaan te Rangoon, Ibis te Athene, Reiger te Basra. Morgen zal de Buizerd van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit: E. van Dyk, H. C. M. Hakken berg, tweede bestuurder, A. Verhoef, boord werktuigkundige, P. J. Oolgaard, radio telegrafist en J. de Visser, steward. HENSHAW WINT DEN KINGS UP. Alexander Henshaw, een 24-jarige vlie ger, heeft Zaterdag met een Percival Mewgull-vliegtuig den wedstrijd om den beker van den koning gewonnen. Hij heeft een afstand van 1000 mijl afgelegd binnen een driehoekige baan, waarbij zijn gemid delde uursnelheid 236.25 mijl heeft be dragen. De driehoekige baan was 50)4 myl lang en moest 20 keer worden gevlogen. Er namen 20 toestellen deel. DRIE VROUWEN VLIEGEN VAN SEBASTOPOL NAAR ARCHANGEL. De militaire Russische aviatrices Polina Ossipeno, Wera Lomao en Marina Rasowa hebben een vlucht van Sebastopol naar Archangel zonder tusschenlanding vol bracht in een éénmotorig watervliegtuig. De afstand van 2416 k.m. werd afgelegd in 10 uur 33 min. Stalin en andere leiders hebben de vrouwen geluk gewenscht. HOWARD HUGHES OPGESTEGEN VOOR VLUCHT ROND DE WERELD. De vlieger-millionnair en filmproducer Howard Hughes is gisteren om 15.27 New- Yorkschen tijd van het vliegveld te Bur- bank opgestegen in de richting van New- York, met het doel een vlucht om de wereld te maken. Hij wordt vergezeld door een marconist, twee navigators, Con- nor en Thurlow en een werktuigkundige. VLIEGONGELUK IN ENGELAND. Gisteravond is nabij de haven van Bel- fast een sportvliegtuig brandend neerge stort. De beide inzittenden kwamen in de vlammen om.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9