DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hankau zal tot het uiterste verdedigd worden. Deze Courent wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 155 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 5 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Duitsche militaire adviseurs uit China vertrokken. Groote schade door overstroomingen in Japan. De zaak tegen de wed(r*e Becker. Pleidooien der advocaten. Verklaring van generaal Miaja. Nieuwe bombardementen. Grootsche sokol-feesten te Praag. Rede van president Benesj. De algemeene toestand. Tsjechen in Duitschland gearresteerd. Klein incident in West-Bohemen. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. China strijdt voor zijn vrijheid. Zijn leider Tsjang Kai Sjek is vastbe sloten tot het uiterste weerstand te bie den aan de langzaam oprukkende Japan- sche troepen. Dat Japan zich overigens ook niet de illusie meer maakt binnen korten tyd den oorlog te zullen winnen, blijkt wel zeer duidelijk uit de diverse verklarin gen van Japansche generaals, die spre ken van 10 en 20 jaar Klemmende vraagstukken. Qf in deze lange periode Japan econo misch sterk genoeg zal blijken voortdurend het schatten verslindend oorlogsapparaat op maximumsterkte te houden, of de Japansche troepen 20 jaar lang met geduld voor de eindoverwinning zullen strijden, of het Ja pansche volk tenslotte zoolang een zoo groote economische en moreele druk kan verdragen, zijn echter klemmende vragen, die Japan's regeering thans al merkbaar on gerust maken. Voorloopig nog gaat zij het langzaam ondanks overstroomingen en aanvallen van guerilla-benden de Japansche opmarsch voort De Jangtse-versperringen hebben hevige aanvallen te verduren en Hankou maakt zich, naar van daar gemeld wordt, inmiddels klaar om zich tot het uiterste te verdedigen. Het gros der Chineesche troepen is in het gebied van Hankou samengetrokken en legt op het oogenblik sterke verdedigingswer ken aan. De Japansche vloot stoomt langzaam de Jangtse op. Zij heeft gister Chineesche stel lingen beschoten, die ongeveer 50 K.M. ten Oosten van Koekiang zijn gelegen. Japan sche motorbooten passeerden de rivierver sperring bij Matang, die op het oogenblik door de Japanneezen wordt opgeruimd om het mogelijk te maken, dat ook grootere schepen kunnen passeeren. Aan den Zuide lijken oever betrekken de Japanneezen on der bescherming van het scheepsgeschut hun stellingen. Op den Noordelijken oever zou den nabij Tsiensjan deelen van het Japan sche leger teruggedrongen zijn. Paracelsus-eilanden-kwestle. Het Japansche persbureau Domei publi ceert een bericht uit Londen, volgens het welk de Fransche regeering de Britsche er van in kennis gesteld zou hebben, dat zij de Paracelsus-eilanden, een groep riffen ten Zuidoosten van Hainan, had laten bezetten. Domei meent te weten, dat de Japansche regeering nog geen officieel rapport in deze aangelegenheid heeft ontvangen en dat men slechts beschikt over de inlichting, dat een zeker getal Annamistische gendarmes aan land zyn gebracht op een dezer eilanden, waar twintig Japanneezen aan den arbeid waren. Domei zegt verder, dat, waar deze eilan den aan China toebehooren, de Japansche regeering wellicht zou kunnen overgaan tot het richten van een vertoog tot de Fransche regeering, vooral, als de gendar mes de Japanneezen bij hun arbeid zouden hinderen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van deze kwestie verklaard, dat de toestand niet ernstig is, doch dat de regeering met een zekere ongerustheid de gebeurtenissen gadeslaat. Men herinnert er te Tokio aan, dat een week geleden in het Lagerhuis is medegedeeld, dat de Fransche en Britsche ambassadeurs te Tokio de Japansche regee ring hadden gewezen op het gevaar, dat een bezetting van het eiland Hainan met zich zou brengen. De redactie van Havas teekent hierbij het volgende aan: „In gezaghebbende Fransche kringen merkt men op, dat de Paracelsus- eilanden, die sinds het begin der vorige eeuw door het Annamitische rijk bezet zijn, als afhankelijk van dat rijk worden be schouwd. Ter beveiliging van de scheepvaart in deze streken heeft de regeering van Indo- China er twee vuurtorens geplaatst. Kleine afdeelingen van de