[i Stad m Omgeving, i EEN WANDELING IN BATAVIA. Luchtaanvallen! I Jlqwda ftucgccUikeStand LAATSTE BERICHTEN. JCech S. School Hier klopt het hart van Indië. Beschermt U tegen de gevolgen vsn Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog! alkmaar. het prinselijk paar bezoekt koning leopold. doodelijk ongeval te hulst. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. AUTOBOTSING. Gisteravond om ongeveer 7 uur had op den Duinweg, in de bocht ter hoogte van de grens tusschen de gemeenten Bergen en Schoorl, een aanrijding plaats tusschen twee auto's, bestuurd resp. door mevr. de L. uit Schoorl en den heer D. uit Overveen. Beide wagens werden ernstig beschadigd. De auto van mevr. de L. moest door een kraanwagen worden weggesleept; die van den heer D. kon nog op eigen kracht naar een garage worden gereden. De inzittenden van beide wagens kwamen met den schrik vrij. NEDERLAND ONDER KONINGIN WILHELMINA. Nu het regeeringsjubileum van onze Ko ningin weldra in breeden kring gevierd zal worden, is het begrijpelijk dat er meer dan gewone belangstelling is voor de geschiede nis van ons vaderland in de afgeloopen veertig jaren. Wij maken in dit nummer een aanvang met een serie artikelen speciaal ter gele genheid van het regeeringsjubileum geschre ven van den bekenden historicus H. Ch, G. J. van der Mandere uit den Haag. In deze serie is het eerste artikel gewijd aan H.M. de koningin, haar persoonlijkheid en het vorstelijk gezin. In een reeks artikelen wordt vervolgens o.a. behandeld wat zich binnenslands in ons land in die 40 jaren afspeelde, de interna tionale positie van ons land, onze 'gebieden in Oost- en West-Indië, de ontwikkeling van onzen stoffelijken rijkdom en van onzen geestelijken rijkdom, de veranderingen in het maatschappelijk leven enz. Wij veronderstellen, dat er in dezen tijd voor deze historische beschouwingen meer dan gewone belangstelling zal bestaan. ALKM. SYMPHONIE-ORKEST. DIR. WILLI KöHLER. Vrijdagavond geeft het A.S.O. zijn jaar- lijksch concert in den Muziektuin (by slecht weer in de groote overdekte serre). Wij heb ben het programma gezien en zooals gewoon lijk is dit, in tegenstelling met het klassieke programma der winterconcerten, samenge steld uit populaire nummers, o.a. Coppelia Ballet van Délibes, potpourri's uit Faust, Das Dreimaderlhaus, enz. Verder wordt medewerking verleend door een Mannen- en Knapenkoor onder leiding van Joh. Kuiper, o.a. na de pauze met bege leiding van het volledige strijkorkest. Alleen reeds de reine zang van Kuiper's jongens is een gang naar den Muziektuin waard. Over het orkest zelf behoeven wij niet veel te zeggen. Het jubileumconcert van de zen winter bij 't 5-j. bestaan heeft voldoen de bewezen, dat de prestaties steeds vooruit gaan. Toen heeft een volle zaal na de uitvoe ring van de 2de Symphonie van Beethoven Kohier en zijn medewerkers spontaan gehul digd. Wij zijn er van overtuigd, dat ook nu weer de Muziektuin goed bezet zal zijn. De vaste bezoekers komen natuurlijk, maar laten de muziekliefhebbers, die tot heden dit orkest nog niet hebben gehoord, nu ook eens hun belangstelling toonen. De entreeprijs is laag gesteld en kan dus geen bezwaar zijn. De kaarten voor donateurs en kunstlieven de leden zijn niet persoonlijk. GESLAAGD. De heer A. de Man alhier slaagde Maan dag te Rotterdam voor het