Aqmda VACANTIE-TOCHÏEN ORANJE-COMITÉ FEESTEN Betrokkene ïBueqeeüike Stand TE ALKMAAR WeecAecickt Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. OUDESLUIS HEERHUGOWAARD EGMOND A. D. HOEF ZIJPE Maarten skroift nei de krant 3$xxeftm Jtacktfocidïtm Adoectenüën Voor hulp in de huishouding Café met Vergunning PÖRTUGEESCHE VERTALINGEN. Alstublieft: het eerste St Nicolaas-Geschenk van dit jaar! Erdal spaart schoenen... en spaart geld! PER SINGER-TAX De kern van alle goede reclame COUR ASTENRECLAME ter gelegenheid van het 40-jarfg Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op 6 Sopt 1938. BLOEMENCORSO op het Sportpark te 2,30 n.m., daarna rondgang door de stad. Het corso is opengesteld voor auto's en wagens met paarden- kracht en wel: le. voor particulieren en firma's; 2e. voor Middelbare-, Nijverheidsscholen, Kweekschool, U.L.O.scholen en Vereenigingen. Fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld voor de beste num mers in elk der 2 groepen ter beoordeeling van een jury. Opgaven voor deelname schriftelijk bij den Secretaris P. v. d. WAAL Jr., Bleekerslaan 5, Telef. 3767. Inlichtingen verkrijgbaar bij den Secr,, aan het Bureau V.V.V, Waaggebouw en bij Bloemenmag- Doggenaar, LangestraaL EERSTE BLAD. t Meest matige westelijke tot zuidwestelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; weinig of geen regen; weinig verandering in tem peratuur. Weinig kans op regen. Over Frankrijk en zuid-Engeland en ook over onze omgeving, is de luchtdruk aan merkelijk gestegen. In het westen op den oceaan nadert echter weer een nieuwe sto ring, welke op IJsland en Schotland de ba rometers weer doen dalen. In het geheele v/aarnemingsgebied waaien koele westelijke tot noordwestelijke winden en de tempera tuur is overal nog onder normaaL Alleen in Lapland en Finland heerscht warm zomer weer. In het afgeloopen etmaal viel vrij veel regen. In zuid-Duitschland en midden- Europa regent het ook thans nog, terwijl het in Schotland aan de westkust weer begint te regenen onder invloed van de nieuwe sto ring. Voor onze omgeving wordt voor mor gen nog vrij koel weer met zware be wolking verwacht, terwijl eenige regen, doch waarschijnlijk niet van veel be- teekenis, zal vallen. De wind zal tot matig toenemen en van west naar zuid west terugloopen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en alle andere voertuigen van 21.48 uur tot 4.23 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Juli. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 14 5.16 5.39 1.49 2.0ö 15 5.46 6.10 2.20 2.39 16 6.19 6.42 2.54 3.12 Aanrijding. De 60-jarige W. M. van der Wal alhier werd Maandag nabij ons dorp aangereden door een uit de richting Tewewegen (Wie- ringerwaard) komende autobus. De heer Van der Wal, die op de fiets kwam aanrijden langs de Grootesloot maakte, toen hij de bus genaderd was een verkeerde wending, waardoor een botsing onvermijdelijk bleek. De aangeredene liep hierbij een zware hersenschudding en een schouderbreuk op. Geneeskundige hulp werd verleend door de doktoren D. de Vries uit Wieringerwaard en W. van Slooten uit St. Maartensbrug. Wij vernamen dat de toestand van den patiënt Dinsdagmorgen j.L hoewel ern stig niet levensgevaarlijk was. Getrouw schoolbezoek. Maandagavond vergaderde de vereeni- ging tot bevordering van getrouw school bezoek in lokaal Rus. Voorzitter was de heer Jc. Stekelbos. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo over 1937 bedroeg 66.66. Na bespreking werd besloten met de kinderen der hoogste klassen een reis te maken naar Amsterdam en het natuurbad te Velzeroord, terwijl de kleinsten naar Eg- mond en Bergen zullen gaan. Het feest zal plaats hebben op 27 Juli. De kermis. Nimmer is de kermis zoo gezellig ver kopen als dit jaar. Gedeeltelijk was dit ook te danken aan het weer. Immers dit toktede menschen en speciaal de badgasten te Eg- mond aan Zee niet naar het strand. Zoo doende was het, vooral Zondag, eno druk. De verspreide en daarom zoo gezel lige indeeling van kermisvermakelijkeden en kramerijen, leidde er toe dat e g oude kleurrijke kom van den Hoef in feestelijke stemming deelde. Er is goed verteerd, de kermisexploitanten zijn allen zeer tevreden. Het was Zondags avonds werkelijk jammer dat de stemming op straat door eenige regenbuien vermin derde, doch in de café's van heeren Modder man en Mooij bleef het gezellig. Met voldoening mag geconstateerd wor den dat geen enkel voorval de kermis ont sierde. Teraardebestelling. Dinsdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats te St. Maartensbrug ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. J. Bleek, den op zoo'n tragische wijze om het leven gekomen secretaris van het waterschap „Zjjpe en Hazepolder Bij deze droeve plechtigheid waren halve verwanten, vrienden en kennissen v»n wijlen den heer Bleek o.m. aanwezig dijkgraaf en Heemraden en Hoofdingelan den van den Zijpe en Hazepolder, notaris van Veen te Schagerbrug enz. Tentoonstelling. Van 9 tot 17 Juli van 2 tot 6 uur, in Wico- studio (Koningstraat 5), schilderijen van Martin Uitenbosch. Kunstzaal Boendermaker, Loudelsweg te Bergen, tot en met 23 Juli, dagelijks van 10 tot 4 uur, aquarellen en teekeningen van J. H. Roggeveen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Men beeft voor mijn commando (hum.); hoofdrol Adèle Sandrock. Toegang voor el- ken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Con cert in Tirol (zangfilm); hoofdrollen Fritz Kampers en Hedi Finkenzeller. Toegang voor eiken leeftijd. Vrijdagmiddag, half 2, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ten westen van Shanghai (rom.-sens.); hoofdrol Boris Karloff; tweede hoofdnummer Wat heb je nou gedaan? (hum.); hoofdrollen Joe Brown en Ginger Rogers. Toegang boven 14 jaar. Vrijdagmiddag, half 2, matinee. Woensdag 13 Juli. 7.30 uur, Alkmaarsche wielerbaan, trai ningswedstrijden. 8.30 uur, openluchttheater te Bergen, opvoering Amor in de pastorie. Donderdag 14 Juli. 8 uur, Sted. Muziektuin, concert van vier gemengde koren en een mannenkoor, dirigent Paul Kok. 8 uur, gebouw Heul 3, vergadering vereen. „Zorg voor de leerlingen en oud-leerl. der school voor B.L.O. te Alkmaar". Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer C. Smit, die den overledene namens het bestuur van het waterschap dankte voor de ambitieuse en correcte wijze, waarop hij in zijn functie van secretaris de belangen van den Zijpe en Hazepolder heeft gediend. De vader van den overledene dankte voor de gesproken woorden en voor de onder vonden belangstelling. Suntebankeris, 12 Juli 1938. Oindeluk is et den ders efkes natter op et land worren deur un paar regenachtige dage. Aldeur is et an heden toe droog weest, en zoo erreg, dat de piepers meist gien water had hewwe, van of et zetten an de rooders- toid toe. De rooderstoid. Ja die is hier temet al weer ofloopen, ik zeg temet want je moet zoo rekene der ben- ne der altoid nag, die un laat hoekje hewwe. Maar de prois was best, en der is rood zoo hard as et maar kon, en un toidje was et zoo dat er gien man meer te kroigen was. Allegaar lage ze op de akker, en der kwamme weer wat verdienste in. De werkmansvrouw die lachte weer efkes. O, dut geld was heel aars, asdat van de steun, de werkeloozesteun. En den kwam dut er nog baai, de joonskes moste noodeg wat nuwe kleerkes hewwe, en et kloine beetje in et potje achterof dat was te kort, om deer over te denken, maar nou, ja nou kon der wat beure. Maar et had niet hard groeid en der zat woineg onder, en met deuze haast was et ok weer gouw ofloopen en kreeg de werkman weer dein en gong nei huis met de leste cente. De bouwer had