Annamitische politie zijn daarheen gezonden om de vuren en hèt meteorologische instituut te bescher men." De overstroomingen in Japan. Het slechte weer heeft in de Japansche provincie Anagawa zware schade aange richt. Naar tot dusver bekend werd, zijn 49 personen gedood en 54 zwaar gewond, ter wijl 295 huizen verwoest werden. Ook in de stad Yokohama is de schade aanzienlijk. In West-Japan zyn eveneens groote ver woestingen aangericht. Naar tot dusver ge meld werd, zyn daar acht menschen om het leven gekomen. Duitsche militaire raadgevers vertrokken. Uit Hankau wordt gemeld, dat he denmorgen 26 Duitsche militaire advi seurs met generaal van Falkenhausen aan het hoofd naar Duitschland zijn vertrokken. Zoo heeft Duitschland tenslotte toch niet langer aan den Japansche verlangens weer stand willen bieden. Met betrekking tot dit vertrek der militaire adviseurs heeft de woordvoerder der Chineesche regeering hun een hartelijke hulde gebracht voor de door hen aan China bewezen diensten. Zij zijn in vele gevallen reeds meer dan tien jaren in persoonlijk contact met de Chi neesche regeering. Velen hunner hebben tien jaar in China vertoefd, terwijl niemand hunner korter dan 5 jaren in China werk zaam is geweest. Onlangs, aldus wordt van officieuze Chineesche zijde verklaard, heb ben de Duitsche adviseurs op voorste] van de rijksregeering ontslag verzocht. De Chineesche regeering, waardeering hebbende voor de moeilijke positie, waarvoor zij geplaatst waren, heeft hun vrijwillig ontheven van hun contracten, welke nog niet geëindigd waren. De zitting van gistermiddag was geheel gewjjd aan de pleidooien der advocaten van dc civiele partij. Al deze advocaten, vjjf in getal, voerden overstelpende bewijzen aan tegen de beklaagde. In verband met de groote belangstelling van de zijde van het publiek was de gen darmerie, die de orde' handhaafde, extra versterkt. Hedenochtend zullen de advocaten der verdediging hun pleidooien aanvangen. Bij de opening van het proces-Becker vanochtend gaf de eerste verdediger, mr. Chevalier een historisch overzicht van ver scheidene belangrijke processen, waarna hij een reeks wetenschappelijke en medi sche argumenten naar voren bracht om erop te wijzen dat twijfel ten voordeele van de verdachte strekt. Ten aanzien van den strijd in Spanje heeft generaal Miaja verklaard, dat in de Oostelijke provinciën hevig wordt gevochten. De opstandelingen hebben hier veel materieel en veel troepen verzameld en oefenen een sterken druk uit, doch de regeeringstroepen verdedigen het terrein voet voor voet. De vijand rukt langzaam op cn de buiten landsche troepen lijden groote verliezen. Valencia wil het voorbeeld van Madrid vol gen. Het is moeilijk te strijden tegen een volk, dat niet overwonnen wil worden. Het gezag in het Franco-Spanje is in handen van buitenlanders en daarom zal tot het einde worden gestraden. Geen oorlog is ge wonnen voor den lsatsten veldslag en deze zal ten gunste van de republiek zijn. De regeering is dus nog steeds vol hoop op de overwinning. De strijd is dan ook werke lijk nog lang niet beslist. Radio Norte zegt o.m. dat aan het Levantfront in alle sectoren intensieve ge vechten worden geleverd. In den westelijken sector hebben de opstandelingen na zware verliezen te hebben geleden hun stellingen eenigszins verbeterd. De strijd was eveneens zwaar in de oostelijke zóne, waar de regee ringstroepen hardnekkig weerstand bieden. Een opstandelingenbericht meldt in den sector van Teruel en aan het front van Castellon enkele successen. Aanhoudende bombardementen. De luchtbombardementen houden nog steeds aan. Tegen middernacht zijn de noordelijke voorsteden van Barcelona, Bade- lona en San Adrian bestookt, waarbij 10 dooden en 10 gewonden vielen. Bij het bom bardement van vanmorgen op Gava zijn 23 dooden en 40 gewonden gevallen. „Refugio". In het republikeinsche Spanje wordt met groote energie gewerkt aan den bouw van schuilplaatsen tegen luchtaanvallen. In alle Catalaansche steden ziet men mannen, die de bestrating van de pleinen opbreken en groote schuilplaatsen graven. In vele steden en dorpen buiten Catalonië gebeurt het zelfde. Het is de bedoeling dat de geheele bevolking kan schuilen in geval de