DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wreede methodes in den oorlog in China. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37000. Telef. 3320, redactie 3330. No. 162 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 13 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang School en ziekenhuis door bombordement verwoest. Meer dan 500 dooden. Ernstig automobielongeluk bij Aken. Zes dooden, vele zwaargewonden. De verdrukking der Duitsche Joden. Slechts weinigen in vrijheid. Felle gevechten in Spanje. Cartagena weer gebombardeerd. Militaire actie in Palestina. Nog steeds aanslagen. De algemeene toestand. Een opzienbarende moordzaak. Echtpaar krijgt levenslang. ALKMAARSCHE COURANT. De Spaansche burgeroorlog kenmerkt zich door luchtbombardementen op de steden, maar de oorlog in China wil in dit opzicht voor dien in Spanje niet on derdoen. Ook daar worden de luchtbom bardementen met groote activiteit uit gevoerd en ook daar wordt de burger bevolking slachtoffer van de vliegeraan vallen. „Japansche wreedheden in China" luidt het kopje van een bericht, dat wij hedenmorgen ontvingen en dat melding maakte van een luchtbombardement op Woetsjang. Resultaat: vijf honderd doo den Achttien Japansche vliegtuigen hebben gistermorgen 150 bommen op Woetsjang ge strooid en zooals steeds werden de militaire doelen (als die er tenminste waren!) niet ge troffen, maar vielen de bommen neer op de burgerwoonwij ken. Zoo werd bij dit bombardement o.a. een meisjesschool van de American Church Mis- sion vernield, terwijl het provinciale zieken huis geheel verwoest werd. De gevolgen waren ontzettend: reeds direct konden honderd dooden geborgen worden, maar weldra bleek het aantal slacht offers veel grooter. Minstens 500 burgers moeten bij dit luchtbombardement gedood zijn. En nog mag men van geluk spreken, dat slechts een derde deel der Japansche toestellen boven de stad kwam. Immers, er waren vijftig toestellen, alle voorzien var. bommen, naar Woetsjang onderweg, maar zoodra zij gealarmeerd waren, stegen de Chi- neesche jagers op, die de meeste bommen werpers konden verdrijven. Toch glipten nog achttien Japansche machines door de zooge naamde verdedigingslinie heen en volbrach ten haar moorddadigen arbeid boven Woet sjang. Met het hierboven gemelde resultaat. Belegerde Japansche garnizoenen ontzet. De te Wensi en Joentsjeng, aan het zuide lijke deel van de spoorlijn Tatoeng-Poekau in de provincie Sjansi, en ook te Hotsin in het zuidwestelijk deel van Sjansi geïsoleerde Japansche- garnizoenen hebben hun verbin dingen met de andere Japansche troepen, die optrekken naar Joenakoe op den noordelij ken oever van de Gele Rivier, hersteld. Om streeks tien Chineesche divisies trekken Zuidwaarts over de rivier terug, aldus mel den berichten uit Taijoean. Na den val van Soetsjau, Lanfeng en Kai- feng trokken de Chineesche troepen west waarts terug en marcheerden Sjansi binnen nabij Mengtsin. Deze troepen, ongeveer 300.000 man, omsingelden de Japansche gar nizoenen te Joentsjeng, Wensi en Hotsin, en sneden hun verbindingslijnen af. Het beleg duurde ongeveer twee maanden. In dien tyd kregen de Japanneezen voedselgebrek, al werden van tijd tot tijd per vliegtuig voorraden neergeworpen. Bijna geheel uitge hongerd alle honden en katten waren reeds geconsumeerd hielden de garnizoe nen echter stand tot 5 Juli, toen een Japansch detachement Wensi bereikte na de Chinee sche troepen verdreven te hebben. Het Ja pansche detachement Morimoto te Joengt- sjeng begon op 3 Juli het offensief, brak door de belegering heen en trok op 5 Juli Wensi binnen. De Chineesche troepen trekken thans terug in de westelijke of zuidelijke richting. Japanneezen melden successen in Sjansi. De Japanneezen hebben Maandagmiddag Poetsjeng bezet, op 20 K.M. ten