ok liever meer werk geve wullen, maar as et ienmaal beurt is, ken je niet aars, ok haai had liever méér rood. - Nog amperan is et veld leeg of der worde weer kool op zet, en hier en deer un baan tje andoivie. En koik, aldeur is et droog en skraal weer weest, en nou hewwe we de leste toid un paar buitjes had, en die benne welkom weest hoqr, de plante groipe heel best an, en behal- leven de enkele leege akkers voor andoivie, groent et al weer lekker op, en met deuze vortgang den zal der ok wel kool genog op de dars komme. Maar et water is efkes te laat kommen voor 't mooie, Trointje heb teminste al wat offoetert. Al der boomkes, blomkes en plantjes in der tuintje benne mieskerig en verwaaid, der roozeboomke liét hillekendal et kopke hange zoo hier en deer, de knoppe wazze der finaal afknapt. Van de week wazze we hillekendal efkes in de war, der was toiding kommen, dat et met peet Maartje niet goed gong, en as we der naggeris zien wouwe, den wier et toid dat we efkes overwupte. Nou, ik heb er altoid mogen en Trointje ok, dus gonge we vanzellef 's eivens derekt heene. Et viel vanzellef erreg an, dat Maarten en Trointje kommen v/are. Ze was altoid nog zoo kras voor der leef- toid, al dik in de tachteg, en overal wist ze altoid over mee te praten, en de kloinste nuwtjes stelde ze altoid belang in. Zooas ze deer nou te bed lag, kon je am peran indenke, dat deer et zellevende woifke lag, die altoid deur der huiske heen en weer drentelde, zellef der potje altoid kookte, en der niks teugen op zag, as ze un gast kreeg. Zoo of en toe was ze benouwd, en den most ze weer ders verlegge, en as et den nag niet gaf, naggeris verlegge, tot ze et vonden had, en den vanzellef, meer en meer as loof. Maar ze had gien poin, en was deer erreg bloid om. Toch was ze al puur minder baai de leste keer, dat we der efkes an weest ware, zoo wit en invallen, en ik dacht zoo: krek un blom teugen et ofvallen. Ze wist, dat ze oud was, en altoid gelukkeg weest was baai der leven, nou ja der was welderis et ien en 't aar weest, maar altoid heb ze et leven waardeert. Maar ze zou nag zoo graag wat bleven hewwe. „Men joon, zoi ze, ben jij deer, o o wat hewwe julli toch un hoop met men op." Toe zuchtte ze weer en was et weer stil. Efkes later begon ze weer. „Et raakt op un end, Maarten, et zal nou de leste keer wel weze, dat ik je sproken heb, wees altoid maar goed voor Trointje hoor". Toe wier ze weer vol, en greep weer nei de beddekwast om er te keeren. Nei un menuut of voif was et weer efkes ofzakt, en toe gonge we maar vort. Dat we vort gonge, zeide ze naggeris, dat et wel gouw beurt wezeurou. Nei die keer ben ik der nog un keer of wat weest, en aldeur nag et zellef de. Maar zoo komt tocli et end, et end van alles wat leeft op oonze wereld, en dat is zoo kort dat kostbare leven, en et worde soms zoo misbruikt deur de ien of de aar. Peet Maartje zou ok altoid zegge: „Wees dankbaar men joon, dat je gezond benne, das van groote waarde as 't je gegeven is. Maar et geluk in de samenleving, deer ken je zellef un hoop an doen, maak et met mekaar mooi, deer zal je later gien spoit van hewwe." Dat vergeet je niet licht, en deer denk ik nou teugenswoordig nog ofteg an, nou ze zuinig loid. Maar as ze van ons wegnomen worde, den zei ik met bloidschap verom denke aan die toidjes dat ik baai der weest ben, en dat- geene wat ze ons altoid voorhouwen heb. Ik ben weer zoo vol as mutje. De groete van Trointje en et zellevende van MAARTEN. ALKMAAR. GEBOREN: Jan Alphonsus Maria, z. van Johannes Vreeker en Elisabeth Francisca de Vries. Elisabeth Johanna, d. van Harm Koeleman en Catharina van Baden. Gerritje Marga- retha Geertruida, d. van Johannes Hendri- cus Timmer en Lena van Hoffe. Frits Willem, z. van Petrus van den Hoven en Alida Cornelia Wilhelmina Oosterdijk. Leendert, z. van