candidaats- examen in de Economische Wetenschappen, Op het op 13 Juli gehouden examen voor Het Nederlandsch Genootschap tot bevorde ring der Voetverzorging te Den Haag, be haalde de heer L. Wijdeman te Alkmaar het diploma „Chiropodist". Te Scheveningen slaagde gisteren mej. A. Siegmond, uit Bergen, voor de acte B (hoofdacte) van onderwijzeres bij het Voorbereidend onderwijs. Voor het op 8 Juli te Amsterdam gehou den examen in stenografie en machineschrij- ven, afgenomen door de Ver. v. Leeraren slaagde voor machineschrijven mej. C. Tromp te Schoorl voor het diploma Handels typiste. OPRICHTING E.H.B.O.-GROEP. Dinsdagavond had in het lokaal van den Arbeiderssportbond aan de Oudegracht de oprichting plaats van een E.H.B.O.-groep van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikke ling. Reeds geruimen tijd is er onder leiding van dr. Louis een cursus geweest en thans was men zoo ver gevorderd, dat men tot oprichting van een vaste groep kon over gaan. Alle leden hebben de noodige proeven van bekwaamheid afgelegd en zullen nu hun kennis in dienst stellen van iedere vereeni- ging, welke hierop prijs stelt. Door de aansluiting by de Nederlandsche Vereeniging voor E.H.B.O. is de werkzaam heid van deze groep niet beperkt, doch zal men in den meest algemeenen zin hulp ver- leenen. Tevens is hierdoor bereikt, en dit is van groot belang, dat zij door deelname aan wedstrijden van de Ned. vereeniging nog meer routine kan opdoen, lezingen kan doen houden e.d. Dat de groep hierbij den noodigen steun niet kan ontberen, spreekt van zelf. Ieder, die voelt voor haar werk, kan donateur wor den tegen minimum f 1 per jaar. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Hart land, voorzitter; J. Steeman, secr.; C. Pronk, Schaepmanstr., penn.m.; mej. A. Kievit en den heer P. Hoorn. BLOEMPJESDAG „SONNEVANCK". Helpt ons helpen! Wat een wereld van droefheid en smart ligt er opgesloten in de bekende letter combinatie: t. b. c. Wie kent ze niet de lijders en lijderessen die niet maar weken doch maanden, ja soms jaren aan hun ziekbed gekluisterd liggend, levend tusschen hoop en vrees. Langzaam kwijnen ze vaak weg, menig maal nog in den vollen bloei van het leven. Het verwondert ons niet dat de volle aandacht gevestigd' is op deze ziekte, waar door jongen en ouden soms heel onver wacht worden aangegrepen. Groote sana toria zijn opgericht om deze patiënten met liefde te omringen, maar ook om te trachten hun genezing aan te brengen. Enheel vaak gelukt het deze sleepende piekte tot staan te brengen en te genezen. Nu weet iedereen het wel dat deze in richtingen, willen ze als „Sonnevanck" aan de eischen des tijds voldoen, schatten gelds kosten. Voor zeer velen zijn de verple- gingskosten dan ook te hoog. Het is met het oog hierop, dat in het leven is geroepen een suppletie-fonds om de minder-gegoe- den financieel te steunen. Op het oogenblik worden niet minder dan 180 patiënten door dit suppletie-fonds geholpen. Voor dit suppletie-fonds wordt ■Vrijdag 15 Juli in onze gemeente bloempjesdag gehouden. Er wordt in onzen tijd veel gevraagd, het is waar. We weten echter dat heel Alkmaar voelt voor deze patiënten. Met hen leeft men mee. Blijke dat ook nu by het houden van degen bloemjesdag. Helpt ons helpen! a.s. een MURMELLIUS GYMNASIUM TE ALKMAAR. Overgangsexamens. Van klasse I naar klasse II: Arie Bakker, Jan Bakker te Noord-Scharwoude, Hans Blees, Abraham Boender, Berry Boerrig- ter te Bergen, Lideke Bonnet te Broek op Langendijk, Leo v. d. Brandeler, Karei ten Bruggencate te Bergen, Dini Buis, Jer Don- ner te Broek op Langendijk, Paulien Eecen te Bergen, Bob Franken te Bergen, Bart de Geer, Arie Groendijk te Medemblik, Jaap Hemelrijk te Bergen, Siets Kostelijk te Broek op Langendijk, Schelte de Lange te Bergen, Ru Langenberg, Jaap Maats, Fran- cien de Pree te Hoorn, Hans ten Raa te Bak- kum, Jo Rijtema, Ina Schreuder te Bakkum, Jan v. d. Vegte te Beverwijk, Wim Klein Wassink, afgewezen 4, prijs Siets Kostelijk. Van klasse II naar klasse III: Dora Akker man, Bob v. Amerongen, Els Berman, Sisi Besijn, Sarie Blees, Tini Burger, Jaap v. Domselaer te Bergen, Nel Feringa, Frida Fruin, Hanneke Fijn te Bergen, Gonda Har der, Dineke Hemelrijk te Bergen, Martje Heringa te Stompetoren, Marietje Koelma, Louis Kolff te Wieringen, Leen Koning te Schagen, Erik ten Raa te Bakkum, Bea Schiphorst, Bert Thijm, Liesje Voorthuyzen, A. J. Blom te Bergen, afgewezen 7, prijs Bob v. Amerongen. Van klasse III naar klasse IV: Corry Bloemhoff te Heiloo, Anton Bonnet te Broek op Langendijk, Willy Broersma te Bergen, Chris Dekker te Bergen, Wim van Domse laer (toehoorder) te Bergen, Fokke Dijk stra te Heiloo Brigit Eecen te Bergen, Lied Eikema te Schagen, Nico de Jong, Jan Knook, Nel Rolff te Heiloo, Marie Schene te Zuid Scharwoude, Hans Vogelaar, Vin cent Weijand te Bergen, Bep Woelders te Heiloo, Annie Zaman, Bernard Klein Was sink, Heieen Sluijk, afgewezen 4, geen prijs toegekend. Van klasse IV naar klasse V: Hans van Amerongen, Lijke Berends, Nel v. Breuke- len te Bergen, Toos Dun, Lies Eriks te Ber gen, Klaas Eriks, Harry Hoek, Bep Klant te Warmenhuizen, Geer van Kleef te Egmond aan Zee, Jan Klijn, Wim Koelma, Trudi Kolb te Grootschermer, Caspar de Lange te Bergen, Heio Niehaus te Bergen, Jo Rijkx te Hensbroek, Aletje Schierbeek, Jan Schoorl, Anneke Schreuder te Bakkum, Marian van Sonsbeek, Piet Vreeken te Enkhuizen Em- mie Zeiler te Bergen, Jan Zwart te Winkel, Elly de Wijn (t.) te den Helder, afgewezen 1, prijs Jan Schoorl. Van klasse V naar klasse VI: Piet Baretta B te Bergen, J. Barkman B, P. Bruin B te Graft, Atie Eriks B, J. Franken B te Ber gen, Ek van Hees te Bergen, Mien Hekket Corry Holsmuller, Wim Krayenhof B„ Hans de Lange te Bergen, Femia van Rossem, Hans Schiphorst B, Piet Visser B., Ghis Vos, Anneke Wagenaar, Charles Zaman B. Afgewezen 5, geen prijs. De candidaten, bij wier namen geen woon plaats genoemd is, wonen te Alkmaar. De heer C. J. H van Rossum du Chattel, lste luit. der infanterie, die naar Indië vertrokken en onlangs met een jonge dame uit Alkmaar in het huwelijk is getreden zendt ons uit Indië de volgende impressies over een wandeling in Batavia: Wandelingen door Batavia? Elke Indië-kenner zal mij uitlachen Wie wandelt er nu in Indië? En wie wandelt er door Batavia!? En, inderdaad, veel wordt er in Batavia niet gewandeld. Tenminste niet door ons, Europeanen. Wij, twintigduizend blanken in een stad bijna zoo groot als Amsterdam, wy laten ons meest rijden. Wij rijden in onze eigen wagens, of in de taxi met een ver bazend handigen inlandschen chauffeur, of soms, een enkele maal, in de ouderwetsche sado met het magere paardje. Wij laten ons dan heerlijk