P U R O L geneest de SAMBO DE OLIFANT - DE VEERTIENDE JULI TE PARIJS. TEXEL HENSBROEK Aan den vooravond van het koninklijk bezoek. BEEMSTER AKERSLOOT BARSINGERHORN Frankrijk en de Franschen. HEERHUGOWAARD AUTO'S ZIJN NIET STERK GENOEG. DERDE BLAD. begrooting staat niet, dat dit in werkver schaffing zal worden uitgevoerd en spr vermoedde, dat het in werkverschaffing zal gebeuren. De voorzitter antwoordde, dat de rioleering in den berm komt en niet in werkverschaffing zal worden uitgevoerd Daarna sluiting. vergaderde meentekas een subsidie van 30 pCt. van de netto kosten per leerling toe te kennen. 70 pCt. van deze kosten vergoedt het Rijk. B. en W. deelden mede, dat dit voorstel de gemeente geen geld zal kosten en alleen ge daan wordt om het mogelijk te maken, dat de school 20 pCt. van de netto kosten van de leerlingen uit buitengemeenten ontvangt. Het bestuur verplicht zich n.1. aan de ge meente jaarlijks een subsidie te verleenen tot een bedrag gelijk aan de som der door de gemeente verschuldigde bijdrage voor leerlingen uit Bergen en de bijdrage ad 10 pCt. die ten laste der gemeente blijft voor de leerlingen uit de buitengemeenten. Gonform besloten. Extra hulp aan werklooaen e«i kleine grondgebruikers. Voor extra hulp aan werkloozen geduren de 1938 stelden B. en W. voor ten behoeve van 177 personen een bedrag beschikbaar te stellen van f 1016,40 onder voorwaarde dat hiervan f 354 voor rekening van de ge meente blijft en de rest door het rijk wordt vergoed. Conform besloten. Hoogere steunnormen en uurloonen in werkverschaffing te Bergen. Dank zij de pogingen daartoe door B en W. heeft de minister van sociale zaken bij schrijven van 20 Juni Bergen van de 7e in de 6e klasse der tarieven voor steun verleening geplaatst. De werkloozen zullen hierdoor 50 cent per week, benevens 0.25 per gezinslid per week boven 2 personen méér ontvangen. De overgangstoelage blijft gehandhaafd en de ongeorganiseerden zullen 0.50 per week minder aan steun ontvangen dan zij zouden kunnen krijgen, indien zij als dubbel-uitgetrokkenen werden gesteund. Voorts heeft de minister goedgevonden het uurloon in de werkverschaffing van 30 op 32 cent te brengen. Tot deze verhooging mag niet worden overgegaan wanneer de voor steun en werkverschaffing voor 1938 geraamde bedragen dit niet toelaten. Als een hooger bedrag noodig is, dan moet hiervoor eerst de goedkeuring van Ged. St. worden ver kregen. Voor werkverschaffing was geraamd 54.000, terwijl noodig zal zijn 60.600; voor steunverleening was geraamd 31.000, terwijl noodig is j 27.400. In verband hiermede stellen B. en W. voor de uitkeering uit het Werkloosheids- subsidiefonds te verhoogon met 2958. de kosten voor werkverschaffing aan werkloozen te verhoogen met 6600. de uitgaven voor steun aan werkloozen met 3600.te verlagen en voor dit besluit de goedkeuring van Ged. St. te vragen. Als deze is verkregen, dan krijgen de werkloozen in Bergen dus 0.50 per week méér steun, 0.25 voor ieder gezinslid boven 2 personen méér en wordt het uur loon van 0.30 op 0.32 gebracht. De heer den Das noemde het verheu gend, dat na veel bemoeiingen van de ge meente dit resultaat werd bereikt. De laatste jaren was Bergen in een te lage loonklasse geplaatst. Spr. geloofde niet, dat het noodig was om met de invoering op de goedkeuring BROEK OP LANGENDiJK van Ged. Staten te wachten. Hij oordeelde Aardappelen veilingen. De Nederlandsche Groenten en Fruit Centrale heeft aan de veilingen medege deeld dat met ingang van Vrijdag 15 Juli Eigenheimers en Bintjes, waarvoor een oogstvergunning aanwezig is, mogen wor den geoogst en geveild. Hoewel met ingang van dezen datum de verplichting tot veilen van vroege aard appelen en op oogstvergunning geoogste Eigenheimers en Bintjes niet meer is voor geschreven, zullen de