Leendert de Waard en Hendrikje Scheppers. GETROUWD: Jacobus Lagas en Grietje Keppel. Roe lof Geertsma en Wilhelmina Maria Dekker. „Die dwaze mannen toch!" van Faith Baldwin; uitgave van J. Philip Kruseman te Den Haag. De jonge Amerikaansche schrijfster Faith Baldwin heeft een aantrekkelijken trant van schrijven en daarbij vertelt zij op de haar eigen wijze van menschen, zooals de lezer(es) harer pennevruchten ze eiken dag ontmoet: een buurmeisje of -jongen, een kantoormensch of anderen; zij schrijft over hun liefde en teleurstellingen, hun plannen en hun verwachtingen en dit alles op een zóó interessante manier, dat men de perso nen uit haar boeken ziet leven hun leven van eiken dag. In „Die dwaze mannen toch!" is de hoofd persoon een meisje, dat haar eigen brood verdient en ook in haar huwelijk de idee huldigt, dat zij door eigen werk zich onaf hankelijk mag houden van haar man. Zij weet al de haar op het kantoor omringende mannen, waar zij dat noodig vindt ten be hoeve van haar werk, te exploiteeren en merkt niet, dat zij door haar vasthouden aan haar werk niet alleen het geluk van haar man, maar ook dat van haar zelf een harden knauw geeft. Totdat alles zich te gen haar keert en zij haar man weer op zoekt. Dit boek geeft een goeden kijk op het Amerikaansche zakenleven dezer dagen en is als ontspanningslectuur in vacantiedagen zeer zeker aan te bevelen. „De rubberbende", door Rex Stout, vertaald door Herman Antonsen. Dit boek verscheen in dezelfde uitgeverij als het vorengenoemde en mag, al is het ook van een heel ander genre, als vacantie- lectuur genoemd worden. De schrijver ont wikkelt hierin een detective-verhaal, waar in een diefstal en twee moorden in een ra zend tempo tot opheldering worden ge bracht en een kantoormeisje, dat van den diefstal werd verdacht, twee etmalen later volkomen onschuldig wordt verklaard niet alleen, maar ook in het bezit wordt gesteld van een groot kapitaal, haar toekomende als het aandeel van haar overleden vader in een door dezen meegemaakte zaak van „De rubberbende", waarvan één lid was ter dood veroordeeld, maar dank zij het optre den der anderen kon ontsnappen en vluch ten naar Engeland, waar hij een adellijken titel en een landgoed erfde. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 13 Juli 1938. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 254 Vette kalveren, le kw. 6870 cent enkele hooger, 2e kw. 5464 cent en 3e kw. 4452 cent per K.G. levend- gew.; 55 Nuchtere kalveren f 916; 139 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 6566 cent, zware varkens 6364 cent en vette varkens 6162 cent per K.Q. slachtgewicht. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 13 Juli 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Groote muizen 4J45 cent, Kleine muizen 44 cent, Noordholl. eigenh. 67 cent, Noordhöll bL eigenh. 6 7 cent, NoordholL bonte eigenh. 88# cent, Zeeuwsche: eigenh. 67 cent, blauwe eigenh. 67 cent, bonte eigenh. 8—9% ct. Alles per K.G. Aanvoer 315000 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juli 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 29500 K.G. Roode kool 1.40—3.10; 250 4—4.20, Kriel 1.30—/ 2.20; Eigenhei- K.G. Gele kool 4.90; 1590 stuks Bloem kool 8—10.40, 2e s. 2.80—/ 4; 1130 bos Rabarber 2.20; 1100 bos Peen 2.60—3.10; 226000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen f 4—4.80, Drielingen 2.70—4.20, Grove mers 5.40f 5.70, Blauwe Eigenheimers 5.507; 1000 K.G. Vroege witte kool 1.30—2.30; BI. drielingen 2.70—3.80; 30 K.G. Snijboonen 30; 7J4 K.G. Slaboo- nen ƒ29.50; 125 K.G. Zilveruien 8.70; 138 K.G. Tuinboonen 3.104.40. NOORDSCHARWOUDE, 13 Juli 1938. (Noordermarktbond). 