DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vluchtelingenconferentie te Evian bijeen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 157 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 7 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Besprekingen beperkt tot de Duitsche vluchtelingen. Eén en dertig landen vertegenwoordigd. Eén jaar oorlog Japan-China. Boodschap van Tsjang Kai Sjok. Regeeringskruisers niet getroffen. Verscheidene dorpen gebombardeerd. De algemeene toestand. Almeria ongeschikt als neutrale haven. Diverse Engelsche bezwaren. ALKMAARSCHE COURANT. De conferentie van Evian is gisteren bijeengekomen ter bespreking van de kwestie der vluchtelingen uit Duitsch- land en Oostenrijk. Eén en dertig landen, samengekomen op initiatief van den president der Vereenigde Staten, zullen pogen voor dit probleem een interna tionale regeling te scheppen. Ook Neder land is vertegenwoordigd. Alleen Italië heeft „om diplomatieke redenen" de uit- noodiging tot deelname aan de confe rentie van de hand gewezen. De bijeenkomst werd gepresideerd door den voorzitter van de commissie voor Bui- tenlandsche Zaken van den Franschen senaat, Henry Berenger. Aanwezig waren o.m. Avenol en John Winant, de toekomstige directeur van het I. A.B. Om kwart over vier opende Berenger de vegadering. Hij heette de leden der com missie en de vertegenwoordigers van de pers welkom en sprak de hoop uit, dat uit de beraadslagingen een practisch resultaat te voorschijn zou treden. Hij besloot zijn toe spraak met hulde te brengen aan president Roosevelt voor zijn edelmoedige initiatieven. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de algemeene discussies. De vertegenwoordiger der V. S. spreekt. De eerste spreker tijdens deze dis cussies was de Amerikaansche gedele geerde Myron Taylor. Hij zeide: „De tijd is gekomen, dat de regeeringen, die den plicht hebben zich ongerust te maken over het probleem der politieke vluchte lingen in verband met de aanvaarding van een zekere politiek door verschil lende andere regeeringen, snel en doel treffend moeten optreden". Spr. gaf toe, dat het probleem zoo uit gebreid en ingewikkeld is, dat deze confe rentie waarschijnlijk niet meer zal kunnen doen dan een procedure op gang brengen en samenwerking tot stand brengen met de reeds bestaande organismen, die hebben bij gedragen tot practische verbetering van den toestand der vluchtelingen. Terwijl het uiteindelijke doel zal zijn een organisatie op te richten, die zich zal moeten bezig houden met alle vluchtelingen, zal de conferentie haar onmiddellijke aandacht moeten con- centreeren op het dringendsste probleem der vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk. De Amerikaansche regeering gelooft vast, dat een internationale organisatie, zooals zij zich voorstelde er een in het leven te roepen op deze vergadering, een aanvulling zou vormen voor de Volkenbondscommissie en het Nansenbureau. Deze drie organisaties zouden dus samenwerken. Het werk der conferentie zou permanent moeten worden voortgezet en dit zou doeltreffend kunnen geschieden door de organisatie van een vol tallige vergadering van diplomatieke ver tegenwoordigers der landen, die deelnemen aan de conferentie, in een Europeesche hoofdstad, bijv. Parijs. Tevens stelde spr. voor een permanent secretariaat in het leven te roepen. Het Engelsche standpunt. Als tweede spreker voerde de Engel sche gedelegeerde, Lord Win ter ton, het woord. Hü zeide, dat de Britsche regee ring wil samenwerken voor het vinden van practische middelen om het vluch telingenprobleem op te lossen. Spr. herinnerde er aan, dat een zeker aan tal vluchtelingen toestemming heeft ge kregen zich in Engeland te vestigen. Qe Britsche regeering trachtte de opleiding der vluchtelingen te vergemakkelijken met het oog op hun evacuatie overzee. Zij bestudeert de mogelijkheid van een toelaten van vluch telingen in overzeesche gebieden, maar stuit op moeilijkheden van klimaat en politiek. Op het oogenblik bestudeert zij een uitbrei ding der koloniën in Zuidwest-Afrika. Spr. gelooft, dat de taak der confe rentie