veilingen voor de door haar te veilen aardappelen de sorteering moeten aanhouden zooals deze voor de groe pen A, B en C in de vorige circulaire is voorgeschreven. De door dt Centrale voor export gegeven voorschriften blijven tot 31 Juli 1938 van kracht, met dien verstande, dat hiervoor tot laatstgenoemden datum de sor teering blijft gehandhaafd zooals deze thans geldt. De ophoud- en vergoedingsprijzen gelden slechts tot en met den Hen Juli, zoodat ook deze op Vrijdag 15 Juli niet meer van toe passing zijn. Voor de afwikkeling der tot en met Don derdag 14 Juli 1938 doorgedraaide partijen aardappelen is de volgende regeling getrof fen: De doorgedraaide drielingen van de A- en B-groep moeten op de veilingen worden op geslagen; hiervoor kan een vergoedingsprijs worden uitbetaald van 2.per 100 K.G. voor drielingen van de groep A; afwijkende drielingen van deze groep 1.50 per 100 K.G. voor groep B is de vergoedingsprijs voor drielingen 1.50 per 100 K.G., voor af wijkende drielingen 1. De doorgedraaide afwijkende bonken en grooten van de A- en B-groep moeten even eens op de veiling worden opgeslagen. Voor de afwijkende bonken en grooten van de A-groep (Eerstelingen enz.) mag 3.— en voor die uit de B-groep (Ninetyfold enz.) 2.per 100 K.G. worden uitbetaald. De raad dezer gemeente Vrijdagmiddag ten Raadhuize. Ingekomen was een proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, Boeken en kas waren volkomen in orde. Verder was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, houdende verzoek tot het aan brengen van een kleine wijziging in de ge- meentebegrooting. Deze betreft een kleine administratieve verandering, die intusschen reeds is aangebracht. De raad besloot tot conversie van een paar geldleeningen. De raad besloot vervolgens tot electrifi- catie van de perceelen in Midden-Eierland en langs den Hoofdweg in Eierland. De kos ten hiervoor zijn begroot op rond 6400. Bij de rondvraag vestigde de heer Bruin er de aandacht op, dat de visschers te Ter schelling en Den Helder wel reeds vergoe ding ontvangen van de Zuiderzeesteunwet en de Texelsche visschers niet. Dit heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur, en er is aan gedaan wat mogelijk is. Hierna sluiting. De raad kwam Woensdagavond bijeen onder voorzitterschap van den heer S. B. F. Kooiman. Ingekomen was een aanvraag van den heer C. Bommezij om een voorschot inge volge de landarbeiderswet, groot 3127.50 voor het stichten van een woning op een aan te duiden bouwterrein. B. en W. stelden voor deze aanvraag toe te staan en met den meesten spoed af te werken. Goedgevonden. B. en W. stelden voor om aan de regee ring goedkeuring te vragen voor den bouw van een derde lokaal aan de school. Tevens zal een kamer voor het hoofd der school worden aangebouwd, waarin genees kundig en tandheelkundig onderzoek kan plaats vinden. De voorzitter merkte echter op, dat heel moeilijk toestemming zal worden verkre gen. Eerst moet de raad het besluit tot den bouw nemen. De raad besloot aldus. Voorstel van B. en W. om de woning, be woond door de heer Bommezij, aan te wij zen als woning voor den nieuwen onder wijzer. Ook dit voorstel keurde de raad goed. Over huur, enz zal nader worden beslist. Voor de a.s. jubileum-feesten werd be schikbaar gesteld 0.25 per leerling, bene vens 50 voor algemeene feesten. De doorgedraaide goede grooten en bon ken van de A- en B-groep moeten, nadat ze Donderdag 14 Juli zijn doorgedraaid, op nieuw voor export worden overgeveild te gen een minimumprijs van f 2.50 per 100 K.G. Worden deze aardappelen ook dan niet afgenomen, dan moeten ook deze op de vei ling worden opgeslagen. Aan de aanvoerders kan voor deze aard appelen uit de A-groe,p 4.en voor die uit de B-groep 3.per 100 K.G. worden uitbetaald. De veilingen dienen uiterlijk Vrijdag 15 Juli opgave te doen van.de totale hoeveel heden aardappelen, die op hun veiling zijn opgeslagen; dan zal de Centrale voor directe opruiming zorg dragen. Naar wij vernemen, zijn Donderdagmor gen verscheidene partijen aardappelen door gedraaid, daar zij den minimumprijs van 4.