Wat Italië voor den arbeider doet. Vraag en aanbod SAMBO DE OLIFANT Spoct DE BAAS. Het is op een groote tentoonstelling te aanschouwen. Branden GEMENGD NIEUWS. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven? Glimlachje DE RONDE VAN FRANKRIJK BAARDMANS IS POSTZEGELENTHOUSIAST. TWEEDE BLAD. 3 van tegen de tachtig kilometer, was onver mijdelijk en met een geweldigen klap vlo gen de voertuigen tegen elkaar. De uitwerking was verschrikkelijk. Luid gegil steeg uit de eene auto op. Door voor bijgangers werden drie dames en een heer, die allen zware verwondingen vertoonden en bewusteloos waren, uit den totaal ver nielden wagen te voorschijn gehaald en langs den berm van den weg gelegd. Van de andere auto was de bestuurder er het ergst aan toe. Hij was eveneens zwaar gewond en werd bewusteloos uit het voertuig gehaald, terwijl de tweede inzittende heer ook ern stig gewond was. Deze had zijn bewustzijn echter nog niet geheel verloren. Nadat door een dokter uit de Klomp een voorloopig verband gelegd was, werden de gewonden, die ernstige inwendige kneuzin gen haddén opgeloopen en voornamelijk zwaar letsel aan 't hoofd hadden gekregen, met twee ziekenauto's naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de meisjes, die voor de eene auto gefietst heb ben en waarschijnlijk door den schrik waren doorgereden. Twee der slachtoffers overleden. Nader vernemen wij, dat de Noordhol- landsche wagen bestuurd werd door den heer Giessen te Uitgeest, die de auto in Amsterdam had gehuurd. Hij en zijn met gezel werden naar één der ziekenhuizen te Utrecht overgebracht, waar bleek, dat de verwondingen van minder ernstigen aard waren dan men aanvankelijk had gevreesd. In den anderen wagen waren gezeten de wed. Ernst en haar zoon, die aan het stuur zat, mevr. Tichelman en de wed. de Veer, allen uit Den Haag In het ziekenhuis te Arnhem is laatstgenoemde dame in den loop van den avond overleden. Behalve mevrouw van der Veer is in den afgeloopen nacht ook overleden mevr. Ti- gchelman, haar gezelschapsdame. De toestand van de twee andere in het diaconessenhuis te Arnhem opgenomen pa tiënten, mevr. Ernst en haar zoon, is zooda nig dat geen levensgevaar wordt gevreesd. GEEN VOORRANG VERLEEND. Twee zwaar gewonden. In den afgeloopen nacht, omstreeks een uur, is op den hoek van de Biltstraat en de F. C. Dondersstraat te Utrecht, een luxe auto met groote vaart ingereden op een auto bus. De inzittenden van de auto, de heer en mevr. Tr., bekwamen zware verwondingen en moesten naar een academisch ziekenhuis worden overgebracht. De oorzaak van deze aanrijding is vermoedelijk, dat de bestuur der van de auto aan de autobus geen voor rang verleende. DOOR LOSGERAAKTEN AANHANGWAGEN GEDOOD. Vanmorgen om half acht is het 16-jarige meisje A. Hovingn, wonende te Oostwold, toen zy met haar fiets op weg was naar Groningen, alwsar zij in betrekking is, ter hoogtvan den spoorwegovergang aan het Hoendiep, door een aanhangwagen van een vrachtauto, die plotseling van de truc los schoot, gegrepen. Het meisje werd van de fiets geslingerd cn kreeg een schedelbreuk. Zy overleed eenige oogenblikken na het ongeluk. PAPIERMAGAZIJN TE GRONINGEN IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gisteravond om zes uur zag men rook op stijgen in het groote lompen- en papierma gazijn van den heer J. Roon, staande aan de Laan te Groningen, eigenaar K. Weert te Groningen. Even later sloegen de vlammen reeds fel uit en in een minimum van tijd was het geheele pand één vuurzee. Met vijf stralen werd het vuur door de brandweer bestreeden. Het magazijn, dat geheel gevuld was met lompen en papier, was echter bin nen een uur tijds volkomen verwoest. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer konden, zoowel de belendende perceelen en het gebouw De Harmonie behouden wor den, maar liepen waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat hij door broeiing ontstaan is. De schade wordt door verzekering gedekt. SIGARENFABRIEK TE GOUDA UITGEBRAND. Gisteravond is het aan de Boomgaard straat, hoek Hieronymus van Alphenstraat, te Gouda, staan perceel waarin een sigaren- fabriekje was gevestigd, totaal uitgebrand. De brand is ontstaan op de eerste verdie ping, waar brandende kachel stond voor het drogen der sigaren. Naar vermoed wordt is de gloeiende kachel de oorzaak van den brand geweest. Aangezien de eigenaar P. Scholtens niet aanwezig was, kon niet wor den nagegaan welke schade er geleden is. De in het magazijn beneden aanwezige tabak en sigaren zijn door het bluschwater totaal vernietigd. Wetsontwerp arbeid gehuwde vrouw. - De Hooge Raad van Arbeid heeft zich in meerderheid uitgesproken tegen het systeem en de doelmatigheid van het voorontwerp- Romme inzake den arbeid van de gehuwde vrouw. Legervliegtuigen boven Nederland. - Zes eskaders elk van négen militaire vlieg tuigen maakten gister een vlucht over de groote steden van ons land als demonstra tievlucht van de jublileerende L.V.A. te Soesterberg. De invoerheffing op aal en paling ver vallen. - Men deelt ons van bevoegde zijde mede dat met ingang van vandaag de hef fing op den invoer van aal en paling, welke op het oogenblik 5 cent per K.G. bedraagt, zal vervallen. Heete koffie. - Te Rucphen trok het 2 Vi-jarig zoontje van de familie v. d. Broek Verstijlen in een onbewaakt oogenblik de kan met kokende koffie om en bekwam daarbij zulke zware brandwonden dat het aan de gevolgen is overleden. Schilder aan gevolgen van val overle den. - Gisteren is in het r.k. ziekenhuis te Tiel overleden de dertig-jarige, ongehuwde schilder M. Smulders uit Tilburg. Hij was Maandagmiddag bij het verrichten van werkzaamheden aan het gebouw van de vroegere arrondissements-rechtbank uitge gleden en van 18 meter hoogte neergestort. Bij dezen val had hy een gecompliceerde bovenbeenbreuk, een zware hersenschud ding en eenige inwendige kneuzingen opge loopen. Dividenden Philips verlaagd. - Naar wy vernemen, zal aan aandeelhou ders der Philips' Gloeilampenfabrieken worden voorgesteld over het boekjaar 1937 1938 uit te keeren een dividend van 11 (v.j. 1814) Pct- °P de gewone aandeelen en 7 (v.j. 8y,) pct. op de preferente aandeelen. Doodelijke val. - Gisteravond is in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem aan de ge volgen van een ernstigen val overleden de 21-jarige loodgietersknecht J. Welbie, af komstig uit Woudrichem. De jongeman ver richtte gisterochtend werkzaamheden op het dak van de bestelgoederenloods der Ne- derlandsche Spoorwegen aan de Oude Sta tionsstraat te Arnhem. Vermoedelijk door dat hy zijn evenwicht verloor, is hij door een glazen ruit van het dak gevallen en neergestort op den steenen vloer van de loods, die acht meter lager is gelegen. Het schoolschip te Deventer aangeko men. - Na een moeilijke sleepreis over den IJsel is gisteravond het schoolschip Konin gin Wilhelmina van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, van Nijmegen te De venter aangekomen. Bij Doesburg was de schipbrug aangevaren, waardoor de brug niet ernstig werd beschadigd. Spaarstrooken van De Toekomst, - Naar wij vernemen, heeft de Haagsche poli- tie heden opnieuw bij verschillende hoofd agenten, agenten en winkeliers tal van spaarstrooken van de spaarverzekering- maatschappij De Toekomst inbeslaggeno- men, op grond van overtreding der lotery- wet. Het totaal van de inbeslaggenomen spaarstrooken loopt thans reeds in de dui zenden. Kind verdronken. - Gistermiddag is het driejarig zoontje van den heer S. van der Mey te Bolsward in een put achter het huis gevallen en verdronken. Crisis-publicatie. KORTING EN MINIMUMPRIJZEN BLOEMBOLLEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Minister van