vijand tot een bombardement op groote schaal overgaat. Op iederen hoek en op verscheidene plaatsen langs de straten ziet men in groote letters het woord „Refugio", terwijd een zwarte pijl naar de plaats van de naastbij- zijnde schuilplaats wijst. Italiaansche gewonden te Napels aangekomen. Het Italiaansche hospitaalschip Aquileia is Maandag met ongeveer 300 Italiaansche gewonden aan boord uit Spanje te Napels aangekomen. De tweede dag van het tiende alge meene congres der sokols is gisteren begonnen met een pelgrimstocht naar het slot te Praag, waaraan werd deelge nomen door de Tsjechoslowaaksche, Russische, Zuid-Slavische en Bulgaar sche sokols en door gymnasten uit niet- Slavische landen. Zjj brachten haar hulde aan den president der republiek. In een toespraak tot den pre sident der republiek Benesj, zeide Boekofski, de president der sokolsvereeniging in Tsje- choslowakije: „Door hulde te brengen aan het hoofd van den staat geeft de sokolbewe- ging uitdrukking aan haar onwrikbare trouw aan de republiek en aan haar demo cratische grondwet". Benesj spreekt, President Benesj, die omringd was van de leden der regeering en talrijke vertegen woordigers uit de diplomatieke wereld, zei- de in zijn antwoord o.m.: „Ons volk en onze staat willen in vrede en vriendschappelijke samenwerking leven met al hun buren, evenals met alle andere naties, door kalm te biijven, waardig, krachtig en waakzaam. Benesj voegde hieraan toe: „Wij wil len haar toonen onze achting voor haar nationale en menschelijke individuali teit. Op dit gebied ook willen wij onze billijkheid en ons humanisme van sokols en democraten doen gelden. Wij vragen echter hetzelfde van den anderen kant". Vervolgens overhandigde Benesj aan den vertegenwoordiger der Tsjecho-Slowaaksche sokols een vlag, waarop de op het onmetelij ke slotplein vereenigde sokols een eed van trouw aan de republiek aflegden. Gistermiddag zijn de feesten in het Masa- rykstadion voortgezet Een menigte van 150.000 personen was aanwezig bij de turn- demonstratie. Een honderdtwaalftal vrouwe lijke gymnasten uit Ryssel werd geestdriftig toegejuicht met kreten: „Leve Frankrijk"; terwijl de Fransche turnsters tenslotte af marcheerden onder de tonen van de Marseil- laise riep het publiek: „Leve onze bondge noot, Frankrijk". Alkmaar, 5 Juli 1938. Sir John Simon heeft gisteren in het La gerhuis, omdat de besprekingen van den Britschen agent te Burgos met het Foreign Office nog niet geëindigd zijn, namens den minister-president een samenvatting van Franco's antwoord aan de Engelsche regee ring gegeven. Hij heeft daarbij niet veel nieuws verteld. Franco houdt vast aan de bewering, dat de havens gewettigde militaire objecten zijn. Ontkend wordt voorts, dat de opstandelin gen het speciaal op Brjtsche schepen gemunt hebben. Het antwoord bevat zooals reeds bekend zekere voorstellen voor het ga randeeren van de onschendbaarheid in een bepaalde haven, Almeria. Het verlengt be paalde waarborgen betreffende den aard van de goederen, die in deze haven zouden wor den aangevoerd en besluit met de verklaring dat Franco bereid is voorstellen te doen voor de uitwerking van nieuwe „oorlogswetten" in een toekomstigen oorlog. Simon zeide nog, dat de scheepvaartonder nemingen van dit voorstel in kennis zijn ge steld en dat de Britsche regeering natuurlijk rekening zal houden met de meening dezer ondernemingen. De hoofdzaken van dit exposé waren al bekend. Van belang echter is, dat de Engel sche regeering vooralsnog niet geneigd schijnt aan te nemen, dat het bombardeeren der Engelsche schepen zonder opzet is ge beurd. Butler, de onderminister van buitenland sche zaken, verklaarde althans gisteren in het Lagerhuis op een vraag van Henderson, dat de Britsche regeering Burgos aanspra kelijk stelt voor de operaties van o.m. die vliegers, die op Majorca hun ba^jg hebben. Hoewel het algemeen bekend is, dat het de Italianen zijn, die daar hun vliegtuigbasis hebben ingericht, dat zij juist meestentijds de bombardementen op de Spaansche kust steden en de Engelsche schepen uitvoerden, wilde Butler dit niet erkennen. Hij „aan vaardde de bewering van Henderson niet, dat de meeste luchtraids door Italiaansche toestellen werden