380 stuks Bloemkool 4.4011; 174100 K.G. Aardappelen: Bon ken 44.10, Schotsche muizen 4 f 5.80, Drieling muizen 2.803.90, Kriel 0.602.10, Blauwe eigenheimers 5.50 6.70; 1700 K.G. Vroege witte kool 0.80 1.90; 130 K.G. Tuinboonen 2.50; 1100 K.G. Zilveruien: nep 6.60—7.20 en drie ling 4.70. PURMEREND, 12 Juli 1938. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aardap pelen: Schotsche muizen 1.04f 1.54, KL 0a861.36 per kist, 25 K.G.; Dubb. sla- boonen 4.204.95 per kist, 15 K.G.; Snij boonen: Stam (breede) 2.253.15, Tuin boonen 3847 cent, Doperwten 0.90— 1:45, Gew. Blauwschokkers 9397 cent,BL Blauwschokkers 1.181.24 per kist, 15 K.G.; Roode Aalbessen 10f 28 en Zwarte bessen f 5570 per 100 K.G.; Klapbessen 11.75 per 10 K.G.; Perzi ken 1.605.60 per 100 stkus; Aardbeien 1630 cent per K.G.; Bloemkool 6f 18 per 100 stuks; Sla 12.70 en Rabarber 4—6 per 100 krop; Andijvie 3040 cent per kist. WARMENHUIZEN, 12 Juli 1938. Aange voerd 76800 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen f 4.105.80, grove 4.20—/ 4.50 drielingen 45.20. Eigenheimers 6.90 7.80; 250 K.G. Zilveruien: Zilvernep 5.90 7. DE EXPORT VAN EIEREN. In de week van 5 t/m 11 Juli 1938 zijn voor uitvoer goedgekeurd: Naar Duitschland: 14.227.860 kip- en 333.940 eeneleren; naar Engeland: 10.268,640 kip- en 379.320 eendeieren; naar andere lan den: 318.361 kipeieren; in entrepot ge plaatst: 259.800 kipeieren. Totaal 25.074.661 kip- en 713.260 st. eendeieren. Totaal aan voer 25.787.921 stuks. Wegens het vroeger verschijnen des Zaterdags is het wenschelijk dat de advertentiën, voor dit nummer bestemd, zoo mogelijk des VRIJDAGS, en wel uiterlijk ZATERDAGS MORGENS HALF NEGEN, in ons bezit zijn. Voor advertentiën, abonne menten, adresveranderingen en omtrent de bezorging wende men zich UITSLUITEND TOT DE ADMINISTRATIE (Tel. 3320). Ingezonden stukken of verslagen van vergaderingen UITSLUITEND REDACTIE (Tel. 3330). biedt zich aan een juffrouw uit den netten stand, middelbaren leef tijd, bij een heer alleen, eveneens uit den netten stand. Hoog salaris geen vereischte, wel hulp voor het ruwe werk. Brieven franco bur. van dit blad, onder letter Z 98. Welke vooruitstrevende menschen met f 1500.— eigen kapitaal, (rest steun Brouwerij) zoeken een en terras op een der mooiste pun ten van Amsterdam 'i Prachtzaak voor gezin met één of twee zoons. Verdienste f 75.a f 80.p. w. Br. No. 810 Max. R. Nunes A'dam. Te Huur mooi Woon- en Winkelhuis, waarin jaren Manufacturenzaak is gevestigd. Met voll. invent., stofvr. étalages. Huurpr. f 8.- p. w. Te bevr. Varnebroek 5 6n Anjelicrstraat 10. Br. uo. 80653 BOLREK, Amsterdam. deer denk ik titel en een landgoed erfde. voer 25.787.921 stuks. Erdal laat Sinterklaas dit jaar voor Uw kin deren al heel vroeg rijden! Maar voor zoo'n leuke spaarpot is het nooit te vroeg I Maak Uw kinderen gelukkig met die mooie Erdal-spaarpot, waarop leuke kabouters en grappige pelikanen zijn afgebeeld! U krijgt bij 2 doozen Erdal schoencrème de spaarpot tijdelijk gratisl Waarom zoudt U een onbekend of buiten landsch merk koopen, als de Nederlandsche ERDAL schoencrême er is? ERDAL, zwart, bruin en wit, in doozen van 10 en 15 ct. Coöperatieve Verbruiksver- eeniging „Alkmaar" U.A. te Alkmaar. JAARVERGADERING. De Jaarvergadering wordt gehou den op Maandag 25 Juli 1938, 's av. acht uur, in de Dancing van de Harmonie, Gedempte Nieuwesloot te Alkmaar. De Rekening en Verantwoording ligt voor Leden ter inzage in de bestuurskamer achter den winkel Laat 154 te Alkmaar, gedurende de uren waarop de winkel geopend is en wordt den Leden-Verbruikers, met het Jaarverslag en de Agenda voor de Jaarvergadering, in afschrift toegezonden. HET BESTUUR. Onderget. biedt zich beleefd aan voor het maken van Mantels, Japonnen, Kinderkleeding en patronen naar maat. J. GREEUW, Gedipl. Coupeuse, Boekelermeer B 120, Heiloo. GROOTE WAGENS. BILLIJK TARIEF. TEL. 2232.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3