rondrijden, rooken een over heerlijk Mascotje, en verbazen ons over de enorme vlucht, die de nederzetting van Jan Pieterszoon Coen heeft genomen. We rijden door Meester Comelis, Salemba en Kramat, de wijken waar alles nog zeer inlandsch is, of door de nieuwere wijken in Weltevreden, waar wy ons in Bussum of Hilversum wanen. We komen langs het Ko ningsplein, het Waterlooplein, enorme gras' vlakten, waar parades, paard- en windhon- denrennen worden gehouden, langs de vele prachtige bioscopen en hotels, schitterende moderne kantoren, magnifieke woonhuizen en winkelcomplexen; Zoo rijdend en genietend voelen wij niet meer de warmte, die ons de eerste dagen in Indië ondraaglijk scheen, we zitten heerlijk met open hemd en dunne witte broek, of in een dun tropenuniform, en de zonnebril tempert het soms al te felle licht. Maar dan, ineens!! Daar, bij het voorbijglijden langs het al oude standbeeld van Coen, den stichter van dit alles, dan schiet my een andere gedachte door het hoofd. Vandaag, vanmiddag, wil ik nu eens geen moderne, Amerikaansch aandoende, drukke parkstad zien. Geen keurige costumes, geen opgemaakte vrouwen, geen asfalt, geen zacht suizende tiencylinderwagens. Ik wil vandaag, vanmiddag, wil ik zien de oude stad, waar Coen woonde, de oude stad, waar de Compenie haar factoryen stichtte, de oude stad, waar de beginselen zyn gelegd voor een tropenryk, zestigmaal grooter dan het moederland. En ik betaal mijn taxidubbeltjes en stap uit. Stap over. Over, in de gezellige, gele, open tram. Op het Schouwburgplein in Weltevreden stap ik in en hobbel gezellig het Molenvliet langs, waar de waschbazen onze pakken mishandelen, waar de vrouwen baden, de kleine jongens een paardje schoonmaken en oude inlanders hun behoeften doen Ge zellig gezicht, van alles krioelt in en door het drabbige, bruine water. En toch komen onze pakken er helderwit uit, en de vrouwen glanzend schoon, het paardje vief en frisch en de oude kerels opgelucht Weg modern idee, uitgebreide grootstad. Hier is weer een brok echt Java. Dit is weer Indië. En verder glijdt de tram Zes kilometer langs het Molenvliet. En dan, Glodok binnen. Glodok, de Chineezenwijkü! De stank waait mij tegemoet. De zonen van het Hemelsche Rijk zitten hier met hun talrijk kroost, en smullen van haaienvinnen, verrotte garnalen, paddestoelen en kikker billetjes. Zij hebben geen staart meer, dra gen een pracht van een scheiding in het vettige haar, en een hemelsblauw of helder geel poloshirtje uit de Japansche toko, Maar hun grootste vaderlandsche deugd is toch benouden. Eten, snoepen en dik Maar pracht-menschen waren toch zij. Die pioniers En ik zie de smalle gevels, de hooge mu ren, de smalle grachten en het ranke sier lijke stadhuis. En daar zal ik nog op, op dien kleinen toren! Even later sta ik verbaasd, met verloren gedachten, droomloos te turen. Van boven af Naar deze vreemde, stille, oud-Holland- sche stad in de tropen. In het noorden schittert de Javazee. In het zuiden ligt uitgestrekt het schoone Weltevreden, met zijn villa's, parken, win kels, vliegveld, beschaving, bestuurspalei- zen Maar hier waar ik sta, hier waai ik wandelde in deze oude stad Ja, hier, daar gaat het Hollandsche hai open! Hier is de grondslag gelegd voor ne groote. bloeiende tropenryk! En het is my, of Coen uit zijn graf rust, en Daendels en van