Noord-Oos ten van Joeankoe, in het Z.W. der provincie Sjansi. Een andere afdeeling heeft Maan dagochtend Wantsjoeam bezet, een sleutel stelling nabij de grens van Sjensi, 30 K.M. ten Westen van Wensi in het Z.W. der pro vincie Sjansi gelegen. De Paracelsus-eilanden. Er is in het Verre Oosten behalve de oor log tusschen China en Japan officieel moeten we nog altijd spreken van een con flict, want een oorlogsverklaring is nog 6teeds niet afgekomen! nog de kwestie der Paracelsus-eilanden. De Fransche ambassadeur te Tokio, Henry, heeft gisteren, naar het Duitsche Nieuwsbu reau meldt, den minister van buitenlandsche zaken Oegaki een nota overhandigd, waarin de Fransche regeering officieel mededeeling doet van het bezetten der Paracelsus-eilan den. In de nota wordt er verder op gewe zen, dat Frankrijk de economische belangen van Japan bij de Paracelsus-eilanden (vis- scherij en delving van fosfaathoudende mest stoffen) niet zal aantasten. Domei publiceert het bericht, dat volgens mededeeling uit Hongkong zes Fransche oorlogschepen bij de Paracelsus-eilanden lig gen. Ook zouden munitie en andere voorra den zijn aangevoerd. De redactie van Havas teekent hierbij aan, dat deze berichten in ge zaghebbende Fransche kringen met stellig heid worden tegengesproken. Op het oogen- blik bevindt zich geen enkel Fransch oor logsschip in de nabijheid der eilanden, ter wijl geen oorlogstuig van welken aard ook hier naar toe gezonden is. De Japansche verliezen. Volgens de schattingen der Chineesche mi litaire autoriteiten hebben de Japanners ge durende de eerste tien maanden van den oorlog 58 gepantserde wagens, 40 stukken geschut, 101 loopgraafmortieren, 1237 ma chinegeweren, 21.401 geweren in handen van de Chineezen moeten laten, terwijl 246 ge pantserde wagens, 149 stukken geschut, 381 loopgraafmortieren, 2727 militaire vrachtwa gens vernield zijn. Verder verloren de Ja panners 570 vliegtuigen en 35 oorlogssche pen. Het aantal gesneuvelden bedraagt 105.239, het aantal gewonden 299.728, het aantal gevangen genomen Japanners 1345. De productie der Japansche oorlogs industrie is onvoldoende. Op een conferentie van chefs der generale staven van het leger heeft generaal Seijiro Itagaki, de minister van oorlog, onthuld, dat de oorlogsindustrieën er op het oogenblik niet in slagen voldoende te produceeren voor dc behoeften van het Japansche leger. De productie, zoo zeide hij, wordt belemmerd door de moeilijkheden bij het verkrijgen van sommige belangrijke producten. Ter hoogte van de gemeente Haaren bij Aken is gisteren een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij zes personen het leven verloren hebben en twintig deels ernstige verwondingen opliepen. Het ongeluk ontstond, doordat een auto bus op de hellende straat voor den ingang van het dorp tegen een wielrijdster aanreed en bij het uitwijken tegen een huis aan botste. Hierbij werd de autobus aan de rechterzijde opengescheurd. Vijf inzittenden waren op slag dood, evenals de wielrijdster. De inzittenden waren oudstrijders met hun familieleden, die een tocht naar de slagvelden in België wilden maken. De botsing met het huis was zoo hevig, dat het gebouw moest worden gestut. De chauffeur van de autobus, die een verwonding aan het hoofd gekregen had, verklaarde, dat de remmen geweigerd hadden. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph And Morning Post meldt uit zijn blad, dat slechts een klein percentage van de joden, die gearresteerd zijn tijdens de recente razzia's te Berlijn en elders, op vrije voeten gesteld zijn gesteld. Ongeveer 1200 hunner bevinden zich nog in het nieuwe concentratiekamp te Buchfahrt nabij Wei- mar. Hier bevinden zich ook te Weenen ge arresteerde joden. Het is het eenige joodsche concentratiekamp in Duitschland. De bewa king geschiedt door de „doodshoofdbrigade" der SS. De gevangenen moeten boomen vel len, wegen aanleggen en barakken bouwen. De politie te Berlijn gaat nog steeds voort met de „zuivering" der joden. De gearres teerden worden op het hoofdbureau van po litie ondervraagd en dan of naar Buchfahrt gezonden of wel vrijgelaten. Dagelijks wor den 40 tot 50 gevallen behandeld. Honder den joden wachten nog op een beslissing over hun lot. Over enkele maanden, wan de tegenwoordige bouwwerkzaamheden ge reed zijn zal het kamp ongeveer 6000 joden herbergen. Felle gevechten worden geleverd in de Siërra Espadan over een front van 20 K.M. langs de lijn Villavieja, Artana, Eslida, Ahin, Jinquer en Alcudia te Veo. De regeeringstroepen bezetten den top der Siërra op een hoogte van 1400 M. tegenover Jinquer en strategische posities, teneinde de rechtschen, die een frontaanval op den berg hebben onder nomen, tegen te houden. De regeerings troepen bedwingen den opmarsch, dien de rechtschen in twee richtingen heb ben ingezet, één rechts van Sgorde, op 15 K.M. ten zuidwesten van de Siërra de Espadan en één langs de kust. In de provincie Teruel zijn de krijgsver richtingen minder fel geworden in den sector van Campillo. In den sector van Mos- querel, op 30 K.M. ten noordoosten van Mora de Rubielos, heeft een groep soldaten gisternacht een gebouw omsingeld, waar 't rechtsche hoofdkwartier was gevestigd. Zij lieten het gebouw in de lucht vliegen. Tal rijke officieren en soldaten der rechtschen kwamen om. Cartagena wederom gebombardeerd. Het bombardement van Cartagena door de rechtsche luchtmacht heeft gisternacht slachtoffers onder de burgerbevolking doen vallen. Om vijf minuten over elf heeft de rechtsche luchtmacht Cartagena opnieuw gebombardeerd, waarbij wederom slacht offers vielen en belangrijke schade werd aangericht. De terugtrekking der vrijwilligers. Tijdens den Spaansche ministerraad heeft de regeering den tekst bestudeerd van de nota, die gericht zal worden tot de Fransche en Engelsche rogeeringen betreffende het EEN AARDIG SNAPSHOT VAN PRINSES JULÏANA EN HAAR DOCHTER. plan tot terugtrekking der vrijwilligers. De bestudeering van het document is nog niet gereed. In de volgende zitting van den mi nisterraad zal men het verder behandelen. Bombardement van Sitges. Tijdens het gisteren uitgevoerde bombar dement van het stadje Sitges heeft een wa tervliegtuig een schip onder mitrailleurvuur genomen, dat, naar men veronderstelt, van buitenlandsche nationaliteit is, en dat zich in volle zee bevond. Het schip trachtte in de haven van Sitges de wijk te nemen, doch een ander watervliegtuig, dat tot geringe hoogte daalde, wierp handgranaten neer en nam het schip pnieuw onder mitrailleur- vuur. Vier leder, der bemanning werden ge wond. Met allé kracht is thans de onderdruk king van de terreur in Palestina ter hand ge nomen, maar desondanks worden er nog steeds nieuwe aanslagen gepleegd. Gisteravond werd uit Noord-Palestina groote militaire bedrijvigheid gemeld. De troepen, dé politie en de manschappen van de grenswacht van Transjordanie zijn voort durend waakzaam. Het kwam verscheidene malen tot een treffen met rebellen, die, naar men gelooft, verliezen hebben geleden. Langs de noordelijke grens patrouilleerden vliegtuigen, die met machinegeweren de berghellingen bestookten. Bom ontploft in Jeruzalem. Voor eeri winkel in het centrum van Jeru zalem is een bom ontploft, waardoor twee passeerende joden ernstig gewond werden. De dader nam op zijn fiets de wijk. De autoriteiten trachten het gebied van de wanordelijkheden te beperken. Zoo is de grens tusschen Palestina en Transjordanie gesloten, terwijl de grensposten versterkt zijn. ALKMAAR, 13 Juli. Aan een maaltijd, georganiseerd door vereenigingen uit de Provence en Lan- guedoc, heeft de Fransche minister-presi