Economische Zaken de korting, welke telers en handelaren bij het in het binnenland verhandelen van bloem bollen moeten toestaan op de verkoop nota's, heeft vastgesteld op 24 van de in artikel 5, lid 3 van het Bloembollen- saneeringsplan 1937 (Teeltbeschikking) genoemde prijzen. Tevens vernemen wij, dat deze prijzen, welke in 1937 door de vertegenwoordigers van het bloembollenvak aan genoemden Minister werden voorgesteld, om voor bloembollen uit den oogst 1938 te dienen als basisprijzen, o.a. voor het berekenen van kortingen en heffingen, thans voor 1938 krachtens Ministerieele Beschikking tevens zullen gelden als minimumpryzen voor het verhandelen van bloembollen in het binnenland. Eerstgenoemde maatregel is genomen teneinde, mede in verband met de in arti kel 8, lid 3, van genoemde teeltbeschikking voorziene reserveering voor eventueele inlevering voor het Bloembollensurplus- fonds te Haarlem, de mogelijkheid te ver- grooten, het in 1938 eventueel te ver wachten surplus aan bloembollen, tegen de, met de basisprijzen correspondeerende uitbetalingsprijzen, aan te koopen. 's-Gravenhage, 6 Juli 1938. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p, 5 regels, uitsluitend contant „Wil je een nieuwen vos heb ben? Je hebt deze pas twee jaar!" „Ja, dat weet ik wel, maar ver geet niet, dat de vos hem zelf ook al minstens twee jaar gedragen heeft!" II. (Van onzen correspondent.) Rome, 3 Juli. Wat het fascisme sinds de machtsovername speciaal voor den arbeider in Italië bereikt heeft, is te zien op de groote tentoonstelling, die tér gelegenheid van het Congres geor ganiseerd werd en dia sinds een maand hier te Rome te bezichtigen is op het terrein van het voormalige Circus Maximus. Hier is al les bijéén, wat de partij voor den arbeider, zoowel op het gebied van sociale hulp, als op het gebied van ontspanning na den ar beid (Dopolavoro) gedaan heeft: dertien jaar geleden werd deze vereeniging „O(pera) N(azionale) D(opolavoro)" gesticht en heden telt ze reeds meer dan 3.530.000 leden. Hier vindt men niet alleen droge getallen en sta tistieken: veel meer is alles plastisch uitge beeld en ontelbare fotografieën toonen, wat de Dopolavoro voor den arbeider heeft ge daan. Daar is allereerst de zaal van pers en propaganda, die natuurlijk een niet gering aandeel heeft gehad aan het slagen van de onderneming. Dan de sport-afdeeling, waar de Duce, die, naar bekend is, ondanks zijn geweldig arbeidsprogram dagelijks min stens één uur traint, een eerepl.ats in neemt. Foto's toonen hem in hei, water, bij het vliegen, te paard of aan het stuur van zijn wagen. Men heeft zich ook bij het voorvoeren van de verschillende takken sport, die de Dopolavoro propageert en voor den arbeider toegankelijk maakt, niet alleen bepaald tot foto's, maar ook alle werktuigen opgesteld. En zelfs bevindt zich in het centrum van de tentoonstelling een geweldig zwembassin, waar alle be zoekers gratis een duikje kunnen nemen en zich verfrisschen.Dan volgt de af- deeling natuurschoon, meren, bergen, zeeën, grotten en steden van Italië, die de arbeider, die lid is van de vereeniging, voor een kleinigheid iederen Zon- en feestdag, die God en de Staat hem schen ken, kan bezoeken. Vervolgens de folklore: kleederdrachten, typische volksgebruiken en -gewoonten van de afzonderlijke steden en provincies, het ontstaan en de viering van verschillende religieuze en andere volksfeesten, optochten, enz., die dikwijls in vergetelheid waren geraakt en door de Dopolavoro weer tot nieuw leven zijn ge wekt. Dan theater, muziek, film en litera tuur. Wat hier te zien is, is moeilijk in het kort te beschrijven. De ontwikkeling van het théater, va r poppenkast tot opera, van antiek amphitheater tot „Carro di Tespi" (het rondrijzende théater van de Dopola voro), zooals de scenari van de bekendste opera's zijn in maquetten