onoplosbaar zal zijn, wanneer de emigranten niet over eenige middelen beschikken. Hun land van oorsprong moet helpen om toestanden in het leven te roepen, waarin de emigranten zich kunnen vestigen in landen met eenigen kans op succes. De conferentie is bijeen om alleen het probleem der immigratie van vluchte lingen uit Duitschland en Oostenrijk te behandelen en niet het immigratie probleem in het algemeen. Bérenger en Hanson spreken. De volgende spreker, de Fransche gedele geerde Bérenger, zeide o.m. dat Frankrijk reeds het verhoudingsgewijze grootste aan tal vluchtelingen heeft opgenomen en dus trouw blijft aan zijn gastvrijheidstradities. Frankrijk betuigt zijn adhaesie met het inter- gouvernementeele comité van Evian, aan gezien alleen een collectieve actie der re geeringen het probleem kan oplossen. Frank rijk is bereid de beste middelen te be spreken om de emigratie der Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen te oriënteeren. Er bestaat een geheel van territoriale, mari tieme, financieele en sociale maatregelen, die bestudeerd moeten worden in sub commissies. De Noorsche gedelegeerde, Hanson, prees het werk van den Volkenbond en de hou ding van Frankrijk ten aanzien van de vluchtelingen. Hij stelde voor, dat het internationale or gaan, welks vorming voorgesteld is, onder handelingen zou openen met Duitschland, opdat emigranten verlof zouden krijgen een deel van hun bezittingen mee te nemen. De Italiaansche vluchtelingen. De vroegere Italiaansche minister-presi dent Nitti heeft een schrijven gericht tot de conferentie van Evian, waarin hij verzoekt ook het lot van de Italiaansche vluchtelingen te behandelen. Hij heeft hierbij een lijst met namen gevoegd. Ook Rusland onderteekent vlootver- drag. - De zaakgelastigde van Sovjet-Rus land, Kagan, heeft gisterochtend op het Foreign Office het protocol onderteekend inzake de waarborgclausule van het Lon- densche Vlootverdrag. Zooals men weet, is de maximumtonnage voor slagschepen ge bracht van 35.000 op 45.000 ton. Het docu ment werd namens de Britsche regeering onderteekend door Cadogan, den onder staatssecretaris van het ministerie van bui- tenlandsche zaken. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van het uitbreken der Chi- neesch-Japansche vijandelijkheden heb ben aan beide zijden prominente figu ren het woord gevoerd. Tsjang Kai Sjek heeft, naar het Chi- neesche persbureau meldt, een bood schap aan alle bevriende volken gericht, waarin hij dank zegt voor den steun, aan de 150 millioen Chineezen verleend. Tsjang zegt in de boodschap, dat de vrede ondeelbaar is en dat alle verlichte naties verantwoordelijk zijn voor de verdediging van de rechtvaardigheid en de heiligheid der verdragen. „Gesteund door het vertrouwen van Kwo- mintang en regeering, geholpen door al mijn landslieden en aangemoedigd door de be vriende volken", aldus Tsjang Kai Sjek, „heb ik de taak op mij genomen ons land van de Japansche indringers te bevrijden en een ge heel nieuw China op te bouwen. In samen werking met andere landen zal dit China streven naar een grooter geluk voor de menschheid door verzekering van den inter nationalen vrede". Konoje voorziet ernstige moeilijkheden. Konoje, minister-president van Japan, heeft eveneens een verklaring voor de pers afgelegd. Hij zeide, dat Japan slechts recht voorwaarts kan gaan, tot het doel bereikt is. Een regeling kan slechts tot stand komen door rechtstreeksche onderhandelingen tus- schen Japan en China. Tokio weigert ver der iets te doen te hebben niet alleen met Tsjang Kai Sjek, maar ook met de nationale regeering. „Deze nationale regeering kan volgens Konoje niet als centrale regeering be schouwd worden, zelfs indien Tsjang vervan gen zou worden door een pro-Japansch staatsman. Het nieuwe regime, dat gevormd wordt door samenvoeging van de regeerin- gen te Peiping en te Nanking kan met de nationale regeering onderhandelen, indien het dat wenscht". Indien de vijandelijkheden voortduren, zal het Japansche volk het volgend jaar ernstiger gevolgen moeten ondervinden. Voor bemiddeling door derde mogendhe den is geen