SAMBO BE OLIFANT AKKERTJES ZBiHiwtland DB BAAS. akker-cachets Glimlachje TWEEDE BLAD. Ge kunt niet overal alle* krijgen. Neemt U daarom xelf een doosje „AKKERTJES" mee, om bij de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen ziekte", kiespijn en andere pijnen, maar ook bij n kou, 'n griep, enz. Doos 2 stuks - 2 stuivers. Koker 13 stuks 12 Stuivers. volg van het in meerdere mate en het lan ger aanhouden van melkkoeien. Waren de oudere dieren niet langer aangehouden, dan zou het aantal melk- en kalfkoeien ln 1937 omstreeks 37000 stuks lager zijn geweest. Juist de crisis heeft tengevolge gehad, een meer intens worden van het landbouwbedrijf. Daardoor is het mogelijk, dat de boer veel meer vee op zijn bedrijf kan houden. Zon der teeltregeling dus zou het aantal koeien nog aanmerkelijk hooger zyn geworden. Aangenomen kan worden, dat er dan in 1937 ongeveer 87000 melk- en kalfkoeien meer geweest zouden zijn, dan thans geteld werden. Behalve door de stijging van het aantal melk- en kalfkoeien en door de relatieve vermeerdering van het aantal oudere dieren is de melkproductie gestegen door rationa lisatie van de voedering en door een scher pere selectie van het rundvee. Bij het door werken van de teeltregeling zal de stijging van het aantal melk- en kalfkoeien ophou den. Van den aanvang der teeltregeling af, is erop gerekend, dat deze omstreeks 1939 of 1940 invloed op de melkproductie zal gaan uitoefenen. Men bedenke evenwel, dat het moeilijk is, in een materie als deze, waarin zooveel onverwachte omstandig heden invloed kunnen uitoefenen, met wis kundige zekerheid berekeningen te maken. Voor opheffing der regeling bestaat geen aanleiding. De teeltregeling voor rundvee moet, met het oog op den vleeschprijs en ter voor koming van een ongelimiteerde melkproduc tie, nog gewenscht worden geacht. Voor 1939 worden de personeele uitgaven, voortvloeiende uit de landbouwcrisismaat regelen, geraamd op f 5.500.000 en de mate- rieële en overige uitgaven op 4.300.000. De tuinbouw. Bij den steun aan den tuinbouw is voor de berekening der richtprijzen uitgegaan van normale stichtingskosten. Toevallige facto ren buiten beschouwing latend, zullen door steunverleening tot de richtprijzen voor de normale bedrijven de vaste kosten, zoowel als de variabele gedekt kunnen worden uit de veilingsopbrengsten plus den steun. Zoo lang de afzetmogelijkheden niet verbeteren, zal de steun de rendabiliteit moeten ver zerken. De minimum-prijzen zijn ingesteld om den kweeker althans eenige garantie te bieden. Deze prijzen zijn geen basis voor de rentabiliteit. De afzet moet dan ook eigen lijk boven de minimumprijzen plaats vinden. Regelmaat in dezen afzet is niet te verkrij gen. Geconstateerd wordt, dat de binnen- landsche consumptie de laatste jaren met sprongen is vooruitgegaan. De teeltbeperking, ter bereiking van een evenwicht tusschen productie en afzetmoge lijkheid, is reeds in 1933 begonnen en sinds dien nog scherper toegepast en zóóver door gevoerd, als de tuinbouwbedrijven in dezen maar eenigszins, mede in verband met de werkgelegenheid, konden dragen. Ten aanzien van de vaste lasten zijn in alle plaatsen, waar tuinbouw is, commis sies voor de vaste lasten gevormd, die tot taak hebben, door overleg tusschen debiteur en crediteur, tot verlaging der vaste lasten te geraken. Welke maatregelen verder noo- dig zullen zijn om ten dezen tot gewenschte resultaten te kunnen komen, zal moeten worden afgewacht. Waar de regeering tot taak heeft, bij de financieele afwikkeling van vorderingen op Duitschland, de belangen van alle betrokken bevolkingsgroepen geleidelijk te behartigen, en de bezitters dezer vorderingen ook reeds aanzienlijke offers hebben moeten brengen, heeft de regeering gemeend, afwijzend te moeten staan tegenover het denkbeeld om door verlichting van de rentelast de voor rentebetaling op de clearing benoodigde gelden te verminderen, teneinde deze voor den uitvoer van tuinbouwproducten te doen aanwenden. De