— per 100 K.G. niet konden opbrengen. Deze doorgedraaide zijn alle nog weer ver kocht voor export, waarbij de minimum prijs 2.50 per 100 K.G. was. De tuinders zullen echter evengoed 4.per 100 K.G. uitbetaald krijgen. Steun aan kleine tuinders. Het bericht over de steunuitkeering aan kleine tuinders in de gemeente Broek op Langendijk is abusievelijk in ons nummer van gisteren opgenomen onder Oudkarspel. PzowHciaal Tlieuws dat reeds deze week 32 cent per uur voor de werkverschaffing kon worden uitbe taald. Spr. grondde zijn zienswijze op de berekeningen van B. en W. Het heeft reeds zoo lang gehangen en spr. verwacht niet dat Ged. St. het zullen afkeuren, gezien het feit dat sociale zaken eindelijk ermee accoord is gegaan. Spr. deed namens zijn fractie het voor stel reeds deze week de verhoogingen te doen ingaan. Ten slotte bracht hij het college dank voor de gedane moeite. De voorzitter merkte op, dat de steun alleen verhoogd mag worden als de begrooting toereikend is. Spr. vroeg of het mogelijk was het uurloon van den steun los te maken. Spr. wilde telefonisch inlichtingen in winnen om geen risico te loopen. Dr. H e m e 1 r ij k geloofde niet, dat men risico loopt. Ged. Staten hebben over het uurloon niets te zeggen. Zij hebben de be grooting alleen administratief te beoor- deelen. Het departement heeft goedkeuring verleend. Keuren Ged. Staten niet goed, dan heeft de raad beroep op de Kroon en die keurde reeds goed. Het betreft dus slechts een formeele goedkeuring van de begrooting. Weth. Macdonald: Imperatief is voorgeschreven dat de verhoogde steun niet mag worden uitgekeerd, alvorens de begrooting is goedgekeurd. Ten aanzien van het uurloon bestaat er twijfel. Dr. Hemelrijk wilde voor den ver hoogden steun wachten op de goedkeuring. De voorzitter vond het gek voor den steun een regeling naar de 7e te heb ben en voor de werkverschaffing naar een regeling van de 6e klasse te werken. Spr. vond het beter spoed voor beide te be trachten en zegde toe telefonisch te zullen trachten dien te verkrijgen. Spr. had de overtuiging dat wij met de 88000 voor beiden toekomen. De heer den Das veronderstelde dat alles gezond was en dat logisch het geld er was, zoodat men geen gevaar liep met reeds thans het uurloon in werkverschaf fing met 2 cent te verhoogen. Met algemeene stemmen werd besloten een en ander te doen ingaan met ingang van de werkweek na het ontvangen schrijven. Conversie geldleening. Voorgesteld werd de 4»/» geldleening bij de Algemeene Friesche Levensverze kering Maatschappij, die thans nog 141.942.bedraagt, met ingang van 16 October a.s. te converteeren in een geld leening rentende 3)4 Conform besloten. Rondvraag. De heer Brak besprak het aanleggen van de rioleering in den nieuwen weg vanaf den Nesdijk naar de Zuidlaan. In de Veetentoonstelling Naar wij vernemen, heeft de Beemster Rundveefokvereeniging besloten, de Groote Veetentoonstelling te Midden- Beemster te houden op Donderdag 1 September a.s. Voor de navolgende rubrieken worden inzendingen gevraagd: Geregistreerd en Ongeregistreerd Rundvee, alsmede Vette Schapen en Lammeren, waaraan flinke geldprijzen zijn verbonden. De vraagprogramma's, met de noodige gegevens, worden in den loop dezer maand verzonden en verkrijgbaar gesteld. Tevens zullen op genoemde tentoon stelling de prijzen van de Groote Beemster verloting worden aangekocht, n.1. de hoofdprijs, acht vette koeien, 2e prijs twee vette koeien en voorts een groot aantal schapen, enz. Het aanvragen voor