dent Daladier gisteren een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Eenige weken geleden scheen het, dat de gebeurtenissen in Midden-Europa zouden moeten leiden tot een geduchte beproeving van den vrede, niettemin kon een verbreking van het evenwicht worden voorkomen door de samenwerking van allen van goeden wil, waarbij de vredelievende gezindheid van Engeland en Frankrijk dezelfde gezindheid bij andere landen ontmoette, in het bij zonder het is mijn plicht het te zeggen bij Duitschland. Bij die gebeurtenis wilde Frankrijk vertrouwen stellen in de vredelievende verklaringen, die steeds door den rijkskanselier geuit waren. Frankrijks bijdrage tot de verzoening was te oprechter, omdat onze plechtige over eenkomsten met Tsjecho-Slowakije voor ons heilig zijn. Volk en regeering hebben twee even sterke gevoelens: den wensch, dat wij onze verbintenis tegenover Tsjecho- Slowakije nooit in werking behoeven te doen treden, en den wil ons woord nooit te breken. Ik heb nooit geloofd aan de onaf wendbaarheid van een oorlog. Wij kunnen nu vertrouwen in de toekomst hebben. Wat eens mogelijk is gebleken, kan tot eindregeling van het vraagstuk mogelijk blijven. De volken, die elkander op het slagveld hebben leeren waardeeren, kun nen hun krachten beter gebruiken in een gezamenlijk streven naar wederzijdsch begrip en organisatie van den vrede. Daladier sprak verder over den binnen- landschen toestand. Hij zeide een onver woestbaar vertrouwen in de toekomst van het land te hebben. De regeering heeft de éénheid in de begrooting reeds hersteld. Zij zal orde in de openbare financiën scheppen. Alle overbodige uitgaven zullen afgeschaft worden, de controle zal ver scherpt worden. De valuta zal gehand haafd worden: de binnenlar.dsche vrede moet geëerbiedigd blijven. De onschend baarheid van Frankrijk en zijn koloniën zal gewaarborgd worden. De Fransche bladen wijden uitvoerige besprekingen aan deze rede. Zoo schrijft Le Jour o.a.: „Met voorzichtigheid wachten wij op de reactie, welke deze redevoering in Duitschland zal hebben. Laat ons even wel niet vergeten, dat de eerste voorwaar de voor den vrede gelegen is in de kracht van Frankrijk." De „Populaire" zegt: „Welke ook de redenen zijn, waarom Duitschland op 21 Mei niet tot geweld is overgegaan, men moet zich gelukkig prijzen, dat het deze houding heeft aangenomen en wenschen, dat het daarin volhardt." Ja, waarom is Duitschland niet tot geweld overgegaan? Deze vraag stellen wij ons onwillekeurig, nu we in verband met bovenstaande lezen, wat de Londen- sche correspondent van de „Figaro" schrijft over de beweging van Duitschland. Deze correspondent toch zegt het volgende: Volgens uit de beste bronnen ontvangen inlichtingen valt het te vreezen, dat de Duitsche regeering vóór het congres van Neurenberg, dat op 5 Sept. opent, een „verrassing" voorbereidt. Wij vernemen n.1., dat de versterkingen aan de westelijke grens zoodanig zijn opgevoerd, dat zij in de naaste toekomst een ondoordringbare ver sperring zullen vormen. De nieuwe plan nen, om de Duitsche luchtmacht in zes maanden' tijds te verdubbelen, worden uit gevoerd. De fabrieken kunnen nu vier honderd toestèlien per maand fabriceeren. De Londensche „News Chronicle" had onlangs gemeld, dat een hooggeplaatst Duitsch officier voor leiders der N.S.D.A.P. een lezing had gehouden over de doelein den welke Duitschland in Spanje nastreeft. Hij zou hierin verklaard hebben, dat het er voor Duitschland om ging, in Spanje een belangrijke positie te veroveren, welke tevens gericht zou zijn tegen Portugal en de verhouding van dit land tot Engeland. De Berlijnsche pers komt thans algemeen met verontwaardiging tegen dit bericht in opstand en kenschetst het als een ongeloof lijke anti-Duitsche „hetze" en als betaalde bolsjewistische