uitgevoerd". Dit in het openbaar toe te geven zou ook neerkomen op een erkenning van Italië's in menging. Want de constructie, dat het vrij willigers zyn, die deze vliegtuigbases in gericht en bovendien nog van vliegtuigen voorzien hebben, is vry ongeloofwaardig Bovendien is de inrichting van deze vlieg tuigbasis op Majorca een zeer pijnlijke kwestie voor de Engelsche regeering, die toch van Italië de verzekering had gekregen, dat het bij zijn inmenging géén territoriale doeleinden nastreefde Toen tijdens de debatten de labour-afge- vaardigde Noel Baker dan ook naar aanlei ding hiervan vroeg, waarom de regeering de autoriteiten te Burgos en niet die te Rome juist voor de bombardementen verantwoor delijk stelt, daar toch uit de officieele Ita liaansche pers duidelijk blijkt, dat de orders voor de luchtmacht uit Rome komen, wilde Butler dit niet erkennen. Heden komt de niet-inmengingscommissie bijeen. Misschien dat de buitenlanders nu inderdaad uit Spanje worden teruggetrok ken. En misschien dat er hierdoor nu in derdaad een begin met de werkelijke niet-inmenging gemaakt wordt! Ter gelegenheid van independance-day zijn vele redevoeringen afgestoken. Zoo heeft Frankrijks minister Bonnet zich gisteravond in een radiorede in de Engelsche taal tot de Ver. Staten gericht. Bonnet stelde vast, dat Frankrijk en de Ver. Staten beide vurig de totstandkoming van den definitieven wereld vrede wenschen. „In de ernstige oogenblik- ken, die wij doormaken", zoo zeide hij voorts, „is de moreele steun, die de politiek van Frankrijk in de Ver. Staten ondervindt, temeer verheugend daar wij de beteekenis kennen, die de geheele openbare meening in Amerika hecht aan goede verstandhouding tusschen de twee groote Europeesche demo cratieën en de Amerikaansche democratie". De minister sprak tenslotte den wensch uit, „dat de verwezenlijking van een algemeene kalmeering het mogelijk zal maken, over te gaan tot definitieve regeling der economi sche vraagstukken die heden ten dage een beletsel voor den vooruitgang der mensch- heid vormen". Ook de Amerikaansche ambassadeur, Ken- nedy, te Londen heeft ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag een rede gehou den. Hjj zeide o.m.: „Ons land herleeft uit zijn economische moeilijkheden, doch alleen de toekomstige loop der wereld kan bepalen, of die herleving van blyvenden aard zal zijn. In de Vereenigde Staten neigen de psy chologische elementen, die ons den vorigen winter zoo krachtig in hun neerdrukkenden greep hielden, tot verdwijnen". Nadat het enkele oogenblikken VTij sterk gespannen heeft tusschen Frankrijk en Turkije is dan gisterochtend tusschen de generale staven der beide landen een ac- coord gesloten inzake het Sandsjak Alexan- drette. In dit te Ankara geparafeerde Fransch- Turksche vriendschapsverdrag verplichten de beide landen zich, niet toe te treden tot eenig politiek en economisch verbond en tot eenige combinatie, die tegen een van beide is gericht. Indien een der beide partijen door een andere mogendheid wordt aangevallen, zal de andere partij geen hulp van welken aard ook verleenen aan den aanvaller. De beide landen verplichten zich met elkaar overleg te plegen indien de veiligheid in het Oostelijk deel der Middellandsche zee zou worden bedreigd. De geldigheidsduur van het verdrag is bepaald op tien jaar, te reke nen vanaf de uitwisseling der ratificatie oorkonden. Krachtens de Fransch-Turksche overeen komst tot militaire samenwerking in het Sandsjak zijn hedenochtend half zes de Turksche troepen dit gebied binnengerukt bij de grenspost Hadjilar. Voorafgegaan door een escadron cavalerie rukte een regiment infanterie langs de Karoesoe-rivier in de richting van Kirikhan en Antiochie. De Turksche kolonel Fawzi Mandjug, die het Turksche commando moet vertegen woordigen bij den Fransche staf, ging, ver gezeld van den Turkschen consul, de troe pen tegemoet. Namens den hooge-commis- saris begroette kolonel Collet de Turken. Zoo zijn hier voorloopig de moeilijk heden uit den weg geruimd. In welk deel van de wereld kunnen we die nü verwach ten? Abessinië, Spanje, China, Palestina, Britsch-Indië, Mexico, Bolivia-Paraquay, Tsjecho-Slowakije wat volgt? „Leve de kleine Entente!" Zeshonderdzestig