Heutz terugkeeren, en mij toeroepen: Hier is het hart van Indië, het hart het tropisch millioenenland! van Tentoonstelling. Van 9 tot 17 Juli van 2 tot 6 uur, in Wico. studio (Koningstraat 5), schüderye„ Van Martin Uitenbosch. Kunstzaal Boendermaker Loudelsweg te Bergen, tot en met 23 Juli, dagelyks van i0 St 4 uur, aquareUen en teekeningen van J. H. Roggeveen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Men beeft voor irtyn commando (hum.), hoofdrol Adèle Sandrock. Toegang voor el' ken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Con. rart in Tirol (zangfüm); hoofdrollen Frjt2 Kampers en Hedi Finkenzeller. Toegaf voor eiken leeftijd. Vrijdagmiddag, half 2, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ten westen van Shanghai (rom.-sens.); hoofdrol Boris Karloff; - tweede hoofdnummer W,t heb je nou gedaan? (hum.); hoofdrollen Joe Brown en Ginger Rogers. Toegang boven 14 Vrijdagmiddag, half 2, matinee. Donderdag 14 Juli. 8 uur, Sted. Muziektuin, concert van vier gemengde koren en een mannenkoor, dirigent Paul Kok. 8 uur, gebouw Heul 3, vergadering vereen. Zorg voor de leerlingen en oud-leerl der school voor B.L.O. te Alkmaar Cor- GEBOREN: Fredericus Jacobus Antoniui, z. van nelis van der Peet en Catharina Het. GETROUWD: Gerrit Antonie Overeem en Wilhelmint Adriana Bierman. Men meldt ons van officiëele zijde: Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben heden een onofficieel bezoek gebracht aan den Koning der Belgen. Hunne Koninklijke Hoogheden gebruikten het noenmaal by Zijne Majesteit op het slot te Laecken. MULO-EXAMEN. Bij het gister afgelegde examen slaagden voor diploma A: B. J. Koolhaas, J. Zwart en A. Poen te Enkhuizen, A. M. Atsma te Grootebroek, M. den Baas, J. W. Schotmans, J. J. Riet mulder en J. van Brederode te Den Hel der, D. Kaan te Anna Paulowna, D. Jim- mink te Zijpe, B. de Vries te Schagen, T. Blom en J. Beumkes te Oudeschild, K. J. S. Knol te Den Burg, M. C. Zandbergen en D. J. Speets te Andijk, G. van Oenen te Purmerend, V. Fischer, J. Lam en J. S. Rol te Alkmaar, W. van Dort te Beemster, N. G. Zwaag, G. van der Molen en P. Broekhuizen te Heiloo, M. C. Mol te Sloot- dorp, K. Zilver te Westwoud en G. H. Bremer te Schoorl. Afgewezen 8 candidaten. FAILLISSEMENT. Heden werd in staat van faillissement verklaard C. G. v. Houweninge te Hoorn, met benoeming van mr. H. M. Fruin tot rechter commissaris en mr. H. Scholte tot curator. Ds. L. J. van der Kam te Heerhugo- waard heeft bedankt voor het beroep naar de j herv. gem. te Oosterlittens (Fr.) worden! Spreek hen aan met „baba gemoek", dat is vette Chinees!, dan zijt ge de man. Dan gaan de deuren voor u open en ge moogt mee eten. Tweemaal heb ik het gedaan, en ik kan niet anders zeggen, dan dat het mij zeer goed smaakte. Je weet, het is vies, het is bedorven, maar toch het smaakt. Ja, het is beslist lekker. Chineezen- eten smaakt verfijnd. Maar de tram rolt verder. De bruine conducteur denkt al: zou ik er nooit uitgaan? Neen, man, nog niet. Ik moet naar het oude fort van de Com penie, naar de Amsterdamsche Poort, nog verder naar beneden, vlak bij de zee. Glodok is voorby. De tram rolt nauwere straten binnen de oude stad. En ineens voel ik my anders worden. Gesloten huizen, bovenhuizen, trapgevels, hooge stoepen, straat na straat pakhui zen en oude kantoren De reuk van Oud