kostelooze rijwiel- merken ten kantore van den Rijksont vanger te Uitgeest kan behalve op den gewone kantooruren plaats hebben op Vrij dagen 22 en 29 Juli en 5 Augustus en Dinsdagen 19 en 26 Juli en 2 Aug. des avonds van 7 tot 8)4 uur. Rondgang muziekkorps Harmonie. Evenals het vorige jaar zal deze ver- eeniging op 23 Juli en 6 Aug. a.s. een rond gang maken door het dorp waarbij eenige dames zullen collecteeren ten bate der kas. Daar deze vereeniging heeft blijk gege ven bij voorkomen de feestelijke gelegen heden altijd bereid te zijn hare medewer king te verleenen, zal de burgerij haar steun wel willen verleenen, zoodat het bestuur Donderdag werd door B. en W. dezer ge meente aanbesteed het bouwen van een O.L. school met 3 lokalen en een gymnastiek lokaal te Barsingerhorn onder architectuur van den heer D. Saai Czn. te Alkmaar. Inge schreven werd voor: Perceel A: in massa zonder verf- en glas werk door: K. Ankomé, Oldenzaal, voor 30580; P. de Geus, St. Maarten, voor in de gelegenheid kan worden gesteld een paar nieuwe muziekinstrumenten aan te schaffen. (Van onzen correspondent). Van eenige dagen vaderlandschc va cantie terugkeerende, vielen we midden in den veertienden Juli en midden in e festiviteiten. Parijs leeft in een feest roes, een feestrage. In elk der twintig arrondissementen is wel iets bijzonders aan de hand, dank zij Maurice Che- valier, Tino Rossi, Mistinguet, Marie Dubas, de Fratellini's, en honderd ande ren, die het verleden niet verloochenen en op den nationalen feestdag weer de artisten-uit-het-volk zijn van weleer iedere straathoek bijkans was van avond een cabaret, en op haast elk plein van de stad en in de banlieue werd tot diep in den nacht gedanst. Men zal blij ven dansen, een week lang, tot na het vertrek van het Engelsche koningspaar. Aldus is voor de eerste maal de veertien- de Juli, nooit tevoren misschien met zooveel fanfare gevierd, de vooravond geworden en de generale repetitie van het aanstaande koninklijk bezoek. Voor het eerst ook stond het feest der Fransche revolutie in het tee- ken der Engelsch-Fransche vriendschap: tijdens de parade op de Place de L Etoile zag men evenveel Engelsche als Fransche vlaggen. Er verschenen onlangs kranten, die tegen den grootschen opzet van de feesten be zwaar maakten; enkele zwartgalligen heb ben de vroolijke pleinen van Parijs bereids voor een kermisterrein uitgemaakt. Och, men kan altijd wel iets vinden om zich aan te ergeren, doch als men ziet met welk een gemak en met welke gemoedelijkheid de Parij zenaar feest viert, is men ontwapend. De eensgezindheid, waarmede men vandaag de bestorming der Bastille herdacht, de een dracht, waarin men zich opmaakt om aan de komst van het Engelsche koningspaar allen luister bij te zetten, doen in dezen tijd van verdeeldheid weldadig aan. Natuurlijk werden er fouten begaan; zij, die op de monsterachtige versieringen hier en daar wezen, hadden waarlijk geen onge lijk. De klachten dezer aestheten hebben trouwens tengevolge gehad, dat de foeilee- lijke decoratie der Madeleine ijlings weer is gesloopt, dat de gevel van het Palais Bour bon er thans weer toonbaar uitziet en dat de al te rommelige tooi van enkele boulevards snel is verdwenen. Overgebleven is een stad van licht en uitgelatenheid, Parijs op zijn Paaschbest. Als men langs de drukke boulevards wan delt kan men zich, wat de entourage betreft, in de Londensche kroningsfeesten wanen. De Union Jack wappert overa hotels e„ café's zitten stampvol vreemdelingen en het Engelsch is bijna de voertaal geworden. Wat een wereldtentoonstelling m niet heeft kunnen leveren, deed de simpele aan- kondiging der komst van den Engelschen koning: zij inspireerde de mode. Al is dit g*. bied braaf overdreven, men kan schoe- nen japonnen, jassen, hoeden, boorden en dassen