infanteristen, aviateurs en mariniers uit Zuid-Slavië en Roemenië, onder leiding van den Zuid-Slavischen gene raal Oekavicic en den Roemeenschen kolonel Palanbeanoe zijn gisteren aangekomen ter deelneming aan de sokolfeesten. De verte genwoordigers der geallieerde legers werden aan het station verwelkomd door de Tsjecho- Slowaaksche generaals Vozenile, Fabian en Langer en door een talrijke menigte belang stellenden, die de soldaten der kleine Enten te geestdriftig toejuichte. Een ware stort vloed van rozen werd onderweg over de Tsjecho-Slowaaksche, Roemeensche en Zuid- Slavische soldaten geworpen. Langs den ge- heelen weg weerklonk de kreet: „Leve de kleine Entente". Hoewel het op het oogenblik vry rustig is in Tsjechoslowakije, worden af en toe nog meestal weinig beteeken- de incidenten tusschen regeerings-aan- hangers en Sudeten-Duitschers gemeld. Ernstige echter is, dat in twee geval len een Tsjech die toevallig in Duitsch- lend was, daar om tot nog toe onbe kende redenen is vastgehouden. Door tolbeambten aangehouden. Zoo deelde 't Tsjechische persbureau me de, dat Zondagochtend een bediende van een Coöperatieve vereeniging te Melnik (Noord-Bohemen) die geregeld de Duitsche grens passeerde, door de Duitsche douane autoriteiten te Seifennersdorf werd aange houden. jg een arrestatie. Zondagochtend passeerde een ambtenaar van den boerenbond te Melnik, Joser Bartos na aan het douane-kantoor te Horni Jindrichov in Noord-Bohemen een vergun ning voor een uitstapje te hebben gehaald, by de douanepost van Seifhennersdorf de Duitsche grens. Na korten tijd werd hij echter door een S. S.-man per rijwiel inge haald en naar het douane-kantoor terugge bracht. Eenigen tijd later werd hy met een auto weggevoerd, waarschijnlijk naar Seiff-Hennersdorf. De reden van dit optre den tegen Bartos is niet bekend. Vechtpartij in balzaal. Ceteka meldt, dat Zondagavond tijdens een danspartij te Hartenberg (West-Bohe men) een vechtpartij is ontstaan tusschen Duitschers en Tsjechen. Een Duitschers had een Hitier kreet doen hooren, waarop de Tsjechen protesteerden. Zjj werden door de Duitschers naar bui ten gewerkt, twee Tsjechen werden gewond. Veel dooden tijdens weekend in de V.S. - In het afgeloopen weekeinde verlengd met den onafhankelijkheidsdag zyn in de Ver eenigde Staten 475 menschen op geweld dadige wijze om het leven gekomen. Hier van zijn 245 omgekomen bij verkeersonge lukken, 126 zyn verdronken, 23 werden ver moord en 19 sloegen de hand aan zichzelve. Tal van personen liepen bij het ontsteken van vuurwerk brandwonden op. Raceauto uit de baan gevolgen. - Op de auto-racebaan van Honokus' (New-Jersey) is een auto uit de baan gevlogen en op de toe schouwers ingereden. Een persoon werd ge dood en vijftien werden gewond. Instorting in een mijn. - In een Tsjechi sche steenkolenmijn nabij Moravisch Ostia- wa heeft gisterochtend een instorting plaats gevonden, tengevolge waarvan acht mijn werkers bedolven werden. Vyf hunner kon den met zware verwondingen geborgen wor den. Hoewel men met koortsachtige haast aan het opruimingswerk bezig is, heeft men de drie anderen tot dusver nog niet kunnen bevrijden. Botsing in Jaipoer. - Te Jaipoer (Br.- Indië) is een botsing ontstaan tusschen de politie en gewapende benden uit de stede lijke bevolking. Er werden schoten gewis seld, waarbij drie personen gedood werden, n.1. twee oproerlingen en een politieman. Drie doodvonnissen in Rusland. - De speciale rechtbank voor het gebied van Fergnana (Oetsbekistan) heeft drie leden van een contra revolutionaire organisatie, die in het district Oetsji werkten, ter dood veroordeeld. Twee andere leden dr organisatie werden veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, één tot tien jaar gevangennisstraf, drie tot zes jaar, terwijl twee werden vrijgesproken. Cholera-epidemie in Britsch-Indië. - Het aantal slachtoffers van de cholera- epidemie in de Vereenigde Provinciën (Br.- Indië) is thans tot boven de 20.000 gestegen. Bij het nemen van maatregelen tegen de epidemie stuit men op een onbegrijpelijken tegenstand van de onwetende massa. i bracht cn aldaar wordtin "vuroen overce- "Pgebaard.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1