plaats. De regeering neemt maat regelen, zoowel diplomatieke als economi sche om derde mogendheden er van te over tuigen, dat zij haar steun aan Tsjang Kai Sjek moeten staken. Japan is niet voorne mens den Britschen invloed in China uit te roeien in Noord-China kunnen echter voor- loopig geen vreemdelingen worden toegela ten in verband met den oorlogstoestand. Ook Itagaki, de minister van oorlog, voer de het woord. Hij deed een beroep op de natie, ten gunste van bereidwillige samen werking aan de nationale mobilisatie, tenein de een snel einde te verzekeren van het in cident. De last der natie is op het oogen blik verre van licht en zal in de toekomst misschien nog zwaarder worden, maar spr. wees er op, dat de last, die het Japansche volk te dragen heeft, slechts een fractie vormt van de lasten, die door de oorlogvoe rende naties tijdens den Europeeschen oorlog zijn gedragen. De overstroomingen bij Kobe. Hedenochtend bedroeg het aantal slacht offers van de overstroomingen bij Kobe meer dan duizend. Het stoffelijk overschot van 230 slachtoffers is gevonden, 463 perso nen worden vermist, terwijl 637 gewond wer den. 389.881 huizen zijn weggespoeld, vernield of overstroomd. 40 Europeanen kwamen om. De Amerikaansche maatschappij Globe Wireless heeft te San Francisco een telegram ontvangen van de „President Cleveland" die voor anker ligt op de reede van Kobe. In dit telegram wordt gemeld, dat een school inge stort is onder den druk van het water, dat neerstortte, toen drie waterreservoirs bezwe ken. Zeshonderd scholieren werden verplet terd of verdronken. Onrust in Sjanghai. De verjaardag van de Chineesch-Japrnsche vijandelijkheden is een dag van verschrik king in de internationale nederzetting te Sjanghai geworden. Tot tien uur telde men reeds vijftien aanslagen van Chineesche pa triotten op Chineezen, die Japan gunstig ge zind zijn, Japansche burgers en militaire posten. Reeds 's ochtends om vijf uur wer den de beide eerste bommen geworpen op den Bund. Onmiddellijk rukte Japansche troepen de internationale nederzetting bin nen en kort daarop kwamen Schotsche hoog landers tegenover de Japansche afzetting in stelling. Later op den dag werden twee Ja pansche burgers door pistoolschoten ver moord en werden wederom bommen gewor pen. Sterke patrouilles trokken door de stra ten. Alle aanslagen werden gepleegd in dc internationale nederzetting. De Spaansche ambassade te Londen ontkent formeel, dat het bericht van een Italiaansch blad, volgens hetwelk de rechtsche luchtstrijdkrachten op 17 Juni de" kruisers Libertad en Miguel de Cervantes, benevens den torpedoboot- jager Almirante Valders buiten ge vecht zouden hebben gesteld, juist zou zijn. Deze schepen hebben nog geen en kelen dag hun dienst gestaakt. Alkmaar, 7 Juli. De conferentie tot regeling der vluchte- lingenkwestie is gisteren te Evian bijeenge komen. Eén en dertig landen zijn op initia tief van de Vereenigde Staten bijeengeko men om een der meest urgente problemen, waartegenover de wereld zich op het oogen blik geplaatst ziet, op te lossen, n.1. de klemmende vraag: Wat moet er gebeuren met al de duizenden, die Duitschland en Oostenrijk om redenen van politiek, ras of godsdienst hebben moeten verlaten? En dat niet alléén! Wat moet er gebeuren met hen, die, zoo zij hiertoe in staat waren, graag het land zouden willen verlaten? Met al dengenen, die willen emigreeren om welke reden dan ook? Met de politieke vluchtelingen uit Italië? Het is echter zeer waarschijnlijk dat.geen algemeene regeling zal worden ontworpen, hoewel het oorspronkelijk de bedoeling was van den Amerikaanschen vertegenwoordi ger, dit voor te stellen. De conferentie zal zich beperken tot de Duitsche (en Oostenrijksche) vluchtelingen, het meest urgente probleem. Ook de Nederlandsche regeering is ver tegenwoordigd. Het is te hopen, dat een bevredigende re geling zal worden bereikt. Niet alleen voor de staten, die thans zooveel vluchtelingen hebben moeten opnemen (Frankrijk) enz. waarvoor een betere distributie der vluchte lingen over de wereld gewenscht is, maar ook en vóór alles voor de vluchtelingen, die