handschoenen en manchetknoopen, enfin letterlijk alles koopen in de Engelsche kleuren - er blijkt toch uit welk een groote plaats deze gebeurtenis in de geesten fa. ^Er'fa op dit oogenblik te Parijs geen ter. rein des maatschappelijken levens, waarop niet de heerschende „anglomanie" haar stem- pel heeft gedrukt. En al moge Parijs in rijn enthousiasme dan een beetje over de schreef gaan om meer dan één reden kan men voor dit bewijs van eensgezindheid dankbaar ^Frankrijk heeft moeilijke jaren achter den rug en wij willen niet verhelen, dat de naaste toekomst nog weinig licht schijnt Maar wie mocht meenen. dat het Fransche volk teveel in zichzelf verdeeld is om nog stem te hebben in het kapittel, vergist zich. De vaderlandsliefde van den Franschman is in het rumoer van socialen en politieken strijd niet verloren geraakt. We hebben vandaag, evenals het vorig» jaar, de huzaren en de Marokkaansche spa- his, die straks het eere-escorte zullen vorman van den Engelschen koning, de skieurs en de zouaven, de alpinisten en de parachutisten de koloniale troepen en die van de befaam de „ligne Maginot", de marine en alle soor. ten Fransche infanterie, kortom alle onder, deelen van het leger zien voorbijtrekken, de honderden vliegtuigen langs den hemel incluis. Maar meer dan deze troepenrevua maakte de waardige houding der duizenden toeschouwers indruk op ons, de geestdrift zonder opgeschroefdheid, zonder valsch ge voel en zonder voorgeschreven leuzen, de beheerschte geestdrift van dit in wezen an- ti-militairistisch volk, die zich uitte in uren lang applaus. Zoo zullen de Franschen over enkele da gen hun vorstelijke gasten ontvangen, kin derlijk blü en onbezorgd als immer, een volk dat het meent met zijn vriendschap en gastvrijheid, een volk, dat in vrijheid wil leven en laten leven en het, ondanks allaa, ook kan. Als vrijheid en vrede in het geding komen, zijn plots alle verschillen vergeven en vergeten; dan is er niets meer dan Frank rijk. Zulks wordt niet dagelijks geannonceerd, doch men bemerkt het. bijna terloops, in de jongste redevoering van Daladier. op den veertienden Juli en bij de voorbereidingen voor de ontvangst van het Engelsche ko ningspaar. 30050; Joh. Schenk, Barsingerhorn, voor 29900; I. Voogt, den Burg, Texel, voor 29600; P. Buis, Oudorp, voor 29100; L. Buter, Andijk, voor 28763; H. W. Freeke, den Helder, 28500; A. K. Pik, Barsinger horn, voor 28500; P. Doorn, St. Maartens brug, voor 28400; P. Tuin, 't Zand, voor 28280; Fa. Droog, Kolhorn, voor 27500; Hartog en Wakker, Edam, voor f 27400; H. Koorn, Alkmaar, voor 27150; P. Warde naar, Haringhuizen, voor 27000; Gebr. de Vries, Nieuwe Niedorp, voor 26684; F. Kui per, Aartswoud, voor 26467; Doedens en Schilder, 't Zand, voor f 26387; J. Faus, Nieuwe Niedorp. voor 25987; O. Hamstra, de Rijp, voor f 25890; Koorn en de Jong! Medemblik. voor f 25648: Klaver en Mole naar, Koedijk, voor t 24980. Perceel B: verf- en glaswerken: J. Kooy- man, Kolhorn, voor 1240; J. Klomp en J. Blom, Barsingerhorn. voor f 1038.25: P. Hoeve, Dirkshorn, voor 1288; P. J. Renoojj. Schagerbrug. voor 1183. De gunning werd aangehouden. Tijdelijk hoofd benoemd. Wegens ziekte van den heer C. Hartog i® tot tijdelijk hoofd der o. l.-achool II alhier benoemd de heer B. Ouwerllng te Den Helder. 53. Nauwelijks was Lange Jan verdwenen, of de kok en een matroos kwamen binnen. „Wat-is-dat?" riepen ze tegelijk „Bijna al het brood weg en van het vlees ook een portie verdwenen!" „Zeker ratten", zei de kok „Onmogelijk", zei de matroos, „ik ben maar 5 minuten weg geweest". "Dan hebben" we "v*Stekelk*Pltein- Die rei dade" alleen hongerige nneon kel,nSen aan boord, want Laat dus dadelijk al dc ruim*.?6" zoveel verwerken. ue ruimen doorzoeken".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10