nagemaakt. Rondreizende bibliotheken, verzamelingen van oude muziekinstrumenten en een filmthéater, waar de bezoeker gratis voor stellingen kan bijwonen van de beste films, zijn voorhanden en overal hangen uitspra ken van den Duce, die bewijzen, hoezeer hem vooral de cultureele verheffing van zijn volk aan het hart ligt. Door een zaal, waar de beste producten van den Italiaanschen huisvlijt zijn ten toongesteld en verkocht worden, komt men dan in de afdeeling „Sociale Hulp". Het motto hier is: „Geen weldadigheid meer, maar bijstand!" Alles, wat op dit gebied in die dertien jaar bereikt werd en wat vóór dien hoegenaamd niet bestond: '.iekenver- zorging, hygiënische bijstand, bescherming van moeder en kind, enz. is hier te vinden. Ook, wat voor den Italiaan in het buiten land en in de kolonieën gedaan wordt. Een tank, die een ploeg trekt, weerzinnebeeldt de activiteit in het nieuw-veroverde Abes- synië. Een samenstelling van voorbeeldig- geleide bedrijven, die op sociaal gebied het meeste gedaan hebben voor haar werk nemers, bewijst, dat Italië industrieel op Wielrennen Majerus wint de tweede etappe. Geen goede dag voor de Hollanders. De Duitscher Oberbeck heeft in de tweede etappe zijn gele leiderstrui moe ten uittrekken en aan den Luxembur ger Majerus moeten afstaan. Want het was Majerus, die deze tweede etappe van de Rondè van Frankrijk, welke over een afstand van 237 K.M. van Caen naar St. Brieuc voerde, in de eindsprint heeft gewonnen, terwijl Oberbeck in een groep als achttiende geklasseerd werd met een achterstand van ruim drie minuten op Majerus. Voor deze 2e etappe startten gistermorgen drie renners minder dan Dinsdag. Van de den besten weg is, om zich van haar af hankelijkheid van het buitenland te be vrijden. En na al deze interessante, maar vermoeiende bezienswaardigheden, kan de bezoeker dan zijn toevlucht zoeken in het „Villaggio Rustico": een soort boerendorp, waar om een rustiek marktplein ge schaard de meest typische trattorieën en osterieën van Italië bijeen zijn gebracht: een Romeinsche, een Venetiaansche, een Piemontesisische, een Florentijnsche, een Napolitaansche, een Romagnoolsche, enz., waar men alle culinaire geneugten en alle typische wijnen kan proeven en waar 's avonds gewoonlijk volksdansen worden georganiseerd, die de vreemdeling anders zelden te zien krijgt. Ik heb twee leden van de Hollandsche commissie, die hier het Internationale con gres hebben bijgewoond, ondervraagd naar hun indrukken over wat hier voor den arbeider en het volk wordt gedaan in ver gelijk met wat in dit opzicht in Holland gebeurt. De heer H. R. Klijn van het Centr. Orgaan van den Dienst voor Vreug de en Arbeid zag het groote verschil zeer juist op politiek terrein: „Hier is alles voor den Staat, alles, wat gebeurt, is in den grond politiek. Zelfs de kinderorganisaties zijn een voorbereiding voor landsverdedi ging en economischen opbouw. Terwijl in Holland de sociale vorming meer of bijna uitsluitend afhangt van particulier initia tief en zelfs politiek geheel uitsluit. Maar het laatste is in een autoritairen staat ook nauwelijks te verwachten! Daarentegen echter kan de organisatie bij ons nooit dien omvang aannemen, die ze hier heeft, daar, behalve het particulier initiatief, ook alleen particulier kapitaal achter de organisatie siaat, terwijl hier niet zelden door den Staat millioenen ter beschikking worden gesteld voor dit doel", meende mijn zegs man. Voor den heer D. J. van der Ven, den bekenden folklorist, die tezamen met zijn vrouw, die leidster van het Ned. Centr. Bureau voor Volksdansen is, uitgenoodigd was tot deelneming, eerst aan het congres te Hamburg en daarna aan dat te Rome (op de reis van Hamburg naar Rome a.b. van het s.s. Wilhelm Gustlof, dat de leden der 33 deelnemende naties van Hamburg naar Rome bracht, vertoonde de heer van der