Holland!!! Ik grijp de trambel, trek en stap uit. Ben ik in Hoorn, Alkmaar of Amsterdam? De eenzame bruine politieagent, de enkele sloffende inlander, zegt mij van nietEn de zon kaatste tè fel, al te fel. En toch? Deze middag-verlaten kantoor- en pak- huisbuurt, doodstil nu tijdens het heetste uur van den dag, deze stille, eigenaardig on-Indische buurt roept, schreeuwt mij toe. De herinneringen aan een oud en schoon verleden. Ik merk niet meer, dat Indië geen land is om te wandelen; ik voel niet, dat myn sporthemd steeds natter wordt, dat de stra len mij langs voorhoofd en armen loopen. Ik wandel, kijk, en geniet. Daar is de Amsterdamsche poort met haar vervaarlijk uitziende Compeniekrijgers, daar hebben we de Nieuwpoortsteeg, en daar de eenige ophaalbrug van Java, en in de verte de oude Groningsche straat, waar de eerste Hollanders woonden, op bovenhuizen aan een stinkgrachtje, en dat in de tropen! ONTSLAG IR. VAN BAKHOVEN GEHANDHAAFD. Jitspraak van den Centralen Raad van Beroep. Vanochtend deed de Centrale Raad van Beroep te Utrecht uitspraak inzake het door het college van B. en W. van Amster dam ingestelde beroep tegen de beslissing van het ambtenarengerecht in Amster dam, betreffende het ontslag van ir. van Bakhoven, hoofdambtenaar by den ge meentelijken woningdienst in Amsterdam De Centrale Raad verk'p.arde het beroep van het college van B. en W. gegrond. Af gezien van de feiten, welke by deze uit spraak buiten beschouwing werd gelaten, was de Centrale Raad van Beroep van oordeel, dat het ontslag van ir. van Bak hoven geheel regelmatig is geschied vol gens artikel 16, 2 g van het ambtenarenre glement in de gemeente Amsterdam. Volgens dit artikel kunnen B. en W. ambtenaren ontslaan, indien naar hun meening om andere redenen dan onge schiktheid of onbekwaamheid, de gemeen tebelangen dringend eischen, dat de door den ambtenaar vervulde betrekking op andere wijze wordt waargenomen dan door hem geschiedt. lONOICOUUGIBDl. GEEN GASMASKERS VOOR JODEN. Gasmaskers kunnen te Weenen door een ieder gekocht worden, behalve door joden. By navraag in een winkel, waar gasmas kers verkocht worden, gelegen in het cen trum der stad, werden den correspondent van Reuter verschillende aoorten moderne gasbeschermingsapparaten voorgelegd. De winkelbediende verklaarde hem ech ter, dat vóór het tot een koop kon komen, hij een of ander bewijs voor arische af stamming moest overleggen. Geen Hitlergroet van verkeers agenten. Politieagenten, die te Weenen dienstdoen bij de verkeersregeling, hebben opdracht gegeven het brengen van den Hitlergroet achterwege te laten. Naar verluidt is deze maatregel noodza kelijk gebleken, aangezien verwarring was ontstaan bij automobilisten, die niet konden nagaan, of de dienstdoende agent hun een stopteeken gaf dan wel groette De 16-jarige slagerszoon D. Biestroeck te Hulst had vanmorgen het ongeluk ter hoog te van Tivoli met zijn fiets te vallen, waar door hij een zoodanige verwonding aan het hoofd kreeg, dat hij op slag moet zijn ge dood. Het stoffelijk overschot is door een voor- bijrydenden automobilist naar dokter Cas- pari overgebracht, waarna het naar de lii- kenkamer van het ziekenhuis te Hulst is vervoerd. BELANGRIJKE MAGAZIJNDIEFSTALLEN TE UTRECHT OPGEHELDERD. Acht personen in arrest In het warenmagazijn „Galeries Moder- nes" aan de Lange