op het oogenblik in een zeer beklagens waardige positie verkeeren. Een volkomen rechtelooze groep menschen, in vele landen „ongewenscht" of niet toegelaten, soms on barmhartig weer naar Duitschland „uitge leid" het is een toestand, die zóó niet langer kan voortduren. Dit heeft Roosevelt begrepen. De conferentie komt bijeen op zijn initiatief. Te hopen is dat ze succes heeft! Er zijn nieuwe bijzonderheden over de te Londen bereikte overeenstemming inzake de terugtrekking der buitenlanders in Spanje: zij voorziet de evacuatie dezer strijders naar de volgende havens: Londen, Hamburg, Marseille en Genua. Alle Duit- schers zullen naar Hamburg gezonden worden, alle Italianen naar Genua, alle Engelschen naar Londen. Wat de combat tanten uit andere landen betreft, de vrij willigers uit de Noord Europeesche landen, die voor de Spaansche regeering strijden, zullen naar Londen vervoerd worden, van waar zij naar hun vaderland teruggezon den zullen worden. De combattanten uit de Zuid Europee sche landen in dienst der Spaansche repu bliek zullen naar Marseille worden ge- biacht. Vrijwilligers in dienst van de rechtschen en afkomstig uit Noord Europeesche landen, gaan naar Hamburg, strijders, afkomstig uit Zuid-Europeesche landen en in dienst der rechtschen, gaan naar Genua. Men hoopt, dat in de meeste gevallen de landen, waaruit de strijders stammen, hen weer zullen willen opnemen. In geval dit niet zoo mocht zijn, zal over hun lot be slist worden, wanneer zij eenmaal geëva cueerd zijn naar de door de commissie aan gewezen concentratiehaven. Het plan is gisterochtend naar de 'beide partijen in Spanje verzonden. Niet Vrijdag, doch a.s. Maandag zal het in witboekvorm worden gepubliceerd, heeft Chamberlain medegedeeld. Nu is het wachten op de antwoorden der betrokken partijen. In een groote vergadering van de socia listische partij ter gelegenheid van het rekening en verantwoording afleggen van wethouder Letrocquer heeft oud-minister president Leon Blum een belangrijke rede gehouden, waarin hij uiteen zette, dat in 1936 niet de socialistische partij aan de macht kwam, doch een coalitie van de drie groote partijen, met een van te voren opge steld programma. Hij wees erop, dat de devaluatie een erfstuk was van de vorige regeeringen en ten aanzien van hetgeen door zijn regeering tot stand is gebracht zeide Blum, dat noch betaalde vacantie, noch collectieve arbeidscontracten, noch de werkweek van veertig uur op het program ma van de regeering stonden. Vervolgens zeide hij dat al heeft het congres van Royan verklaard, dat de socia listische partij niet vijandig is gestemd je gens de regeering Daladier, de socialisten toch zullen blijven streven naar het voort zetten van het programma van 't Volksfront. Reeds is deze vooruitgang in voorberei ding en Blum wees op de wet tot pensioen voor oude werklieden en de wet op in dienstnemen en ontslag. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Leon Blum, dat geen enkele regeering ooit interventie in Spanje heeft verzocht. Frankrijk is besloten niet te in- terveniëeren om redenen van buitenland sche politiek, doch ook om redenen van binnenlandsche politiek. De politiek van niet-inmenging was bedoeld om Duitsch land en Italië te beletten te interveniëeren. Men kan zeggen, dat dit mislukt is, doch men moet de zaken niet omdraaien. Het optimisme werd teleurgesteld, toen men meende, dat de totalitaire staten zich gedwongen zouden voelen de geteekende verdragen van niet-inmenging na te komen. Men kan thans niet meer goedkeuren dat de partijen ongelijk worden behandeld en dat de opstandelingen alle vrijheden zouden genieten, terwijl de regeering alleen gebon den zou zijn. Tenslotte sprak Leon Blum nog over den dood van Otto Bauer, waarna hij zeide, vast overtuigd te zijn, dat een oorlog voor komen zal worden aangezien men bereid is alle offers te brengen om een oorlog te voorkomen. „Men moet echter wel weten, dat men niet aan de onafhankelijkheid van Frankrijk zal kunnen raken". Mislukte aanval op Barcelona. Zeven vliegtuigen der opstandelingen hebben vannacht gepoogd een vlucht