Ven tusschen Gibraltar en Madeira een film van het Nederlandsche volksleven in den oogsttijd, die enthousiaste bijval oogst te!) en die ook in de officieele sluitingszit ting namens Holland het woord voerde, was vooral het hoogtepunt het bezoek van de congressisten aan Littoria en Saboudia, de nieuwe steden in de voormalige Pon- tijnsche moerassen, waar voor dit hooge bezoek de kolonisten in hun kleurige costuums waren samengestroomd en oud volksdansen opvoerden. De heer van der Ven noemde het een onvergetelijke gebeur tenis en was opgetogen over de wijze, waarop de oude folklore in deze totaal nieuwe steden (die door vrijwilligers van de meest verschillende steden van Italië gekoloniseerd worden) in nieuwen vorm op komt: een teeken, dat de zin voor traditie in de nieuwe omstandigheden niet alleen niet gedood wordt, maar integendeel op zeldzaam harmonische wijze tot een erf deel van het geheele volk wordt verheven. Voor wie met Noordelyke oogen en ver trouwd met Noordelijke toestanden alles beziet, wat Italië in deze 15 jaar regime voor de sociale verzorging, de ontwikkeling en de ontspanning van den arbeider heeft gedaan, moge het tot nu toe bereikte niet wereldschokkend zijn: voor wie Italië en het Italiaansche volk kent en deze nieuwe toestanden toetst aan de oude, en de ge weldige veranderingen erkent, die vaak ondanks tegenstand werden doorgezet, dwingt het in ieder opzicht bewondering en waardeering af. zes Spanjaarden, die tezamen met onze land- genooten een gemengde ploeg vormen, had ei een, Prior, opgegeven, verder kwam ook de Franschman Bouvet niet meer aan den start, terwijl de Fransche wegkampioen Paul Maye niet meer kon meerijden in verband met de schouderblessure, welke nij giste ren voor den aanvang van de ronde by een botsing met een motorrijwiel te Parijs op liep. Dadelijk na het vertrek werd er een stevig tempo ingezet, de Duitschers gingen voorop. Oberbeck, de leider in het algemeen klassement, omgeven door de andere Duit schers, waakte er aanvankelijk nauwlettend op, dat niemand kon ontsnappen. Maar reeds na 40 K.M. maakte zich een groep an vijf renners, w.o. de Franschman Fontenay en de Duitschers Heide en Langhof, zich uit het peleton los en namen een voorsprong. Ruim achttien kilometer verder evenwel, nabij Vire, werden zij weer ingehaald. De Italiaan sche favoriet, Bartali, kreeg toen een lekken band en de andere Italianen bleven op hem wachten, Na 100 K.M. volgde er wederom een geslaagde ontvluchting, de Franschen Deforge, Fontenay, de Duitscher Langhof en nog enkele andere renners gingen er tus- schenuit en hadden na een tiental kilometers reeds een voorsprong van 40 seconden. Lang plezier beleefden zij echter niet, spoedig werden zij weer bijgetrokken. Toen sprongen de drager van de gele trui, Ober beck en de Franschman, Le Guevel, weg, de anderen volgden niet en spoedig groeide hun voorsprong van een minuut tot ruim twee minuten. Maar bij Dinan, toen 177 K.M. wa ren afgelegd, werden ook zij weer ingehaald door een groep achtervolgers en daarna kreeg Oberbeck een defect aan zijn machine, waardoor hy geruimen tijd achterkwam. Een dertig K.M. vóór het einde sloeg een groep van tien renners op de vlucht en dank zy vooral het prachtige werk van Goasmat namen zij een minuut voorsprong op de achtervolgers. Geza- 37. Dan kwamen ze bij de kooi van de beer. „Luister eens", zei Flip en hij hield zijn oor vast, om nog beter te kunnen horen, „luister eens Jan, hier praten ze over Sambo, ik hoor het duidelijk. Laten we naar binnen gaan". 38. Ze waren helemaal niet bang en ze kropen tot het luik, waar de beer zijn eten door kreeg. Zacht schoven ze het open. „Zo laat op den avond nog eten", zei de beer verbaasd", maar dan ineens hoorde hij zich duide lijk in de dierentaal toespreken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7