regeering meent, de bestaan de verdeeling van de clearinggelden tus schen de verschillende bedrijfsgroepen te moeten handhaven. Men mag niet uit het ook verliezen, dat de basis der verdeeling tusschen Nederland en Duitschland vastge legd is. Ook Duitschland heeft wenschen voor bepaalde producten, die dikwijls niet strooken met de onze. Alles hangt hierbij af van de toekomstige ontwikkeling op de Nederlandsch-Duitsche clearing. Dat één der eerste wenschen der Nederlandsche regee ring vérruiming der groenten-contingenten is, moge als vaststaand worden veronder steld. Tijdens de conferentie is voor ons wel komen vast te staan, dat de regeering, oolc bij deze materie, voor honderdtallen moei lijke vraagstukken komt te staan en in het college van regeeringscommissarissen van de Landbouwcrisiswet 1933 over een groep mannen beschikt, die ter zake kundig kun nen worden genoemd. Wanneer het bedrijfsleven deze zoo moei lijke taak ter hand zal nemen, dan zal zij ook ongetwijfeld ervaren, dat critiek ge makkelijker is dan uitvoeren. Mogen alsdan de menschen uit het be drijfsleven blijk geven achter hun organisa ties te staan. Wij waardeeren het in het col lege van regeeringscommissarissen, dat dit critiek op prijs stelt en alleen in het waar achtig landbouwbelang van oordeel is, dat, nu wij in afzienbaren tijd de landbouw crisismaatregelen niet zullen kunnen mis sen, wijziging in de landbouwcrisispolitiek wenschelijk is. WIEG IN BRAND GERAAKT. Een zuigeling kreeg ernstige brand wonden. Hedenavond omstreeks negen uur is in een woning aan den Stadionweg te Amsterdam een wieg, waarin zich een baby van vier weken bevond, in brand geraakt. Men had in de nabijheid van de wieg een Inhaleer toestel geplaatst met het gevolg, dat de vlam van het toestel zich aan het tulle van de wieg mededeelde. Het kindje, dat ern stige brandwonden bekwam, is door den G. D. verbonden. De brandweer, die inmiddels ontboden was, heeft het vuur gedoofd. PROTEST TEGEN AUTOBUSSEN. Gemeenteraad van Muiden protes teert tegen de vervanging van de Gooische tram door autobussen. De gemeenteraad van Muiden is gister avond in spoedvergadering bijeengekomen, ten einde te protesteeren tegen de voor genomen vervanging van de Gooische tram door autobussen. Na een uitvoerige bespre king, waarbij de raadsleden van alle fracties hun aanhankelijkheid aan de tram uit spraken en zeer veel nadeel voor Muiden en Muiderberg duchtten van de exploitatie van den autobusdienst, die den grooten rijksweg zou volgen en hun gemeente dus links zou laten liggen, werd ten slotte be sloten tot de ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën en Waterstaat een protest te richten tegen de voorgenomen plannen. Den gemeentebesturen van het Gooi zal medewerking worden verzocht. PRINS BERNHARD PRESIDEERT DEN NATIONALEN PADVINDERSRAAD. Gister heeft ten paleize te Soestdijk de Nationale Padvindersraad vergaderd. Prins Bernhard heeft, gebruik makende van zijne bevoegdheid als koninklijk commissaris van de Nederlandsche Padvinders, de vergade ring gepresideerd. Tot voorzitter van den Nationalen raad werd benoemd de heer A. Oosterlee, hoofdcommissaris van de N. P. V., tot onder-voorzitter mr. R. Höppener, hoofd commissaris der kath. verkenners, tot secre taris-penningmeester de heer A. H. van Leeuwen, penningmeester van de N. P. V. Besloten werd o.m. dat de voorzitter, de heer A. Oosterlee ook de buitenlandsche aangelegenheden van den Nationalen Pad vindersraad zal behartigen. De raad zal zijn zetel hebben op het Nationaal Hoofdkwartier der N. P. V., Alexanderstraat 20, 's-Gravenhage. ECHTELIJKE TWIST. Man ging zijn vrouw met strijkijzer te lijf. In hun woning aan de Korte Hille- straat te Rotterdam heeft gister de echtgenoot van de 48-jarige M. Seegers- Rotier tijdens een twist zijn vrouw m :t een electrisch strijkijzer tal van ver wondingen toegebracht, die van zoo ernstigen aard waren, dat de vrouw in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging moest worden opgenomen. De man is gearresteerd. De ruzie er schijnt wel eens méér ern stig verschil van meening tusschen de beide echtgenooten te bestaan liep zoo hoog, dat de twist in een handgemeen overging. Daarbij schijnt de man zich zóó driftig te hebben gemaakt, dat hij op een gegeven oogenblik een electrisch strijkijzer, dat juist binnen zijn bereik stond, greep en er zijn vrouw mee te lijf ging. Hij sloeg met het zware voorwerp in den blinde weg, waarbij hij de vrouw tal van malen op het hoofd raakte. Op haar hulpgeroep was spoedig assistentie aanwezig. De vrouw had toen echter reeds een groote wond boven het rechteroog en een onder het linkeroog, terwijl haar linker oorschelp was gespleten. Aangezien het slachtoffer hevig bloedde, is zij met de auto van den geneeskundgen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. De verwondingen zijn niet van levens gevaarlijken aard. De inmiddels gewaarschuwde politie heeft den man aangehouden en naar het politiebureau aan het Sandelingenplein overgebracht, waar hij voorloopig is opge sloten. HET CONFLICT IN DE HARING VISSCHERIJ. Een gedeeltelijke oplossing. Nadat de rijksbemiddelaar j.1. Vrijdag zijn poging om voor het conflict in het haring- visscherijbedrijf een oplossing te vinden, niet met succes bekroond had gezien, hebben de christelijke schippersvereniging Ons Aller Belang en de permanente commissie uit de reederij zich gewend tot den oud-mi nister van waterstaat ir. M. C. E. Bongaerts met het verzoek alsnog een oplossing te vin den voor wat Scheveningen betreft. In een gisteravond gehouden vergadering is overeenstemming bereikt tusschen de Ook in Kaapstad, aan de voet van de historische Tafelberg, zal de winkelier U in smeuig Zuid-Afri- kaansch vragen welke van de twee U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) of Craven Plain (zonder mondstuk). Maar beide sigaretten zijn gemaakt van dezelfde onge ëvenaarde, gouden Virginia ta bakken I Zóó zacht en toch zóó geurig als U ooit een pure Vir ginia sigaret hebt gerookt I „Regtig dis 'n goeie sigaret!" 10 itulu 177» cent 20 stuks 35 cent reeders en de schippers op de Zaterdag dooi de reeders vastgestelde voorwaarden, be houdens dat voor het binnenliggen alsnog is bepaald, dat het schip tusschen twee reizen 2 maal 24 uur zal binnenliggen. De reederij zal in dien tijd de vleet laten lossen en de vleet met de ledige tonnen laten laden. Direct na binnenkomst van het schip in de Scheveningsche haven, zal de bemanning minstens twee uur vrij zijn. Door de schippers werd besloten om de schepen voor het uitvaren gereed te maken. Door den heer Bongaerts werd de wen- schelijkheid betoogd, om, nadat het conflict zal zijn beëindigd en de gemoederen tot rust zijn gekomen, te geraken tot een con- taat-commissie, zooals die in het mijnbedrijf bestaat en dank zij welker bestaan de sociale vrede sindsdien ongestoord bewaard is gebleven. Onrust op straat. Tijdens deze vergadering is het op straat tot eenige ongeregeldheden van de zijde der stakers gekomen. De politie heeft echter eenige charges uit gevoerd, waarna de rust spoedig was her steld. SPORTIEVE POOLSCHE STUDENTEN IN DE HOOFDSTAD. Acht Poolsche studenten zeven leer lingen van de technische hoogeschool te Lemberg en één jurist vertrokken 10 Juni met een klein plezierjacht van nauwe lijks 15 meter lengte uit de Poolsche ha venstad Gdynia. Zij kruisten geruimen tijd op de Oostzee, bezochten o.m. de Regatta te Kiel en na een bezoek aan het Duitsche eiland Helgoland, arriveerden zij gistermid dag in de Amsterdamsche haven. Met het slanke jacht, dat is genoemd naar den Poolschen admiraal Krysztof Ariszewski, die in de dagen van de West-Indische compagnie streed onder de bevelen van Johan Maurits (en dus onder Nederland sche vlag) aan de kusten van Brazilië. Morgenochtend vertrekken de studenten naar Schotland, waarna zij nog een bezoek zullen brengen aan Noorwegen. Het ligt in hun bedoeling omstreeks half Augustus in Gdynia