over Barcelona te maken, hetgeen hun belet werd door het luchtafweergeschut. Zy lie ten zeventig bommen vallen in de zone van Badalona, San Andres en Marvel, ten noorden van Barcelona. Er vielen geen slachtoffers. Legerberichten. Barcelona meldt: De weerstand der re- geeringstroepen aan den rechteroever van den Rio Mijares is dagelijk sterker geble ken. Er worden verwoede veldslagen gele verd aan den voet van de Siërra Espadan. De door de regeeringstroepen aangelegde versterkingen stellen in staat tot een doel- treffenden tegenstand tegen den opmarsch der opstandelingen. Sedert een week wordt iedere krachtinspanning der opstandelingen geconcentrerd tusschen de hoogten van Bechi en Onda. De troepen van Franco rukken slechts voet voor voet op, ondanks het intensievere optreden hunner tanks en vliegtuigen. Gisteren zijn twee Italiaansche vliegtui gen neergehaald. Een vliegtuig der regee ring werd getroffen. De rechtsche lucht macht heeft gisteren den weg van Barcelona naar Valencia ter hoogte van Puzol gebom bardeerd, waarbij onder de burgerbevolking slachtoffers vielen. Vannacht hebben drie van Majorca ko mende watervliegtuigen Benifayo, Silla, Algemesi, Alcira en Berello gebombardeerd. Radio-Nacional, het radiostation der opstandelingen meldt aanzienlijke vorde ringen. Zij zouden aan het Teruelfront 25 K. M. zijn opgerukt. In de gisteren gehouden wekelijksche bijeenkomst van den Engelschen minis terraad is gesproken over het Spaansche vraagstuk, de terugtrekking der buiten landers uit Spanje en het Engelsch- Italiaansch accoord. De ministers wer den op de hoogte gesteld met het ont werp van het antwoord, dat aan Burgos is gezonden op het voorstel tot neutrali seering van Almeria. Ongunstige ligging. Naar verluidt acht men de geografische positie van Almeria niet gunstig voor het bestemde doel. Verder schijnt de Britsche regeering het niet eens te zijn met de om schrijving van contrabande van Franco. De ministerraad nam met voldoening ken nis van de overeenstemming, welke giste ren in de niet-inmengingscommissie is be reikt en hoopte, dat beide partijen in Spanje de voorstellen zullen aanvaarden. Bovendien heeft de ministerraad het rap port van den Britschen ambassadeur te Rome, lord Perth, over zijn onderhoud met den Italiaanschen minister van Buitenland sche Zakij, graaf Ciano behandeld. En het Noorden dan? Het voorstel van Burgos Almeria tot vrije haven te verklaren werd in den kabinetsraad breedvoerig besproken, doch de ministers voorzagen moeilijk heden bij de practische toepassing er van. Verklaard wordt, dat het slechts van in vloed zou zijn op het zuidelijk deel van het door de Spaansche regeering bezette gebied, terwijl het noordelijk deel geïsoleerd zou blijven. Het schijnt, dat geen oplossing in het vooruitzicht is voor het vraagstuk der Britsche schepen, welke in regeeringshavens worden gebombardeerd en door Franco als wettige aanvalsdoelen worden beschouwd. Reeders hebben eveneens bezwaren. Niet alleen de ministerraad, ook in het land komen bezwaren op tegen het omzetten van de haven Almeria in een „neutrale haven". Zoo heeft, naar verluidt, een comité van Britsche reeders, in een schrijven aan het departement van Handel, welk schrijven verzonden is door de scheep vaartkamer, zijn bezwaren uiteengezet tegen Almeria, dat door Franco als veilige haven is aanbevolen. Het comité zegt, dat Almeria de kleinste is der zeven regeeringshavens, die gebruikt worden door de Britsche scheepvaart. De haven is in ieder opzicht onvoldoende. De kaderuimte is niet grooter dan 1000 voet en de diepte van het water is op de meeste plaatsen slechts geschikt voor schepen van 3000 ton. Op zijn hoogst is er accomodatie voor zeven stoomschepen. Er zijn slechts zes kranen en zeer weinig andere facili teiten. Ook ligt Almeria dichter bij de vuur linie dan een der andere eerste klasse havens der regeering, terwijl de spoorlijn naar het achterland op slechts enkele mijlen van de vuurlinie ie gelegen. Ten slotte bestaat er geen rechtstreeksche verbieding over land met Catalonië.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1