stemmingmakerij, welke volkomen uit den duim gezogen is. De Ber- liner Börsenzitung vraagt: kan de En gelsche'regeering, die er eerlijk naar streeft den vrede te handhaven, nog langer aan zien, hoe Engelsche bladen zich tot woord voerders eener „hetze" maken, welke be stemd is dé vredespolitiek van Downing- street te saboteeren? „De goede verstandhouding tusschen En geland en Duitschland vormt den hoeksteen van den Europeeschen vrede." Het sinds drie maanden getrouwde echtpaar Travis en Caroll Pittman is gister naar de staatsgevangenis van Californië te Sumpter vervoerd om er hun levenslange gevangenisstraf te ondergaan wegens moord op den 60- jarigen dr. Alec Davies. In geheel Amerika is meteen een actie begonnen om in de eerste plaats de vrouw vrij te krijgen omdat de omstandigheden van het misdrijf van zulk buiten- gewönen aard zijn geweest. De 22-jarige Caroll vertelde voor de rechtbank dat zij als 13-jarig meisje door haar éigen moeder aan den dokter in han den was gespeeld in ruil voor een hooge doktersrekening die moeder niet had kun nen betalen. Ruim 8 jaar was zij de gelief de van den dokter geweest tot zij een jaar geleden haar medebeklaagde Travis Pitt man leerde kennen die haar na een ken nismaking van ruim drie maanden ten huwelijk vroeg. Bekl. had gehoopt door dit huwelijk van de attenties van den ouden dokter bevrijd te zullen worden, maar deze had haar in tegendeel gedreigd haar verhouding tot hem aan haar echtgenoot te zullen onthul len tenzij zij toestemde in een voortzetting van de liaison. Een week na haar huwelijk had zij daarom zelf aan haar echtgenoot alles opgebiecht en deze had besloten dat in dit geval alleen hij de aangewezen persoon was om de eer van zijn echtgenoote te wreken. Per auto begaven zij zich beiden naar de woning van den dokter, waar Travis den niets vermoedenden geneesheer te spreken vroeg en Caroll in den wagen bleef wachten. Travis heeft erkend dat hij door blinden haat bevangen geen enkele explicatie van den dokter heeft afgewacht, maar zoodra hij in diens spreekkamer was toegelaten in het wilde weg heeft gescho ten. De sectie hau uitgemaakt dat het lichaam van den dokter door zes kogels was getroffen die elk voor zich doodelijk zijn geweest. De advocaten hebben een beroep gedaan op de theorieën van „crime passionel" en zelfs „geestelijke noodweer" maar de wet ten in Californië zijn van oudsher zeer streng en alles wat zij gedaan hebben ge kregen was dat het doodvonnis in levens lange gevangenisstraf is verzacht. Volgens de Californische strafwet was ook de vrouw medeplichtige omdat zij geweten heeft wat haar man ging doen en ook Caroll is aan vankelijk ter dood veroordeeld. Het echt paar is gisteren in de gevangenis opgeslo ten en de gouverneur van Californië heeft reeds van alle kanten verzoeken gekregen om de vrouw onmiddellijk en den man na het ondergaan van een redelijken straftijd vrij te laten. Zware brand in haven van Helsing- fors. - In de haven van Helsingfors is te middernacht een brand uitgebroken, waar door een groot entrepötpakhuis vernield werd. Een groot aantal nog niet uitgeklaar de buitenlandsche automobielen werd een prooi der vlammen. Slechts met de grootste moeite slaagde de brandweer erin te ver hinderen, dat de vonken oversloegen op de in groot gevaar verkeerenode kolenhaven. Schoolschip met 62 opvarenden ver mist. - De directie der HamburgAmerika- lijn deelt mede niets te weten omtrent het lot van het schoolschip der Duitsche marine „admiraal Karpfanger", dat op 7 Februari j.L van Australië naar Engeland vertrokken is. Sindsdien heeft men niets meer van het schip gehoord. Het heeft 62 opvarenden aan boord onder wie 40 kadetten. Het schip is» een viermaster. Men maakt zich ernstig ongerust.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1