terug te keeren. NEDERLANDSCHE DEMARCHE IN MEXICO. Terzake de onteigening der olie terreinen. De regeeringspersdienst maakt bekend, dat door den tijdelijk zaakgelastigde te Me xico, in opdracht van de Nederlandsche re geering, op 29 Juni aan den Mexicaanschen minister van buitenlandsche zaken een nota is overhandigd, waarin er aan wordt her innerd, dat de Nederlandsche regeering zich in een op 4 April j.1. overhandigde nota alle rechten had voorbehouden ten aanzien van de processen nopens de onteigening der olieterreinen in Mexico en de arbeidsge schillen in de olie-industrie daar te lande. In aansluiting daarop wordt er verder op gewezen, dat de uitspraak in eersten aanleg in het onteigeningsproces, welke voor Ne derlandsche belanghebbenden bij de betrok ken maatschappijen ongunstig was, de Ne derlandsche regeering met ernstige zorg ver vult, temeer, wijl reeds door de Mexicaan- sche regeering tot een uitvoer van petroleum werd overgegaan, vóórdat in deze zaak uit eindelijk een beslissing werd getroffen. Zulks heeft de Nederlandsche regeering aanleiding gegeven om in het huidige sta dium der zaak, alvorens dus nog de beslis sende uitspraak is gevallen, der Mexicaan- sche regeering dringend te verzoeken alle aandacht te schenken aan de argumenten der Nederlandsche belanghebbenden en de zen vol recht te doen wedervaren. Tot deze demarche is de regeering over gegaan, uitsluitend geleld door de belangen van de Nederlandsche geïnteresseerden. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST De algemeene vergadering te Haarlem. In de gistermiddag voortgezette algemeene vergadering der Nederlandsche maatschap pij tot bevordering der geneeskunst werd de voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, benoemd tot eerelid. Daarna behandelde de vergadering het rapport der sociaal-hygiënische commissie over de consultatiebureaux. In zijn prae- advies merkte het hoofdbestuur op, dat het groote bewondering en waardeering heeft voor het rapport en dat het met instemming kennis had genomen van het feit, dat de con sultatiebureaux in het algemeen van groot belang worden geacht voor de volksgezond heid, speciaal voor de t.b.c.-bestrijding en de 'zuigelingenzorg. Het hoofdbestuur meent, dat de behandelende geneeskunst tot loyale medewerking inzake de consultatiebureaux verplicht is en zal daarom streven naar het instellen van een officieele instantie, die be staansrecht, werkwijze en uitbreiding van consultatiebureaux en analoge bureaux re gelt en klachten onderzoekt, beoordeelt en berecht. Zoolang deze officieele instantie niet be staat, zal het hoofdbestuur streven naar het oprichten van een dergelijke particuliere, onafhankelijke en boven de partijen staan de instantie, zoo mogelijk in samenwerking met andere belanghebbenden en met het ge neeskundig staatstoezicht op de volksgezond heid. Over het rapport volgde een uitvoerige gedachtenwisseling. Tenslotte werd besloten het advies van het hoofdbestuur te aanvaarden en het hoofdbestuur op te dragen, in samenwerking met de betreffende commissie de conclusies uit te werken. De vergadering werd hierna verdaagd. Het hoofdbestuur en de leden begaven zich naar het stadhuis, waar zfj officieel door B. en W. van Haarlem werden ontvangen. Het duel: „U permitteert toch? Ziet U, ik ben altijd gewoon op een schijf te schieten!" 33. Terwijl Flip zich vlug ging aankleden, nam Jan een kar, die voor een winkel stond en reed die tot onder het raam. Ziezoo, nu kon Flip makkelijk naar omlaag komen. Maareen agent had het ook gezien en die dacht dadelijk aan inbrekers. Kalm wachtte hij wat er verder zou gebeuren. 34. Zoodra Flip beneden was, merkte hij den agent op en meteen zei hij tegen Flip „Lopen jö, want als hij ons te pakken krijgt, mislukt ons plan. En dan zit ik weer opgesloten." Dc agent liep hard, maar de jongens liepen iets harder en bij de hoek van een straat verloor hij ze uit het oog. GOLFI

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7