Viestraat te Utrecht zyn in de afgeloopen maanden belangrijke dief stallen gepleegd. In verband hiermede zyn door de politie een achttal employé's gearresteerd, van wie vier magazijnbedienden, twee winkelbedien den, één chauffeur en één portier-contro leur. Men is op de hoogte gekomen van deze diefstallen, toen verleden week een winkel chef één van de bedienden op heeterdaad betrapte. De politie werd in de zaak gemengd, die den man arresteerde en aan een scherp verhoor onderwierp; daarbij bleek dat men met een geraffineerd complot had te maken, waarbij acht personen waren betrokken, die achtereenvolgens in arrest werden gestéld. De diefstallen werden in onderling over leg gepleegd, waarbij de een den ander hielp. Wanneer een winkelbediende een diefstal had gepleegd en de gestolen goede ren langs de controle wilde loodsen, zegde hij den portier-controleur toe, dat déze op zijn beurt ook kon krijgen, wat hij wenschte Op de zelfde condities vervoerde de chauf feur de gestolen goederen naar de plaats welke de dief opgaf. Alle gearresteerden hebben bekend en vertoeven op het oogenblik in het hoofd bureau van politie. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN AMERIKA. De bewoners van Noord-Varhwal vluch ten voor de cholera-epklemie. welke ln de vereenigde provinciën woedt, naar de na burige bosschen. Deze bosschen worden onveilig gemaakt door talrijke beren, doch dit gevaar wordt door de vluchtelingen geringer geacht dan dat, hetwelk zy ln de door de ziekte geteisterde dorpen loopen. De haast, waarmede zy vertrekken, ia zoo groot, dat in sommige gevallen d* verbran ding der lijken verwaarlooad wordt en in enkele dorpen dagen lang aan de cholera gestorvenen blijven liggen. Intusschen zijn reeds 20.000 personen aan cholera overleden. De regeering der vereenigde provinciën neemt alle mogelijke maatregelen om aan den toestand het hoofd te bieden. Een leger vrijwilligers is gemobiliseerd door den di recteur voor openbare gezondheid. AUTOBUS RIJDT TEGEN TREIN. Vijf dooden, vijftien gewonden. Hedenmorgen is op den Staatsweg Wur- zem—Grimma, nabij het station Trebsen, (Duitschland) een particuliere autobus tegen een trein gereden. De benzinetank van de autobus ontplofte. De wagen vloog in brand. Vyf personen vonden daarbij den dood vijftien werden gewond. Vijf der ge wonden hebben zware kwetsuren. TREIN GRIJPT AMBULANCEWAGEN. Vijf dooden. sneltrein heeft op een onbewaakten overweg in de omgeving van Alhir (in .een ambulancewagen gegrepen, die 400 meter werd meegesleurd. De vijf inzit tenden werden op slag gedood. DE „ZEEAREND" GESTART VOOR DOVER—KRIST1ANSUND. De „Zeearend" i8 hedenmorgen gestart voor den zeezeilwedstrijd Dover—Kristian- aund. De afstand bedraagt 488 mijl (900 ?püI win^-.Behalve de .-Zeearend" nemen 11 che jacht „Wappen von Bre- v. Engelsche jachten, waaronder de Firebird de „Stiarna" (tweede ln de r!™1 u de "0rtac" winnaar van ^7 goland-en de nieuwe En*eI" e jachten, de „Erivale" en de „Ragna" NoirT lWee Fransche ^hten. de „Aile Noire'en de schoener „Hygie". n e eearend" kwam Dinsdagmorgen t® tHt tt a8i".' 8chip was Zondagmiddag uit IJmuiden vertrokken. De bemanning Sr ï^heeren C' Bruynzeel Jr- Looman, de Visser, Dokkum, van der Stadt, ,r van der Putte, Jonkers, Roe»4 Crollius en van der Giessen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2